Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΟ ΙΑΣΩ ΤΙ ΛΕΕΙ??ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΜΟΥΛΕΣ??


jule

Recommended Posts

δυστυχώς με κάποιες ασφάλειες την πάτησαν αλλά λογικά Κατερίνα τα χρήματά σου θα τα πάρεις τωρα αν δεν κάνω λαθος εκδικάζετε η υπόθεση πλάκωσαν στο ξύλο τον υπεύθυνο χτες τον έδειξε η τηλεόραση . Ασφάλεια και να κάνετε τώρα κορίτσια δεν σας καλύπτουν για τον τοκετό απλά δίνουν ένα επίδομα γέννας γυρω στα 1000-2000 ανάλογα την ασφαλιστική και βέβαια παίνεις και απο το δημόσιο ασφαλιστικό φορέα που είσαι καλύμενη . Εγω όταν είχα κάνει την ασφάλεια το 1999 ήμουν ακόμα αρραβωνιασμένη έπρεπε να περιμένω 12 μήνες για να μείνω έγκυος και να με καλύψει η ασφάλεια εμείς έτσι και αλλίως θέλαμε να καθυστερήσουμε το θέμα παιδί για κανένα χρόνο αλλά μετά απο 3 μήνες αρρώστησα και έτσι το θέμα παιδί θα έπρεπε να μείνει εκτός για 3 χρόνια . Το 2004 που γέννησα ο γιατρός μου μου πήρε 1400 ευρώ σε τρίκλινο με καισαρική και ολική νάρκωση για το δωμάτιο έδωσα 1580 ευρω μέσα είχα και όλες τις έξτρα εξετάσεις που ήθελα και έκαν στο μωρό και επίσης κάτι ψώνια μέσα απο το Ιασώ (ένα θερμόμετρο με λείζερ , κάτι φωτο του μπέμπη και άλλα πραγματάκια ) σύνολο 2980 απο αυτα η ασφάλεια μου έδωσε πίσω 2064 +1400=3464 επίσης πήρα και απο το Ικα 700 ευρω 4164 άρα βγήκα και κερδισμένη με 1184 ευρώ αυτό έγεινε επέιδη η ασφάλεια ήταν παλιά και τότε κάλυπταν το 80% των νοσοκομειακών εξόδων ενω την αμοιβή γιατρου αναισθησιόλογου την κάλυπταν ολόκληρη . Πήρα και απο το Ικα και έτσι όλα μια χαρά , κάποτε οι ιδιωτικές ασφάλειες κάλυπταν το 100% αλλά επειδη πολλές τις εκμεταλευόντουσταν γένναγαν καιμετα της έκοβαν το έκαναν 80% και μετα το σταμάτησαν και απλά δίνουν ένα επίδομα. Βέβαια δνε ξέρωκατα πόσο ήταν τυχαίο που όσες είμασταν με ασφάλεια εκείνες τις ημέρες στο Ιασώ όλες γεννήσαμε με καισαρική , τυχαίο δεν νομίζω . Πάντως κορίτσια ακούω απο πολλές ότι οι γιατροί παίρνουν πολλά λεφτά να ρωτήσω κάτι ; μέσα στα χρήματα που σας παίρνουν είναι και οι επισκέψεις ; η δίνετε και εκει γιατί έτσι σας γδέρνουν . Εγώ έδινα 30 ευρώ κάθε επίσκεψη έκανα γύρω στις 15 αλλά δνε μου έπαιρνε σε όλες άντε να έδωσα 300 ευρω στις επισκέψεις αλλά και πάλι κάποιες τιμές που ακούω είναι υπερβολικές την ίδια δουλειά κλίνονται να κάνουν όλοι και αυτός που θα μπεί η κοπέλα στο μονόκλινο και ηάλλοι που θα μπει στο οικονομικό δωμάτιο. Επίσης η κουνιάδα μου που είχε γενν΄σηεθ τη μιρή της κόρη σε 6κλινο το 2003 στο Ιασω ήταν ένα τεραστιο δωμάτιο και ήταν χωρισμενο με παραβαν τρια κρεβάτια απο τη μια και άλλα τρια απο την άλλη με κάθε μια τουάλετα απο τη κάθε μεριά . Η αλήθεια είναι ότι εκεί τα κρεβάτια ήταν κοντα εγω στο τείκλοινο ήμουν μόνη μου και διαγωνια μου ήταν τα άλλα δυο κρέβατια με τις άλλες δυο κοπέλες εκείνες ναι ήταν κοντά και μοιραζόντουσταν την ίδια τηλεόραση αφήστε δεν σας λέω την είχε γίνει εκεί μέσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δυστυχώς με κάποιες ασφάλειες την πάτησαν αλλά λογικά Κατερίνα τα χρήματά σου θα τα πάρεις τωρα αν δεν κάνω λαθος εκδικάζετε η υπόθεση πλάκωσαν στο ξύλο τον υπεύθυνο χτες τον έδειξε η τηλεόραση . Ασφάλεια και να κάνετε τώρα κορίτσια δεν σας καλύπτουν για τον τοκετό απλά δίνουν ένα επίδομα γέννας γυρω στα 1000-2000 ανάλογα την ασφαλιστική και βέβαια παίνεις και απο το δημόσιο ασφαλιστικό φορέα που είσαι καλύμενη .

Βάνια έτσι είναι, τον προπυλάκισαν στην Ευελπίδων αλλά δεν νομίζω να στενοχωρήθηκε και πολύ, ειδικά εάν έχει σε off shore και τράπεζες στο εξωτερικό τα λεφτά του....δεν θα πάθει και τίποτα...

Πράγαματι τώρα πια δίνουν επίδομα τοκετού οι ασφαλιστικές...Εγώ ευτυχώς παίρνω ένα επίδομα αρκετά καλό από το ταμείο μου (ταμείο μηχανικών) το οποίο είναι 2.5000 αλλά δεν φτάνουν ούτε για τον γιατρό...Για δημόσιο νοσοκομείο θα ήταν ότι πρέπει πάντως!

Ο δικός μου γιατρός παίρνει 40 ευρώ την επίσκεψη (θεωρώ ούτε λίγα ούτε πολλά) αλλά δεν γνωρίζω εάν θα τα αφαιρέσει στο τέλος από την αμοιβή του...Έχω ακούσει ότι κάποιοι γιατροί το κάνουν...Ελπίζω να το κάνει και ο δικός μου...(αν και δεν νομίζω)

Πριν από 4 χρόνια ο ίδιος είχε πάρει σε μια γνωστη μου 3000 για ΦΤ και σε περίπτωση καισαρικής θα έπαιρνε 3.5000

Τώρα δεν ξέρω... Να υπολογίζω παραπάνω ή παρακάτω εγώ? Πραγματικά εάν μου πει κανένα ποσό της τάξης των 4-5.000 θα τρελαθώ! Και όχι τίποτα άλλο, διστάζω να αλλάξω γιατρό 6 μηνών έγκυος...Τέλος του μήνα που θα τον επισκευτώ θα μάθω το κόστος...Αλλά πολλά χρήματα βρε κορίτσια...τι να πω...

Βάνια τι έγινε με τις κοπέλες στο δωμάτιο με κοινή τηλεόραση? Εμένα αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι σε κάποια δίκλινα τα κρεβάτια ήταν σε απόσταση μισού μέτρου το πολύ το ένα από το άλλο...σαν να κοιμάσαι με την κοπέλα που έχεις στο δωμάτιο είναι...

Δεν ξέρω, έχω πολύ άγχος με αυτό...μακάρι να μπορούσα να βολευτώ σε 3-κλινο για να γλυτώσω τα χρήματα...Αλήθεια τα μπάνια κλπ τα καθαρίζουν σε καθημερινή βάση?

Όπως και να έχει είναι υπερβολικές οι τιμές!!!!!!!!

αλλά όπως είπαμε....προέχουν τα μωράκια μας :D:D και όλα τα άλλα θα τα συνηθίσουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samantha πολλα τα λεφτα για τον γιατρο...εγω την πρωτη φορα εδωσα 1500 και την δευτερη 1000 με μαια μαζι..και ηταν η γιατρος ολη την ωρα μεσα στην διαρκεια του τοκετου και φυσικα δεν μου επερνε λεφτα στις μηναιες επισκεψεις...

εχουν ξεφυγει πολλοι οι γιατροι στις μερες μας :twisted:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...