Μετάβαση σε περιεχόμενο

Την εμπειρία σας μανούλες..


Koukida

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες που εχουν γεννήσει-

1. σε πόση ώρα σας έφεραν το νινί σας στο δωμάτιο για θηλασμό μετα τον τοκετό.

2. αν ειχατε ουσιαστική βοήθεια απο την μαία (ή τις μαίες..δεν ξερω τι επικρατεί)

3. αν το τάισαν στο εντωμεταξυ, και αν ναι- ειναι αναγκαίο να γίνει?, γιατι πολλα ακούω και έχω καταμπερδευτεί κ πελαγώσει..

Είναι η 1η μου φορά και θα ήθελα την πολύτιμη εμπειρία σας!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον κουκιδα μου θα σου πω...εγω γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο πριν 4 χρονια...με κρατησαν δυο ωρες εμενα κ το μωρο στην αιθουσα τοκετου(αφου με ραψαν) κ μετα με πηγαν στο δωματιο.εδωσαν στον αντρα μου ενα χαρτι με το γαλα που επρεπε να παρει κ ουτε ηρθαν να μου πουν πως κ τι με το θηλασμο.οταν τους φωναξα εγω μου ειπαν την τριτη μερα να αρχισω...κ μεχρι τοτε λεω?του εμποριου μου λενε...ακου να δεις.δεν τους ακουσα κ μετα απο λιγες ωρες την εβαλα στηθος. η κουνιαδα μου που γεννησε το σεπτεμβρη σε ιδιωτικη κλινικη την πηγαν γρηγορα σε δωματιο(μετα απο κανενα 45λεπτο)της εδειξαν πως να θηλαζει κ τις ειπαν μολις ξεκουραστεις κ νοιωσεις ετοιμη βαλτο στο στηθος.αλλα απο οτι καταλαβαμε κ ειδαμε κ εμεις τα βραδυα που τα εχουν μεσα κ οχι οι μανες μαζι τους πρεπει να τα δινουν μπουκαλι,αλλιως πως ηρεμου κ κοιμουνται?φανταζεσαι να σκουζουν ολα μαζι στο θαλαμο?αυτα απο δικες μου εμπειριες.περιμενε τι θα σου πουν κ αλλες κοπελες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκι μου..όλα εξαρτωνται απο το πού θα γεννησεις

με το καλό...Είναι λογικό να σου φαίνονται όλα βουνό κ να αγχώνεσαι αλλα

λίγο πολύ όλες περνάμε απο αυτή τη φάση!

Λοιπόν..Εγώ γέννησα σε ιδιωτική κλινική επαρχιακής πόλης..

Το σύστημα τους εκει ειναι να εχεις το μωρό 24 ώρες μεσα στο δωματιο σου.

Ολα τα δωμάτια ειναι μονόκλινα οπότε είχα την ησυχια μου κ τον χρόνο μου

με το μωρό μου!

Οι μαίες κ οι νοσοκόμες με βοήθησαν απίστευτα πολύ,σε όλα...Σε οτι ειχε να κανει

κ με εμενα,τις παραξενιές κ τους πόνους μου αλλα κ με το μωρό,το θηλασμό,

τα παντα!Αν δεν ηταν οι μαιες νομίζω πως δε θα καταφερνα να θηλάσω!

Επίσης με βοήθησε πολύ κ η παιδίατρος που ηταν στη γεννα,που παρακολούθησε

το μωρό στην κλινική κ βεβαια την κρατησαμε κ μετά!!

Μην αγχωνεσαι για τιποτα,όλα θα πανε καλά!!Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sissy σε ευχαριστω για την απαντηση σου -αν επιτρεπεται στο Γενικο της Καβαλας γέννησες ?(αν δεν θες να πεις εδω -μπορεις να μου στείλεις μηνυμα προσωπικο)

Mummydi πωπω μακαρι να ειναι ετσι κ στη δικη μου περίπτωση! εχω κανει τις 'ψακτικές' μου και πιστευω να ειμαι σε καλό δρόμο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω γεννησα σε ιδ. κλινικη. Ειμουν σε 3κλινο και με ρωτησαν αν θελω αποκλειστικο θηλασμο. ειπα ναι και μου το εφερναν οταν εκλαιγε. και πρωι και βραδυ. οι μαιες μου εδειξαν τι πρεπει να κανω και με βοηθησαν. Στο χερι σου ειναι να θηλασεις! Ζητας αποκλειστικο θηλασμο. Το μωρο το βαζεις στο στηθος οσο πιο γρηγορα γινετε και οχι μετα απο 3 μερες. και φυσικα δεν ειναι υποχρεωτικο να πιει φορμουλα!!! Ισα ισα!!! Με το καλο το μωρακι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι δικαίωμά σου, και να το απαιτήσεις (αν το επιτρέψει η δική σου υγεία και του παιδιού σου), να βάλεις αμέσως το μωρό πάνω σου μόλις γεννηθεί πριν καν κοπεί ο ομφάλιος λώρος. Ο παιδίατρος μπορεί να περιμένει για να ζυγίσει μετρήσει το μωρό....

Η πρώτη επαφή και ο πρώτος θηλασμός είναι σημαντικό να γίνουν μέσα στην 1η ώρα μετά τη γέννα αν όχι αμέσως.

Προσωπικά νου σου πω πως αποχωρίστηκα μόλις για ένα μισάωρο την 2η μου κόρη μόνο για να την εξετάσει ο παιδίατρος και αυτό 1 ώρα μετά τη γέννα. Την είχα 24 ώρες το 24ωρο δίπλα μου στο δωμάτιο γιατί είχα μονόκλινο. Βέβαια αυτό εξαρτάται και από την κλινική-νοσοκομείο στο οποίο θα γεννήσεις. Αν παρόλ'αυτά δεν είναι εφικτό να έχεις το μωράκι δίπλα σου ζητάς αποκλειστικό θηλασμό και σου το φέρνουν όποτε κλαέι ή πηγαίνεις εσύ να το θηλάσεις. Συμπλήρωμα δεν χρειάζεται σε αυτή τη φάση διότι το πυαρ-πρωτόγαλα είναι υπέραρκετο για να καλύψει τις πρώτες ανάγκες του παιδιού. Μην ακούσεις αυτά που λένε, δεν κατέβηκε ακόμη το γάλα ,πεινάει κλπ. Η φύση έχει προνοήσει για όλα.

Με το καλό το μπεμπάκι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες που εχουν γεννήσει-

1. σε πόση ώρα σας έφεραν το νινί σας στο δωμάτιο για θηλασμό μετα τον τοκετό.

2. αν ειχατε ουσιαστική βοήθεια απο την μαία (ή τις μαίες..δεν ξερω τι επικρατεί)

3. αν το τάισαν στο εντωμεταξυ, και αν ναι- ειναι αναγκαίο να γίνει?, γιατι πολλα ακούω και έχω καταμπερδευτεί κ πελαγώσει..

Είναι η 1η μου φορά και θα ήθελα την πολύτιμη εμπειρία σας!!!!!!!!

η δική μου επμπειρία δεν μετράει γιατί γέννησα στο εξωτερικό, θα συμφωνήσω με την lovie, θα σου πρότεινα να ρωτήσεις εκεί που θα γεννήσεις τι ισχύει ? τι κάνουν!!!!..... και όλα εξαρτώνται από το τι θέλεις και εσύ!!!

εγώ πάντως έφυγα από το δωμάτιο που γέννησα αγκαλιά με τα παιδιά μου!!! και δεν τα αποχωρίστηκα στιγμή!!!

με το καλό....! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοπελα μου εγω γεννησα σε ιδιωτικη κλινική στην Καβάλα γιατι κάπου ανέφερες την πόλη και σκεφτηκα μηπως εισαι απο εδώ. μου βαλαν το μωρο στο στήθος μόλις γεννησα δηλαδη μετα που τον ζυγισε ο παιδιατρος αλλα την ωρα που ήμουν στην αίθουσα του τοκετου. εκει με βοήθησε η μαια για να μου δειξει πως πρεπει αν θηλασω και να κραταω το μωρο. μετα με πηγαν στο δωματιο. και γω ειχα μονοκλινο αλλα δεν ειχα το μωρο ολη μερα γιατι εδω δεν το κανουν αυτο.μου ειχαν πει οτι μετα απο μερικες μερες θα κατεβει το γαλα και γω τους ακουσα και λογικα του διναν ξενο γαλα. και μου τον εφερναν 5 λεπτα νομιζω γιατι λεει πρεπει να αρχισει αν συνηθιζει ο οργανισμος μεχρι να κατεβει το γαλα. εγω βεβαια τους ελεγα να μου τον φερνουν να τον θηλαζω κανονικα κια να μην δινουν ξενο γαλα αλλα μου ειπαν δεν γινεται αυτο. κατι το οποιο ηταν λαθος γιατι επρεπε να το απαιτησω να μην δωσουν ξενο γαλα. αλλα τα κανουν αυτα για να συνηθιζει το μωρο στο ξενο και μολις βγεις σου δινουν και το χαρτακι με το γαλα που πρεπει να αγορασεις. εγω ομως απο τοτε που πηγα σπιτι δεν εδωσα καθολου ξενο παρολο που επεμενε ο γιατρος και δοξα το θεο μεχρι τωρα θηλαζω. οποτε αν δεν σου το φερνουν να απαιτησεις να δινεις μονο δικο σου γιατι μετα συνιθηζει το μωρο και οταν πας σπιτι ειναι παρα πολυ δυσκολα να συνιθησει οτι τωρα εχει μονο στηθος.

ομως η φυση σε καθοδιγει σε ολα οποτε μην αγχωνεσαι ολα θα πανε καλα και θα βρειτε και τη σειρα σας. ευχομαι να εχεις μια τελεια γεννα και με το καλο το μωρο σου και να ειναι γερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια ευχαριστώ πολυ

επικοινωνησα με την κλινικη που ξεγενναει ο γιατρος μου κ ρωτησα για την πολιτικη της κλινικης- μου ειπαν οτι υπαρχει μαια κ νοσοκομα 24 ωρες το 24ωρο, και οτι απο την στιγμη της γεννησης του βοηθον τη μαμα να θηλασει. φυσικα μου ειπαν οτι οι μαιες ειναι εμπειρες!α! και μαλιστα μου είπε ο κυριος στο τηλέφωνο οτι αν εχω υπομονη θα τα καταφερω!

μακαρι ρε κοριτσια! :!: το θελω τοσο πολυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ γέννησα σε ιδ.κλινική και τον είχα συνέχεια στο δωμάτιο μαζί μου. Μόλις γέννησα και τον σκουπισανε τον βάλανε πάνω μου και όταν πήγα στο δωμάτιο και συνήλθα από την επισκλιριδιο τον έβαλα στο στήθος. Όπως είπαν όλα τα κορίτσια θα πρέπει να επιμένεις να μην το δίνουν ξένο και όσο μπορείς να τον βάζεις στο στήθος. Το πρωτογαλα που το έχει το στήθος τα πρώτα 24ωρα είναι πολύ σημαντικό, το πρώτο εμβόλιο του παιδιού το ονομάζουν, και μετά κατεβαίνει το γάλα. Αν περιμένεις 3 μέρες και μετά το βάλεις στο στήθος δεν πρόκειται να πιάσει τόσο εύκολα.. Εμείς από την τρίτη μέρα και πριν βγούμε καν απο την κλινική θηλάζαμε αποκλειστικά. καλή λευτεριά και θα δεις ότι όλα θα βρούνε τον δρόμο τους!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κουκιδίτσα και με το καλό να κρατήσεις γρήγορα την κουκιδίτσα σου αγκαλια!

Γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο της Αθήνας και είχα ζητήσει απο το γιατρό μου να μου δώσει τη μικρή μολις γεννηθεί και πράγματι όπως ήταν με τα αίματα την κράτησα στην αγκαλιά μου. Την έβαλα στο στήθος πρώτη φορά όταν μου την έφερα στο δωμάτιο μετα απο 3-4 ώρες. Είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό και μου την έφερναν ακομα και μέσα στη νύχτα. Κάποια στιγμή που μάζευαν τα μωράκια επειδή την είχα στο στήθους μου την άφησαν για όσο ήθελα, παρόλο που είμουν σε δίκλινο και δεν είχα την πολυτέλεια να την έχω 24 ώρες το 24ωρο δίπλα μου.

Αν θέλεις να θηλάσεις αποκλειστικά να ξέρεις ότι έχεις γάλα και ότι θα τα καταφέρεις αρκεί να μη δώσεις ξένο γάλα. Εμένα το γάλα κατέβηκε αφού επέστρεψα σπίτι κι όμως ότι τραβούσε εκείνες τις πρώτες μέρες ήταν πολύ σημαντικό για εκείνη και για μένα.

Τα καταφέραμε μια χαρά, θηλάζουμε ακόμα και δεν έχει πιει στάλα ξένο γάλα.

Σου εύχομαι τα καλύτερα και θα τα καταφέρεις μια χαρά. :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ σε ιδιωτικό της Αθήνας. Με το που γεννήθηκε το ακούμπησαν πάνω μου και τον θήλασα αμέσως μετά. Επέλεξα δωμάτιο με rooming-in για να είμαστε μαζί 24 ώρες το 24ωρο (τώρα πια οι περισσότερες κλινικές προσφέρουν αυτή τη δυνατότητα). Είχα δική μου μαία, η οποία με βοήθησε πάρα πολύ! Εκτός από την καισαρική που γλύτωσα χάρη σε εκείνη, αν δεν την είχα δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα στο θηλασμό. Με βοήθησε όχι μόνο μέσα στην κλινική αλλά μέχρι και τώρα (4,5 μήνες μετά). Με το καλό να υποδεχθείς το μωράκι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τέλεια! πολυ χαιρομαι που διαβαζω θετικές εμπειριες με τον θηλασμο κ το μαιευτηριο μεχρι τωρα- παιρνω θαρρος!! θελω παααααρα πολυ να τα καταφερω κ γω!! :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκιδα εγω γεννησα πριν τρια χρονια στο ιασω.εχω ενα αρνητικο κ πολλα καλα....

το ανρητικο ειναι οτι εκανα ολικη ναρκωση κ δεν ειδα αμεσως τον γιο μου...να φανταστεις το γεννησα 7:55 κ τον ειδα στις 14:00....τον πηραν για πλυσιμο κ εγω δεν τον ειδα..... :cry: κ ειχα φοβηθει οτι δεν ειναι καλα.....

τα θετικα ολες οι μαιες με βοηθουσαν στο θηλασμο....τον γιο μου ποτε δεν τον ταισαν για να καταλαβεις γεννηκε 3190 κ φυγαμε 2870...εχασε αφου μονο απο το θηλασμο οτι επερνε..κ με την καισαρικη θελει 2 ημερες να κατεβει το γαλα ενω με φυιολογ τοκετο μια....

επισης οι μαιες ερχοταν συνεχεια κ με βοηθουσαν...με πλαιναν....τα φαρμακα μου ερχοταν στην σωστη ωρα.....κ συνεχεια μου φερναν τσαγακι γιατι απο τα σωληνακια που μου βαλαν στο στομα δεν μπορουσα να μιλησω....ο γιος μου κοιμοταν αγκαλια μου καθε βραδυ...τοτε δεν ειχαν το rooming in αλλα εγωτον ηθελα κ μου τον εφερναν.....για εμενα ολα ηταν τελεια..εκτος απο το οτι δεν τον ειδα αμεσως.....θυμαμαι οτι μου δειχναν φωτο κ εγω αποτην ναρκωση δεν εβλεπα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ γέννησα στο Γαία τον Απρίλιο. Μου έφεραν το μωρό να το "θηλάσω" μετά από 30 ώρα, στην ανάνηψη. Βάζω εισαγωγικά γιατί ουσιαστικά στην αρχή έχουμε μόνο το πρωτόγαλα, το οποίο είναι πολύτιμο, αλλά σε μικρή ποσότητα, οπότε ο θηλασμός διακρεί πολύ λίγο. Είναι όμως αρκετό, έχει προνοήσει η φύση.... Το μωρό μου αμέσως έκανε τις σωστές κινήσεις.

Μετά, μπορούσα να έχω το μωρό στο δωμάτιό μου όσο ήθελα. Τους είπα ότι ήθελα αποκλειστικό θηλαμσό και μου την έφερναν κάθε τρεις ώρες περίπου. Δεν ξέρω αν της έδωσαν κάτι ενδιάμεσα - μου είπαν όχι, αλλά που να ξέρω. Την τέταρτη μέρα φοβήθηκαν κάτι και μουη την πήραν στην εντατική για 3 μέρες, όπου της έδωσαν ξένο και εγώ έβγαζα το δικό μου με θήλαστρο. Ευτυχώς δεν ήταν τίποτα (αν και κατατρομάξαμε....)! Πάντως, θήλασα αποκλειστικά επί 6 μήνες, και από 6 έως 8 που είχαν μπει οι στερεές τροφές, τα γεύματα γάλακτος τα έδινα από το στήθος, στην αρχή πρωί βράδυ, στο τέλος μόνο πρωί για να κοπεί. Ακόμα και αν δώσουν λίγο ξένο στο μαιευτήριο, δεν καταστρέφεται ο θηλασμός, αρκεί να επιμείνεις, και να κάνεις υπομονή στην αρχή που πονάει λίγο η θηλή και που το μωρό τρώει πολύ αργά.

Οσο για τις μαίες, εμένα με βοήθησαν πολύ και για να μάθω πώς να τοποθετώ το μωρό, και για να ξαλαφρώσω όταν δεν τη θήλαζα, με το θήλαστρο, με μαλάξεις και άλλες συμβουλές.

Με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον εγω το ελεγα ΣΥΝΕΧΕΙΑ οτι θελω με το που βγει να την βαλουνε πανω μου...οποιος εμπενε να με εξετασει αυτο ελεγα..!!!! και με το που που βγηκε φωναζα δωστε μου την!!!! μου την δωσανε οπως γεννηθηκε με τα αιματα ζησαμε αυτα τα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ λεπτα που κοιτιομασταν (γιατι γεννηθηκε με ορθανοιχτα ματια) την πηρανε αλλα την εβλεπα που την καθαριζανε και μολις την ντυσανε μου την ξαναδωσανε....μετα την πηρανε για μια ωρα και μετα μου την φερανε! απο τοτε δεν μου την ξαναπηρε κανεις!!! :D το μονο λαθος ηταν που ειχε μια ..... δεν θελω να την πω γιατρο που μου ειπε να της δινω σκονη γιατι λεει δεν χορτενε με το δικο μου!! :evil::evil::evil::evil: και μετα τυρανιομουνα να κανω επαναγαλακτισμο με θηλαστρο και τετοια...αστα οσο τα θυμαμαι εκνευριζομαι!!! ηπιε ομως και το δικο μου γαλατακι για 3 μηνες!!!!

ΘΗΛΑΣΤΕ οσο μπορειτε!!!!! εγω επηδει ειχα και αλλα θεματα με την μικρουλα μου εμετους και τετοια και επιδει επιασα και δουλεια δεν το συνεχισα...ειναι δυσκολο με το θηλαστρο!!!! το παιδι Χ Ο Ρ Τ Ε Ν Ε Ι με το γαλα της μαμας!!!!! και με ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!!!!!!!! αν ξανακουσω το "δωσε σκονη γιατι δεν χορτενει " θα... δεν ξερω και εγω τι :) τελος παντων αυτα :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο σου κοπέλα μου :) Σαφως και το παιδι χορταίνει με το πρωτόγαλα που έχουμε τις 3 πρώτες μέρες οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος για ξένο γάλα.. Εγώ γέννησα στις 2.45 και μου τον έφεραν σρην αγκαλιά μου σχεδόν αμέσως, την ώρα που με έραβε ο γιατρός..Είναι απίστευτη η στιγμή που ζεις αυτό το πρώτο βλέμμα του.. σχεδόν απελπισμένο και με μια τεράστια ανάγκη για τη ζεστασιά της μαμάς.. Ο πρώτος θηλασμός ήταν 2,5 ώρες μετά και ο τελευταίος 9 μήνες μετά.. Εύχομαι σε όλες να το ζήσουν και να το απολαύσουν μαζί με τα αγγελούδια τους :))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Καταρχήν να σου ευχηθώ με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου και με έναν πόνο :) .

Γέννησα και εγώ σε ιδιωτικό μαιευτήριο, έχω πολύ καλές εντυπώσεις από το προσωπικό και από τις μαίες, αν και είχα μισθώσει δική μου. Με βοήθησε πάρα πολύ στο θέμα του θηλασμού, μου έκανε μασάζ για να μην πετρώσει το γάλα μου (δυστυχώς ήμουν στο τσακ για να μην το πάθω) και με εμψύχωνε όταν οι ορμόνες μου άρχισαν να τρελαίνονται.

Γέννησα με καισαρική και επισκληρίδιο και κράτησα αμέσως το κοριτσάκι μου στα χέρια μου, δεν θα ξεχάσω ποτέ εκείνα τα ορθάνοιχτα καταγάλανα ματάκια που με κοιτούσαν με ένα βλέμα απροσδιόριστο..... Και βεβαίως θήλασα όταν ήμουν ακόμα στην ανάνηψη σχεδόν 1 ώρα μετά τον τοκετό. Η κορούλα μου έπιασε αμέσως την θηλή σαν να το είχε ξανακάνει..... φοβερή εμπειρία!!!!!!! Και θήλασε για 8 μήνες μετά σχεδόν αποκλειστικά (έκανα την βλακεία και της έδωσα ξένο γάλα όταν άρχισε τις στερεές τροφές και σιγά-σιγά απογαλακτίστηκε).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...