Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δίκερη μήτρα- εξέλιξη κύησης


Recommended Posts

Γεια σας, ανοίγω ένα νέο θέμα καθώς θα ήθελα όποια κοπέλα αντιμετωπίζει κάτι παρόμοιο ή γνωρίζει να με βοηθήσει. Μετά από 3 χρόνια προσπαθειών έμεινα έγκυος φυσικά παρά τη χαμηλή κινητικότητα σπέρματος αλλά το έχασα 14η εβδομάδα. Έχω δίκερη μήτρα κάτι που το γνωρίζω από τα 16 μου (τώρα είμαι 37 κλεισμένα). Η πρώτη γιατρός που είχα μου έλεγε ότι φτιάχνει αλλά τελικά δεν έκανε κάτι στην υστεροσκόπηση καθώς δεν έχω διάφραγμα που φτιάχνει. Με τη 2η γιατρό που είχα κατά την κύηση, δεν την ανησύχησε κάτι παρά τις αιμορραγίες που είχα και ένα ινωμύωμα ώσπου έσπασαν τα νερά. 'Αλλαξα γιατρό μετά από ψάξιμο όπου αφαίρεσα το ινωμύωμα και κάναμε εξωσωματική. Πέτυχα στην πρώτη αλλά το έχασα 8η εβδομάδα Απρίλη του 21 και τώρα βιώνω την τρίτη απώλεια 2 εμβρύων στην 7η λίγο πριν τον 2ο υπέρηχο! Τέλειες χοριακές αλλά ξαφνικά αίμα και έφυγε ο ένας σάκος, κατάκλιση και ενε΄σεις αλλά δεν τα κατάφερα να κρατήσω κανένα! 3 αποβολές και ο γιατρός που έχω τώρα αποδίδει ό,τι έγινε στην κατασκευή της μήτρας που δεν μπορεί να διαταθεί καλά και διώχνει το έμβρυο. Μου λέει να κάνω υπομονή και να ελπίζω στην τύχη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η kaounmar είπε:

Γεια σας, ανοίγω ένα νέο θέμα καθώς θα ήθελα όποια κοπέλα αντιμετωπίζει κάτι παρόμοιο ή γνωρίζει να με βοηθήσει. Μετά από 3 χρόνια προσπαθειών έμεινα έγκυος φυσικά παρά τη χαμηλή κινητικότητα σπέρματος αλλά το έχασα 14η εβδομάδα. Έχω δίκερη μήτρα κάτι που το γνωρίζω από τα 16 μου (τώρα είμαι 37 κλεισμένα). Η πρώτη γιατρός που είχα μου έλεγε ότι φτιάχνει αλλά τελικά δεν έκανε κάτι στην υστεροσκόπηση καθώς δεν έχω διάφραγμα που φτιάχνει. Με τη 2η γιατρό που είχα κατά την κύηση, δεν την ανησύχησε κάτι παρά τις αιμορραγίες που είχα και ένα ινωμύωμα ώσπου έσπασαν τα νερά. 'Αλλαξα γιατρό μετά από ψάξιμο όπου αφαίρεσα το ινωμύωμα και κάναμε εξωσωματική. Πέτυχα στην πρώτη αλλά το έχασα 8η εβδομάδα Απρίλη του 21 και τώρα βιώνω την τρίτη απώλεια 2 εμβρύων στην 7η λίγο πριν τον 2ο υπέρηχο! Τέλειες χοριακές αλλά ξαφνικά αίμα και έφυγε ο ένας σάκος, κατάκλιση και ενε΄σεις αλλά δεν τα κατάφερα να κρατήσω κανένα! 3 αποβολές και ο γιατρός που έχω τώρα αποδίδει ό,τι έγινε στην κατασκευή της μήτρας που δεν μπορεί να διαταθεί καλά και διώχνει το έμβρυο. Μου λέει να κάνω υπομονή και να ελπίζω στην τύχη.

Μακαρι κορίτσι μου να το δει κπ κοπέλα να σε βοηθήσει κ ολα θα πανε καλα θα δεις!!!! 😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η kaounmar είπε:

Γεια σας, ανοίγω ένα νέο θέμα καθώς θα ήθελα όποια κοπέλα αντιμετωπίζει κάτι παρόμοιο ή γνωρίζει να με βοηθήσει. Μετά από 3 χρόνια προσπαθειών έμεινα έγκυος φυσικά παρά τη χαμηλή κινητικότητα σπέρματος αλλά το έχασα 14η εβδομάδα. Έχω δίκερη μήτρα κάτι που το γνωρίζω από τα 16 μου (τώρα είμαι 37 κλεισμένα). Η πρώτη γιατρός που είχα μου έλεγε ότι φτιάχνει αλλά τελικά δεν έκανε κάτι στην υστεροσκόπηση καθώς δεν έχω διάφραγμα που φτιάχνει. Με τη 2η γιατρό που είχα κατά την κύηση, δεν την ανησύχησε κάτι παρά τις αιμορραγίες που είχα και ένα ινωμύωμα ώσπου έσπασαν τα νερά. 'Αλλαξα γιατρό μετά από ψάξιμο όπου αφαίρεσα το ινωμύωμα και κάναμε εξωσωματική. Πέτυχα στην πρώτη αλλά το έχασα 8η εβδομάδα Απρίλη του 21 και τώρα βιώνω την τρίτη απώλεια 2 εμβρύων στην 7η λίγο πριν τον 2ο υπέρηχο! Τέλειες χοριακές αλλά ξαφνικά αίμα και έφυγε ο ένας σάκος, κατάκλιση και ενε΄σεις αλλά δεν τα κατάφερα να κρατήσω κανένα! 3 αποβολές και ο γιατρός που έχω τώρα αποδίδει ό,τι έγινε στην κατασκευή της μήτρας που δεν μπορεί να διαταθεί καλά και διώχνει το έμβρυο. Μου λέει να κάνω υπομονή και να ελπίζω στην τύχη.

Καλησπέρα κορίτσι μου. Κατ' αρχήν λυπάμαι πάρα πολύ για τα μωράκια σου κ την ταλαιπωρία που περνάς.... Δεν έχω ουσιαστική γνώση για να σε βοηθήσω, σου γράφω μόνο για να σου πω πως γνωρίζω μια κοπέλα με παρόμοιο θέμα με το δικό σου, που τους φαινόταν απίθανο να κάνει ποτέ της μωρό. Τελικά τα κατάφερε κ έχει τώρα παιδάκι, αυτό σημαίνει πως δεν πρέπει να χάνεις την ελπίδα σου. Σου εύχομαι ολόψυχα την επόμενη φορά που θα έχεις θετική χοριακή να φτάσεις μέχρι το τέλος κ να πάρεις αγκαλιά το θαυματάκι σου ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ για τις απανωτές ατυχίες σου. Πρέπει να είναι μεγάλος ο πόνος να χάνεις έτσι μωρό. Δεν έχω δικερη μήτρα εγώ η ίδια αλλά οι περιπτώσεις είναι άπειρες και με θετική έκβαση. Το μονο που έχω να προτείνω είναι να συζητησετε με το γιατρό να μεταφέρετε ένα έμβρυο αντί για δύο. Ναι μειώνονται οι πιθανότητες εμφύτευσης, αλλά την εμφύτευση την έχεις, δεν είναι αυτο το πρόβλημα. Όμως αυξάνονται δραματικά οι πιθανότητες να φέρεις εις πέρας τελειομηνη κύηση χωρίς επιπλοκές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι, σε ευχαριστώ για το θάρρος. Ο γιατρός ίσως σκεφτεί να τοποθετήσει στη δεξιά πλευρά καθώς τις 3 ετ που έχω κάνει με τις 2 επιτυχημένες να πήγαινε αριστερά! Η φυσική σύλληψη που είχα και προχώρησε κάπως ήταν στη δεξιά πλευρά αλλά ο γιατρός δεν ήθελε αρχικά εκεί καθώς το θεωρούσε πιο ταλαιπωρημένο σημείο! Έχω ακούσει και εγώ για περιπτώσεις που όντως τα κατάφεραν αλλά δεν ξέρω εγώ μάλλον δεν είμαι από τις τυχερε΄ς είναι και πολύ δίκερος όπως μου είπε ο γιατρός και θέλει υπομονή και τύχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου @kaounmar! Καταρχήν λυπάμαι πολύ για όσα έχεις περάσει... Δεν έχω κάποια εμπειρία σχετικά όμως ψάχνοντας από περιέργεια τι είναι η δικερος μήτρα βλέπω να λένε ότι διορθώνεται με επέμβαση. Το έχεις κοιτάξει καθόλου; φαντάζομαι δεν περίμενες εμένα να το γκουγκλαρω απλά αναρωτήθηκα μήπως και...

https://www.iatronet.gr/amp/ygeia/maieftiki-egkymosyni/article/10148/dikeros-mitra-epitrepei-tin-egkymosyni.html

Σου εύχομαι να έχεις σύντομα ευχάριστα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@kaounmarκαλησπερα θέλω να σου πω και η taggeris είχε δικερη μήτρα και τώρα είναι 8 μηνών και εκείνη είχε πάει σε γιατρό και της είπε ότι κατάφερε να κάνει μεγαλύτερο χώρο με υστεροσκοπηση .Βέβαια και εκείνη απορούσε γιατί ήξερε πως δεν διορθώνεται.Εκτός αν πέρα από δικερη μήτρα υπάρχει και διάφραγμα .Εγώ είχα τοξοειδής πάντως και μου την διόρθωσε .Σε είχα ρωτήσει αν σου έβαλε και τα δυο έμβρυα στην μια μεριά γιατί είχα πέσει πάνω σε μια συζήτηση γιατρών και γυρνάει ο ένας και λέει μετά από τόσες αποβολές τα κατάφερε και ρωτησε τον Παντο πως ;και του είπε απλά έβαλα τα έμβρυα σε διαφορετικό κέρας .Και μου έμεινε πάντως έχει μια λογική γιατι στο ένα κέρας χωράει να μεγαλώσει με δυσκολία το ένα μωράκι που να έμεναν τα διδυμάκια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Katerinaki83 είπε:

@kaounmarκαλησπερα θέλω να σου πω και η taggeris είχε δικερη μήτρα και τώρα είναι 8 μηνών και εκείνη είχε πάει σε γιατρό και της είπε ότι κατάφερε να κάνει μεγαλύτερο χώρο με υστεροσκοπηση .Βέβαια και εκείνη απορούσε γιατί ήξερε πως δεν διορθώνεται.Εκτός αν πέρα από δικερη μήτρα υπάρχει και διάφραγμα .Εγώ είχα τοξοειδής πάντως και μου την διόρθωσε .Σε είχα ρωτήσει αν σου έβαλε και τα δυο έμβρυα στην μια μεριά γιατί είχα πέσει πάνω σε μια συζήτηση γιατρών και γυρνάει ο ένας και λέει μετά από τόσες αποβολές τα κατάφερε και ρωτησε τον Παντο πως ;και του είπε απλά έβαλα τα έμβρυα σε διαφορετικό κέρας .Και μου έμεινε πάντως έχει μια λογική γιατι στο ένα κέρας χωράει να μεγαλώσει με δυσκολία το ένα μωράκι που να έμεναν τα διδυμάκια .

Καλημέρα καλή μου και καλή εβδομάδα! Ναι το γνωρίσω για την κοπέλα έχουμε μιλήσει και σε προσωπικό μην. Ο γιατρός στην εξωσωματική πάντα τα προωθούσε στην ίδια μεριά δεν έκανε την επιλογή ένα στο ένα κέρας και το άλλο στο δεύτερο. Επίσης του έχω πει να επιλέξει την δεξιά πλευρά καθώς εκεί έχω μία κύηση που έφτασε μέχρι τη 14η , αλλά δεν με άκουσε λέγοντάς μου ότι ως σημείο είναι πιο ταλαιπωρημένο. Τώρα μου το ρίχνει σε κακή αγγειώση και δεκτικότητα όταν πάει πιο βαθιά το έμβρυο. Τι να πω, ελπίζω να τη βρω την άκρη ο γιατρός που έχω είναι ο τρίτος κατά σειρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα γλυκιά μου! Ελπίζω να είσαι λίγο καλύτερα..

Μόλις έγραψε μια κοπέλα στο άλλο φόρουμ σχετικά με τη δικερη μήτρα που σε απασχολεί.. 

https://www.parentscafe.gr/forum/topic/22811-kafe-exosomatikis-2021/page/716/

 

IMG_20211124_181720.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...