Μετάβαση σε περιεχόμενο

"ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ Κ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ" ΔΕΙΤΕ ΤΟ!


Recommended Posts

Δεν ξέρω αλλά δεν πιστευω να το φάει αφου ξέρει οτι είναι δικό σας.Συνήθως τα ξένα κυνηγουν αλλά πάλι ποτέδεν ξέρεις.Και εγώ φοβαμαι πολύ δεν τα βάζω μέσα,ουτως η άλλως η αυλή μου είναι απο μάρμαρο ολόκληρη αλλά εξω απο το σπίτι έχει όλο χωράφια και ολο τριγυρνανε εκεί.Κρίμα είναι τα άτιμα και εγώ τα αγαπάω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αλλά δεν πιστευω να το φάει αφου ξέρει οτι είναι δικό σας.Συνήθως τα ξένα κυνηγουν αλλά πάλι ποτέδεν ξέρεις.Και εγώ φοβαμαι πολύ δεν τα βάζω μέσα,ουτως η άλλως η αυλή μου είναι απο μάρμαρο ολόκληρη αλλά εξω απο το σπίτι έχει όλο χωράφια και ολο τριγυρνανε εκεί.Κρίμα είναι τα άτιμα και εγώ τα αγαπάω

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΚΙΟΥΖΕΛΙΝΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΦΑΓΕ ΜΙΑ ΓΑΤΑ ΜΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ...ΟΠΟΙΑ ΓΑΤΑ ΜΠΕΙ ΤΗΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΝΑ ΤΡΙΓΥΡΝΑΕΙ ΔΕΝΩ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΑΣΤΑ ΜΙΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω θα είχα πάθει έμφραγμα εγώ.Και ο άντρας μου έχει ένα σκυλάκι δεν μένει μαζί μας αλλά έρχεται που και που,παίζει με τις γάτες μας αλλά οχι να τις φάει τρέχουνε ολη την ώρα.Μάλλον επειδή τις ξέρει απο τότε που ήτανε πολύ μικρούλης που τις φοβότανε!!Τι να πω μακάρι να γίνει μια μέρα καλά το γατάκι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω θα είχα πάθει έμφραγμα εγώ.Και ο άντρας μου έχει ένα σκυλάκι δεν μένει μαζί μας αλλά έρχεται που και που,παίζει με τις γάτες μας αλλά οχι να τις φάει τρέχουνε ολη την ώρα.Μάλλον επειδή τις ξέρει απο τότε που ήτανε πολύ μικρούλης που τις φοβότανε!!Τι να πω μακάρι να γίνει μια μέρα καλά το γατάκι :)

μακαρι να γινει καλα απο το στομα σου κ στου θεου το αυτι οταν τον πηραμε ηταν 2 χρονων ο κτηνιατρος μασ βεβαιωσε οτι τα παει καλα με τις γατες.ψεμα δυστυχως αλλα ηδη τον ειχαμε κ τον αγαπαμε με τα ελλατωματα του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις το δικο μας το έχουμε απο 2 μηνών.Με το καλαθάκι της γάτας το έφερα :lol: .Μακάρι να συνελθει το γατάκι είναι απο τη φύση του αρπακτικό και το καυμενο δεν μπορεί :( .Να σε ρωτησω το σκυλακι σας τι ρατσα είναι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις το δικο μας το έχουμε απο 2 μηνών.Με το καλαθάκι της γάτας το έφερα :lol: .Μακάρι να συνελθει το γατάκι είναι απο τη φύση του αρπακτικό και το καυμενο δεν μπορεί :( .Να σε ρωτησω το σκυλακι σας τι ρατσα είναι ?

ΚΑΛΗΜΕΡΟΥΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΣ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΣ ΛΥΚΟΣ ΤΟ ΘΗΡΙΑΚΗ ΜΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ομορφος θα είναι και αυτός.Σε ρώτησα γιατί ο άντρας μου θέλει ένα σκυλί λιγο πιο αγριο απο το δικό μας και σκεφτομαι να του το κάνω δώρο στη γιορτη του.Τέτοιο σαν το δικό σου μαλλον πρέπει να πάρω αλλά δεν φαντάζομαι να φάει το άλλο σκυλάκι?? :o Τ βρίσκεις ευκολα αυτά τα σκυλιά και τοξόπλασμα κάνουν αυτά η μονο οι γάτες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι εννοείς πιο άγριο? Τι ακριβώς το θέλετε το σκυλί? Με συγχωρείς αλλά δε τα καταλαβαίνω αυτά, κανένα σκυλί δεν είναι άγριο, τα αφεντικά τους τα κάνουν άγρια ανάλογα με την εκπαίδευση και τη φροντίδα. Και δε συμφωνώ καθόλου με την έννοια της αγριότητας. Άλλο ένας σκύλος που ξέρει να γίνει φύλακας, που ξεχωρίζει το κίνδυνο κι άλλο ένα άγριο σκυλί που συνήθως σημαίνει ένα δυστυχισμένο σκυλί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η σωστη εκπαιδευση για τα σκυλια ειναι η θετικη ενισχυση , (positiv training) αυτο γινεται με επιβραβευση ... και τα σκυλια δε γινονται ποτε αγρια. Ενα σκυλι για να γινει φυλακας πρεπει να του ξυπνησουν ενστικτα και φοβοι και πρωτον αυτο το στρεσαρει και δευτερον δεν ειναι καλο να παιζεις με ενστικτα που δε μπορεις να ελεγξεις. Το σκυλι το καταστας αγριο, το ιδιο συμβαινει και με το παιδι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως κορίτσια μην ανησυχήτε για τα ζωάκια σας μπορεί και οι γιατροί λίγο να τα παραλένε αλλά δεν το κολλάς τόσο εύκολα το τοξόπλασμα. Ένας άλλος είχε πει σε μια φίλη μου που προσπαθεί για παιδάκι να είναι μακριά από το καναρίνι της μην κολλήσει τοξόπλασμα!!!

Δεν είναι τόσο εύκολο... Ο κτηνιατρος μου είπε για το γατάκι μου ότι αν δεν τρώει ωμό κρέας (πχ τα γατάκια που είναι έξω και κυνηγούν ποντικια) δεν κολλάει τίποτα!

Επίσης και από μη καλά ψημένο κρέας μπορεί να κολλήσει τοξόπλασμα αλλά ποιος θα δώσει στο ζωάκι του να φάει ωμο κρέας? Ότι τρώμε εμείς τρώνε κι αυτά!

Άρα και για τα ίδια τα ζωάκια δεν είναι και τόσο εύκολο να το κολλήσουν ώστε να το κολλήσουμε και εμείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Afro και samarcade δεν παρακολουθήσατε ολη τη συζήτηση και παρεξηγήσατε αυτό που είπα :( .Ειπε η Magykal οτι εχει ενα γατάκι τυφλό και φοβάται να μην το φάει ο σκύλος της γιατί στο παρελθόν το είχε κάνει παρότι ο κτηνιατρος την είχε διαβεβαιώσει για το αντιθετο.Εγω της ειπα οτι εχω το αντιθετο πρόβλημα δηλαδή ο σκύλος παραείναι φιλικός και παίζει με τις γάτες μου και με όλους.Ειπα οτι ο άντρας μου θα ήθελε και ενα σκύλο λίγο πιο άγριο δηλαδή εννοούσα οχι τόσο φιλικό απο αυτό που έχουμε για να είναι και φύλακας.Δεν εννοώ φυσικά να τρώει ανθρώπους αλλα να μην παιζει και με τον καθε ξένο.Ουτε φυσικα τον θέλουμε για καποια παραξενη δουλεια (δεν ξέρω που πήγε το μυαλό σου samarcade).Και τα παιδιά δεν έχουν κάποια σχέση νομίζω με αυτά που συζητούσαμε :( ,ούτε οταν θέλεις ενα σκύλο που να κάνει για φύλακας σημαίνει οτι εχεις πρόβλημα και νομίζω ο συσχετισμός για κακούς γονείς ήταν εντελώς άστοχος :( Η συζήτηση μας είναι 3 μέρες τώρα απλώς εσείς είδατε μια πρόταση χωρίς ολα τα προηγούμενα για αυτό και δεν καταλάβατε τι εννοούσα :( .Τελος πάντων εψαξα σε σχετικά site και είδα οτι ο γερμανικός ποιμενικός είναι πολύ όμορφο σκυλάκι και ο χαρακτήρας του ιδανικός για φύλακας(οχι δεν θα τρώει τους κλέφτες) :lol::lol: .Τώρα για το τοξόπλασμα δεν ξέρω αν ισχύει και για σκύλους..ελπίζω όχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ομορφος θα είναι και αυτός.Σε ρώτησα γιατί ο άντρας μου θέλει ένα σκυλί λιγο πιο αγριο απο το δικό μας και σκεφτομαι να του το κάνω δώρο στη γιορτη του.Τέτοιο σαν το δικό σου μαλλον πρέπει να πάρω αλλά δεν φαντάζομαι να φάει το άλλο σκυλάκι?? :o Τ βρίσκεις ευκολα αυτά τα σκυλιά και τοξόπλασμα κάνουν αυτά η μονο οι γάτες?

ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΘΑ ΣΟΥ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ.ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΜΩΡΑΚΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΣΑΚΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑ 2 ΜΙΚΡΑ ΚΟΠΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΤΕΛΕΙΑ ΟΙ 3 ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΟΥ ΠΑΙΘΑΝΑΝ ΑΠΟ ΚΑΛΑΖΑΡ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ.ΠΟΝΕΣΑ ΠΟΛΥ.ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΤΟΝ ΧΑΡΙΣΕ Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΒΡΕΙ ΑΔΕΣΠΟΤΟ.ΕΤΣΙ ΙΣΩΣ ΒΡΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΑΠΟ ΦΙΛΟΖΩΙΚΗ Η ΑΠΟ ΑΓΓΕΛΙΑ ΧΑΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΕΝΑ ΣΠΙΤΑΚΙ.ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΑΠΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΩΡΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΝ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΤΟΥ ΜΑΘΑΙΝΑ ΝΑ ΣΥΜΒΙΩΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΓΑΤΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το σκυλάκ ι που θελει μαλλον η φίλη μας εννοει οτι το θελει για φύλακα' και όχι απλα για σκύλο συντροφιάς.

Εχει πολλα ημίαιμα (πολλες φορες κ καθαρόαιμα)σκυλακια -μεγαλόσωμα- μετριου μεγεθους ακομη κ τσέπης προς υιοθεσία σε φιλοζωικές οργανωσεις. Εκει μπορεις να βρείς όοοοοοοτι θέλεις.

ψαξου λίγο στο ιντερνετ κ στο φεισμπουκ- θα βρεις άπειρες φιλοζωικες οργανωσεις που εκλιπαρουν για να υιοθετηθουν τα σκυλάκια τους:)

Κατόπιν με ειδική εκπαίδευση μπορεις να εχεις τον φύλακα που θες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κάποιες φιλοζωικές στο facebook :

http://www.facebook.com/pages/PANELLENI ... 0451544475

http://www.facebook.com/?ref=logo#!/pag ... 8452228553

http://www.facebook.com/Pets.gr

http://www.facebook.com/pages/PYLAIA-TH ... 2646613965

http://www.facebook.com/pages/PANELLADI ... 1975954985

http://www.facebook.com/nandia.hatzissava

http://www.facebook.com/pages/KATANGELI ... 0607772292

http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... 1000867404

μεσα στις ίδιες τις σελίδες μπορεις να ερθεις σε επαφή με αλλες οργανωσεις ή άτομα που απο μόνοι τους δημοσιευουν φωτογραφίες και στοιχεία σκύλων που ζητούν ενα σπίτι.

Ευχομαι να γινεις μαμά κάποιου απ'αυτά :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ Magikal και Koykida για τις πληροφοριες δεν ηξερα οτι μπορω να υιοθετησω αδεσποτο και αυτο είναι τέλειο! :D .Τα γατακια μου οπως εχω πει τις προηγουμενες μέρες στη Magikal τ εχω βρει εξω απο τοσπίτι μικρουλια και το σκυλακι το πηρα απο καποιον που γέννησε η σκύλα του και δεν το ηθελε.Ηταν 2 μηνων και το μετεφερα με το σπιτακι της γάτας. :lol: Το σκυλακι είναι τέλειο αλλα παιζει με τις γατες αφου οταν ηταν μικρος τις φοβοταν,και οποιος και αν μπει στο κηπο ειναι τοσο φιλικός και καλός που τρεχει και τον αγκαλιαζει. :lol: .Ομως εμεις μενουμε κάπου που γυρω εχει χωραφια και ο αντρας μου λεει πρεπει να παρουμε ενεν ακομη που να κανει για φυλακας.Ετσι είναι φυση καποιων σκυλιών κορίτσια τι να κάνουμε δεν είναι φιλικά προς τους ξένους και το θεωρώ φυσιολογικό.Εγω τα ταιζω παντα οτι τρωμε εμείς εκτός απο γλυκά.Ομως επειδη τα εχω ελευθερα κανουν και βολτες και φοβαμαι εκει μη φανε κατι ωμο :( για αυτο και φοβαμαι το τοξοπλασμα...Αν και απο οτι καταλαβα αν δεν πιασω τα κοπρανα του ζωου δεν το κολλάω.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guzelina

ειναι πολυ καλο που εχεις φιλικο σκυλάκι- αργοτερα θα δεις τι ωραια παρεα που θα κανει με το παιδακι σου- και θα κανει πολυ καλο κ στο παιδακι σου η επαφη με τα ζωα.

Ευχομαι να βρεις αυτό που ψαχνεις- αν κ ειμαι σίγουρη- ειναι τοσα τα σκυλακια που ζητουν ενα σπιτι!

αυτο που λες για τη ρατσα κ την αγριότητα- ειναι λιγο μυθος παντως- να ξερεις οτι τα σκυλια χωρίζονται χονδρικά σε κηνυγους/ φυλακες/εργάτες/τσομπανοσκυλα/συντροφιας αναλογα με το χαρακτηριστικό τους γνωρισμα στην συμπεριφορα.

Την αγριοτητα θα την συναντησεις σε όλα τα ειδη (με την κακη εννοια αναφερομαι σαυτην)-πιστεψε με-αν δεν κοινωνικοποιηθεί σωστα το ζώο απο την αρχη ή κακομάθει σε κάποια πραγματα. (πολλες φορες βλεπουμε σκυλια του 'καναπέ' να ορμανε σαν τρελα- λόγω ζηλιας- βασικα λογω λάθους καθοδηγησης ή απουσίας αυτης απο την πλευρά μας.Αυτο ειναι αγριότητα- και δεν την θελουμε.

Μονο με την σωστη εκπαίδευση ενα σκυλί για παραδειγμα με χαρακτηριστικά 'φυλακα' μπορει να ειναι και αψογο σαν τετοιο αλλα και ενας πολυ καλος φίλος της οικογένειας. Αν εχει σωστό αφεντικό μια χαρα θα ανταποκριθει.

Θελει όμως να ασχοληθείτε- γιατι πολλες φορες ξεκιναμε με στοχο να εχουμε εναν φυλακα- αλλα χωρις εκπαιδευση (ή ακομα χειροτερα με λάθος εκπαιδευση) φτανουμε να εχουμε ενα σκύλο που ουτε εμεις μπορουμε να κουμανταρουμε- και πολλες φορες βλέπουμε θλιβερα περιστατικα εγκατάληψης :(

να θυμάσαι οτι δεν θα λειτουργησει απο μονο του- θα το καθοδηγήσετε εσεις!

καλη επιτυχία :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koykida Εισαι πολύ κατατοπιστική και σε ευχαριστώ για αυτό.Τετοιου είδους συμπεριφορά που περιγραφεις απο το σκυλακι εννοειται οτι ειναι καταδικαστεα :( αν και νομιζω εσυ καταλαβες τι ακριβως εννοουσα :).Επισης θα ηθελα να μου πεις πρεπει να το παω καπου για να το εκπαιδευσω η δεν είναι απαραίτητο?εγώ ως τώρα μιλάω στα ζωάκια μας σαν να είναι παιδάκια και νομίζω οτι με καταλαβαίνουν(ελπίζω να μην έχω πρόβλημα :lol: )γιατι οταν τους λεω κάτι το κάνουν και οταν τους μαλώνω ξέρουν πότε κάνουνε κάτι που δεν πρε΄πει. :lol: .Θελω να με πιστεψεις :) .Πάντως ε΄μεις τα αγαπάμε πολύ και σε καμια περίπτωση δεν θα εγκαταλειπαμε ζωα.Ειναι μέλη της οικογενειας.Εγω τρέμω μην πάθουν κάτι :shock: .Αλλά θέλω και το άλλο σκυλάκι να το πάρω μικρό μην΄πάει και μου πειραξει τα γατακια. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mην φοβάσαι -δεν θα τα πειραξει τα γατακια- οσο μαθαινουν να μοιραζονται μαζι τον χωρο θα δεις τι καλα θα κανουν κ παρεουλα :)

ο πρώην γειτονας μας ειχε αμερικανικο μπουλντογκ που κοιμόταν ΜΟΝΟ με το γατακι του αγκαλίτσα :lol:

και ο δικος μου με τα γατάκια εχει μια σχεση...πάθους!!!

κοιτα αν θες φυλακα-θελει ειδικη εκπαιδευση- μονο ο εκπαιδευτης μπορει να το μαθει σωστη φυλαξη- και φυσικα μαζι με τον σκύλο εκπαιδευεται πάντα κ ο ιδιοκτητης---->άκρως απαραίτητο.

Πιστεψε με κ εγω ετσι μιλάω στον σκύλο μου--σαν να ηταν ενα μικρο παιδακι- τα καταλαβαινουν όλα τα ζωακια! και τις διαθεσεις μας- τα αν τα φοβομαστε- αν ειμαστε εμεις οι αρχηγοι-καποιον που τα αποστρεφεται-- ολα!!

ειναι υπέροχα και μας μαθαινουν πολλα ακομα κ για εμας τους ανθρωπους- συμφωνείς? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω γραψει κι εγω αρκετες φορες γι αυτο το θεμα... δεν ειμαι γιατρος αλλα ουτε και ασυνειδητη που εβγαλα ολη την εγκυμοσυνη μου αγκαλια με τους 2 γατους μου.

Επισης δεν ειχα αντισωματα πραγμα που μου φανηκε πολυ παραξενο γιατι σαν παιδι επιανα και φιλαγα οποιο αδεσποτο μου καθοτανε.

Ειδικα για τις γατες αν και νομιζω πως και για τους σκυλους ισχυουν τα ιδια... το τοξοπλασμα κολλαει μονο απο τα κακα τους. Αν τα κατοικιδια βγαινουν μονα τους εκτος σπιτιου, θελει περισσοτερη προσοχη απο οτι αν ειναι εσωκλειστα.

Ο εμβολιασμος των ζωων γινεται μονο για τη δικη του υγεια και δεν εχει καμια σχεση με την υγεια του αφεντικου του καθως (για τις γατες μιλαω) δεν υπαρχει καμια ασθενεια για την οποια εμβολιαζεται το ζωο που να μεταδιδεται στον ανθρωπο. Ενω ο ανθρωπος μπορει να τους μεταδωσει καποιες ασθενειες...

Τα μονα μετρα προφυλαξης που μπορει να παρει κανεις ειναι να μην πιανει ακαθαρσιες ζωων ή αν ειναι αναγκη να το κανει να φοραει ψηλα γαντια εργασιας και να πλενει καλα τα χερια του μετα με ζεστο νερο και σαπουνι.

Τα μισοψημενα κρεατα καθως και τα οχι καλα πλυμενα ωμα λαχανικα ειναι πολυ επικινδυνα για τοξοπλασμωση. Προσοχη λοιπον στη σαλατα του εστιατοριου ή της ταβερνας.

Ο μαιετηρας μου το ηξερε οτι εχω γατες και δεν μου ειπε τιποτα αλλο εκτος απο το να τηρω τους συνιθισμενους κανονες υγιεινης.

Ο παιδιατρος που ειχε ο Ιασωνας απον τη στιγμη που γεννηθηκε μεχρι 8 μηνων επισης το ηξερε και αυτος μου ανοιξε τα ματια για το οτι τα εμβολια δεν εχουν καμια σχεση το χαπι που δινουμε στα κατοικιδια για τα παρασιτα του εντερου αντιθετα ειναι σημαντικο.

Επισης μου ειχε πει οτι εκτος απο ειδικες περιπτωσεις που το μωρο εχει σοβαρη αλεργια στην τριχα (συνηθως υπαρχει ιστορικο στην οικογενεια) καλο ειναι (γιατι το μωρο αρχιζει και κανει αντισωματα απο νωρις σε αλλεργιογονους παραγοντες) να υπαρχουν τα συνηθισμενα κατοικιδια στο σπιτι (γατες, σκυλοι) τα εξωτικα (ιγκουανα, φιδια...) ειναι προβλημα γιατι αναπτυσσουν σαλμονελα.

Ο παιδιατρος που εχει απο 8 μηνων μεχρι και σημερα επισης εχει την ιδια γνωμη.

Εχω ακουσει απο αλλους γυναικολογους και παδιατρους ομως τα αντιθετα και γι αυτο η αποψη ενος ειδικευομενου παιδιατρου (του κου Τζορμπατζακη) δεν με ξενισε και τοσο... Ειναι κριμα παντως ενω υπαρχουν αρκετα επιστημονικα δεδομενα που τα ξερει και ο πιο απλος συνοικιακος κτηνιατρος γυναικολογοι και παιδιατροι να πετανε ετσι το μπαλακι της φοβιας σε μια μελλουσα ή νεα μανουλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι συμφωνω απολυτα koykida οντως τα γατακια μου καταλαβαίνουν ακριβώς με ποιον έχουν να κάνουν.Οταν τα πλησιαζω εγω για οποιοδηποτε λόγο δεν κουνιουνται συνεχιζουν να κοιμουνται η να καθονται.Οταν παει καποιος ξένος πριν τα πλησιασει εχουν γινει λουης.Τα γατακια μου είναι πολύ καχυποπτα με τους ξενους ισως γιατι ως αδεσποτα να περασαν ασχημα.Μαλωνουν με κατι ξένες γάτες καμια φορα βγαίνω και την φωναζω να ερθει αμέσως και να κάτσει στο καλάθι της και το κάνει!! :shock: Ασε που οταν τα μιλαω με κοιτανε μεσα στα ματια.Εγω είμαι σιγουρη οτι τα ζώα μας καταλαβαίνουν απλως καποιοι απο εμάς δεν τα καταλαβαίνουμε. :( .Θα κοιτάξω μολις παρω ενα τετοιο σκυλακι που να κάνει για φύλακας να το εκπαιδευσω αρκει βεβαια το κοστος να είναι λογικό.Αν είναι δυσβάσταχτο θα βρω καποιον άλλο τρόπο γιατί η αλήθεια είναι οτι έχουμε άλλες προτεραιότητες αυτήν την εποχή δυστυχως :( .Μου είπε σήμερα μια φίλη οτι υπαρχουν και βιβλια για την εκπαιδευση των ζωων.Θα πάρω ένα σίγουρα άχρηστο δεν θα είναι σε καμια περίπτωση.Πάντως μπράβο koykida εχεις αρκετες γνωσεις επι του θέματος,σίγουρα και εσύ τα αγαπάς πολύ :YMHUG:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκιδα ξέχασα να σε ρωτήσω το σκυλάκι σου και της γειτόνισσας σε τι ηλικία τα πηρατε?Το δικο μου που το πηρα πολύ μικρό οι γάτες μου στην αρχή το αγριευαν :( ,το καυμενο πηγαινε να παιξει μαζι τους και το βγάζανε νύχια :( .Περιττό να σου πω οτι ημουν συνεχώς έξω στο μπαλκονι για να εποπτευω(ευτυχως το καλοκαιρι ηταν) και τις μαλωνα ολη την ώρα.Αφου τα πρωτα βραδια το έβαζα μέσα στο σπίτι να κοιμηθεί φοβόμουν μην τον γρατζουνισουν.Τωρα που ψηλωσε παει να παιξει μαζί τους και αυτες τρεχουν :lol::lol: .Μα είναι τόσο καλός πολύ κοινωνικός :) αυτές πάλι καθόλου.Με εμάς ναι αλλά αμα μπει ξένη γάτα στην αυλή θα γίνει χαμός.Αυτές πιο πολύ κάνουν για φύλακες μου φαίνεται.Αν ξέρει καποια κοπελα σίγουρα η καποιος κτηνιατρος ας μας λυσει τις αποριες μας :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xaxa- προστατευουν τον χώρο τους οι γατουλες ε?? ολα τα ζωα το έχουν αυτό- όποιος ερχεται δευτερος δεν εχει τα πρωτεια! ειτε σκυλος ειναι ειτε γατα!σιγα σιγα προσαρμοζονται

εγω τον δικο μου τον πηρα 2 μηνων. ο γειτονας τον δικο του τον βρηκε παρατημενο (τον μπουλντογκακο)σε ηλικια 2 ετων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να είναι ευπροσάρμοστο :D:D κουκίδα.Τώρα πρόσεξα το τικεράκι σου ευχομαι να πάνε όλα καλά και να είσαι ήρεμη.Δεν ξέρω αν βρίσκεσαι Αθήνα εγώ οχι,αλλά ο γιατρός μας είναι πολύ σημαντικός και η Αθηνα προσφέρει πολλούς καλούς γιατρούς.Εκανα λάθος επιλογές στο παρελθόν,εμπιστευτηκα λάθος άτομα και δεν γνώριζα ποιο είναι το σωστό :( με τραγική κατάληξη. :cry::cry: .Τώρα επανορθώνω την κατάσταση και πολλά χρήματα φευγουν σε γιατρούς καθε εβδομαδα.Γι αυτο σου είπα θα πάρω εκπαιδευτη αν αντέχω το κόστος και γι αυτό ανησυχώ τόσο για το τοξόπλασμα αν και έχω αντισώματα γιατί φοβάμαι τα πάντα πια.Σήμερα φευγω Σαλονίκη για τον ίδιο λόγο να κανω κάτι εξετάσεις,θα γυρισω Τρίτη με το καλό.Τα λέμε φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:( Λυπάμαι για όλα τα δυσαρεστα που σε βρήκαν- ευχομαι τωρα πια να ηρθε η καλη σου η φορα- παιζει σημαντικο ρολο να εχεις σωστους ανθρωπους κ επιστημονες να σε καθοδηγουν στην προσπάθεια σου.

και γω εχω -αν καταλαβα καλα -μια κακια κατάληξη και τρεξιμο στο παρελθον.

ολα θα γινουν- στο ευχομαι απτην καρδια μου

καλη επιτυχια με τις εξετάσεις σου

;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ,μακάρι η επόμενη φορά να είναι η τυχερή μου :) ,δεν είμαι έγκυος τώρα(γέννησα πριν 4 μήνες αν είδες το τικεράκι μου)απλά τώρα που άρχισα να συνέρχομαι κάνω όλες τις εξετάσεις που δεν έκανα πριν λόγω ψυχολογίας.Γι αυτό και πειράχτηκα πολύ οταν ατυχώς λεχτηκε προς εμενα η παρομοιωση για άτομα που θέλουν σκυλί οχι πολυ φιλικό για να τους φυλάει, με τους κακούς γονείς.Δυστυχώς κάθε μια μας περνάει το γολγοθά της και οι λέξεις που ετσι απλά λέγονται κάποιες φορές πονάνε πολύ. :(.Δεν ξέρω αν έχω διαβάσει την περίπτωση σου αλλά χαίρομαι διπλά που τα κατάφερες.εσείς μας δίτε δύναμη και ελπίδα :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...