Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΠΡΙΝ ΤΟ 1985


IRENEKANTE

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΤΟ '86 ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ.ΝΟΜΙΖΑ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΖΟΥΣΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ PLAYSTATION ΚΑΙ ΗΛ.ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ,ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΑΝΕΜΕΛΙΑ, ΚΡΥΦΤΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΘΩΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΟΧΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΟΒΟΣΟΥΝ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΕΞΩ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

και για μας που μεγαλωσαμε σε νησι...εκει να δεις παιχνιδι...στην θαλασσα πριν ακομη κλεισει το σχολειο και μεχρι να βραδιασει!

καταπληκτικο κειμενο, ξερετε το προβλημα τωρα δεν ειναι μονο η ελειψη χορου και ασφαλειας αλλα και η νοοτροποια ολων μας...εξεληχτηκαμε σε κατι που μας φοβηζει πλεον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ τι υπεροχες αναμνησεις!!!! στο πατρικο μου υπηρχαν και υπαρχουν αλανες εκει μαζευομασταν γυρω στα 25 παιδια απο ολες τις ηλικιες και το τι παιχνιδι επεφτε!!!!!!!!!!!!!!χαμος γινοταν φωνες γελια και τον αμαζευτο αν δεν νυχτωνε καλα δεν μαζευομασταν σπιτια μας

παιζαμε λαστιχο,κουτσο,αμπαριζα,μηλα,κλεφτες και αστυνομους,πετροπολεμο,μπουγελα,τους ινδιανους πανω στις ελιες,καναμε διαγωνισμο ποιος θα φαει το πρωτο παγωτο (μπομπονελα με γευση κοκα κολα!!)

αρχιζαν τα φλερτ!!! κανονιζαμε βολτες για σινεμα η σε κανενα χαμπουργκεραδικο..πηγαιναμε βολτα στην πλατεια και εκει αρχιζαν και τα πρωτα σκιρτηματα:blush: :blush:

τι ομοραφα χρονια αγνα αθωα και ανεμελα!!!

τωρα η γειτονια ειναι η ιδια μονο που δεν εχει πια παιδια και αν εχει τα ακους να μιλανε μονο για κινητα και ηλεκτρονικα χαθηκε η εοαφη χαθηκε η ανεμελια και το παιχνιδι στους δρομους αναρωτιεμαι το παιδακι μου πως θα μεγαλωσει σε εναν τοσο αφιλοξενο κοσμο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΩ ΠΩ!ΤΑ ΠΙΟ ΥΠΕΡΟΧΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ.ΧΩΡΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΚΑΙ ΣΚΟΤΟΥΡΕΣ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΘΑ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΝ ΓΙ'ΑΥΤΑ.ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΜΑΣ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ!ΣΗΜΕΡΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙ'ΑΥΤΑ.ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ!ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΛΑ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΜΕΙΣ ΒΡΗΚΑΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ.ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΑΔΩΣΟΥΜΕ ΟΜΩΣ?????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα τί μου θύμισες βρε Ειρηνάκι μου? Εγώ είμαι γεννημένη το 1976 και τα έχω ζήσει σχεδόν τα περισσότερα από αυτά! Τώρα, η παλιά μου γειτονιά, εκεί που ήμουν ως 13 χρονών, στα Πετράλωνα, δε θυμίζει σε τίποτε πλέον τα δρομάκια που έπαιζα κι εγώ σαν παιδάκι! Παντού πολυκατοικίες! Κρίμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ 81 ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΑΤΕ ΑΠ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΗΜΟΥΝΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΕΩΝ ΤΕΤΕΙΕΣ ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΟΙ ΑΛΟΔΑΠΟΙ< ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΡΙΑ> ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Η ΑΛΑΝΑ ΠΟΥ ΕΠΑΙΖΑ ΕΓΩ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΠΑΡΚΟ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑΠΑΙΞΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΡΧΕΤΕ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΛΟΥΛΟΥΔΙ. ΠΡΟΦΑΝΟΣ ΕΧΕΤΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΛΕΩ.

ΤΩΡΑ ΒΕΒΕΑ ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΤΗΛ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΥΓΚΥΝΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ......

ΟΣΟ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΡΕΛΑ

ΠΑΝΤΟΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΙΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΟΛΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΧΕΡΙ

ΠΑΡΕ ΠΑΡΕ ΤΗΛ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήμασταν στην τελευταία δεκαετία που προλάβαμε Κρυφτό, Κυνηγητό, Κλέφτες κι Αστυνόμους κ.α. ...

Βλέπαμε Στρουμφάκια, Thundercats, Κabamaru και Candy Candy και όχι Pokemon, Digimon και Yu Gi Oh...

Παίζαμε με Playmobil και LEGO και όταν θέλαμε ποδόσφαιρο υπήρχε ακόμα κάποια αλάνα να μας δεχθεί...

Τρώγαμε καραμελάκια ΡΕΖ, γαριδάκια Extra και Φοφίκο...

Βλέπαμε εκπαιδευτική τηλεόραση στην ΕΡΤ1 και Φρουτοπία και του κουτιού τα παραμύθια...

Επίσης κάναμε ακόμη παιδικά πάρτυ στα σπίτια μας και δεν τρέχαμε σε κάθε τυχαίο παιδότοπο...

Δεν γεννηθήκαμε μέσα στην Τεχνολογία αλλά την ανακαλύψαμε σε μία καλύτερη ηλικία - χωρίς να είναι η μοναδική επιλογή διεξόδου μας από την καθημερινότητα...

Ακούγαμε τη φωνή του άλλου όταν παίρναμε τηλέφωνο μέχρι που μας έφαγαν τα SMS...

Παίρναμε εκατομμύρια φακελάκια με αυτοκόλλητα Panini και όταν μας τύχαινε κάποιο σπάνιο το δείχναμε σε όλο το σχολείο...

Παίρναμε κουλούρια και λουκουμάδες με ζάχαρη από το κυλικείο και όχι τυποποιημένες τυρόπιτες...

Τρώγαμε Κουκουρουκου και Σοκοφρέτες...

Κάναμε ψεύτικα τατουάζ από τις τσίχλες...

Διαβάζαμε Μπλεκ και Σούπερ Κατερίνα... με αγνά μέχρι τότε μηνύματα...και όχι πως θα σου κάτσει η φίλη του φίλου σου...

Τρώγαμε την Φάτσα Μπανάνα από την ΕΒΓΑ και τις γρανίτες Turbo πριν τις καταργήσουν...

Τρώγαμε ακόμη σπιτικό φαγητό...

Πρωτοχρονιά και Ανάσταση καθόμασταν με την οικογένεια μας και δεν τρέχαμε 00.01 στο πρώτο κλαμπ να τσακίσουμε Mojito, space kai Cuervo...

Οι γονείς μας δεν ανησυχούσαν αν θα γυρίσουμε σώοι όπως τώρα... Ματώναμε τα γόνατα μας και συνεχίζαμε το παιχνίδι...

Βλέπαμε Tom & Jerry, Looney toones, Bugs Bunny και Coyte με το Bippp Bippp...

Θυμάστε τα καραμελάκια που όταν τα έβαζες στο στόμα ανατινάσσοταν; Και τη μόδα με τις τσίχλες Shock, το σπανάκι του Ποπάυ και τα τσιγάρα του Αστερίξ;

Τρώγαμε Smarties...

Παίζαμε Μπουκάλα και Θάρρος ή Αλήθεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΠΟ ...

μπουμπούκι , λες και μιλάω εγώ...φοφίκο....

Όλα μα όλα αυτά τα έζησα και αισθάνομαι περήφανη που οι γονείς μου με άφησαν ελεύθερη να τα ζήσω και να τα πάθω.

Αισθάνομαι τόσο γεμάτη παιχνίδι και χορτασμένη και παρακαλάω τον θεό αυτή την παρακαταθήκη όμορφων αναμνήσεων και φιλιών να βοηθήσω και τα παιδιά μου να τη ζήσουν.

Τα παιδιά και τώρα είναι ελεύθερα και με τα κατάλληλα εφόδια θέλω να πιστεύω πως μπορούν να έχουν ανέμελα και ευτυχισμένα παιδικά χρόνια.

Είμαι αισιόδοξος άνθρωπος , δεν θέλω να πιστέψω πως όλα τελείωσαν.

Εμεις τα αφήνουμε να τελειώσουν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα εφυγα τωρα!!!!!!!!!!!!!!!!!Ετσι πραγματικα μεγαλωσαμε!!!Ακριβως!!!Δεν ηξερα τι σημαινει σπιτι απο το πρωι ως το βραδυ εξω για παιχνιδι!!!Ο μπαμπας μου σφυραγε για να μαζευτουμε για φαγητο και τον ακουγαμε απο την αλλη ακρη της γειτονιας....καλοκαιρινες διακοπες 3 μηνες...παιχνιδια χαμος...χτυπηματα υουουουουουυ...αξεχαστα παιδικα χρονια....χιλιες φορες να γεννιομουν ακριβως τα ιδια θα ηθελα να περασω!!!!!!!!!!!!

Και τωρα βλεπεις....απο το πρωι ως το βραδυ τα παιδια κλεισμενα....διαβασμα...φροντιστηρια...υπολογιστες...καμια ανεμελια δυστηχως...με εναν γονιο να τρεχει απο πισω ολη την ωρα και να τα προλαβαινει ολα!ποναει η ψυχη μου οταν τα βλεπω...πως αλλαζει ο καιρος...τα χρονια...

:-(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax βρε κοριτσια τι μου θυμίσατε!Δε λεω οτι περασα τα ωραιότερα παιδικά χρόνια διοτι μεγαλώσαμε 4 αδέλφια με τον παππού και τη γιαγιά, ο πατέρας στον κόσμο του και η μάνα εξαφανισμένη απο τα 6 μου χρονια. Απορώ λοιπόν!Πως επιβιώσαμε. Εχω ενα παιδακι και δεν μπορω να το κανω ζάφτι!Ευχαριστώ το Θεο που μας προστάτευσε!Πόσα να πάρεις απο ενα παππού και μια γιαγιά. Αγράμματοι άνθρωποι και ξαφνικά με τέσσερα παιδιά στην πλάτη. Μεγαλώσαμε με ρούχα άλλων παιδιών αλλα το φαγητο δεν μας έλειψε ποτέ!Ενω αντίθετα έχουν έρθει και στιγμές που δεν ειχα γάλα να πάρω στο παιδί μου. Αντί η ζωή να γίνεται καλύτερη γίνεται χειρότερη. Δεν θα σας πω άλλα. Το μονο που θελω ειναι να καταφερω να προσφέρω τα καλύτερα στο παιδί μου. Δεν είχαμε τους γονείς μου μαζί και παρ ολα αυτα καταφέραμε και σταθήκαμε στα πόδια μας. Θέλω λοιπόν το παιδί μου που θα είμαστε δίπλα του απ ολες τις πλευρές να ζήσει καλύτερα.Την καλημέρα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΩΡΑ

ΤΙ ΤΕΛΕΙΑ ΧΡΟΝΙΑ

Τ Ε Λ Ε Ι Α

ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΥΡΙΖΟΥΝ ΠΙΣΩ

ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΣΕ ΧΩΡΙΟ

ΠΑΙΖΑΜΕ ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ 12 ΠΑΙΔΙΑ

ΚΡΥΦΤΟ,ΨΗΛΟ ΨΗΛΟ ΚΗΝΥΓΗΤΟ,ΣΑΡΑΝΤΑΠΟΔΑΡΟΥΣΑ,ΜΗΛΑΚΙΑ,ΑΓΑΛΜΑΤΑΚΙΑ,

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΙΑ ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΣΤΑΝ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 10 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΘΟΜΑΣΤΑΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΛΕΓΑΜΕ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΟΥΦΟ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ

ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 12 ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΥΓΕΣ ΜΙΑ ΜΙΑ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΝΑ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΑΝΤΕ ΕΦΗ ΩΡΑ ΓΙΑ ΥΠΝΟ

ΔΕΝ ΦΟΒΟΝΤΟΥΣΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΚΛΕΨΕΙ Η ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΑΘΟΥΜΕ

ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΑΙ ΠΑΙΖΑΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ

ΓΥΡΝΟΥΣΑΜΕ ΟΛΟ ΜΑ ΟΛΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙΓΑΜΕ ΟΤΙ ΛΙΠΗ ΚΑΙ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΠΑΙΡΝΑΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΓΑΡΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΓΩΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΟΚΟΦΡΕΤΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΥΓΙΗ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΤΟΣΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

ΣΚΗΝΟΘΕΤΟΥΣΑΜΕ ΘΕΑΤΡΙΚΑ ΕΡΓΑ ΚΑΙ ΠΑΙΖΑΜΕ ΚΑΙ ΚΟΒΑΜΕ ΚΑΙ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ 5 ΔΡΧ

ΑΧ ΘΕΕ ΜΟΥ ΤΙ ΘΥΜΗΘΗΚΑ

ΑΧ ΤΙ ΘΥΜΗΘΗΚΑΜΕ ΤΩΡΑ

ΠΟΣΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ

ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΓΙΝΑΜΑΙ ΔΥΝΑΤΟΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΗ

ΤΟ ΜΥΑΛΟΥΔΑΚΙ ΜΑΣ ΓΕΜΙΖΕ ΜΕ ΑΓΝΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι μου θυμησατε τωρα βρε κοριτσια!!!!!!!! Ειμαι γεννημενη το 1973 και μεγαλωμενη σ'ενα χωριο της πανεφορφης Κρητης κ ολα αυτα τα εχω ζησει!!!! Τα ομορφοτερα χρονια της ζωης μου!!!!!!

Τι θα παραδωσουμε ομως εμεις στα βλασταρια μας???????????????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpoympoyki έγραψε:

Ήμασταν στην τελευταία δεκαετία που προλάβαμε Κρυφτό, Κυνηγητό, Κλέφτες κι Αστυνόμους κ.α. ...

Βλέπαμε Στρουμφάκια, Thundercats, Κabamaru και Candy Candy και όχι Pokemon, Digimon και Yu Gi Oh...

Παίζαμε με Playmobil και LEGO και όταν θέλαμε ποδόσφαιρο υπήρχε ακόμα κάποια αλάνα να μας δεχθεί...

Τρώγαμε καραμελάκια ΡΕΖ, γαριδάκια Extra και Φοφίκο...

Βλέπαμε εκπαιδευτική τηλεόραση στην ΕΡΤ1 και Φρουτοπία και του κουτιού τα παραμύθια...

Επίσης κάναμε ακόμη παιδικά πάρτυ στα σπίτια μας και δεν τρέχαμε σε κάθε τυχαίο παιδότοπο...

Δεν γεννηθήκαμε μέσα στην Τεχνολογία αλλά την ανακαλύψαμε σε μία καλύτερη ηλικία - χωρίς να είναι η μοναδική επιλογή διεξόδου μας από την καθημερινότητα...

Ακούγαμε τη φωνή του άλλου όταν παίρναμε τηλέφωνο μέχρι που μας έφαγαν τα SMS...

Παίρναμε εκατομμύρια φακελάκια με αυτοκόλλητα Panini και όταν μας τύχαινε κάποιο σπάνιο το δείχναμε σε όλο το σχολείο...

Παίρναμε κουλούρια και λουκουμάδες με ζάχαρη από το κυλικείο και όχι τυποποιημένες τυρόπιτες...

Τρώγαμε Κουκουρουκου και Σοκοφρέτες...

Κάναμε ψεύτικα τατουάζ από τις τσίχλες...

Διαβάζαμε Μπλεκ και Σούπερ Κατερίνα... με αγνά μέχρι τότε μηνύματα...και όχι πως θα σου κάτσει η φίλη του φίλου σου...

Τρώγαμε την Φάτσα Μπανάνα από την ΕΒΓΑ και τις γρανίτες Turbo πριν τις καταργήσουν...

Τρώγαμε ακόμη σπιτικό φαγητό...

Πρωτοχρονιά και Ανάσταση καθόμασταν με την οικογένεια μας και δεν τρέχαμε 00.01 στο πρώτο κλαμπ να τσακίσουμε Mojito, space kai Cuervo...

Οι γονείς μας δεν ανησυχούσαν αν θα γυρίσουμε σώοι όπως τώρα... Ματώναμε τα γόνατα μας και συνεχίζαμε το παιχνίδι...

Βλέπαμε Tom & Jerry, Looney toones, Bugs Bunny και Coyte με το Bippp Bippp...

Θυμάστε τα καραμελάκια που όταν τα έβαζες στο στόμα ανατινάσσοταν; Και τη μόδα με τις τσίχλες Shock, το σπανάκι του Ποπάυ και τα τσιγάρα του Αστερίξ;

Τρώγαμε Smarties...

Παίζαμε Μπουκάλα και Θάρρος ή Αλήθεια...

Μπουμπουκι εισαι φοβερη... που τα θυμηθηκες ολα αυτα;:P Καμια φορα τα συζηταω κι'εγω με τον αντρα μου και λεμε τι καλα που ηταν τοτε... αλλα σε καποια θεματα τωρα ειναι καλυτερα... για να λεμε και του στραβου το δικιο (τι εκφραση κι'αυτη:blink: )η τεχνολογια μας εχει σωσει σε καποια θεματα οπως πχ ειναι πολυ καλυτερα που φοραμε ζωνες ασφαλειας στο αυτοκινητο...!!! Ο μπαμπας μου ακομα δεν την φοαραει...:S Αλλες εποχες τοτε που δεν θα ξαναερθουν... :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"ειναι μια..μονο μια η ονειρεμενη φρουτοπια"

Λατρεμενε Ποικο Αποικο..ο Θανος το κολοκυθακι..σνιφ

Θανασακη που εισαι να παιξουμε "Να μεινει να μεινει στο τρυπιο το καμινι..."

Κι αυτο το λαστιχο στη μια πλευρα η καρεκλα και στην αλλη ο ταλαιπωρος αδερφουλης μου...

Εγω ειμαι το "76

Τωρα οι γονεις ειναι τοσο υπερπροστατευτικοι με τα παιδια ..και η οικογενεια τοσο παιδοκεντρικη..και ξενερωνω..τσ τσ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ένα σας λέω! Σταμάτησα την ενόργανη γιατί είχα προπόνηση την ίδια ώρα που έδειχνε τα στρουμφάκια!!

Άσε που την Παρασκευή έχανα το χαβαλέ της γειτονιάς! Όλοι στο δρόμο για κρυφτό και κηνυγητό! Και να φωνάζουν οι γριές να ξεκουμπιστούμε και να μη φωνάζουμε! Και να φωνάζουν οι μπαμπάδες να μην γρατζουνάμε τα αυτοκίνητα! Και να φωνάζουν οι μαμάδες να μαζευτούμε γιατι πήγε 10 η ώρα!!

Εξάλλου... ήμουν η Τσιτάρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω ειμαι το 1985 γεννημενη(στο οριο...).. και ναι...τρελενομουν και τρελενομαι για την αμπαριζα!!!!! μολις φταναμε απεναντι και καταφερναμε να ακουμπησουμε την κολονα του απεναντι,φωναζαμε ΑΜΠΑΡΙΖΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!!! και μας ακουγε ολη η ευβοια!!!!!!!!!!! παρατηρουσα απο τοτε οτι μεχρι και τη χρονια μου ημασταν ακριβως οπως περιγραφεις στο πρωτο μηνυμα του ποστ,παιδια της γειτονιας.... απο τα παιδια του 86 και μετα αλλαξε αυτο....ο κολητουλης μου που μεναμε στην ιδια πολυκατοικια ειναι γεννημενος το 86... ενω εγω κατεβενα τα απογευματα για παιχνιδι στη γειτονια μεχρι να βγουν οι μαναδες να ουρλιαζουν τη νυχτα να μας μαζεψουν, εκεινος επαιζε το νιντεντο που τοτε ειχε πρωτοβγει... απαπα!!!!! εγω μεγαλωσα στη γειτονια(και χωρις κινητο)... και εκεινος γεννημενος ενα χρονο αργοτερα μονο, μεγαλωσε περνοντας το καλοκαιρι στο δωματιο με το air condition και το νιντεντο!!!!!!! σισσιω.....η τσιταρα ημουν εγω, μη τα παρω τωρα !!!!!!! πολυ χαιρομαι που μεγαλωσα ετσι...οτι εγραφε το πρωτο μηνυμα του ποστ το εχω κανει!!!!!! το εχω ζησει!!!!!! μια φορα ενω παιζαμε στη γειτονια,καποιο κακο παιδακι(εγω..) ειχε την ιδεα να φυγουμε σιγα σιγα(μη μας παρουν χαμπαρι απο τα μπαλκονια και τις αυλες οι μαναδες-γιαγιαδες μας και να παμε στα παλια τρενα της χαλκιδας.... μας πηρε 12 η ωρα...μας εψαχνε η μιση χαλκιδα........εμεις καναμε ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ομως.....και ξεχαστηκαμε......αχ δεν θα αναφερω οτι μελανιασε ο ποπος μας απο τις ξυλιες... χιχιχιχιχιχι!!!!! πολυ γουσταρωωωωωωωωωωωωω που μεγαλωσα ετσι!!!!!!! α!και χωρις ζωνη ασφαλειας!!!χχααχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΑΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΝ ΣΥΝΤΟΜΙΑ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ PC....

NA ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ....

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ.....ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ....

ΦΟΒΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ.

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ :(

ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΥΚΛΟΣ....

ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΩΡΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΙ ΕΜΕΙΣ.

ΠΟΠΗ -1980

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To 76 ki ego....Megalosa sti Nikaia.Ti na thumitho .Ton efimeridopoli pou pernouse zosmenos efimerides..Ti giagia mou pou mas estelne na tis paroume to Romantso kai me ta resta pairname Manina....

To tapsi me ta gemista pou to pigainame sto fourno na to psisei....

Kai ta tsourekia to Pasha...

Krufto ,kunigito,ta mila ,skoinaki lastiho.Kai to vrady na eimaste mes sti vroma!!!

Kathe kalokairi 1 mina diakopes me to mple fiataki mas me tragoudia sti diapason me to amaxi fortomeno kai me ti shara apo pano me ta podilata...Gyrizame katamavroi apo tis diakopes....

To idio rouho pigaine apo xadelfi se xadelfi gia hronia...

Metragame posa pagota kai posa mpania eihame kanei....

Thumamai tin adelfi mou san pio megali na pidaei foties tou Ai-Gianni....

Me tis xadelfes mou na paizoume koukles mehri telikis ptoseos kai tous diname onomata apo ti Dunasteiaaaaa ha haaaa.

Mporei tora na zo sto exoteriko ti Nikaia omos ti latrevo!

Edo stin Ollandia zo se ftohogeitonia pou gia tous Ollandous theoreitai Ghetto giati ehei xenous.Ego omos hairomai pou kathe apogevma vgainoun ola ta paidakia mazi kai paizoun mehri tis 11 to vradu horis fovo ,i geitonia antihei me tis fonoules tous ,o kosmos pigainoerhetai...

An pas stis "kales" periohes einai oloi kleidamparomenoi mesa...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

..εγώ είμαι το 1971.. η γειτονιά μου ήταν μια κούκλα γειτονιά, μοσχομύριζε τα καλοκαιρινά βράδια νυχτολούλουδο και αυτοκίνητο είχαν ο μπαμπάς μου και ο φούρναρης.. Οι δρόμοι άδειοι κι εμείς 15 παιδιά απο 5 έως 12 χρονών παίζαμε και ξεσηκώναμε όλη τη γειτονιά στο πόδι.. Ντύναμε τα αγόρια παπάδες και βαφτίζαμε τις κούκλες μας, παίζαμε αμπάριζα, κρυφτό, ανεβάζαμε θεατρικές παραστάσεις στον ακάλυπτο της πολυκατοικίας με εισητήριο 2 δραχμές, και αγοράζαμε παγωτά..

Η γειτονιά μου γέμισε αυτοκίνητα και θόρυβο.. δεν παίζουν πλέον παιδιά στο δρόμο, τα αυτοκίνητα τρέχουν.. ο πολιτισμός μας κατάστρεψε όλους..

Έχω κρατήσει αυτές τις φιλίες όμως, τις αγνές φιλίες, τις καθαρές. Συναντιόμαστε -παντρεμένοι όλοι πια- και τα συζητάμε και νοσταλγούμε την εποχή που όλα ήταν.."αλλιώς". Όλα ήταν "αλλιώς" όχι μόνο επειδή τα βλέπαμε εμείς "αλλιώς"...αλλά επειδή όντως ήταν!!!...

(πόσα έχω να θυμάμαι.. ούτε να ατα γράψω δεν μπορώ.. πως να περιγράψω τα συναισθήματα???....πόσα έχω να θυμάμαι.. ευτυχώς!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ωραίο θέμα λατρεύω τα 80's.Γεννήθηκα το 76 σε νησί.Ο παππούς μου είχε καφένειο που ήταν όλα μαζί εστιάτοριο μέχρι και περιοδικά ειχε.

Θυμάμαι διάβαζα με τα μανίας ΣΕΡΑΦΙΝΟ , ΤΙΡΑΜΟΛΑ,ΠΟΠΑΪ,ΜΠΛΕΙΚ και πολλά άλλα.Το μεσημέρι η γιαγιά μας πήγαινε για μπάνιο έχοντας πάντα το παγουρίνο μας μαζί καθώς βραστό αυγό τοματούλα και ψωμάκι.Το μεσήμερι ύπνο με το ζόρι ή διαβάζαμε το καλές διακοπές για να μας πορετιμάσει για το σχολέιο.Το απόγευμα ή παίζαμε λάστιχο , μήλα, αγαλματάκια ακούνητα μέρα ή νύχτα ,τρώγμα κλασικά τη μπανάνα της ΕΒΓΑ ή την πατούσα κάναμε διαγώνισμο ποιος έχει φάει τα περισσότερα παγώτα και ποιος τα περισσότερα μπάνια .Φορόυσαμε φορεματάκια με τα κρόσια και σαντάλια που δένανε μέχρι το γόνατο (τα σαντάλια ήταν πλαστικά από κάτω και γλιστράγαμε συνήθως)Ακούγαμε duran duran (wild boys) Γιοκαρίνι κ.α. Βλέπαμε candy candy nils hogerson, αργοτέρα Τόλμη και γοήτεια και οσα άλλα αναφέρεται.Κάνμε συλόγι από αυτοκόλητα τις κουκουρούκου και χαρτιά αλληλογραφίας.τρώγαμε φοφίκο εχτρα και δρακουλίνια.Το βράδάκι μαζεύομασταν στην ταβέρνα με παιδία από το χώριο που ερχόνταν από αθήνα ή με τουρίστες και πάιζαμ διάφορα.Μας πήγαινε ο πατέρας βόλτα στο νησί με τη βάρκα και πούλούσαμε ψάρια στους τουρίστες.Κια τόσα άλλα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.........

ΕΓΩ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΡΥΔΙΑ ΕΚΕΙ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΑΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ........Η ΚΑΡΥΔΙΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ:P ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΠΕΣΑ.......ΜΠΑΙΝΑΜΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΕΛΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΡΕΞΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ....ΑΓΟΡΑΖΑΜΕ ΕΝΑ ΠΑΓΩΤΟ -ΑΧ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ,ΗΜΟΥΝ ΜΙΚΡΟΥΛΑ-ΣΕ ΕΝΑ ΚΥΠΕΛΑΚΙ ΜΙΚΡΟ ΜΙΚΡΟ ΜΕ ΛΟΥΛΟΥΔΑΚΙΑ ΑΠ ΕΞΩ,ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΓΕΥΣΗ ΘΑ ΤΗΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΝΤΑ.......ΜΗΠΩΣ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ??:silly: ΑΓΟΡΑΖΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΡΑΜΕΛΑΚΙΑ 2 ΔΡΑΧΜΩΝ ΜΑΣ ΕΔΙΝΕ ΚΑΙ ΛΙΧΟΥΔΙΕΣ Η ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΒΟΛΤΑ ΣΤΗΝ ΒΡΥΣΗ ΛΙΓΟ ΕΞΩ ΑΠ ΤΟ ΧΩΡΙΟ.....ΜΟΝΑ ΜΑΣ...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΟΒΗΘΗΚΑΜΕ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ....ΓΥΡΝΟΥΣΑΜΕ ΣΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ΜΕΧΡΙ ΑΡΓΑ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΠΑΙΖΑΜΕ,ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ.......ΗΤΑΝ ΑΓΝΑ ,ΑΘΩΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΤΑ ΑΝΑΠΟΛΩ ΜΕ ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΖΗΣΕΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΖΟΥΓΚΛΑ!!!

ΟΜΩΣΣΣΣΣΣΣΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ....ΕΓΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΝΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΑΛΛΑΞΑΝ ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΕΙ ΠΙΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΟΦΙΚΟ-:woohoo: :woohoo: :woohoo: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΡΗΚΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΦΟΦΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΓΟΥΡΙΝΟ ΣΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ ΚΑΙ ΣΠΡΑΙΤ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΜΑΓΚΙΑ ΚΑΙ ΠΕΔΙΛΟ ΜΕ ΚΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΣΟΡΤΣΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΛΛΙ ΚΟΤΣΙΔΑΚΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΚΟΚΑΛΑΚΙΑ ΚΕΡΑΣΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ ΓΔΑΡΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΩΜΑΤΑ.ΣΑ ΠΑΛΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ.ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΩΝ ΖΙΚ ΖΑΚ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ>>><<ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕ ΓΥΡΕΨΕΤΕ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΑΛΑΝΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΑ ΝΕ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΜΗ ΜΕ ΜΑΖΕΥΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΚΟΜΑ ΜΑΝΑ>>>ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΚΑΙ ΔΩΣΤΟΥ ΚΛΑΜΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...