Μετάβαση σε περιεχόμενο

εντονος προβληματισμος....


Recommended Posts

mitsakii έγραψε:

σχετικα με τον θηλασμο γενικοτερα, νομιζω πως πλεον εχω αρκετα ξεκαθαρη εικονα. ειναι ενας μηχανισμος που λειτουργει μ'εναν συγκεκριμενο τροπο και στη περιπτωση μου, μαλλον η aglaiap εδωσε την εξηγηση: αυτο που εφταιξε ηταν η ανασφαλεια η δικη μου! τωρα πια θα ξερω...;)

Η δική σου ανασφάλεια είναι η ανασφάλεια που έχει σχεδόν κάθε μητέρα που προσπαθεί να θηλάσει σε μια κοινωνία που ο θηλασμός είναι τόσο σπάνιος.

Το καλό με σένα ήταν που είχες μία παιδίατρο που δεν εκμεταλεύτηκε την ανασφάλειά σου για να σε οδηγήσει στον αποθηλασμό όπως κάνουν οι περισσότεροι παιδίατροι.

Οι περισσότεροι παιδίατροι θα σου έλεγαν να δίνεις συμπλήρωμα μετά από κάθε γεύμα ή θα σου έλεγαν να αντικαταστήσεις τα μισά γεύματα θηλασμού με ξένο γάλα. Κάτι τέτοιο θα σε οδηγούσε σύντομα στον αποθηλασμό, εκεί που οδηγούνται οι περισσότερες μητέρες που έχουν ακριβώς την ίδια ανασφάλεια με σένα...

Η δική σου παιδίατρος σου έβαλε ένα γεύμα χωρίς να επηρεάσει τα υπόλοιπα, γι αυτό και τα πήγες τόσο καλά!:)

μα δεν καταφερα ν'αντιμετωπισω την ανασφαλεια μου!!!:( κι οπως λεει κι η μαμα μου, ειναι η ανασφαλεια που μεταδιδει παντα η μανα, στο πρωτοτοκο παιδι της!!!:P

δεν είναι δα και τίποτα τραγικό! τα κατάφερες μια χαρά και ουσιαστικά προσφέρεις στο μωρό σου αυτό που εσύ θέλεις!

Καλή συνέχεια!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως που άρχισα με δική μου πρωτοβουλία σταδιακά να διακόπτω το θηλασμό μετά το 10μηνο για να φτάσω να δώσω το τελευταίο γάλα λίγο πριν τα πρώτα γενέθλια του μωρού μου, παραδέχομαι ότι λυπάμαι που δε γνώρισα νωρίτερα την Αγλαΐα, για να με συμβουλέψει ώστε να συνεχίσω το θηλασμό και να αντιμετωπίσω δυναμικά όσους με συμβούλευαν να σταματήσω - όχι πάντως ο παιδίατρός μας.

Γιατί για μένα δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να κρατάς στην αγκαλιά σου το χορτάτο παιδάκι σου και να ξέρεις ότι μεγαλώνει με το δικό σου γάλα. Επίσης, ακόμη δεν μπορώ να ξεχάσω την εικόνα της μικρής μου που κούρνιαζε ικανοποιημένη και γεμάτη γάλα στο προσωπάκι της (ήταν πολύ λαίμαργη).

Έχω, δε, υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι αν κάνω δεύτερο παιδάκι, θα σταματήσω το θηλασμό όταν το ίδιο αποφασίσει...

Χώρια που από τότε που ξεκίνησα το γάλα-σκόνη έχω "λαλήσει" η γυναίκα. Τη μία μολυσμένο ηλιέλαιο (κοιτάξτε στα συστατικά της σκόνης), την άλλη μελαμίνη, την άλλη προσοχή στη θερμοκρασία του νερού για να μη μεταφέρονται μόρια πλαστικού στο γάλα... Έλεος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως που άρχισα με δική μου πρωτοβουλία σταδιακά να διακόπτω το θηλασμό μετά το 10μηνο για να φτάσω να δώσω το τελευταίο γάλα λίγο πριν τα πρώτα γενέθλια του μωρού μου, παραδέχομαι ότι λυπάμαι που δε γνώρισα νωρίτερα την Αγλαΐα, για να με συμβουλέψει ώστε να συνεχίσω το θηλασμό και να αντιμετωπίσω δυναμικά όσους με συμβούλευαν να σταματήσω - όχι πάντως ο παιδίατρός μας.

Γιατί για μένα δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να κρατάς στην αγκαλιά σου το χορτάτο παιδάκι σου και να ξέρεις ότι μεγαλώνει με το δικό σου γάλα. Επίσης, ακόμη δεν μπορώ να ξεχάσω την εικόνα της μικρής μου που κούρνιαζε ικανοποιημένη και γεμάτη γάλα στο προσωπάκι της (ήταν πολύ λαίμαργη).

Έχω, δε, υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι αν κάνω δεύτερο παιδάκι, θα σταματήσω το θηλασμό όταν το ίδιο αποφασίσει...

Χώρια που από τότε που ξεκίνησα το γάλα-σκόνη έχω "λαλήσει" η γυναίκα. Τη μία μολυσμένο ηλιέλαιο (κοιτάξτε στα συστατικά της σκόνης), την άλλη μελαμίνη, την άλλη προσοχή στη θερμοκρασία του νερού για να μη μεταφέρονται μόρια πλαστικού στο γάλα... Έλεος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stavroula7 έγραψε:

την άλλη προσοχή στη θερμοκρασία του νερού για να μη μεταφέρονται μόρια πλαστικού στο γάλα... Έλεος.

H θερμοκρασία του νερού πρέπει να είναι 70 βαθμοί για να καταστρέφονται τα παθογόνα που πιθανόν υπάρχουν μια και το γάλα σε σκόνη δεν είναι αποστειρωμένο προϊόν.

Τα πλαστικά μπουκάλια είναι καλύτερα να μη χρησιμοποιούνται σε αυτές τις θερμοκρασίες.

Καλή συνέχεια κι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stavroula7 έγραψε:

την άλλη προσοχή στη θερμοκρασία του νερού για να μη μεταφέρονται μόρια πλαστικού στο γάλα... Έλεος.

H θερμοκρασία του νερού πρέπει να είναι 70 βαθμοί για να καταστρέφονται τα παθογόνα που πιθανόν υπάρχουν μια και το γάλα σε σκόνη δεν είναι αποστειρωμένο προϊόν.

Τα πλαστικά μπουκάλια είναι καλύτερα να μη χρησιμοποιούνται σε αυτές τις θερμοκρασίες.

Καλή συνέχεια κι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μου!!:)

τελικα πηρα χθες την παιδιατρο μου και την ρωτησα, μου απαντησε "εννοειται!" και ετσι ξεκινησαμε με ενα γευμα πατατουλα, το οποιο αντικατεστησε το γευμα του χαζογαλακτος!;) ειμαι πολυ χαρουμενη, γιατι και η μικρη μου εδειξε ενθουσιασμο (θα δουμε βεβαια πως θα παει και σημερα...;) ) θα φαμε 4 ημερες σκετη πατατουλα και αν πανε ολα καλα, μετα θα το εμπλουτισουμε το γευμα! (καροτο, κολοκυθακι κτλ...)

tirogaridaki μου, ηθελα να σου πω οτι υπαρχουν κρεμουλες που δεν περιεχουν καθολου γαλα, γινονται με βαση το αλευρι. εμεις αυτη θα ξεκινησυμε σε λιγες μερες, γιατι ειναι υποαλλεργικη! η παιδιατρος μου μου τις συνεστησε ως πολυ καλυτερες απο αυτες που περιεχουν υποαλλεργικο γαλα!;) δε γνωριζω βεβαια αν ειναι τοσο θρεπτικες, αλλα αν θες, ρωτα τον παιδιατρο σου σχετικα!!!;)

χιλια ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες και την στηριξη σας!!!!:)

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μου!!:)

τελικα πηρα χθες την παιδιατρο μου και την ρωτησα, μου απαντησε "εννοειται!" και ετσι ξεκινησαμε με ενα γευμα πατατουλα, το οποιο αντικατεστησε το γευμα του χαζογαλακτος!;) ειμαι πολυ χαρουμενη, γιατι και η μικρη μου εδειξε ενθουσιασμο (θα δουμε βεβαια πως θα παει και σημερα...;) ) θα φαμε 4 ημερες σκετη πατατουλα και αν πανε ολα καλα, μετα θα το εμπλουτισουμε το γευμα! (καροτο, κολοκυθακι κτλ...)

tirogaridaki μου, ηθελα να σου πω οτι υπαρχουν κρεμουλες που δεν περιεχουν καθολου γαλα, γινονται με βαση το αλευρι. εμεις αυτη θα ξεκινησυμε σε λιγες μερες, γιατι ειναι υποαλλεργικη! η παιδιατρος μου μου τις συνεστησε ως πολυ καλυτερες απο αυτες που περιεχουν υποαλλεργικο γαλα!;) δε γνωριζω βεβαια αν ειναι τοσο θρεπτικες, αλλα αν θες, ρωτα τον παιδιατρο σου σχετικα!!!;)

χιλια ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες και την στηριξη σας!!!!:)

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...