Μετάβαση σε περιεχόμενο

"ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ Κ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ" ΔΕΙΤΕ ΤΟ!


Recommended Posts

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=433

Επειδή έχω ακούσει πολλούς που συμβουλεύουν εγκύους που έχουν κατοικίδια να τα απομακρύνουν-παρατήσουν υποτ'ιθεται για να μη "κολλήσουν" τοξόπλασμα..θεωρώ οτι είναι κρίμα να παρατάνε αυτές τις ψυχούλες στο δρόμο γιατί πραγματικά δεν υπάρχει φόβος εφόσον τα ζωάκια μας είναι εμβολιασμένα κ σε καθαρό μέρος!Διαβάστε κ το παραπάνω site κ θα το διαπιστώσετε κ εσέις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ μαζι σου Ελενα! δεν το διαβασα ακομη αυτο που παραθεσες απλα εχω να πω οτι το τοξοπλασμα για να το κολλησεις πρέπει να προκαλεσεις την τυχη σου- με αλλους τρόπους.αν το ζωακι ειναι καθαρο κ εμβολιασμενο- δεν υπάρχει προβλημα.

ενταξει..κομμενα τα φιλια στο στομα :D και πλενουμε σχολαστικα τα χερια πιο συχνα απο πριν.

δεν τα παραταμε τα ζωακια μας ετσι ευκολα... τα μωρα μου τα λατρευω...! :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασε που ποτε δεν παραταμε στον δρομο το ζωακι μας οτι κ να εχει συμβει.....

- φροντιζουμε να του εξασφαλισουμε μια αλλη οικογενεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πές τα βρε Κουκιδούλα μου γιατί με αυτά που ακούω κ βλέπω θα τρελαθώ τελείως! Να πώ την αμαρτία μου εγώ με τη σκυλίτσα μου φιλιόμαστε ακόμα!! :lol: αλλα είναι εμβολιασμένη κ της έκανα τέστ για τοξοπλασμάτωση κ είναι αρνητική αλλα κ θετική να ήταν δεν θα την άφηνα με τίποτα! Επίσης οι μανούλες που αγαπούν τα ζωάκια κ ενώ θέλουν φοβούνται να "υοθετήσουν" για μή κολλήσει τίποτα το παιδάκι τους να ενημερώσω οτι το παιδι όταν μεγαλωνει με ζώα αποκτά ακόμα περισσότερα αντισώματα!Εξάλλου το λένε κ οι κτηνίατροι κ παιδίατροι οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!Κ εγώ αγκαλιά με σκύλους κ γάτες μεγάλωσα απο μωρό κ ποτέ δεν αρρώστησα απο αυτά αλλα απο ανθρώπους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α κ ρ ι β ω ς !!

ξερεις μονο οι παλιοι γιατροι τα λενε κ τρομαζουν τον κοσμο- αν ρωτησεις νεο επιστημονα δεν φερνει το τελος του κοσμου με το καλημερα σας. Αλλο αν το παιδι εχει κατι χρονιο κ υπαρχει ειδικο προβλημα.

αλλα η υγεια δεν κινδυνευει σε νορμαλ συνθηκες απο τα ζωα.

οι ανθρωποι ειναι φορεις πολυ περισσοτερων μικροβιων απο τις ψυχουλες.

Ειδικα στη χωρα μας η φιλοζωια ειναι πολυ παρεξηγημενη....

δεν ξερω τι θα εκανα αν δεν ειχα το παρεακι μου - το μουσουδινι μου- ανυπομονω να ερθει στον κοσμο το μωρακι μας και να γνωριστουν!!!χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια πολυ χαιρομαι... που εγινε αυτο το θεμα. Λεω κατηγορηματικα πως οποιοσδηποτε γιατρος πει κατι τετοιο πολυ απλα δε γνωριζει την επιστημη του. Προυποθεση ειναι τα κατοικιδια να ειναι εμβολιασμενα φυσικα το οποιο οφειλουν ολοι να το κανουν... Τα ζωα ειναι και αυτα μελη της οικογενειας. Απο απλυτα λαχανικα υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα για τοξοπλασμωση και θεωρω δεδομενο οτι οποιος εχει κατοικιδιο φροντιζει για την υγεια του... και σε καθε περιπτωση δεν πεταμε στο δρομο τα ζωακια μας. Και απο τους συνεργατες του φορουμ νομιζω ειχε λεχθει κατι που δε μου αρεσε σε σχεση με τα κατοικιδια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα ψαξω να το βρω για να το παραθεσω... καποιος ειχε πει οτι εκεινος δε θα ειχε ποτε κατοικιδια μαζι με μωρα για τα μικροβια κλπ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ψαχνω και δεν το βρισκω δεν ειναι απ τον κυριο δοβα, λες να μπερδευομαι? ειχα κανει μια ενδελεχη ερευνα στο ιντερνετ και κατι ειχα βρει σε φορουμ...ισως να μην ειναι το δικο μας. Παντως λεγονται πολλα δε γαμωτο , εγω εχω καταληξει οτι εχει καποια σχεση και με το αν ο γιατρος ειναι ζωοφιλος η οχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαν επιστημονας απαντησε ή απο προσωπικη άποψη μίλησε?

ξερεις το ενα με το άλλο μπορει να μην σχετιζονται- υπάρχουν ανθρωποι που δεν τα αγαπουν καθόλου. δυστυχως...

ειδατε τι εγινε με τον βοσκο που αθωωθηκε -και ουτε οριστηκε δικασιμος (στην Κρητη) που τυφλωσε τον σκυλο του....που ζουμε κοριτσια ...που ζουμε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τοξοπλασμα X(X(X(X(X(X(X(X(X(X(X(X(X(X(X(X(X(

Ενα θεμα που με εξοργιζει!!!!!!!!!!!

Εχω κ εγω ενα σκυλακι κ οταν ετρεχα σε διαφορους γυναικολογους για εξετασεις υπογονιμιτητας, ο ενας μου ειχε πει κατηγορηματικα να απομακρυνω το σκυλι απο το σπιτι,ενω ο αλλος οτι δεν υπαρχει προβλημα......

Οταν εκλεισα ραντεβου για εξωσωματικη εκανα μια κουβεντα με τον γιατρο κ ηταν θετικος στο να υπαρχει σκυλακι στο σπιτι.....μαλιστα μου ειχε πει <μεινε εγκυος κ παρε αλλα 10 σκυλια>.....Οταν εμεινα εγκυος ενας αλλος γιατρος (φιλος) κοντεψε να με φαει οταν ανεφαρα το σκυλακι μου.......

Ο γυναικολογος που με παρακολουθει τωρα (κ με αυτον θα παω ως τελους),δεν εχει προβλημα!

Εγω κ η καθε κοπελα που ειναι στην θεση μου τι πρεπει να κανει;;;;Ποιον να πιστεψει;;;;;

Μηπως η καλυτερη λυση ειναι να εμπιστευτουμε τον κτηνιατρο κ να υποβαλλουμε τα ζωακια μας σε αιματολογικες (πραγμα που εκανα κ ολα ηταν καλα);;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για μένα ένας άνθρωπος που δεν αγαπάει τα ζώα δεν αγαπάει ούτε τους ανθρώπους.

Οι κίνδυνοι για τοξόπλασμα από τα ζώα (εφόσον βεβαίως είναι εμβολιασμένα και τηρούνται οι βασικοί κανόνες υγιεινής - χωρίς υστερίες) είναι ελάχιστος έως ανύπαρκτος. Μεγαλύτερο κίνδυνο διατρέχουμε από άπλυτα λαχανικά αλλά και από ωμά ή μισοψημένα κρέατα. Στη Γαλλία για παράδειγμα που συνηθίζουν να τρώνε μισοψημένα τα κρέατα, το ποσοστό των μολυσμένων ανθρώπων φτάνει το 85%. Και το ζώο μολύνεται κυρίως από ωμό κρέας. Γι αυτό όσοι έχουν γάτες δεν πρέπει να τις αφήνουν να κυνηγάνε ποντίκια ή πουλιά. Και τα σκυλιά το ίδιο.

Ας σκεφτούμε επίσης ότι για να μην έχουμε αντισώματα, ενώ έχουμε χρόνια ζώα στο σπίτι, σημαίνει πως δε μολυνθήκαμε ποτέ, άρα κάτι κάνουμε σωστά! Όσο κι αν πέφτει το ανοσοποιητικό στην εγκυμοσύνη, δε σημαίνει πως ντε και καλά θα την πατήσουμε τώρα.

Τον σκυλάκο μου τον λατρεύω και μου φαίνεται αδιανόητο να μου πει κάποιος να τον δώσω (δε συζητάω καν το να τον αφήσω στο δρόμο, από εκεί τον μάζεψα!) Είναι μέλος της οικογένειας και περιμένει να υποδεχτεί το δίποδο αδερφάκι του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν τα ζωα ειναι εμβολιασμενα και δεν τρωνε ωμα κρεατα ...δεν υπαρχει κανενα προβλημα! Η πε8ερα μου εχει 3 γατες μεσα στο σπιτι ...η οποια μεγαλωσε και τα 4 εγγονια της γιατι η κορη της δουλευε~ Κανεις δεν επα8ε απολυτως τπτ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι, είναι μέλη της οικογενειας μας κ πολλές φορές καλύτερα κ απο ανθρώπους! Τι και αν ο κτηνίατρος μας έλεγε οτι το σκυλάκι μας που είναι θετικό στο τοξόπλασμα; δεν θα το παρατούσαμε σίγουρα!Προσωπικά θα της έκανα κανονικά τη θεραπεία με τη διαφορά οτι στη χειρότερη μπορεί να έμενε λίγες μέρες στους γονείς μου. Άν αγαπάς πραγματικά το σκυλάκι σου-γατάκι σου λύσεις υπάρχουν..απλα μερικοί θεωρούν οτι το να το παρατήσουν είναι η καλύτερη λύση! Γι'αυτό έχουμε γεμίσει με αδέσποτα που βρίσκονται σε άθλια κατάσταση..ραγίζει η καρδιά μου όταν τα βλέπω κ θυμώνω ακόμα πιο πολύ με όλους αυτούς τους ασυνείδητους κ τάχα φιλόζωους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,διάβασα το θέμα και με ενδιαφέρει πολύ γιατί δεν έχω παιδιά και έχω 2 γατούλες 1,5 και 2,5 χρονώ τα μάζεψα μικρα έξω απο το σπίτι.Μένω σε μονοκατοικία και οι γατες είναι στην αυλή.Ποτέ δεν μπαίνουν μέσα Ποτέ δεν κανουν στην αυλή την ανάγκη τους γιατί έχει πολύ πράσινο γύρω μας και πάντα εκεί πάνε.Πρόσφατα πήγα σε petshop και τους είπα περίπου την ηλικία τους και μου δώσανε απο μια ένεση να τους κάνω και απο ένα χάπι.Καλύπτομαι με αυτά??Σε περίπτωση εγκυμοσύνης υπάρχει περίπτωση να πάθω κάτι εξαιτίας τους γιατί η πεθερά μου λέει αν μείνω εγκυος μπορεί να αποβάλλω εξαιτίας της γάτας.Τι είναι αλήθεια και τι πρέπει να προσέχω??Οποιος ξέρει ας μου πεί σας παρακαλώ γιατί τα έχω χαμένα. :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό θα ήταν οι γάτες να πάνε στον κτηνίατρο για εμβόλια. Επίσης αν θελήσεις μπορείς να τους κάνεις εξέταση αίματος να δεις αν έχουν αντισώματα. Από εκεί και πέρα εσύ απλώς θα τηρείς τους βασικούς κανόνες υγιεινής. Εφόσον δε μπαίνουν και μέσα, είναι ακόμα πιο εύκολο. Οι ίδιες οι γάτες συνήθως κολλάνε τοξόπλασμα από κατανάλωση ωμού κρέατος (ποντίκια, πουλιά κλπ.) Για να κινδυνέψεις εσύ θα πρέπει να έρθεις σε επαφή με τα κόπρανα της γάτας. Γι αυτό και στις εγκύους συνιστούν να μην καθαρίζουν την άμμο της γάτας (εσύ απ' ότι κατάλαβα δεν έχεις τέτοιο θέμα). Μην ανησυχείς, δε θα πάθεις τίποτα!

Όταν μείνεις έγκυος να πλένεις προσεχτικά τα χέρια σου μετά από χάδια με τις γάτες ή μετά από κηπουρικές εργασίες και να προσέχεις να μη τρως ωμά και μισοψημένα κρέατα, να πλένεις τα χέρια σου και τις επιφάνειες της κουζίνας καλά μετά από επαφή με ωμό κρέας και να πλένεις καλά τα λαχανικά και θα' σαι μια χαρά!! Μπορείς επίσης να κάνεις από τώρα εξέταση να δεις αν έχεις εσύ αντισώματα. Θα τη κάνεις έτσι κι αλλιώς στον προγεννητικό έλεγχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Samarcade σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Δεν καθαρίζω τις γάτες,τα κάνουν έξω πάντα,Δεν τις χαιδευω καν.Απλώς τις ταιζω παντα οτι τρωω εγώ και τις αφήνω να κάθονται στην αυλη.Τωρα αν πιανουν ωμα ποντικια εχω δει 2 φορές την μια να πιάνει εκτός σπιτιού,και φιδάκι την είδα να πιάνει..δεν ξέρω αν τα τρώει αλλά σιγουρα τα παιζει.Ομως πως θα τις παω στον κτηνιατρο ?που είναι τόσο άγρια δεν πιάνεται.Εξετάσεις έχω κανει τα πάντα έχω αντισώματα :D:D .Ευτυχώς.Σε ευχαριστώ πάντως θα προσπαθήσω να τις πάω γιατι θέλω πολύ ενα μωράκι και τρέμω με οτι ακούω αλλά τις αγαπάω δεν θέλω να τις διώξω. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εχεις προβλημα -αφου δεν ερχεσαι σε επαφη αμεσα-

εγω για οσο εμενα σε σπιτι με αυλή -οταν εκανα δουλειες -καθαριοτητα- εβαζα ενα ζευγαρι γαντακια- και όλα καλά. αυτο το άρχισα απο τοτε που μου ειπε ο γιατρος οτι τα εξανθηματα που ειχα εμφανισει περσυ το καλοκαιρι σε όλο μου το σωμα πιθανον να ηταν απο κοπρανα γατας- λογικα στην αυλή που επιανα χωματα και τετοια. ειναι πολλα τα αδεσποτα γατακια που κανουν την αναγκη τους χωρις να το καταλαβουμε στο χωμα της αυλης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού έχεις και αντισώματα και ακολουθείς τους βασικούς κανόνες υγιεινής θα είσαι μια χαρά χαρούλα!!

Σου εύχομαι ότι καλύτερο και σύντομα μανούλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

EΓΩ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΓΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΖΕΨΑ ΤΟ ΧΑ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΑΠΛΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΑΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΑΣΑ ΤΩΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΧΕΣΑΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΜΕΝΑ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΜΠΕΜΠΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΑΤΑΚΙ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΙΣΚΑΡΩ ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΤΙ Κ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΤΟΥ ΧΩ ΚΑΙ ΣΠΙΤΑΚΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΛΕΙΝΩ ΜΕΣΑ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΦΑΝΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΚΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΥΦΛΩΘΗΚΕ ΞΑΦΝΙΚΑ Κ Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΙ ΟΥΤΕ Ο ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟ DNA NA TOY ΣYMBEI.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

magykal ειναι σιγουροι οι γιατροι οτι το γατακι ηταν να τυφλωθει? :shock:

σε ρωταω γιατι κ στη δικη μου γειτονια 2 γατακια τυφλώθηκαν αλλα απο προχωρημενη μολυνση...

δεν ξερω αν κυκλοφορει καποιο μικροβιο... :?::?::?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν είναι μικρόβιο βρε κορίτσια πώς θα το βρούν?Ποιος πάει τα γατάκια για εξέταση αίματος?Μη μου λέτε τέτοια τώρα..Magykalνα ελπίζω να το κρατήσεις ε?Κρίμα είναι :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν είναι μικρόβιο βρε κορίτσια πώς θα το βρούν?Ποιος πάει τα γατάκια για εξέταση αίματος?Μη μου λέτε τέτοια τώρα..Magykalνα ελπίζω να το κρατήσεις ε?Κρίμα είναι :(:(

Guzelina ΦΥΣΙΚΑ Κ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟ ΛΥΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΖΟΓΑΤΑΚΙ ΜΟΥ ΟΛΟ ΠΑΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ Κ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΤΟΝ ΦΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝΩ ΤΟΝ ΛΥΚΟ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΤΟ ΓΑΤΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ.

ΚΟΥΚΙΔΑ ΗΤΑΝ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΤΟΝ ΠΗΓΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ Κ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΛΕΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΑΛΛΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΔΕΝ...ΙΣΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΟΥΤΕ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΑΙ Κ ΜΟΛΥΝΣΗ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟΥ ΒΡΙΣΚΑ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΜΕΣΑ ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΜΩΡΟ 50ΗΜΕΡΩΝ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...