Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2010 Νο3!!


Recommended Posts

Καλημερα μανουλες!!!!!

Ξεκουραστηκαμε αυτες τις μερες.Τουλαχιστον απο την δουλεια!!!!

Χθες ειχαμε παει να δουμε τον μικρο (4 μηνων) ζουζουνο μιας φιλης και η Δαναη μου τον κοιταγε ολο απορια!!!!!!Τον εκανε " καλο " στο ποδαρακι του και με κοιταγε λες και εκανε κατορθωμα!!!!!Πολυ γελασα! :)):))

Το πορτοκαλι το τρωμε σε πολυ μικρα κομματακια ελαφρως ξεφλουδισμενο. Οτιδηποτε γλυκο οπως μπανανα, αχλαδι ουτε που να το δει.Λιωμενα δεν τα θελει! Κι εχω το Νικο να με κοροιδευει γιατι λεει οτι το παιδι 9 μηνες κολυμπαγε σε πορτοκαλαδα απο τα πορτοκαλια που ετρωγα πως να θελει κατι αλλο!!!!! :D

Το απογευμα τραχανα και παλι τραχανα με κανενα ενδιαμεσο γιαουτρακι Δημητρα.

Με τον αποθηλασμο μπορω να πω οτι ειμαστε σε καλο δρομο.Ευτυχως!

Λοιπον μια φιλη, που εχει ενα αγορακι στην ιδια ηλικια με την Δαναη, ριχνει στην μυτουλα του μικρου φισιομερ που της ειπε ο ωρλ. Ειναι αποστειρωμένο και μη διαλυμένο θαλασσινό νερό .Της ειπε οτι κανει καλυτερη δουλεια απο τον φυσιολογικο ορο.Το γνωριζει καμια? :-?:-?

Περαστικα στην μπουμπου σου Νανα.....Λογικο ειναι να φοβασαι με την βρωμογριπη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 986
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ????

ΕΜΕΙΣ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΣΤΟΝ ΩΡΛ...ΕΧΕΙ ΒΟΥΛΩΜΕΝΕΣ ΤΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΥΞΟΥΛΕΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΛΑΙΕΙ Κ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΑ ΔΕΚΑΤΑ!

ΙΩΑΝΝΑ ΜΟΥ, ΤΟ ΦΥΣΙΟΜΕΡ,ΟΤΡΙΣΑΛΙΝ Κ ΚΛΙΝΟΦΑΡ..ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΣΥΜΦΩΡΙΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ Ο ΑΠΛΟΣ ΟΡΟΣ ΑΠΛΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΜΥΤΗ...ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΩΡΛ...

ΣΟΦΑΚΙ-ΠΟΚΟ Μ ΕΚΑΝΕΣ Κ ΓΕΛΑΣΑ!!!

ΑΜΑ ΤΟ ΕΒΡΑΣΕ ΡΕ ΣΥ ΔΕ ΤΡΕΧΕΙ ΤΠΤ!!!

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΦΑΓΕ ΚΛΗΣΗ!!!ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΑΦΗΡΗΜΕΝΗ ΥΠΑΡΞΗ!

ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ...

ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλες!!Τι μου κανετε????Εμεις????Ακουστε σκ:

Σαββατο το πρωι παμε σε κηδεια, ο μπαμπας ενος φιλου του Κωστα, μολις φτανουμε στο νεκροταφειο βλεπουμε μπροστα απο εμας να κηδευεται καποιος παππους που ειχε ιδιο ονομα με τον Κωστα!!Στην αρχη ανατριχιασα....μετα το ριξαμε στην πλακα!!Τι να λεει ο δικος μου "Παλικαρι που να ξαπλωσω?" τι να θελει να βγαλει φωτο το χαρτι....ξερετε τα σπαστικα που σε πιανουν σε τετοιες στιγμες!!

Συνεχεια....ανοιγουν 3 αυτοκινητα φιλων μας μες στο νεκροταφειο, γυφτοι 100%, πηραν οτι βρηκαν...!!!

Κατα τις 4 με παιρνει ο πατερας μου εξαλλος......

"Ξερεις που ειναι η μανα σου"

"Οχι που????"

"ΤΗΝ ΣΥΛΛΑΒΑΝΕ"

Να μην πολυλογω οι γονεις μου μενουν κοντα στο Λαυριο και καθημερινα χρειαζεται να περνουν απο τα μπλοκα που εχουν φτιαξει οι κατοικοι της Κερατεας και τα ματ!Το προβλημα το δημιουργει 10000% η αστυνομια!!Για να καταλαβεται ο αδερφος περναει καθε μερα απο εκει με το σχολικο!Μετα απο πολλες συζητησεις καταφεραν να προσκομισουν στους κατοικους ενα χαρτι με το οποιο τα ζωα οι αστυνομικοι ακουσον ακουσον επιτρεπουν τη διοδο!!!Παει λοιπον η μαμα μου να περασει με αυτο το χαρτι αλλα τα παιδια αλλαξαν γνωμη...ε εξουσια ειναι πως????Του λεει η μαμα μου τι λες παλικαρι μου πως θα παω σπιτι μου σε παρακαλω της απαντα λοιπον "αυτο που σου ειπα κυρα μου"!!!Η μαμα μου για να καταλαβεται δε μιλαει αλλα αν τα παρει σπαει ολο το σπιτι!!!Ε τρελαθηκε η Κικιτσα...τον αρχιζει λοιπον....ε με καταληξη να την πανε για εξακριβωση!! :lol::lol::lol: Φυσικα ειχαμε αισιο τελος!!!

...και η ολοκληρωση...κατεβαινουμε για φαγητο στους δικους μου...παμε ολα καλα...ανοιχτος ο δρομος...οχι ομως οταν γυριζαμε!!!Παμε λοιπον απο κατι χωρια κ χωματοδρομους.....και ναι ναι παθαινει βλαβη το αυτοκινητο!!!!!Που να πω στην οδικη οτι ειμαι τριτη ραχουλα αριστερααααααα?????Τελικα σιγα σιγα βγηκαμε αττικη οδο και ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ φτασαμε σπιτι μας!!!!Αυριο συνεργειο!!!

Αυτα...ωραια δεν τα περασαμε???????? :shock::shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλή εβδομάδα....Διάβασα τα νέα σας και έσκασα στο γέλιο με Κώστα "πού να ξαπλώσω παλικάρι" και Κικίτσα-μαμά Σοφίας και συνονόματη-με ντράβαλα με τους μπάτσους :lol::lol::lol::lol::lol: ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΠΑΩ ΤΗ ΜΑΜΑ ΣΟΥ ΣΟΦΙΑΑΑΑΑΑΑ......Πέρα από την πλάκα βέβαια, σκέτη ταλαιπώρια το ΣΚ σου γειτόνισσα.

Νανά περαστικά στο ζουζούνι σου.

Ιωάννα μεγάλο σκέρτσο η κόρη σου...

Δήμητρα με γειά τα ψώνια (τυχερή). Ο Θανούλης αρνείται πάλι το φαγάκι ε? Δόντι είναι, θα συνέλθει σύντομα...Υπομονή.

Εμείς περάσαμε σχετικά καλά το ΣΚ, χωρίς πολλές εξόδους ομως λόγω σκ...καιρου. Πήγαμε Κυριακή πρωί για καφέ, μας έφεραν τυρόπιτες, δίνω του Γιώργου και σε χρόνο dt έχει λουστεί ολόκληρος με τυριά και λαδίλα.....Μου γύρισαν τα μάτια αλλά μίλησε η φωνή της λογικής (Σωτήρης) "παιδάκι είναι, θα λερωθεί". ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΣΙΔΕΡΩΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΕΝΩ ΧΡΥΣΕ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΕΕΕΕΕ. Αλλά είχαμε πλάκες στο σπίτι με το Γιώργο να ξεφωνίζει όλη μερα ακατάληπτα πράγματα (μα δε θα πει καμια νορμάλ κουβέντα αυτό το παιδί ποτέ???). Όλο ντεμπουντεντε τατα παπαπουπα μπρρρρ φρρρρ θθθθθμππππ. Βγάζετε νόημα? Εμείς όχι :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Κικιτσα και που να σου πω πως τον στολισε!!!!Τη στιγμη δε που της ανακοινωσε οτι θα την παει στο τμημα παει η δικια μου να κλειδωσει το αυτοκινητο της...της λεει λοιπον αυτος "τι το κλειδωνεις???λες να σε κλεψουμε???"...απαντηση....."γιατι ρε μαζι το πληρωσαμε????" αχχαχαχαχαχαχαχαχα!!!

Ρε αντε καλα εκανε τα κωλοπαιδα ολη αυτη την ταραχη αυτοι την εχουν φερει!!Κλεινουν τους δρομους με το ετσι θελω!!!Οι κατοικοι ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ!!!Προστατευουν την πολη τους απο τις αλητειες της κυβερνησης!!Οταν εχεις κ αυτα τα κωλοπαιδα αυτα που χτυπανε μεχρι και παππουδες ε ναι ρε @#$%^ μου πρεπει να αντισταθεις ΠΡΕΠΕΙ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσουδια μου!!! Επιτελους μου ανοιξε το μαμμυ, 3 μερες δεν μπορουσα να μπω με τιποτα!!!! καλιεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε τι εχει συμβει εδω;;;;;;;;;;;;;;;;;; εχω χασει καργα επισοδεια!!!!!

Καταρχην Νανουκα περαστικαι στη Σισσυ σου. Απο τι το επαθε αυτο; Απο τις πολλες μυξες; Το φυσιομερ, το εχω χρησιμοιποησει εγω, στον εαυτο μου, υπαρχει ομως και παιδικο. Παρα πολυ καλο ειναι, αλλα δεν ξερω, κανει για τα μωρα μας; Κανει πολυ καλη δουλεια παντως. Εναι 100% θαλασσινο νερο. Σκετη αλατιλα σου λεω. Το επαιρνα εγκυος.

Σοφακι.................. τι ειναι ολα αυτα μεσα σε ενα σκ;;;;;;;;;;;;;;;; Το ειδε κι αυτο η μανα σου, αυτοφωρο σε αυτη την ηλικια;;;

Γενικα ηταν τοσα πολλα αυτα που διαβασα που εχω μπερδεψει σε ποια εχει συμβει τι. Παρεμπιπτοντως, Κικη και Σοφια, γιατι δεν κανατε εμβολιο στο μπρατσο; Εμεις το πηγαιναμε εναλλαξ, μια μπουτι, μια μπρατσο. Με παραξενεψε αυτο που ειπατε.

Κικη κι εμεις στην ιδια γλωσσα με εσας μιλαμε. Να τα βαλουμε μαζι, σιγουρα θα συννενοηθουν :lol::lol: Απο την Πρασκευη μονο αρχισε να δειχνει και να λεει, "ατο", αλλα εχω απελπιστει, τη μια λεει μια κουβεντα της προκοπης και την αλλη την ξεχναει.

Δημητρουλα οχι αυγο καθε μερα. 2 μερες δινουμε και 1 οχι ειχε πει η γιατρος μου. Εμεις βεβαια δεν το τρωμε καμια μερα, εκτος απο μια φορα που το εφαγε ομελετα, αλλα δεν ειναι και για συχνα. Αρχισαμε να φτιαχνουμε κεϊκ και τσουρεκακι στον αρτοπαρασκευαστη με αρκετα αυγουλακια και ελαχιστη ζαχαρη, για να παιρνει απο εκει την πρωτεϊνη.

Αυτα κοριτσια μου. Αφηστε γιατι σημερα ειμαι να σκασω. Ειδα στο σχολασμα το κοριτσακι μια γνωστης που ειχα να το δω 1,5 χρονο, αγνωριστο. Χωρις φρυδια με αραιωμενα μαλλια και κατακιτρινο. Επαθα σοκ οταν καταλαβα ποιο παιδακι ηταν. Μακαρι Παναγια μου να μην εχει κατι που δεν γιατρευεται. Μου εχουν κοπει τα ποδια σας λεω και δεν μπορω να παψω να το σκεφτομαι. :(

Στολες αποφασισατε; Θα κανετε κατι τις αποκριες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tι κανετε κοριτσια?Καλε 2 μερες εχω να μπω να σας διαβασω και εχουν γινει τα απιστευτα!!

Σοφακι μου τι Σαβ/κο ηταν αυτο που περασατε?Καλα τους εκανε η μαμα Κικιτσα,τους βλακες τους μπατσους που ο,τι θελουν κανουν!!Παρ'ολο που ο αντρας μου ειναι μπατσος,δεν τους χωνευω καθολου!!Νομιζουν οτι ειναι εξουσια,οπως ειπες και μπορουν να κανουν ο,τι θελουν..Δεν πανε να πιασουν κανεναν εγληματια παρα τα βαζουν με τον απλο κοσμακη..Υπαρχουν βεβαια και καπιοι καλοι αλλα ειναι πολυ σπανιοι..Παλι καλα ειχατε αισιο τελος..Καλα και το αυτοκινητο?Τι να πω..Να παει αυτο το Σαβ/κο και να μην ξανα ερθει!!

Νανα μου περαστικα σας κοπελα μου!!Πω πω καλα που την πηγες στο γιατρο,ε?Απο αυτα που ανεφερες,δεν τα εχω χρησιμοποιησει,μονο φυσιολογικο ορο αλλα μπερδευτηκα,δεν κανει τιποτα τελικα?Απο τις μυξουλες και μονο το επαθε αυτο?Ειχε και βηχα καθολου?Περαστικα στην μικρη μας Σισσυ..

Αχ Αθηνουλι μου σφιχτηκε η ψυχη μου για το κοριτσακι..Μακαρι να γιατρευτει το πουλακι μου..Τι σοκ..

Κικιτσα μου σ'ευχαριστω για τα ψωνια μου..Ο Θανος καπως καλυτερα τρωει αυτες τις μερες..Ειναι φουσκωμενο πολυ το τεταρτο αλλα ακομα να σκασει μυτη!!Αχ πολυ γελασα που ειπες που τα πλενεις και τα σιδερωνεις..Που να καταλαβουν?Ασε...Και μενα ο Θανος δεν λεει τιποτα..Ελεγε στην αρχη μαμ,μαμα μπαμπα,κιχ για τζιζ αλλα τωρα ραμμενο το'χει..Μονο μπαμπα και αυτο μισο τις πιο πολλες φορες..Τι να πω?Μου φαινεται θα μας τα πουνε μια και καλη και μαζεμενα!!

Ιωαννα μου ελιωσα με την Δαναη και το μωρακι που το εκανε καλο στο ποδαρακι του..Τι ζουζουνα..Τι γλυκια..Θα ειχε πολυ γελιο το καμαρι μου..Αχ και εγω στην εγκυμοσυνη ειχα τσακισει τα μανταρινια!!Τι μου θυμισες τωρα..

Τεσπα μανουλιτσες μου ο αντρας μου ειναι μεσα στην γκρινα αυτες τις μερες και μου'χει σπασει τα νευρα,ψαχνεται μονιμως για καυγα!!Θα τον αγνοησω οσο γινεται βεβαια!!Αυτα κοριτσια..Καλο βραδυ και πολλα φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλές καλημέρες στα κορίτσια...Όλα καλά?? Εγώ είμαι από χτες με ένα πονοκέφαλο απίστευτο. Πάει να βγει το μάτι μου από τον πόνο. Πήρα depon, ξαναπήρα, τίποτα. Τώρα είμαι στο γραφείο και τα μάτια μου κάνουν μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή πεταλουδίτσες κόκκινες, πράσινες, κίτρινες (κατά την Αλίκη μετά τη φάπα από τον Παπαμιχαήλ).

Σοφία καλά τον στολισε η μαμά σου το μπάτσο... Συγνώμη, ειρωνεύεται κιόλας το μ.....κισμένο? Ποιόν? Αυτόν που από τους φόρους του βγαίνει ο μισθός του κάθε κρατικοδίαιτου? Αει σιχτίρ πια :evil::evil: Σα δε ντρέπονται λέω εγώ. Δεν βγαίνουν καμιά παγανιά μπας και βρουν τον Παλαιοκώστα (τον οποίο θαυμάζω για την εφευρετικότητά του στις αποδράσεις.....κεντάει!!!!).

Αθηνά, εμείς εμβόλια κάναμε πάντα στα μπουτάκια, μόνο τώρα στο μπράτσο. Κάθε παιδίατρος με το σύστημά του βέβαια. Άλλωστε, συνήθως επιλέγουν το μπουτάκι επειδή είναι πιο "ψαχνό" για λιγότερο πόνο. Θυμάμαι, όταν χρειάστηκε 2 φορές να κάνω αντιτετανικό ορό και έβλεπε ο γιατρός τα μπράτσα μου που ήταν κοκκαλιάρικα, μου έλεγε "νομίζω πρέπει να γυρίσεις" :lol::lol::lol::lol: Κατευθείαν στον ποπό (που είναι και τροφαντός, χαχαχαχαχαχα.

Για το κέικ που λες με λίγη ζάχαρη, μπορείς να γράψεις συνταγή για να φτιάξω του Ζωρζ? Δεν έχω βέβαια αρτοπαρακευαστή αλλά πιστεύω και με το φούρνο και το μιξεράκι θα γίνει ΟΚ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας ζουζούνες!

Χθες που πήρα την απόφαση και είχα και λίγο χρόνο για να σας γράψω, μου την έκανε ο μικρός!

Λίγο πριν τελειώσω την έκθεση :lol: ήρθε ο Χριστόφορος και με αστραπιαία κίνηση πάτησε μερικά κουμπιά στο πληκτρολόγιο και τα έσβησε όλα..... :x

Κορίτσια πλησιάζει η μεγάλη στιγμή!!!! Μόνο 11 μέρες έμειναν!!!!! Ελπίζω όλα να πάνε καλά Παναγίτσα μου αλλά με προβληματίζει το θέμα του μικρού μου.... αυτό το βυζί θα μας φάει! :lol::lol:

Εδώ και 4-5 μέρες ξεκίνησα πλέον αποφασισμένη τον αποθηλασμό. Είμαστε στην φάση που κόψαμε τους 2.589 θηλασμούς την ημέρα και θηλάζουμε μόνο τη νύχτα 1-2 φορές. Ζητάει που και που βυζάκι αλλά τον απασχολώ με άλλα πράγματα και κάπου ξεχνιέται. Θέλω να πάρω και το βιβλίο "Κοιμήσου παιδί μου..." το οποίο μου το σύστησε η παιδίατρος αλλά και άλλες μανούλες που βρήκαν τρόπους και λύσεις για τον ύπνο των μικρών τους!

Τώρα φτιάχνω ψαρόσουπα να φάει και το μικρουλίνι μου!

Σας φιλώ όλες και όλα τα ζουζούνια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα καλημερα τσουπρες!!Τι μου κανετε???Εγω η μουλαρα ακομα να μαγειρεψω!!Η Αλεξια εχει παθει μια καψουρα με το νερο....οχι μονο να το πινει αλλα και να παιζει μαζι του!Που τι χανεις που τι βρισκεις μεσα στη μπανιερα θελει να μπει!!

Κατα τα αλλα ολη μερα περα δωθε...με τα κουζινικα στο χερι να μας ταιζει ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!Φωναζει κιολας ΜΠΑΜΠΑ ΜΠΑΜΠΑ ΜΑΑΑΑΑΜΜΜΜΜ!!!Βρε κοριτσια εσας βγαζουν τις καλτσες???Εμενα συνεχεια...τη ρωταω και ΄γω που ειναι...και παει και τις φερνει(ευτυχως αρχισε και η Αλεξια το delivery) :lol::lol::lol: !Στο δρομο δε φωναζει τατσα τατσα!!! :lol:

Σημερα παμε για εμβουλιο!!!Αχ τι εχει να γινει!!!!Το ελα να δεις....θα παρω και τον Κωστα μαζι!!

Αντε Μαρυλου μου με το καλο κοριτσι μου να πανε ολα τελεια!!

Πες το βρε Δημητρα οτι ειναι μπατσος ο αντρας σου....ετσι εξηγητε η τοση μουρμουρα!! :lol::lol:

Νανα βρε δε φταει ο Bill εδω παντου γραφουν!!Εμενα μου εχουν παρει και τις πινακιδες....πηγα μετα στην τροχαια βεβαια και το επαιξα αθωα κοπελιτσα...γλυκια...απο σπιτι....και μου τις εδωσαν πισω!!!

Τωρα με το Bill δε νομιζω να πιασει :lol::lol::lol: Πως ειναι η ζουζου???Καλα σου ειπα που εμαθε η μικρη να λεει Σισσυ????Ναι!!!Λεει Σισσσσσσυ γουφ γουφ"....δε φταιω εγω η μουρλη η μανα μου εχει βγαλει το σκυλι Σισσυ...ελεος!!!

Α και επειδη δεν καταλαβα....ε ναι αργω ενιοτε ποιο φυσιολογικο ορο να χρησιμοποιω καλυτερα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο εμενα!!!!!

Σοφακι γελασα πολυ με την μαμα σου!Πολυ το χαρηκα .....τσαμπουκας!!!!!Ειναι η "πολιτσια" μας ....μαυρα χαλια!!!!! Ηταν δυσκολο σκ βλεπω! Ελπιζω το αυτοκινητο να μην ειχε τουλαχιστον μεγαλη ζημια....

Η δικια μου τις βγαζει και τις περιφερει σε ολο το σπιτι μαζι με τα παπουτσια!

Κικη μου και η Δαναη στην ακαταλαβιστικη πλευρα ειναι!Το μονο που καταλαβαινω ειναι η μπαλα (μπααα) ,τα γυαλια (κατι σαν γιαγια),το μαμ και τους ηχους απο λιγα ζωακια!Αγαπημενο μας η παπια!!!!!

Αθηνα για βαλε την συνταγη!!!!Ειναι πολυ καλη ιδεα!

Μαρυλου μου θα δεις οτι εκεινη την ημερα θα εχει να ασχοληθει με τοσα πραγματα που ουτε που θα δωσει σημασια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσουδακια μου!!!! Ολες καλα σας βλεπω!! Εβαλα τη Γλυκεριαννα απο τις 8 για υπνο γιατι δεν κοιμηθηκε μεσημερι. Μου εσπασε λιγο τα νευρα. Δε φτανει που ξυπνησε στις 5 τα ξημερωματα και ξανκοιμηθηκε στις 6.30, (εγω εννοειται αϋπνη απο τις 5 αφου 7 παρα 10 σηκωνομαι), το μεσημερι εκανε κονξες, να κοιμηθουμε αγκαλια. Μολις την εβαζα κουνια σηκωνοταν. Πηγε 4 και τιποτα. Νηστικη εγω τα "χοντροπηρα" την εβαλα στην κουνια και ειπα ας κλαψει και ας κοιμηθει απο μονη της. Αμ δεεεεε!!!!!!!!!!!!!!! Εκλαψε για λιγα λεπτα, και μετα ορθια στην κουνια αμολαγε ασυναρτησιες! καποια στιγμη, αφου εφαγα τη λυπηθηκα και την πηρα. Αχ!!!!!!!!!!!!!! Γιατι να μη κοιμαται λιγο μονη της;;;;;;;;;;;;;;;;;; Γιατι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Ποτε δεν το εζησα αυτο το μεγαλειο!!!!!!!!!!!!!!!!

Μαρυλου μου εφτασε η ωρα!!!!! Εχεις φοβερο αγχος φανταζομαι. Κοιτα να το ζησεις και να το ευχαριστηθεις οσο πιο πολυ γινεται και μην αγχωνεσαι για τον αποθηλασμο. Ο,τι θελει ας γινει, θα βρεις τον τροπο.

Κικη και Ιωαννα μου δεν κανω καποια ιδιαιτερη συνταγγη, την ιδια που κανουμε καίκ, απλα βαζω παααααρα πολυ λιγη ζαχαρη. Το τσουρεκι το εκανε η μανα μου. Μην παιρνουμε και φορα. Για μενα μιλαμε, την ασχετη στην κουζινα :lol::lol:

Σοφουλι τι ζουζουνι αυτο το παιδι σου!!!!! Ποτε θα ξανακανονισουμε κανενα καφεδακι να παιξουν τα κοριτσακια και ο Γιωργος; Τωρα πια θα πρεπει να βρουμε παιδοτοπο.Σιγουρα τα νινια μας θελουν παιχνιδι. Η δικια μου δεν κρατιεται. Θελει παρεα σα τρελη. Προχτες ειδε απο το τζαμι τα πιτσιρικια του ξαδερφου μου που μενουν στο απεναντι σπιτι, αλλα οταν λεμε απεναντι μεσολαβουν 2 αυλες τεραστιες. Απορω που τους ειδε. Και νυχτα. Αρχισε να κουναει το χερι σα χαιρετισμο και μετα αρχισε να χτυπαει το τζαμι σα τρελη!!! Δεν την παλευει μονη της.

Δημητρουλα μην ενδωσεις στην γκρινια του αντρα σου. Μη βλεπει και το παιδι ενταση, δεν ειναι καλο. Οσο για το φυσιολογικο ορο, σωστα σου ειπαν, ειναι μονο για καθαρισμα, οταν ειναι μπουκωμενα θελουν Clinofar Otrisalin και αλλα τετοια.

Nα σας ρωτησω, γιατι το αντιμετωπισα σημερα: Ηπιε γαλα, και αποκοιμηθηκε στην αγκαλια μου. Την κρατησα 15 λεπτα να ρευτει, αλλα τιποτα. Τι κανετε σε αυτη την περιπτωση; Τα βαζετε για υπνο; Πειραζει που δεν ρευτηκε; Με εχει πιασει αγχος και την κοιταω και 10ν λεπτα, αλλα δεν αντεχω και αλλο ξενυχτι. Λιωμα ειμαι.

Αυριο απεργουμε κι εγω κι ο Κωστας οποτε η μερα θα ειναι χαλαρη για καφεδακι, αν κανει ο παλιοκαιρος. Μουλιασαμε πια!!!! καληνυχτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΜΑΡΥΛΟΥ ΜΟΥ , ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ Κ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙΣ!!!

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ!ΠΑΡΤΟ...ΑΛΛΑ ΕΝ ΟΛΙΓΗΣ ΛΕΕΙ ΜΕΣΑ...ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ...Κ ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΡΟΥΤΙΝΑ...ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΑΕΙ ΔΕ ΤΟ ΣΗΚΩΝΟΥΜΕ ΚΤΛ...!!!

ΑΘΗΝΑ ΜΟΥ , ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ!

ΠΑΛΙΑ ΤΗΝ ΤΑΙΖΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕ ΚΑΘΕΤΑΙ ΛΟΓΩ ΝΕΥΡΙΚΟΤΗΤΑΣ Κ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ!

ΣΟΦΙΑ ΜΟΥ ,ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΥΞΕΣ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΤΟΝ ΟΡΟ,ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΥΞΕΣ ΟΤΡΙΣΑΛΙΝ,ΚΛΙΝΟΦΑΡ ΚΤΛ!

ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ ΜΟΥ , ΟΛΟΙ ΨΑΧΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΒΓΑ!!!

ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΓΝΟΕΙΣ!!!

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΘΑΝΟΥΛΗ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ!!!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΠΑΛΑ!!!ΑΜΑΝ ΠΙΑ!!!

ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΒΡΑΔΥ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια μου!

Μαρυλου μου φτανει η μεγαλη σου μερα κοπελα μου!!! να μην αγχωνεσαι κ να μην σκεφτεσαι κ πολυ εκεινη την μερα κ ολα θα πανε τελεια!!!!!

με το θεμα θηλασμος κ γαμος που αγχωνεσαι αφου του κοβεις την ημερα...για το βραδυ??? θα κοιμηθει απο μονος του μην νομιζεις λιγο η φασαρια λιγο ο κοσμος θα κουραστει το παιδι..που θα τον εχεις? μαζι σου στο κεντρο???

οσο για το συγκεκριμενο βιβλιο που εχει γινει θεμα πολεμου εδω στο μαμμυ εγω για να ειμαι ειληκρινης ειμαι με την μερια των μαμαδων που διαφωνουν με αυτο...δεν θα αφηνα ουτε ελεγχομενα οπως λεει το συγκεκριμενο ββλιο να κλαιει το παιδι μου για να μαθει να κοιμαται μονο του...υπαρχουν τοσο σοβαρα προβληματα γυρω μας που πραγματικα ειναι το τελευταιο που με νοιαζει αυτο για το παιδι μου...ας κοιμηθει μονος του χωρις νανουρισμα αγκαλια κλπ στα 5!καρφακι δεν μου καιγεται...κ το λεω εγω αυτο που καθε νυχτα ξυπναει τουλαχιστον 4 φορες κ ειμαι 13 μηνες αυπνη...δεν μιλαω ακ του ασφαλους δηλαδη..ειναι πολυ σπανια περιπτωση στον υπνο ο Μπιλακος μου...περι ορεξεως ομως...η καθε μανουλα κανει οτι κρινει καλυτερο...

Σοφακι μαχητης η μανουλα ε??? πλακα ειχε!!!`

Αθηνα μου κ εγω εχω πολλους μηνες να τον κρατησω να ρευτει...αν το θελει σηκωνεται στον κωλαρακο του η γυρναει μπρουμητα ρευεται κ συνεχιζει το νανι...

κ εμενα Αθηνα μου ποτε μα ποτε ομως δεν εχει κοιμηθει ετσι απο μονος του..μονο τοτε στο νοσοκομειο που δεν θελω να το θυμαμαι καν γιατι με ποναει...κ φυσικα δεν το μετραω καν...

Δημητρακο ειναι μπατσακος ο αντρας σου??? εγω ειμαι μπατσοπαίδι!!κ το μισο σοι παλι στην αστυνομια ειναι :lol: αμαν αυτοι οι αστυνομικοι..εχουν ενα τροπο αστα να πανε...τα ξερω καλα...

Σοφακι εμενα οτρισαλιν μου ειπαν οι παιδιατροι οι 2 που εχω αλλα κ στο νοσοκομειο το πολυ μεχρι 4 μερες...καλυτερα ο ορος που μπορεις να βαζεις συνεχεια αλλα με συριγγα κ αν εχει πολλες μυξες οχι μια συριγγα μονο στο καθε ρουθουνακι αλλα κ 2 κ 3 ..ετσι καναμε κ στο νοσοκομειο...κ καλυτερα το οτρισαλιν μονο το βραδακι για να κοιμαται καλυτερα κ αν βαζεις μονο βραδυ μπορεις να το βαζεις κ 5 με 6 μερες..αυτα...

α! Μαρυλου αυτο με τις αστραπιαιες κινησεις...το ζω πολυ συχνα κ μετα δεν μπορω να ξαναγραψω γιατι τα παταει οοοολα κ μας μενει κ το εντερ στο χερι να το κοιταμε καλα καλα!!! :D

φιλακια πολλα σε ολες κοριτσακια μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

FIRFIRIKO

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ, ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΡΑ ΜΠΑΣ Κ ΚΑΝΩ ΤΠΤ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ...

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΓΑΝΙΑΣΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΙΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ...Κ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΣΥΓΧΥΣΜΕΝΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΜΕΝΗ ΚΤΛ...

ΜΕ ΘΕΛΕΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ,ΟΣΟ ΕΙΜΑΙ ΓΕΡΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!!

Αθηνα μου εχω πολυ καιρο να την βαλω να ρευτει γιατι μονιμως την παιρνει ο υπνος! Οσο για τον υπνο δεν δοκιμαζεις κανενα τραγουδακι να χαλαρωνει?Η Δαναη με το που ακουσει τον χουζουρη πεφτει ξερη!Βεβαια ξυπναει απο τις 8....!

Σημερα η μπουμπου μου ξυπνησε με κλαματα κατα τις 4 και κοιμηθηκε 5:30!!!!!Δεν ηξερε τι ηθελε!Γκρινια απιστευτη!Την παιρνω λιγο αγκαλιτσα και μου κανει "γυαλγια?" (γυαλια!!!!)Μου ηρθε να βαλω τα γελια....

Δεν ειμαι και απο τους ανθρωπους που θα την αφησω να κλαιει.....Δεν μπορω...Οταν γκρινιαζει μετα απο λιγο σηκωνομαι να την δω.....Αλλες φορες ξανακοιμαται μεσα σε 10 λεπτα το πολυ, αλλες τραβαμε τα χθεσινα!Οπως εχει πει μια φιλη μου "Απο την στιγμη που γιναμε γονεις δεν προκειτε ποτε ξανα να κοιμηθουμε "ηρεμοι".Το ενα ματι θα ειναι παντα ανοιχτο!"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημετα φιλεναδες!!Τι μου κανετε??Εμεις καναμε εμβολιο χθες, δοξα το Θεο ολα καλα!!Βεβαια εβαλε μια τσιριδα και στο τελος μαλωσε και την παιδιατρο!! :lol::lol::lol: Της εκανε την κινηση με το δαχτυλακι και της ειπε "κοιτα"...της λεω εγω καμια φορα κοιτα καλα και το εχει κολλησει!!!

Κατα τα αλλα ολα οκ!!Για τα αλεσμενα μου ειπε να μην αγχωνομαι μολις βγουν 2 τραπεζιτες θα αρχισει απο μονη της να θελει και το μεσημεριανο κομματακια!Τρωμε μελακι και εμεις και θα το γυρισουμε σε φρεσκο λιγο πιο γρηγορα αφου το σκονη νο3 δεν το πολυγουσταρει!Αληθεια εσεις ποιο δινεται??

Γλωσσου ειναι λεει :lol::lol::lol: !Λεει αρκετα για την ηλικια της!Για το δοντακι που δε βγαινει γρηγορα μου ειπε οκ κανενα προβλημα!Α και τη ρωτησα αν μπορω να δωσω φραουλες και μου ειπε φρουτα με σπορια μετα το καλοκαιρι.

Ε....και φυσικα ρωτησε ο καλος μας μπαμπας για τις γαλακτοφετες που ειχε λυσσαξει!!!!Λιγο καθε 15 λεει....ε αμεσως μετα το ιατρειο ο Κωστας ειπε να κανει την αρχη....αλλα στην Αλεξια δε αρεσουν τα γλυκα...σα τη μανουλα!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol: Στο τελος την εφαγε μονος του!!!

Για το βιβλιο εχω ακουσει μονο δεν το εχω αγορασει αλλα σιγα τις μ@#$%$#$% συγνωμη κιολας!!Ακου να αφησω το παιδι να κλαιει!!!Θα μου αρεσε εμενα να κλαιω και να με γραφει ο Κωστας???Δε νομιζω!!Αν δεν νιωσουν ασφαλεια στην αγκαλια της μανας τα παιδια απο βρεφη...παει το χασαμε το παιχνιδι!!ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ Μ Ο Υ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΜΑΙ 100% ΣΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ!!!Αν θελουμε ησυχια και υπνο να μην κανουμε οικογενειες!!!Σιχτιρ φουντωσα παλι η μανα!!!

Αθηνα μου αν και τελευταια η μικρη ρευεται αμεσως οταν δεν το κανει τη βαζω για υπνο!Αν εχει πολυ αναγκη για ρεψιμο σηκωνεται καθιστη ριχνει ενα μεγαλο :oops: και ξαναπεφτει!!!Αν χρειαστει παω και εγω διπλα της για λιγο χαιδευω χερακι ή ποδαρακι(οτι βγαλει εξω απο την κουνια) και ξανακοιμαται!!

Παω να πλυνω το μπακλονι που εχει γινει χαλια με τη βροχη και τον αερα!Σμουτςςςςςςςςς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρα Σοφουλα!!!!

Τελεια η Αλεξια! Μου ελυσες και την απορια που ειχα και εγω με τις φραουλες!

Και εμεις θα παμε την Δευτερα....Να δω μεχρι που θα μας ακουσουν!!!!!! :D [smilie=director.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλεναδιτσες μου γλυκες,τι κανετε?Αχ πολυ γελασα Σοφακι μου που ειπες γι'αυτο εξηγουνται οι μουρμουρες του αντρα μου,να'σαι καλα!!Φιρφιρικο μου και εσυ μπατσοπαιδι,ε?Ξερεις δηλ.τι τραβαω,ε?Μα ποσες φορες τον ειπα,μπερδευεις το τμημα με το σπιτι σου,εξω απο εδω μεσα το μπατσιλικι!!Αχ αφηστε τα κοριτσια,δεν εχω και κουραγιο να μαλωσω πια,ας τρωγεται μονος του..Οπως λεει και το Αθηνουλι δεν θελω το παιδι μου να βλεπει τετοιες καταστασεις,οποτε τον γραφω κανονικα!!Νανα μου να'σαι καλα και εσυ που μου ειπες οτι ολοι ψαχνονται και πηρα λιγο κουραγιο..Μα ξερετε βρε κοριτσια?Ειναι αδικο,να εισαι ολη μερα μονη στο σπιτι,γιατι ειναι 2 βδομαδες διοικητης,παει και πρωι και απογευμα και να ερχεται ενα μεσημερι και απο την πορτα που θα μπει να φωναζει και να εχει τις μουτρακλες μεχρι κατω?Να με κανει εμενα να χαλιεμαι και να στεναχωριεμαι και αντε μετα να μαζεψω τα κομματια μου και να ειμαι καλα για το παιδι μου..Ολη μερα ειμαι μονη με το παιδι και ερχεται ο μαγκας για λιγο και να φερνει συγχυση στο σπιτι?Οχι ρε παιδι μου δεν το δεχομαι..Ας παει στην μανουλα του,ας μην ερθει καθολου σπιτι εφοσων εχει νευρα..Τι να πω?Τεσπα τωρα ψιλο χαλαρωσε κι ολας..Ειναι και η συνειφαδα μου στην εντατικη η κοπελα,μαζευει υγρο στο κεφαλι και ελπιζω να γινει καλα η κοπελα..Αχ ειναι πολυ δυσκολα,μακαρι να το ξεπερασει..

Τεσπα Μαριλοο μου πλησιαζει η μεγαλη μερα,κοιτα να το ευχαριστηθεις και μην αγχωνεσαι για τιποτα!!Το παιδι και να πεινασει,θα βρεις τον τροπο να το ταισεις,δεν θα εισαι και μονη σου..Μην αφησεις κανεναν παντως να σε χαλασει την μερα,οκ?Με το καλο να γινει ο γαμος σου οπως τον ονειρευεσαι!!

Σοφακι μου τι καλα που ξεμπερδεψατε με το εμβολιο,ηταν πολυ καλο το κοριτσι μας,ε?Μπραβο!!Εμενα πια με πιανει το στομαχι μου οταν ειναι να παμε γιατι φερνει τον κατακλισμο ο δικος μου,την τελευταια φορα εκανε και εμετο!!Αχ ασε,τι ειναι και αυτο καθε φορα τωρα?

Αθηνα μου και εγω δεν τον ρευω παντα,μονος του κινειται και ρευεται..Ασε που δεν μπορω να τον κραταω,με ποναει η μεση για να τον κραταω,αργει κι ολας να ρευτει..Οταν ειναι ο αντρας μου τον βαζω και τον κραταει,αλλα εγω πιο πολυ τον ρευω για να ειμαι σιγουρη γιατι μετα μπορει να με κανει κανενα εμετο..Στο γαλα,πολυ σπανια να τον ρεψω,αφου τον παιρνει ο υπνος..

Νανα μου τι κανετε εσεις?Ασε με την μπαλα το εχουν παρα κανει τωρα καθε βραδυ,μας πρηξανε πια!!Θα κρατησει πολυ ακομα αυτο το βιολι?

Μαμα Ευα τι κανεις?Τι κανουν οι τσουπριτσες σου?Δεν το ξανα παρουσιασε εκεινο το επισοδιο ξανα η μικρη,ε?

Κικη μου τι κανετε εσεις?Θα ντυθειτε αυριο?

Θα κανετε τιποτα αυριο?Θα πατε πουθενα?Μπορει να τον ντυσω τον Θανο,κουρσαρο(του την ειχε παρει η συνειφαδα μου κι ολας) και να τον παω στην πλατεια του χωριου που θα εχουν εκδηλωσεις..Δεν ξερω,εχω βαρεθει και στο σπιτι ολη μερα..Αυτα κοριτσια τα νεα μας..Φιλακια πολλα και καλο βραδυ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σας κοριτσακια μου! Ολες καλα; Εμεις χτες ειχαμε τρελο φταρνισμα και τρελη καταρροη, την πλακωσα το φυσιολογικο ορο και σημερα ειναι σα να μην εγινε τιποτα. Δεν το καταλαβα και πολυ καλα, εγω περιμεα τρελο κρυωμα με τοση μυξα και τοσο φταρνισμα....τι να πω;

Διαβαζω απ'ολες σας για ενα βιβλιο. Δεν το ξερω, αλλα απο τα συμφραζομενα καταλαβαινω οτι λεει να αφηνουμε τα μωρα να κλαινε για να μαθουν να κοιμουνται μονα τους. μαλιστα. Και ποιον εξυπηρετει αυτο; Υπαρχει ανθρωπος που καποια στιγμη της ζωης του δεν αρχισε να κοιμαται μονος του; Μηπως εξυπηρετει ΚΑΠΟΙΕΣ που μολις γεννησουν το μωρο, το παρκαρουν για να συνεχισουντ η ζωη τους κανονικα και σα να μην τρεχει τιποτα;;;;; Συμφωνω μαζι σου Σοφια, αμα δεν μπορεις να κανεις υποχωρησεις για το παιδι σου, ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!! Χαιρομαι που ολες εδω ειμαστε της ιδιας λογικης, οτι το παιδι χρειαζεται τρυφεροτητα και αγκαλιτσα. Οι σωστοι ψυχολογοι λενε οτι το παιδι πρεπει να βιωσει πρωτα την ασφαλεια της αγκαλιας για να μπορεσει να ανεξαρτητοποιηθει σε κανονικο σταδιο. Και επισης βρε κοριτσια, αμα δεν τα κοιμησουμε τωρα, ποτε θα το κανουμε; Σε λιγα χρονια θα μας κλεινουν μονα τους την πορτα και θα θελουν την ησυχια τους. Τι θα εχουν καταλαβει αυτες που ποτε δεν τα αγκαλιασαν και δεν τα νανουρισαν;;;; Δε σκεφτονται οτι τα μωρακια ισως φοβουνται το σκοταδι και τη μοναξια του δωματιου τους και οτι θελουν παρηγορια για να ξανακοιμηθουν ησυχα; ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!

Θα σας πω και κατι αλλο: Η κουναδα μου εχει 3 παιδια. Στον πρωτο της εφαρμοζαν τετοιες μεθοδους, οπως να τον αφηνουν μονο του μεσα στην κουνια, να κλεινουν την πορτα και να κλαιει μεχρι να κοιμηθει. Το παιδι σπαραζε. Εφαρμοζαν κι αλλα αυστηρα σε πολλα επιπεδα "για να γινει ενα υπακουο παιδι που δεν θα τους ταλαιπωρησει οταν μεγαλωσει". Το αποτελεσμα: Σημερα που ειναι 7 χρονων ειναι ενα παιδι παρα πολυ θυμωμενο, χωρις τρυφεροτητα, χωρις συναισθηματα αγπης. Δε φιλησε ποτε και δεν αγκαλιαζει κανενα. Δε γελαει σχεδον ποτε, παρα ειναι θυμωμενος με το οτιδηποτε. Στα αλλα 2 παιδια της δεν εφαρμοσε τιποτα απο αυτα που εκαναν στον Γιαννη , καθ'υποδειξη του αντρα της. Τα αλλα 2 ειναι τρυφεροτατα πλασματα και πολυ χαρουμενα παιδακια. Οι ιδιοι εχουν πεαραδεχτει οτι εκαναν μεγαλο λαθος και ακομα το πληρωνουν γιατι ο Γιαννης απο το πολυ ζορι βγηκε το αντιθετο απο αυτο που ηθελαν. Αντικοινωνικος και πολυ δυσκολο παιδι. Και κυριως ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ. Το τονιζω αυτο.

Πολλα ειπα, αλλα δεν μπορω να διαβαζω για αηδιες και "συνταγες" . Αν υπηρχε συνταγη θα την κοβαμε ολοι και θα μεγαλωναμε ρομποτακια, οχι παιδακια.

Ιωαννουλα μου η Γλυκεριαννα οπως εχω πει, ειναι παρα πολυ δυσκολη στο να την παρει ο υπνος. Τις περισσοτερες φορες κοιμαται με το γαλα, αλλα αν δε γινει αυτο, τη μια της τραγουδαω,την αλλη την χαϊδευω, της αναβω τηλεοραση καμια φορα και γενικα εφαρμοζω διαφορες πατεντες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια...Τί να σας πω, Τσικνοπέμπτη σήμερα και από τώρα πεινάω :lol::lol: Περιμένω πως και πως τα κοψίδια (είμαι φαγανό, τί να κάνω?).

Διάβασα τα σχόλιά σας περί ύπνου, μύξας, ρεψίματος και θα πάρω θέση:

1. Δήμητρα και Φιρφιρίκο, μήπως αντί για Otrisalin εννοείτε Otrivin? Το Otrisalin είναι απλά μία συσκευή που ρουφάει τις μύξες για να ξεμπουκώνει το παιδί, το Otrivin όμως είναι φάρμακο με αποσυμφορητική δράση που είναι κορτιζονούχο, γι΄αυτό και λένε οι γιατροί μόνο το βράδυ και όχι για πάνω από 3-4 μέρες.

2. Ρέψιμο: Εγώ το Γιώργο όταν πίνει γάλα, τον σταματάω στο μισό ή και λίγο παρακάτω και τον κρατάω 2 λεπτάκια στον ώμο. Ρεύεται και συνεχίζουμε το μαμ. Ωστόσο, σε αυτή την ηλικία δεν είναι απαραίτητο (έχω ρωτήσει την παιδίατρο). Μετά τον 5ο-6ο μήνα δεν είναι απαραίτητο - εγώ το συνεχίζω βέβαια γιατί βλέπω ότι το μωρό τρώει πιο καλά και πιο εύκολα. Άλλωστε δεν είναι κόπος. Όταν μεγαλώσει και πάρει νταλίκα, θα το κάνει μόνος του :lol::lol:

3. Το βιβλίο "Κοιμήσου Παιδι μου" το έχω υπόψη μου αν και δεν το έχω διαβάσει. Ξέρω όμως ότι βασίζεται στη λογική "τα παιδιά μας εκμεταλλεύονται με το κλάμα - αφήστε τα λοιπόν να πλαντάξουν....είναι απατεώνες". Δε με βρίσκει καθόλου σύμφωνη αυτή η λογική, αν και δεν είμαι και πολύ υποχωρητική με το γιο μου. Τα μωρά έχουν ανάγκη όπως όλες είπατε, την αγκαλιά και το χάδι. Δεν τα παρκάρουμε σε μια κούνια αφήνοντάς τα να "εκπαιδευτούν". Δεν εκπαιδεύονται - παραιτούνται. Αυτό θέλουμε?? Η εκπαίδευση του ύπνου είναι κάτι που γίνεται αλλά όχι έτσι. Εγώ για παράδειγμα (προσωπική μου τακτική) έχω σταθερή ρουτίνα ύπνου για το Γιώργο από 2 μηνών. Η ώρα ύπνου είναι απαραβίαστη, ακόμα κι αν αυτό μου στοίχισε το καλοκαιρινό μου ποτό, ούζο, ταβέρνα κ.λπ. Βγαίναμε αλλά όχι μέχρι αργάμιση. Επίσης, όταν νυστάζει τον πάω στην κούνια. Αν δε θέλει να κοιμηθεί και κλαίει, τον παίρνω αγκαλιά. Αλλά όχι πριν διαμαρτυρηθεί. Στο πρώτο κλαψ κλαψ τρέχουμε για αγκαλίτσα και παρηγοριά. Αυτό είναι να δημιουργείς αίσθηση ασφάλειας στο παιδί. Και ο Γιώργος κοιμάται μόνος του, σε σκοτάδι, δε φοβάται. Στην αναιτιολόγητη όμως - κατ΄εμέ - γκρίνια και μίρλα του στιλ "ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ ΤΩΡΑΑΑΑΑ" όμως, δεν υποχωρώ. Αν αυτό με κάνει σκληρή, ας είναι. Ο χρόνος θα δείξει τί δουλειά κάναμε με τα παιδιά μας.

Πάντως οφείλω να πω ότι η περίπτωση του Γιαννάκη που περιγράφει η Αθηνά έχει σίγουρα σχέση και με το ίδιο το ταμπεραμέντο του παιδιού. Δε γεννιόμαστε άγραφα χαρτιά, αυτό είναι σίγουρο. Ο Γιώργος π.χ. είναι παιδί γελαστό, κοινωνικό, δεν πειράζει άλλα παιδάκια αλλά δεν ανοίγεται αμέσως. Στην αρχή με καινούργια πρόσωπα είναι σοβαρός. Ποτέ δεν κλαίει ή φοβάται,αλλά για να κάνει τις χαχανιές του πρέπει να αισθανθεί άνετα (δηλ. να περάσει κανένα δεκάλεπτο-τέταρτο). Το'χει πάρει από το μπαμπά του. Επίσης δε φιλάει ποτέ ενώ εμείς τον ταράζουμε στα φιλιά.

Και στην τελική, αύριο οι ψυχολόγοι ξέρετε τί θα λένε: Η μητέρα φταίει για όλα. Έχετε ακούσει κανένα να λέει για τον πατέρα? :twisted::twisted:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα φιλες!!Τσικνοπεμπτη σημερα αλλα εγω εσκασα 200 ευρω στο συνεργειο και οχι στα παΪδακια.... :( Anyway..... :( σας γραφω μπουκωμενη με τονοσαλατα...αφου ειμαι λιγουρ και δεν μπορω να περιμενω 5' λεπτα για να φαω :D

Κικη τρελογειτονακι το otrisalin εχει και αμπουλες εκτος απο το μηχανημα ρηνικης αποφραξης!!!Αυτο λενε τα κοριτσια!Πηρα ενα,δεν θυμαμαι τη μαρκα και βαριεμαι να παω μεσα :D ,σκετο θαλασσινο νερο που απλα πρεπει να πλενεις το καπακι του και το βρισκω πολυ πιο βολικο απο τις αμπουλες!Α, και η Αλεξια ετσι κανει με το γαλα...σε2 δοσεις με ενα τεταρτο διαφορα!!!Χιχιχιχιχι!!!

Αθηνα δε σχολιαζω καθολου τη μεθοδο της κουνιαδας απλα θα πω οτι χαιρομαι που συμφωνουμε!!Μου εκανε εντυπωση που η Αλεξια δεν φοβαται το σκοταδι...που δεν κλαιει οταν φευγω...και οταν το συζητησα με την Κωνσταντια μου ειπε πως πρεπει να χαιρομαι και οχι να προβληματιζομαι!Το παιδι νιωθει ασφαλεια σιγουρια και αυτα ειναι αποτελεσμα της αγαπης που της δινω απλοχερα γιατι ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!!!Η Αννα (τρισευτυχισμενη) οταν με ειδε πρωτη φορα μου ειπε οτι καταλαβε γιατι η Αλεξια ξερει να λεει παπαω....γιατι το ακουει 15000 την ημερα!Ετσι θελω να μεγαλωσει το παιδι μου!Οπως μεγαλωσε εμας η μαμα μου!Που ακομα και τωρα σπανια ακουω το ονομα μου...αγαπη μου...παιδι μου..κτλ κτλ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κικη μου το Otrisalin εχει και αμπουλες, στανταρ, μου τις ειχαν δωσει απο Ιασω. Τωρα για το θεμα υπνου-ταπεραμεντου, σιγουρα υποκειται και στο ιδιο το παιδι, αλλα πως γινεται τα αλλα 2 να ειναι κανονικα παιδακια και ο ο Γιαννης μας να ειναι ετσι; Στο ιδιο σπιτι δε μεγαλωσαν;

Σοφουλι μου εγω βλεπω οτι ολες στην ομαδα μας ειμαστε πολυ τρυφερες και τα παιδακια μας ειναι ολα το ιδιο. Η Γλυκεριαννα ειναι μεσα στο φιλακι, μας αγκαλιαζει και σφιγγει το λαιμο μας και με τα αλλα παιδακια, ακομα και ξενα ειναι πολυ ανοιχτη. Θα παει πρωτη να τα αγκαλιασει και να τα φιλησει (κακο αυτο βεβαια, κολλαμε ενα σορο μικροβια). Αυτο ειναι αποτελεσμα της υγιους σχεσης που εχουν μαζι μας. Το να παραταμε ενα παιδι να πλανταξει στο κλαμα μονο και μονο για να εκπαιδευτει να τα καταφερνει μονο του ειναι ενεργεια που αποφερει παιδια αποξενωμενα και απο τους ιδιους τους τους γονεις και αλλα πολλα που τα φερνει το μελλον και η εφηβεια. Στο Πανεπιστημιο, στο μαθημα της ψυχολογιας μαε εμαθαν οτι υγιες συναισθηματικα παιδι ειναι αυτο που ψαχνει τη μαμα του μεχρι τα 2. Ανυσηχει οταν δεν την εχει στο οπτικο του πεδιο. Μετα εχει αναπτυηξει σχεσεις ασφαλειας και μπορει να σταθει σε ξενο περιβαλλον χωρις να ανυσηχει οτι θα το παρατησουν. Κικη συμφωνω μαζι σου για τα πεισματα. Εκει εννοειται οτι το αφηνεις να κλαψει οσο παει. Δε γεναται θεμα. Πρεπει να καταλαβουν που ειναι τα ορια. Στη Γλυκεριαννα λεω, οταν δε θελω να κανει κατι "η μαμα λεει οχι!!" (σε εντονο τονο) και τωρα πια παραταει τη σκανταλια και κανει και αυτη "οχι¨" με το δαχτυλο της. Σε καμια περιπτωση δεν ενδιδουμε σε τετοια πραγματα.

Λετε για φαϊ.....εγω μολις γυρισα απο μπριζολο-κρασοκατανυξη με συναδελφους :oops::oops::lol::lol: Και εχει συνεχεια απο το βραδυ. :D:D Σας ευχομαι καλη Τσικνοπεμπτη, να περασετε τελεια!!! Εμεις το βραδυ θα τη βγαλουμε οικογενειακα, θα ντυσω και τη Γλυκεριαννα να κανουμε την πλακα μας και μια χαρα!!!!! Φιλακια φιλεναδες μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνα μου οταν θα παμε για καφε θα σου αναλυσω εκριβως ολα αυτα που μου διαβασε η Κωνσταντια για τον αποχωρισμο!Ειναι απιστευτα τα πραγματα που κανουν τα παιδια και πολλες φορες εμεις οι ιδιες δεν "πιανουμε τι ακριβως θελουν"!Εμενα οταν ειναι με τον Κωστα και φευγω δεν κλαιει απλα τη ωρα που θα γυρισω θα με μαλωσει!!!Τυπου δαχτυλακι και "κοιτα"!Αυτο ακριβως μου λεει η μαμα μου εκανα και εγω...δεν εκλεγα αλλα οταν γυριζε της τα εχωνα!! :lol::lol::lol: Αυτο με τα φιλια αγκαλιες κ τα μικροβια ειναι θεμα...ντρεπομαι που το σκεφτομαι...αλλα απ'οτι βλεπω το σκεφτεσαι και εσυ οποτε...μιση ντροπη :oops::oops::oops: !!!

Κοριτσια ρυζογαλο ποτε δινουμε?Ξεχασα να ρωτησω!Λεω να κανω ενα με ελαχιστη ζαχαρη!!Αχ και ας μου απαντησει οποια δινει φρεσκο πιο δινει γιατι δεν τα παμε καλα με το νο3 και δε θελω να τη ζορισω και να μου φρεναρει το γαλα!Παω σιγα σιγα να ετοιμασω για το βραδυ.Φιλακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!!!

χρονια πολλα κ σημερα!!!

κοριτσια μου εγω οπως ειπα απο την αρχη κ πιστευω οτι ολες λιγο πολυ το εχετε καταλαβει ειμαι φανατικη υπερμαχος της αγκαλιας του νανουρισματος κ γενικα καθε ειδος τρυφεροτητας που μπορει να δεχτει ενα παιδι..μεχρι σημερα θεωρουμε με τον αντρα μου πως η πιο αχρηστη αγορα μας ειναι το καροτσι..εχουμε 4 μαρσιπους..κ ενα πολυ πολυ χαμογελαστο παιδι...ειναι ευτυχισμενος επειδη η μαμα του χρησιμοποιει την μεθοδο co-sleeping - pareting -baby wearing...εχω στερηθει παρα πολλα για να καταφερω να κανω αυτα που κανω επειδη ο Βασιλης ειναι ενα αρκετα δυσκολο παιδι ειδικα στο θεμα υπνος...ειναι απο τα σπανια παιδακια που ξυπνανε συνεχως μπορει κ 6 κ 7 φορες σε ενα βραδυ..εχω κλαψει πολλα βραδια εχω νευριασει κιολας αλλα δεν τα εχω παρατησει...ολες οι ερευνες μιλανε για τις πολυ σημαντικες ωφελειες αυτων των μεθοδων ενω το ελεγχομενο κλαμα κ καλα απλα πιστευω πως κανει το παιδι να παραιτειτε το καημενο αφου βλεπει πλεον πως η μαμα δεν παει κοντα του αλλα διπλα στην κουνια η στην πορτα του δωματιου λεει ειμαι εδω μην κλαις κοιμησου κ ξαναβγαινει απο το δωματιο κ τετοιες παπαριες...συγνωμη αλλα δεν θα το εκανα ποτε αυτο στο δικο μου παιδι...λεω την αποψη μου παντα κ ελπιζω να μην παρεξηγηθω....

νομιζω πως ναι εχει δικιο η Κικη...μπερδεψα την Λοζανη με την Κοζανη!! :lol:

Μαρυλου που εισαι καλη μου? πως πανε οι τελευταιες ετοιμασιες????πως ειναι η νυφη

μας?????ηθικον????

Δημητρα μου ξερω πολυ καλα τα νευρα των αστυνομικων κ την συμπεριφορα τους γενικοτερα...σε καταλαβαινω οσο δεν φανταζεσαι.....

Σοφακι μου εγω δινω φρεσκο οχι βεβαια για να το πιει αφου ως γνωστον θηλαζουμε αλλα επειδη φτιαχνω σημιγδαλοκρεμα κ ρυζογαλο! μπορεις να δωσεις οποτε θελεις αλλωστε το ρυζι ειναι η πρωτη τους τροφη δνε παθαινουν τιποτα αλλα αν θες την αποψη μου μην βαλεις ζαχαρη...δεν κανει καλο..εγω βαζω λιγο κανελα κ αναλογα τα κεφια βαζω η σταφιδες η αποξηραμενα βερικοκα που ειναι γλυκα απο την φυση τους κ δινουν τελεια γευση...ακομα κ συκο αποξηραμενο εχω δοκιμασει κ ειναι σουπερ κ δαμασκηνο...απλα το βερικοκο ειναι πιο γλυκο απο ολα...τωρα οσο για το γαλα που λες εγω δινω η κανονικο φρεσκο απο την εταιρια Δωδωνη που ειναι στα γιαννενα αλλα δοκιμασα κ ενα που δεν θυμαμαι παιδικο νομιζω το νουνου κιντ αν θυμαμαι καλα κ δεν ειχε θεμα...απο 6 μηνων που λεει..κ εχτες μου πηρε απο λαθος η μαμα μου το νεστλε το μακρας διαρκειας δεν ειναι στο ψυγειο αυτο κ εφτιαξα σημερα σημιγδαλοκρεμα για βραδυνο να φαει κ δεν ειχε προβλημα του αρεσε πολυ...αλλα γενικα δοκιμασε οποιο παιδικο φρεσκο η μακρας θελεις γιατι ειναι εμπλουτισμενα αυτα κ δες τι προτιμαει η κυρια!!!

εμενα κοριτσια παρολο που ειμαστε συνεχως αγκαλια κ περνει τρελη αγαπη οταν τον πλησιαζουν ξενοι δεν θελει...δεν ειναι κ τοσο κοινονικο το μωρο μου!!! :D

ξυπνησε για 2η φορα μεσα σε 2 ωρες....καλη νυστα κ παλι....

αντε φιλακια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
    • Στο πλάι κοιμάμαι αλλά γυριζω στον ύπνο μου ανασκελα δεν το καταλαβαίνω 🤷‍♀️ μια χαρά πας από τα πράγματα του μωρού μαζεύονται σιγά σιγά 😊 πιστευω για τώρα δεν θα χρειαστεί να πάρεις και πολλά μετά όταν γεννήσεις θα κανείς και τις υπόλοιπες αγορές σου βλέποντας και κάνοντας 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...