Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010-Νο10


Recommended Posts

Vassiliki, ο γιατρός του ΙΚΑ σου γράφει μία ημερομηνία π.χ. 15 Σεπτεμβρίου. Αν εσύ γεννήσεις πριν από την 1η Σεπτεμβρίου τότε θέλεις χαρτί προωρότητας από το νοσοκομείο (στα ιδιωτικά δίνουν εύκολα ψεύτικο, στα δημόσια δε δίνουν). Αν εσύ όντως γεννήσεις πιο πριν δεν πρέπει να ανησυχείς γιατί την αλήθεια λες οπότε θα σου δώσουν το χαρτί.

Αν γεννήσεις μετά τις 30 Σεπτεμβρίου τότε πρέπει να περάσεις από Επιτροπή του ΙΚΑ (εγώ αυτό ήθελα να κάνω-να βάλω ΠΗΤ πιο πριν από την κανονική αλλά αν 1 στο εκατομμύριο γεννήσω με μεγάλη διαφορά τι θα πω στο ΙΚΑ?)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

vasteraki, μη στενοχωριέσαι... Φτάνει ο καιρός! Λίγες μερούλες υπομονή!!

Λαμπρινή, πώς τα καταφέρνεις και έχεις και το κουράγιο να φτιάχνεις νυχάκια?? Σας ζηλεύω που μπορείτε... Από την άλλη βδομάδα θα πάω οπωσδήποτε και για μανικιούρ και για πεντικιούρ!Αν έχω παραμελήσει τον εαυτό μου τόσο πολύ τώρα, μετά με το μωρό τι θα κάνω?? :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nanna80 έγραψε:

kalhmera koritsakia mou!kai go xtes den koimithika kala giati ksaplosa kai arga ..eixame kosmo spiti... :silly: :silly: thn allh paraskeyh stamatao stis 02/07 ...o giatros mou leei 08/09 eno touu ika leei 25/08 kai mou egrapse thn adeia ...tha exo problhma...????sto ika na plhrotho prepei prota na stamathso apo th douleia de mporo pio prin?

kai exo parei mono 6 meres anarotikh tou ika .dikaoume tipota apo ton ergodoth ektos apo thn adeia thn kalokairinh?

kai ena mystiko pou mou eipane ean den exei parei olh thn adeia tou ika otan pas na pareis meta th genna to epidoma tou oaed pou einai kapou triakosia etro (oxi gia to eksamhno) tha paroume gyro sta xilia!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Καλημέρα Νανά μου.

Μου φαίνεται τα περισσότερα κοριτσάκια δεν κοιμήθηκαν καλά το βράδυ :blink:

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!! Δεν έχει καμία σημασία τι λεω ο ιδιωτικός γιατρός. Μετράει η ΠΗΤ του ΙΚΑ. Αφού το ΙΚΑ σου έβαλε 25/8 σημαίνει ότι αν δεν κάνω λάθος 02/07 πρέπει να σταματήσεις (τουλάχιστον στα χαρτιά). Μπορείς να πληρωθείς από το ΙΚΑ μετά της 05/07! Πήγαινε Δευτέρα και θα λάβεις απευθείας τα χρήματα αν έχεις συμπληρώσει την χαρτούρα.

Εκτός από τα δεδουλευμένα σου μέχρι 02/7 θα λάβεις και ακόμα ένα ποσό από τον εργοδότη σου τον άλλον μήνα. Αφού πήρες 6 μέρες άδεια φέτος θα λάβεις περίπου το 70% του καθαρού σου μισθού.

Θα πάρεις και το επίδομα αδείας. Βέβαια έχει το δικαιώμα ο εργοδότης να στο καταβάλει όταν όντως θα πάρεις την άδεια σου.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LabriniB. έγραψε:

κορίτσια ελπίζω τα νυχάκια μου να φαίνονται καλά... Τι λέτε ? Τα κατάφερα ? :unsure::unsure::unsure:DSC04528.JPG

Μπράβο Λαμπρινή!!! Τα χέρια σου πιάνουν!!! Σε αντίθεση με τα δικά μου :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soupitsa έγραψε:

nanna80 έγραψε:

Ναννά, μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό, γιατί δεν το κατάλαβα! Και μετά την ανακοίνωση της αμοιβής του γιατρού όπου ακούω έξτρα λεφτά με ενδιαφέρει πολύ :)[/quote:1x1ts0c0]

afou gennhsoume kai plhrothoume apo to ika pernoume ena ekstra epidoma apo ton oaed..asxeto me to eksamhno...ean den exoume kanei xrhsh olhs ths anarotikhs tou ika pernoume parapano lefta apo 300 mono pou dinei.ekei pame me ta xartia plhromhs apo to ika meta ton toketo pou tha exoume sto xeri...eeee?????ta eipa pio kala?

:woohoo: :silly: eimai kai kourasmenh

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω όσες σας έγραψαν την άδεια...

Λέει το χαρτί μου σε 2 σημεία:

ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ

"Βεβαιώνω ότι το περιεχόμενο της αίτησης δήλωσης γράφτηκε με δική μου υπαγόρευση".

Ο/Η ΑΙΤ.... ΔΗΛ....

Αυτό ποιός το υπογράφει?? Εγώ? Ο εργοδότης? ή το ΙΚΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nanna80 έγραψε:

afou gennhsoume kai plhrothoume apo to ika pernoume ena ekstra epidoma apo ton oaed..asxeto me to eksamhno...ean den exoume kanei xrhsh olhs ths anarotikhs tou ika pernoume parapano lefta apo 300 mono pou dinei.ekei pame me ta xartia plhromhs apo to ika meta ton toketo pou tha exoume sto xeri...eeee?????ta eipa pio kala?

:woohoo: :silly: eimai kai kourasmenh

:laugh: :laugh:

Κατσε, αν δεν έχεις πάρει όλη την αναρρωτική, την παίρνεις αναγκαστικά τον πρώτο μήνα της άδειας κυοφορίας σου και σε πληρώνει ο εργοδότης. Αν ισχύει αυτό που λες, εγώ π.χ. που δεν έχω πάρει ούτε μία μέρα αναρρωτική μετά τον τοκετό και αφού πληρωθώ από το ΙΚΑ θα πάρω τα χαρτιά μου και θα πάω στο ΟΑΕΔ και θα μου δώσουν έτσι απλά €300???Ανεξάρτητα από το εισόδημα και το μισθό μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχχ!αλλος σκαει..προχθες δεν μπορεσε να κοιμηθει απο το αγχος...και οταν του πα οτι το ακυρωσαν μονο καπνους δεν εβγαζε!!!ανησυχει το γιαβρι μου..του λεω εγω να αγχωνομαι και συ να μου δινεις κουραγιο πρεπει οχι το αντιθετο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Giouli30 έγραψε:

LabriniB. έγραψε:

Μπράβο Λαμπρινή!!! Τα χέρια σου πιάνουν!!! Σε αντίθεση με τα δικά μου :blush:[/quote:3aktmzq4]

έτσι κ έτσι... καλούτσικα. Απ το τπτ... :):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα ομορφιες μου...χμμ..ομορφιες βλεπω....ωραια τα νυχακια σου....καπου πηρε το ματι μου κατι για αμοιβη γιατρου??????????????? τι ειναι αυτο παροχη απο το ικα? εγω ειμαι ανεργη (δεν φαινομαι στην ουσια) και δεν εχω 200 ενσημα...αλλαξε κατι με αυτο που ηξερα? οτι μονο 900κατι ευρω σαν επιδομα τοκετου δινει το ικα? μπορω να απρω απο καπου αλλου? απο κανα οαεδ? σας βλεπω τα ψαχνετε πολυ...εγω εδω στο νησι που ειμαι δεν εχει ιποκαταστηματα του ικα η του οαεδ, αν μπορειτε να με διαφωτισετε....φιλια καλη συνεχεια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soupitsa έγραψε:

nanna80 έγραψε:

:laugh: :laugh:

Κατσε, αν δεν έχεις πάρει όλη την αναρρωτική, την παίρνεις αναγκαστικά τον πρώτο μήνα της άδειας κυοφορίας σου και σε πληρώνει ο εργοδότης. Αν ισχύει αυτό που λες, εγώ π.χ. που δεν έχω πάρει ούτε μία μέρα αναρρωτική μετά τον τοκετό και αφού πληρωθώ από το ΙΚΑ θα πάρω τα χαρτιά μου και θα πάω στο ΟΑΕΔ και θα μου δώσουν έτσι απλά €300???Ανεξάρτητα από το εισόδημα και το μισθό μου?[/quote:1wqigilb]

Είμαι 99% σίγουρη ότι εξαρτάται από τον μισθό σου. Ουσιατικά ο ΟΑΕΔ σου δίνει την διαφορά των μικτών σου μισθών με τα χρήματα που πήρες απο το ΙΚΑ.

Σίγουρα δίνει κάτι ο ΟΑΕΔ αλλά αν δεν κάνω λάθος στα δίνει τα χρήματα λίγο πριν πάρεις εξάμηνο. Και για τα κορίτσια που δεν θα πάρουν εξάμηνο λίγο πριν επιστρέψεις στην δουλειά σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster έγραψε:

αχχ!αλλος σκαει..προχθες δεν μπορεσε να κοιμηθει απο το αγχος...και οταν του πα οτι το ακυρωσαν μονο καπνους δεν εβγαζε!!!ανησυχει το γιαβρι μου..του λεω εγω να αγχωνομαι και συ να μου δινεις κουραγιο πρεπει οχι το αντιθετο!!

Αχ Μπέλλα μου ο δικός σου είναι εκδηλωτικός. Ο δικός μου ξέρω ότι ανησυχεί, βράζει από μέσα αλλά εξωτερικά δείχνει βράχος.

Εγλω μοιάζω με τον άνδρα σου. Δυστυχώς εκδηλώνομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

EYAKI1234 έγραψε:

καλημερα ομορφιες μου...χμμ..ομορφιες βλεπω....ωραια τα νυχακια σου....καπου πηρε το ματι μου κατι για αμοιβη γιατρου??????????????? τι ειναι αυτο παροχη απο το ικα? εγω ειμαι ανεργη (δεν φαινομαι στην ουσια) και δεν εχω 200 ενσημα...αλλαξε κατι με αυτο που ηξερα? οτι μονο 900κατι ευρω σαν επιδομα τοκετου δινει το ικα? μπορω να απρω απο καπου αλλου? απο κανα οαεδ? σας βλεπω τα ψαχνετε πολυ...εγω εδω στο νησι που ειμαι δεν εχει ιποκαταστηματα του ικα η του οαεδ, αν μπορειτε να με διαφωτισετε....φιλια καλη συνεχεια....

Καλημέρα Ευάκι,

δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Έχω ψάξει μόνο τα δικαιώματα για μας που είμαστε στο ΙΚΑ και έχουμε 200 ένσημα.

Πάντως υπάρχουν και άλλα φόρουμ που υπάρχουν αναλυτικά όλα τα δικαιώματα. Ένα από αυτά είναι το Parents. Από εκεί έμαθα πολλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soupitsa έγραψε:

vasteraki, μη στενοχωριέσαι... Φτάνει ο καιρός! Λίγες μερούλες υπομονή!!

Λαμπρινή, πώς τα καταφέρνεις και έχεις και το κουράγιο να φτιάχνεις νυχάκια?? Σας ζηλεύω που μπορείτε... Από την άλλη βδομάδα θα πάω οπωσδήποτε και για μανικιούρ και για πεντικιούρ!Αν έχω παραμελήσει τον εαυτό μου τόσο πολύ τώρα, μετά με το μωρό τι θα κάνω?? :huh:

χαχαχα δεν θα εχεις χρονο να το προσεξεις!!!! :P:P:P

ευχαριστωκαι για την απαντηση :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Giouli30 έγραψε:

vaster έγραψε:

Αχ Μπέλλα μου ο δικός σου είναι εκδηλωτικός. Ο δικός μου ξέρω ότι ανησυχεί, βράζει από μέσα αλλά εξωτερικά δείχνει βράχος.

Εγλω μοιάζω με τον άνδρα σου. Δυστυχώς εκδηλώνομαι...[/quote:ad74ruk3]

δεν ηταν καθολου εκδηλωτικος οταν τον γνωρισα!δεν εδειχνε τιποτα ρε παιδι μου στρειδι!!ελα που ομως με αυτα που εχουμε περασει ολα μου τα δειχνει πλεον,εχουμε γινει κυριολεκτικα ενα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι έγινε ρε κορίτσια; Άρχισαν οι άγρυπνες νύχτες; Κι εμένα με πήρε η γιαγιά μου νωρίς το πρωί να με ρωτήσει... αν βράχηκα χθες το βράδυ :S

Μπέλλα μου, πολύ σπαστικό να σου τα ακυρώνουν, αλλά θα έχεις κάτι να περιμένεις ;) Δεν αργεί και πολύ έτσι κι αλλιώς! Τι γλυκός ο άντρας σου που τσαντίστηκε :) Νικολαΐδης ε; Τον είχαν βγάλει στο ΣΚΑΪ τις προάλλες. Σε ένα ντοκιμαντέρ τον είχα πρωτοδεί και είχα μείνει μ... :ohmy:

Το γλυκό κάνω πως δεν το είδα...

Λαμπρινή, ουάου! Τέλεια τα έκανες :) Τα πόδια να σε δω πώς θα κάνεις :P

Γιουλάκι, πολύ σε σκέφτομαι με αυτά που τραβάς. Τι είναι αυτοί γαμώτο; Τουλάχιστον υπάρχει κάποιος να σε πηγαινοφέρνει; Εκείνοι δείχνουν μια στοιχειώδη κατανόηση; Γιατί οκ, δύσκολοι καιροί κ.λπ., αλλά υπάρχουν και όρια. Να έρθουμε για ξύλο; :angry:

Για τις ΠΗΤ μην ανησυχείτε αν είναι για λίγες μέρες. Δηλαδή όλες στις 40 εβδομάδες *νταν* γεννάνε; :blink: soupitsa μου, αν χτύπα ξύλο γεννήσεις με μεγάλη διαφορά, ο γιατρός σου λογικά μπορεί να πιστοποιήσει ότι υπήρχε θέμα.

Α, Κατρίνα, το φωτιστικό 70 έκανε όπως της Βασιλικής. Αυτό ΟΚ, αλλά ένα ραφάκι που είδα στο ίντερνετ και μ' άρεσε το είχε 60 :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

soupitsa έγραψε:

χαχαχα δεν θα εχεις χρονο να το προσεξεις!!!! :P:P:P

ευχαριστωκαι για την απαντηση :P[/quote:2pqmbdao]

χαχαχαχα!μας βλεπω να περναμε καμια μερα μπροστα απο κανενα καθρεφτη και να λεμε''ποια ειναι αυτη;;;'' :silly: :silly: :silly: ,τα νυχια να ειναι μονο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soupitsa έγραψε:

Να ρωτήσω όσες σας έγραψαν την άδεια...

Λέει το χαρτί μου σε 2 σημεία:

ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ

"Βεβαιώνω ότι το περιεχόμενο της αίτησης δήλωσης γράφτηκε με δική μου υπαγόρευση".

Ο/Η ΑΙΤ.... ΔΗΛ....

Αυτό ποιός το υπογράφει?? Εγώ? Ο εργοδότης? ή το ΙΚΑ?

esy ypografeis sto trito meros kato sto teleytaio afou prota to exeis dosei ston ergodoth sou kai mallon sto ika mprosta tous to symplhroneis kathoti einai kai zoa sto ika! :side::side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kuo28 έγραψε:

Τι έγινε ρε κορίτσια; Άρχισαν οι άγρυπνες νύχτες; Κι εμένα με πήρε η γιαγιά μου νωρίς το πρωί να με ρωτήσει... αν βράχηκα χθες το βράδυ :S

Μπέλλα μου, πολύ σπαστικό να σου τα ακυρώνουν, αλλά θα έχεις κάτι να περιμένεις ;) Δεν αργεί και πολύ έτσι κι αλλιώς! Τι γλυκός ο άντρας σου που τσαντίστηκε :) Νικολαΐδης ε; Τον είχαν βγάλει στο ΣΚΑΪ τις προάλλες. Σε ένα ντοκιμαντέρ τον είχα πρωτοδεί και είχα μείνει μ... :ohmy:

Το γλυκό κάνω πως δεν το είδα...

Λαμπρινή, ουάου! Τέλεια τα έκανες :) Τα πόδια να σε δω πώς θα κάνεις :P

Γιουλάκι, πολύ σε σκέφτομαι με αυτά που τραβάς. Τι είναι αυτοί γαμώτο; Τουλάχιστον υπάρχει κάποιος να σε πηγαινοφέρνει; Εκείνοι δείχνουν μια στοιχειώδη κατανόηση; Γιατί οκ, δύσκολοι καιροί κ.λπ., αλλά υπάρχουν και όρια. Να έρθουμε για ξύλο; :angry:

Για τις ΠΗΤ μην ανησυχείτε αν είναι για λίγες μέρες. Δηλαδή όλες στις 40 εβδομάδες *νταν* γεννάνε; :blink: soupitsa μου, αν χτύπα ξύλο γεννήσεις με μεγάλη διαφορά, ο γιατρός σου λογικά μπορεί να πιστοποιήσει ότι υπήρχε θέμα.

Α, Κατρίνα, το φωτιστικό 70 έκανε όπως της Βασιλικής. Αυτό ΟΚ, αλλά ένα ραφάκι που είδα στο ίντερνετ και μ' άρεσε το είχε 60 :blink:

Κατερινουλα τελευταια μερα;; :woohoo: :woohoo: ,να βραχηκες γιατι; :blink: ,οσο για τον Νικολαιδη,πριν χρονια ειχα δει

ενα ντοκιμαντερ με μια επεμβαση που εκανε σε εμβρυο μεσα στην μητρα,και ειχα παθει την πλακα μου...ο ανθρωπος δεν πιανεται,το εσωσε το μωρακι που αν γεννιοταν δεν θα ειχε καμια πιθανοτητα επιβιωσης...αυτοι ειναι γιατροι!Κατρινα αυτο το ειχες βαλει και στο φεης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kuo28 έγραψε:

Τι έγινε ρε κορίτσια; Άρχισαν οι άγρυπνες νύχτες; Κι εμένα με πήρε η γιαγιά μου νωρίς το πρωί να με ρωτήσει... αν βράχηκα χθες το βράδυ :S

Μπέλλα μου, πολύ σπαστικό να σου τα ακυρώνουν, αλλά θα έχεις κάτι να περιμένεις ;) Δεν αργεί και πολύ έτσι κι αλλιώς! Τι γλυκός ο άντρας σου που τσαντίστηκε :) Νικολαΐδης ε; Τον είχαν βγάλει στο ΣΚΑΪ τις προάλλες. Σε ένα ντοκιμαντέρ τον είχα πρωτοδεί και είχα μείνει μ... :ohmy:

Το γλυκό κάνω πως δεν το είδα...

Λαμπρινή, ουάου! Τέλεια τα έκανες :) Τα πόδια να σε δω πώς θα κάνεις :P

Γιουλάκι, πολύ σε σκέφτομαι με αυτά που τραβάς. Τι είναι αυτοί γαμώτο; Τουλάχιστον υπάρχει κάποιος να σε πηγαινοφέρνει; Εκείνοι δείχνουν μια στοιχειώδη κατανόηση; Γιατί οκ, δύσκολοι καιροί κ.λπ., αλλά υπάρχουν και όρια. Να έρθουμε για ξύλο; :angry:

Για τις ΠΗΤ μην ανησυχείτε αν είναι για λίγες μέρες. Δηλαδή όλες στις 40 εβδομάδες *νταν* γεννάνε; :blink: soupitsa μου, αν χτύπα ξύλο γεννήσεις με μεγάλη διαφορά, ο γιατρός σου λογικά μπορεί να πιστοποιήσει ότι υπήρχε θέμα.

Α, Κατρίνα, το φωτιστικό 70 έκανε όπως της Βασιλικής. Αυτό ΟΚ, αλλά ένα ραφάκι που είδα στο ίντερνετ και μ' άρεσε το είχε 60 :blink:

Σε ευχαριστλω Κατερινάκι μου για τα γλυκά σου λόγια.

Οδηγάω ακόμα κανονικά. Δεν ξέρω μετά από 2-3 εβδομάδες. Ευτυχώς είμαι καλά, Έχω βαρύνει αλλά πονάκια και συπάσεις δεν με έχουν πιάσει ακόμα.

Αν χρειαστώ έχω τον αντρούλη μου και τον μπαμπά μου να με πηγαινοφέρνουν.

Κατανόηση ΜΗΔΕΝ. Μάλιστα ένας με ρώτησε προχθες αν μπορώ να δουλέψω και την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου. Εκεί ξεχείλισε το ποτήρι και από τις λίγες φορές ύψωσα την φωνή μου και είπα " Θα είμαι ετοιμόγεννη και εσείς σκεφτόσαστε μόνο τον εαυτό σας. Ήδη δουλεύω παράπάνω ...κτλ" Και μου λέει Εντάξει μωρέ πως κάνεις έτσι.....

Τέσπα....

Βάλε μας το ραφάκι να το δούμε...... PLEASE :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster έγραψε:

Κατερινουλα τελευταια μερα;; :woohoo: :woohoo: ,να βραχηκες γιατι; :blink: ,οσο για τον Νικολαιδη,πριν χρονια ειχα δει

ενα ντοκιμαντερ με μια επεμβαση που εκανε σε εμβρυο μεσα στην μητρα,και ειχα παθει την πλακα μου...ο ανθρωπος δεν πιανεται,το εσωσε το μωρακι που αν γεννιοταν δεν θα ειχε καμια πιθανοτητα επιβιωσης...αυτοι ειναι γιατροι!Κατρινα αυτο το ειχες βαλει και στο φεης!

Ναι, το ίδιο (θεϊκό) ντοκιμαντέρ είχαμε δεί. Φοβερός!

Να βράχηκα επειδή έριχνε καρέκλες όταν γύρναγα από δουλειά. Όχι κάτι πρόστυχο :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...