Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμος και πρασινα κακακια!!!


Recommended Posts

Εχω μπερδευτει....

Στην αρχη διαβασα για 1 κενωση με πρασινα κακα και φτανοντας στο τελος διαβαζω για υπερπαραγωγή , αλλεργιες κλπ .

Βοηθησε με λιγο να καταλαβω . Ποσες μερες κανει το μωρο πρασινα κακα? Σε ολες τις κενωσεις ? Εχει βλέννες ? Εχεις δει καποια αλλαγη στη συμπεριφορά του μωρου ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα lala. Απο το σαβατο μας κανει πρασινουλικα κακακια, δεν εχει βλεννα ουτε αιμα. Λερωνει κανονικα τις πανες της 6-7 φορες, πυρετο δεν εχει κανει ουτε αλλαξε κατι στην συμπεριφορα της. Ειναι ζωηρουλα και καθολου κλαψιαρα. Ο γιατρος μου ειπε να προσεξω το γαλα για σημερα αφου καναμε την εξεταση για το γαλα στις 34ημερες γεννησης και ηταν φυσιολογικη. Δε ξερω γιατι μου ειπε διαιτα για σημερα, παντως ειναι φανατικος υποστηρικτης του θηλασμου. Αυριο ετσι και αλλιως θα την δει και αλλος παιδιατρος του ικα αφου θα παμε για τα εμβολια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτισω κατι..οταν λες πρασινουλικα..τι ακριβως ειναι πρασινοκιτρικα, κιτρινα τα οποια πρασινιζουν μετα απο λιγο;;;

αν ειναι πρασινοκιτρινα ειναι ΟΚ εμας ηταν παντα πρασινοκιτρινα.

Παντως δεν ξερω τα πρασινωπα κακα δεν εχουν σχεση με αλλεργιες τουλαχιστον απο οσο ξερω γιατι εμεις θεματα με αλλεργιες εχουμε παρα πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια. Γυρισαμε το μεσημερι απο τους γιατρους μες στη κουραση και στο κλαμα. Τελος καλο ολα καλα!Τα κακακια της Σαντυς μου τελικαν ηταν ακινδυνα!!! Κατι που εφαγα της τα "χρωματισαν", μου ειπε οτι ειναι απολυτως φυσιολογικο απλως κατι που εφαγα της το προκαλλεσε. Αποκλεισαμε την πιθανοτητα κρυωματος αφου δεν ειχε πυρετο και την περιπτωση αλλεργιας αφου δεν εχει κανει ουτε εμετους ουτε διαρροιες. Ουφφφ ηρεμησα καπως! Ειναι ακομη πρασινοκιτρινα αλλα θα αλλαξουν. Σαν καινουργιος προς το μωρο γιατρος τον ρωτησα για τη πολυ αυστηρη διατροφη που κανω και μου απαντησε : " Η μαμα παντα πρεπει ναναι ηρεμη για να θηλασει το παιδακι της. Η περιορισμενη διατροφη της προκαλλει αγχος και το αγχος κοβει το γαλα, γιαυτο φαε οτι θελεις αρκει να μη βαραινουν εσενα και το πλασματακι σου" και με ρωταει : "καλα τοσο καιρο δεν εχεις φαει τηγανιτες πατατες και παγωτο σοκολατα?" και μολις του ειπα οχι γελαγε. Κοριτσια αντε και αυριο περιμενω τα αποτελεσματα του θυρεοειδη να ειναι φυσιολογικη για να ηρεμησω και εγω και να μην ταλαιπωρηθει και αυτη αλλο.

Σας ευχαριστω, σας χιλιοευχαριστω ολες σας που μου συμπαρασταθηκατε με τις απαντησεις σας. Καντε μια προσευχουλα για τη μικρη μου Σαντυ αυριο να εχουμε καλα αποτελεσματα στις εξετασεις της. Σας ευχαριστω και παλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολα καλα δηλαδη μπραβο σας...σοβαρα τοσο καιρο δεν εφαγες παγωτο????πως αντεξες???εγω αν δεν κατεβασω τουλαχιστον 2 κατι παθαινω.Παντως μπραβο και στον γιατρο που ειναι υπερ του θυλασμου...αντε και απο δω και περα ολα να ειναι κιτρινα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alekagala έγραψε:

Κατι που εφαγα της τα "χρωματισαν", μου ειπε οτι ειναι απολυτως φυσιολογικο απλως κατι που εφαγα της το προκαλλεσε.

Εφαγες δηλ κατι πράσινο και τα κακα εγιναν πράσινα ? :dry:

Συγνωμη αλλα αυτη η απαντηση δεν ειναι σωστή . Ετσι ήθελε να με πεισει και η μαια μου , οτι το αγγουρι που ετρωγα εκανε πρασινα τα κακα της μικρης μου ! Ειχα καραμπινάτη υπερπαραγωγή !

Ειναι λιγα τα φρουτα-λαχανικα πχ οι πιπεριες φλωρίνης , που αλλοιωνουν ελαφρα το χρωμα στα κακά του μωρου .

Αποκλεισαμε την πιθανοτητα κρυωματος αφου δεν ειχε πυρετο και την περιπτωση αλλεργιας αφου δεν εχει κανει ουτε εμετους ουτε διαρροιες.

Τα μωρα που θηλάζουν περνουν πολυ ευκολα τις ιωσεις και μπορει να μην εκδηλώσουν κανενα αλλο συμπτωμα . Ο θηλασμος τα βοηθά !

Στην περιπτωση αλλεργιας τωρα , δεν ειναι "υποχρεωτικό" το μωρο να κανει εμμετους , διαρροιες ή να εχει δερματικά προβλήματα . Αυτα συνήθως εμφανιζονται με το ξενο γαλα .

Τα πράσινα κακα δειχνουν οτι υπάρχει ερεθισμος στο εντεράκι του μωρου .

Δεν ειμαι γιατρος , δεν σου λεω να μην ακουσεις τις οδηγιες του γιατρου σου , αλλα θα σου πω να εισαι σε επιφυλακή . Αν θελεις να συζητησουμε λιγο ξανα το θεμα υπερπαραγωγή .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα συμφωνήσω με την Lala,

εμείς κάποια στιγμή στον 2ο μήνα που είχαμε θέμα με πράσινα κακάκια η παιδίατρος μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι από κάτι που έφαγα εγώ.

Τελικά σε εμάς μάλλον ήταν κρύωμα, τα πράσινα κακάκια κράτησαν 2 μέρες και από τότε δεν τα ξαναείδαμε.

Εύχομαι να είναι όλα καλά :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μολις την κοιμησα και ηρθα να σας πω μια καλημερα. Τα πρασινα κακα συνεχιζουν και σημερα..... Στις 12 εχω τις απαντησεις απο το θυρεοειδη στα χερια μου και στις 12:30 παλι παιδιατρο για να τις ελεγξει. Σαν καινουργια μαμα τον πιστεψα για τα κακα (μου ειπε οτι σε 2-3 μερες θαναι ενταξει και ηδη περασαν οι 3 και παμε για τεταρτη μερα) αλλα παλι περασα μια μερα βρεγμενη!!! Ανα δυο ωρες τρεχουν και τα δυο μου στηθη μικρη ροη για κανενα 5λεπτο και μετα σταματανε. Δεν εχω πονο απλως εκεινη την ωρα ειναι πρισμενα και μολις τρεξουν ηρεμουν. Λετε αυτο να ειναι υπερπαραγωγη??? Σημερα που θα παω θα τον ρωτησω γιατι εχω περιπου μια βδομαδα που μου συμβαινει αυτο και επισης θα τον ρωτησω και παλι για την διατροφη επειδη δεν τρωω ψαρι μηπως πρεπει να παρω καποιο συμπληρωμα.

Μιληστε μου λιγο για την υπερπαραγωγη να ξερω και τι θα πω αν μου πει τιποτα περιεργο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γραψε μας ποσα γευματα κανει το μωρο σου στο 24ωρο (καθε ποτε θηλάζει, αν θηλαζει το πρωι πιο συχνα - σε τι διαστήματα , αν το βραδυ πιο αραια κλπ) , αν θηλαζει απο το ενα στηθος καθε φορα , ποση ωρα θηλάζει , ποσες πανες βρέχει , ποσες λερωνει με κακα , κανει κακα μετα τον θηλασμο , αν εχει αερια . Φαντάζομαι για να τρεχει το στηθος ανα διωρο , το μωρο θηλάζει πιο αραια . Το οτι μετα απο 2 μηνες θηλασμου απο το στηθος τρεχει γαλα , μπορει να ειναι ενα σημαδι υπερπαραγωγής . Γραψε μας και τα παραπανω και θα το συζητήσουμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω την αληθεια δεν εχω μετρησει ποσες φορες θηλαζει και καθε ποτε γιατι μολις γκρινιαξει τσουπ την βαζω στο στηθος. Σημερα σηκωθηκε στις 8 εφαγε ενα 10λεπτο εκανε κακα της γλαροκοιμηθηκε και τωρα 10:15 εφαγε παλι 10λεπτο αλλα δεν εχει κανει κακα της ακομη. Κακα της κανει σχεδον ανα δευτερο στηθος εκτος απο το βραδυ που σπανια κανει (αν κανει κατα τις 7 το ξημερωμα). Θα τις μετρησω και θα τις καταγραψω και θα σου πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και παλι. Συγνωμη που δεν σας απαντησα νωριτερα αλλα τρεχουμε σε γιατρους, βρηκαν στη Σαντυ θυροειδη και ειμαστε στην τσιτα.

Τα πρασινοκιτρινα κακα συνεχιζονται κανονικοτατα και αρχιζαν και κιτρινιζαν για να πω την αληθεια, ομως πριν απο λιγο εκανε καταπρασινα και τρομοκρατηθηκα παλι. Δεν ξερω τι να κανω ο παιδιατρος με καθυσηχαζει λεγοντας μου οτι δεν ειναι τιποτα.

Lala μου τα κατεγραψα ετσι και αλλιως επειδη θα παω δουλεια ποσα μπιμπερο θα γεμιζω για να την ταιζει ο μπαμπας της. Λοιπον την θηλαζω ανα μια με μιαμιση ωρα το πρωι περιπου 5 με 10 λεπτα. Το απογευμα πιο αραια περιπου στις 3ωρες παλι απο 5εως 10λεπτα και το βραδυ τελευταιο δειπνο-βυζακι στις 11 μετα απο 5 ωρες σηκωνεται για να ξαναφαει και κραταει 2ωρες και μετα ξυπναει κανονικα για πρωι οπου ακολουθει σχεδον πιστα μπορω να πω το ιδιο προγραμμα. Κανει κακα της 4-5φορες και πριν την ταισω και μολις την ταισω, και πιπι της 4-5φορες. Αερια εχουμε συνηθως τα ξημερωματα κατα τις 4 με 5 το πρωι ειναι οι ωρες που κοιμαται πιο πολυ, καμια φορα την ενοχλουν και κλαιει αλλα ξανακοιμαται μολις της "αφησει". Δηλαδη την ταιζω 8 με 9 φορες. Ελπιζω να εγραψα οτι ζητησες.

Βοηθησε με γιατι θα τρελαθω με τη σκατουλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον ειμαι σχεδον βεβαια οτι εχεις υπερπαραγωγή . Αυτο δειχνουν και τα κακα που πανε να κιτρινήσουν αλλα πρασινιζουν παλι .

Στα πρωινά γευματα που ειναι πιο τακτικά , θα θηλάζεις ΜΟΝΟ απο το ενα στηθος και θα συνεχίζεις με το ιδιο μεχρι ενα διαστημα πχ 3-4 ωρες . Θα δεις τι γινετε με τα κακα και θα συνεχίσεις . Το αλλο στηθος θα πρηζεται και ισως θα τρεχει γιαυτο θα βγαζεις λιγο γαλα με το χερι , ετσι ωστε να ανακουφίζεσαι . Τα υπολοιπα γευματα επειδη ειναι πιο αραια θα τα αφησουμε ως εχει προς το παρον και αν δεν διορθωθουν τα κακα θα δουμε.

Μην αγχωνεσαι η υπερπαραγωγή ειναι κατι που αντιμετωπιζεται ευκολα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala μου σε χιλιοευχαριστω. Το ξημερωμα που της ηρθε η ορεξη για κακακια ηταν κιτρινοπρασινα μεν αλλα κιτρινιζαν πιο πολυ. Ακολουθω πιστα τις συμβουλες σου αλλα θελω να σου κανω και καποιες αλλες ερωτησουλες :

1. Επειδη θα παω δουλεια ποσες ωρες αντεχω με το γαλα χωρις να το βγαλω, μεχρι 4ωρες ή μπορω και περισσοτερες ωρες?

2. Δεν τρωω ψαρι καθολου, μηπως θα πρεπει να ζητησω απο το παιδιατρο να μου γραψει βιταμινες για να αναπληρωνονται αυτες του ψαριου?

Αααα μη το ξεχασω ρωτησα το παιδιατρο μου για την υπερπαραγωγη του γαλακτος και μου απαντησε οτι απο τη πρωτη μεχρι την τελευταια σταγονα το γαλα της μανας ειναι θρεπτικο.... Τι να πεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...