Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΓΟΝΙΜΕΣ ΗΜΕΡΕΣ


Recommended Posts

:cheer: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ κοριτσια.....διαβασα εδω στο φορουμ απο μια κοπελα ,οτι για να βρεις την γονιμη ημερα μετρας την ημερα που σου ηρθε η πειοδος 14 μερες πριν {ειναι η γονιμη τησ το ειπε ο γυναικολογοσ της}ετσι μπορεις να υπολογισεις και για τον αλλο μηνα περιπου που κοντα πεφτει.εγω που εχω μεγαλο κυκλο νομιζω πως θα με βοηθησει.εσεις τι λετε?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω ξερω πως η γονιμη μερα ειναι 14 μερες ΠΡΙΝ την επομενη περιοδο.Δεν οφελει ομως κανενας τετοιος υπολογισμος εαν δεν εχει ακριβη κυκλο.Θα συμφωνησω πως με το τεστ ωορηξιας θα εχεις καλυτερη εικονα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ξερω πως η γονιμη μερα ειναι 14 μερες ΠΡΙΝ την επομενη περιοδο.Δεν οφελει ομως κανενας τετοιος υπολογισμος εαν δεν εχει ακριβη κυκλο.Θα συμφωνησω πως με το τεστ ωορηξιας θα εχεις καλυτερη εικονα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ξερω πως η γονιμη μερα ειναι 14 μερες ΠΡΙΝ την επομενη περιοδο.Δεν οφελει ομως κανενας τετοιος υπολογισμος εαν δεν εχει ακριβη κυκλο.Θα συμφωνησω πως με το τεστ ωορηξιας θα εχεις καλυτερη εικονα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω απο οτι εχω καταλαβει γονιμη μερα μπορει τελικα να ειναι η οποιαδηποτε με πιο σιγουρες 12-15 ημερες του κυκλου αλλα το πιο σημαντικο ειναι να ειμαστε χαλαρες, να μην το σκεφτομαστε και να μην αγχωνομαστε για να ερθει το μωρακι μας οταν θελησει!!!!!!!!!!!!!!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω απο οτι εχω καταλαβει γονιμη μερα μπορει τελικα να ειναι η οποιαδηποτε με πιο σιγουρες 12-15 ημερες του κυκλου αλλα το πιο σημαντικο ειναι να ειμαστε χαλαρες, να μην το σκεφτομαστε και να μην αγχωνομαστε για να ερθει το μωρακι μας οταν θελησει!!!!!!!!!!!!!!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω απο οτι εχω καταλαβει γονιμη μερα μπορει τελικα να ειναι η οποιαδηποτε με πιο σιγουρες 12-15 ημερες του κυκλου αλλα το πιο σημαντικο ειναι να ειμαστε χαλαρες, να μην το σκεφτομαστε και να μην αγχωνομαστε για να ερθει το μωρακι μας οταν θελησει!!!!!!!!!!!!!!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ 14 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΑΛΛΗ 14 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΥΧΑΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΑΣΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ 14 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΑΛΛΗ 14 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΥΧΑΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΑΣΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ 14 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΑΛΛΗ 14 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΥΧΑΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΑΣΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνήθως είναι γύρω στη μέση του κύκλου, εγω με κύκλο 25-26 ημερών είχα ωορρηξία 12-13η μέρα. Αν ψάχνεις να τις βρεις πάρε κανα τεστ ωορρηξίας ή μέτρησε την θερμοκρασία σου κάθε πρωί σε έναν κύκλο και θα την εντοπίσεις!

Η πιο απλά παρατήρησε ποια μέρα έχεις κάποια απο τα συμπτώματα ωορρηξίας... λίγα πονάκια, υγρά κτλ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνήθως είναι γύρω στη μέση του κύκλου, εγω με κύκλο 25-26 ημερών είχα ωορρηξία 12-13η μέρα. Αν ψάχνεις να τις βρεις πάρε κανα τεστ ωορρηξίας ή μέτρησε την θερμοκρασία σου κάθε πρωί σε έναν κύκλο και θα την εντοπίσεις!

Η πιο απλά παρατήρησε ποια μέρα έχεις κάποια απο τα συμπτώματα ωορρηξίας... λίγα πονάκια, υγρά κτλ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνήθως είναι γύρω στη μέση του κύκλου, εγω με κύκλο 25-26 ημερών είχα ωορρηξία 12-13η μέρα. Αν ψάχνεις να τις βρεις πάρε κανα τεστ ωορρηξίας ή μέτρησε την θερμοκρασία σου κάθε πρωί σε έναν κύκλο και θα την εντοπίσεις!

Η πιο απλά παρατήρησε ποια μέρα έχεις κάποια απο τα συμπτώματα ωορρηξίας... λίγα πονάκια, υγρά κτλ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα είναι σχετικά. Εγώ όταν έκανα τεστάκια την έβρισκα την ωορρηξία μεταξύ 19-21η μέρα σε 28-30 μέρες κύκλο. Η νύφη μου συνέλλαβε την 8η μέρα σε 27 μέρες κύκλο.

Κι εγώ θα σε συμβούλευα να πάρεις για 1-2 μήνες τεστ ωορρηξίας πιο πολύ για να μάθεις να διαβάζεις το σώμα σου. Εγώ πριν τα τεστ δεν καταλάβαινα πότε είναι Η μέρα. Μετά έμαθα να βλέπω τα υγρά (ασπράδι αυγού), να νιώθω τα ιδιαίτερα πονάκια (που πριν νόμιζα ότι είναι του εντέρου). Και 2 μήνες έκανα και υπέρηχο για να δω αν τα αυγουλάκια που κάνω είναι ΟΚ.

Α! Έγκυος έμεινα το μήνα που δεν κοίταξα τίποτα, οπότε μην τρελαίνεσαι και πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα είναι σχετικά. Εγώ όταν έκανα τεστάκια την έβρισκα την ωορρηξία μεταξύ 19-21η μέρα σε 28-30 μέρες κύκλο. Η νύφη μου συνέλλαβε την 8η μέρα σε 27 μέρες κύκλο.

Κι εγώ θα σε συμβούλευα να πάρεις για 1-2 μήνες τεστ ωορρηξίας πιο πολύ για να μάθεις να διαβάζεις το σώμα σου. Εγώ πριν τα τεστ δεν καταλάβαινα πότε είναι Η μέρα. Μετά έμαθα να βλέπω τα υγρά (ασπράδι αυγού), να νιώθω τα ιδιαίτερα πονάκια (που πριν νόμιζα ότι είναι του εντέρου). Και 2 μήνες έκανα και υπέρηχο για να δω αν τα αυγουλάκια που κάνω είναι ΟΚ.

Α! Έγκυος έμεινα το μήνα που δεν κοίταξα τίποτα, οπότε μην τρελαίνεσαι και πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα είναι σχετικά. Εγώ όταν έκανα τεστάκια την έβρισκα την ωορρηξία μεταξύ 19-21η μέρα σε 28-30 μέρες κύκλο. Η νύφη μου συνέλλαβε την 8η μέρα σε 27 μέρες κύκλο.

Κι εγώ θα σε συμβούλευα να πάρεις για 1-2 μήνες τεστ ωορρηξίας πιο πολύ για να μάθεις να διαβάζεις το σώμα σου. Εγώ πριν τα τεστ δεν καταλάβαινα πότε είναι Η μέρα. Μετά έμαθα να βλέπω τα υγρά (ασπράδι αυγού), να νιώθω τα ιδιαίτερα πονάκια (που πριν νόμιζα ότι είναι του εντέρου). Και 2 μήνες έκανα και υπέρηχο για να δω αν τα αυγουλάκια που κάνω είναι ΟΚ.

Α! Έγκυος έμεινα το μήνα που δεν κοίταξα τίποτα, οπότε μην τρελαίνεσαι και πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ. ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΟ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (10/10) ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΕΣΤΑΚΙΑ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΑΓΧΩΘΩ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ. ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΟ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (10/10) ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΕΣΤΑΚΙΑ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΑΓΧΩΘΩ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ. ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΟ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (10/10) ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΕΣΤΑΚΙΑ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΑΓΧΩΘΩ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανα εχθές μία κουβέντα με τον άντρα μου για τα τεστ αυτά και διαπίστωσα ότι μόνο αρνητικά το βλέπει. Φοβάται λέει ότι θα γίνονται πλέον όλα μηχανικά. Εγώ διαφωνώ. Και σκέφτομαι σοβαρά όταν με αφήσει ξανά ο γιατρός (είχα μία παλίνδρόμηση πριν περίπου δύο εβδομάδες) να τα χρησιμοποιήσω χωρίς να το γνωρίζει, ώστε να μην αγχωθεί εκείνος, και απλά τις μέρες εκείνες να τον προκαλώ λίγο παραπάνω. Σκέφτομαι λάθος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανα εχθές μία κουβέντα με τον άντρα μου για τα τεστ αυτά και διαπίστωσα ότι μόνο αρνητικά το βλέπει. Φοβάται λέει ότι θα γίνονται πλέον όλα μηχανικά. Εγώ διαφωνώ. Και σκέφτομαι σοβαρά όταν με αφήσει ξανά ο γιατρός (είχα μία παλίνδρόμηση πριν περίπου δύο εβδομάδες) να τα χρησιμοποιήσω χωρίς να το γνωρίζει, ώστε να μην αγχωθεί εκείνος, και απλά τις μέρες εκείνες να τον προκαλώ λίγο παραπάνω. Σκέφτομαι λάθος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανα εχθές μία κουβέντα με τον άντρα μου για τα τεστ αυτά και διαπίστωσα ότι μόνο αρνητικά το βλέπει. Φοβάται λέει ότι θα γίνονται πλέον όλα μηχανικά. Εγώ διαφωνώ. Και σκέφτομαι σοβαρά όταν με αφήσει ξανά ο γιατρός (είχα μία παλίνδρόμηση πριν περίπου δύο εβδομάδες) να τα χρησιμοποιήσω χωρίς να το γνωρίζει, ώστε να μην αγχωθεί εκείνος, και απλά τις μέρες εκείνες να τον προκαλώ λίγο παραπάνω. Σκέφτομαι λάθος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αυτό πιστεύω κι εγώ, παντού καλά είναι, έχω ακούσει πολύ καλές εμπειρίες και για τα δύο, απλώς να βρει η κάθε γυναίκα έναν γιατρό που να εμπιστεύεται και να νιώθει άνετα, για μένα αυτό μετράει!
    • Μετά από αυτό που περάσαμε κι εγώ θα το κάνω της γρίπης για να πάρει αντισώματα και το μωράκι! Θα προσπαθήσω να πείσω και τον σύζυγο γτ έχει φοβία με τις ενέσεις..
    • Κορίτσια πήγα γιατρο! Ολα σουπερ 215γρ το λακτακι μας, ολα τα βρηκε φυσιολογικά! Τη γλυτώσαμε τη ζαβομαρα 😝 35,5 τραχηλος και μου ειπε πολυ καλος, ψηλος.  Αρχες ιουνιου εξετασεις και 12/06 Β επιπέδου. Συνεχιζω με τις  πολυβιταμινες  που παίρνω κ το χάπι του θυρεοειδή. Μας το έβγαλε κ φωτο ίδιο ο πατέρας του είναι. Από τώρα φαίνεται 
    • Σ ευχαριστώ πολύ.Εχω μέρες ακόμα μπροστά μου πρέπει να βρω τρόπο να ηρεμήσω όσο γίνεται αυτό δηλαδή.Ναι τα συναισθήματα είναι πολλά.Δεν ξέρω αν είμαι έτοιμη να δεχθώ μια αποτυχία.Ευχομαι απλά σε πρώτο βήμα να υπάρξει η εμφύτευση.
    • Αχ.... Όσες φορές κι αν διαβάσω αναρτήσεις από κοπέλες σε αναμονή από έμβρυομεταφορά μου έρχονται όλα εκείνα τα συναισθήματα, φόβος, αγωνία, προσμονή, άγχος, ελπίδα.... Από τη μια να παίρνεις κουράγιο κι από την άλλη να γεμίζει αρνητικές σκέψεις το μυαλό...   Υπομονή κορίτσι μου! Λίγη υπομονή ακόμα.... Δεν είσαι μόνη σου...  Εύχομαι να έχεις μόνο ευχάριστα νέα σύντομα! 🍀☺️🙏🏼
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...