Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΜΕ ΑΠΡΙΛΙΟ-ΜΑΪΟ 2011!!!!!Νο 4


Recommended Posts

Κοριτσάρες μου τί κάνετε;Γιωργάκη όλα καλά;

Δε μπήκα καθόλου χθές γιατί είμαι χάλια.Γέννησε η ξαδέρφη μου προχθές το μεσημέρι στην 37η εβδομάδα με καισαρική (προγραμματισμένα γιατί είχε γήρανση πλακούντα κ δεν τρεφόταν καλά το μωράκι) κ το αγοράκι μας απο χθές είναι στην εντατική γιατί ανέβασε 39 πυρετο κ έχει έντονη δύσπνοια.Έχασε 400γρ,απο ότι είπαν είναι κάποια λοίμωξη.Τον έχουν με οξυγόνο κ αντιβιωτικά κ περιμένουμε να πέσει ο πυρετός.Απο την αρχή ξέραμε οτι θα χρειαστεί να μείνει 24 ώρες θερμοκιτίδα για τα πνευμονάκια του αλλα μέχρι εκεί. Ας τον βοηθήσει η Παναγίτσα μας να συνέλθει.Είναι κρίμα ρε γμτ για την ψυχούλα μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 975
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Elenakos μη χανετε την πιστη σας ;) Ολα καλά θα πανε..να κανετετ ην προσευχούλα σας κ ολα θα πάνε καλά!!!

Αφφρο τελικά αυτες οι ενεσεις τις κανετε στο φαρμακειο? Τις θαυμαζω αυτες τις κοπέλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενακι μακαρι να γινει γρηγορα καλα το μωρακι να μην τυραννιετε ετσι η ψυχουλα,να εισαι κ εσυ δυνατη να δινεις κουραγιο στην ξαδερφουλα σου :x

σαμος τι καινουργια μεθοδος ειναι αυτη???πρωτη φορα το ακουω....

ζηλευω οσες μπορειτε κ κοιμαστε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsakia mou na'mai k egw..

3ipnisa k etrexa na parw tin endoepikoinwnia pisw (xtes pirame ta pragmatakia tis bebas mas :) ) giati den douleve to nanourisma alla telika eixe tropo :D k meta piga ligo stin mama mou..

Simera 8a fame kolokasi giaxni me xoirino kreas alla epeidi argisame na fame progeuma den peinasame akomi gia na fame gia mesimeri..

georgi mou den ekana tipota apo douleies k eimaste xalia edw mesa..Simera den eimai k sta kala mou ka8omai sto kanape den exw ka8olou ore3i na kanw kati oute kan na kini8w :(..Den 3erw eimai poli down..Deutera pou 8a exw na kanw OLO to spiti geniki, pali 8a metanoiwnw pou den kinisa oute to mikro mou daxtilaki simera, exw na paw na kanw k apotrixwsi tin deutera k 8a pesei polis ponos,axxx dwsane ola mazi pali :(...

Aa molis 8imi8ika pws prepei na valw plintirio, paw k erxome!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια!!!

κατερινα καλως ηρθες!!!δεν προλαβα να διαβασω ολα τα νεα σας, βλεπετε, μια μερα να λειψω, ολοκληρη ταινια εχει γραφτει!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

χθες επιστρεψαμε,και μετα το σουπερ μαρκετ ( δεν ειχα τιποτα στο σπιτι ) ξαπλωσαμε να ξεκουρασουμε το κορμακι μας.... το κρεβατι μας ειναι κρεβατοστρωμα και εχει και ανωστρωμα, οποτε απορροφα ολο το βαρος μας και ειναι σαν να αιωρουμαστε, χωρις υπερβολη!!!!!!!!χθες εμεινα τουλαχιστον 10 ωρες ξαπλωμενη για να συνελθω, ειδικα μετα το ταξιδι....

ελενα, τι να πω...να σας ζησει το ανιψακι και να βοηθησει η παναγιτσα να βγει γρηγορα απο τη θερμοκοιτιδα!!!!ειναι δυνατα τα μωρακια μας και θα βγουν νικητες!!!ελπιζω συντομα να μας πεις ευχαριστα!!!!

αντρια μου, ολο μαχη με το σπιτι δινεις!!!!!! μονο να κανεις διαλλειματα νοικοκυρουλα μου!!!! αληθεια, τι φαγητο ειχατε σημερα, δεν πολυκαταλαβα....;;;;

σουλα μου, ο υπνος ειναι θεμα καλου στρωματος, το λεω και το ξαναλεω..... την εβδομαδα που ημασταν στη μαμα μου, ξυπνουσα μες στη νυχτα καθε ωρα γιατι πονουσαν τα πλευρα μου!!!! και χθες, στο σπιτακι μου, 8 ωρες συνεχομενες ροχαλιζα!!!!( συκοφαντιες του αντρα μου... ;);) )

γεωργιαννα μου τι κανεις;;;;; ελπιζω να ακολουθεις τις οδηγιες του γιατρου κα να ξεκουραζεσαι!!! μονο μαγνησιο παιρνεις, η σου εγραψε και ουτρατζεσταν;;;;

σαμος, με το καλο το μωρακι σου!!!αυτη τη μεθοδο με τα ηλεκτροδια πρωτη φορα την ακουω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καινουργιο ειναι το στρωματακι μας αλλα εχω μαθει να κοιμαμαι με τα μουτρα μονο ετσι ξεκουραζομε,με κουραζει που τωρα πια πρεπει να ειμαι στο πλευρο γυρισμενη ποναει η λεκανη κ τα ισχυα μου,απο εχθες αρχισα να βαζω ενα μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια μου και ειναι καπως καλυτερα.. ανασκελα δεν μπορω να παρω ανασα οποτε ουτε συζητηση μου λειπει ενας γερος καλος υπνος

αντρια ουτε εγω καταλαβα τι φαγητο ειχατε τι ειναι το κολοκασι????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλενα κράτα γερά κι όλα θα πάνε καλά, εύχομαι γρήγορα να συνέλθει το μικρούλι και να το πάρει η μαμά του αγκαλιά!!!

Λοιπόν σήμερα το μενού έχει πικάντικο κοκορίκο στη γάστρα με πατατούλες και λαχανικά και πάλι πρασόπιττα γιατί μου τη ζήτησε ο άντρας μου! Κάποιος μου είχε ζητήσει τη συνταγή νομίζω...

Είναι εξαιρετικά απλή και εύκολη. Ψιλοκόβω πράσα, κρεμμυδάκι φρέσκο και άνηθο, τα τσιγαρίζω με λίγο λαδάκι και μετά ανακατεύω φέτα με ανθότυρο (σε τρίμματα, με το πηρούνι ή με το χέρι), ένα κουτάκι μικρό γάλα εβαπορέ και ένα αυγό και λίγο πιπέρι. Στρώνω το φύλλο στο λαδωμένο ταψί (αν δεν έχω ανοίξει δικό μου φύλλο, παίρνω ζύμη κουρού) και απλώνω τη γέμιση. Βάζω και το άλλο φύλλο από πάνω, στρίβω το τελείωμα για να κλείσει καλά η πίττα, λίγο λαδάκι με το πινέλο, χαράζω τα κομμάτια και κάνω λίγες απαλές τρυπούλες με το πηρούνι για να μη φουσκώσει πολύ και σκάσει. Στο ψήσιμο για να μη ξεραθεί πολύ το φύλλο και να μη φουσκώνει επίσης μπορείς κατά διαστήματα να βρέχεις το χέρι σου και να ραντίζεις ελάχιστα από πάνω τη πίττα.

Ο κόκορας δεν έχει βγει ακόμα από τη γάστρα οπότε δε μπορώ να σας πω πως είναι. Αν πετύχει θα σας γράψω κι αυτή τη συνταγή.

Και για μένα ο ύπνος έχει αρχίσει να γίνεται πονεμένη ιστορία. Κάτι έχω καταφέρει με διάφορα μαξιλάρια αλλά και η μέση μου ζορίζεται και τελευταία με πιάνουν λίγες κράμπες στα πόδια.

Η μέση μου μ' έχει πεθάνει σήμερα κι έχω κανονίσει να βγω με συναδέλφους το βραδάκι...

Φιλιάαααααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Και μένα μου την είπε ο γυναικολόγος μου προχθές που πήγαμε να δούμε την μπέμπα.

Ανώδυνη μέθοδος λέει είναι.Εφαρμόζουν ηλεκτρόδια πάνω σε μερικά νεύρα στο κάτω μέρος της πλάτης(λογικά αυτά που ζορίζονται από την γέννα) και τα χαλαρώνουν μέχρι την γέννα.Με το που τα αφαιρέσουν όλα λειτουργούν κανονικά και αμέσως..σαν την επισκληρίδιο μόνο που πιάνει με την εφαρμογή.Λογικά είναι δοκιμασμένη μέθοδος γιατί χρησιμοποιείται και στην φυσιοθεραπεία χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Ρωτήστε και σεις τους γιατρούς σας να σας πουν την γνώμη τους.

Εγώ αφού δεν έχω άλλη επιλογή θα καταφύγω σ'αυτό.

Ελενάκο ο Θεός να βάλει το χέρι του και ο μικρός να γίνει γρήγορα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου, καλησπέρα!

samarcande, χτες εννοείτε ότι δεν πρόλαβα να χωνέψω οπότε σήμερα εμπρος καλές μου καούρες..

giorgi μου,το γλυκό που έφαγα χτες ήταν "γλυκό καλτσόνε" με γέμιση πραλίνα,μπανάνα και μπισκότο, και άχνη από πάνω!!!!!!! Άστα, τέλειο!! Το φτιάχνουν μερικές πιτσαρίες και το ονομάζουν γλυκιά πίτσα!

Το βράδυ μου πάλι δεν ήταν καλό. Ξαγρύπνησα απ'τους πόνους. Από το πρωί όμως είμαι καλύτερα. Κάτι γίνεται το βράδυ και χειροτερεύω. Να δούμε σήμερα!

Elenakos, οι ευχές μου θα είναι με τον μπέμπη σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samos ακουγεται αποτελεσματικη και λιγοτερο επικινδυνη μεθοδος!!! με το καλο η μπεμπα σου!!! ποτε γεννας;;;;

steicy, καλη χωνεψη!!!οταν ξεκινουν οι καουρες, νομιζω οτι βγαζω καπνους απο τα αυτια!!!μονο το νερο με ανακουφιζει, σαν να σβηνει τη φλογα....

samarcande, θα κανω καμια μερα την πιτουλα σου, μ'αρεσει πολυ το πρασο!!!μηπως μπορεις να μου στειλεις τη συνταγη πμ για να μη τη χασω;;;; καλα να περασεις το βραδι!!!

ειρηνη μου, καλα κανεις και βαζεις μαξιλαρι, βοηθαει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες κοριτσάκια μου για τις ευχές!Προς το παρόν είναι στην ίδια κατάσταση,καλό αυτό απ'ότι είπαν οι παιδίατροι,μακάρι να πέσει κ ο πυρετός.Όταν θα έχω νέα(εύχομαι τα καλύτερα) θα σας πώ.

Καλά να περάσετε όσες βγείτε βολτούλα σήμερα! :D Εμένα με "τρώει" η μοναξιά,έχει γήπεδο ο Χάρης,έφυγε νωρίς κ θ'αργήσει.Κάτι μέρες που βρίσκει κ αυτός ο Ολυμπιακός να παίζει μπάλα,αμάν!

Πάντως το μαξιλάρι ανάμεσα απο τα πόδια στον ύπνο κάπως βοηθάει.Μαρτύριο αυτός ο ύπνος..άν θεωρείται ύπνος με 4 φορές διακοπή για τσίσα..

Samarcande μου εγώ είχα ζητήσει τη συνταγή!Εύκολη ακούγεται,θα τη δοκιμάσω σίγουρα!Να σαι καλά!

Κουκλίτσες μου μπάς κ ξεκινήσατε να μετράτε τις συσπάσεις σας;; Μέχρι στιγμής έχω κάνει 5-6(χωρίς πόνο ευτυχώς) παρόλο που δεν έχω κουνηθεί απο τον καναπέ όλη μέρα :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΦΡΟΔΙΤΗ μου το ιδιο ακριβως ειμαι και εγω. Τωρα ξαπλα λογο συσπασεων μεχρι να γεννησω. Η 2η τελεικα ειναι πιο δυσκολη και εγω νομιζα οτι εχω κακομαθει τον εαυτο μου.

Σαμο απεφευγε να ξαπλωνεις ανασκελα οσο μπορεις, στο πλαι δεν θα πονας το ιδιο, ετσι ανακουφιζομαι. Ειδικα οταν ειμαι στον καναπε καθομαι με την πλατη πιο ψηλα για να μην ποναω.

Εγω φοβαμαι να ειμαι σε χωρο με πολυ κοσμο, πνιγομαι και με πιανει ταση φυγης. Μαλλον λογο εγκυμο. γιατι δεν το ειχα ποτε μου, ουτε φοβομουνα την νυχτα μονη στο σπιτι. Τι να πω οι ορμονες!!!

Αυτες τελικα φταινε για πολλα, οι ατιμες!!!!!!!!

Κατερινα τι θα κανεις σημερα; Πως ειναι ο καιρος πανω;

Σαμαρκαδε να μας πεις τι καλο θα φτιαξεις σημερα, μηπως και σου κανουμε ντου ολες εμεις που σημερα βαριομαστε την κουζινα.χαχαχα

georgi mou o kairos epanw einai mountos dystyxws!!tis teleftaies vdomades mas eixe synhthisei me hliofanreia...parakalaw na rthei to kalokairi kai as eimai xontroula twra pia!!!xaxxaxshmera phgame sth manoula mou kai fagame mazi me thn pethroula kai ton antroulh mou!!miwthw oti exw varynei arketa kai otan eimai orthia merikes fores allazei thesei to paidi kai pianomai!!!eipa shmera na kanw douleies sto spiti kai tis ekana pio arga kai apo thn kathysterhsh!!esy pws eisai genika??

epishs tha symfwnhsw me afto pou eipes gia na ksaplwnei sto plai h samo!!!pote ma pote se olh thn egkymsunh den mporousa na eimai anaskela kai apo oti eixa diavasei kiolas se ena arthro sto internet einai kalytero na eisai sto plai kai malista pros ta aristera gia thn kalyterh kukloforia!!!

oi ormones!!!ax aftes oi ormones!egw pali georgi enw san anthrwpos exw agorafovia kai twra pou emeina egkuos enw exw ginei yperevaisthhth eidika otan eimai sto amaksi,otan eimai se kosmo eimai ligo pio xalarh apo prin pou trelainomoun!ton antra mou na deis pou kontevei na trelathei kai koitaei pantou otan perpatame kai exei kosmo mhn erthei kaneis panw mou!!!polu gelaw!!!kane upomonh ola tha mas fygoun...einai kathara..mhtriko enstinkto pia!!!uperprostasia!!fili@@@@@@ :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σάμος έκανα 1 χρόνο φυσιοθεραπεία με ηλεκτρόδια κ η αίσθηση είναι τέλεια!Σα να σου μουδιάζει-μυρμηγκιάζει η μέση κ δεν πονάς καθόλου!Μακάρι να το έκαναν κ εδώ,χίλιες φορές καλύτερα απο το τρυπημα της επισκληριδιου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σουλίτσα μου 19 ή 20 Απριλίου μου είπες να σε βάλω γιατί μέχρι να βρώ σε ποιά σελίδα είνα θα μου βγούν τα μάτια!

Κατερινάκι μου τί κάνεις;;Σε βάζω κ εσένα στη λιστούλα μας,οk??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάρες μου τί κάνετε;Γιωργάκη όλα καλά;

Δε μπήκα καθόλου χθές γιατί είμαι χάλια.Γέννησε η ξαδέρφη μου προχθές το μεσημέρι στην 37η εβδομάδα με καισαρική (προγραμματισμένα γιατί είχε γήρανση πλακούντα κ δεν τρεφόταν καλά το μωράκι) κ το αγοράκι μας απο χθές είναι στην εντατική γιατί ανέβασε 39 πυρετο κ έχει έντονη δύσπνοια.Έχασε 400γρ,απο ότι είπαν είναι κάποια λοίμωξη.Τον έχουν με οξυγόνο κ αντιβιωτικά κ περιμένουμε να πέσει ο πυρετός

eilikrina eleni mou efxomai oti kalytero gia to aggeloudi ths ksaderfhs sou!!!prosefxh ston theo na pane ola kala!!!allwste giati na mhn pane???ta aggekoudia o theos ta agapei kai ta krataei mazi mas!ola kala tha einai!!!ti eipame emeis oi 2???thetikh skepsh glukia mou eleni!!!sou stelnw thn skepsh mou!!

eleni den kserw pia lista ennoeis!!!alla na me valeis(eimai kainourgia kai den katalavainw)xaxaxxaxa!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που είπαμε κάνω αγαπούλα μου,μόνο καλά θα σκεφτόμαστε!Αυτό λέω,η Παναγίτσα τους έστειλε το μωράκι τους μετά απο 8 χρόνια πολλών προσπαθειών και τώρα θα τους το έχει γερό σίγουρα!Μια δοκιμασία είναι κ θα περάσει θέλω να πιστεύω..

Η λίστα μας είναι αυτη που εμφανίζεται κάτω απο το μήνυμά μου.Είναι τα ονόματά μας κ δίπλα η πιθανή ημερομηνία τοκετού της κάθε εγκυούλας!Άν έχεις επιλέξει κ το όνομα του πριγκιππάκου σου το γράφω κ αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδίτη μου 11 Μαίου έχω ΠΗΤ.

Ελενάκο στην αρχή όταν μου το πε ψιλοφοβήθηκα αλλά ίσως να'ναι καλύτερα τελικά γιατί και όλοι δεν μιλάνε με σιγουριά για την επισκληρίδιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμπεθερουλα μου στις 20 απριλιου να την βγαλω ταυρακι :lol::lol::lol: το ταυρακι μου εχει λοξυγκα τωρα :lol::lol::lol:

ωραια αυτη η μεθοδος μακαρι να την κανουν ολοι ουτε φαρμακα ουτε τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν λίγη ώρα είδα την εκπομπή του Παρλιάρου και "λύσαξα" για γλυκό! Αχ, τι κάνουν αυτές οι εκπομπές στις εγκυούλες!!! Τουλάχιστον σε μένα, που μετά τις ναυτίες του 1ου τριμ. που δεν ήθελα να τα βλέπω, τώρα θέλω να τρώω κάθε μέρα! Έφαγα λίγο χαλβά για να μου φύγει η ιδέα και τώρα τρώω σαλατούλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γυρισα και εγω απο την βολτα. Βεβαια ποναω αλλα απο αυριο ξεκουραση. Ειμαι πολυ ευτυχισμενη επειδη κλεισαμε το λικνο μαζι με την προικα του. Ειδαμε και καροτσι και καθισμα αυτοκινητου. καροτσι τελικα θα παρουμε ή της Chicco ή της Mcclaren το Quest Sport. Ειναι και τα δυο ελαφρια και κλεινουν σαν ομπρελα. Επιτελους μπορεσε ο ανδρας μου να ασχοληθει και ετσι δεν εχασα την ευκαιρια.

Θα σας βαλω το σιτε να μου πειτε την γνωμη σας. Το λικνο ειναι και διπλα την προικα.

http://ira-bebe.gr/products10.php?wh=1& ... 1&open2=59

Ελενα ευχομαι να πανε ολα καλα στο μωρακι και αυριο να διαβασουμε καλα νεα.

Κατερινα εχει πολυ γελιο ο ανδρας σου. Αυτο κανω εγω οταν περνω το μικρο απο το σχολειο. Φοβαμαι τα πιτσιρικια πολυ, αλλα και οταν παω σουπερ το Σαββατο.

Αληθεια πως τα πας εσυ με τα κιλα;

Σουλα υπομονη με τον υπνο, η ουρα εχει μεινει, ετσι δεν λες;

Σας καληνυχτω, γιατι η μεση μου και η κοιλιτσα με πεθαινουν.

Ελενα δεν μπορω να μετρησω τις συσπασεις, απλα καταλαβαινω ποτε εχω και ξαπλωνω αμεσως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...