Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΦΛΕΒΑΡΗ-ΜΑΡΤΗ 2009


Recommended Posts

καλημερα Ανθη καλα είμαστε ! 14 κιλα διαβαζω! :o:o

κ μεις 14,200! :lol::lol:

υψος δεν καταφερα να μετρησω ,αλλα ψηλωνουμε συνεχεια ,τα παντελονια ολο κ κονταινουν(ειναι ενας πρακτικος τροπος μετρησης κ αυτος! :lol::lol: )

τα φιλια μου σε ολες

κ ιδιαιτερα στον Πανουλη :)

και στην Κωνσταντινα :):x

Γεια σου Θάλεια μου!!! Και έλεγα πότε θα δε σω στο θεματάκι :D !!! Νιώθω μια ανακούφιση που κι άλλα παιδάκια συνομίληκα του Πάνου είναι 14 κιλά γιατί μέχρι τώρα μέχρι 12 κιλά άκουγα και με είχε πιάσει ένα άγχος :roll: ότι ο Πανούλης έχει πριττά κιλάκια :lol: ...

Όσο για το ύψος ο Πάνος κάθεται.Του λέω έλα να σε μετρήσω και αμέσως ξαπλώνει :lol: .Ψυχολογικό θα του δημιουργήσω του παιδιού :lol: .

Αλήθεια, ποια είναι η Κωνσταντίνα :? ;;;;;;;;

Να μου φιλήσεις την τσαούσα σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 346
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα Ανθη μου!

ληξουρακος κ ο Πανουλης!μ αρεσει!!! :lol::lol:

κ μενα το ιδιο η Φαιη,

αφου να φανταστεις της αρεσει το VEGEMITE ειναι Αυστραλεζικο προιον της κραφτ απο μαγια μπυρας(μαυρου χρωματος) που αλοιφεις ελαχιστα στη φετα του τοστ,ελαχιστα ομως,ειναι ολιγον αλμυρο κ πλουσιο σε βιταμινες Β ,ειδε λοιπον που τρωω εγω το καθιερωσε κ η σουσουραδα!

οπως κ την σαλατα ταμπουλε που φτιαχνω ,οπως κ τα noodles καμια φορα :oops: σκυβουμε κ οι δυο πανω απο την κουπα κ οποια προλαβει! :lol::lol:

κ μη στεναχωριεσαι για τα κιλα μας ,μια χαρα ειμαστε αλλωστε προσεχουμε σε γενικες γραμμες κ τι δινουμε,απλα ειναι ορεξατα τα παιδακια μας ,φτου μην τα ματιασω!

α! η Κωσταντινα που ρωτησες ειναι η μικρη της σαυροπιγκουινου

φιλακια πολλα Ανθη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α! η Κωσταντινα που ρωτησες ειναι η μικρη της σαυροπιγκουινου

Ααααααα! Κωνσταντίνα λέγεται το savropinguinaki;;; Δεν το ήξερα :P ..

Τελικά οι δυο μας γράφουμε πάλι στο θεματάκι αυτό..χαχαχαχαχα :lol:

Λιχούδικα τα ζουζουνομωρά μας ε;;; Δεν πειράζει..Προχτές του έδωσα μπιφτέκι από κοτόπουλο και μπρόκολο και η αδερφή μου με δούλευε ότι του κάνω δίαιτα...Στο μεζέ με έχουν πάρει :roll: ...

Πού μένεις Θάλεια;; Θεσσαλονίκη;; Μου είχες ξαναπεί αλλά δε θυμάμαι...

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια η δικιά μου είναι 10 κιλά 8-)

ύψος δεν θυμάμαι

τα κατορθώματα της σας τα διηγούμαι κατα καιρούς :lol::lol::lol:

Είμασταν μαθημένοι από την Ιωάννα μας που είναι αρνί

και η μικρή μας κάνει νούμερα :lol::lol:

Την καμαρώνω όμως γιατί είναι ο χαρακτήρας στοιχεία από τον οποίο

θα ήθελα να είχε και η Ιωαννίτσα μου

Μάλλον η μια συμπληρώνει την άλλη ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια η δικιά μου είναι 10 κιλά 8-)

ύψος δεν θυμάμαι

τα κατορθώματα της σας τα διηγούμαι κατα καιρούς :lol::lol::lol:

Είμασταν μαθημένοι από την Ιωάννα μας που είναι αρνί

και η μικρή μας κάνει νούμερα :lol::lol:

Την καμαρώνω όμως γιατί είναι ο χαρακτήρας στοιχεία από τον οποίο

θα ήθελα να είχε και η Ιωαννίτσα μου

Μάλλον η μια συμπληρώνει την άλλη ;)

10 κιλάαααααααα :o ;;;;;;; Πω πωωωω. Καλέ τι τα ταϊζουμε εμείς και έχουν φτάσει 14;;; Είναι δύσκολη η μικρούλα σου στο φαγητό; Τελικά είναι ωραίο να έχει κανείς 2 παιδάκια ε;; Εγώ καμιά φορά το σκέφτομαι τώρα που έχω 1 και μου φαίνεται βουνό. Πάντως νομίζω πως είναι καλύτερο να είναι ίδιου φύλου τα παιδάκια. Όταν έμεινα έγκυος ήθελα κοριτσάκι. Τελικά έκανα αγοράκι. Τώρα αν ξαναμείνω έγκυος θέλω αγοράκι πάλι για να κάνουν πιο καλή παρεούλα. Κι εγώ αδερφή έχω και δεν το αλλάζω με τίποτα. Σαν μια γροθιά είμαστε. Μένουμε και πάνω-κάτω..τέλεια είναι!!!

Να τις χαίρεσαι τις ζουζούνες :D !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι 3 μας τελικα! 8-)

αντε Γιωτα come back! :|:|

Aνθη δεν ξερω αληθεια ,τι τα ταιζουμε?! :roll::roll:

εμενα δεν τρωει ποσοτητα ,δηλαδη το φαγητο της που θα βαλω , δε θα το φαει ολο,

δεν τρωει ψωμια,τοστ ,κεικ,ζυμαρια,γλυκα, (τελικα τι τρωει κ ειναι 14,100 ηθελα να ξερα!) :roll::roll:

ομως εκτος απο πρωινο -μεσημεριανο κ απογευματινο,τσιμπολογαει ενδιαμεσα

ο Πανος?

Μαρια ιωαννα μαλλον δεν ειναι κ πολυ ληξουρα η κορη ,θα της ανοιξει η ορεξη που θα παει!

Ανθη απο Σερρες ειμαι ,επειδη ρωτησες

τα φιλια μου κοριτσια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον οι δυο μας :lol: ....Εξαφανίστηκαν οι μανούλες Φεβρουαρίου-Μαρτίου 2009 :( ..Εγώ Θάλεια μου δεν τον αφήνω να τσιμπολογά ενδιάμεσα γιατί φοβάμαι ότι θα με φτάσει σε λίγο έτσι όπως πάει :roll::lol: ...Τηρώ πρόγραμμα με στρατιωτική πειθαρχία :lol: ..Απλά η διαφορά με τη Φαιη είναι ότι αυτός το μεσημέρι θα φάει ποσότητα. Ειδικά όταν του αρέσει το φαγητό μπορεί να φάει ένα παιδικό πιατάκι γεμάτο. Μπορεί να φαίνονται μικρά αλλά χωράνε αρκετή ποσότητα. Εμένα μου τη δίνει που η πεθερά μου του δίνει μπισκότα όταν λείπω στη δουλειά :x ..Μια μέρα μου είπε ότι του έδωσε 4 πτι μπερ γιατί ζητούσε λέει :twisted: .Αν δηλαδή της ζητούσε να πηδήξει από το μπαλκόνι θα τον άφηνε;;;;;;;;;;;; Έλεος δηλαδή. Τα εξαφάνισα όλα και ηρέμησε ;) !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μου τη δίνει που η πεθερά μου του δίνει μπισκότα όταν λείπω στη δουλειά :x ..

Η φατσούλα με την καρδούλα είναι άκυρη :shock: ..Τσαντισμένη φατσούλα έβαλα εγώ. Καρδούλες και πεθερά συνήθως δεν πάνε μαζί :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aνθη αλλου τον πινουν τον καφε! ;):lol::lol::lol:

εμεις φαινεται δε φτιαχνουμε καλο καιμακι! :lol::lol::lol:

δε βαριεσαι,εχω μια ιδεα! :idea: που λεει κ η κορη μου!

θα τα λεμε οι δυο μας με pm λοιπον ,τι λες? ;)

αλλωστε τα αλλα καφε ειναι πολυ πριβε και κανουν κα face control ! και δεν ειμαστε για τετοια τωρα...

so..?

τα φιλια μου σε ολες τις φλεβαρομαρτομανουλες !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε βαριεσαι,εχω μια ιδεα! :idea: που λεει κ η κορη μου!

θα τα λεμε οι δυο μας με pm λοιπον ,τι λες? ;)

Συμφωνώ απόλυτα! Πολύ καλή ιδέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια γεια σας και απο μενα!!!

Συμπαθατε με που λεμε και στο Αγρινιο αλλα μπαινω μια στο τοσο. :oops::oops::oops:

Να χαιρομαστε ολες τα παιδακια μας .Γινανε πια 2.

Λοιπον εμεις ειμαστε 92 ποντους και 13 κιλα.Τρωει αρκετα καλα αλλα ακομη τον ταιζω εγω.

Δεν αντεχω ρε κοριτσια να μου τα κανει χαλια και μετα να τα ξανακαθαριζω!!! :?:?:?

Απο ομιλια ειμαστε ετσι και ετσι.Λεει πολλες λεξεις αλλα κουτσουρεμενες και προτασεις κανει μεχρι 2 με 3 λεξεις.Παντως συννενοουμαστε.

Την πανα τωρα θα αρχισουμε να κανουμε προσπαθειες να τη βγαλουμε.Ελπιζω να παει καλα.

Με τα αλλα τα παιδακια τα παει μμμμμμμμμ οχι και τοσο καλα.Δεν δινει με τπτ τα παιχνιδια του και αν τα παρει καποιο παιδακι γινετε χαμος.Εσας τα παιδακια σας τα δινουν;;;

Ανθη ευχομαι να την κοψει ευκολα την πανα και να πανε ολα καλα με το πουλακι του.

Θαλεια αν δεν εχεις βοηθεια ,με 2 παιδια ειναι ....αστα να πανε.Θα μεγαλωσουν ομως που θα παει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Παναγιώτα!!!! Τι κάνουν τα ζουζούνια σου;;;

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ευχούλα σου με το πουλάκι του Πάνου. Είμαι αγχωμένη πολύ. Βελτίωση καμία. Το αντίθετο. Με ηρέμησε ο γιατρός που επισκεφτήκαμε στο Παίδων Πεντέλης που μου είπε ότι με την κρεμούλα που θα μας δώσει θα πάνε κατά 90% όλα οκ και θα αποφύγουμε την επέμβαση. Παρόλ' αυτά στεναχωριέμαι που το βλέπω τόσο κλειστό και φοβάμαι. Άντε να κόψει την πάνα, να βάλουμε την κρεμούλα να δούμε τι θα γίνει...

Όσο για το φαγητό κι εγώ μαζί σου. Δεν παίζει να τον αφήσω μόνο του να φάει. Και μόνο που σκέφτομαι σπανακόρυζα, φακές, κρέατα κλπ κλπ πεταγμένα σε ρούχα, πατώματα ή και τοίχους :lol: με πιάνει ΠΑΝΙΚΟΣ :?:shock: ........

Δύσκολα με 2 ε;;;; Δεν έχεις καθόλου βοήθεια;;; Πάνω που σκεφτόμουν να βάλω μπροστά για δεύτερο... Έχω βέβαια μαμά και πεθερά κοντά αλλά όπως και να το κάνεις, το λούκι η μάνα το τρώει..Για πες για πες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααααααα τι καλα που ξαναγυρισαμε στο θεματακι μας!!!!!

πολυ παραπεταμενο το ειχαμε!!!!

ανθουλα κ ο δικος μου εχει πολυυυ κλειστο πουλακι.. κ εγω αυτο σκεφτομαι, οτι σε λιγο δε θα μπορει να κατουρησει αλλα η παιδιατρος ειναι κατηγορηματικη οτι δεν παιζει τετοιο θεμα!

τι το κανεις, του το κατεβαζεις καθολου?? εμενα μου ειχε πει να του το κατεβαζω οσο παει μετα το μπανιο, μεχρι εκει που δε δειχνει δυσφορια, εχει καμια βδομαδα, και εχει ανοιξει λιιιιιιιιιιιιιιιιιγο!!

εγω καμια φορα τον αφηνω να τρωει μονο του, αναλογα με την ορεξη μου!! δεν πεταει πολλα κατω!

κ σχεδον σε ολα χρησιμοποιει το αριστερο χερι.. φαινεται απο τωρα αραγε αν θα γινει αριστεροχειρας η δεξιοχειρας??

επισης ειναι 93 ποντους (τοσο τον εβγαλε ορθιο τις προαλλες η παιδιατρος) και 12800!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααααααα τι καλα που ξαναγυρισαμε στο θεματακι μας!!!!!

πολυ παραπεταμενο το ειχαμε!!!!

ανθουλα κ ο δικος μου εχει πολυυυ κλειστο πουλακι.. κ εγω αυτο σκεφτομαι, οτι σε λιγο δε θα μπορει να κατουρησει αλλα η παιδιατρος ειναι κατηγορηματικη οτι δεν παιζει τετοιο θεμα!

τι το κανεις, του το κατεβαζεις καθολου?? εμενα μου ειχε πει να του το κατεβαζω οσο παει μετα το μπανιο, μεχρι εκει που δε δειχνει δυσφορια, εχει καμια βδομαδα, και εχει ανοιξει λιιιιιιιιιιιιιιιιιγο!!

εγω καμια φορα τον αφηνω να τρωει μονο του, αναλογα με την ορεξη μου!! δεν πεταει πολλα κατω!

κ σχεδον σε ολα χρησιμοποιει το αριστερο χερι.. φαινεται απο τωρα αραγε αν θα γινει αριστεροχειρας η δεξιοχειρας??

επισης ειναι 93 ποντους (τοσο τον εβγαλε ορθιο τις προαλλες η παιδιατρος) και 12800!

Γεια σου Λένα!! Αχ τι καλά που ξαναμαζευόμαστε!!!!!Εμείς πλέον δε συνεννοούμαστε με τον παιδίατρο για το πουλάκι του. Τον πήγαμε σε παιδοχειρουργό στο Παίδων Πεντέλης. Μας είπε λοιπόν ότι μέχρι να κόψει την πάνα δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Με καθησύχασε γιατί σύμφωνα με αυτόν μόνο το 10% πάει σε επέμβαση. Στο υπόλοιπο 90 λέει ανοίγει με μια κρεμούλα. Μια γνωστή μου πάντως έβαλε στο γιο της την κρέμα και άνοιξε το πουλάκι :) ! Μας είπε επίσης ότι μέχρι τότε να του το κατεβάζω την ώρα του μπάνιου και όσο το έχω κατεβασμένο να ρίχνω νεράκι για κανά πεντάλεπτο. Να σου πω βέβαια την αλήθεια αποτέλεσμα δεν βλέπω με αυτό. Ίσα που το κρατάω ανοιχτό..

Λες να γίνει αριστερόχειρας ο Αναστάσης;;; Λογικό μου ακούγεται να φαίνεται από τώρα. Αφού τον βολεύει το αριστερό μάλλον με αυτό θα γράφει! Λένε για τους αριστερόχειρες ότι είναι πνευατώδεις και έξυπνοι ;) !

12800 ε;;; Ο Πάνος έφτασε αισίως τα 14200!!!!!!!! Τα μπράστα μου βγαίνουν όταν τον σηκώνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακαρι ρε Ανθη να ανοιξει με την κρεμα!!!Να μην ταλαιπωρηθει το παιδι.Αντε σιγα σιγα βαλε μπρος για την εκπαιδευση.Εγω χθες του αγορασα και σωβρακακια φανελακια.Απο Ιουνιο θα αρχισουμε.

Αχ και εσυ παστρικοΘοδωρα ε;;; :lol::lol::lol:

Λοιπον με 2 παιδια ειναι πολυ ομορφα.ΑΛΛΑ

1)Το μωρο μου ειναι γενικα ησυχο και δε θελει πολλες αγκαλιες .Εννοω οτι καθεται στην καλαθουνα και εγω απο πανω ανω μαγειρευω ή κανω δουλεις του μιλαω του τραγουδαω κτλ.Οποτε ειμαι τυχερη.

2)Τους 2 πρωτους μηνες που γεννηθηκε το μωρο ειχα τη μαμα μου συνεχεια στο σπιτι και ετσι τα καταφερα με το θηλασμο και δεν κατερρευσα

3)καθε μερα γυρω στις 11μιση με 1μιση τον Νικολα τον παιρνει ο παππους του και ετσι κανω τις δουλειες και το φορουμ βεβαιως βεβαιως. :lol::lol::lol:

4)Οταν κλαινε και τα 2 μαζι ειναι απελπισια. :?:? Τα παιρνω και τα 2 αγκαλια και νομιζω οτι θα πεσω κατω.

5)το βραδυ ο αντρας μου κοιμιζει τον Νικολα και εγω τον μπεμπη

6)οταν ειναι να παμε βολτα οικογενειακως θελω 2 ωρες να ετοιμαστουμε.Ασε!!!!

Αυταααααααααα.Γενικα θελει βοηθεια και ακλη ψυχολογια.

Μαιμουδακι τα φιλια μου.Νομιζω οτι πια φαινεται αν ειναι αρ. ή δεξ.Τη μπαλα με πιο ποδι την κλωτσαει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας μανούλες και από μένα

Εμείς είμαστε 11κιλά και 87εκ(ξαπλωτή) εγώ όρθια την βγάζω 84

Τον τελευταίο μήνα θέλει να τρώει μόνη της, γίνεται χάλια αλλά συνήθως την αφήνω εκτός κι αν είναι σούπα γιατί δεν φτάνει τίποτα στο στόμα :lol::lol::lol::lol::lol:

Τον άλλο μήνα μόλις μαζέψω τα χαλιά θα ξεκινήσουμε και εκπαίδευση τουαλέτας

Ανθή σου απαντησα στο θέμα που έβαλες οπότε δεν τα ξαναλέω κι εδώ

Καλή επιτύχια σε όλες μας :D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παναγιωτα μου τη μπαλα την κλωτσαει σχεδον παντα με το αριστερο ποδι!

θελω κ εγω να δω πως ειναι με δυο μωρα στο σπιτι!!!!! :D:D:D:D

πω πω ρε ανθη ασηκωτος πρεπει να ειναι!!! :D

εδω ο δικος μου μου φαινεται βαρυς, οχι 14 κ βαλε!!

νατασουλα μου κ εγω τον αλλο μηνα λεω να ξεκινησω.. να δουμε πως θα τα παμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παναγιώτα παστρικοΘοδώρα κι εγώ δε λες τίποτα...χαχαχαχαχα :lol: !!! Τρέλα λέμεεεε!

Τα 2 παιδιά λοιπόν θέλουν πολλή βοήθεια και πολλή υπομονή ε;;; Έχω αρχίσει να φλερτάρω πολύ με την ιδέα ενός δεύτερου...Πριν λίγο καιρό ούτε που το σκεφτόμουν..Άντε να δούμε. Ό,τι είναι θέλημα Θεού. Και επειδή συν Αθηνά και χείρα κίνει λέω κατά το καλοκαιράκι (τέλος αυτού..χιχιχιχι :lol: ) να ξεκινήσω. Ίδωμεν.

Λένα ασήκωτος άστα. Ένα σκηνικό θα σου περιγράψω και σίγουρα θα με λυπηθείς :? ..Μένω στον 4ο. Ασανσέρ δεν έχω βάλει ακόμα. Κάποιες φορές λοιπόν που πρέπει να ανέβω γρήγορα στο σπίτι αλλά ο Πάνος κολλάει κάτω στην αυλή και δε θέλει με τίποτα να ανέβει αναγκάζομαι να ανεβω 4 ορόφους με αυτόν αγκαλιά :shock: ..Καλό ε;;;; Είναι και η μόνη γυμναστική που κάνω ;)

Νατασούλα πάω να διαβάσω την απάντησή σου στο θεματάκι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες, τι κάνετε?

Ανθή μακάρι να σε βοήθησα στο θέμα της πάνας:)

Κορίτσια για πείτε μου με την ομιλία σε τί φάση βρίσκεστε?

Η Έλενα λέει ελάχιστες λέξεις, καταλαβαίνει βέβαια τα πάντα και μπορούμε να συννενοηθούμε πολύ καλά αλλά δεν λέει λεξούλες. Η παιδίατρος μου είπε ότι μέχρι τα 2,5 δεν ανησυχούμε και απλώς περιμένουμε.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!!

Νατασούλα με βοήθησες πολύ με την πάνα! Ανυπομονώ να έρθει το καλοκαιράκι να τα εφαρμόσω!!!

Ο Πανούλης αν και αγοράκι μου βγήκε γλωσσοκοπάνος :lol: ..Και μάλιστα τα είπε όλα μαζεμένα. Πλέον συνεννοείται μια χαρούλα. Βέβαια λέει και τα δικά του που καταλαβαίνει ΜΟΝΟ αυτός αλλά σε γενικές γραμμές μιλά καθαρά. Η παιδίατρος έχει δίκιο. Είναι νωρίς να ανησυχήσεις. Η βαφτιστήρα μου 2 χρονών δεν έλεγε σχεδόν τίποτα..Τώρα 3 χρονών μιλάει πεντακάθαρα και τα λέει ΟΛΑ!!! Επίσης μιας άλλης φίλης μου η κόρη (23 μηνών) λέει μόνο μαμά. Δε χρειάζεται να ανησυχείς λοιπόν..

Δε μου λέτε κορίτσια, πιπίλα φοράνε τα παιδάκια σας;; Ο Πάνος μόνο όταν κοιμάται (μεσημέρι και βράδυ). Μήπως θα έπρεπε σιγά σιγά να την κόψω και στον ύπνο ή δεν πειράζει λέτε;; Του αρέσει, τον ηρεμεί...Λυπάμαι να του την κόψω εντελώς :( ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

Ανθή για την ομιλία που κακοφαίνεται λίγο γιατί ο γιός μου στην ηλικία της Έλενας μιλούσε κανονικά, βέβαια αυτό δεν σημαίνει τίποτα κάθε παιδί είναι διαφορετικό οπότε απλά θα περιμένω....

Για την πιπίλα δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω ο γιός μου δεν πήρε καθόλου και η Έλενα έπαιρνε από 2 έως 6 μηνών μετά δεν την ήθελε. Παρόλαυτά θα σου πρότεινα να κάνεις μια δοκιμή να μην του δώσεις να δείς πως θα αντιδράσει, υπάρχουν και παιδάκια που την κόψαν πολύ εύκολα, αν πάλι δείς ότι δεν είναι έτοιμος δώστου λίγο χρόνο ακόμα.

Εμείς έχουμε το ίδιο θέμα με τον θηλασμό, βλέπω όμως ότι η Έλενα δεν είναι έτοιμη να το κόψει ακόμα οπότε δεν την πιέζω και της δίνω κι άλλο χρόνο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατασούλα έχεις δίκιο. Κάθε παιδάκι είναι πράγματι διαφορετικό. Τα ίδια ακριβώς μου έλεγε και η κουμπάρα μου της οποίας ο γιος μίλησε πολύ γρήγορα και καθαρά και η κορούλα της (όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα) λέει μόνο μαμά. Θα τα πει μαζεμένα η Έλενα! Συλλέγει πληροφορίες τώρα!

Θυμάμαι μία νύχτα που ξαπλώσαμε για να τον κοιμίσω, ξέχασα να του δώσω πιπίλα. Καθόταν ήσυχος αλλά δεν κοιμόταν :? Μου λέει λοιπόν σε κάποια φάση : "πιπίλα μαμά". Την έδωσα αμέσως, δεν περίμενα να δω τι θα γίνει..Μπορεί να το δοκιμάσω καμιά νύχτα. Το κάθε παιδί θέλει το χρόνο του για όλα, έχεις δίκιο. Αν δω ότι δεν είναι έτοιμος θα πάρουμε παράταση :lol: ..

Θηλάζεις ακόμα βρε θηρίο; Μπράβο! Και το γιο σου τόσο πολύ τον θήλασες; Μου φαίνεται τόοοσο δύσκολο. Βλέπεις δεν τα κατάφερα για περισσότερο από 40 μέρες και αυτές με θήλαστρο. Δυστυχώς μου έλειπε η υπομονή...

Καλέ πού πήγατε πάλι οι υπόλοιπες;;;; Πάνω που ξαναθυμηθήκαμε το θεματάκι μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ανθή,

εγώ γράψω πρωϊ κι εσύ βράδυ

Τον γιό μου δεν τον θήλασα καθόλου λόγω άγνοιας δικής μου και μή σωστής ενημέρωσης

Τώρα βγάζω τα σπασμένα :lol::lol::lol:

Σου εύχομαι ολόψυχα στο δεύτερο να τα καταφέρεις για περισσότερο διάστημα.

Τί γάλα πίνεται τώρα φρέσκο?

Η Έλενα ξεκίνησε να πίνει φρέσκο 15 μηνών, της αρέσει πολύ και πίνει τουλάχιστον μισό λίτρο την ημέρα (τις ώρες που εγώ λείπω στην δουλειά) αλλά με το που γυρνάω σπίτι πίνει μόνο από εμένα και το αγελαδινό το ζητάει μόνο με δημητριακά.

Ιδίως το βράδυ για να κοιμηθεί αν δεν την βάλω στο στήθος δεν κιμάται με τίποτα, γιαυτό σου λέω ότι είναι το ίδιο με την πιπίλα;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Νατασούλα! Ναι, ναι, εσύ πρωινή κι εγώ βραδινή..χιχιχιχι :lol:

Μακάρι να τα καταφέρω στο δεύτερο παιδάκι όταν πρώτα ο Θεός έρθει αλλά με όσα διαβάζω μου φαίνεται τόσο μα τόσο δύσκολος ο θηλασμός...Και από προσωπική εμπειρία δηλαδή το λέω..Μου είχε σπάσει το νευρικό σύστημα το θήλαστρο..Γι' αυτό θαυμάζω τις κοπέλες που άντεξαν τις..κακουχίες του πρώτου καιρού.

Στον Πάνο δίνω φρέσκο γαλατάκι. Πίνει 2 φορές την ημέρα (μία πρωί και μία βράδυ) από 250 ml τη φορά. Τρελαίνεται για γάλα και γενικά για τα γαλακτοκομικά.

Πόση διαφορά έχουν τα παιδάκια σου; Ο γιος σου δέχτηκε εύκολα τον ερχομό της Έλενας;; Τώρα που η Έλενα μεγάλωσε παίζουν μαζί;; Σιγά σιγά έχω αρχίσει να θέλω πολύ ένα δεύτερο παιδάκι. Πριν λίγο καιρό ούτε να το σκέφτομαι..Ξαναχτυπά όμως το βιολογικό ρολόι :lol: Δυσκολεύτηκες με τα δύο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή γιατί έβγαζες με θήλαστρο?

Από προσωπική εμπειρία θα σου πώ ότι είναι πολύ πιο δύσκολο από το να θηλάζεις φυσικά

Εγώ επέστρεψα στην δουλειά όταν η Έλενα ήταν 2 μηνών και επί 8 μήνες έκανα αντλήσεις στην δουλειά, πολύ δύσκολο..................

Η Έλενα με τον Μιχάλη έχουν διαφορά 4 χρ & 2μην. Γενικά δεν είχα πρόβλημα με τον Μιχ δέχτηκε πολύ καλά τον ερχομό της Έλενας, δεν προσπάθησε ποτέ να την χτυπήσει ή να της κάνεις κακό. Ζήλεια βέβαια υπήρχε αλλά την εκδήλωνε λεκτικά. Με ρωτούσε δηλαδή την Έλενα την αγαπάς πιο πολύ από μενά? Του έλεγα φυσικά όχι. Τότε μου έλεγε γιατί την παίρνεις πιο πολύ αγκαλιά? Με συζητήσεις τα ξεπεράσαμε ;)

Τώρα είναι πολύ ωραία περίοδος γιατί παίζουν μαζί, ο Μιχ την προσέχει και του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη.

Στην αρχή σίγουρα είναι δύσκολα τα πράγματα για όλους και θέλει υπομονή αλλά σιγά σιγά όλα στρώνουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...