Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ - ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010 Νο 17


Recommended Posts

Καλωσηλθες ξανα στο παρεακι μας Μαρια... Να χαιρεσαι τη μπουμπου σου και χρονια σου πολλα για την γιορτη σου. Περιμενουμε με ανυπομονησια τη φωτο της μπεμπας και την ιστοριουλα σου :P:P:P

Βασιλικη μου και εδω εχει ζεστη απλα σηκωθηκα πρωι και ετσι καταφερα να τελειωσω τις δουλειες μου νωρις...

Αγγελικη μου μακαρι αυριο να ειναι η μεγαλη μερα και να παρεις αγκαλιτσα τη κουκλιτσα σου

Φωτεινη μεγια τα πραγματακια σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

fotini80 έγραψε:

Μαράκι τις καλύτερες ευχές του κόσμου σου στέλνω. :):):) Από του χρόνου θα έχετε γενέθλια της μικρής και γιορτή δική σου πολύ κοντά. Πωπω γλυκά που θα υπάρχουν τότε στο σπίτι :lol::lol::lol::lol:

Εγω πάω να φάω τώρα γιατί με αυτά που κερνάς μου άνοιξες την όρεξη

Με το καλό και εσύ να κρατήσεις γρήγορα και εύκολα γερό το μωράκι σου στην αγκαλιά!!!

Το έχω ξαναπεί βέβαια αλλά είναι τα καλύτερα μου δώρα οι κόρες μου, η πρώτη γεννηθηκε κοντά στα γεννέθλια μου και η άλλη στην γιορτή μου. Επίσης έμαθα την δεύτερη εγκυμοσύνη την ημέρα που είχαμε επέτειο με τον άντρα μου!!! Και τέλος οι ονομαστικές τους γιορτές θα είναι με μια μέρα διαφορά :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Θηλάζω και σας γράφω τώρα , οπότε είμαι λιγάκι αργή :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggelike. έγραψε:

geia sas koritsakia mou :):):)

kala ti zesti einai auti??????????? :blink::blink::blink:

vasilikoula mou teleia koilitsa :woohoo:

labrini mou aleksadra gennas kai sy kali mou???

mpella mou kalos mas girises :kiss::kiss::kiss:

ntoraki mou kala pswnia :):):)

se ola ta koritsakia polla :kiss::kiss::kiss::kiss:

Ναι Αγγελική μου στο Αλεξάνδρα γεννάω με το καλό !

Πάω να διαβάσω κ τα υπόλοιπα κ επιστρέφω...

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλως το μαρακι!!!

παλι τα ιδια βρε με τα γκυκα???

ευτυχως που χτες γιορταζε η μαμα και εχω σπιτι και γλυκο και παγωτο ;)

ξανα χρονια πολλα!!! να χαιρεσαι και τις κορες σου!!!

εσυ πως τα πας με το θηλασμο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκια μου μία που μπήκα το πρωί κ μία που εξαφανίστηκα... Είπα να βάλω το φαγάκι κ να φτιάξω τα συρτάρια από την κούνια της μπέμπας... Έγινα κυριολεκτικά μούσκεμα. Εεεεε και αφού ξεκίνησα τις δουλίτσες είπα να σιδερώσω κ τα τελευταία ρούχα που υπήρχαν... Τώρα όλα καθαρά. Εγώ έκανα μπανάκι κ είπα να κάτσω να σας διαβάσω...

Κατερινάκι μου κ Βασούλα υπομονή με τα μωράκια, ελπίζω οι κολικοί να εξαφανιστούν γρήγορα.

Μαράκι μου τέλεια τα γλυκάκια σου... με λιγούρεψες κ έφαγα ένα μίνι πυραυλάκι !!!

Φωτεινή μου μεγιά τα πραγματάκια σας...

Ντοράκι καλά ψώνια... μην το σηκώσεις όλο το μαγαζί ! χχχχχχχχχ

Πω πωωωωωωωωω τι αφόρητη ζέστη είναι αυτή σήμερα? Κ όσο σκέφτομαι ότι αύριο πρέπει να πάω στο γιατρό-Αλεξάνδρας με πιάνει κάτι... Θα προσπαθήσω να βάλω φωτό από τη δικιά μας κούνια κ από μια τέλεια κουβερτούλα που έφτιαξε η μαμά μου... την οποία λατρεύω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ορίστε και το δικό μας birth story :) :

Την Τρίτη 10/8 στις 6:20 πμ έσκασα μύτη στην Βιοκλινική (Γαληνός) για πρόκληση , αφού πέρασα από την μαμά μου και άφησα την Έλλη μου.

Μια ώρα πήρε η όλη προετοίμασία και στις 7:10 μου έβαλαν τον ορό (να θυμήσω ότι είχα ήδη μαλακό τράχηλο και διαστολή 1).

Ο γιατρός μου το πήγαινε πολύ σιγά και το κατά δυνατόν φυσιολογικά αυξάνοντας την δόση σταδιακά…….όταν ξεκίνησαν οι πόνοι έβαλα αμέσως επισκληρίδιο, ο αναισθησιολοόγος ευτυχώς δεν με παίδεψε. Είχα δίπλα μου συνέχεια τον αντρούλη μου και ακούγαμε παρέα από τον καρδιοτοκογρά φο την μπουμπού μας! Αυτό το διάστημα είναι της υπομονής (είχα την ίδια εμπειρία και από την πρώτη μου), δεν ένοιωθα πλέον πόνο απλά περίμενα να περάσει η ώρα. Λέγαμε διάφορα και χαζά μεταξύ μας, βάλαμε και την τηλεόραση (τίποτα της προκοπής δεν είχε…στο τέλος κατέληξα να έχω δεί όλα τα παιδικά του STAR!!! :P:P ) . Ευτυχώς και οι μαίες ήταν πολύ φιλικές και λέγαμε και με αυτές καμιά κουβέντα! ;)

Στις 12:10πμ με διαστολή 4 ο γιατρός μου έσπασε τα νερά και συνεχίσαμε να περιμένουμε……(φέτααααααα) :whistle: , έβαλα και δεύτερη δόση επισκληρηδίου και ο γιατρός ενίσχυσε την διαδικασία με ένα φάρμακο ακόμα, και έστσι σύνοτμα έφτασα στην 7 διαστολή .

Πλέον είμασταν σε πολύ καλό στάδιο και με το που άρχισα και έννοιωθα πάλι ζήτησα και έβαλα μισή περίπου δοσούλα ακόμα(ο τοκετός ήταν κοντά και έπρεπε να νιώθω και λίγο για να βοηθήσω).

Στις 3:30μμ είμουν 10 τελεία, έκανα δύο δοκιμαστικές εξωθήσεις και ο γιατρός αποφάσισε ότι είμασταν έτοιμοι για την εμφάνιση της μπουμπούς.

:side::side::side: 3:50μμ ακούστηκε το πρώτο της κλάμα, μετά από δύο εξωθήσεις στις οδύνες η μπουμπού μου βρέθηκε στην αγκαλιά μου με τον γιατρό να κόβει τον ομφάλιο λώρο. Βγήκε τόσο εύκολα και γρήγορα που οι μαίες ξαφνιάστηκαν!!! :blink: Με το που βγήκε την έβαλε κατευθείαν πάνω μου, όπως ήταν και εγώ ξετρελάθηκα με το πλασματάκι αυτό που πήρε την πρώτη του ανάσα και έκλεγε δυνατά! Την καθάρισαν και την πήρα ξανά για λίγο αγκαλίτσα , άνοιξε και τα ματάκια της να με δεί και εγώ έλλιωσα! Μετά ο άντρας μου πήγε με την μαία για να την πλύνουν, ζυγίσουν , ντύσουν….και εκεί την πήρε και αυτός αγκαλιά. Σε όλη αυτή την διάρκεια(που ευτυχώς δεν ήταν και μεγάλη) ο άντρας μου τραβούσε βίντεο οπότε δεν χορταίνω παρ’ όλο που τα έζησα να τα ξαναβλέπω! 2.800 gr, 49 cm ύψος και 34 cm περίμετρο κεφαλής!

Παρ’ όλη την υπομονή όλης της μέρας (γιατί η διαδικασία της πρόκλησης χρειάζεται τον χρόνο της) δεν ταλαιπωρείθηκα και γέννησα πάρα μα πάρα πολύ εύκολα γρήγορα…..και επίσης (για όσες το έχουν και άγχος) δεν έχω ούτε ένα ράμμα!

Μια ώρα μετά στο δωμάτιο μου την έφεραν στο πυρεξάκι της και την έβαλα στο στήθος να θηλάσει πρώτη φορά, έπιασε αμέσως πολύ καλά και εκεί έννοιωσα για ακόμα μία φορά απίστευτα!

Και αφού όλα κύλησαν κατ’ ευχήν και είμασταν και οι δύο ok δύο 24ωρα αργότερα ο άντρας μου και η Έλλη μου ήρθαν και μας πήραν και επιστρέψαμε όλοι μαζί 4μελής οικογένεια πλέον στο σπίτι μας. Δυο καρεκλάκια στο αυτοκίνητο , δυο μπουμπούδες που παραδόθηκαν στον ύπνο στην διαδρομή και εμένα και τον άντρα μου να τις καμαρώνουμε (εννοείτε ότι τράβηξα βίντεο και φωτογραφίες!)

Η Έλλη είναι ξετρελαμένη με το νινί, το παίρνει αγκαλιά , το φιλάει, το κάνει καλό καλό……θέλει να συμμετέχει και αυτή με κάθε τρόπο. Ακόμα και όταν θηλάζω και κρατάω το στήθος για ναμην κλείνει η μυτούλα της η Έλλη μου τραβάει το χέρι για να βάλει το δικό της για να νοιώσει ότι την ταίζει αυτή :woohoo: δεν είναι πολύ γλυκό και τρυφερό το κοριτσάκι μου? :cheer::cheer:

Με το νινί γενικά τα πάμε καλά μέχρι τώρα και έτσι εύχομαι να συνεχίσουμε.

Να πω επίσης πως αυτές τις μέρες η μπουμπού μου έχει λιγάκι ίκτερο αλλά εντός των ορίων οπότε κάνουμε και λίγο ηλιοθεραπεία και η Έλλη μου έχει πάθε αμυγδαλύτιδα με υψηλό πυρετό και αναγκαστηκά έχουμε χωριστεί για να μην κολλήσουμε η μπουμπού και εγώ. Έχουν πάει με τον άντρα μου από εχθές στην πεθερά μου μέχρι να πέσει ο πυρετός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχουυυυυυυυυυυ Μαράκι μας τι ωραία περιγραφή... Καρδούλα μου ευτυχώς δεν πόνεσες ! και όλα πήγαν κατ' ευχήν. Κανείς δεν ταλαιπωρήθηκε κ η μικρούλα σου μια χαρά κ από κιλά κ από όλα... Όσο για το βιντεάκι της γέννας... θα είναι όλα τα λεφτά, γιατί αργότερα θα το βλέπει κ η μικρούλα σου. Πολύ χαίρομαι για σένα.

Περαστικούλια στην 1η σου κορούλα κ καλή λοχεία σου εύχομαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maraki mou na sas zisei i mpoumpouka sas :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

kali loxeia na exeis kali mou, makari oles mas na exoume toso eukoli genna oso esy :kiss::kiss::kiss::kiss:

elena mou s' euxaristw polu polu :kiss::kiss::kiss:

labrini mou ti wra tha pas aurio sto aleksandras??? to prwi exw rantevou me to giatro mou ekei gia uperixo, les na kataferoume na sinantithoume???? :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα τον πάρω αργότερα τηλ να μου πει τι ώρα. Μακάρι να βρισκόμασταν κ από κοντά !!!

Εσύ τι ώρα έχεις ραντεβού ? Σου έστειλα pm τα τηλέφωνά μου in case !!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσάρες, μου εύχομαι σε όλες μια όμορφη και ανώδυνη γέννα σαν και εμένα!

Αφού ο γιατρός μου, μου έκανε και πλάκα για την επισκληρίδιο το πρωί αλλά εγώ ακάθεκτη δεν ψάρωσα....αφού υπάρχει το σύστημα γιατί να ταλαιπωρούμαστε :P:P:P

Σας χρωστάω φώτο αλλά ψάχνω τρόπο να τις βάλω στο άλμπουμ μου :huh:

Επίσης κάτι έχει η σελίδα και δεν με αφήνει να μπω στο προφίλ μου :angry::angry:

Να πω επίσης Χρόνια Πολλά στην Κατρίνα για την όμορφη κορούλα της που δεν ήξερα το διπλό της όνομα. Να την χαίρεσαι την κοπελάρα σου, να την καμαρώνεις πάντα! :kiss::kiss: να τις δώσεις.

και anna μας φάγατε στην στροφή, γέννησες τελικά μια μέρα πριν από εμένα :laugh: :laugh: να σου ζήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggelike. έγραψε:

labrini mou tha sou steilw kai gw pm to diko mou til

egw 8 para prepei na eimai sto tmima twn uperixwn sto isogeio :dry:

paizei na mou kanoun eisagwgi aurio na gennisw, tha deixei

Αν έφτασε τελικά η ώρα με το καλό σου εύχομαι , μην αγχώνεσαι, ο κάθε τοκετός παίζεται μέχρι την τελευταία στιγμή κανείς δεν ξέρει πως ακριβώς θα έρθουν τα πράγματα. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια μου, υπεροχη η περιγραφη του τοκετου σου, μακαρι να εχουμε ολες αναλογη εμπειρια, ευκολη, γρηγορη και ανωδυνη! :)

Αγγελικουλα, μακαρι να πανε ολα καλα και να γεννησεις αυριο αφου το επιθυμεις, το τηλ μου το εχεις σε περιπτωση που εχουμε γεννητουρια, ενημερωσε με, οκ? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντάξει Αγγελική μου... κ δεν πιστεύω να αγχώνεσαι για αύριο... (κοίτα ποιος μιλάει... εγώ που φοβάμαι κ τρέμω στην ιδέα του να σπάσουν τα νερά... χχχχχχχχ).

Καλά ε ! από προχθές που μου πε ο γιατρός κοίτα μην σπάσουν τα νερά έρχεσαι αμέσως έχω πανικοβληθεί... Που θα πάει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μενα κοριτσάκια μου.Τι μου κάνετε?

Μαράκι και πάλι να σου ζήσει η κόρη και περαστικά στην μικρούλα σου.

Βασιλική τι κοιλίτσα είναι αυτή?Αντε κοντεύεις κοπέλα μου....

Τα δικά μου τα νέα είναι τα ίδια πάνω κάτω.Ηρθε η αδερφή μου σήμερα και μου έφερε ρουχαλάκια και πάνες για την μπεμπούλα μου.Μου οργάνωσε τα συρτάρια αφού έχει εμπειρία με τα μωρά γιατί εγω τα είχα κάνει λίγο όπως να΄ναι.Ετοιμάσαμε τη βαλίτσα του μωρού και τη δική μου και πλέον είμαι σχεδόν έτοιμη.Μπήκα σημερα στο μήνα μου.Μηπως πρέπει να αγχώνομαι? :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΝΝΟΥΛΑ έγραψε:

Μαρια μου, υπεροχη η περιγραφη του τοκετου σου, μακαρι να εχουμε ολες αναλογη εμπειρια, ευκολη, γρηγορη και ανωδυνη! :)

Το εύχομαι ειλικρινά μέσα από την καρδιά μου σε όλες :) Εύκολα - γρήγορα - ανώδυνα το σύνθημα :side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σταυρούλα μου γιατί ν' αγχώνεσαι... (πάρε παράδειγμα από μένα... πανικοβάλλομαι χχχ - πλάκα κάνω ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω)

Όλα καλά θα πάνε με όλες μας χωρίς κανένα πρόβλημα !!! και γρήγορα θα είμαστε πίσω στα σπιτάκια μας με τα αγγελούδια μας !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαμπρινη τις ειδα τις φωτο σου, υπεροχη και η δικη σου κοιλιτσα, μεγαλη μου φαινεται και αυτη!Επισης να κανω καλα σχολια και για την κουνια σας, ολα ετοιμα λοιπον! Να ρωτησω, με καισαρικη δεν γεννησες τον γιο σου, τωρα πας για φτ?

Εγω δεν αγχωνομαι για οταν θα μου σπασουν τα νερα, το εχω ξαναζησει αλλωστε. Απλα περιμενω πως και πως την στιγμη αυτη, επιτελους! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Λαμπρινή μου από τη μια θέλω τόσο πολύ να έρθει η ώρα να γεννήσω και από την άλλη τρέμω στη σκέψη...Δεν ήμουν έτσι εγώ!!Τι με έχει πιάσει?Μπράβο στα κορίτσια που γέννησαν χωρίς επισκληρίδιο εγω η φοβιτσιάρα δε θα αντεχα. :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγώ χωρίς επισκληρίδιο ούτε να το σκέφτομαι, έχω πάρει μια γεύση από τους πόνους και ευχαριστώ δεν θα πάρω :S

Όσο για το σπάσιμο των νερών αυτή την φορά ήθελα να το ζήσω όταν έρθει από μόνο του αλλά ........... δεν πειράζει κάθε ένα έχει τα συν και τα πλην του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...