Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυουλες Νοεμβριου-Δεκεμβριο Νο5


Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε όλες!!

Να έχουμε εύκολες γέννες και χαρούμενα, υγιέστατα παιδάκια!!

Δεν το πιστεύω ότι έφτασε η στιγμή - την Πέμπτη θα έχω γεννήσει!! Μάλλον όταν το πάρω στην αγκαλιά μου θα το καταλάβω και θα το πιστέψω.

Σήμερα θα με ξαναδεί ο γιατρός και νομίζω ότι ο μπέμπης πλέον έχει κατέβει..έχω κάθε μέρα λίγο βλέννα με αίμα - λέτε να προλάβουμε και να μην πάμε με πρόκληση την Πέμπτη? Τώρα που το πήρα απόφαση ότι πάμε για Πέμπτη, να μου κάνει την έκπληξη...

Χθες ήμασταν όλη μέρα για καφεδάκι και μετά με παρέα στο σπίτι - τελευταία φορά, είπαμε να το γλεντήσουμε. Τώρα βαριέμαι να κάνω οτιδήποτε και έχω σαπίσει στον καναπέ αλλά πρέπει να σηκωθώ να κάνω καμια δουλειά - θα τα πούμε μάλλον το βράδυ με νεότερα απο τον Νώντα!! Φιλάκια κούκλες!!

H elisa σήμερα λογικά γεννάει - ελπίζω να έχει μια εύκολη γέννα και σύντομα να έχουμε νεότερα τους!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 987
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κι από εμένα, καλή εβδομάδα και με το καλό για τις 3 μανούλες που θα έχουμε αυτή την εβδομάδα (Ελίζα-Ευγενία-Βάγια) !!

Βάγια κι εγώ το ίδιο έπαθα, μετά τα λεγόμενα του γιατρού την Παρασκευή ότι θα γεννούσα, έσπασαν τα τηλέφωνα όλο το Σ/Κ. Βλεπεις και ο χαζομπαμπάς δεν κρατήθηκε και μόνο προσκλήσεις για το μαιευτήριο δεν μοίρασε από τη χαρά του που θα έβλεπε νωρίτερα την κόρη του!!! :lol::lol: Τώρα τους το ξεκόψαμε ότι δεν γεννάω ακόμα και ελπίζω να ηρεμήσουν!

Ρουλίτσα πως και δεν έκανες καρδιοτοκογράφο με τόσες συσπάσεις; εντύπωση μου κάνει. Εκεί δείχνει πως αντιδράει το μωρό την ώρα των συσπάσεων, π.χ. αν μειώνονται επικίνδυνα οι χτύποι της καρδούλας του. Ισως να το παρακολούθησε ο γιατρός σου από τον υπέρηχο. Οπως και να έχει σε 1 εβδομάδα το πολύ θα κρατάς το μωράκι σου αγκαλιά!!

Κατερινιώ όλες οι εξετάσεις που ανέφερες βγαίνουν το πολύ μέχρι την επόμενη ημέρα. Οι μόνες που καθυστερούν λίγο είναι η καλλιέργεια ούρων (μέχρι 2 μέρες) και οι κολπικές (μέχρι 3 μέρες). Καλά, στο ΙΚΑ κάνει 20 μέρες το τοξόπλασμα;;; :-o

Αστερία μακάρι να γύρισε το κοριτσάκι σου! σε πόσες μέρες περιμένεις;

Εγώ δεν έχω νέα, εδώ σε κατάσταση αναμονής και ετοιμότητας!! είδα πάλι λίγο αιματάκι που μάλλον είναι από τη χθεσινή εξέταση. Την Τετάρτη έχω ξανά καρδιοτοκογράφο και μετά γιατρό, να δούμε επιτέλους και πόσο βάρος έχει πάρει η μικρή! λογικά θα έχει περάσει τα 3 κιλά. Πάω για δουλίτσες σπιτιού, σήμερα έχουν σειρά οι κρεβατοκάμαρες! φιλάκια πολλά, τα ξαναλέμε αργότερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αστερια πλησιαζεις κι εσυ ευχομαι να εχει γυρισει το μωρακι!κοριτσια εγω δυστυχως δεν ροχαλιζω...και λεω δυστυχως γιατι δεν θα ηταν ασχημο να κανω λιγο αντιπερισπασμο στον αντρα μου!

ευγενια τι καλα!!τη πεμπτη θα κρατας το νωντα σου αγκαλιτσα!!!!!τετοια ακουω και δεν μπορω κι εγω να περιμενω το μπεμπη μου!!!ενινα κατι μου λεει οτι πλησιαζεις κι εσυ!!εγω εχω πει απο τωρα στον αντρα μου οτι οταν μας πει ο γιατρος οτι πλησιαζω δεν θα πουμε τιποτα σε κανενα.γιατι ψιλιαζομαι οτι θα με μουρλανουν ολοι!οσο για το ικα ναι 20 μερες :evil::evil: ασε τι εχω τραβηξει σε ολη την εγκυμοσυνη...γι'αυτο λεω τουλαχιστον τις τελευταιες εξετασεις μου να τις κανω ιδιωτικα να ειμαι σιγουρη και να μη τρεχω με τη κοιλια στο στομα!

κοριτσια καμια προταση για θηλαστρο που να εχει μεσα και εξοπλισμο με σακουλακια και μπιμπερο?και ποσο σας κοστισε?ψαχνομαι αυτες τις μερες για αγορα αλλα επειδη ειμαι λιγο ασχετη θελω βοηθεια :?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

asterias Κι εγώ ροχαλίζω κάποιες φορες τωρα χι χι χι,αλλά κοιμάμαι μόνη στον καναπέ γιατι εκει βολευομαι καλυτερα με την κοιλιτσα μου,στην αρχη παω κρεβατοκαμαρα και άλλοτε στις 3 άλλοτε στις 6 μετακομοιζω στο σαλονι οταν αφου ξυπνησω για πιπι.

εγώ νομιζω θα αργησω να γενησω, αν και ο καιρος περναει, έχω τρεις ολοκληρες εβδομαδες ακομη,απο τις τελευταιες θα ειμαι εδω μεσα νομιζω.....βλεπω και τη βαλιτσα που πρεπει να την ετοιμασω...τα εχω ολα ετοιμα αλλά δεν τα βαζω μεσα ακομη

Ευη κουκλος το μαναρακι σου!

α...αγορασα θηλαστρο(Medela swing) και πρεπει να το βγαλω επιτελους απο το κουτι να δω πως λειτουργει κτλ να μην ψαχνομαι μετα.να θηλασω θελω απλα μετα τις 20-30 μερες θα πρεπει να απουσιαζω καθημερινες για 4 ωρες το μεσημερι και πρεπει νωρις ν α αρχισω να βγαζω γαλα μου ειπε η μαια μου για να εγκαταστησω τη γαλουχια οσο μπορω πιο καλα.καμια συμβουλή απο τις πιο παλιες?

Με το καλό το μωράκι σου! Το θήλαστρο που αγόρασες δεν είναι κατάλληλο για τις πρώτες μέρες του θηλασμού. Εκεί χρειάζεσαι νοσοκομειακό θήλαστρο αλλά συμβουλή δικιά μου είναι να μην το χρησιμοποιήσεις καθόλου. Γάλα μπορείς να βγάλεις και λίγο πριν αφήσεις το μωρό στη μαμά/ πεθερά σου. Θα μπεις στη διαδικασία να δεις ποσο γάλα έχεις, θα αγχωθείς και θα μπεις στον πειρασμό να δώσεις συμπλήρωμα.

Τα έχω ζήσει και αυτή τη φορά είμαι πιο αποφασισμένη. Δεν έχω μπιμπερό, δεν έχω πιπίλα. Νοικιάσαμε ένα νοσοκομειακό θήλαστρο για να αποφύγω δυσάρεστες καταστάσεις και όχι για να βγάλω γάλα για το μωρό. Το αποτέλεσμα είναι ότι παρά τις δυσκολίες πάμε καλύτερα από άλλες φορές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό το μωράκι σου! Το θήλαστρο που αγόρασες δεν είναι κατάλληλο για τις πρώτες μέρες του θηλασμού. Εκεί χρειάζεσαι νοσοκομειακό θήλαστρο αλλά συμβουλή δικιά μου είναι να μην το χρησιμοποιήσεις καθόλου. Γάλα μπορείς να βγάλεις και λίγο πριν αφήσεις το μωρό στη μαμά/ πεθερά σου. Θα μπεις στη διαδικασία να δεις ποσο γάλα έχεις, θα αγχωθείς και θα μπεις στον πειρασμό να δώσεις συμπλήρωμα.

Τα έχω ζήσει και αυτή τη φορά είμαι πιο αποφασισμένη. Δεν έχω μπιμπερό, δεν έχω πιπίλα. Νοικιάσαμε ένα νοσοκομειακό θήλαστρο για να αποφύγω δυσάρεστες καταστάσεις και όχι για να βγάλω γάλα για το μωρό. Το αποτέλεσμα είναι ότι παρά τις δυσκολίες πάμε καλύτερα από άλλες φορές!

Καλημέρα Αθηνά-μανούλα με τα πολλά παιδάκια :D

διάβασα οτι έγραψες και ευχαριστώ για την συμβουλή.θέλω πολύ να θηλάσω για όσο περισσότερο καιρό μπορώ και προσπαθώ να ενημερώνομαι οσο καλυτερα μπορω.το έχω υποψιν αυτο με το νοσοκομειακό θήλαστρο...σκεφτόμουν να νοικιάσω αλλά μετά απο συζήτηση με την μαια μου προτεινε αγορά θήλαστρου.συγκεκριμενα ειπε αν ακολουθησω ολα οσα ειπαμε για τις μερες μεσα στο νοσοκομειο(συχνά στο στήθος και υπομονη αρκετή)ώστε να μην εχω τιποτα δυσαρεστο με πετρωματα κτλ μετα στο σπιτι να βγαζω δυο -τρεις φορες την ημερα σε σακουλακια και κατάψυξη για αποθήκευση(όσο λίγο και αν έχω,έστω και 10 μλ)και μετά πριν φυγω απο το σπιτι να ταιζω το μικρο και μολις επιστρεφω να τον ταιζω παλι.είναι 4 ώρες, 2-6 που θα απουσιάζω.ξέρω βεβαια πως σε τοσο μικρο -ημερών παιδακι δεν μπορεις να εχεις πρόγραμμα με το θηλασμό και εκει θα δουμε πως θα παει :roll: πάντως στο σπιτι θα υπάρχει γάλα για αν χρειαστει τις ωρες που θα λείπω.μία γνωστή μου κάνει ακριβώς το ίδιο και δεν χρειάζεται να αδειάζει το στήθος τις ώρες που λειπει απο το σπιτι.

ευχαριστώ και παλι για την συμβουλή θα δειξει ο καιρος αν εκανα την σωστη επιλογή ,το πολυ πολύ να νοικιάσω νοσοκομειακό αν δω τα δυσκολα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!

Τι κάνετε? Εμείς τώρα είμαστε καλά γιατί είχαμε ένα πολύ δύσκολο βράδυ αλλά χωρίς το αναμενόμενο αποτέλεσμα...

Χθες το βράδυ πήγαμε στον γιατρό και μας είδε - μας έκανε πάλι αποκόλληση και κατά τις 11 το βράδυ άρχισαν τα όργανα...συσπάσεις ανα 15 λεπτά με διάρκεια 30 min μέχρι τις 3 το πρωί (εκεί έκανα ένα διάλλειμα 50 λεπτών ύπνου και μετά ξεκινήσαμε με συσπάσεις ανά 10 λεπτα. Ενημερώνω μαία και γιατρό ότι φεύγουμε για ΙΑΣΩ και μου λένε να κάτσω όσο περισσότερο μπορώ στο σπίτι. Έχει πάει 6 το πρωί και μας λέει ο γιατρός σιγά σιγά να πάω. Έλα όμως που σιγά σιγά με αφήνουν οι συσπάσεις...τελικά με πήρε ο ύπνος και ξύπνησα στις 10. Ο Νώντας μας δουλεύει!!! Εμένα, τον πατέρα του που δεν κοιμήθηκε, ούτε πήγε στην δουλειά, την γιαγία του που στις 5 το πρωί έφτιαχνε τα μαλλιά για να την δει ο εγγονός της, τον γιατρό και την μαία που περίμεναν τσάμπα....θα γελάει εκεί μέσα - είμαι σίγουρη!!!! Σήμερα θα πάμε για καρδιοτοκογράφο οπότε και θα δούμε τι απόφαση έχει πάρει το μωράκι μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από εμένα! Τι κάνετε; μα που χάθηκατε όλες;; Ναταλία, Κρητικό Μαράκι, Jada; να μην πω για καταϊφάκι, Δήμητρα, Ινα... μακάρι να είστε καλά. Εχει καμία νέα από την Ελίζα; αν γέννησε τελικά τη Δευτέρα λογικά θα βγει αύριο σωστά;

Ευγενία αχ πόσο σε καταλαβαίνω!! τι τράβηξες κι εσύ, μόνο το ψυχολογικό που πέρασες! κάτι παρόμοιο συνέβη και σε μένα, αλλά στα καλά καθούμενα χωρίς την πρόκληση του γιατρού, η μικρή ήθελε από μόνη της να μας δουλέψει! χα χα παρέα θα γελάνε τα βλαστάρια μας! Τουλάχιστον εσένα τελειώνει το μαρτύριό σου, σε 2 μερούλες θα βγει και τέρμα τα παιχνιδάκια!! εμένα θα με κρατάει στην τσίτα για άλλες 14 μέρες αλλά χαλάλι της, αρκεί να είναι καλά!

Αστερία μαζί είμαστε, δεν το θυμόμουν! εγώ σήμερα έκλεισα τις 38 και βαδίζω προς τις 39...

Κατερίνα πιστεύεις ότι θα σου χρειαστεί το θήλαστρο; εγώ δεν ξερω πως θα πάει και είχα πει να μην πάρω. Η γειτόνισσά μου όμως, που γέννησε πριν 1,5 μήνα περίπου, μου είπε ότι είχε πάρει ένα της chicco και δεν την βόλεψε καθόλου, είχε πληγωμένες θηλές και αναγκαστικά έπρεπε να χρησιμοποιήσει θήλαστρο αλλά το συγκεκριμένο την πονούσε και δεν τα κατάφερνε και σωστά. Πήγε λοιπόν ο άντρας της και της πήρε για προσωρινό ένα από τα jumbo, και τελικά το βολεύτηκε και το χρησιμοποιεί ένα μήνα τώρα!! Ετσι λοιπόν πήγα και το πήρα κι εγώ, μόνο 10 € έχει αν θυμάμαι καλά, έτσι για να υπάρχει και βλέπουμε στην πορεία! πες του άντρα σου να σου φέρει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κουμπάρα μου έχει δοκιμάσει το medela swing και έμεινε κατευχαριστημένη. Είναι όμως πολύ ακριβό . Εγώ πήρα της medela το ηλεκτρονικό και θα δούμε πως θα τα πάμε. Πάντως λένε ότι της medela είναι τα καλύτερα. Ας έχουμε δύναμη να θηλάσουμε όσο περισσότερο μπορούμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα σε ολες τι κανετε???

βλεπω ολες εχουμε θεμα με το θυλαστρο εγω ειχα παρει ολη την σειρα της avent -το θυλαστρο το ηλεκτρονικο τον αποστειρωτη και τον θερμαντηρα μπιμπερο ειναι γενικα η σειρα λιγο ακριβη αλλα αξιζουν εμενα τοτε στην προηγουμενη φορα με ειχε βολεψει πολυ

τωρα λεω να το παρω και στο ιασω να δω τι θα γινει απο την αρχη

κοριτσια η ρουλα μηπως γεννησε εχει καμοια της νεα???

πω πω ευγενια μου τι τραβηξες και συ ελπιζω μεχρι να γεννησεις να μην ξαναπερασεις τετοια νυχτααααα

αστερια μου εσυ ποτε γεννας???

κοριτσια αυτη η βδομαδα θα γεματη με χαρουμενα κλαματακιααααααααααααααααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas fouskitses,(gia ligo akomi toulaxiston)..

Aman aftos o telefteos mhnas einai martirio, ipomonh koritsia tha ksemperdepsete se ligo...

Egw pali kati exw pathei teleftea kai eimai les kai den gennhsa...Shmera lew tou antra mou "ti les molis mporesoume na valoume mpros gia to 3o".

Tha ton stilw mia wra arxitera mou fenete ton anthropo :lol::lol::lol: Auth h paliokrish fteei pou den thelei kai alo paidi :evil::evil:

Egw pira to thilastro ths Medela to mini elektrik giati to swing exei 50-60 euro perisotera alla an einai na kanete doulia prepei na nikiasete ena nosokomiako gia na afksisete thn paragogh (etsi lene oi palies toulaxiston) alios na ta vazete sinexia sto sthithos kathe fora pou tha zitaei to mwro kai gia osi wra thelei ekino oxi me xronometro opos lene sto maieftirio...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και πάλι!! ξαναμπήκα να δω αν υπάρχει κάτι νέο, και βλέπω post "Γέννησε η Crazy"!!!! :D Εγινε λοιπόν επιτέλους και η Ρουλίτσα μας μανούλα! σου εύχομαι και από εδώ να σου ζήσει ο άγγελός σου, μακάρι να είχες μια εύκολη γέννα!

ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ!! :lol: ! Τα μωράκια αυτής της εβδομάδος ανέβηκαν στα 4! λέτε να έχουμε και 5ο;;;

Εύη μου, χαρά στο κουράγιο σου!!! βρε θηρίο, από τώρα σκέφτεσαι το τρίτο; :lol: ! Η κορούλα σου πως έχει αντιδράσει μέχρι τώρα, όλα καλά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γέννησε η Ρούλα!!! Μπράβο! Κορίτσια πάρτε σειρά! Άντε μετά να λέμε τις ιστορίες μας για τα ξενύχτια και τους θηλασμούς!!!

Γιατί αγοράζετε θήλαστρο; Τουλάχιστον τις πρώτες εβδομάδες δεν κάνει να χρησιμοποιείτε μη νοσοκομειακό θήλαστρο και αυτό μόνο αν υπάρχει σοβαρός λόγος. Αν μια μητέρα έχει πληγωμένες θηλές (όπως εγώ καλή ώρα) μπορεί να θηλάζει κανονικά. Αλλά για να μην πληγωθούν οι θηλές πρέπει να μπαίνει το παιδί σωστά στο στήθος. Εμένα πληγώθηκαν γιατί είχα προϊστορία και ήταν λίγο πολύ αναπόφευκτο... :cry:

Πάντως ζώντας τον θηλασμό ξανά από την αρχή μπορώ να νιώσω τη μητέρα που θηλάζει πρώτη φορά και έχει του κόσμου τις αγωνίες... Θέλει χαλαρότητα και ξεκούραση για να πετύχει.

Το σημαντικότερο είναι να έρθουν με υγεία τα μωράκια σας!

Σας χαιρετώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Αθηνά! κι εγώ για αυτό ανυπομονω, να μοιράζομαι μαζί σας τις ιστορίες μου για τα ξενυχτια και τους θηλασμούς, ξεκλέβοντας λίγα λεπτά όταν το μωράκι μου θα κοιμάται αμέριμνο... ;))

Σίγουρα θα χρειαστούμε τις πολύτιμες συμβουλές από εσάς τις έμπειρες μανούλες! Προς το παρόν δεν αγχώνομαι είμαι αισιόδοξη ότι θα τα καταφέρω, ελπίζω μόνο να έχω αρκετό και καλό γάλα. Το άγχος μου είναι να γεννηθεί γερή η μπεμπούλα μου, από εκεί και μετά όλα θα πάρουν το δρόμο τους σιγά σιγά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρούλα σου ευχομαι και απο αυτο το post να σας ζησει ο γιοκας σας και να ειναι παντα γερος και τυχερος στην ζωη του!

Να τον βλεπετε οπως επιθυμειτε και να σας κανει παντα περηφανους γονεις!!

Καλη λοχεια Ρούλα και με το καλο να σε "ακουσουμε" απο το post...

Φιλια πολλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σας ζησει ρουλακι!!!να ειναι παντα γερος και χαρουμενος!!!!ευγενια σας εκανε κολπα ο μπεμπης ε?? :lol::lol::lol: τι σου ειπε τελικα ο γιατρος σου?ενινα μου εγω το θηλαστρο δεν το θελω για αποθηκευση γαλατος(προσορινα τουλαχιστον )αλλα για να τραβαω λιγο σε περιπτωση που για καποιο λογο ο μπεμπης δεν φαει.μας ειπαν στα μαθηματα οτι αν για καποιο λογο διακοπει για ωρες ο θηλασμος στην αρχη τοτε δυσκολευουν τα πραγματα.οποτε σε τετοιες περιπτωσεις το να τραβας γαλατακι αυξανει τη παραγωγη.ας μας πουν και οι εμπειρες μανουλες βεβαια αν τις βολεψε.πως πας απο συσπασουλες?

μολις τελιωσα και με τη γενικη ,απο χθες παλευω!γι'αυτο θα με συγχωρεσετε που δεν προλαβα να διαβασω τα ποστ απο ολες σας.ευχομαι ολες οι μανουλες και οι μελουσες μανουλες να ειστε καλα!

φιλακια πολλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλακι μου,να ζησει ο λεβεντης σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

να ειναι υγιης και καλοτυχος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εγω κοριτσακια μπαινω 6 Δεκεμβρη στο Αττικο και 7 πρωτα ο Θεος γενναω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ευχομαι να πανε ολα καλα για ολες τις μανουλες και ολα τα ζουζουνακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλακι μου,να ζησει ο λεβεντης σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

να ειναι υγιης και καλοτυχος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εγω κοριτσακια μπαινω 6 Δεκεμβρη στο Αττικο και 7 πρωτα ο Θεος γενναω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ευχομαι να πανε ολα καλα για ολες τις μανουλες και ολα τα ζουζουνακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!αυριο κι εγω μπαινω στο μηνα μου.εχω μια απορια..ποτε σας ειπε ο γιατρος σας να σταματησετε το μαγνησιο?εμενα μου ειπε μια βδομαδα αφου μπω στο μηνα μου,αλλα μου φαινεται λιγο παραξενο γιατι εχω ακουσει οτι μολις μπεις στο μηνα σου το κοβεις.Εχω πητ 25/12 αρα αυριο μπαινω στο μηνα μου σωστα?γιατι με μπερδευουν λιγο αυτα με τις ημερομηνιες.. :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; Εγώ εδώ με την μπουμπού μου περιμένουμε την παιδίατρο να έρθει να μας δει (τυπική επίσκεψη). Σήμερα είμαστε 21 ημερών!

Να ευχηθώ στις φρεσκομανούλες! Ρουλάκι να σου ζήσει!!!!! Εύχομαι να είναι γερός και ευτυχισμένος. Περιμένουμε να μας πεις την εμπειρία σου.

Λογικά έχει γεννήσει και η Ελίσα έτσι; Έχετε κανα νέο της; Να σου ζήσει κοπέλα μου! Ευχομαι να είστε καλά και σύντομα να μάθουμε νέα σας!

Σήμερα πρέπει να γεννάει και η Βαγιούλα ε; Με το καλό Βαγιούλα να κρατήσεις την κοράκλα σου αγκαλιά!

Αύριο έχουμε την Ευγενία. Με το καλό Ευγενία μου. Μ' έναν πόνο!

Τι ωραία! πολύ μ' αρέσει να έχουμε τέτοια νεάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σε ολες ΡΟΥΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ μου να σου ζησει ο μικρουλακος σου και θα περιμενουμε πως και πως να μαθουμε πως ηταν η εμπειρια σου

ερωτησουλα την προηγουμενη φορα που ειχα γεννησει δεν ειχα χρησιμοποιησει το θυλαστρο του νοσοκομειου θυλασα οσο μπορουσα το μωρακι μου και μετα στο σπιτι τα πηγαμε καλυτερα εχουν διαφορα τα θυλαστρα του νοσοκομειου απο τα δικα μας???

evi μου θες και συ 3ο παιδακι???και γω θελω το εχουμε συζητησει με τον αντρα μου αλλα μου λεει μετα απο κανα 3αρι χρονια ναι ειναι και τα πραγματακια καλυτερα να εχουν μεγαλωσει και τα 2 ζουζουνακια μας αλλα το συμαντικο ειναι οτι θελει και αυτο μου αρκει -πιστευω οτι παιζει και ρολο το γεγονος οτι ο ιδιος εχει αλλα 3 αδερφια η και οτι μετα απο τα αγορακια μας θελει και μια κορουλααααα πλακα θα εχει να ειμαστε στα ξενυχτια μας ολες και να τα λεμε απο δω μεσα για το θυλασμοοοοοοοοοοοοοοο ισως ευσι να τα παμε ακομα καλυτερααααααα

βαγια μου περιμενουμε και απο σενα νεα σου και αυριο με το καλο η ευγενιαααααααααα

αντε ερχονται και αλλα μωρακιααααααααααααααααααααααααα

και γω μπηκα στον μηνα μου υπομονη μανουλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!αυριο κι εγω μπαινω στο μηνα μου.εχω μια απορια..ποτε σας ειπε ο γιατρος σας να σταματησετε το μαγνησιο?εμενα μου ειπε μια βδομαδα αφου μπω στο μηνα μου,αλλα μου φαινεται λιγο παραξενο γιατι εχω ακουσει οτι μολις μπεις στο μηνα σου το κοβεις.Εχω πητ 25/12 αρα αυριο μπαινω στο μηνα μου σωστα?γιατι με μπερδευουν λιγο αυτα με τις ημερομηνιες.. :?

Κατερινάκι όντως με το που μπαίνουμε στο μήνα μας κανονικά κόβουνε το μαγνήσιο αλλά μου είχε πει η γιατρός μου ότι καλό είναι ο τοκετός να γίνεται εφόσον έχουμε πάρει και μια βδομάδα από το μήνα μας. Άρα ο γιατρός σου μπορεί να ποντάρει σ' αυτό και για να είναι πιο σίγουρος σου διασφαλίζει όσο μπορεί αυτή την εβδομάδα δηλαδή την πρώτη εβδομάδα του μήνα σου με το να παίρνεις ακόμα το μαγνήσιο ώστε να μην κάνεις πολλές συσπάσεις. Υπόθέτω τουλάχιστον οτι έτσι μάλλον σκέφτηκε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρααα! τι κάνετε μανούλες και μέλλουσες μανούλες;;

Εμείς είμαστε καλά. Σε 1 ωρίτσα θα ξεκινήσω για τους γιατρούς, έχω πρώτα καρδιοτοκογράφο και μετά θα πάμε στον γιατρό μας να μας δει. Από συσπάσεις ήρεμα πλέον τα πράγματα.. για να δούμε τι θα μας πει! Το μωράκι μου πάντως ξαναβρήκε τον παλιό καλό εαυτό του και ειδικά το βραδάκι ρίχνει πολλούς χορούς :lol::lol: ! Θα ξαναμπω το βραδάκι να σας πω τα νέα μου!

Η Ευγενία δεν φάνηκε χτες.. λέτε να ήρθε ο Νώντας;;; μακάρι να ήρθε και να είναι και οι δυό τους μια χαρά!

Αναστασία 21 ημερών;; :D ! πότε πέρασαν 3 εβδομάδες! όλα καλά να σας τα πει η παιδίατρος!

Κατερίνα συμφωνώ με την Αναστασία, πιθανότατα επειδή είχες από νωρίς πολλές συσπάσεις να φοβάται ότι αν σου σταματήσει αμέσως το μαγνήσιο ίσως να έρθει αμέσως ο μπέμπης και να θέλει να τον "σιγουρέψει" για λίγο ακόμα μέσα στην κοιλίτσα! Πως πας με τις ραγάδες, πήγες τελικά σε δερματολόγο; Οσο για το θήλαστρο, αυτό που σου είπα κάνει και για το λόγο που το θέλεις και κυρίως είναι πάμφθηνο, οπότε αν δεν το χρειαστείς τελικά δεν θα κλαις τα λεφτά σου. Ετσι το σκέφτηκα εγώ τουλάχιστον.

Εχει καμιά σας νέα από την ΜαρίαΚαπ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhspera koukles kai kouklakia....

Gennhse to Roulaki diavazw :ymparty::ymparty::ymapplause::ymapplause: NA SOU ZHSEI ROULITSA, NA EINAI GEROS KAI KALOTUXOS STH ZWH TOU PANTA...

Egw edw eimai aggalia me to palikari, exthes to vradi den mporousa na ton afisw apo ta xeria mou eskase na klaiei..Sths 4 telika ton evala sto krevati tou afou prota ton koimisa aggalia pali sto krevati mou #-o#-o(-|(-| Tha me ksekanei an sinexisei etsi...

Me to Maraki apo ta ksena epikinonisa egw exthes meso fb...Akomi sto nosokomio einai to mwro kai den kserei gia poso akomi,exei thema me ta pnevmonakia tou o kaimenos kai h Maria ena rakos fisika..

Makari na to kseperasei sintoma kai na isixasei epitelous kai auth...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια γινατε 21 ημερων??ολοκληρες κοπελες δηλαδη!ραπανακι αυτο για το θηλαστρο που ρωτησες δεν το γνωριζω, καλα βρε κοριτσια απο τωρα σκεφτεστε το τριτο μωρακι?δινετε κουραγιο και σε μας που ειναι το πρωτο :D ενινα καλη επιτυχια σημερα ευχομαι να πλησιαζει η μπεμπα!!να μας ενημερωσεις ;) εχει καμια νεα απο βαγια και ελιζα?ευακι το παλικαρι σε τρεχει ε?δε πειραζει αυτα ειναι ωραια τρεχαματα!ανυπομονω να με τρεξει κι εμενα ο μπεμπης μου!!!

πιστευω να μην ειναι σοβαρα τα πραγματα για τη μαρια καπ,να βαλει ο θεος το χερι του παναγιτσα μου να πανε ολα καλα και ολες μας να εχουμε υγιει μωρακια!

μαρια μου υπομονη ειναι πια μεγαλο μωρακι δε μπορει ολα καλα θα πανε και το ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...