Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σπερμοδιάγραμμα


papakimou

Recommended Posts

κορίτσια σήμερα πήρε ο άντρας μου τα αποτελέσματα αλλά επειδή εγώ είμαι στη δουλειά δεν τα έχω στα χέρια μου ωστοσο με πήρε τηλέφωνο και μου ειπε μες στις άκρες.κι επειδή δεν κρατιέμαι θέλω να σας πω μες στις άκρες.

αποχή:5 μέρες

όγκος σπερματος 4ml

αριθμός ανα ml 90.000.000

ph 8.5

Ζωηρή κίνηση 1 ώρα :38%

Ζωηρή κίνηση 2 ώρα :38%

Αυτά ξέρω μέχρι στιγμή το βράδυ που θα βρεθούμε θα τα διαβάχω και θα σας γράψω. Ωστόσο με αυτά τα αποτελέσματα εσείς τί λέτε. 38% ζωηρά δεν είναι λίγα;; Πάνω από 50% δεν πρέπει να είναι;;;; και το ph είναι υψηλό. Στο μικροβιολογικότου είπαν οτι είναι καλά τα αποτελέσματα. Αυτό μόνο! Πείτε μου τη γνώμη σας!!! Μέχρι να πάω να τα δω θα σκάσω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα αποτελεσματα ειναι παρα πολυ καλα, οχι απλα καλα. Ο αριθμος ειναι εξαιρετικος και οσον αφορα την κινητικοτητα, το 50% αναφερεται στην ζωηρη+μετρια κινηση. Οποτε δεν εχετε κανενα προβλημα.

Εμεις να φανταστεις με πολυ κατωτερα νουμερα στο σπερμοδιαγραμμα και διανυω τωρα τη 2η εγκυμοσυνη μου!!! :woohoo:

Σου ευχομαι συντομα με ενα μωρακι. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλήθεια νόμισα πως 50% έπρεπε να είναι η ζωηρή! Να ήξερες πόσο με ανακούφισες!!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ σου έυχομαι τα καλύτερα με ένα μωρό γεμάτο υγεία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KARKINAKI έγραψε:

πλακα με κανεις;;;;;

τα αποτελεσματααγγιζουν το τελειο!καλυτερα να μη σου πω ποσα εχει ο αντρας μου!!! :(:ohmy:

Μαλλον θα πρεπει να τις γραψουμε τα δικα μας αποτελεσματα για να μην ανησυχει!!!!! :laugh: :laugh: Και το δικο μας ειναι........... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lollipop διαβασα οτι ξεκινατε εξωσωματικη;

αν ναι σου ευχομαι ολοωψυχα να σας πανε ολα καλα , που θα σου πανε γιατι σε βρισκω πολυ αισιοδοξη και με ενεργεια!!! :laugh: :laugh: :laugh:

εμεις πρεπει να κανουμε το σπερμοδιαγραμμα μετα την 3μηνη θεραπεια και ουτε που θελω να δω τι πουλια πιασαμε αυτη τη φορα... :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nαι ξεκιναμε κι εμεις σιγα σιγα :laugh: και ειμαι χαρουμενη γιατι κανουμε ενα μικρο βημα προς το ονειρο.

Βεβαια υπαρχουν και καποιες ωρες μεσα στην μερα που "πεφτω" λιγο αλλα το ξεπερναω γρηγορα. Τι να κανουμε? :P Αν κατεβασω τα μουτρα μου και αρχισω το μοιρολο'ι' θα χαλασω και την ψυχολογια του αντρα μου και τοτε.........bye bye σπερματοζωαριακια :laugh: :laugh:

Ευχομαι να πανε ολα καλα με την θεραπεια κ να εχετε τα αποτελεσματα που επιθυμειτε!!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καρκινακι καλημερα.απο οτι ειδα και εσεισ προβλημα με το σπερμα και εχει παρει θεραπεια ο αντρασ σου ε? το ιδιο και εμεισ.η τριμηνη θεραπεια τελειωνει σε 25 ημερεσ και θα δουμε και εμεισ τι πουλια πιασαμε.εμενα ο αντρασ μου παιρνει 2 eviol την ημερα ,1 trebon σκονακι και 1 αμπουλα superamin.εσενα τι παιρνει ο δικοσ σου?τι κινητικοτητα ειχατε και τι αριθμο?εμεισ εχουμε 12%κινητικοτητα με αριθμο 60.000.000.αν και το ενα μικροβιολογικο μασ εβγαλε 2% κινητικοτητα αλλα ο ουρολογοσ μασ ειπε οτι δεν το εμπιστευεται πολυ σαν μικροβιολογικο και μασ εστειλε εκει που βγηκε το 12%.χαλια δηλαδη και εκει.κιρσοκιλη δεν υπαρχει σε εμασ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχομαι να σας πάνε όλα καλά κοριτσια!!! θα συνεχίσουμε κι εμείς τις προσπάθειες κι εύχομαι να έρθει το σποράκι μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλινι σας βρισκω εξαιρετικους πλακα μου κανεις;;; με 60 εκ. εγω θα πετουσα!!

με τη κινητικοτητα μη μασας πολυ ευκολα ανεβαινει!!

εμεις ειχαμε και εχουμε αθλιο σπερμα και κιρσοκηλη α-β βαθμου η οποια και να εγχειριστει πολυ δυσκολα να επανελθει γιατι ο αντρας μου ειναι ηδη 39 ετων και οτι ζημια εχει γινει , εχει γινει

εμεις ειχαμε 6 εκατομμυρια ανα μλ και κινητικοτητα 10% που μετα την θερπαεπεια και σε μια σπερματεγχυση ανεβηκε στο 55% πριν τον εμπλουτισμο, μετα επιασε το 95%..αλλα πασχουμε απο σοβαρη ολιγοσπερμια και δεν ενδυκνειται ουτε η σπερματεγχυση δυστυχως...

παιρνουμε 3 χαπακια eviol 3 αμπουλες καρνιτινης και 1 χαπακι nolvadex που einai ορμονη...ο Θεος βοηθος την αλλη βδομαδα θα κανουμε διαγραμμα και θα σας πω..

ρε κοριτσια τελικα ειναι εφικτο με τη θεραπεια να ανεβουν τα ποσοστα ή τζαμπα παιδευομαστε;;;; εχετε καμια πληροφορια; η Χαρα35 ξερω οτι πανε περιφημα .αλλες;;;; ,μπας και παρω λιγο τα πανω μου;;;;

τρωω τη πρωτη χαστουκα με το γεγονος οτι το σπερμα ειναι αθλιο, αντε να το χωνεψω...μετα το παιρνω αποφαση για σπ-χυση και πεφτει ο αριθμος σε3 εκατομυρια..πεφτω να γκρεμοτσακιστω και μετα τρωω και ακυρο για 2η προσπαθεια σπ-χυση!!!!!!!!!!

θα μεινω καραφλη δε μπορει;;;; δε θελω με τπτ να παω σε εξωσωματικη αλλα εκει οδευω..ουφ...ρουλινι χαλαρωσε η περιπτωση σας ειναι αστεια(με τη καλη εννοια της λεξης..θα πανε ολα πολυ καλα αληθεια)..... :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου ακουστε και τα δικα μου χαλια και παρτε κουραγιο!!!

1ο σπερμοδιαγραμμα αριθμος σπερ/ριων ανα ml 8,5εκατομμ.

ταχεια κινητικοτητα.....0%

2ο σπερμοδιαγραμμα μετα απο θεραπεια μα nolvadex και μια σκονη

18εκατομμ. ταχεια κινητικοτητα.....0%

:ohmy::ohmy::ohmy::ohmy::ohmy::ohmy::ohmy::ohmy:

Μεγαλη επιτυχια :laugh: :laugh:

Γι αυτα ευθυνεται μια κιρσοκηλη που δεν την εγχειρισαμε με συμφωνη γνωμη ουρολογου κ γυναικολογου!Καρκινακι κ ο δικος μου 38 ετων ειναι.

Οντως η ΧΑΡΑ35 ειδαν αποτελεσματα! Τι να πω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου, αν και δεν έχω άποψη για το θέμα που σας απασχολεί (μιας και όοολα τα προβλήματα τα χω μαζέψει εγώ και όχι ο αντρούλης μου) θα σας συμβούλευα να ψάξετε και την ομοιοπαθητική... έχω διαβάσει (από το πολύ το ψάξε ψάξε για μένα) ότι έχει θεαματικά αποτελέσματα στην ολιγοασθενοσπερμία....ΦΙΛΑΚΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας περνάω και το σπερμοδιάγραμμα σήμερα. Αν παρατηρήσετε κάτι πείτε μου

Ληψη : εκτός εργαστηριου

Αποχή: 4 μέρες

PhQ 8.5

Όγκος 4ml

Πήξη: Φυσιολογική

Σύσταση: Ανομοιογενής

Συγκολλήσεις : Αρκετές

Αιμοσφαιρίνη : Όχι

Ρευστοποίηση: 15 min-πλήρης

Αριθ.Σπερματοζ: 90εκατ/ml

Συνολικός αριθ 360εκατ/εκσπερμ

Κινητικότητα

ΖΩΗΡΗ ΜΕΤΡΙΑΝΩΘΡΗ ΟΛΙΚΗ ΝΕΚΡΑ Ή ΑΚΙΝΤΑ

Ώρα 1 38% 12% 13% 63% 37%

Ώρα 2 35% 12% 13% 60% 40%

Ώρα 4 33% 10% 9% 52% 48%

Ώρα24 0% 1% 5% 6% 94%

(VSL) :26.0 μ/sec

Ολικός αριθμός κινητών σπερμ(την 1η ώρα): 56.7 εκατ/ml

Μικροσκοπικη εξεταση

Πυοσφαίρια: -

Σπερματοκύτταρα: 1εκατ/ml

Σπερματίδες: 1εκατ/Ml

Ερυθρά: -

Παρατηρήσεις:

Παθολογικές μορφές σπερματοζωαρίων μπορούν να φέρουν ως και 3 ανωμαλίες οι οποίες προσμετρώνται ξεχωριστά σε κάθε κατηγορια.

Μορφολογία Σπερματοζωαρίων

Φυσιολογικά:17%

Ανώμαλα 83%

Ανάλυση ανωμαλιών:

ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΚΕΦΑΛΗΣ 74%

Σχήματος: 68%

Πεπλατυσμένα 6%

Στρογγυλά 6%

Λογχοειδή 6%

Άμορφα 42%

ΜΕΓΕΘΟΥΣ 28%

Μεγάλα 4%

Μικρά 24%

ΑΚΡΟΣΩΜΑΤΟΣ 22%

ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΑΥΧΕΝΑ 18%

θέση έκφυσης 7%

Παχύς 1%

Κεκαμμένος 8%

ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΟΥΡΑΣ 20%

Περιελιγμένη 6%

Παχιά 2%

Κεκαμμένη 10%

ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΚΥΤΤΑΡΟΠΛΑΣΜΑΤΟΣ 4%

Κυτταροπλασματική Σταγόνα 4%

Η αναλυση έγινε στον αυτόματο αναλυτή σπέρματος CRISMAS CLINICAL 4.5

Για τη μορφολογία των σπερματοζωαρίων ακολουθουνται τα κριτηρια HORTE

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παπακι μου θα σου πω την γνωμη μου εμπειρικα (δεν ειμαι γιατρος :unsure: )

Η κινητικοτητα και ο ογκος ειναι μια χαρα!Αν μπορω να εντοπισω κατι αυτο ειναι στην μορφολογια.(???)

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΙΔΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ

Κλεισε ενα ραντεβου με τον γιατρο σου για να σου το αναλυσει και να σου πει σιγουρα πραγματα. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το 17% φυσιολογικά λες.

Στο χαρτί έλεγε ότι η φυσιολογική τιμή είναι πάνω από 14%.οποτε είναι μάλλον καλό.

εμένα αυτό που με απασχολεί είναι το Ph και οι συγκολλησεις.

Τέλος πάντων θα πάω στο γυναικολογο σε μερικές μέρες και θα του δούμε.

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papakimou έγραψε:

Για το 17% φυσιολογικά λες.

Στο χαρτί έλεγε ότι η φυσιολογική τιμή είναι πάνω από 14%.οποτε είναι μάλλον καλό.

εμένα αυτό που με απασχολεί είναι το Ph και οι συγκολλησεις.

Τέλος πάντων θα πάω στο γυναικολογο σε μερικές μέρες και θα του δούμε.

φιλια

στις συγκολλησεις αναφερομουν κι εγω. Κλεισε το ραντεβου σου για σιγουρια και περιμενουμε νεοτερα. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papakimou έγραψε:

Για το 17% φυσιολογικά λες.

Στο χαρτί έλεγε ότι η φυσιολογική τιμή είναι πάνω από 14%.οποτε είναι μάλλον καλό.

εμένα αυτό που με απασχολεί είναι το Ph και οι συγκολλησεις.

Τέλος πάντων θα πάω στο γυναικολογο σε μερικές μέρες και θα του δούμε.

φιλια

στις συγκολλησεις αναφερομουν κι εγω ;) . Κλεισε το ραντεβου σου για σιγουρια και περιμενουμε νεοτερα. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lollipop κάνατε κάποια θεραπεία για το σπέρμα? Φαντάζομαι πως ναί. Πάντως η γυναικολόγος μου μας είχε πει οτι όλα αυτά τα σκευάσματα (τρεμπόν κλπ) λειτουργούν σαν ενισχυτικά, αλλάδεν λύνουν τα προβλήματα στο σπέρμα.

Ο δικός μου ο σύζυγος στην πρώτη εξέταση είχε 8% κινητικότητα, στην δεύτερη εξέταση 2% κινητικότητα με αυξημένα πυοσφαίρια, οπότε διαγνώστηκε προστατίτιδα. Πήρε αντιβίωση για ένα μήνα μαζί και τα ενισχυτικά σκονάκια και αμπούλες. Μόλις τελείωσε η αντιβίωση, τα ενισχυτικά τα σταμάτησε για να δούμε αν έχει φύγει η προστατίτιδα και τί ζημιά του έχει κάνει στο σπέρμα.

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος και η κινητικότητα έχει ανέβει στο 30% και η γυναικολόγος μας είπε τηλεφωνικά οτι είναι πολύ ελπιδοφόρο.

Αύριο θα πάμε και στον ουρολόγο να μας πει τί να κάνουμε απο δω και πέρα και μετά θα δούμε...

papakimou,οπότε το 38% νομίζω οτι είναι πολύ καλό, ειδικά όταν έχουν προκύψει εγκυμοσύνες και με 1% κινητικότητα.Ο Θεός να είναι κοντά σε όλες μας και να κάνει το θαύμα του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kopelia έγραψε:

Lollipop κάνατε κάποια θεραπεία για το σπέρμα?

πηρε nolvadex και trebon... οταν τελειωσε η αγωγη και εκανε σπερμοδιαγραμμα ειχε μια μικρη αυξηση στον αριθμο αλλα η κινητικοτητα δεν αλλαξε καθολου χαλια ηταν,χαλια παρεμεινε.Δεν ειχαμε μικροβιο αλλα διαπιστωθηκε κυρσοκηλη η οποια ευθυνεται για το προβλημα μας.

30% κινητικοτητα ειναι καλη βρε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περιμένω να δω τί θα μας πούν και οι γιατροί. Λέμε να πέμα και στην Αθήνα στον γιατρο που μου έκανε την λαπαροσκόπηση για να μας δεί κι αυτός και να μας πει την άποψή του. Επειδή είχα την ενδομυτρίωση ίσως να χρειαστεί να προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση ή εξωσωματική. Θα δείξει, αν και θέλω να ελπίζω και να περιμένω.

Εσείς έχετε κάνει σπερματέγχυση ή πάτε κατευθείαν για εξωσωματική? Πότε θα την΄κάνετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lollipop με τη σπερματεγχυση και τον εμπλουτισμο ποσο πηγε η κινητικοτητα σας;

η καρνιτινη δε βοηθα; στο λεω γιατι και σε μας η κινητικοτητα ηταν 10%(μαζι ζωηρως και μετριως) και μετα απο 1,5 μηνα ανεβηκε στο 50% αλλα παιρνει καρνιτινη και εβιολ απο 3 κψουλες τη μερα-αμπουλες...μου φαινεται περιεργο που ανεβηκε ο αριθμος και οχι η κινητικοτητα....

το nolvadex ειναι για τον αριθμο;

εχω αρχισει και την ψαχν με την ομοιοπαθητικη κοριτσια,ακουσα απο δω μεσα οτι πολλες κοπελες βρηκαν γιατρεια με την ομοιπαθητικη και το σπερμα. εχετε καμια εμπειρια;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Karkinaki μου την μερα της σπερματεγχυσης ημουν τοσο χαλια που το μονο που ειχα στο μυαλο μου ηταν να τελειωνουμε να φυγω :( Εκτος αυτου ειχα πει στον γιατρο να μην μου πει λεπτομεριες για να μην αγχωνομαι....οταν με ετοιμαζε μου ειπε "ολα καλα με το σπερμα",μονο αυτο.

Για την ομοιοπαθητικη δεν εχω ιδεα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...