Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυουλες Νοεμβριου-Δεκεμβριο Νο5


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις γύρισα από την ενημέρωση θυλασμού στα prenatal που σας έλεγα. Ηταν πολύ χρήσιμα αυτά που άκουσα και θα προσπαθήσω να τα εφαρμόσω.

Merula συμφωνώ με την Κατερίνα. Νομίζω πως πρέπει να το συζητήσεις με τον άντρα σου και να βρείτε μια άλλη λύση ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα και σε σένα που σίγουρα θα θες αρκετή βοήθεια.

Μαράκι κι εγώ το ίδια. Με πιάνει πανικός ώρες ώρες για το πριν κι όχι για τον τοκετό αλλά όσο το δουλεύω στο μυαλό μου πιστεύω ότι θα το ελένξω και θα κρατηθώ ψίχραιμη. Τώρα που έχω μπει κι εγώ στο μήνα μου έχω ανάμεικτα συναισθήματα. Απ' την μία ανυπομωνώ να δω την μπεμπούλα μου και να ελευθερωθώ κιόλας απ' την άλλη έχω συνιθίσει την κοιλούμπα μου και μ' αρέσει που νιώθω ένα πλασματάκι να κουνιέται μέσα μου. Άλλοτε σκέφτομαι τις δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίσω με το μεγάλωμα του μωρού και άλλοτε την χαρά που θα μας δώσει αυτή η νέα ζωούλα που θα έρθει στην δική μας την ζωή. Πιστεύω πως όταν γεννήσουμε και αντικρίσουμε το θαυματάκι μας όλες οι ανυσηχίες και οι πανικοί θα φύγουν και θα αντικατασταθούν με απέραντη αγάπη που θα μας δώσει δύναμη να αντιμετωπίσουμε τα πάντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 987
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μαιρουλα μην αγχωνεσαι καθολου για τα κιλα του αφρατουλη...ειναι σχετικη η μετρηση....αν θυμαμαι καλα ειναι _ +10% των κιλων του...επισης μετα τις 36 εβδομαδες επειδη θα σου κοπει κ η ορεξη μιας που δεν θα μπορεις απο το βαρος να κουνηθεις,να μην παρει πολυ...σου εξω ξαναπει ο ακης 32 εβδομαδες ηταν 2400 35 εβδομαδες 2550...κ 38 εβδομαδες που γεννηθηκε ηταν 3200...ενα φυσιολογικο παιδι...θυμαμαι κ τον γιατρο που μου ελεγε καλοθρεμενο μωρο θα γεννησεις χρυσουλιτσα...πανω απο 4000....λαθος εκανε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Ευη μου!Αχ ναι μαλλον ξεκουραζονται ολες!

Εγω ειμαι σπιτι μαζι με τον μικρο και εχει ζαλισει ..οπου παει θελει να πηγαινω απο πισω του!

Αντε εφτασε ο καιρος για σενα...Δεν μπορω βαρεθηκα θελω να γεννησω !!!

Αληθεια σε ποια εβδομαδα ειχες γεννησει την πρωτη φορα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσάκια μου!!

τι μου κανετε? τι κρυο ειναι αυτο σημερα??

κορίτσια απο χθες εχω ενα πονο κατω αριστερα και με χτυπαει πισω στο νεφρο μηπως το εχει παθει καμια σας και ξερει να μου πει ?? μηπως ειναι το εντερο μου ?γιατι δεν με ποναει ολη η κοιλια .το απογευμα θα παμε στο γιατρο και θα του το πω..ελπιζω να μην ειναι τιποτα..εχω αγχωθει και φοβηθει πολυ ...

Αχ κατερινακι μου δεν ημουν σιγουρη οτι ησουν εσυ στο μαθημα και ντρεπομουν να σε ρωτησω...γυρισα σπιτι και μολις ειδα τι φωτο σου επιβεβαιωθηκα!! ειστε τελειο ζευγαρι με τον αντρουλη σου !!!εγω ξερεις που καθομουν απεναντι σου τερμα δεξια με την κοκκινη μπλουζα με θυμασε καθολου?θα τα πουμε οποσδηποτε την τεταρτη!!!

μου αρεσε πολυ το μαθημα θα περασουμε ωραια πιστευω ..

θα μπω και το βραδυ να σας πω τι εγινε με το γιατρο ελπιζω ολα να πανε καλα....θετικη ενεργεια!!!!φιλια σε ολες [smilie=wave.gif][smilie=wave.gif][smilie=wave.gif][smilie=wave.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Ευη μου!Αχ ναι μαλλον ξεκουραζονται ολες!

Εγω ειμαι σπιτι μαζι με τον μικρο και εχει ζαλισει ..οπου παει θελει να πηγαινω απο πισω του!

Αντε εφτασε ο καιρος για σενα...Δεν μπορω βαρεθηκα θελω να γεννησω !!!

Αληθεια σε ποια εβδομαδα ειχες γεννησει την πρωτη φορα?

Egw eimai monh mou, h mikrh einai sto sxolio kai prospathw na kanw kai kamia doulitsa alla me to zori den exw kouragio teleftea... #:-s

Thn korh mou thn gennhsa 37 kai 5 meres..

Exthes me rotouse h mikrh pos einai twra to mwro mas gia na ths diksw fotografies opos kaname olo to distima kai otan ths eipa pos einai san kanoniko mwro kai mporei apo mera se mera na gennhsw ksetrelathike kai shmera pali mou eipe pos thelei na gennhsw grigora....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tyxeroula san na einai to enteraki sou alla afou tha pas ston giatro kala tha kaneis na tou to peis...

Axxx poso sas zilevw pou eiste oles Athina kai mporite na sinantithite kapia stigmh, egw apo twra skeftome poso monaxiko ximona tha exw sto spiti monh me to mwro fetos...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια...ευη με δυο παιδια σο σπιτι και θα περασεις μοναχικο χειμωνα???πως γινεται αυτο με λες???εγω παντως ευχομαι να ειναι μοναχικος μονο εγω και ο μπεμπης...και να μην γινεται κεντρο διερχομενων...ειναι ωραιιο που η μεγαλη εχει αγωνια για το μωρο...ωωωω μωρε σας ζηλευω ;););););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tyxeroula san na einai to enteraki sou alla afou tha pas ston giatro kala tha kaneis na tou to peis...

Axxx poso sas zilevw pou eiste oles Athina kai mporite na sinantithite kapia stigmh, egw apo twra skeftome poso monaxiko ximona tha exw sto spiti monh me to mwro fetos...

ενι μου σευχαρστω ελπίζω και εγώ να είναι το εντερο μου μολις πατάω το πόδι μου το αριστερό πονάω ...τι να πω θα δειξει .εσυ που μένεις ?δεν εισαι απο αθήνα?μοναχικο χειμωνα μετα παιδια αποκλειεται να περασεις παντως!!!!ισα ισα που θα εισαι η πιο ευτυχισμενη μανουλα !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι τι κανεις?πως τα πας?τι σκεφτεσαι που φτανει η μερα?Ο γιατρος σου τι λεει ...εχει μαλακωσει καθολου ο τραχηλος,σε εχει δει απο κατω?

Εμενα μου ειπε απο την 37η εβδομαδα θα με δει απο κατω.και μεχρι τοτε να μην περπαταω πολυ γιατι δεν θελει να γεννησω πιο νωρις...Απο την 37η εβδομαδα και μετα ειναι καλο να γεννιουνται τα μωρα..Αχ μακαρι να μην παρω ολο τον μηνα ,δεν μπορω αλλο!!!

Ναι βρε Ευη τι μοναχικο χειμωνα λες με 2 θηριακια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Apla kamia fora exw anaggh na pw kai 2 kouventes me enan enilika...

Epidi otan gennhsa thn korh mou gia enan xrono eimastan aftokolites, den pigene oute ston mpampa ths pou lene kai na fantastite den thn thilasa kiolas...

Thimame pos eixa klistei sto spiti gia na mhn thn ksevolevw alla apo thn alh mou arese pou opou pigena thn eixa mazi mou..

Otan htan 8 mhnon pigame stous gonois mou sthn Souhdia kai ekei na dite kolima, oute mpanio mporousa na kanw.. Egw mesa sto ntouz kai h mama mou na thn exei aggalia mesa sthn toualeta gia na me vlepei alios sparaze sto klama....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευη,αντε τοσο νωρις ?οποτε απο μερα σε μερα μπορει να γεννησεις????τι σου ειπε ο γιατρος σου?

O giatros mou eipe pos mporei na gennhsw kai aurio otan piga thn Trhth, alla egw den esthanome pos hrthe h wra tou akomi, mporei afthn thn fora na parei kai meres pote den mporeis na ksereis....

Pantos egw thelw na perasei kai h epomenh evdomada, exoume toses argies na mhn paw kai egw thn volta mou prota :oops::oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Εύη μου όποτε θέλεις να μιλήσεις με έναν ενήλικα εμείς πιστεύω ότι θα είμαστε εδώ...αν έχουμε χρόνο!! Εγώ αυτό σκέφτομαι - ότι θα χαθούμε και δεν θα έχουμε παρέα να τα λέμε, άσχετα με το που μένουμε.

Αύριο θα πάμε στο ΙΑΣΩ να μας δει ο γιατρός - ελπίζω να είναι όλα καλά και να σας πω την αλήθεια θέλω να μου πει ότι δεν θα πάρω όλο τον μήνα. Βιάζομαι να δω τον κούκλο μου!!

Από όρεξη δεν μπορώ να πω ότι μου έχει μειωθεί - το αντίθετο - έχω τρελή όρεξη και όχι για φρούτα και σαλάτες και βλέπω τον τελευταίο μήνα να χτυπάω κανά 3κιλο!!

Έκλεισα και ραντεβού για βυθοσκόπηση και ελπίζω να μην υπάρχει θέμα και να γεννήσω φυσιολογικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!!

χθες πηγαμε στον γιατρο εκτακτως,γιατι το πρωι στο χαρτι ειδα λιγο ροζ!!!! ημουν σχεδον σιγουρη οτι προερχοταν απο αιμορροιδα που εχω,αλλα επειδη βρισκεται αρκετα μπροστα,δεν ημουν 100% σιγουρη,οποτε πηγα και με εξετασε κολπικα (καιρο ειχα να κατσω σε αυτη τηην σταση!! :oops: ) κι ευτυχως ειπε οτι τα υγρα μου ειναι πεντακαθαρα,ο τραχηλος ειναι μια χαρα κι οτι μαλλον ειναι απο την αιμορροιδα,αλλα μου εδωσε να κανω μια γενικη ουρων και καλλιεργεια,γιατι μπορει να ειναι και η ουρηθρα....τι να πω!! το αμνιακο υγρο ειναι καλο,ο μικρουλης εχει παρει θεση και τα κιλα παραμενουν +7..

χθες το βραδυ παραλαβαμε και το κρεβατακι με την συρταριερα-αλαξιερα και δεν χορταινω να μπαινω στο δωματιο και να χαιδευω την κοιλια μου μιλωντας στον μικρουλη!!

απο αυριο θα αρχισω να πλενω τα ρουχαλακια κι ειναι η πρωτη φορα που θα γουσταρω να σιδερωνω!!

παω να δω το φαγητο κι ερχομαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eugenia mou mia xara kilitsa exeis, oute mikrh oute megalh stroggiloutsikh :D:D

Sthn arxh malon tha xathoume oles mas giati tha eimaste komatia apo thn kourash (elpizw pos oxi giati tha mou lipsete tsoupres)

Kai egw den thelw na parw olon ton mhna giati me vlepw kai emena na vazw ta kilakia mou kai me to parapano tetia oreksh pou exw, kai distixos den einai gia fagito alla gia glukakia.. :oops::oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marinaki eftixos ola kala eee??? Vevea den tha htan kai h sintelia tou kozmou an gennouses twra alla akomi kala einai ekei mesa as mhnei liges evdomades akomi na tou peis :D:D Pou tha vrei kalitera, zestoula sinexia pareoula me thn mama kai oles oi anagges ikanopiounte amesos..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έβαλα να φάω και μασουλώντας μου έσπασε ένα κομμάτι απο δόντι...τι θα κάνω τώρα? Μπορώ να κάνω σφράγισμα? Πάλι καλά δεν πονάω - αλλά με ενοχλεί πολύ..αχ αυτά το δόντια!! Τι έχω περάσει και τι θα περάσω ακόμα.. Μια καλή οδοντίατρος που είχα στα νιάτα μου, την ώρα που μου έκανε απονεύρωση της έσπασε το εργαλείο (που την κάνει) μέσα στο δόντι και δεν μπορούσε να το βγάλει. Έτσι έκλεισε το δόντι χωρίς να μου πει τπτ και αυτό υπάρχει εκεί τουλάχιστον για μια 8ετία.Το ανακάλυψα πριν απο 2 χρόνια περίπου με ακτινογραφία.Πρέπει να κάνω εξαγωγή για να το βγάλω - αλλιώς θα έπρεπε να κάνουν τομή στον ουρανίσκο για να σώσω το δόντι!! :?:?:? Δεν κάνει να μασάω απο εκείνη την πλευρά γιατί με πονάει - έλα που απο την άλλη πλευρά έκανα εξαγωγή δύο μήνες πριν μείνω έγκυος και τώρα μου λείπει ενας βασικός τραπεζίτης και δεν μπορώ να μασήσω ούτε απο εκείνη την πλευρά!!! Τα σκληρά φαγητά τα μασάω με το μπροστινά δόντια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έβαλα να φάω και μασουλώντας μου έσπασε ένα κομμάτι απο δόντι...τι θα κάνω τώρα? Μπορώ να κάνω σφράγισμα? Πάλι καλά δεν πονάω - αλλά με ενοχλεί πολύ..αχ αυτά το δόντια!! Τι έχω περάσει και τι θα περάσω ακόμα.. Μια καλή οδοντίατρος που είχα στα νιάτα μου, την ώρα που μου έκανε απονεύρωση της έσπασε το εργαλείο (που την κάνει) μέσα στο δόντι και δεν μπορούσε να το βγάλει. Έτσι έκλεισε το δόντι χωρίς να μου πει τπτ και αυτό υπάρχει εκεί τουλάχιστον για μια 8ετία.Το ανακάλυψα πριν απο 2 χρόνια περίπου με ακτινογραφία.Πρέπει να κάνω εξαγωγή για να το βγάλω - αλλιώς θα έπρεπε να κάνουν τομή στον ουρανίσκο για να σώσω το δόντι!! :?:?:? Δεν κάνει να μασάω απο εκείνη την πλευρά γιατί με πονάει - έλα που απο την άλλη πλευρά έκανα εξαγωγή δύο μήνες πριν μείνω έγκυος και τώρα μου λείπει ενας βασικός τραπεζίτης και δεν μπορώ να μασήσω ούτε απο εκείνη την πλευρά!!! Τα σκληρά φαγητά τα μασάω με το μπροστινά δόντια...

Ευγενια το ιδιο επαθα κι εγω καποια στιγμη και ρωτησα τον γιατρο μου αν επιτρεπονται τα σφραγισματα κι ειχε πει ναι,αρκει να μη χρησιμοποιησει ο οδοντιατρος καποιο αγγειοσπαστικο φαρμακο,εννοωντας για σφραγισμα με ενεση και τοπικη αναισθησια..καλη τυχη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να'μαι κι εγω!απ'οτι βλεπω σε κανα δυο βδομαδες θα εχουμε γεννητουρια!!!κοριτσια και μενα οσο περναν οι μερες αν και ειμαι πιο πισω απ'ολες νομιζω που θα γεννησω εχει αρχισει και με πιανει ενας πανικος να το πω??αγωνια να το πω??προσμονη να το πω??φανταστητε καθε βραδυ βλεπω στον υπνο μου τον κουκλο μου τελευταια οτι τον θηλαζω οτι τον κραταω αγκαλιτσα και αλλα πολλα!!!μπορω να πω οτι τωρα εχω αρχισει να νιωθω αρκετα το προσθετο βαρος και δυσκολευομαι αρκετα να κανω πραγματα που εκανα πριν.

τυχερουλα κουκλιτσα καταλαβα πια εισαι!!!θα τα πουμε λοιπον την επομενη τεταρτη.θα ερθεις με τον αντρουλι σου??εμενα δυστυχως θα δουλευει τεταρτη απογευμα και θα ερθω μοναχουλα :( ,εγω ειχα το πονο που εχεις και ηταν το εντερακι μου τελικα να ρωτησεις ομως καλου κακου το γιατρο σου,περιμενουμε νεακια σου

ευη μου ευχομαι να παρει ολες του τις μερες να κανεις κι εσυ τις βολτιτσες σου, αν και κατι μου λεει οτι θα εισαι η πρωτη στη λιστα με τα γεννητουρια μας!

ευγενια ασε τα δοντια ειναι πονεμενη ιστορια και γω μια ζωη στον οδοντιατρο τρεχω..

το κρητικομαρακι μας τι κανει?μαρακι εισαι υποχρεωμενη πλεον να δηλωνεις καθε μερα παρον στο μαμμυ αλλιως θα υποθεσουμε οτι γεννησες!

η μαριακαπ μας???νεα εχει κανεις απο crazy kai kataifaki?εχουν λειψει ανησυχιτικα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να'μαι κι εγω!απ'οτι βλεπω σε κανα δυο βδομαδες θα εχουμε γεννητουρια!!!κοριτσια και μενα οσο περναν οι μερες αν και ειμαι πιο πισω απ'ολες νομιζω που θα γεννησω εχει αρχισει και με πιανει ενας πανικος να το πω??αγωνια να το πω??προσμονη να το πω??φανταστητε καθε βραδυ βλεπω στον υπνο μου τον κουκλο μου τελευταια οτι τον θηλαζω οτι τον κραταω αγκαλιτσα και αλλα πολλα!!!μπορω να πω οτι τωρα εχω αρχισει να νιωθω αρκετα το προσθετο βαρος και δυσκολευομαι αρκετα να κανω πραγματα που εκανα πριν.

τυχερουλα κουκλιτσα καταλαβα πια εισαι!!!θα τα πουμε λοιπον την επομενη τεταρτη.θα ερθεις με τον αντρουλι σου??εμενα δυστυχως θα δουλευει τεταρτη απογευμα και θα ερθω μοναχουλα :( ,εγω ειχα το πονο που εχεις και ηταν το εντερακι μου τελικα να ρωτησεις ομως καλου κακου το γιατρο σου,περιμενουμε νεακια σου

ευη μου ευχομαι να παρει ολες του τις μερες να κανεις κι εσυ τις βολτιτσες σου, αν και κατι μου λεει οτι θα εισαι η πρωτη στη λιστα με τα γεννητουρια μας!

ευγενια ασε τα δοντια ειναι πονεμενη ιστορια και γω μια ζωη στον οδοντιατρο τρεχω..

το κρητικομαρακι μας τι κανει?μαρακι εισαι υποχρεωμενη πλεον να δηλωνεις καθε μερα παρον στο μαμμυ αλλιως θα υποθεσουμε οτι γεννησες!

η μαριακαπ μας???νεα εχει κανεις απο crazy kai kataifaki?εχουν λειψει ανησυχιτικα...

Κατερινάκι μου χαίρομαι που με κατάλαβες μην με παρεξηγεις που δεν σου μίλησα αλλά δεν ήμουν σίγουρη ότι ήσουν εσύ :oops::oops::oops: ο αντρας μου ουτε εμένα θα έρθει όποτε θα είμαστε μαζι μην ανισυχείς!!! ;););)

Αχ σέ λίγο θα πάω στο γιατρό και έχω άγχος πολύ άστα :cry::cry:

Μακάρι κατερινάκι μου να είναι το έντερο μου ηρέμησα μόλις δίαβασα οτι το έχεις περάσει και εσύ αυτο το μαρτύριο :cry: και τι έκανες απλά περίμενες υποθέτω μέχρι να περάσει ε?? εγώ το είχα πριν την εγκυμοσύνη αυτό όταν είχα ωορηξία αλλά έπινα ένα παυσίπονο και γινόμουν περδίκη τωρα όμως τιποτα μονο υπομονή. Α!! το όνομα μου είναι ισμήνη δεν συστήθηκα!!πάω να ετοιμαστώ για το γιατρό θα τα πουμε μετά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katerinaki edw eimai kai egw mhn anusixeis!!!mpainw kai egw kathe toso perimenw pws kai pws to maraki me to kalo na gennhsei!!!ante 10 meroules meinane kai eyxome na bgei me enan pono...kamia seira sthn thleorash blepete??ayto to nhsi t o ide kamia??egw rixno poli klama!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας!!!!!

Έχω πολύ καιρό να μπω, ελπίζω να είσαστε καλά όλες και τα μπεμπάκια σας!!!

Εμείς είμαστε καλά.. μεγαλώνουμε.. :) Την άλλη βδομάδα έχουμε ραντεβού με το γιατρό και την Παρασκευή μπαίνω στο μήνα μου!!! Απίστευτο μου φαίνεται!!!

Σε γενικές γραμμές είμαι καλά, νιώθω καλά... λίγο ζορίζομαι όταν ξαπλώνω - μέχρι να βολευτώ δηλαδή. Από κιλά μέχρι στιγμής έχω πάρει περίπου 7, αλλά τον τελευταίο καιρό παρατηρώ τάση μεγαλύτερης αύξησης.

Να σας πω ένα περίεργο;; Τις τελευταίες μέρες ο μπεμπάκος έχει λόξυγγα, περίπου την ίδια ώρα το πρωί!! Λίγο μετά που θα σηκωθώ από το κρεβάτι..

Έχω λίγες μέρες που σταμάτησα (επιτέλους) τη δουλειά. Ειδικά τις τελευταίες μέρες είχα πήξει τρελά, γιατί μου έφεραν τελευταία στιγμή την αντικαταστάτρια κι έπρεπε μέσα σ' όλα τ'άλλα, να της δείχνω και τι πρέπει να κάνει..

Πάντως, την τελευταία μέρα στο γραφείο, οι συνάδελφοι μου ετοίμασαν πάρτυ-έκπληξη! Ήταν όντως έκπληξη γιατί δεν είχα πάρει χαμπάρι και δεν είχε πάει καν το μυαλό μου ότι θα κάνουν κάτι τέτοιο - που να προλάβω να το σκεφτώ με τόση δουλειά;;...

Τώρα επιτέλους είμαι σπίτι.. ετοιμάζω σιγά σιγά τα πράγματα του παιδιού... Πηγαίνουμε και στα μαθήματα της Φαιναρέτης, τα οποία είναι ανεκτίμητα!!!

Και έτσι οι μέρες περνάνε πολύ γρήγορα!!!

Έκανα και βυθοσκόπηση στα μάτια και πήρα το οκ από τον οφθαλμίατρο για φυσιολογικό τοκετό. Οπότε πάμε για φυσιολογικό, εκτός κι αν αλλάξει κάτι σε σχέση με το παιδί - τη θέση του κλπ.

Γενικά είμαι ήρεμη, δεν έχω άγχος για τον τοκετό. Δεν το σκέφτομαι καθόλου. Σκέφτομαι το μετά, πως θα'ναι με το παιδί στο σπίτι, πως θα το φροντίζουμε, ο θηλασμός.. όλα αυτά με αγχώνουν λίγο έως πολύ! Αλλά πιστεύω όλα θα πάνε καλά!

Αυτά.... σας τα έγραψα μαζεμένα - είχα και τόσο καιρό να μπω...

Φιλάκια πολλά πολλά σε όλες και θα τα λέμε πιο συχνά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
    • Άντε μπράβο συγχαρητήρια κορίτσι μου με το καλό ο γάμος πάντα ευτυχισμένοι να είστε, αγαπημένοι και να έρθει το μωρακι σας να ολοκληρώσει την ευτυχία σας 🥰 καλα εκανες και έφυγες από την δουλειά δεν είναι να χάνονται τέτοιες μερες μακάρι να μπορέσετε και αύριο και μεθαύριο να έχετε μπόλικες επαφες 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...