Μετάβαση σε περιεχόμενο

KAKO SPERMODIAGRAMMA?BOHTHEIA!


RENA55

Recommended Posts

KORITSIA BOHTHEIA O ADRAS MU EKANE SPERMODIAGRAMMA KAI I MIKROBIOLOGOS ME STENAXWRESE.SAS DINW TA APOTELESMATA.

OGOS SPERMATOS 1.5

REFSTOPOIISI 20 MIN.

GLOIOTITA FYSIOLOGIKI

PH 8.5

ARITHMOS SPERMATOZWARIWN 20.000.000

1H 2H 4H

ZWHRH KINHSH PROS TA EMPROS 19% 15% 10%

BRADEIA KINHSH PROS TA EMPROS 6% 6% 7%

KINHSH NWTHRA EPI TOPOY 7% 6% 5%

SPERMATOZWARIA AKINHTA 68% 73% 78%

FYSIOLOGIKA SPERMATOZWARIA 72%

MU EIPE OTI I KINHTIKOTHTA EINAI XALIA KAI NA PAME SE OYROLOGO.

KODEYW NA TRELATHW.KSERETE KATI?BOHTHISTEME SAS PARAKALW!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρενα μου δεν γνωριζω κατι...δυστυχως...ομως πολλα κοριτσια θα μπορουν να σε βοηθησουν...απλα κανε υπομονη γιατι ειναι σκ και πολλες δεν μπαινουν...

ευχομαι κοπελα μου ολα να σας πανε καλα...και συντομα με ενα μωρακι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου μην αγχωνεσαι δεν βγαινει τιποτα και μενα ο δικος μου ειχε χαμηλη κινητικοτητα και καναμε μια τριμηνη θεραπεια με βιταμινουλες καρνιτινης και καναμε και δυο σπερματεγχυσης για ευκολια η πρωτη δεν πετυχε η δευτερη πηγε μια χαρα και τωρα ειμαι εγκυος...ολα γινονται στις μερες μας...μην τον αγχωνεις τον καημενο...αλλωστε στην σπερματεγχυση καθαριζουν το σπερμα και βαζουν μεσα σου το καθαρο και εμπλουτισμενο οποτε εχεις διπλασιες πιθανοτητες...μην στεναχωριεσαι ολα καλα θα πανε...θα δεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρενα μου ψυχραιμια.

Δεν ειναι και τοοοσο τραγικα τα πραγματα :) .

Καταρχην το σπερμοδιαγραμμα ειναι σαν μια φωτογραφια...δηλ ειναι το αποτελεσμα της συγκεκριμενης στιγμης.

Μην αγχωνεσαι.

Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που μπορουν να επηρεασουν το σπερμα, απο μια κιρσοκηλη μεχρι κ το αγχος που ειχε ο αντρας σου την ωρα που εδεινε το δειγμα.

Κλεισε ραντεβου στον γυναικολογο σου κ στον ουρολογο. Θα σας τα εξηγησουν καλυτερα απο τον μικροβιολογο κ θα ξεκαθαρισει το τοπιο ;) .

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ολα θα πανε κατ ευχην :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρενα,

για να σου δωσω κουραγιο θα σου πω τι συνεβει σε μας.

Ο αντρας μου οταν εκανε την πρωτη φορα σπερματοδιαγραμμα ειχε αριθμο σπερμαροαριων ανα ml 3 εκατομμυρια!Φανταζεσαι σοκ....Μετα απο επεμβαση κιρσοκυλης και θεραπεια πηγαν 5 εκατομμυρια. μετα απο ενα χρονο κατεβηκαν στα 1 εκατομμυριο!!Ξανακαναμε θεραπεια βρεθηκαν και καποια μικροβια και τωρα στην σπερματεχυση ειχε 17 εκατομμυρια και κινητικοτητα 75% και μετα τον εμπλουτισμο πηγε στα 18 εκατομμυρια και κινητικοτητα 85% !!!!!!!!!!! ο γιατρος ηταν πολυ αισιοδοξος!Παντωςνα κανετε μια εξεταση για μικροβια γιατι αυτα ειναι πολλες φορες υπευθυνα για την χαμηλη κινητικοτητα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρενα μου καταρχην ψυχραιμια.... περασα τα ιδια πριν 3 μηνες με τα αποτελεσματα του αντρα μου.

λοιπον το επομενο βημα σας ειναι να πατε σε εναν ουρολογο να δει την εξεταση και αυτος με την σειρα του θα σας στειλει για υπερηχο οσχεου και ορμονικες εξετασεις δηλαδη προλακτινη τεστοστερονη FSH LH

ο υπερηχος θα δειξει αν υπαρχει κιρσοκηλη.

αν ναι μην ανησυχεις ολα φτιαχνονται με μια απλη επεμβαση...

ο αντρας μου θα μπει χειρουργειο στις 10 μαιου και απο οτι μας ειπανε 3 ουρολογοι που επισκεφθηκαμε ολα θα φτιαξουν γιατι βοηθαει και η ηλικια του αντρα μου και τα πρωτα αποτελεσματα θα τα δουμε μετα το εξαμηνο με χρονο.

οπλιστειτε με υπομονη και ολα θα πανε καλα!!!! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρένα μου πάνω απ'ολα μην πανικοβάλεσαι- συμβαίνει πολυ συχνά το σπέρμα του άντρα να μην είναι και τόσο 'ενεργητικό' και όπως είπε και μια φίλη μας προηγουμένως εξαρτάται απο την στιγμη- πάνω απ'όλα.

Ωστόσο, εγώ θα σου πω ότι ο άντρας μου έχει πολύ χαμηλότερη κινητικότητα και και για πολυ μικρό διάστημα (κάτω απο 1.000.000) και με πάνω απο το μισό όχι καλά σπερματοζωάρια.

Δεν ξέρω αν σας πρότεινε ο γιατρός σας άλλου είδους μεθόδους για να επιτύχεις εγκυμοσύνη- αν το σκέφτεσαι γενικότερα -

εμείς πάντως μετά απο 3 σπερματεγχύσεις κάναμε εξωσωματική φέτος και πέτυχε με την πρώτη προσπάθεια.-για άσχετους λόγους δεν προχώρησε ωστόσο.

Σκέψου οτι ο εμβρυολόγος το επεξεργάζεται το σπέρμα και φυσικά κρατάει το 'καλό' και το βελτιώνει επίσης-όποια μέθοδο κι αν θελήσετε και σας προτείνει ο γιατρός σας. Αλλα να σου πω, ίσως και να μην χρειάζεςται τίποτα απάυτα.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και μην πανικοβάλεσαι. όλα καλά θα πάνε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rena mou ki emas ta idia mas eixane pei sxedon den thymamai times,alla o antras mou eperne basiliko polto kai tsoup to tsakosame to paidaki...an theleis dokimase to alla pano ap ola min agxoseis ton antrouli sou!kai na prosexete ti diatrofi sas pezei megalo rolo!katalanonete sixnotera kokkino kreas kai prasina laxanika kanoun kalo!kali epityxia kai eyxomai sintoma na exeis ena sporaki stin koilitsa sou!filakia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to spermodiagramma an kai den eimai giatros fysika pera toy ayxhmenoy ph kai toy xamhloy ogkoy den einai kako!!!mia xara kinhtikothta exete!!!!emeis fysiologika exoyme mono 6% paro olo poy ogkos htan 3,5 ml kai se synolo 70.000.000 ara den exei shmasia h posothta alla h poiothta arkei ena kalo ....spermataki gia na ginei to thayma!!!!!!mh panikovallesai!!!!mia xara tha pane ola vevaia na pate se giatro dioti O ANTRAS MOY EIXE KIRSOKILI!MH STENAXORIESAI VREITE ENAN KALO GIATRO KAI PHGAINTE!!!FILAKIA KAI EIMAI SIGOYRI OTI OLA THA PANE KALA!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οντως Ρενα μου,ολα διορθωνονται.Ανηκω κ εγω στο club της "ολιγοασθενοσπερμιας"...δηλ.οχι εγω...ο αντρουλης(χα,χα) κ τα ξερω καλα τα πραγματα.

Το κυριοτερο;;;οχι πανικος κ οχι αγχος.Αν σου γραψω τα δικα μας αποτελεσματα...θα πεσεις κατω...κ ομως τον περασμενο μηνα συνελαβα φυσιολογικοτατα...ενταξει δεν πηγε καλα(παλινδρομη),αλλα αυτο δεν εχει σημασια.Σημασια εχει οτι τελικα απ'οτι μας ειπανν οι γιατροι η επεμβαση που εκανε ο αντρας μου πριν 6 μηνες,εδειξε τωρα τα αποτελεσματα της!

Γι'αυτο σου λεω,οπως ειπε κ ο γιατρος σου,ολα γινονται!!!

Υπομονη κ επιμονη!Θα τα τσακωσουμε τα σπορακια!!!

;):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμπι έγραψε:

κ ομως τον περασμενο μηνα συνελαβα φυσιολογικοτατα...ενταξει δεν πηγε καλα(παλινδρομη)

;):kiss:

Ζουμπι μου τωρα το ειδα :(

Μην στεναχωριεστε (οσο ειναι δυνατο αυτο),ο επομενος μηνας θα ειναι πιο τυχερος. Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ειστε αισιοδοξοι κ θα τα καταφερετε!!!!!! ;)

:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρένα γειά σου κ από μένα!

Άκου τη δική μας ιστορία:

Εμείς είχαμε κάνει το πρώτο σπερμοδιάγραμμα σενα μικροβιολογικό

κέντρο γνωστής αλυσίδας κ δεν βγήκε κ πολύ καλό....πέσαμε απ τα σύννεφα.

Ο γιατρός μου τότε μας συμβούλεψε βασιλικό πολτό κ γενικότερα υγειηνή διατροφή. Έτσι κ κάναμε.

Ένα μήνα αργότερα κάναμε νέο σπερμοδιάγραμμα σε ειδικό κέντρο γονιμότητας κ τα αποτελέσματα ήταν ιδανικά...!

Τον ίδιο μήνα έμεινα έγκυος.

Νομίζω οτι ένα σπερμοδιάγραμμα δεν φτάνει, πάντα χρειάζεται κ ένα δεύτερο...

Μήν το βάζετε κάτω ΟΛΑ θα πάνε καλά θα το δείς! Πάρε κ το βασ. πολτό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Εμείς πάντως με Ομοιοπαθητική θεραπεία, φρεσκοστιμένους χυμούς πορτοκάλι κάθε πρωί και διατροφή με βιολογικά προϊόντα, σε 3 μήνες "εκτοξευτήκαμε" από τα 7 εκατομμύρια στα 106 (!!!) και κινητικότητα από 17% στο 40%!! Αν θες πληροφορίες για την ομοιοπαθητική θεραπεία στείλε προσωπικό μήνυμα. Καλή τύχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...