Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συμβουλες για τα μωρα μας...Πειτε &την δικη σας!!


Recommended Posts

Ολες μας εχουμε αποριες για την φροντιδα των μωρων μας και πως θα τα καταφερουμε!Απλες συμβουλες που ολες πρεπει να ξερουμε για να μην πελαγωσουμε και αρχιζω με το ντυσιματακι του μωρου!Ντυσιμο μωρου

Οπως ολες οι μαμαδες γνωριζουν,τα νεογεννητα και τα βρεφη ζεσταινονται πολυ ευκολα και αποβαλλουν θερμοκρασια απο το κεφαλι,το στηθος,χερια και ποδια!Δεν καταλαβαινουμε αν ζεσταινονται ή οχι,γιατι οι ιδρωτοποιοι τους αδενες δεν ειναι ανεπτυγμενοι,οποτε δεν εχουμε και ενδειξη οτι ζεσταινονται!Ο μονος τροπος να το καταλαβουμε,ειναι να πιασουμε τον αυχενα του μωρου και να δουμε αν πραγματικα ειναι καλα..Αν ειναι ιδρωμενο σημαινει οτι ζεσταθηκε!Ειναι προτιμοτερο παντα οταν ειναι εντος του σπιτιου να το ντυνετε με:βαμβακερο φανελακι,βαμβακερο ρουχαλακι ή πυτζαμακι,καλτσακια και να το τυλιγετε με μια κουβερτουλα!Οταν θα κοιμαται,θα το σκεπαζετε παντα με μια βαμβακερη κουβερτουλα και ενα σεντονακι απο κατω,σε περιπτωση που εχετε παντα σταθερη θερμοκρασια γυρω στους 22 βαθμους!Αν εχετε μεγαλυτερη μονο με πικε κουβερτα διπλωμενη και σεντονακι!Οσο πιο μικρη θερμοκρασια τοσο πιο πολυ το σκεπαζετε!Στην εξοδο παντα καλα ντυμενο,οχι με υπερβολες!Το καλυτερο ειναι ενα ολοσωμο μπουφαν οπως εκανα εγω και σκουφακι!Αν ειναι ανοιξη-καλοκαιρι,αναλογα με τον καιρο ντυνουμε και το βρεφος!Υγιεινη μωρου

Στο θεμα της υγιεινης του αφαλου κατα τις πρωτες μερες,εγω ακολουθησα το εξης απο τη μαια:καθαρο οινοπνευμα και ταμποναρισμα του αφαλου!Πεφτει χωρις προβληματα και καλο ειναι οταν εχει ακομη το κομματι του λωρου,να μην ερχεται σε επαφη με την πανα,να την γυριζετε για να μην τριβεται και πονεσει το μωρο!Εγω το εκανα καθε μερα μπανιο,και στεγνωνα καλα τον αφαλο και σε καθε αλλαγη πανας εκανα το ταμποναρισμα με οινοπνευμα!Αυτο γιατι σε περιπτωση που πανε ουρα,να μην παθει καποια μολυνση!Το μπενταντιν μου ειπαν πως αν το παιδι εχει θυροειδη μπορει να προκαλεσει προβληματα!Και ετσι εγω δεν το εβαζα!Οσον αφορα το μπανιο εγω καθημερινα το βραδυ τα εκανα μπανιο και ετσι χαλαρωναν και ηρεμουσαν!Στην αλλαγη της πανας καλο ειναι αφου το καθαρισετε με μωρομαντηλο,να του ριξετε λιγο ζεστο νερακι μετα για να το ξεπλυνετε και να το καθαρισετε καλυτερα!Τα κοριτσακια παντα τα καθαριζουμε απο πανω προς τα κατω,οπως και τα αγορακια καλα τους ορχεις!!Βαζουμε κρεμουλα για αποφυγη συγκαματων και ετοιμοι να ντυθουμε!!Οχι πουδρα γιατι απορροφα την υγρασια!Αν καποια μωρακια εχουν νινιδα,δερματακι που ξεφλουδιζει πανω στο κεφαλακι του,βαζουμε αγνο λαδακι σε μικρη ποσοτητα ή baby oil!Αν εχετε σμηγματα,μικρα σπυρακια δεν ειναι τιποτα ειναι απο τη γεννα και θα φυγουν σε μερικες μερες!Προσεχουμε παντα την πηγη στο κεφαλακι του μωρου και ποτε δεν την πιεζουμε!Αν παρατηρησετε αυτο το σημειο,θα δειτε οτι παλλεται..Αντε κοριτσια να γεμισουμε συμβουλες για καθετι που απασχολει και να ρωταμε κιολας οσες ειμαστε μαμαδες και μη!Αυτα που παρεθεσα ειναι ο τροπος που ενεργω εγω,η καθεμια πιστευω θα εχει κατι δικο της να παραθεσει και προς Θεου δεν ειμαι γιατρος,απλα λεω εγω πως μεγαλωνω τα βλασταρια μου!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σας πω λιγες και απο υις δικες μου συμβουλες:

α. για να κοιμαται σχετικα ευκολα τα βραδυα πρεπει να τηρειται παντα μια σειρα και συγκεκριμενες ωρες για τις δραστηριοτητες πριν τον υπνο π.χ μπανιο,γαλα,κουνια(για υπνο).μετα απο λιγο καιρο το μωρο θα ξερει τι επακολουθει του μπανιου και θα προετοιμαζεται οτι προκειται να κοιμηθει χωρις γκρινιες.

αν το παιδι ξυπνησει το βραδυ και κλαιει ξαφνικα τρεξτε κοντα του,μην το αφησετε να σταματησει μονο του.μελετες δειχνουν οτι τα παιδια που δεν τα αφηνουμε να κλαινε ,κλαινε λιγοτερο στην μετεπειτα αναπτυξη και δεν γινονται γκρινιαρικα.

β. θηλαζετε οσο μπορειτε για περισσοτερο καιρο(6 μηνες θεωρειτε πολυ ικανοποιητικο).το μητρικο γαλα θωρακιζει τον οργανισμο του παιδιου απο μετεπειτα γριππες και πιθανες ιωσεις.

γ. να του μιλατε σαν ενηλικες αλλα με ευκολες λεξεις.τα πρωτα του συμφωνα που θα πει θα ειναι το τ,μ,π.

δ. προσοχη στην διατροφη πολυ λιγα γλυκα(και οχι πειραματα του τυπου (πως θα αντιδρασει αν γλυψει λιγο κρασι,καφε η κοκα κολα!)

αν δεν θελει να φαει μην το πιεζετε πολυ,καλυτερα βρειτε τεχνασματα με το καλο(σβινν το αεροπλανακι,του του το αυτοκινητακι και τετοια)

γιατι αν φωναζουμε στο παιδι η του θυμωνουμε τοτε αργοτερα με το που θα ακουει για φαγητο θα γκρινιαζει γιατι θα θυμαται οτι συνηθως την ωρα του φαγητου εχουμε γκρινια και φασαρια.

ποτε μην χρησιμοποιουμε φουρνο μικροκυματων ακομα και για ζεσταμα για τι καταστρεφονται οι φυσικες ουσιες των τροφιμων.

προσπαθηστε να κανετε το παιδι να ρευτει καλα απο το φαγητο ακομα καλυτερα και ενδιαμεσα!

ε. μερικες φορες πρεπει να το αφηνουμε να φαει και καμμια τουμπιτσα να καταλαβει τι εστι πεσιμο!χιχι!

ζ. επισης πολυ σημαντικο να μην καπνιζουμε κοντα στο μωρο και να υπαρχει και καθαρος αερας στο περιβαλλον του.

η. να μην παραλειπουμε τις τακτικες επισκεψεις στον παιδιατρο ο οποιος παρακολουθει την υγεια του και το εμβολιαζει.

αυτα μου ερχονται πρωτα στο μυαλο.......και αν δεν ειμαι βαρετη να σας γραψω και αλλα....

φιλια

ζ. να προστατευουμε το παιδι απο μπριζες ,γωνιες,γυαλικα και αλλα.αλλαζουμε την διαρυθμιση αν χρειαζεται.θυμαμαι μου ελεγε πιο παλια η μαμα μου πεσε κατω εσυ και μπουσουλησε και δες τι μπορει να κανεις η να τραβηξεις η να σου προκαλεσει το ενδιαφερον να εξερευνησεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σας πω λιγες και απο υις δικες μου συμβουλες:

α. για να κοιμαται σχετικα ευκολα τα βραδυα πρεπει να τηρειται παντα μια σειρα και συγκεκριμενες ωρες για τις δραστηριοτητες πριν τον υπνο π.χ μπανιο,γαλα,κουνια(για υπνο).μετα απο λιγο καιρο το μωρο θα ξερει τι επακολουθει του μπανιου και θα προετοιμαζεται οτι προκειται να κοιμηθει χωρις γκρινιες.

αν το παιδι ξυπνησει το βραδυ και κλαιει ξαφνικα τρεξτε κοντα του,μην το αφησετε να σταματησει μονο του.μελετες δειχνουν οτι τα παιδια που δεν τα αφηνουμε να κλαινε ,κλαινε λιγοτερο στην μετεπειτα αναπτυξη και δεν γινονται γκρινιαρικα.

β. θηλαζετε οσο μπορειτε για περισσοτερο καιρο(6 μηνες θεωρειτε πολυ ικανοποιητικο).το μητρικο γαλα θωρακιζει τον οργανισμο του παιδιου απο μετεπειτα γριππες και πιθανες ιωσεις.

γ. να του μιλατε σαν ενηλικες αλλα με ευκολες λεξεις.τα πρωτα του συμφωνα που θα πει θα ειναι το τ,μ,π.

δ. προσοχη στην διατροφη πολυ λιγα γλυκα(και οχι πειραματα του τυπου (πως θα αντιδρασει αν γλυψει λιγο κρασι,καφε η κοκα κολα!)

αν δεν θελει να φαει μην το πιεζετε πολυ,καλυτερα βρειτε τεχνασματα με το καλο(σβινν το αεροπλανακι,του του το αυτοκινητακι και τετοια)

γιατι αν φωναζουμε στο παιδι η του θυμωνουμε τοτε αργοτερα με το που θα ακουει για φαγητο θα γκρινιαζει γιατι θα θυμαται οτι συνηθως την ωρα του φαγητου εχουμε γκρινια και φασαρια.

ποτε μην χρησιμοποιουμε φουρνο μικροκυματων ακομα και για ζεσταμα για τι καταστρεφονται οι φυσικες ουσιες των τροφιμων.

προσπαθηστε να κανετε το παιδι να ρευτει καλα απο το φαγητο ακομα καλυτερα και ενδιαμεσα!

ε. μερικες φορες πρεπει να το αφηνουμε να φαει και καμμια τουμπιτσα να καταλαβει τι εστι πεσιμο!χιχι!

ζ. επισης πολυ σημαντικο να μην καπνιζουμε κοντα στο μωρο και να υπαρχει και καθαρος αερας στο περιβαλλον του.

η. να μην παραλειπουμε τις τακτικες επισκεψεις στον παιδιατρο ο οποιος παρακολουθει την υγεια του και το εμβολιαζει.

αυτα μου ερχονται πρωτα στο μυαλο.......και αν δεν ειμαι βαρετη να σας γραψω και αλλα....

φιλια

ζ. να προστατευουμε το παιδι απο μπριζες ,γωνιες,γυαλικα και αλλα.αλλαζουμε την διαρυθμιση αν χρειαζεται.θυμαμαι μου ελεγε πιο παλια η μαμα μου πεσε κατω εσυ και μπουσουλησε και δες τι μπορει να κανεις η να τραβηξεις η να σου προκαλεσει το ενδιαφερον να εξερευνησεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σας πω λιγες και απο υις δικες μου συμβουλες:

α. για να κοιμαται σχετικα ευκολα τα βραδυα πρεπει να τηρειται παντα μια σειρα και συγκεκριμενες ωρες για τις δραστηριοτητες πριν τον υπνο π.χ μπανιο,γαλα,κουνια(για υπνο).μετα απο λιγο καιρο το μωρο θα ξερει τι επακολουθει του μπανιου και θα προετοιμαζεται οτι προκειται να κοιμηθει χωρις γκρινιες.

αν το παιδι ξυπνησει το βραδυ και κλαιει ξαφνικα τρεξτε κοντα του,μην το αφησετε να σταματησει μονο του.μελετες δειχνουν οτι τα παιδια που δεν τα αφηνουμε να κλαινε ,κλαινε λιγοτερο στην μετεπειτα αναπτυξη και δεν γινονται γκρινιαρικα.

β. θηλαζετε οσο μπορειτε για περισσοτερο καιρο(6 μηνες θεωρειτε πολυ ικανοποιητικο).το μητρικο γαλα θωρακιζει τον οργανισμο του παιδιου απο μετεπειτα γριππες και πιθανες ιωσεις.

γ. να του μιλατε σαν ενηλικες αλλα με ευκολες λεξεις.τα πρωτα του συμφωνα που θα πει θα ειναι το τ,μ,π.

δ. προσοχη στην διατροφη πολυ λιγα γλυκα(και οχι πειραματα του τυπου (πως θα αντιδρασει αν γλυψει λιγο κρασι,καφε η κοκα κολα!)

αν δεν θελει να φαει μην το πιεζετε πολυ,καλυτερα βρειτε τεχνασματα με το καλο(σβινν το αεροπλανακι,του του το αυτοκινητακι και τετοια)

γιατι αν φωναζουμε στο παιδι η του θυμωνουμε τοτε αργοτερα με το που θα ακουει για φαγητο θα γκρινιαζει γιατι θα θυμαται οτι συνηθως την ωρα του φαγητου εχουμε γκρινια και φασαρια.

ποτε μην χρησιμοποιουμε φουρνο μικροκυματων ακομα και για ζεσταμα για τι καταστρεφονται οι φυσικες ουσιες των τροφιμων.

προσπαθηστε να κανετε το παιδι να ρευτει καλα απο το φαγητο ακομα καλυτερα και ενδιαμεσα!

ε. μερικες φορες πρεπει να το αφηνουμε να φαει και καμμια τουμπιτσα να καταλαβει τι εστι πεσιμο!χιχι!

ζ. επισης πολυ σημαντικο να μην καπνιζουμε κοντα στο μωρο και να υπαρχει και καθαρος αερας στο περιβαλλον του.

η. να μην παραλειπουμε τις τακτικες επισκεψεις στον παιδιατρο ο οποιος παρακολουθει την υγεια του και το εμβολιαζει.

αυτα μου ερχονται πρωτα στο μυαλο.......και αν δεν ειμαι βαρετη να σας γραψω και αλλα....

φιλια

ζ. να προστατευουμε το παιδι απο μπριζες ,γωνιες,γυαλικα και αλλα.αλλαζουμε την διαρυθμιση αν χρειαζεται.θυμαμαι μου ελεγε πιο παλια η μαμα μου πεσε κατω εσυ και μπουσουλησε και δες τι μπορει να κανεις η να τραβηξεις η να σου προκαλεσει το ενδιαφερον να εξερευνησεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραίο θέμα!! Λοιπον...

Ύπνος

Για να μάθει να κοιμάται μόνο του,αφού το ταισετε( ή αν έχει κοιμηθεί πάνω στο γεύμα) σηκώστε το να ρευτεί ώστε να ξυπνήσει. Γενικά πριν το βάλετε για ύπνοφροντίστε να επικρατεί ηρεμία χωρίς παιχνίδια και φασαρία.Βάλτε το στην κουνια και αφήστε το μόνο.Να πηγαίνετε κάθε 5 λεπτά απλώς για να το δείτε,τίποτε άλλο και αυτό να αισθάνεται την παρουσία σας . Μην του μιλήσετε και μην το πιάσετε. Το πολύ σε 15 λεπτά πρεπει να κοιμηθεί. Αν δεν κοιμηθεί και το ακουτε να παραπονιέται πειτε του με αυστηρή φωνή να κοιμηθεί αλλά μην το πιάσετε.Χρειάζεται να επαναλαμβάνεται συχνά την ίδια τακτική και σε λίγο καιρό θα μάθει να κοιμάται μόνο του.(δοκιμασμένο!!!)

Θηλασμός

Θηλάστε το μωρό σας από την πρώτη στιγμή που θατο πάρετε αγκαλιά. Μην ακούσετε κανέναν σχετικά με συμπληρώματα και άλλα "κόλπα". Γάλα έχουν όλες οι μαμάδες και δεν έχει σχέση το μέγεθος του στήθους!Σκεφτείτε ότι είστε μια μαύρη μαμά στην Αφρική και η μόνη τροφή που έχετε για το μωρό σας είναι το γαλα σας. Εκείνες πως τα θρέφουν ταμωρα τους;;Επιπλέον μην βάζετε ωράριο στο θηλασμό! Οποτε θέλει να θηλάσει ,θα θηλάσει ακόμη και αν έχει μολις τελειώσει το γεύμα του!

Αλλαγμα πάνας

Να πλένετ το μωράκι σας κάθεφορά που έχει κάνει κακά του, ώστε να απομακρύνετε τις ακαθαρσίες.Δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο από το νερό και το σαπούνι. Μην το παρακάνετε όμως γιατι η ευαισθητη περιοχή χρειάζεται και τα δικά της μιρκόβια.

Αγαπης!!!

Δείξε στο μωράκι σας ότι το αγαπάτε όποτε υπάρχει ευκαιρία! Υγιη μωρά γίνονται εκείνα που έχουν την αγάπη και τη φροντίδα της μαμάς τους όποτε το ζητήσουν!! Μην είστε αυστηρές αλλά διπλωματικες. Ξεπεράστε την κάθε δυσκολιά με διπλωματία αλλά και χωρίς φωνές!ΚΑι κυρίως χωρίς ξύλο!! Θέλετε να σταματήσει νακάνει κάτι που δεν σας αρέσει; Προτείνετε κάτι άλλο που υποτίθεται ότι είναι καύτερο από αυτόπου θέλει.

Αυτά..αν σκεφτώ κατι άλλο θα το αναφέρω! Αν πιστεύετέ ότι σε κατι είμαι λάθος ευχαριστως να με διορθώσετε!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραίο θέμα!! Λοιπον...

Ύπνος

Για να μάθει να κοιμάται μόνο του,αφού το ταισετε( ή αν έχει κοιμηθεί πάνω στο γεύμα) σηκώστε το να ρευτεί ώστε να ξυπνήσει. Γενικά πριν το βάλετε για ύπνοφροντίστε να επικρατεί ηρεμία χωρίς παιχνίδια και φασαρία.Βάλτε το στην κουνια και αφήστε το μόνο.Να πηγαίνετε κάθε 5 λεπτά απλώς για να το δείτε,τίποτε άλλο και αυτό να αισθάνεται την παρουσία σας . Μην του μιλήσετε και μην το πιάσετε. Το πολύ σε 15 λεπτά πρεπει να κοιμηθεί. Αν δεν κοιμηθεί και το ακουτε να παραπονιέται πειτε του με αυστηρή φωνή να κοιμηθεί αλλά μην το πιάσετε.Χρειάζεται να επαναλαμβάνεται συχνά την ίδια τακτική και σε λίγο καιρό θα μάθει να κοιμάται μόνο του.(δοκιμασμένο!!!)

Θηλασμός

Θηλάστε το μωρό σας από την πρώτη στιγμή που θατο πάρετε αγκαλιά. Μην ακούσετε κανέναν σχετικά με συμπληρώματα και άλλα "κόλπα". Γάλα έχουν όλες οι μαμάδες και δεν έχει σχέση το μέγεθος του στήθους!Σκεφτείτε ότι είστε μια μαύρη μαμά στην Αφρική και η μόνη τροφή που έχετε για το μωρό σας είναι το γαλα σας. Εκείνες πως τα θρέφουν ταμωρα τους;;Επιπλέον μην βάζετε ωράριο στο θηλασμό! Οποτε θέλει να θηλάσει ,θα θηλάσει ακόμη και αν έχει μολις τελειώσει το γεύμα του!

Αλλαγμα πάνας

Να πλένετ το μωράκι σας κάθεφορά που έχει κάνει κακά του, ώστε να απομακρύνετε τις ακαθαρσίες.Δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο από το νερό και το σαπούνι. Μην το παρακάνετε όμως γιατι η ευαισθητη περιοχή χρειάζεται και τα δικά της μιρκόβια.

Αγαπης!!!

Δείξε στο μωράκι σας ότι το αγαπάτε όποτε υπάρχει ευκαιρία! Υγιη μωρά γίνονται εκείνα που έχουν την αγάπη και τη φροντίδα της μαμάς τους όποτε το ζητήσουν!! Μην είστε αυστηρές αλλά διπλωματικες. Ξεπεράστε την κάθε δυσκολιά με διπλωματία αλλά και χωρίς φωνές!ΚΑι κυρίως χωρίς ξύλο!! Θέλετε να σταματήσει νακάνει κάτι που δεν σας αρέσει; Προτείνετε κάτι άλλο που υποτίθεται ότι είναι καύτερο από αυτόπου θέλει.

Αυτά..αν σκεφτώ κατι άλλο θα το αναφέρω! Αν πιστεύετέ ότι σε κατι είμαι λάθος ευχαριστως να με διορθώσετε!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραίο θέμα!! Λοιπον...

Ύπνος

Για να μάθει να κοιμάται μόνο του,αφού το ταισετε( ή αν έχει κοιμηθεί πάνω στο γεύμα) σηκώστε το να ρευτεί ώστε να ξυπνήσει. Γενικά πριν το βάλετε για ύπνοφροντίστε να επικρατεί ηρεμία χωρίς παιχνίδια και φασαρία.Βάλτε το στην κουνια και αφήστε το μόνο.Να πηγαίνετε κάθε 5 λεπτά απλώς για να το δείτε,τίποτε άλλο και αυτό να αισθάνεται την παρουσία σας . Μην του μιλήσετε και μην το πιάσετε. Το πολύ σε 15 λεπτά πρεπει να κοιμηθεί. Αν δεν κοιμηθεί και το ακουτε να παραπονιέται πειτε του με αυστηρή φωνή να κοιμηθεί αλλά μην το πιάσετε.Χρειάζεται να επαναλαμβάνεται συχνά την ίδια τακτική και σε λίγο καιρό θα μάθει να κοιμάται μόνο του.(δοκιμασμένο!!!)

Θηλασμός

Θηλάστε το μωρό σας από την πρώτη στιγμή που θατο πάρετε αγκαλιά. Μην ακούσετε κανέναν σχετικά με συμπληρώματα και άλλα "κόλπα". Γάλα έχουν όλες οι μαμάδες και δεν έχει σχέση το μέγεθος του στήθους!Σκεφτείτε ότι είστε μια μαύρη μαμά στην Αφρική και η μόνη τροφή που έχετε για το μωρό σας είναι το γαλα σας. Εκείνες πως τα θρέφουν ταμωρα τους;;Επιπλέον μην βάζετε ωράριο στο θηλασμό! Οποτε θέλει να θηλάσει ,θα θηλάσει ακόμη και αν έχει μολις τελειώσει το γεύμα του!

Αλλαγμα πάνας

Να πλένετ το μωράκι σας κάθεφορά που έχει κάνει κακά του, ώστε να απομακρύνετε τις ακαθαρσίες.Δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο από το νερό και το σαπούνι. Μην το παρακάνετε όμως γιατι η ευαισθητη περιοχή χρειάζεται και τα δικά της μιρκόβια.

Αγαπης!!!

Δείξε στο μωράκι σας ότι το αγαπάτε όποτε υπάρχει ευκαιρία! Υγιη μωρά γίνονται εκείνα που έχουν την αγάπη και τη φροντίδα της μαμάς τους όποτε το ζητήσουν!! Μην είστε αυστηρές αλλά διπλωματικες. Ξεπεράστε την κάθε δυσκολιά με διπλωματία αλλά και χωρίς φωνές!ΚΑι κυρίως χωρίς ξύλο!! Θέλετε να σταματήσει νακάνει κάτι που δεν σας αρέσει; Προτείνετε κάτι άλλο που υποτίθεται ότι είναι καύτερο από αυτόπου θέλει.

Αυτά..αν σκεφτώ κατι άλλο θα το αναφέρω! Αν πιστεύετέ ότι σε κατι είμαι λάθος ευχαριστως να με διορθώσετε!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι πολύ καλά οσα γράφετε κορίτσια... Ελπίζω κι εγώ να τα καταφέρω το ιδιο καλά... Δεν μου εχω και πολλή εμπιστοσύνη γιατι δε φημιζομαι για την υπομονή μου, ελπίζω πως με το μωρό θα αλλάξω κάπως(προς το καλυτερο).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι πολύ καλά οσα γράφετε κορίτσια... Ελπίζω κι εγώ να τα καταφέρω το ιδιο καλά... Δεν μου εχω και πολλή εμπιστοσύνη γιατι δε φημιζομαι για την υπομονή μου, ελπίζω πως με το μωρό θα αλλάξω κάπως(προς το καλυτερο).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι πολύ καλά οσα γράφετε κορίτσια... Ελπίζω κι εγώ να τα καταφέρω το ιδιο καλά... Δεν μου εχω και πολλή εμπιστοσύνη γιατι δε φημιζομαι για την υπομονή μου, ελπίζω πως με το μωρό θα αλλάξω κάπως(προς το καλυτερο).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...