Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ισχύει άραγε η φράση (Δεν είχα γάλα;) ;;;


Recommended Posts

Το μήνυμα της Αγγελικής κάλυψε και εμένα απόλυτα. Θημήθηκα τη φράση μίας φίλης μου που είπε ότι ο θηλασμός δεν πρέπει να είναι φετίχ, αλλά απόλαυση. Για εμένα πέρασαν 2 μήνες για να καταφέρω να περάσω από τον πόνο και την ταλαιπωρία στην απόλαυση (κ αυτή περιορισμένη). Το μόνο που με στενοχώρησε τελικά ήταν ότι κανείς από τους ανθρώπους που ήταν γύρω μου, γιατρός, μαία, σύμβουλος θηλασμού δεν μου συνέστησε να κάνω ορμονικές εξετάσεις. Όλοι συνιστούσαν υπομονή κ προσπάθεια. Τα έδωσα όλα κ τελικά όταν άρχισα μόνη μου να ψάχνομαι - γιατί δεν ήθελα να δεχτώ ότι δεν είχα γάλα- κατέληξα να ανακαλύψω την θυρεοειδίτιδα. Ίσως η περίπτωσή μου να είναι πιο σπάνια. Ίσως όμως να υπάρχουν πολλές άλλες μανούλες με το ίδιο θέμα που δεν το γνωρίζουν καν (προσωπικά δεν είχα τα υπόλοιπα συμπτώματα). Φυσικά δεν προτρέπω όλες όσες δεν έχουν γάλα να πάνε αύριο για εξέταση TSH, απλώς ήθελα να επισημάνω τη σοβαρότητα της προσωπικής έρευνας και ενημέρωσης που μπορεί να δώσει πιο σωστή και άμεση λύση. Προσωπικά παγιδεύτηκα στην πεποίθηση ότι ''μπορώ και εγώ όπως όλες'' και από την εμμονή και την υπερπροσπάθεια καθυστέρησα να βρω την πραγματική αιτία του προβλήματος. Καμιά μας δεν πρέπει να ξεχνάει ότι όσο σημαντικός είναι ο θηλασμός, το ίδιο σημαντική είναι και η παρουσία μίας ήρεμης και ψυχολογικά υγιους μητέρας. Είναι κρίμα μετά από την όμορφη και έντονη εμπειρία της εγκυμοσύνης και του τοκετού, οποιαδήποτε μητέρα να νιώθει ανίκανη! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια, ο γιος μου είναι 7 μηνών κα ακόμα θηλάζω.

Θέλω να πω ότι και εμένα είχε πιάσει πανικός του «δεν έχω γάλα»

Το θέμα είναι ότι όταν το νεογέννητο κλαίει δεν σημαίνει πάντα ότι πεινάει

(έχω διαβάσει ότι την αίσθηση της πείνας τα μωρά αποκτάνε πιο μετά. Ο όγκος του στομαχιού τους είναι μόλις 5 μλ και χωρίς καθόλου γάλα αντέχουν μέχρι και 10 μέρες)- Η φύση τα έχει προβλέψει αυτά.

Ας μην πάμε στα άκρα, απλά θέλω να πω ότι πολλές μανούλες βιάζονται να δώσουν ξένο γάλα όταν κλαίει το μωρό και το δικό τους γάλα δεν έχει κατέβει ακόμα (μιλάμε για πρώτες 1-2-3-4-5 μέρες)

Από εκεί ξεκινάνε όλα.. το μωράκι με το ξένο γάλα παθαινει κολικούς και πάλι κλαίει. Η μαμα δινει ξενο γαλα γιατι νομίζει πως πεινάει. Κύκλος.

Στις αρχές αρχές το μόνο που θέλει το μωρό είναι η αγκαλιά της μάνας και το στήθος στο στόμα. Είναι η ΗΡΕΜΙΑ.

Ο δικός μου καθόταν έτσι με τις ώρες! Εγώ μάλιστα πίστευα πως δεν έχω γάλα.

Ευτυχώς που είχα μια φίλη που επέμενε να θηλάζω και ετσι μετα από 3 μήνες άρχισε να ρέει το γάλα κανονικά.

Οπότε αν πιστεύετε ότι «πάνε 2 μήνες» και ακομα δεν υπάρχει μεγάλη ροή-να ξέρετε ότι η σταθεροποίηση της ροής γίνεται μετά από 3 μήνες!

Και ακόμα και μετά υπάρχουν κάποιες «κρίσεις»,όταν το μωρό χρειάζεται αύξηση γάλατος αλλά ο οργανισμός της μάνας θέλει μερικές μέρες για να αντιδράσει σε αυτό. Προσαρμόζεται όμως.

Επίσης η απόλαυση θηλασμού σε μένα ξεκίνησε μετά από 3 μήνες, μέχρι τότε έκλαιγα από τον πόνο κάθε φορά που ταιζα..

Αν πραγματικά το θέλετε, αξίζει να επιμένετε.

p.s. Απλά περιέγραψα την εμπειρία μου, δεν θέλω να προσβάλω καμιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...