Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυουλες Νοεμβριου-Δεκεμβριο Νο5


Recommended Posts

Κοριτσακιαααααααα μου να το και το Νο5.. ειναι γεγονος..

ειμαστε αρκετα πολυλογουδες..χεχεε αλλα δεν πειραζει :D

ευχομαι το Νο5 να ειναι πολυ πολυ γουρλιδικο..

μιας και καποια μωρακια κατα πασα πιθανοτητα θα ερθουν στον κοσμο μεχρι να φτασουμε τις 100 σελιδες του :D

αααχ το πιστευεταιιι? μεσα σε 100 σελιδες ισως γεννησει η Μαρια μας και γενικα τα πρωτα πρωτα κοριτσιαα..

τι καλαααααααααααααααα :D

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 987
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

natalaki poli wraio to ksekinima pou ekanes sto no 5 mas kai eyxome kai egw apo th meria mou se oles tis kopeles kai ta mwrakia mas na erthoune dynata kai gera kai na exoume oles kales eukoles gennes eite me kesarikes eite fysiologikes.... ayto pou exei shmasia einai gia to kalo tous gia ta mwrakia mas as erthoun opws apofasisi o giatroulis mas!!!evi mou mhn anisixeis apla na skeftese oti panw apo ola ta mwrakia na einai kala kai simasia exei oti ezhzes mia genna!!!!bre natali esu gennas me kesariki?afou eixes kai ta didima??maria krhth esena thimame sou eixe dwsei mia hmerominia ston oktombrh pote sou eixe pei?ante koritsi mou eisai h prwth kai tha mas kaneis mia kali arxh.....meta thn maria pia exei seira????h ina kai to kataifaki pou exoun seira nomizw...exoun xathei mas ksexasane...filakia kai sta ypolipa koritsia ;);););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera koukles kai kouklakia....

Kaloriziko to no5 kai efxome twra pou tha parete adioules na ta leme pio sixna kai na gemisei prhn gennusoume giati kapies kopeles exoun xathei telios....H crazy, to kataifaki, h Ina,h panayiota, h eugenia pire adioula kai eksafanistike....Pou eiste vre koritsakia :?::?::?::?:

Opos kai na exei exoume mpei sth telikh efthia kai mporei na exoume euxaristes anakinosois mesa s'afton ton mhna, me enan pono koritsia kai kala gennutouria [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια και καλοριζικο το Νο5 ...

αντε ας αρχισουμε σιγα σιγα τα γεννητουρια ;)

Αχ τι καλα ,πλησιαζει η ωρα...αν και εχω πολυ αγχος!ουφ!την πρωτη φορα ημουν πολυ αναισθητη τελικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκές μου μανούλες καλημέρα :D:D:D

καλορίζικο το νο5 να διαβάζουμε μόνο καλά νέα!!!

Χαίρομαι πολύ που σας άρεσε το δωμάτιο της μικρής μόλις το φτιάξω θα σας βάλω φώτο να το δείτε!!

ενινα μάλλον θα είμαστε μαζί στο γκρουπ όσο για το παρκάρισμα που λες συμφωνω είναι πολύ δύσκολο να βρείς αλλά απο ότι μου είπαν έχει και τετάρτη μαθήματα οπότε μπορούμε να επιλέξουμε την τετάρτη που είναι κλειστά τα μαγαζία.τι λές? θα πέρνεις και τον άντρα σου κοντά ?εγώ δεν ξέρω ακόμα βλέποντας και κάνοντας!!

Όσο για την αλλαξιέρα που λέγαμε και εγω έχω μπερδευτή αρκετά δεν θέλω να κλεισω το δωμάτιο με έπιπλα.μάλλον θα πάρω και εγώ αυτή την αλλαξίερα που προσαρμόζεται στην κούνια επάνω.να ρωτήσω και κάτι μέχρι πότε τη χρησιμοποιούμε την αλλαξίερα?

Για μπανάκι λέω να πάρω αυτό της φισερ πραις που έχει και το πανάκι μέσα και κάθετε το μωρό .

τι λέτε??αποστηρωτή έχετε πάρει? εγώ όχι ακόμα .μπορείτε να μου πείτε τι να πάρω?εχω δει διαφορα αλλά ήθελα την αποψη σας .φιλακια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τυχερουλα ωραια ιδεα μου ακουγεται η αλλαξιερα που προσαρμοζεται στην κουνια.

Το μπανακι που λες ειναι παρα πολυ καλο.Το εχω καταβολευτει στον μεγαλο και τωρα το ιδιο θα χρησιμοποιησω και στο μπεμπη.

Αποστειρωτη εχω της avent.Ευχαριστημενη ειμαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ Νο 5!!! και λογικά ναι, αφού πλέον αρκετά κορίτσια μπαίνουν στο μήνα τους, θα έχουμε και γεννητούρια!!! τι καλά!!! Εύχομαι όσες έχουν μπει στο μήνα τους με το καλό να έρθει η μαγική στιγμή και με ένα-το πολύ δυο πόνους! σε όλες τις υπόλοιπες που ακόμα διανύουμε ή κοντεύουμε στον 8ο, εύχομαι τα μωράκια μας να κάτσουν ήσυχα εκεί που βρίσκονται και να μη διανοηθούν να βγουν πριν μπούμε κι εμείς στον μήνα μας! :D

Συμπεθερούλα μου μην μου στενοχωριέσαι! σημασία έχει το αντράκι μας να γεννηθεί γερό και δυνατό! όπως είπε και η ΜαρίαΚαπ σκέψου ότι τουλάχιστον έχεις ζήσει και την εμπειρία μιας φυσιολογικής γέννας, άλλες δεν καταφέρνουν να τη ζήσουν ποτέ. Δεν με ανησυχεί τόσο το να γεννήσω με καισαρική, αυτό όμως με το λώρο βρε κορίτσια πολύ με τρομάζει! τι σου είπε Ευούλα, θέλει πιό συχνή παρακολούθηση μέχρι να γεννηθεί ή είναι ακίνδυνο για το μωρό;

Τυχερούλα δυστυχώς ο άντρας μου δεν θα μπορεί να έρχεται μαζί μου λόγω δουλειάς... ίσως να καταφέρει έστω μια φορά να έρθει, απλά για την εμπειρια. Ναι Δευτέρα ή Τετάρτη ίσως να είναι καλύτερα απο θέμα πάρκινγκ, το σκέφτομαι να έρθω κι εγώ και το πολύ-πολύ αν δω τα σκούρα να σταματήσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑλημερα κοριτσια!!!!

Καλοριζικο το 5 και καλα γεννητουρια στις κοπελες που μπαινουν στον 9ο!!!

Πω πω πως περναει ο καιρός!!!

Ολα να πανε τελεια σε ολες μας μεχρι το τελος και με το καλο να κρατησουμε τα μωρακια μας αγκαλια!!!!!

Προσπαθω να σας διαβαζω αλλα ποτε δεν προλαβαινω να γραψω. :oops::oops::oops: Φιλακια πολλα σε ολες σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Enina mou kai egw apo exthes provlimatistika me to thema tou lorou, o giatros den fanike na anisixei kai apo oti fanike sto dopler h roh tou aimatos einai para polu kalh opote den iparxei thema anisixias gia thn wra. To provlima mporei na dimiourgithei thn wra ths gennas an den einai arketa makrhs gia na afisei to mwro na katevei me efkolia, tha to parakolouthoume kai tha praksoume analogos me tous palmous tou mwrou...Mono na mhn kanei kamia zvoura akomi o maggas kai tilixtei perisotero ..

Tuxeroula autes tis alaksieres pou vazeis pano sthn kounia ths exw dei kai egw kai mou fenonte arketa kales kai statheres alla egw ithela kai mpanaki opote dialeksa authn pou einai 2 se 1, twra to poso praktiko tha einai to mpanaki tha diksei sthn poria, pantos to mpanaki mesa sthn mpaniera einai martirio koritsia h mesh ginete sparalia....Ta mwrakia sinithos mexri 1os etous kathonte pano sthn alaksiera meta theloun kinigito,h dikia mou pantos den kathotan me tpt...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ενα σωρο πραγματακια εγραψα παει χαθηκανε τι μ@λ@κι@ παταω και το χαλαω καθε φορα δεν ξερω!παμε λοιπον ξανα...

ευακι μια χαρα ο μπουμπουκος σου τελειος ειναι...και μην ανυσηχεις για τον λωρο απλα στο παιδι αρεσουν τα ζιβαγγο και για αυτο τον περασε στο λαιμο του να εχει την αισθηση... :lol::lol::lol::lol::lol::lol: οσο για την καισαρικη θα κανεις αυτο που ειναι σωστο και καλο για το μωρο και δεν θα το σκεφτεις ουτε λεπτο και ειμαι σιγουρη...αν και δεν θα χρειαστει οποτε cool mama ...

δεν ειπα καλοριζικο το νο5 ειπα???ααα και κοριτσια αμα θελει καμια να γεννησει πριν απο μενα μην το σκεφτειτε ελευθερα εγω δεν παρεξηγω αλοιμονο μια παρεα ειμαστε... :):):):):):) οι δυο τελευταιοι υπερηχοι εδειξαν πητ.στις 24 εγω ελπιζω να φαω ολο τον μηνα γιατι διαβασα καπου οσο πιο πολυ τον φαει το μηνα τοσο καλυτερα για το μωρο...αν ειναι ομως να γεννησω οκτωβρη θελω να ειναι στις 26 που εχει γενεθλια και ο μπαμπας μου ωραια δεν θα ειναι????

μωρε που ειναι τα υπολοιπα κοριτσια τα μετα απο μενα???το καταιφακι???η ινα???

ααα οσο για τον αποστειρωτη εμενα μου εφεραν ενα δωρο αλλα ευχομαι να τον χρησιμοποιοησω μετα τον εκτο και να καταφερω να θυλασω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε τρελο_κρητικοΜαρακι μετα τον 6ο δε χρειαζεται να κανεις αποστειρωση!!!! :lol::lol::lol:

Και εγω σου ευχομαι αχρειαστος να ειναι ο αποστειρωτης.Αν θες κατι για το θηλασμο στειλε πμ.

Ευη μου ετσι κανουν μωρε τα εμβρυακια.Μια μπλεκονται και μια ξεμπλεκονται.Και ο Νικολας ετσι με ζιβαγκο που λεει και το Μαρακι γεννηθηκε.Με φυσιολογικο τοκετο και δεν υπηρχε κανενα προβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παναγιωτα μου σωστο και αυτο...ουτε που μου περασε απο το μυαλο....αιντε παει το χω χασει...οποτε αναδιατυπωνω μου πηραν αποστειρωτη αλλα ελπιζω το μονο που θα κανει ειναι να πιασει χωρο στην αποθηκη..χιχιχιχιχιχι :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AAA re trelokomio me ekanes kai gelasa :lol::lol::lol: Kai den ta mporw katholou ta zivanggo me pnigoun....

Egw pantos ton apostiroti ton xrisimopiousa meta gia tis pipiles mas kai kapou kapou apostirona kai ta moukalia ths, etsi gia na mhn ksexniomaste..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωστο και αυτο με τις πιπιλες...δεν το ειχα σκεφτει...μπραβο ευη...παιδια παρολο που ποναω και σημερα εχω πολλα κεφια και κατα εναν περιεργο λογο σημερα με παιρνουν ολοι τηλ και μου λενε ποτε θα γεννησω να ερθουν...λετε να εχουν καμια διαισθηση και να τρεχω????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλοριζικοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

σημερα ετρεχα στο ΙΚΑ και στο γιατρο μου πρωι πρωι....εχω βαρεθει τη

γραφειοκρατεια!!!!!!!!!!

Παρασκευη παω για τρισδιαστατο υπερηχο,αχ θα δω το μουτρο του!!!!!!!!

απο διαθεση ειμαι μια ετσι ,μια γιουβετσι!!!!!

το μονο που παει καλα ειναι τα κιλα 5,5 αλλα λογικο ειναι γιατι με τοσο αγχος που εχω....και παλι καλα που εχω παρει και τοσα!!!!!!!

σας φιλω φουσκιτσες....ειμαστε καλο παρεακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ έγραφα τόση ώρα και μου τα έσβησε.... :evil:

Ρηνιώωω! κανόνισες και δεν μου είπες τίποτα;; που θα πας τελικά και πόσο; ομολόγησέ τα όλα! :lol::lol: ! Θέλω κι εγώ να κλείσω για το Σάββατο! ας ελπίσουμε να μην έχουν τα χεράκια τους μπροστά ή να μην είναι γυρισμένα προς την πίσω μεριά για να τα δούμε τα φατσάκια τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και ξαναγράφω πάλι αυτά που έχασα.....

Σας έγραφα ότι έχω μια απορία: άσχετα με το αν θα καταφέρουμε να θηλάσουμε ή όχι, δεν θα χρησιμοποιούμε μπιμπερό για να τους δώσουμε νεράκι ή χαμομηλάκι; δηλαδή, ούτως ή άλλως δεν θα μας χρειαστεί αποστειρωτής; γιατί ούτε εγώ έχω πάρει ακόμα αλλά μάλλον χρειάζεται ε;

Επίσης, από τις έμπειρες μανούλες, καμία δεν έχει αλαξιέρα που εφαρμόζει στα κάγκελα της κούνιας για να μας πει αν την βόλεψε; μου φάνηκε πολύ καλή ιδέα για αυτό την παρήγγειλα, ελπίζω βρε τυχερούλα να μη σε πάρω κι εσένα στο λαιμό μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαν σημερα ,πριν ενα χρονο ,εχασα το μωρακι μου.....

το κενο που μου εχει αφησει ειναι μεγαλο και δεν μπορει να αναπληρωθει,οσα παιδια και να κανω!!!!

δεν περναει μερα που να μην το σκεφτω....

θα εχω το αγγελακι μου ,για παντα μεσα στην καρδια μου,και ας μην το γνωρισα ποτε και ας μην το πηρα ποτε μια αγκαλια.......

ο πονος μπορει να μειωνεται με τον καιρο ...η αναμνηση της απωλειας του παιδιου μιας μανας ομως οχι!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενινα ,θα παω σε αυτην που καναμε τον β επιπ για τον υπερηχο......

δεν ξερω ουτε ποσο κοστιζει ,ουτε αν κανει τετοιου ειδους υπερηχο γενικα η το κανει για εμενα χατηρικος επειδη ειμαστε συναδελφοι!!!!

δεν χανεις κατι να παρεις τηλ να ρωτησεις.....

για την αλλαξιερα δεν ξερω...εγω εχω σιφονιερα αλλαξιερα γιατι ειναι σταθερη και μπορεις να αλλαξεις το μωρο και λιγο μεγαλυτερο....

οσο για το χαμομηλι και τσαι...καποιοι παιδιατροι ειναι υπερ και καποιοι κατα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Ειρηνάκι, πολύ στενοχωρήθηκα! δεν το ήξερα ότι είχες χάσει μωράκι παλιότερα... και μόνο που το φαντάζομαι τρελαίνομαι! ήταν τουλάχιστον στις αρχές της εγκυμοσύνης ή σε πιό προχωρημένη; όχι ότι στις αρχές θα πονάει λιγότερο ή ότι το ξεχνάς.... αλλά ξέρω ιστορία απώλειας στον 9ο μήνα... τελοσπάντων μην ψυχοπλακωνόμαστε περισσότερο, όλα καλά θα μας πάνε! και Ρηνιώ, εύχομαι όσο παιρνούν τα χρόνια πραγματικά να μειώνεται ο πόνος, θα σε αποζημιώσει ο γιόκας σου σε λίγους μήνες με το χαμογελάκι του!

Για το θέμα του υπερήχου, θα πας στο ιατρείο της δηλαδή; εκεί που έκανα κι εγώ την β' επιπέδου; γιατί κι εγώ μαζί της έλεγα να κλείσω αλλά στο Λητώ, δεν χάνω όμως τίποτα να πάρω να ρωτήσω πόσο στοιχίζει η εξέταση στο ιατρείο της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΤΟ Νο5 ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ---ΤΙ ΝΕΑ?? ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΗΜΕΡΑ ΑΝΑΚΑΤΟΣΟΥΡΕΣ--ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΛΙΓΑΚΙ--ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ---ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ 5 ΩΡΕΣ---ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ??? ΑΝΤΕ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΜΕΙΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ-ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΕΧΩ ΤΟ ΝΤΟΠΛΕΡ---ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ---ΑΥΤΑ!!! ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηταν 12 βδ και 3 ημ...μπορει να ακουγεται νωρις αλλα για μενα δεν ηταν!!!!!

δεν ηθελα να σας ψυχοπλακωσω ,αλλα στο παρεακι δεν μπορει να λεμε μονο ευχαριστα.

Ενινακι που μενεις?????αντε να τα πουμε μεχρι να γεννησουμε...ξεκολληστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηταν 12 βδ και 3 ημ...μπορει να ακουγεται νωρις αλλα για μενα δεν ηταν!!!!!

δεν ηθελα να σας ψυχοπλακωσω ,αλλα στο παρεακι δεν μπορει να λεμε μονο ευχαριστα.

Ενινακι που μενεις?????αντε να τα πουμε μεχρι να γεννησουμε...ξεκολληστε

Καλά νωρίς δεν υπάρχει σε τέτοιες περιπτώσεις, η απώλεια παραμένει απώλεια! και όντως δεν μπορεί να λέμε μόνο ευχάριστα...

Ταύρο μένω Ρηνιώ, εγώ μέσα είμαι να τα πούμε αλλά ποιος θα μας οργανώσει δεν ξέρω! χάθηκε και η Ευγενία! και η Κατερίνα επίσης, που είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...