Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δυστυχώς...


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 226
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμάς δε ζητάει ποτέ λεφτά ο παπάς. Τα κανονίζει όλα η επιτροπή του ναού, και είναι για τα έξοδα του ναού υποτίθεται, ηλεκτρικό, κ.λπ. Όταν παντρεύτηκα εγώ, δώσαμε 50 λίρες, δηλαδή περίπου 70 ευρώ. Αυτά πήρε η εκκλησία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κι εγω από Κύπρο είμαι και παντρεύομαι τον Οκτώβρη, είναι αλήθεια πως εδώ ο γάμος έχει καταντήσει πανηγύρη και μου τη δίνει πολύ αυτό το γεγονός.

Όσον αφορά την εκκλησία στο χωριό μου ο παπάς ακόμα το απογορεύει να πας με παντελόνι στην εκκλησία!!

Και για την ευχή....ε΄γω όταν γέννησα πρώορα 5,5 μηνών και έχασα το κοριτσάκι μου, μου είπαν να πάω στις 40 μέρες για ευχούλα. Ένιωθα πολύ θυμό μέσα μου όμως και δεν πήγα..Πήγα μετά από 3 μήνες όταν ένιωσα ότι το είχα ανάγκη αλλά ο παπάς δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο για φόνισσα. Βέβαια η αλήθεια από το κλάμα που είχα ρίξει δεν ακουγα και πολύ τι έλεγε! Μου έδωσε την ευχή του στο τέλος για να κάνω παιδιά!

Πάντως είναι αλήθεια πως πια ζούμε με κανόνες που έφτιαξε η κοινωνία και δεν έχει γραφτεί πουθενά ως θέλημα Θεού. Καμιά μάνα που χάνει το παιδί της δεν είναι φόνισσα, εμείς ξέρουμε τον πόνο και την οδύνη που έχει ένα τέτοιο γεγονός.

Θέλω να γίνω μαμά...να είσαι δυνατή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακου φόνισσα....ποιός ειναι αυτός ο 'μεσολαβητης' που θα κρίνει αν εσυ εχεις το δικαίωμα να εισαι κοντα στο θεο ή όχι...

αυτά ειναι δοξασίες που τις αποδέχτηκαν οι φοβισμενοι και αγραμματοι ανθρωποι καποτε- σημερα ειναι απαραδεκτο να καθομαστε και να δεχομαστε- συγνωμη κιολας σαν 'χαφτες' ότι κατεβαινει στο κεφάλι του καθε- ενα που τυχαινει να εργαζεται μεσα σε μια ενορια.

για δειτε και αυτό με την βαφτιση και ξαναφρίξτε... (και δεν ειναι το μονο περιστατικο- μωρα εχουν πνιγεί μεσα στην κολυμπήθρα....)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τέλος πάντων, δεν άνοιξα αυτό το ποστ για να κατηγορούμε τους παπάδες! Αυτό είναι το πιο εύκολο.

Τη βρήκα την ευχή για την αποβάλλουσα, επειδή ο αδελφός μου είναι ψάλτης και έχει πολλά εκκλησιαστικά βιβλία.

Όντως λέει για γυναίκα "εις φόνο περιπεσούσαν ακουσίως ή εκουσίως". Το εκουσίως προφανώς αναφέρεται σε γυναίκες που έκαναν έκτρωση, και νομίζω ότι είναι καλό, με την έννοια ότι με αυτόν τον τρόπο η εκκλησία δεν τις καταδικάζει, αλλά τις συγχωρεί.

Όσο για το ακουσίως, τι να πω, υποθέτω ότι, σε παλαιότερες εποχές, οπότε και γράφτηκε αυτή η ευχή, η ευθύνη για μια αποβολή βάραινε τη γυναίκα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Αλλά επειδή εγώ δεν έχω περιπέσει ούτε εκούσια ούτε ακούσια σε φόνο, δε νομίζω ότι αυτή η ευχή αναφέρεται σε μένα, οπότε δε νομίζω ότι θα πάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koukida έγραψε:

Ακου φόνισσα....ποιός ειναι αυτός ο 'μεσολαβητης' που θα κρίνει αν εσυ εχεις το δικαίωμα να εισαι κοντα στο θεο ή όχι...

αυτά ειναι δοξασίες που τις αποδέχτηκαν οι φοβισμενοι και αγραμματοι ανθρωποι καποτε- σημερα ειναι απαραδεκτο να καθομαστε και να δεχομαστε- συγνωμη κιολας σαν 'χαφτες' ότι κατεβαινει στο κεφάλι του καθε- ενα που τυχαινει να εργαζεται μεσα σε μια ενορια.

για δειτε και αυτό με την βαφτιση και ξαναφρίξτε... (και δεν ειναι το μονο περιστατικο- μωρα εχουν πνιγεί μεσα στην κολυμπήθρα....)

:ohmy::ohmy::ohmy::ohmy::ohmy::ohmy::angry::angry::angry::angry::angry::(:(:( ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι για την απώλειά σου. :(Όμως κοίτα εσύ να είσαι πρώτα από όλα καλά και όταν αισθανθείς πάλι έτοιμη θα έρθει σίγουρα μια καινούργια εγκυμοσύνη και ένα γερό μωράκι.Μην ανησυχείς και μη το βάζεις κάτω.Επειδή διάβασα και αυτά που σου λέει η πεθερά σου για ρώτα την μήπως έχει σπουδάσει και γιατρός και δεν σας το έχει πει μέχρι τώρα; :P Καλή δύναμη και μη δίνεις σημασία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργία σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Η πεθερά μου πιστεύει ότι η γνώση πάει με τα χρόνια, δηλαδή, η μάνα της ξέρει περισσότερα απ' αυτήν, αυτή ξέρει περισσότερα απ' τα παιδιά της και τα παιδιά της περισσότερα απ' τα παιδιά τους (το τελευταίο είναι το μόνο που ισχύει μια που τα εγγόνια της είναι μωρά).

Είναι να μην ασχολείσαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλα βρε κοριτσάκι μου!!!!!!!!!!!!!

:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Κι έψαχνα να βρω νεάκια σου………………….

Κουράγιο κούκλα μου κι όλα θα πάνε καλά…………………..

Θα έρθει και πάλι το σποράκι……………..

Και θέλω να σου ζητήσω και συγγνώμη…………….

Ξέρεις……… για τότε…………

:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Παρεπιπτόντως…… μεγάλη κι ενδιαφέρουσα κουβέντα πιάσατε…… περί της Εκκλησίας ο λόγος…. κι εγώ έχω παντρευτεί με Πολιτικό Γάμο (τον αγαπημένο μου καλέ…..) κι όταν ζητήσαμε από τον Ιερέα να μας παντρέψει στην ενορία του, μας ζήτησε απλώς το Πιστοποιητικό του Πολιτικού μας Γάμου, δίχως να πει το παραμικρό….. πως «είμαστε αμαρτωλοί»…. κτλ…. κτλ…. είναι και νεότατος βέβαια…. ακόμη κι ένας θείος μου Ιερέας…. ουδέποτε είπε κάτι το αρνητικό….

Και χθες πήγα στην Κυριακάτικη Λειτουργία με τζιν παντελονάκι….. γιατί έτσι αισθανόμουν βρε παιδιά…. ουδείς μου είπε τίποτε….

Οι παπάδες και τα χάλια τους διώχνουνε τον κόσμο από την Εκκλησία!!!!!!!!!!!!!!

:angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry:

Συγγνώμη Άννα-Μαρία μου για την «παρεμβολή»!!!!!!!!

Κι επειδή απουσίαζα……………

Να σε χαιρόμαστε κούκλα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!

:kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:(:(:( καλη δυναμη!!!θυμαμαι που μασ το ανακοινωσεσ με τοση χαρα :( .

ευχομαι συντομα ο θεουλησ να σου δωσει αυτο που τοσο πολυ θελεισ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόπη μου, σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Συγγνώμη δεν καταλαβαίνω γιατί μου ζητάς, πραγματικά!

Όλια, ένα από τα πράγματα που με στεναχωρούν είναι όταν σκέφτομαι τον τρόπο που σας το ανακοίνωσα...

Δεν πειράζει, θα σας ενημερώσω τι θα γίνει με τον υπέρηχο την Τετάρτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αύριο θα πάω!

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Θα σας γράψω αύριο το μεσημέρι, αν και δεν περιμένω να αλλάξει κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έχει γυρίσει και ο άντρας σου να υποθέσω ε??

πώς νοιώθεις?

σε θαυμάζω πραγματικά για το πώς το χειρίζεσαι...ειλικρινά πιστεύω είναι ο καλύτερος τρόπος για να το χειριστείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια μου..διαβαζω τις εξελιξεις σου....ευχομαι να εχει ανατραπει η εικονα που ειχατε τελευταια φορα κ να πανε ολα κατ΄ευχην....

ειδαλως ...καλη δυναμη να εχετε..κ να μην το βαλεις κατω ε!

Αν κατι χρειαστεις...χτυπα.... :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τοκ τοκ τοκ (χτυπάω). :P

Μπα, δεν περιμένω να συμβεί θαύμα, και τα λοιπά. Το αποτέλεσμα το ξέρω από πριν, απλά πηγαίνω για να νιώσω κι εγώ καλά με τον εαυτό μου και να μην έχω τύψεις ότι άφησα έστω και μια πιθανότητα χωρίς να την εξετάσω.

Θα σας ενημερώσω μόλις γυρίσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Σε κανένα μισάωρο θα ξεκινήσουμε. Κατά τις 2.30-3 θα ξαναμπώ.

Να εισαι δυνατη και ψυχραιμη κοριτσι μου,οπως ησουν κ μεχρι τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...