Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυουλες Νοεμβριου-Δεκεμβριο Νο5


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσακια.

Ραπανακι μου ,το φανταστηκα και εγω αυτο αλλα οπως καταλαβαινεις συνεχιζω και αγχωνομαι!

Σημερα θα παρω τον γιατρο μου να συνεννοηθουμε για Δευτερα.Μαλλον θα μπω με προκληση...εκτος αν με πιασουν μεσα στο Σ.Κ πονοι :o

Δεν αντεχω θελω να γεννησω!και ευκολα παρακαλω χιχιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 987
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

elisa Δευτέρα θα μπείς εσύ και εγώ Πέμπτη πρωί - μάλλον δεν θα συναντηθούμε. Την ημέρα που θα βγεις εσύ θα μπω εγώ!! Εκτός αν μας κάνουν έκπληξη τα καμάρια μας και μας έρθουν πιο γρήγορα...για εμένα χλωμό το βλέπω... :geek::geek:

Όσο για τις κινήσεις είναι λογικό να μην τις νιώθεις τόσο έντονα - δεν έχει πολύ χωρο να κινηθεί.

Εγώ σήμερα λέω να πάω μια βόλτα στα μαγαζιά να χαζέψω μήπως περάσει η μέρα μου - δεν έχω τπτ να κάνω. Να περπατήσω και λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοπελες. πως ειστε? εγω εχτες τελικα πηγα στον γιατρο το βραδυ. καναμε καρδιοτοκογραφο και υπερηχο αν και δεν εμεινε ευχαριστημενος ο γιατρος γιατι δεν καθοταν η μπεμπα να την μετρηση και θα παω και σημερα στης 1 το μεσημερι να με ξαναδει.κοιταξε και τον τραχηλο μου και εχω 1 εκατοστο διαστολη...θα σας πω νεακια παλι το απογευμα..φιλακια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera kouklitses mou.....

Poso xerome pou kontevete sto telos oles sas siga siga...

An kai kourazmenh eimai paneftixis otan kitaw to moutraki tou mpempi mou ola ta ksexnaw, ligo me ton thilazmo exoume provlima giati kalomathe o kurios sta efkola 3 meres kai den thelei na zoristei me to stithos..

Shemera tha pame pali na metrisoume ton iktero kai na kanoume enan uperixo kardias sto mwro, gia prooliptikous logous sou to sinistoun mazi me to akouograma kai kapies ales eksetasois...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evi μου λογικο τα μωρακια θελουν καλοπεραση χα χα χα χα χα ακομα δεν ηρθαν στον κοσμο και θελουν τα ευκολααααααααααααααααα θα τα καταφερετε θα δεις και αν οχι ενταξει δεν χρειαζεται να απελπιστεις εσυ θα ξερεις οτι εχεις προσπαθησει υπομονουλα κανε ευχομαι ολα να ναι και να πανε ακομα καλυτερα και γρηγορα να τελειωσει και αυτο το πηγαινε ελα για τον ικτερακο τωρα βοηθαει ακομα ο καιρουλης και να κοιτας να εχεις το σπιτι ανοιχτο και τον μικρουλακο κοντα σε φωτεινο μερος θα τον βοηθησει πιο γρηγορα να απαλαγει απο τον ικτερο

elisa μου σε καταλαβαινω ευχομαι να σου ερθουν ολα παρα πολυ ευκολα και ολα να γινουν γρηγορα αντε μεσα στο σκ για να τελειωνεις και να παρεις αγκαλιτσα μια ωρα αρχιτερα το μπουμπουκακι σου

ευγενια καλα ψωνιαααααααααααααααααααααααααααααα ωραια ειναι η βολτα στα μαγαζιααααααααααα αλλα με το μαλακο μην κουραστεις πολυ μελισουλα αντε ευχομαι ο τραχηλος να εχει γρηγορα μεγαλυτερη διαστολη και να μην χρειαστει να πηγαινεις ετσι στον γιατρο και να πας να γεννησεις οπως και να χει περιμενουμε νεα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα και από εμένα :D

αναστασία τί όμορφη κούκλα έχεις ,είδα τη φωτογραφία και την χάζευα ...

ευη όλα καλά και ευτυχισμένη με τον μπέμπη σου,χαίρομαι!

εγώ ραγάδες δεν έκανα απ οτι βλέπω μεχρι στιγμής ,βάζω την Prevenstria frezyderm.

καρδιοτακογραφο που έκανα όλα μια χαρά,ήταν ξύπνιος ο μικρός και κλότσαγε :lol:

με έχει πιάσει λιγάκι άγχος για το τοκετό,πώς θα εξελιχθει...φυσιολογικα ή καισαρική? ο μικρός ,τι μικρός δηλαδη που είναι τεραστιος , την τριτη ήταν 3,400 και έχω ακόμη τόσες εβδομάδες μπροστά μου,πονάκια δεν έχω ακόμη .

εγώ έχω κάνει 12 μαθηματα στη μαια ,κατι αντιστοιχο με την φεναρετη που πηγαινετε εσεις,εμενα ειναι του ικα τα μαθηματα .

οταν εκανα τον καρδιοτακογραφο κοριτσια ερχοταν ο αντρας μου και χαιδευε την κοιλιτσα και μιλουσε και ο μικρος ξυπνουσε και τον κλωτσαγε,ποσο πολυ του αρεσε καταενθουσιαστηκε ο αντρας μου με την αντιδραση του μικρου.μετα καθοτανε για λιγο στην καρεκλα μακρια μου κοιμοταν ο μικρος ,μετα παλι τα ίδια....πως καταλαβαινουν τα ατιμα 8-}

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια κι απο μενα!!

Χθες ειχαμε παει στην μαια για την τελευταια συναντηση πριν την ΜΕΓΑΛΗ ΗΜΕΡΑ!

Καναμε τις αναπνοες,μιλησαμε για τον θηλασμο και τωρα αγχωθηκα ακομα περισσοτερο για την ημερα εκεινη..

Κοριτσια να σας ρωτησω καποια πραγματακια;

1) τι καλλυντικα εχετε παρει για τα μωρακια σας; ειδικα κρεμες για τον ποπο τους :roll:

2) κορσε ή λαστεξ θα φορεσετε μετα τον τοκετο;τι λενε οι μαμαδες που εχουν εμπειρια;

3) μου ειπε οτι τις δυο πρωτες ημερες στο μαιευτηριο να μη φοραω καθολου σουτιεν θηλασμου για να αφησω το στηθος ελευθερο για να κατεβει το γαλα..εσεις εχετε ακουσει κατι παρομοιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από εμένα μανούλες και εγκυούλες!!! Τι κάνετε;

Εγώ έχω ακόμα συχνές αλλά ανώδυνες συσπάσεις και η μικρή μάλλον είναι τρομαγμένη και δεν κουνιέται πολύ συχνά.... :roll: . Πήρα τη μαία μου πριν λίγο και μου είπε να πάω σήμερα το απόγευμα στο νοσοκομείο για τον καρδιοτοκογράφο αντί για την Τετάρτη που ήταν προγραμματισμένο, και μετά να πάω στο γιατρό μου μιας και σήμερα τυχαίνει να έχει και ιατρείο για να δει την εξέταση. Ισως δει κι εμένα από κάτω λοιπόν, μάλλον ήρθε η ώρα να το ζήσω κι αυτό! Τουλάχιστον να βεβαιωθώ ότι το μωρό είναι καλά, γιατί φοβάμαι μήπως αγχώνεται πολύ με τις συσπάσεις. Θα μπω μόλις γυρίσω να σας πω τα νέα, αν δεν με δείτε μπορεί και να γεννάωωωω :lol: ! Μπα δεν νομίζω γιατί δεν έχω άλλα συμπτώματα, οπότε θα με δείτε!

Βάγια άρχισε η διαστολή ε; αυτό δεν σημαίνει ότι κοντεύεις μέσα στο Σ/Κ ή όχι απαραίτητα; θα περιμένουμε τα νέα σου!

Εύη να μας πεις το απόγευμα τα νέα για τον κούκλο μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαιρουλα όπως τα λες, καταλαβαίνουν τα πάντα τα άτιμα! και ακόμα και μέσα από την κοιλιά μας σέρνουν από τη μύτη :lol::lol: ! Εφτασε τα 3.400 ο μπέμπης σου ε; μια χαρά παίδαρος θα βγει, της Εύης γεννήθηκε 4.100 και όλα καλά! αν έχει πάρει θέση γιατί να πας για καισαρική, εκτός αν την προτιμάς. Γιατί κι εγώ να σου πω την αλήθεια, από τη μία θέλω πολύ να το ζήσω όλο αυτό αλλά από το φόβο μου δεν θα με χάλαγε και η καισαρική που σε 15 λεπτά θα μπορώ να την κρατάω στην αγκαλιά μου! ΠΙστεύω όμως ότι αν τελικά χρειαστεί να γεννήσω με καισαρική, μετά θα στενοχωρηθώ.

Μαρίνα κρέμα για συγκάματα έχω πάρει την sudocrem, την χρησιμοποιούν πολλές γνωστές μου και είναι ευχαριστημένες. Μετά έχω πάρει ενυδατική και αφρόλουτρο-σαμπουάν της προδέρμ, τίποτα άλλο. Αυτό για το σουτιέν δεν το έχω ακούσει. Οσο για το λαστέξ, είχα ρωτήσει κι εγώ παλιότερα και άλλες φόρεσαν άλλες όχι. Μάλλον εξαρτάται από το δέρμα μας το κατά πόσο θα επανέλθει ή όχι και όχι από το λαστέξ. Παρόλα αυτά σκέφτομαι να πάρω αν προλάβω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρός μου μου είπε να μην βάλω καθόλου ζώνη όταν γεννήσω γιατί έτσι ατροφούν και άλλο οι μυς της κοιλιάς. Όσο για το σουτιέν θηλασμού ξέρω ότι δεν το φοράς αν έχουν ματώσει οι θηλές. Σε αυτή την περίπτωση προσπαθείς να μην φοράς τπτ όσο περισσότερη ώρα μπορείς.

Γέννησε μια γνωστή μου σήμερα - της το πήραν στον 8ο γιατί είχε ανεβάσει πολύ πίεση αλλά τελικά όλα πήγαν καλά και επιτέλους έχει τον γιόκα της στην αγκαλιά της - προσπαθούσε 8 χρόνια με εξωσωματική και στην τελευταία προσπάθεια τους τα κατάφεραν!! Αυρίο που θα πάω στο ΙΑΣΩ θα πάω να τους δώ και μετά θα πάω στον γιατρό μου και θα του πω θέλω να γεννήσω ΤΩΡΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου ολες εδω η λειπει καμμια? ;)

σημερα μπηκα στον μηνα μου,απο την μια χαιρομαι ,απο την αλλη εχω αγχωθει με οτι κινειται γυρω μου...δεν ξερω τι εχω παθει :(

εμενα η μαια μου,την πρηγουμενη φορα,μου ειπε να βαλω ενα ελαφρυ κορσεδακι 20 μερες αφου γεννησω,ωστε να με βοηθησει να μαζεψει η κοιλιτσα!!!

σουτιεν θηλασμου φοραγα συνεχεια ,γιατι το στηθος μου ηταν βαρυ,παντως τωρα δεν εχει μεγαλωσει ιδιαιτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από μένα. Με το καλό όσες γεννάνε αυτές τις μέρες.

Εύη μη το βάζεις κάτω με τον θηλασμό. Σε τρεις μέρες δεν μπορεί να σε απορρίψει.

Εμείς ζυγιστήκαμε σήμερα! Πηραμε 350γρ σε μια εβδομάδα. 4600γρ παρακαλώ!!!!

Κατά τα άλλα ειμαι εξαντλημένη και είναι μέρες που με πιάνει στεναχώρια και κλαίω. Ορμόνες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, τελικά μάλλον.. γεννάωωωω!!!!!!! :!:

Εκανα τον καρδιοτοκογράφο και φάνηκε και εκεί ότι έχουν ξεκινήσει οι ωδύνες... εγώ βέβαια μέχρι στιγμής τουλάχιστον δεν πονάω ιδιαίτερα, νιώθω το "μουδιασμα" των συσπάσεων. Επειδή είναι λίγο νωρίς μου ζήτησε να κάνω γενική ούρων & καλλιέργεια για να αποκλείσουμε οι συσπάσεις αυτές να οφείλονται σε μικρόβιο, η καλλιέργεια όμως θα βγει την Τρίτη και η γενική έδειξε λίγους μικροοργανισμούς, συνεπώς δεν φαίνεται να είναι από μικρόβιο!! με εξέτασε και από κάτω και μου είπε ότι είχα διαστολή 1 (που είσαι Βάγια;;;;) αλλά ο τράχηλος ήταν ακόμη σκληρός. Η μπεμπούλα μας έχει κατέβει όσο πρέπει αλλά δεν έχει "σφηνωθεί", ακόμα κολυμπούσε. Το κεφαλάκι της μας είπε ότι ευτυχώς δεν είναι μεγάλο (καλό για τη γέννα!!) αλλά δεν είδαμε σε τι βάρος έχει φτάσει... πριν 2,5 εβδομάδες ήταν γύρω στα 2,5 κιλά. Από τον καρδιοτοκογράφο φαίνεται ότι θα γεννήσω μέσα στο επόμενο 48ωρο!!!! Τι να πω, ελπίζω να είναι έτσι γιατί δεν κάνει να συνεχιστούν οι συσπάσεις έτσι χωρίς τοκετό! αύριο θα ξαναπάω για τοκογράφο γιατί το μωρό χρειάζεται παρακολούθηση σε τέτοιες περιπτώσεις. Αχ κορίτσια χρειάζομαι τη θετική σας ενέργεια, μακάρι να πάνε όλα καλά και να γεννήσω μέσα στο Σ/Κ! ψιλοαγχώθηκα όπως καταλαβαίνετε γιατί δεν την περίμενα τόσο νωρίς, αλλά σημασία έχει να μας έρθει και να είναι γερή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Shmpethera irthe h wra na vgei kai to koritsi mas :?::?: \:D/ \:D/ ....

Mhn mou anxonese ola kala tha pane kai egw thn flora 37+5 meres thn ekana...

Entometaksi sas grafw me to ena xeri kai me to alo exw ton mpempi aggalia, tetia wra exei kefia to palikari :shock::shock: Den lipate katholou thn manoula tou pou koutoulaei stous toixous apo thn nista.

Emeis pigame pali sthn klinikh kai kaname eksetasois gia ton iktero kai uperixo kardias, ola einai mia xara :-bd:-bd to agori mou einai ugeiestato...

Kalhnuxta koritsia paw na ton valw sthn kounia tou mpas kai klisoume kanena mati shmera to vradi....

Elenh an den emfanisteis aurio tha katalavoume pos exeis figei gia to nosokomio ....

KALH GENNA NA EXEIS, ME 1 PONO NA VGEI TO KORITSI MAS, :-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου καλημερα.συγγνωμη για εχτες δεν μπορεσα να μπω. τα νεακια μου απο τον γιατρο ειναι οτι η μπεμπα παει να εμπεδωθει σιγα-σιγα εχει φτασει ηδη τα 3641 και εχω 2 διαστολη!!!! μου ειπε εαν δεν γεννησω στο σ-κ να με ξαναδει την τριτη.....αχ κοριτσακια μου τι ωραια θα γινω και γω μανουλα σε λιγες μερες-ωρες??? τελειααααααα,ενινακι μου κουκλα μου ευχομαι ολα να πανε κατ'ευχην με ενα πονο! να δουμε γρηγορα ολες μας τα μωρακια μας υγιες...φιλακιααααααα :):):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κουκλίτσες!!

Ελένη με το καλό να δεχτείς την κουκλίτσα σου!! Με έναν πόνο!!

Εγώ ξαναπήγα στον γιατρό, ο μπέμπης έχει ψιλοκατέβει και κάνουμε διάφορα ματζούνια για να αρχίσει ο τοκετός. Πάλι μου έκανε μερική αποκόλληση (τι τραβάει η μάνα σου για εσένα μπεμπη). Πολύ πόνος κορίτσια - δεν τον αφήνω τον γιατρό να το κάνει όπως θέλει. Δεν αντέχω... :shock: πως θα γεννήσω - επισκηρίδιο με το που μπω στο μαιευτήριο!!! :D:D

Την Δευτέρα ξανά γιατρό για να ξανακάνουμε πάλι μια απο το ίδια....

Χθες τι έπαθα!!! Τι γέλιο έριξα μετά!! Έχω βγει στα μαγαζιά να πάρω ένα δώρο και να περπατήσω. Εκεί που ψωνίζω με πιάνουν πόνοι περιόδου πολύ έντονοι...κούτσα κούτσα πάω σπίτι μου μιλώντας ταυτόχρονα με τον άντρα μου γιατί είχα φοβηθεί πολύ ότι με έπιασαν πόνοι γέννας...φτάνω σπίτι και τελικά με το που φτάνω με πιάνει ένα κόψιμο.... :mrgreen::mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!!!!

Ελένη με το καλό!!! Με μισό πόνο!!! :D

Ευγενία σ' ένα βιβλίο που'χω (Τι να περιμένεις όταν είσαι έγκυος) λέει ότι ένα από τα συμπτώματα ότι ο τοκετός ξεκινάει είναι το.. κόψιμο!!!! Λες;;;

Εμείς τα ίδια, καμιά αλλαγή... συσπάσεις κανονικά, κάποιες στιγμές μοιάζουν να'ναι ατελείωτες...

Αλλά τίποτε άλλο... Ραντεβού με το γιατρό έχω τη Δευτέρα - άντε να δούμε τι θα μας πει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eninaki gennas????me enan pono!me to kalo na ypodexteis th mpempoyla soy!eygenia moy ki egw ta idia exw pathei 2 fores shmera,aforitoi ponoi sa periodoy kai meta den exv teliwmo sth toyaleta...exw valei vevaia ki egw to xeraki moy mias kaiexw faei apo xthes ton apako...hrthan h mama moy kai h pethera moy xthes na kremasoyme kourtina sto paidikokai moy ferane kormo glyko me kastano,tyropitakia,spanakopitakia kai fanouropita!opws katalavenete apo xthes vrady trww.epishs ayth th vdomada mpainw ki egw epitelous sto mhna moykai moy exoyn emfanistei pragmata poy den eixa.....opws kaoures,xalia orash ,zalades kai moudiasmata :shock::shock::shock: ..an exei kamia na moy systhsei ofthalmiatro poy na na einai eidikos se provlhmata poy prokuptoun sthn egkymosynh na moy steilei pls pm!!!afhste ki egw shmera wres wres nomiza oti gennaw me tetoioys ponoys alla telika htan to kalesma ths toualetas!

roulaki telika mas thn eskase o mikros etsi??ypomonh mia vdomada akoma!soy exei milhsei o giatros gia proklhsh se kamia vdomada?eyxomai syntoma o mpempakos soy na mas kanei th timh na katevei monos toy.les na ginei diashmos?giato kathusterei..gia na kerdisei entyposeis to paidi!!!einai vip

mesa sth vdomada erxetai kai to paidiko xali kai eimaste etoimoi me to paidiko dwmatio tha sas valw kai foto!vagioula me enan pono plhsiazeis ki esy!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια!!!

Εγώ ακόμα εδώ!!! η μπεμπούλα πέρασε ένα ευχάριστο βράδυ (αντίθετα με τη μαμά της που ήταν συνέχεια στην τσίτα μη γίνει κάτι, χα χα χα!), κάποια στιγμή μάλιστα είχε αρχίσει ένα ατελείωτο πάρτυ μέσα στην κοιλίτσα και δεν έλεγε να ηρεμήσει με τίποτα! το βράδυ κύλησε χωρίς πολλές συσπάσεις. Λέτε να άλλαξε γνώμη τελικά και να αποφάσισε να περιμένει λίγο ακόμα;;; σε λίγο θα ξαναπάω για καρδιοτοκογράφο, να περπατήσω κιόλας λίγο καλό θα μου κάνει. Πριν λίγο έβγαλα και αιματάκι με λίγη βλέννα, αλλά αυτό από ότι έχω διαβάσει δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα γεννήσω άμεσα, έτσι δεν είναι; η μπουμπού πάντως φαίνεται από τώρα ότι έχει σκοπό να μας χωρέψει στο ταψί! :lol:

Κορίτσια αυτό με το κόψιμο λέτε να ισχύει;;; γιατί κι εγώ χτες το πρωί το ίδιο έπαθα!!!! :P . Ρουλίτσα εσένα δηλαδή οι συσπάσεις σου είναι ακανόνιστες; τι σου είπε ο γιατρός; οι δικές μου ήταν σαν κανονικές συσπάσεις επικείμενου τοκετού, τακτικές και με ένταση μέχρι το 80 (τη στιγμή που θα γεννάμε θα είναι στο 100). Αλλά ο τράχηλος σκληρός... Ευγενία τώρα σε καταλαβα με το θέμα του πόνου! Κι εμένα χτες που μου έβαλε χέρι και έψαχνε το άνοιγμα του τράχηλου που ήταν ψηλά ο άτιμος, τα είδα όλα!! :shock: ! Το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ, πως θα γεννήσω;;;

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις ευχές σας! Αν δεν αλλάξει κάτι θα ξαναμπώ το απογευματάκι να σας πω τα νέα του δεύτερου καρδιοτοκογράφου! Αν και σήμερα οι συσπάσεις μειώθηκαν, τι να πω;;; μπεμπούλα αποφάσισε τελικά, έρχεσαι ή δεν έρχεσαι;;;; :?::?: έχουμε και δουλειές! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κορίτσια! Τι βλέπω;;;;; Όλες μαζί θα γεννήσετε μου φαίνεται!

Ελενάκι μου έρχεται η ώρα που θα αντικρίσεις την κορούλα σου! Μην αγχώνεσαι για τίποτα. Όλα καλά θα πάνε και σύντομα θα την κρατάς στην αγκαλιά σου!!!!!

Βαγιούλα μου κι εσύ σε λίγο θα κρατάς την μπεμπούλα σου αγκαλιά και θα είναι και μεγαλούλα ε;;;;

Να μας ενημερώσετε κορίτσια έστω μ' ένα γεννάωωω όταν πάτε για νοσοκομείο ε;

Αθηνά σε καταλαβαίνω απόλυτα! οι ορμόνες μ' έχουν "χτυπησει" κι εμένα και είμαι μια έτσι μια αλλιώς! Υπομονή θα περάσουν κι αυτά...

Ευάκι τι κάνει ο μπεμπούλης;;; Σε ξενυχτάει; Είναι ύσηχος; Τρώει καλά;

Ευγενία έχει δίκιο η Ρουλίτσα. Το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό με το κοψιμο. Επομένως... Ετοιμάσου! Μην αγχώνεσαι, ίσα ίσα να χαίρεσαι που πλησιάζει η ώρα!

Βρε Ρουλίτσα τι θα κάνεις τελικά θα γεννήσεις καμιά φορά;;;

Εγώ κορίτσια τα ίδια! Με την μπέμπα μου όλα καλά. Μόνο λίγο ανύσηχη είναι στον ύπνο της τελευταία και δεν ξέρω τι μπορεί να την ενοχλεί. Αν την πάρω αγκαλιά βέβαια υσηχάζει άρα πρέπει να βαριέται που και που και μόνη της. Το ανέφερα στην παιδίατρο και μου είπε ότι μπορεί να περνάει και τίποτα μικρο πονάκια. Την Δευτέρα θα έρθει να μας δει και να δούμε αν έχει παχύνει κιόλας γιατί με τον θυλασμό αυτό είναι το μόνο κακό δεν ξέρεις πόσο τρώει. Χορταίνει; Την πιάνει; θα δούμε.

Κατερινάκι μάλλον τα ανακάτεψες όλα μαζί και γι' αυτό σε πείραξε η κοιλίτσα σου. Τα κανα κι εγώ αυτά. Τώρα δεν μπορώ να τα κάνω που πρέπει να προσέχω τι τρώω γιατι θυλάζω την μικρή. Κι έχω καταμπερδεφτεί με αποτέλεσμα να αγχώνομαι και στο τέλος να μην τρώω καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALHSPERA KORITSIA....

Vre ti ginete edw, oles mazi tha gennhsete????

Ante na gennhsete kai na aniksoume kainourio themataki na sizitame gia ta kamomata ton vlastarion mas.

To tsirlipipi pantos einai ena simadi pos kontevete, kai h vlenh me to aima..Thn alh evdomada mono egw kai h Anastasia tha minoume na ta leme mou fenete giati oi ales tha eiste sto maieftirio :lol::lol:

Mhn mas afisete me thn aporia omos doste sima prhn figete :roll::roll:

Anastasia poso se zilevw pou kanete apoklistiko thilazmo den ksereis, emeis arxisame dila dila pali alla thelei kai simpliroma den tou ftanei to diko mou akomi...

Exthes giro sths 3 ta ksimeromata telika den anteksa kai ksipnisa ton antra mou gia na ton parei, eimoun toso kourazmenh pou me eperne o upnos aggalia me to mwro, to katalavena otan epefte to kefali mou apotoma kai tinazomoun pali. Fovithika na mhn mou pesei kai to mwro apo ta xeria sto telos....

H ironia pia einai????? O antras mou katafere na ton koimisei mesa se 10 lepta :-o:-o:-o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευάκι κι εμένα τις πρώτες μέρες στο σπίτι παρ'όλο που την θύλαζα ήθελε και συμπλήρωμα και τώρα μερικές φορές που κουράζεται στο στήθος δεν μου τρώει καλά και βάζοντας την κάτω ψιλο γκρινιάζει και της κάνω συμπλήρωμα και το πίνει. Επομένως μην στεναχωριέσαι γιατί εκείνα μας καθοδηγούν τι πρέπει να κάνουμε και το σημαντικότερο είναι κανουμε ότι χρειάζεται ώστε να τρέφεται καλά είτε με αποκλειστικό θυλασμό είτε με συμπλήρωμα. Θα το προσπαθήσουμε όσο μπορούμε τον θυλασμο κι όσο πάρει. Καθε πόσες ώρες σου τρώει; Παιδίατρος τον είδε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και πάλι!! Τελικά δεν πήγαμε για καρδιοτοκογράφο μιας και οι σημερινές συσπάσεις είναι λίγες... πήρα τη μαία μου τηλέφωνο, της είπα και για το αίμα και μου είπε ότι είναι καλό σημάδι πως οι συσπάσεις έκαναν δουλειά. Τώρα όσον αφορά τον τοκετό... τίποτα δεν είναι σίγουρο!! το πιό πιθανό είναι να πέρασα την λεγόμενη λανθανουσα φάση τοκετού, αλλά το πότε θα έρθει η ενεργή φάση τοκετού είναι άγνωστο, ίσως αύριο, ίσως και σε 1 εβδομάδα. Αγνωσται αι βουλαί της μπέμπας!! :lol::lol: ! απλά τώρα θα πρέπει να είμαι συνέχεια στην τσίτα... Αν δεν αλλάξει κάτι, θα ξαναπάω για τοκογράφο την Τετάρτη.

Με όλα αυτά ευτυχώς τελείωσα και τη βαλίτσα του μαιευτηρίου και νωρίτερα βάλαμε και τα αυτοκολλητάκια στο δωμάτιο της μπουμπούς! Σας ανεβάζω φωτό από το δωματιάκι της!!

post-13463-13873935535078_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...