Μετάβαση σε περιεχόμενο

(Προσπαθώ να μην) καταρρέω Νο 2


Recommended Posts

γεια σας κ χαρα σας !

ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΝΕΥΡΙΚΗς ΚΡΙΣΗΣ....

Απο την τεταρτη η Αριαδνη μ'εχει φερει στο απροχωρητο ..Τραβαω τα μαλλια μου ..Ξεφυγε τελειως απ το προγραμμα της χωρις ουσιαστηκα να γινει τιποτα κ μου εχει αλλαξει τα φωτα ..Ετσι στο ξαφνικο , χωρις να ειναι αρρωστη κ χωρις να βλεπω τιποτις δοντακι στον οριζοντα ..Τι επαθε παλι , στα καλα καθουμενα δεν ξερω ..Ξερω ομως οτι η ωρα κοντευει τρισημιση κ αυτη ακομα δεν κοιμαται οπως επισης κ οι αλλες δυο ..Δεν ξερω αν η μικρη ξεσηκωνει τις μεγαλες η το αναποδο ομως δεν εχω ιδεα τι να κανω ..Απο το βραδυ της τεταρτης ξυπναει επισης μεσα στην νυχτα μεχρι 2-3 φορες ..Εκει που κοιμοταν μια χαρα σαν πουλακι κ μαζι της ειπαμε κ μεις οτι αυτο ηταν ..

Και σκεφτομαι τωρα εγω τι θελω κ ψαχνω για δουλειες κτλ ...Που θα φυγω ν'αφησω αυτο τον κακο χαμο που επικρατει στο σπιτι ..Γιατι αυτη την φορα εχω ενα 99,9% πιθανοτητες να εχω την δουλεια στο τσεπακι ..

Εβαλα κ τις φωνες πριν λιγο στηνμεσαια κ το ξερω οτι δεν επρεπε ομως εκει μ'εβγαλε .. :cry: ..κ μετα απο αρκετους μηνες χτες βραδυ η μεγαλη κατουρηθηκε στον υπνο της ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 904
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εύα μου μην καταρρεύσεις :(( .

Και οι δικοί μου έκοψαν τον μεσημεριανό ύπνο την τελευταία εβδομάδα και θα αρχίσω να κοπανάω το κεφάλι μου στον τοίχο. [smilie=banghead.gif] [smilie=banghead.gif] [smilie=banghead.gif] [smilie=banghead.gif] [smilie=banghead.gif] [smilie=banghead.gif] [smilie=banghead.gif] [smilie=banghead.gif]

Και φυσικά μέχρι τις 9 το βράδυ που κοιμούνται τελικά είναι μέσα στη σκανταλιά και τη γρίνια. Και φυσικά το πρωί από τις 7:00! [smilie=violent1.gif] [smilie=violent1.gif] [smilie=violent1.gif] [smilie=violent1.gif] [smilie=violent1.gif] [smilie=violent1.gif] [smilie=violent1.gif]

όπως κατάλαβες μου έλειψαν τα πραγματικά emoticons χαχαχαχαχαχα :lol::lol::lol::lol:

υπομονή.... ελπίζω να είναι φάση και να περάσει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπομονη κοριτσαρες μου...

ολες τα ιδια περναμε!!!!!

αναστασια μου λογικο ειναι να κοψει καποια στιγμη τον μεσημεριανο υπνο..ειναι σε τετοια ηλικια που μπορει να γινει...

εχω διαβασει οτι η μαμα πρεπει να επιμεινει για καποιες μερες κ αν παρολα αυτα δει οτι δεν θελει με τπτ να κοιμηθει το μεσημερι το παιδι,τοτε πρεπει να το παρει αποφαση!!!

οσο για το μπουσουλημα..ενταξει,δεν ειναι κ ο,τι καλυτερο αλλα δεν πειραζει....

κ147 κουραγιο κοριτσαρα..μπορει να ειναι μια φαση κ να αρχισουν κ παλι να κοιμουνται μεσημερι.

μα καλα,δεν κουραζονται!!!!!!

ευα μου σε αφησα τελευταια...

πρεπει να σου πω οτι σε καταλαβαινω οσον αφορα στη δουλεια κ στο ποσο πολυ την χρειαζεσαι...

αν κατσει τελικα-στο ευχομαι-θα δεις οτι θα φτιαξουν ολα δια μαγειας...

απλα η αριαδνη περναει καποια φαση τωρα που θα στρωσει..

αυτο να σκεφτεσαι...

κ εμεις τα ιδια δεν τραβαμε καθε βραδυ ενω ειχαν στρωσει ολα??

κ εμενα χτες ξυπνησε 3 φορες.

κ καθε βραδυ το ιδιο πραγμα...

θα σας βαλω ενα σχετικο αρθρο αν το βρω..

οσο για το οτι φωναξες....κ εγω το εχω κανει κ το μετανιωνω μετα..

ανθρωποι ειμαστε ομως κ εχουμε ορια..

θα εξηγησεις μερα στη μικρη γτ φωναξες,θα πεις συγγνωμη,θα δωσεις 1 φιλακι κ οκ..

δεν σε κανει κακη μαμα αυτο...απλα εισαι κουρασμενη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας παραθετω κ το σχετικο αρθρο,αφορα την ηλικια μετα τον χρονο:

Εκπαίδευση Ύπνου Είτε το παιδί σας έχει αρχίσει να ξυπνάει ξανά μέσα στη νύχτα, είτε παλεύετε με αυτό το θέμα από την αρχή, αξίζει να αφιερώσετε σε αυτή τη φάση μερικές εβδομάδες για να τακτοποιήσετε το θέμα του ύπνου - πριν μεγαλώσει το παιδί σας και τα πράγματα γίνουν δυσκολότερα. Η εκπαίδευση του ύπνου είναι πολύ δύσκολη διαδικασία. Μπορεί να προκαλέσει μεγάλη εξάντληση και γκρίνια. Θα σας αποζημιώσει όμως μακροπρόθεσμα όταν θα πάρετε πάλι πίσω τον προσωπικό σας βραδινό χρόνο και τον πολύτιμο ύπνο σας. Η διαδικασία αυτή περιλαμβάνει ένα σταθερό πρόγραμμα ύπνου. Πρέπει να είστε συνεπείς κατά τη διάρκεια των βραδινών ξυπνημάτων και ποτέ μα ποτέ να μην ενδίδετε. Αυτό σημαίνει ότι οι γονείς χρειάζεται να προετοιμάσουν τους εαυτούς τους και να αντιμετωπίσουν αυτήν τη διαδικασία μόνο όταν αισθανθούν πολύ δυνατοί. Να έχετε στο μυαλό σας ότι τα νήπια μπορούν να γίνουν πολύ πεισματάρικα. Γι' αυτό, αξίζει να ζητήσετε πολλές συμβουλές πριν αναλάβετε αυτή τη δύσκολη πρόκληση.

ΝΥΧΤΕΡΙΝΑ ΔΑΚΡΥΑ Μια από τις πιο δύσκολες καταστάσεις που έχουν να αντιμετωπίσουν οι γονείς είναι η ξαφνική επιστροφή του διακεκομμένου ύπνου. Για πολλούς διαφορετικούς λόγους, τα παιδιά στα πρώτα χρόνια της ζωής τους περνούν διάφορες φάσεις, όπου ξαφνικά αρχίζουν να ξυπνούν ξανά τη νύχτα, αρνούνται να πάνε για ύπνο στη συνηθισμένη τους ώρα ή αρχίζουν να ξυπνούν τα ξημερώματα. Παρόλο που το φαινόμενο του αναπάντεχα διακεκομμένου ύπνου δεν είναι πάντα εύκολο να εξηγηθεί, παρακάτω θα βρείτε μερικές συμβουλές που θα μπορούσαν να σας βοηθήσουν να αντιμετωπίσετε τα προβλήματα του ύπνου:

- Πρώτον, κατά τη διάρκεια των 3 πρώτων χρόνων της ζωής του παιδιού σας να είστε προετοιμασμένοι για αλλαγές στη νυχτερινή συμπεριφορά του. Εάν το γνωρίζετε αυτό, τότε θα μπορέσετε να το αντιμετωπίσετε καλύτερα όταν συμβεί!

- Αναλύστε τη γενική συμπεριφορά του παιδιού σας, ώστε να βρείτε στοιχεία που πιθανώς εξηγούν τις ξαφνικές διακοπές του ύπνου – μήπως τελευταία περνάει μια φάση ιδιαίτερης συναισθηματικής εξάρτησης; Μήπως υπήρξαν αλλαγές στο καθημερινό σας πρόγραμμα; Μήπως περνάει μια φάση αναπτυξιακού ξεσπάσματος ή μήπως βγάζει δοντάκια; Εάν βρείτε μερικές πιθανές εξηγήσεις θα μειωθεί η ανησυχία σας και ενδεχομένως να βρείτε μια λύση στο πρόβλημα.

- Προσπαθήστε να τηρήσετε το πρόγραμμα του ύπνου όσο το δυνατόν περισσότερο. Αν τελικά καταλήξετε στο να σηκωθείτε αρκετές φορές μέσα στη νύχτα για μια ή δυο εβδομάδες, είναι καλύτερο να παραμείνετε σταθεροί στους συνηθισμένους κανόνες από το να ενδώσετε και να το αφήσετε να μείνει ξύπνιο μέχρι πιο αργά ή ακόμη χειρώτερα να κοιμηθεί στο κρεβάτι σας. -Μην τρέχετε κοντά του κάθε φορά που ξυπνάει μέσα στη νύχτα. Αν δεν είναι άρρωστο, αφήστε το να κλάψει για λίγο για να του δώσετε την ευκαιρία να χαλαρώσει και να αποκοιμηθεί μόνο του. Εάν πάλι χρειαστεί να πάτε κοντά του, μην ανάψετε το φως ή κάνετε φασαρία. Απλά ξαπλώστε το πάλι στην κούνια του, πείτε του με ευγενικό αλλά σταθερό τρόπο ότι «όλα είναι εντάξει», πείτε καληνύχτα και βγείτε από το δωμάτιο χωρίς να γυρίσετε να το κοιτάξετε ή να διστάσετε. Εάν σας κοιτάξει στα μάτια καθώς φεύγετε ή αισθανθεί το δισταγμό σας, θα αρπάξει την ευκαιρία να σας φέρει πάλι κοντά του. Τέλος, εάν συνεχίσει να ουρλιάζει για αρκετά λεπτά αφού έχετε φύγει, προσπαθήστε να αντέξετε όσο το δυνατόν περισσότερο πριν επιστρέψετε κοντά του. Επαναλάβετε την ίδια διαδικασία όσο χρειαστεί, αυξάνοντας την περίοδο ανάμεσα στις επισκέψεις σας – ξεκινήστε περιμένοντας τουλάχιστον 5 λεπτά, στη συνέχεια 10, ύστερα 20 και μετά 35. Συνεχίστε μέχρι να αποκοιμηθεί. Λίγες μόνο ημέρες τέτοιας εκπαίδευσης είναι συνήθως αρκετές για τα περισσότερα μωρά. Με αυτό τον τρόπο θα συνειδητοποιήσουν ότι δεν αξίζει να κλαίνε τη νύχτα! Να θυμάστε πάντα ότι η αντίδρασή σας στα προβλήματα του ύπνου θα επηρεάσει τη νυχτερινή συμπεριφορά του παιδιού σας για τα επόμενα 2 χρόνια. Αξίζει λοιπόν να εκπαιδεύσετε το μωράκι σας σε μικρή ηλικία, ώστε να μάθει να περνάει τη νύχτα μόνο του. Εάν μάθει ότι δε θα τρέχετε κοντά του κάθε φορά που κλαίει θα είναι ένα μάθημα που θα ωφελήσει μακροπρόθεσμα ολόκληρη την οικογένεια, ακόμα κι αν χρειαστεί να υπομείνετε μερικές πολύ θορυβώδεις νύχτες μέχρι να φτάσετε στο στόχο σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κ χαρα σας

Καλυψω ενδιαφερον το αρθρο , λεει πολλα κ σημαντικα πραγματα ..

Εμεις ειμαστε λιγακι καλυτερα ...Τουλαχιστον χτες κοιμηθηκε χωρις πολλα πολλα κ δεν ηταν τοσο ανησυχη ..Ειλικρινα δεν ξερω τι παθαινει κ δεν καταλαβαινω τι την ενοχλει ..Μαλλον τιποτα κ τα παντα ..Περιμενω να δω πως θα παει κ σημερα ..Παντως το πρωι εκμεταλλευτηκαμε την λιακαδα κ βγαλαμε τις μπουμπουδες για βολτα ..Ξελυσσαξαν για τα καλα κ τωρα το μεσημερι επεσαν ξερες ..Δεν την προλαβαινω λεμε τωρα πλεον την μπουλουκα ! Ετρεχε πανω κατω , κυνηγουσε τις αδερφες της , εβγαζε κραυγουλες ..παει μεγαλωσε το μωρακι μου ..Παρεπιπτωντως ειχε κολλησει μ'ενα κοριτσακι παρομοιας ηλικιας σημερα στο παρκο κ εκαναν τρελες χαρες το ενα στο αλλο ..

Αναστασια μια που ανεφερες τον μεσημεριανο υπνο θα σου πω κ γω τι περασα με τις μεγαλες μου ..Απο περισυ τον Μαιο αρχισαν να μου κανουν νουμερα με τον μεσημεριανο υπνο , χοροπηδουσαν , στριγγλιζαν , φωναζαν παρολα αυτα στα κρεβατια τους ..Ισως απλα μεγαλωνοντας αλλαζουν κ οι αναγκες τους κ σιγουρα χρειαζονται λιγοτερο υπνο το μεσημερι ..Εμας τοτε ειχε να κανει κ το γεγονος οτι ειχαμε πλεον βγαλει πανες , ειχαν την ανασφαλεια παρολο που εκεινο τον καιρο το μεσημερι τους τις εβαζα που κ που ..Ηταν το γεγονος επισης οτι ειχαμε ενα νεο μωρο κτλ κτλ κτλ ..Οταν ξεκινησαν παλι τον παιδικο εστρωσε καπως η ολη κατασταση κ αρχισαν να κοιμουνται λιγακι το μεσημερι ..Ιδιαιτερα οταν πλεον η Αριαδνη πηγε στο δωματιο τους τα πραγματα εγιναν ακομα καλυτερα γιατι δεν ηθελαν να την ξυπνησουν κ να κλαιει ..Εγω θα σου ελεγα να του δωσεις λιγο χρονο ..

Οι υπολοιπες τι κανετε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια μου

δυσκολευομαι πολυ να σας γραψω μιας και το τερατακι μου θελει συνεχεια να τον εχω αγκαλια να βλεπει τι κανω στο λαπτοπ :roll::roll::roll:

ευακι τι εγινε με την δουλεια??? ειχες κανα νεοτερο??? μακαρι να σε παρουν!!!

αυτο το πραγμα παντως το να γκρινιαζουν χωρις λογο και να μην ξερουν ουτε και εκεινα τι θελουν ουτε κι εγω μπορω να το καταλαβω!!!! και ο δικος μου τα ιδια...εκει που καθεται ομορφα ομορφα και παιζει...εκει κλαιει και φωναζει :shock::shock:

καλυψω μου τι να πω με το μπουσουλιτο???? το εχει δει παιχνιδι και συνεχεια μπουσουλαει

δεν τον νοιαζει που βρισκεται ουτε αν ειναι σπιτι του η οχι

μπουσουλαει ασταματητα!!!!!!

τα γονατα του τα εχει κανει χαλια και χθες τρυπησε και μια φορμα του :shock:

θελω να του το σταματησω αλλα δεν μπορω να τα καταφερω :(

κ147 υπομονη.........κι εμενα μου εχει μειωσει πολυ τον μεσημεριανο υπνο και ξυπναει νωριτερα το πρωι

αστα να πανε

ασε που μερικα βραδυα εκει που κοιμοταν αμεσως κανουμε αμαν να κοιμηθει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και απο μενα...

Ευα την πηρες τη δουλεια;;;; μακαρι!!!

ευχαριστω για τις ευχες σας για την ξαδερφουλα μου... μετα απο αυτο, μετανιωνω που φωναζχω τον αντρα μου που με το παραμικρο θελει να τρεχει στους γιατρους... εγω θα παω λιγο πριν πεσω κατω, που λεει ο λογος...

με ολα οσα γραφετε με κανετε να φοβαμαι το άυπνο μελλον...

τα αγορια της κ κοψανε το μεσημεριανο υπνο και ο δικος μου σημερα τσιριζε επι 1 ωρα, χωρις ουτε δακρυ, ουτε μυξα και δεν κοιμηθηκε... ευτυχως η μικρη πια τον γραφει στα τετοια της και παρολο τον πανικο και τα ουρλιαχτα κοιμηθηκε σαν πουλακι για 1 ωρα!

το βραδυ δεν εχουμε προβλημα απλα μερικες φορες μπορει ο Σπυρος να δηλωσει την παρουσια του 1 φορα κατα τις 4, παω, τον ξαπλωνω, χωνω πιπιλα και γεια σας...

εχουν κατι μερες που ξυπνανε 7:30 το πρωι αντι για 7!!!

και οταν αλλαξει η ωρα δε θα αλλαξουμε το προγραμμα... θα τους βαζουμε για υπνο 9:30 αντι 8:30 για να ξυπνανε 8:30

αλλα σημερα τα χαραματα....

εβαλα ξυπνητηρι 5:20 γιατι πηγα πρωτη μερα στη δουλεια...

Σκοπος στο τμημα 06:00-14:00....

αλλα ο Σπυρος εριξε μια κουτουλια στα καγκελα και ουρλιαξε μιση ωρα νωρητερα!!!!!!!

ευτυχως μονο που τον ξαπλωσα κοιμηθηκε, αλλα εγω..... εχασα το καλυτερο μισαωρο του υπνου!!!!

δε σας ειπα και το καινουριο...

μαλλον βαρεθικαν τα αλεσμενα...

την απογευματινη ουτε να τη δουν! κέικ φαγανε σημερα.

και το πρωι τα φρουτα με το ζορι σε κρεμα... τρελαινονται να μασοθυλανε μπανανα και με το ζορι τους δινω και κανενα αχλαδι για να μη στουμπωσουν...

αυριο λεω να τους δωσω τοστ για απογευμα...

αυτα... με καλει ο αντρουλης στον καναπε... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κ απο εμενα

Ευη τι νεα ? Κοιτα, με το ημερισιο προγραμμα των παιδιων σιγουρα εχουν πολλα να δουν τα ματια σου ακομα ..Οσο μεγαλωνουν θα αναγκαστεις να προσαρμοζεις το προγραμμα αναλογα με τις αναγκες τους ..Περνανε τις φασεις τους κ αυτα ..Μια τα δοντια , μια η αλλαγες στην καθημερινοτητα , λιγο πιο εντονες μερες κτλ ..Ιδιαιτερα μετα απο ιωσεις ειναι λιγο δυσκολα ..

Παντως οταν μενει καποιος σταθερος στον τροπο που γινονται καποια πραγματα επανερχονται γρηγορα ..Σιγουρα θα υπαρξουν αλλαγες ομως αν συνεχισεις πχ να τα βαζεις για υπνο με τον ιδιο τροπο , τοτε σιγουρα ακομα κ φαση να περνανε θα γυρισουν στις παλιες καλες συνηθειες τους ..

Παιδια δεν ξερω , νομιζω οτι την εχω παρει την δουλεια ..Αγχωνομαι λιγο για τον κακο χαμο που θα γινει εδω στο σπιτι ..Εκανα μεταξυ αστειου κ σοβαρου μια συζητηση με την μεγαλη μου κορη κ μου πεταξε το εξης που με εκανε φυσικα λιωμα .. :?

Εγω δεν θελω να πας στην δουλεια , θελω να εισαι μαμαδα στο σπιτι ..

Σημειωση " Πλυθηντικος Μαμαδες αρα συμφωνα με την Σοφια ενικος = Μαμαδα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο που την πηρες τη δουλεια!!!

οσο για τη Σοφια... αν της πεις οτι με τα λεφτα που θα παιρνει η εργαζομενη μαμαδα θα της αγοραζει περισσοτερα παιχνιδια... θα αλλαξει γνωμη!!!

αλλα και τις αδερφης μου τα παιδια οταν την εβλεπαν να βαζει τη στολη για να παει στη δουλεια, στρατιωτικος ειναι, εκλαιγαν και ηθελαν να τη σκισουν!

δε θα δουλευεις τα πρωινα που οι μεγαλες τουλαχιστον ειναι στον παιδικο;;;

πωπω... νυστα... σας αφηνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανουλίτσες...

Εύα μου μπράβο που πήρες τη δουλειά! Μην στεναχωριέσαι καλό μου θα συνηθίσουν τα κορίτσια σου...μπορεί να σε εκπλήξουν και να αντιδράσουν καλύτερα από ότι φοβόσουν! Μακάρι!

Κοριτσάκια μου διαβάζω τα νέα σας αλλά δεν είμαι και στα καλύτερά μου αυτές τις μέρες...με τον άντρα μου είμαστε πάρα πολύ χάλια, τσακωνόμαστε συνέχεια και για τα πάντα, έμαθα και μερικά πραγματάκια που κάνανε οι δικοί του πίσω από την πλάτη μου εις βάρος μου φυσικά, κάποια ψεματάκια με δικαιολογίες του κ...!!!!!!!!!

Εντάξει με πείσανε πλέον ότι δεν με γουστάρουν και θα κάνουν οτιδήποτε για να με ξεφορτωθούν και ο άντρας μου το ξέρει το βλέπει και δεν κάνει τίποτα μάλλον γιατί με θεωρεί πάρα πολύ δεδομένη...με έχουν κουράσει πολύ όλα αυτά...τα νεύρα μου είναι σε τέτοια κατάσταση που το να μην ασχοληθώ με όλα αυτά είναι πολυτέλεια! Πάντως αν είχα δουλειά (που να την βρώ στο κατσικοχώρι που με χαντάκωσαν?) θα τον είχα παρατήσει προ πολλού!

Εντωμεταξύ το Μαρουλάκι μου έχει έναν γαϊδουρόβηχα άλλο πράγμα... έχει φλέμματα το καταλαβαίνω αλλά γιατί τη πιάνει μόνο το βράδυ που πάει για ύπνο? Όλη την μέρα δεν βήχει σχεδόν καθόλου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευα τι εγινε? Την πηρε τη δουλεια τελικα και δεν το καταλαβα? Αν ναι συγχαρητηρια και καλη αρχη!!!

Αυτο το μαμαδα στο σπιτι, με εκανε να γελασω πολυ αλλα σκεφτομουνα κιολας μηπως η διαισθηση της Αριαδνης της λεει κατι γι αυτο κι ετσι εξηγειται η ολη αναστατωση...

Ευη, μηπως ειναι παροδικη η φαση του Σπυρου με το μεσημεριανο υπνο? Μη σου μπαινουν ιδεες μωρε... θα του περασει πιστευω, δεν ειναι ολα τα παιδακια ιδια!

Νασια, συνηθως δεν ειναι ευκολα τα πραγματα με τα πεθερικα... δεν εισαι η πρωτη και το ξερεις αυτο. Με τον αντρα σου δεν ξερω τι τρεχει, δοκιμασες να κανεις μια συζητηση ηπιων τονων μαζι του? Που να του εξηγεις μονο τα σημεια που η συμπεριφορα των γονιων του σε πληγωνει, αποφευγοντας τις κατηγοριες και τους χαρακτηρισμους? Δυσκολα θα γινει καυγας αν επιμεινεις σε αυτο το στυλ κουβεντας... Απο εκει και περα με το θεμα της δουλειας και της οικονομικης εξαρτησης γενικοτερα σε καταλαβαινω απολυτα. Δε δοκιμαζεις να βρεις κατι σε κοντινη πολη ετσι κι αλλιως? Σε ποιο "κατσικοχωρι" μενεις αληθεια?

Το αρθρο που εβαλε η Καλυψω κι εμενα καλο μου φανηκε μονο που τα 20λεπτα και τα 30λεπτα μου φανηκαν πολυ μεγαλος χρονος αναμονης για ενα χρονιαρικο μωρο που κλαιει... Δεν θα το αντεχα με τιποτα! Στο "Κοιμισου παιδι μου" ο μεγαλυτερος χρονος ηταν 17 λεπτα μετα την τριτη αναμονη της 7ης και τελευταιας μερας. Κι αυτο πολυ μου φαινονταν στην αρχη αλλα ευτυχως δε χρειαστηκε να φτασουμε εκει...

Ο Ιασωνας συνεχιζει να ειναι μια χαρα με αυτο το θεμα κι ας εχουμε κανει καποιες ατασθαλιες υπνου τον τελευταιο καιρο. Εκεινα τα γεννεθλια που του ειχα αλλαξει ολο το προγραμμα και τον εβαλα για υπνο στις 12 τα μεσανυχτα, κατι Κυριακατικοι μεσημεριανοι υπνοι στο σπιτι της γιαγιας μου αγκαλια με τη μαμα... Δοξα τω Θεο, δεν εκμεταλευτηκε τιποτα απο αυτα για να μου αρχισει τα νουμερα και παλι.

Ενα βηχαλακι ακουω παλι απο σημερα το πρωι... ελπιζω να μην εχουμε αρρωστιες και παλι! Πλησιαζουν οι μερες που θα ξαναπαει παιδικο... κι εγω ξεκιναω την ημιαπασχοληση στη Στατιστικη απο την Τριτη...

Πολλα φιλια και υπομονη σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια.......

Ευα μια χαρά θα είναι τα κορίτσια σου και συ θα ξεχνιέσαι και λίγο και θα ξεφευγεις από την κλεισούρα του σπιτιού........Μην ανησυχείς...........

Νασια συμφωνώ με την Αγγελική προσπάθησε να του μιλήσεις και να τον κανεις να σε καταλαβει.....Τα πεθερικά γράψε τα..........Ο άντρας σου να είναι μαζί σου και τίποτα άλλο............

Εμείς αρρωστήσαμε..........εγώ πονάω κεφάλι αυτιά μύτη λαιμό, ο άντρας μου τα ίδια και χειρότερα και ο Ορέστης έχει βραχνιάσει............ουφφφφφφφφφφφφ

Κοιμόμαστε καλύτερα τώρα....ξυπνάει 1 φορά κατά τις 3-4 του κάνω γάλα και ξανακοιμάται...........

Φιλάκια πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου γεια σας..

χαθηκα αλλα ειχα λογο!!!!

περασα ενα τελειο σαβ/κο...

σαββατο πηγαμε τη μικρη στους δικους μου..

το βραδυ πηγαμε στη γιορτη του θειου μου κ μετα μας εβγαλε σε κλαμπ ενας συνεργατης του αντρα μου στον πειραια...

η αληθεια ειναι οτι δεν πολυηθελα να παω λογω παρεας αλλα τελικα περασαμε πολυ ωραια..

κοιμηθηκαμε 6 το πρωι κ χτες 8.30 σηκωθηκαμε κ πηγαμε εκδρομη στο χιονοδρομικο στα καλαβρυττα

να βρουμε τους φιλους μας που πηγαν για snowboard..

εννοειται οτι εμεις δεν καναμε..

δεν εχω ξανακανει κ δε λεει να σπασω καμια μεση..

ειμαι μανα τωρα!!!!

τεσπα ειχε φοβερο καιρο,ειδαμε χιονι φουλ,φαγαμε σε ταβερνα κ γελασαμε πολυ..

γιρισαμε βραδυ πια σπιτι κ μες στην κουραση..

κ σημερα εκανα γενικη το σπιτι/.

τωρα θα σιδερωσω.

το βραδυ θα παμε να παρουμε την αγγελικη...

σας φιλω κ θα τα ξαναπουμε!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια χαρα νταν κ απο μενα

Κοριτσια ακυρο το θεμα της δουλειας ..Απλα δεν μου εκατσε ...Με πηρε τηλ η ιδιοκτητρια κ μου ειπε μα κ μου προτεινοντας μου μια αλλη θεση ..Απλα δεν μπορω να την δεχτω κ να κανω σπαστο ωραριο ..θα ειμαι ολη μερα στους δρομους κ θα γινει χαμος στο σπιτι ..

ΕΙμαι λιγο νταουν ..

Παμε γι'αλλα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα ρε Ευακι..... που θα παει... θα πετυχεις την καλυτερη για σενα δουλεια...

Νασια για το βηχα της μικρης σου, θα σου πω τη δικη μου εμπειρια...

αν και 35,5 ετων, χωρις να μου φαινεται 8-):lol: , εχω κρεατακια ανεπτυγμενα. ακομα! ενω κετα την εφηβια συρρικνονωνται. οποτε με πειραξει κατι αλλεργικο ή κρυωσω, παθαινουν φλεγμονη και μαζευονται εκει τα χιλια μυρια μπλιαξ... οποτε ξαπλωνω κατεβαινουν προς το λαιμο και βηχω, ωρες ωρες εκνευριστηκα! μηπως και η μικρη εχει μυξουλες στη μυτη και κατεβαινουν στο λαιμο οταν ξαπλωνει;;;

οσο για τα πεθερικα... απλα πρεπει ο αντρας σου νακαταλαβει οτι εχει φτιαξει δικη του οικογενεια και πρεπει να κπψει τον ομφαλιο λωρο!

καλα μιλαμε.. τα ματια μου πονανε...

να βρασει το κρεας των μωρων να την πεσω...

5:15 εγερτηριο.....

καληνυχτα...

Α! η κοπελα πολυ καλη! και τα μωρα κατευθειαν πηγαν διπλα της να παιξουν και οταν γυρισα και μιλησαμε λιγο η Μαριαννα πηγε να κατσει στην αγκαλια της και περιεργαζοταν το σταυρο στο λαιμο της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κ απο μας...

τελικα δεν κοιμηθηκα χτες αλλα δεν φταιει μονο το μωρο μου το μικρο...φταιει κ το μεγαλο!!!

2 ξυπνηματα ειχα με την αγγελικη κ αλλα 2 με το ροχαλητο του αντρα μου!!!!!

μιλαμε οσο παει κ χειροτερευει..

κ την ωρα που σηκωθηκε το πρωι εκανε τοση φασαρια που ξυπνησε η μικρη κ που να κοιμηθει μετα..

τραβηξα ολη μερα ΜΙΑ ΓΚΡΙΝΙΑ ΜΑ ΤΙ ΓΚΡΙΝΙΑ!!!ευτυχως τωρα κοιμαται...

εφαγε κ μια στο ματι πεφτοντας κ εχει μελανια...

τσαγκαροτριτη με τα ολα της μιλαμε!!!!!

παω να φαω μια παστα απο αυτες που πηρα χτες για τον βαλεντινο....

οι υπολοιπες τι κανετε??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανουλίτσες...

Μαρίνα μου περαστικά σας...αυτές οι γρίπες φέτος είναι το κάτι άλλο, πάνε, έρχονται, ξαναγυρνάνε...αμάν πιά!

Καλυψώ μου τι ωραίο σ/κ περάσατε! Αχ πόσο μου έχουν λείψει αυτά!

Ευάκο μου κρίμα που δεν την πήρες την δουλειά αλλά μην απογοητεύεσαι μπορεί να βρεθεί κάτι καλύτερο στην πορεία...μακάρι! Σπαστό ωράριο με τρία παιδιά στο σπίτι???????? Απαπαπαπαπα!!!!!!

Βαγκ αυτό με τα κρεατάκια δεν το είχα σκεφτεί...πήγαμε παιδίατρο, ευτυχώς δεν έχει ακροαστικά, ο βήχας είναι από τις μυξούλες που έχει και της κάθονται στον λαιμό, μας έδωσε φενιστίλ σταγόνες για 5 μέρες και βλέπουμε.

Αααααα το Μαρούλι έφτασε τα 11 κιλά, μας κατέστρεψαν τα ψωμιά που το μπουκώνουν το παιδί οι γιαγιάδες και οι παππούδες...φωνάζω εγώ αλλά ποιός μ'ακούει?

Γενικά το κλίμα στο σπίτι είναι λίγο σαν εμπόλεμη ζώνη κάθε μέρα...εντάξει το περίμενα ότι με τον ερχομό του παιδιού θα άλλαζαν οι ισορροπίες αλλά τόσο πολύ πια?????? Ήξερα ότι είχα να αντιμετωπίσω ένα εχθρικό κλίμα όταν ήρθα εδώ νύφη - χωρίς προφανή λόγο, ακόμα και ο άντρας μου όταν ρώτησε τη μάνα του για ποιό λόγο μου φέρονται έτσι ενώ στην αρχή έλεγαν τα καλύτερα, απάντησε ότι δεν ξέρει και της βγαίνει αυθόρμητα - αλλά δεν περίμενα αυτό το χάλι! Ήρεμη κουβέντα είναι δύσκολο να κάνω με τον άντρα μου (είναι απίστευτα νευρικός) γιατί μόλις ξεκινήσω να πώ κάτι που με πείραξε παίρνει στάση άμυνας λες και είναι κακομαθημένο 5χρονο που του πήραν το γλυφιτζούρι από το χέρι κι αρχίζει να τσιρίζει μέχρι να με βγάλει εκτός εαυτού και να αρχίσω να τσιρίζω κι εγώ...Δεν είναι εύκολο να βρώ μια δουλειά για να ξεφεύγω λίγο, πρώτον γιατί εδώ είναι μικρό το χωριό (1000 κάτοικοι πάνω κάτω, είμαστε σχετικά κοντά στον Άγιο Νικόλαο και την Νικήτη) και δεν υπάρχει προσφορά εργασίας (ο καθένας δουλεύει στα δικά του), δεύτερον δεν οδηγώ για να πάω σε κάποιο άλλο μέρος και τρίτον το ΚΤΕΛ περνάει μόνο μια φορά τη μέρα από δω (τα έχει σχεδόν ξεχασμένα αυτά τα χωριά) και αν φύγεις δεν μπορείς να ξαναγυρίσεις. Το μόνο που με σώζει είναι να κάνουμε μια δική μας δουλειά εδώ ή να πάρω δίπλωμα οδήγησης που δεν έχω την οικονομική δυνατότητα τώρα (προέχουν άλλα πράγματα προς το παρόν.)

Τα πεθερικά έχουν ταβέρνα αλλά δεν υπάρχει καμία περίπτωση να πάω να δουλέψω εκεί γιατί αυτοί σκοτώνονται συνέχεια μεταξύ τους, βρίζονται κτλ. και δεν έχω καμία όρεξη να μπλεχτώ κι εγώ σ'αυτά. Άλλωστε και ο άντρας μου τους το δήλωσε από την αρχή ότι δεν ήθελε να με χώσει εκεί μέσα και ούτως ή άλλως το μαγαζί θα το πάρει ο αδερφός του. Αλλά ακόμα και να δούλευα εκεί θα ήταν τζάμπα, ούτε και τον άντρα μου τον δίνουν τίποτα (γι'αυτό και προσπαθεί να ασχολείται και με άλλες εποχιακές δουλειές) οπότε γιατί να πάω?

Αυτό που με έκανε έξαλλη προχθές ήταν μια κίνηση που έκανε ο κουνιάδος μου...έφερε στο μαγαζί σερβιτόρα την πρώην του άντρα μου η οποία εμένα δεν με χωνεύει καθόλου (παρόλο που όταν γνώρισα τον άντρα μου είχαν χωρίσει προ πολλού), με θάβει παντού με τις φίλες της και όποτε την πετυχαίνω έξω με κοιτάει λες και προσπαθεί να μου κάνει βουντού. Εμφανισιακά είναι καλούτσικη αλλά μεγάλο τσόκαρο γιατί δεν κωλώνει ούτε σε δεσμευμένους ούτε σε παντρεμένους...Δεν είναι θέμα ζήλιας που ενοχλήθηκα αλλά αξιοπρέπειας...ούτε στον άντρα μου θα άρεσε αν εγώ δούλευα μαζί με τον πρώην μου! Εντάξει να μην με συμπαθούν αλλά να κινούνται έτσι υπογείως εις βάρος μου...όση εμπιστοσύνη και να έχω στον άντρα μου δεν γουστάρω την πρώην μέσ'τα πόδια του!

Αυτά τα νέα μας κοριτσάκια μου

Φιλάκια σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια............

Ευα μη στεναχωριεσαι για τη δουλεια κατι θα βρεθει σίγουρα καλύτερο.............

Καλυψω σκοτωσε τον αντρα σου!!!!!!!!!!!!Κι ο δικος μου τα ιδια κανει............και με πιανει κριση........

Νασια ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ο κουνιάδος σου είναι φίδι...........πώς του ήρθε να φέρει την πρώην????????Μπας και έχουν σκοπο να σας χωρισουν????????????Αν την γνωριζουν τα πεθερικά ότι ήτανε πρώην και το δεχτηκαν δεν εχω λογια!!!!!!!!!!!!!Θελουν να καταστρεψουν το γιο τους και την οικογενεια του???????????Αυτούς τους ανθρώπους δε μπορώ να τους καταλάβω.........όσο να ναι κάποιο πρόβλημα θα σας δημιουργήσουν με την ακατανόμαστη...........πες τους να την διώξουν διαφορετικά θα παρεις το παιδι σου και δε σε ειδανε............

Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια χαρα νταν κ απο μενα ..

τι μου κανετε σημερις ? Εγω τρεχω κ ξανατρεχω ..Αυριο παω για πανοραμικη για τον φρονιμιτη μου ..Το πηρα αποφαση θα τον βγαλω ..Μου σπρωχνει τα υπολοιπα δοντια , δεν γινεται να συνεχισω ετσι ..καθε τρεις κ λιγο μου βαραει μια εξαρση κ μενω φυτο απο τον πονο ..Αντε να δουμε ..

Λοιπον ..Καλυψουλα μου τελειο σκ περασατε μπραβο σας ! Τελικα τι εγινε με την Αγγελικουλα , ολα καλα , δεν σας εκανε αντιποινα ? Μονο δυο ξυπνηματα δεν λεγονται βρε ! Οταν ειχαμε κανει το ( τελευταιο ) ταξιδι στον Λονδινο τοτε που οι μεγαλες ηταν 13 μηνων στην επιστροφη για μια εβδοαδα ξυπνουσαν εναλλαξ για να με τσεκαρουν ..Οποτε δυο ξυπνηματα ουτε του παπα μην το πεις :lol: ..Οσο για το ροχαλητο ..πονεμενη ιστορια .. :lol::lol:

Ευη μου ολα καλα λοιπον με την κοπελα ..Μπραβο ειναι πολυ σημαντικο που τα μικρα αισθανονται καλα μαζι της ..Πιστευω να ησυχασες απο αυτο το θεμα ..Το πιστευω ακραδαντα αυτο που σου ειχα ξαναπει , οτι τα παιδια γενικα διαισθανονται οποιον παει με καλη προθεση κοντα τους κ το ανταποδιδουν ..

Νασια μου τι να πω ..εχω μεινει παγακι ! :shock: Η Μαρινα με καλυψε απολυτα με αυτα που εγραψε ..ειναι ειλικρινα απαραδεκτο απο μερους του κουνιαδου ..ελεος ..Εγω θα ελεγα να κανεις συζητηση με τον συζηξ ακομα κ αν νιωθει οτι τον φερνεις σε δυσκολη θεση , σκασιλα σου ! Ξεκαθαρισε καταστασεις κ προσωπα , μονο ετσι θαβρεις την ηρεμια σου ..Αποψη μου βεβαια , ετσι ?

Μαρινακι σ'αφησα τελευταια , ετσι προσπαθω να σκεφτομαι καλο μου , οτι καπου εδω παρακατω θα βρω μια δουλεια οπως ολος ο κοσμος ..Αυτο βεβαια το εδω παρακατω ξεμακραινει κ παει αλλα τελοσπαντων ..

Καλε η Αναστασια που χαθηκε ?

Αγγελικη τι κανετε ?

Παω να φαω ενα κομματι μανιταροπιτα ( ..της τεμπελας ..) που εφτιαξα ..επανερχομαι ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νασια μου τι να πω..απαραδεκτοι οι ανθρωποι..

οσο για σενα..το καλυτερο ειναι να το παλεψεις να παρεις διπλωμα..κ μετα δε θα εχεις κανεναν αναγκη.μπορει να βρεθει κ μια δουλιτσα πιο μακρια κ να τους γραψεις ολους...

εχω παρατηρησει οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις αντρα ηρεμο κ συζητησιμο..δυστυχως...

ευακι μου επιτελους το πηρες αποφαση να το βγαλεις το δοντι!!!!αντε κ να δεις οτι δεν ειναι κ τοσο χαλια...

εμεις σκατα παλι..η αγγελικη χτες δεν κοιμηθηκε σχεδον ολο το βραδυ...ολο εκλαιγε.

κ τελικα σημερα καταλαβα γιατι.

εχει μιξες κ φτερνιζεται συνεχεια....

αντε παλι!!!!!!

μα δεν θα ισιωσουμε ποτε?????

προς το παρον θελει να την κοιμιζω εγω,δεν κοιμαται μονη της...

αντε να δουμε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια χαρα κ απο εμενα

το εκλεισα το ραντεβου μου , αυριο παω να βγαλω τον παλιοφρονιμιτη ! Παιδια ενας φοβος μ'εχει πιασει να πω την μαυρη αληθεια ..Οχι για τον πονο, αλλα για το πως θα ειμαι μετα ..αυτο σκεφτομαι , αν θα μπορω να ανταπεξελθω στην φροντιδα των μικρων ..

Καλυψω παλι μυξες ?! Τι να πω ..περαστικα σας ..ελπιζω να ειναι κατι ελαφρυ κ να μην ταλαιπωρηθει το ζουζουνι ..

παω να πιω λιγο καφε κ επανερχομαι !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά θα είσαι μετά Εύα! Στα γράφω και αλλού ;)

Ρε κορίτσια ο μικρός μου από την Κυριακή μου κάνει εμετό σε κάποιο από τα γεύματα της ημέρας.... δεν έχει ούτε συνάχι, ούτε βήχα τίποτε...... λέτε να έχει φλέμμα και τον ενοχλεί; Δεν ξέρω τί του φταίει... :roll:

Και πλένουμε και πλένουμε χαλιά....... :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατερινα μηπως ο μικρος εφαγε κατι κ τον πειραξε ? Ισως κατι τον ενοχλησε στο στομαχι , του επεσε βαρυ ? Εμενα η μεσαια εχει θεμα μ'αυτα ..ειναι φορες που αν φαει κατι οπως τυροπιτα ( σπιτικη η οχι ) της φερνει παντα εμετο ..Οπως κ στην Αριαδνη το αυγο ..Ισως να μην ειναι κατι σε ιωση αφου λες κ συ οτι δεν φαινεται να εχει κατι αλλο σαν συμπτωμα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκεί που τον ταΐζω το μεσημεριανό του και τρώει κανονικά.... του έρχεται εμετός και τα βγάζει όλα..... μάλλον αποκτήσαμε ευαισθησία.... :?

Το φαγητό του το ίδιο είναι και του αρεσει κιόλας..... δεν ξέρω..... δεν έφαγε κάτι διαφορετικό... θα δούμε πώς θα πάει.... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...