Μετάβαση σε περιεχόμενο

Για όσες πρέπει να βαρύνουμε ελάχιστα και όχι μόνο


IreneValadia

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα.Διαβασα ολοοοοοοοο το ποστ σας και θα μου αρεσε να συμμετέχω κι εγω αν δεν εχετε αντίρρηση, επειδη βρισκομαι ηδη σε διατροφη και θα ηθελα να παιρνω ιδεες.Δεν ειμαι εγκυούλα ακομα, αλλα πρεπει να χασω αρκετα κιλακια για να ειμαι ετοιμη οταν με το καλο θελησει ο Θεος να μας το στειελι.Σαμανθα οπως ξερεις κι εγω ειχα μια βιοχημικη και οταν μου ερχονται στο μυαλο εκεινες οι λιγες ημερες χαρας που πηρα, τρελεινομαι.Αλλα δεν το βαζω κατω!!!!!Θα ερθει το μωρακι!!!Λοιπον, να σας πω κι εγω το χθεσινο μενου μου.

-ενα φλυτζανι γαλα 1,5% +1 κουλουρι θεσσαλονικης

-ενα πορτοκαλι

-4 λαχανοντολμαδες, 1 κομμματακι τυρι, σαλατα λαχανο-καροτο, 1 φετα ψωμι

-1 ποτηρι χυμο πορτοκαλι αμιτα

-1 τοστ με γαλοπουλα και κασερι

Ενδιαμεσα βεβαια ειπια καφε!!!

Καλημερα σε ολες σας! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα.Διαβασα ολοοοοοοοο το ποστ σας και θα μου αρεσε να συμμετέχω κι εγω αν δεν εχετε αντίρρηση, επειδη βρισκομαι ηδη σε διατροφη και θα ηθελα να παιρνω ιδεες.Δεν ειμαι εγκυούλα ακομα, αλλα πρεπει να χασω αρκετα κιλακια για να ειμαι ετοιμη οταν με το καλο θελησει ο Θεος να μας το στειελι.Σαμανθα οπως ξερεις κι εγω ειχα μια βιοχημικη και οταν μου ερχονται στο μυαλο εκεινες οι λιγες ημερες χαρας που πηρα, τρελεινομαι.Αλλα δεν το βαζω κατω!!!!!Θα ερθει το μωρακι!!!Λοιπον, να σας πω κι εγω το χθεσινο μενου μου.

-ενα φλυτζανι γαλα 1,5% +1 κουλουρι θεσσαλονικης

-ενα πορτοκαλι

-4 λαχανοντολμαδες, 1 κομμματακι τυρι, σαλατα λαχανο-καροτο, 1 φετα ψωμι

-1 ποτηρι χυμο πορτοκαλι αμιτα

-1 τοστ με γαλοπουλα και κασερι

Ενδιαμεσα βεβαια ειπια καφε!!!

Καλημερα σε ολες σας! ;)

Καλώς το κοριτσι! Με το καλό να μείνεις έγκυος!! Είσαι στο σωστό ποστ!!

Πολύ καλό το μενού σου! μου αρέσει πάρα πολύ :D

Οι μέρες χαράς που πήρες ήταν ένα δείγμα του τι θα ακολουθήσει ;););)

Άννα Μαρία, το ταχίνι πώς ακριβώς μπαίνει στην πίτα? Σαν σως? Να σου πω, τι θα γίνει με τις πίτες? Πάλι μας κολάζεις :lol::lol::lol:

Το άγχος πάντως σου το έχω ξαναπεί είναι κυρίως στην αρχή! (χωρίς να θέλω να σε πιέσω εννοείται!!!! :):):) ) Άντε να το πάρετε απόφαση!! :D:D

φιλάκιααααααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ταχίνι είναι επεξεργασμένο σαν σος και είναι πάρα πολύ νόστιμο, αν και σε πολλούς δεν αρέσει.

Το φτιάχνουμε με τον εξής τρόπο: βάζουμε σε μια λεκάνη ταχίνι, λεμόνι, λιωμένο σκόρδο και λίγο ζεστό νερό και ανακατεύουμε. Στην αρχή θα φανεί ότι κόβει, αλλά πρέπει να το ανακατέψουμε καλά και θα δέσει. Προσθέτουμε αλάτι, αρκετό γιατί ανάλατο πικρίζει (εγώ βάζω και λίγο άσπρο πιπέρι). Στην Κύπρο (κυρίως στη Λάρνακα) μπαίνει και στα σουβλάκια σαν σος.

Αναστασία, καλώς όρισες! Λαχανοντολμάδες, γιάααααααμ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια,Σαμανθα μου παω καλα με τη διαιτα εχω χασει περιπου 7 κιλα ως τωρα αλλα εχω αρκετα να χασω ακομη...το καλο ομωε ειναι οτι χανω ποντους :D

Αναστασια μου καλως ηρθες,απο οτι ειδα εχεις και εσυ δρομο μπροστα σου(σιγουρα οχι οσο εγω θελω να χασω 25 κιλα ακομη :shock:,ομως για να ειμαι στα πολυ αδυνατα μου )η γιατρος βεβαια λεει αλλα 10 να χασω και μετα θα προσπαθησω για μωρακι.αρα αν ειμαι τυχερη και καλο κοριτσι ισως ως το τελος του Απριλη να το εχω καταφερει.Νομιζω αν αρχισω το διαδρομο θα τα καταφερω καλυτερα πρεπει να το αποφασισω γιατι τον εχω και σπιτι. :(

Σημερα κοριτσια εφαγα 1 αυγο

2 κσ βρωμη

1 ομελλετα μονο με ασπραδια και γαλοπουλα

1 καφε σκετο με γαλα

μετα θα κανω 1 μπριζολα με τζατζικακι

1 γαλα το βραδυ η 1 χαμομηλη(εχω τρομερες αυπνιες και ξυπναω αργα το πρωι και νευριαζω :( )

φιλιααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια,Σαμανθα μου παω καλα με τη διαιτα εχω χασει περιπου 7 κιλα ως τωρα αλλα εχω αρκετα να χασω ακομη...το καλο ομωε ειναι οτι χανω ποντους :D

Αναστασια μου καλως ηρθες,απο οτι ειδα εχεις και εσυ δρομο μπροστα σου(σιγουρα οχι οσο εγω θελω να χασω 25 κιλα ακομη :shock:,ομως για να ειμαι στα πολυ αδυνατα μου )η γιατρος βεβαια λεει αλλα 10 να χασω και μετα θα προσπαθησω για μωρακι.αρα αν ειμαι τυχερη και καλο κοριτσι ισως ως το τελος του Απριλη να το εχω καταφερει.Νομιζω αν αρχισω το διαδρομο θα τα καταφερω καλυτερα πρεπει να το αποφασισω γιατι τον εχω και σπιτι. :(

Σημερα κοριτσια εφαγα 1 αυγο

2 κσ βρωμη

1 ομελλετα μονο με ασπραδια και γαλοπουλα

1 καφε σκετο με γαλα

μετα θα κανω 1 μπριζολα με τζατζικακι

1 γαλα το βραδυ η 1 χαμομηλη(εχω τρομερες αυπνιες και ξυπναω αργα το πρωι και νευριαζω :( )

φιλιααα

Σας ευχαριστω πολυ για την θερμη υποδοχη σας.Ευχομαι οτι επιθυμείτε να σας ερθει. ;)

Guzelina μου κι εγω θελω 20 κιλα στο νερο για να ερθω στα φυσιολογικα μου επιπεδα.Εκανα ερευνα για διαδρομο, για να αγορασω αλλα φαρμακωθηκα απο τις τιμες @-):-s , κι ετσι προτίμησα να φοραω το σπορτεξακι μου και να περπαταω ;) Δεν παω σε διαιτολογο, αλλα εχω απο παλαιοτερα διατροφη που μου ειχε βοηθησει να χασω αρκετα κιλα παλι.

Θέλω να γίνω μαμά! οριστε να σε κερασουμε ενα μεζεδακι! =p~

samantha μου αυτο ελπιζω κι εγω παρολα τα προβληματα που βρηκαν την λυση τους, συντομα να φουσκωσει η κοιλιτσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκι τι κάνετε?

Εγώ είμαι πολύ κουρασμενη σήμερα δεν έκλεισα μάτι από διάφορα (πόνοι στα πόδια , συχνοουρία και άλλα καλά)

Αναστασία καλή διατροφή + άσκηση είναι ότι καλύτερο!

Να γράφετε και τα κιλάκια που έφυγαν για να παίρνουμε θάρρος!!!! :lol::lol::lol:

για εμένα έμεινε κάτι παραπάνω από 1 μήνας και μετά, καλώς εχόντων των πραγμάτων θα γράφω και εγώ για να χάσω :D:D

αα και εγώ σκεφτόμουν για διάδρομο αλλά και για power plate που είναι πιο οικονομικό και πιάνει λιγότερο χώρο! για δείτε το :D

τα χθεσινά μου:

- 2 φλαούνες κυπριακές (ακόμα να τελειώσουν :D )

- 2 άλλα πιτάκια σαν φλαούνες που δεν ξέρω πως λέγονται

- 1 τοστ τυρί γαλοπούλα

- 1 σαλάτα με ντομάτα + φέτα + 1 ψωμάκι στρογγυλό για burger

- 1 μικρή μερίδα πένες + τριμμένη παρμεζάνα

- 1 χούφτα kellogs με αποξηραμένα φρούτα

Guzelina Πας πάρα πάρα πολύ καλά! Μπράβο σου, συνέχισε την προσπαθεια! Πολύ καλή η δίαιτά σου. Πώς λέγεται? Κάνει καλό γενικά ή έχει πιθανές "παρενέργειες"?¨(για μετά ρωτάω)

Άννα Μαρία που είσαι? Κανένα δάχτυλο, μύτη, στόμα ή τίποτα άλλο δεν έφαγες χθες? :D:D:D

mwroudenia προσπαθείς να χάσεις κιλάκια? Τι στόχο έχεις? Είναι λίγο...της πείνας το μενού σου! Και εγώ ακολουθώ τέτοιο μενού κατά καιρούς (κακώς!)

φιλάκια!

Αλήθεια η Ειρήνη που χάθηκε? Θα τρέχει με το μωρό ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Τα χτεσινά μου:

Ένα νες σκέτο χωρίς γάλα και ένα τοστ με μαύρο ψωμί και τυρί.

Ένα κομμάτι ομελέτα φούρνου με πατάτες, λαχανικά και φέτα και δύο μικρά κομμάτια σπανακόπιτα και κοτόπιτα.

Λίγο σπιτικό γλυκό με μαρέγκες.

3-4 κριτσίνια με σουσάμι.

Ένα κομμάτι ομελέτα και χούμους με τσιπς αραβικής πίτας.

Μία μπανάνα.

Ένα ποτήρι γάλα.

Η περίοδος ακόμα άφαντη και έχουν αρχίσει να μου μπαίνουν ψύλλοι στ' αφτιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρουδένια,

γενικά έχω σκαμπανεβάσματα στην περίοδο. Αλλά από τότε που έκανα την απόξεση, μου έρχεται πάντα την 29η μέρα, εκτός από το Δεκέμβριο, που ήρθε την 27η. Τώρα είναι 31η μέρα. Δεν έχω και τόσο μεγάλη καθυστέρηση δηλαδή. Επιπλέον, είχαμε μία επαφή χωρίς προφύλαξη, την 20η μέρα του κύκλου. Στην απίθανη περίπτωση που υπάρχει εγκυμοσύνη, νομίζω είναι πολύ νωρίς για να δείξει το τεστ. Προτιμώ να περιμένω. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κουκλες

Να σας γραψω το χθεσινο μενου μου

-1 φλυτζανι γαλα

-1 φετα με μαρμελαδα και βιταμ

-1 χυμο αναμεικτο

-1 μπουτι κοτοπουλο,2 πατατες,τυρι φετα, 1 φετα ψωμι,σαλατα λαχανο

-1 ποτηρι χυμο πορτοκαλι

-1 σοδα-1 μικρουλικο παστακι χεχε

-κοτοσαλατα(μαρουλι, στηθος κοτοπουλο,λαχανο,1κουτ.μαγιονεζα,μισο κεσεδακι γιαουρτι,καροτο,ντοματα)

Αυτα!!!φιλια σε ολες! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια

σημερα το μενου ειχε

1 αυγο βραστο

2 κσ βρωμη

4 φετες γαλοπουλα

1 καφε σκετο με γαλα

1 τσαι σκετο

1 μπακαλιαρο ψητο

1 cottage(θα το φαω μετα)

φιλιαα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kopelies ta xthesina mou

prwino:2 kommatakia maurh sokolata

mesimeriano:1 pita giro :oops::oops::oops:

apogeumatino:1 all bran bars

vradino:1 tost me 1 feta kaseri

auta................. :D

a!piga kai gimnastirio....

alla an den etrwga ton giro kala tha tan

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Τα χτεσινά μου:

Ένα νες σκέτο χωρίς γάλα και μία φέτα μαύρο ψωμί με βιτάμ και τυρί.

Ένα πιάτο με: κρύα σαλάτα με μαυρομάτικα φασόλια και τόνο, χούμους, τσιπς αραβικής πίτας και 2-3 ελιές.

Ένα μπακλαβαδάκι τυλιχτό με καρύδι.

2-3 κριτσίνια με σουσάμι.

Μια κουταλιά τυραμισού.

Βραδινό ίδιο με το μεσημεριανό, αλλά σαφώς μικρότερη ποσότητα.

Ένα πορτοκάλι.

Η περίοδος ακόμα άφαντη....

Χτες βράδι φοβερή αϋπνία, κοιμήθηκα στις εξήμιση το πρωί...

Αναστασία, το δικό σου μενού νομίζω ταιριάζει πιο πολύ απ' όλα με τα γούστα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, ξέχασα να πω ότι κάνω κάθε βράδι λίγες ασκήσεις γυμναστικής για τα πόδια και την περιφέρεια (το αδύνατο σημείο μου!). Η ζυγαριά χτες έδειξε 59.9 και σήμερα 58.3. Αποκλείεται, βέβαια, να έχασα κιλά με τόσα γλυκά που τρώω, μάλλον είναι τα υγρά, κ.λπ. της κατακράτησης που ξε-κατακρατήθηκαν. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Τα χτεσινά μου:

Ένα νες σκέτο χωρίς γάλα και μία φέτα μαύρο ψωμί με βιτάμ και τυρί.

Ένα πιάτο με: κρύα σαλάτα με μαυρομάτικα φασόλια και τόνο, χούμους, τσιπς αραβικής πίτας και 2-3 ελιές.

Ένα μπακλαβαδάκι τυλιχτό με καρύδι.

2-3 κριτσίνια με σουσάμι.

Μια κουταλιά τυραμισού.

Βραδινό ίδιο με το μεσημεριανό, αλλά σαφώς μικρότερη ποσότητα.

Ένα πορτοκάλι.

Η περίοδος ακόμα άφαντη....

Χτες βράδι φοβερή αϋπνία, κοιμήθηκα στις εξήμιση το πρωί...

Αναστασία, το δικό σου μενού νομίζω ταιριάζει πιο πολύ απ' όλα με τα γούστα μου!

Ειναι απο διαιτολογο το δικο μου μενου.Βεβαια κανω και καποιες μικροαλλαγες, αλλα εχει τα παντα σε λογικες ποσοτητες!!!Κανε βρε ενα τεστακι να δουμε τι γινεται μηπως εισαι εγκυουλα?Στο ευχομαι ολοψυχα!!!

Το χθεσινο μενου

-1 ποτηρι γαλα, 4 κουταλιες κον φλεικς

-1 πορτοκαλι

-1 μεριδα βραστο κρεας σουπα,πατατες ,καροτα

-1 φετα ψωμι

-σαλατα μαρουλι-1 κομματι τυρι φετα

-1 πορτοκαλι

-1 τοστ, 1 αυγο,1 ποτηρι χυμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα :D

Μακαρι να εισαι εγκυος θα το χαρω παρα πολυ :x !!!παντως εγω στην εγκυμοσυνη πρωτοι μηνες τρομερες αυπνιες ειχα :lol:

κοριτσαρες φτωχο το μενου μου σημερα βαριεμαι και να τρωω πια τα ιδια,μαλλον μια μερα πρεπει να φαω ελευθερα μηπως και ανοιξει λιγο το στομαχι :-? θα δω...

Σημερα

1 αυγο βραστο

2κσ βρωμη

3 φετες γαλοπουλα

λιγα γαυρακια ψητα

μετα μαλλον κανα γιαουρτι και ενα γαλα ζεστο(αυπνιες τι θα κανω....)

εχω και ενα καλο νεο φαγωμενη φουλ το βραδυ!!!!! και οχι το πρωι νηστικη το ζαχαρο 90-97!!!! δεν ανεβαινει αλλα δεν τρωω και ζαχαρη... σε 1,5 εβδομαδα παω για καμπυλη ζαχαρου για να δουμε... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, μου ήρθε τελικά η περίοδος σήμερα. Δεν πειράζει, άλλωστε δεν είμαστε σε φάση που προσπαθούμε!

Αναστασία, νομίζω θα γίνω διαιτολόγος! Τρώμε περίπου τα ίδια! Φυσικά, σ' αυτή τη φάση της ζωής μου, δηλαδή αυτές τις μέρες, τρώω πολύ μπερδεμένα. Ελπίζω τώρα που μου ήρθε η περίοδος, να τα καταφέρω να ρυθμίσω και πάλι τη διατροφή μου να μην έχει και τόοοοοοοση ποικιλία.

Guzelina, αυτό που λες για το ζάχαρο δεν το κατάλαβα. Λες έκανες εξετάσεις ενώ είχες φάει βράδι και πρωί και βγήκε καλό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας, να γράψω γρήγορα τα χτεσινά μου και να πάω για μαγείρεμα!

Λοιπόν:

Ένα νες σκέτο χωρίς γάλα και μία φέτα μαύρο ψωμί με βιτάμ και τυρί.

Ένα κομμάτι παστίτσιο + πράσινη σαλάτα ανάμικτη + ένα σουβλάκι χοιρινό (όχι καλαμάκι, ένα κομματάκι) + μισή σεφταλιά.

'Ενα κομμάτι σπιτική χορτοτυρόπιτα.

Ένα Kinder Country.

Μισό κομμάτι παστίτσιο + αρκετή πράσινη σαλάτα ανάμικτη + τζατζίκι.

Ένα πορτοκάλι.

Μία μπανάνα.

Ελπίζω τα σημερινά να είναι λιγότερο μπερδεμένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο εμενα.Χθες λοιπον....

-1 τοστ με γαλοπουλα κασερι

-1 χυμο πορτοκαλι

-ομελετα με λαχανικα

-χωριατικη-φετα τυρι

-1 πορτοκαλι

-σαλατα του σεφ

-1 kinder γαλακτοφετες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guzelina, αυτό που λες για το ζάχαρο δεν το κατάλαβα. Λες έκανες εξετάσεις ενώ είχες φάει βράδι και πρωί και βγήκε καλό;

Οταν κανεις εξεταση για ζαχαρο κανεις καλυτερα το πρωι νηστικος και συνηθως βγαινει το μικροτερο της μερας γιατι μετα απο φαγητο αυξανεται το ζαχαρο.Εγω κανω εξεταση βραδυ φαγωμενη και βγαινει 90-97.Αρα παω καλα.Πχ του άντρα μου που δεν εχει προβλημα και ειναι αδυνατος την ιδια ωρα αργα φαγωμενος βγαινει 105-110

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, εδώ είμαι...

πολύ κουρασμένη από την δουλειά & τις δουλειές γενικά καθώς και από τις δουλειές για το σπίτι παρότι δεν τις κάνω εγώ αλλά τις οργανώνω...κάθε βράδυ πέφτω κατάκοπη στο κρεβάτι και με πονάνε τα πόδια και η μέση μου...

τώρα με περιμένει δύσκολο σαββατοκύριακο καθώς έρχονται κάποια έπιπλα για το σπίτι...έχω πολύ βοήθεια και μεγάλη χαρά που θα έρθουν τα έπιπλα και επιτέλους θα μπούμε σε μια τάξη αλλά η κούραση είναι μεγάλη...

τα χθεσινά τα δικά μου:

-1 ψωμάκι στρογγυλό με βιτάμ και μέλι

-2 kellogs bar

-μερικές φρυγανιές elite τις στρογγυλές

-1 premier αλλαντικών χωρίς ζαμπόν από τα goody's

-1 πιάτο ρυζάκι με τόνο (ξέρω δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη αλλά 1 φορά δεν βλάπτει...)

αυτάααα

πολλά φιλιά και καλή συνέχεια! Αύριο δεν ξέρω αν θα προλάβω να μπω καθώς θα είμαστε σαν από μετακόμιση... :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα καλησπερα!!

Σαμανθα μου κανεις δουλεις σε αυτο το μηνα??? :shock::shock::shock:

Βαλε καποιον να τα κανει κουκλιτσα,εσυ χρειαζεσαι ξεκουραση..τι ναπω μπραβο σου για το κουραγιο!!

Γραφω και τα σημερινα μου 1 αυγο βραστο

2 κσ βρωμη

3 φετες γαλοπουλα

1 καφε σκετο με γαλα

3 φετες γαλοπουλα

1 μπουτι κοτας βραστο

1 κακαο θα το πιω τωρα και μετα θα φαω ενα γιαουρτι και θα πιω και γαλα φιλια πολλα

καλο σκ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...