Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΥΣΚΩΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2010 Νο5


Recommended Posts

ωπ! τι εχουμ εδώ ;;; μαγειρέματα ;;;

εγώ εχω προβλημα με τους κουραμπιέδες... φτιάχνουν συνέχεια στο Αγρίνιο (οικογένεια του αντρα μου) ολο τον χρόνο (ειναι παραδοση εκεί) και εχουν μια καταπληκτική συνταγή ... περσι και προπερσι που προσπαθησα να φτιάξω μου "αρπαζαν" παρα πολύ απο πανω ! ... γενικά ομως ειμαι σε καλό δρόμο! νομίζω οτι φταίει ο φούρνος μας...

θα τα ξαναδοκιμάσω και φετο !!! που θα παει ;;; θα τα πετύχω!!!!

αν θελει καποια τσουπριτσα την συνταγή να με το πειτε! ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 847
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε Κουκι κι εσυ......μην χωνεις την κεφαλα μεσα στον φουρνο κατευθειαν :lol::lol::lol::lol::lol: Μπορεις επισης να δεσεις το κουταλι που ανακατευεις στο κονταρι της σκουπας κ να εισαι μακρυα ;);):lol::lol::lol::lol:

Κι επειδη σε βλεπω οτι ζοριζεσαι με το παλιοκριθαρο οποτε θες θα λες σε μας!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: Καλα;;;;

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

τα γεμιστα παντως αν και κολλησε η γεμιση στον πατο και ευτυχως αλλαξα κατσαρολα πριν παρει μυρωδια εγιναν σουπερ,δεν ξερω τι φταιει θα το καταλαβω την επομενη φορα που θα κανω θα ειμαι πολυ προσεκτικη σε καθε κινηση ε που θα παει θα το καταλαβω...Maria μου αρεσουν οι κουραμπιεδες αλλα η αδυναμια μου ειναι τα μελομακαρονα ειδικα με σοκολατα,ποτε βεβαια δεν τα πετυχαινω για αυτο και δεν κανω,παντα στελνω παραγγελια στη μαμα και κανει!!!!! 8-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια,

Νέα μέρα, νέα διάθεση και πιστεύω στο εξής να μιλάμε με περισσότερο σεβασμό και καλύτερα λόγια μεταξύ μας...(πράγμα που ήταν και ο αρχικός στόχος και της παρέμβασής μου...).

Σήμερα ο καιρός στην Αθήνα πράγματι είναι πολύ περίεργος...Έβρεχε καταρακτωδώς από τα ξημερώματα...Είναι ωραίος καιρός μόνο αν είσαι σπίτι! Αν κυκλοφορείς έξω είναι ένα δράμα (στην Αθήνα τουλάχιστον :D:D )

Το πρωί έκανα τις εξετάσεις του μήνα μου και το απόγευμα περιμένω τα αποτελέσματα και την Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γιατρό για να δω την κουκλίτσα μου :D:D:D Ελπίζω να μην έχει κανένα τοκετό και μου το ακυρώσει πάλι...

Παρότι είμαι στην 21η εβδομάδα δεν θα κάνω ακόμα β' επιπέδου γιατί είπαμε, ο γιατρος μου είναι 'καθηστερημένος' :D

Βλέπω από μαγειρέματα πάμε τέλεια! Αρχίσαμε να μιλάμε και για τα Χριστουγεννιάτικα γλυκά! Εγώ από όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος από τον φόβο μου για το ζάχαρο, σταμάτησα να φτιάχνω κεικ cheesecake κλπ κλπ και και η μπάλα έχει πάρει και τον καημένο τον αντρα μου ;);)

Εγώ που λέτε τα Χριστούγεννα παραδίδω κανονικά την διατριβή μου την οποία παλεύω 4 χρόνια αλλά δεν βλέπω να προλαβαίνω μέχρι τότε...Ελπίζω μόνο να τελειώσω πριν γεννήσω γιατί μετά θα δυσκολευτώ πολύ...Έβλεπα χθες ένα ντοκυμαντερ με την βυζαντινολόγο Γλυκατζή-Αρβελερ (όνομα και αυτό :D:D ) και την παρέδωσε λέει μια μέρα πριν γεννήσει!!! Παρουσίασε και την άλλη μέρα πήγε στο μαιευτήριο...Ας είναι και έτσι ! δεν με πειράζει!

Νένα πες την αλήθεια...τα 18 τα έχεις κλείσει??? :D:D:D Τι τάξη πας :lol::lol:

Το βαλιτσάκι το έχω παραγγείλει εδώ και καιρό αλλά δεν έχει έρθει!

Αλήθεια, κάτι μικρές κινήσεις χαμηλά στην κοιλιά, κάπως κοφτές, είναι τα μωράκια που κλωτσάνε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι βρε το πιο μικρο ειναι - κ το πιο χαριτωμενο (με συγχωρειτε οι υπολοιπες φουσκες) χαχα

εγω τρωω κουραμπιεδες- αλλα κ μενα η αδυναμια μου ειναι τα ΜΕΛΟΜΑΚΑΡΟΝΑ- ειναι απο τα αγαπημενα μου γλυκα!

εχω την μαμ μου κ κανει κ απτα 2 τελεια!!

παω να φαω τα γεμιστα μου κ γω (χωρις κιμα) γιαμ γιαμ και ενα ντακο απο διπλα!

να ρωτησω την κρητικια μας- ντακος κ κουκουβαγια τι διαφορα εχουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας μανουλες τιμου κανετε? εγω μια χαρα ειχα μερες να μπω γιατι ειχα προβλημα με το ιντερνετ,αλλα ευτηχως το εφτιαξα και σας ξαναβρηκα,πηγα στον γιατρουλι και βρηκε την μπεμπα μου ψηλη και στρουμπουλι για της εβδομαδες της για να δουμεμηπως βγαλω την δευτερη σκλεναρικοβα...χι! χι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μοντελάκι η μπουμπούκα σου!! μπραβο !! :x

εκανες β επιπεδου ή ηταν απλός υπέρηχος?

τα κοριτσια που εκαναν β επιπεδου ειναι ολα καλα!!

δεν εχασες και τπτ που δεν μπορουσες να μπεις κατα τα άλλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι την εκανα την β επιπεδου στης 20 οκτωμβριου νωρις νωρις,και ηταν ολα καλα αυτος που εκανα προχθες ηταν απλος υπερηχος.εσυ εκανες β επιπεδου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hello mamys love, μερες ειχαμε να σε <δουμε>....

Αααααχχχ εφαγα, συμμαζεψα τον κακο χαμο που εκανα στην κουζινα,εβαλα να πλυθουν τα μπουρνουζια,ταισα το ερμο το σκυλακι μου,εβαλα κ την Μαρια να πλυνει τα πιατα (Μαρια λεω το πλυντηριο πιατων sorry Mαρια +φωτης :oops::oops: ) κ επεστρεψα!!!!

Τι γινεται εδω;;; Ολες ξαπλαρεν;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω βλέπω ξαπλωτη με το πισι ανοιχτο στο τραπεζακι την 'Οδυσσεια μιας Περιφρονημενης'χαχα

εχω πάθει ΚΟΚΟΜΠΛΟΚΟ! πολυ γελιο!!

Εκανες στροφη στην ποιοτητα δηλαδη; :-p:-p:-p:-p:-p:)):)):)):)):)):))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mamys love , δεν εχασες πολλα συνεχιζονται οι β-επιπεδου και μας ελειψες!!!!

Η μπουμπου σου θα βγει μοντελακι.

Κουκιδα ντροπη σου, αηδιες στη τιβι.... :lol::lol::lol::lol:

Εμενα ο αντρας μου λεει "Κατινακι θα το βγαλεις το παιδι" Οτι ναναι βλεπω και το υχαριστιεμαι κιολας :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σε λιγο αρχιζει κ το "καλο" ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιουλακι ,κουκιδα λολι ευχαριστω για το καλοσωρισμα δεν ξερετε ποσο μου ελειψαν αυτες οι ομιλιες στο μαμυ,γιατι μοιραζομαστε τοσα και μαθενουμε αλλα τοσα η μια απο την αλλη.....μολις χτυπησα ενα κομματι σοκολατοπιτα μιαμ...μιαμ........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι θελεις με την αδεια? Να γυρισεις στη δουλεια?

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Για ρωτα!

Αχ να ειχα λιγη σοκολατοπιτα, τι μας εκανες τις γκαστρουλες βρε μαμμυ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω ακουστα για την αδεια κυησης- την αδεια τοκετου - την αδεια λοχειας.

εγω εχω επαπειλουμενη αδεια απο τον 3ομηνα. μηπως να το γυρνουσα σε αδεια κυησης? δεν ξερω...εχω ακουσει οτι αδεια κυησης δικαιουσαι απο τον 4ο μηνα της εγκυμοσυνης. εχω καταμπερδευτει. ειπα μηπως ξερει κανενα φουσκακι εδω..

εσυ ξες μικρη μου λιγουρίτσα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπόν κορτσούλια αδεια κυήσεως τουλαχιστον για τις ασφαλισμενες του ικα μπορεις να παρεις 57 μερες πριν την πιθανη ημερομηνια τοκετου,παντα με υπογεγραμμενο χαρτι απο γιατρό του ικα.αδεια λοχειας 63 μερες αφου γεννησεις και αν θελετε αναρρωτική νωριτερα πηγαινετε στο ικα να σας την γραψει ο γυναικολογος κ στελνετε το τριπλοτυπο στον εργοδοτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tesh τα δικα σου ειχαν πιο πολλα :cry::cry::cry::cry::cry: το δικο μου βαλιτσακι της babyspace ειχε μονο ενα μπιμπερο μια sudocream και ενα cd.... :((:((:((:((:((:((:((:((

βρε κουτουλι μην κλαις αυτα που εγραψα ηταν απο 2 βαλιτσακια, babyspace & babylino...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μαι και εγω αφου εριξα εναν ωραιοτατο μεσημεριανο υπνο...Μamyw love που εισαι καλε?Ηρθες και εφερες και σοκολατοπιτα... 8-)8-)8-)8-)8-)8-) Για την αδεια που λες κουκι οτι σου εχει πει η Tesh!Sam χαιρομαι που σημερα εχεις καλυτερη διαθεση,καλη επιτυχια στα αποτελεσματα,αυτα τα πονακια που λες μαλλον ειναι το μικρουλι που παιζει ποδοσφαιρο ή τεντωνεται...Φιλακια στις υπολοιπες φουσκοκοιλιτσες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ενταξει καταλαβα tesh εγω εχω δημοσιο- αλλα καταλαβα οτι η αδεια κυησεως ειναι 60 μερες πριν την ημερομηνια τοκετου που θα δηλωσει ο γιατρος.

οκ thank uuuuuuuuuuuuuuu!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στο δημόσιο δεν ξερω τι ισχυει...γνωριζω ομως απο συναδελφους του αντρα μου οτι με το που εμειναν εγγυες σταματησαν την δουλεια με αναρρωτικές κ αφου γεννησαν πηγαν δουλεια μετα απο 1μιση περιπου χρονο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
    • Να μη χαλιέσαι καθόλου κοριτσάκι μου! ΣΠΩ και εγώ και προσπάθειες ενάμιση χρόνο! Έκανα δυο σπερματεγχυνσεις και έμεινα έγκυος και τις δυο φορές απλά εμένα δεν πήγαν καλά και είχε μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στην 9η εβδομάδα! Τώρα περιμενω να αδιαθετησω μετά την απόξεση και να κάνω και Τρίτη σπερματεγχυνση! Καη επιτυχια σου ευχομαιιιιι🙏❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...