Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΝΙΟΥ 2010!!!!!


Recommended Posts

Σεβη μου εχεις απολητο δικιο πρεπει να το προσπαθησω λιγο παραπανω για αποκλειστηκο θηλασμο αλλα φοβαμαι μηπως δεν μου χορτενει και μου χασει βαρος πανω που εχει αρχισει να περνει, και ειναι και ο μεγαλος που με κουραζει και ισως δεν εχω το κουραγιο να θηλαζω συνεχεια! εσενα καθε ποση ωρα τρωει και μετα ποση ωρα κοιμαται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

xanthippi έγραψε:

Κοριτσάκια μου όμορφα καλησπέρα!!!

Χάθηκα αυτές τις μέρες... αλλά ήταν για καλό! Την Κυριακή στις 13/6 το πρωί στις 09:50, ήρθε στον κόσμο ο πρίγκιπάς μου!!!!! Είναι μια εμπειρία μοναδική... ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω!!!!!!! Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό και επισκληρίδιο!!! Ο μπεμάκος μου γεννήθηκε 3030gr και μοιάζει αρκετά με τον πατέρα του... είναι ένα κουκλί ζωγραφιστό!! Χθες βγήκαμε από την κλινική.. και είπα τώρα που βρήκα λίγο χρόνο να σας ενημερώσω... Θα ξαναμπώ με το καλό να σας περιγράψω την δική μου εμπειρία!!!!

Εύχομαι σε όλες σας με το καλό να γεννήσετε και σε όσες έχετε γεννήσει να χαιρόμαστε τα αγγελούδια μας!!!!!

Φιλιά πάρα πολλά από μια τρισευτιχισμένη μανούλα!!!!! :)

κοριτσακι μου να σου ζησει ο πριγκιπας σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντε κοριτσια μια μια φτανετε ελινακι κασσι χαρα αντε να μαθουμε νεα συντομα!!!!εμεις πηγαμε στην παιδιατρο εχθες οπως ειπα κ στη zoglag 3800 η μικρη πηρε 400 gr ola fysiologika και πολυ τσαμπουκας οπως ειπε η γιατρος την ακουμπουσε κ νευριαζε ειχε πολυ γελιο!!!!φιλακια σε ολεσ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια(όσες μείναμε),

Καλημέρα Σέβη.Θα είσαι εδώ να τα επαναλάβεις και για μένα αυτά για τον θηλασμό σε περίπτωση που με πιάσει ανασφάλεια και απελπισία???Γιατί δυστυχώς, απ'οτι εχω καταλάβει υπάρχουν πολλοί καλοθελητές που στην αρχή που τα πράγματα "δεν έχουν στρώσει" θα μας πουν οτι το μωράκι μας δεν τρέφεται και δεν αναπτύσεται σωστά και οτι θα πρέπει να δίνουμε συμπλήρωμα....

Να ρωτήσω κάτι άσχετο??Εχετε πάρει λαστέξ για να μαζέψουμε την κοιλιά?Από που?(εχουν στα μεγάλα καταστήματα ή στα φαρμακεία?),Πόσο κοστίζει?

Τι να έγινε η Χαρα???...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα!!!

Ελινάκι εγώ ρώτησα τη μαία και εκείνη μου είπε ότι καλυτερα να μην πάρω λαστεξ γιατί πιέζονται πολύ τα εσωτερικά όργανα. Τώρα επειδή εγώ είχα την έρευνα μου πάνω σε αυτό το θέμα μου είχαν πει ότι πολύ καλό είναι το λαστεξ της chicco το οποίο το αγοράζεις από φαρμακείο ακι είναι σχετικά ακριβό. Αφού γεννήσω με το καλό θα ρωτήσω και το γυναικολόγο μου και θα δούμε!!!

Τη Χαρά μάλλον θα την κρατήσανε να γεννήσει!!Αλλιώς θα είχε ακουστεί!Ελίνα οι δύο μας μείναμε!!!!Εγώ μπαίνω Τρίτη βράδυ εκτός απροόπτου!!!Οπότε θα τα λέμε!!!

Σέβη μου φιλάκια πολλά!!!Μου έλειψες!!!!

Όσον αφορά το θηλασμό έτσι είναι τα πράγματα!!Ο πιο μεγάλος μύθος είναι ότι δεν έχουμε αρκετό γάλα και χρειάζεται συμπλήρωμα!!Δεν είναι έτσι μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία θέλει πολλή υπομονή!!!Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ήξερα οτι θα με αφήσετε τελευταίααααααααα......

Εμένα μάλλον την Δευτέρα θα μου πει πότε να μπούμε για πρόκληση.Απ' την μια δεν ήθελα τεχνιτούς και τέτοια, απο την άλλη με τρόμαξε που μου είπε οτι διαφορετικά πιθανόν να μην έχω την δυνατότητα επιλογής για επισκληρίδιο αν χρειαστεί και από τότε....κάθε φορά που κάνω την ένεση μου το σκέφτομαι.Για να δούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελίνα γιατί δε θα έχεις τη δυνατότητα επιλογής για επισκληρίδιο; Επηρεάζεται από τις ενέσεις που κάνεις; Σκέψου ότι σε εμένα σχεδόν την έχουν αποκλείσει την επισκληρίδιο γιατί γενικά είναι κατά ο γιατρός μου και όταν του είπα ότι θέλω μου είπε "βλέποντας και κάνοντας"Οπότε καταλαβαίνεις!!!!! :dry: Μόνο τον μπεμπάκο σκέφτομαι και προσπαθώ να ηρεμήσω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, κάνω κάτι ενέσεις αντιπηκτικές για το αίμα λόγω (πιθανής)θομβοφιλίας κάθε μέρα και θα πρέπει να έχουν περάσει γύρω στις 10 ωρες για να μπορουν να μου κάνουν επισκληρίδιο, διαφορετικά είναι επικινδυνο.

Από την στιγμή που μπήκα στον μήνα μου την έκοψα στο μισό(δηλ.κάνω 1 πρωι και 1 βράδυ) έτσι ώστε να έχω περιθώριο 5-6 ώρες, αλλά κανένας δεν τα κανονίζει αυτά...

Κι εγώ δεν είμαι σίγουρη για την επισκληρίδιο ,αλλά θα ήθελα να έχω την επιλογή αν δώ τα σκούρα.

Δεν βαριέσαι...όπως και να έχει μέχρι και την άλλη εβδομάδα θα κρατάμε αγκαλιά τα μωράκια μας!!Ακόμα δεν το πιστεύω... :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελίνα είσαι σε καλά χέρια οπότε ό,τι σου πουν οι γιατροί σου θα είναι το καλύτερο!!!Τώρα ακόμη και αν χρειαστεί να πονέσουμε, όπως μου λένε όλοι θα τα ξεχάσουμε όλα μόλις μας φέρουν τα μπεμπάκια μας!!!

Και εγώ δεν το πιστεύω ότι έφτασε η ώρα!!!!Έχω μεγάλη περιέργεια να δω το μουτράκι του!!!!!

Μετά όμως θα πρέπει να ανοίξουμε καινούριο ποστ για να συζητάμε τα των πρώτωνν ημερών, για τα ξενύχτια, τις απορίες κλπ!!!

:) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετσι θα γίνει...Από το τέλος της άλλης εβδομάδας θα συζητάμε για άλλα θέματα.....αν έχουμε τον χρόνο!!!!!

Αντε να δούμε τις φατσούλες των αγοριών μας!! :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΤΕ ΑΝΤΕ ΑΓΟΡΟΜΑΝΕΣΣ ΜΟΥ!!!!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΑΝΤΡΑΚΙΑ ΣΑΣ!ΕΛΙΝΑΚΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΕΔΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΟΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ Κ ΤΙΣ 10 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΧΑΝΟΥΝ!!!!!ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΜΑΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

ΚΑΣΣΙ ΜΟΥ ΚΙ ΕΜΕΝΑ Μ ΕΛΕΙΨΕΣ ΘΑ ΣΕ ΠΕΤΥΧΩ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΙΛΕΝΑΔΙΤΣΕΣ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΒΡΗΚΑ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΣΩ..ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕ ΜΕΝΕΙ ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΜΕ ΤΟ ΒΥΖΙ ΕΞΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΙ ΕΠΙΜΟΝΗ!!!!!! ΜΟΥ ΛΕΙΨΑΤΕ ΠΟΛΥ!!!!!!!

Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΟΛΟ ΓΚΡΙΝΙΑ ΓΙΑ 5 ΩΡΕΣ ΕΤΡΩΓΕ , ΧΩΝΕΥΕΥ, ΕΚΛΑΙΓΕ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΤΩΡΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΜΑΜ. ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!!!!!! :):):):):):):kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MIKA, τα πάτε μια χαρά με τον θηλασμό με την μπουμπού,ε?Τι καλά!!!

Αύριο βράδυ (με έχει βάλει και αργα γμτ!!) περιμένω να δώ τι θα μου πει ο γιατρός.Με βλέπω καμιά Τετάρτη για ραντεβουδάκι στο ΓΑΙΑ(Α!Ρε κορίτσια, να μην είναι καμια άλλη εκεί να κάνουμε παρές!!) :)

Κατα τα άλλα ευτυχώς που έπεσε λίγο η θερμοκρασία ,γιατί δεν την έβγαζα καθαρή!!Πήγα για ένα καφεδάκι και έβλεπα από πάνω τους άλλους που έκαναν μπανάκι και ζήλευα!Πολύ θα ήθελα μια βουτιά.Αλλά τώρα....στις παραλίες τις Αττικής φοβάμαι λίγο για καμιά μυκιτίαση.Δεν είμαστε τώρα για τέτοια στην...εκπνοή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όποια πλέον μπαίνει για λίγο και φεύγει τρέχοντας είτε για να γεννήσει είτε για να θηλάσει :laugh: :laugh: :laugh:

Ευτυχώς που δρόσισε λίγο γιατί πρώτη φορά καλοκάιρι ζεσταίνομαι τόσο πολύ και από τόσο νωρίς!!!!

Δεν το πιστεύω ότι σε 2 μέρες μπαίνω στο μαιευτήριο!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: Μέχρι στιγμής δε μου έχει τύχει κάποιο απρόοπτο!!!Ο μικρός εξακολουθεί και κλωτσάει και εγώ δεν μπορώ να σύρω τη μέση μου. Αύριο θα βγω από νωρίς να κάνω κάτι τελευταίες δουλειές και μετά φαντάζομαι δε θα μπορέσω να ξανακοιμηθώ από την ανυπομονήσία μου και το άγχος μου!!!!

Σέβη μου είσαι πολύ τυχερή που έχεις παιδίατρο που είναι υπέρμαχος του θηλασμού!!!!Βοηθάει πάρα πολύ!!!Εγώ θα έχω τη μαία του γιατρού η οποία μου είπε ότι μπορεί να έρθει και στο μαιευτήριο αν τα δω σκούρα!!!Θα δούμε!!Ας βγει γερός και υγιής ο μπούμπης μου και όλα τα άλλα βρίσκονται!!!

Ελίνα σκέψου ότι σε λίγο θα έχεις και άλλο παρεάκι στον καφέ σου!!!

ΜΙΚΑ φαντάζομαι κάπως έτσι θα είαμστε και εμείς!!!

Κορίτσια περιμένετε λίγο και εμένα και την Ελίνα και ανοίγουμε καινούριο ποστ μετά!!!Φιλάκια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μας έχουν άφήσει πίσω kassi να κρατάμε τα "μπόσικα".Τελευταίες και καταϊδρωμένες!!! :P

Με την ζέστη "τα έχω δει όλα"!!Και από την άλλη δεν είμαι του κλιματιστικού και προσπαθώ να το ...κρύψω από τον άντρα μου μην βρει ευκαιρία να το ανοίξει!!!Προσπάθώ να την βγάλω καθαρη με ανεμιστήρα!

Αύριο, θα βγώ και εγώ για τις τελευταίες δουλίτσες μιας και το βράδυ φαντάζομαι οτι ο γιατρός θα μου κανονίσει ραντεβού και φαντάζομαι δεν θα το τρενάρει πέρα από την Τετάρτη-Πέμπτη.Για να δούμε...

Προσπαθώ να θυμηθώ τι εκκρεμότητες έχω να κάνω(γιατί δεν θέλω να μείνουν και πολλά για μετά-μερικά πραγματάκια αν δεν τα κάνω εγώ... B) )

Ακόμα άγχος δεν μπου έχει βγει....σήμερα βέβαια άνοιξε το μάτι μου 6:20 το πρωι αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το αποδόσω σε άγχος.

Α!Μια που γράφω-γράφω-γράφω, να δώσω και από εδώ τις ευχές μου στην φίλη μου την Μάνια στην Θεσσαλονίκη που γέννησε την Κυριακή που μας πέρασε το τρίτο παιδάκι της!!!Να 'ναι γερό το αγοράκι της και σε εκείνη ...καλό κουράγιο!! :):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια,

εμεις αν κ περιμεναμε τον γιοκα μας αυριο βασει ΠΗΤ, μας ηρθε πριν μια εβδομαδα, στις 13/06 κ τρελλαθηκαμε απ την χαρα μας.

Αντε με το καλο κ σε σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το αγοράκι σου aggelika_x .Μόλις διάβασα και το ποστ σου για την εμπειρία της γέννας σου.

Να σας ζήσει ο μικρούλης και να είναι πάντα γερός και καλότυχος!!

Είσαι και εσύ μια μανούλα Ιουνίου!!!!Κάτσε να σε βάλω στην λιστούλα μας!!! :):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα κοριτσάκια μου!!!!

Ελινάκι μάλλον από τη ζέστη ξύπνησες τόσο νωρίς γιατί και εγώ το παθαίνω πού και που!!!Αν και χθες το βράδυ δρόσισε και κοιμήθηκα μια χαρά!!!Ελπίζω να κοιμηθώ και απόψε το βράδυ γιατί από αύριο από την αγωνία και το άγχος μου δε νομίζω να τα καταφέρω!!!!

Θα κάνω κάτι τελευταία πραγματάκια και μετά τέλος!!Ό,τι έκανα έκανα. Θα αναλάβει ο αντρούλης μου :P

Να σου ζήσει aggelika_x το αγοράκι σου!!!Να είναι πάντα γερός και υγιής!!!

Φιλακια κορίτσια!!!Θα τα ξαναπούμε αργότερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω,πω kassi, ήρθε η ώρα ,ε?

Και εγώ περιμένω πως και πως το βράδυ να πάω γιατρό να δούμε τι θα κάνουμε!Κι αυτός ο χριστιανός δεν είχε ραντεβού νωρίτερα και με έβαλε 9 το βράδυ!!!Κάτι μου λέει οτι Τετάρτη-Πέμπτη.... :)

Πάντως αύριο δεν μπορώ να γεννήσω ...έχω κανονίσει καθαρισμό στον οδοντίατρο!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειαα σας κοριτσακια μου οι δυο σας μεινατε?αντε αντε τπτ δεν εμεινε θα περναει μετα η ωρΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ!!!ΕΜΕΝΑ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΗΣΥΧΗ ΤΡΩΕΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΗ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΝΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ !!!!ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΑΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδώ είμαι!!!Ακόμα!!

Ο μικρός είναι 3.200, αλλά δεν είναι αρκετά χαμηλά ο τεμπέλης!!Ο γιατρός μου έδωσε τελευταίο ραντεβού την Πέμπτη και αν μέχρι τότε δεν έχει γίνει κάτι Παρασκευή πρωί θα μπώ στο ΓΑΙΑ!!!! :):):):)

Μου είπε οτι δεν υπάρχει λόγος να το καθυστερούμε άλλο(και το περιθώριο μέχρι την Πεμπτη μου το έδωσε επειδή γκρίνιαξα).

Οτι είναι να γίνει θα γίνει λοιπόν, το αργότερο μέχρι τις 25!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

kassi μου........τελευταία έμειναααααααααααααααα...........!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα !!!!!

Ελινάκι τελικά τελευταία;;;;Θα κλείσεις εντυπωσιακά αυτή τη στήλη...Εκτός και αν ο μπεμπάκος σου κάνει καμία έκπληξη!!!!Εγώ που πέρασα από τα ίδια θα σου πω ότι μπορεί να έχεις ανάμεικτα συναισθήματα!!Από τη μια θα χαίρεσαι και από την άλλη το να ξέρεις ακριβώς πότε θα μπεις μπορεί να σου μεγαλώσει την αγωνία. Εγώ έτσι ήμουν μέχρι χθες το απόγευμα. Σήμερα όμως έχω βάλει μουσική, ετοιμάζω την καλαθούνα του, καθαρίζω κάτι τελευταία και μετά θα ετοιμαστώ μπάνιο κλπ. και έχω χαρούμενη διάθεση. Επίσης το καλό με το προγραμματισμένο είναι ότι μπορείς να οργανώσεις τις μέρες σου ώστε να μη μείνουν πολλές εκκρεμότητες!!!Κοίμησου όσο μπορείς, ξεκουράσου και απόλαυσε το όσο δεν μπόρεσα εγώ!!!

Κοριτσάκια κάντε μια προσευχούλα και για μένα να πάνε όλα καλά!!!!Απόψε το βράδυ δεν ξέρω κατά πόσο θα κοιμηθώ στο μαιευτήριο!!!!

Θα τα ξαναπούμε μέχρι το μεσημέρι!!!Φιλάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμενα θα με καθυστερησει λιγο ακομα Παρασκευη βραδυ θα με παρει τηλεφωνο ,εισαγωγη Σαββατο και καισαρικη Σαββατο ή Κυριακη Τον φαγαμε και τον Ιουνιο χι χι

:kiss::kiss::kiss:

Κασσι με το καλοοο!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Για εμένα, μπορεί και τσάμπα να το σκέφτεσαι.. μετά από τρίμηνη καταστολή των ενδογενών ορμονών δεν ξέρεις αν θα είναι καλές οι ορμόνες στην πρώτη εμμηνόρροια για να προχωρήσετε σε διέγερση.. μίλα με το γιατρό σου κάνε τις εξετάσεις σου δείτε πως θα είναι ο κύκλος σου και το αποφασίζετε τότε με το γιατρό σου..! Εγώ τουλάχιστον και σύμφωνα με αυτά που έχουν αναφέρει κορίτσια στο παρελθόν με ενδομητριωση, αν έπαιρνα το οκ από το γιατρό μου να προχωρήσουμε θα το έκανα τώρα που θεωρητικά η ενδομητριωση είναι σε ύφεση και οι πιθανότητες καλύτερες..
    • It is one of the well-known complications following in vitro fertilization (IVF) with embryo transfer (ET). The incidence of ectopic pregnancy is estimated to be 2.1–8.6% of clinical pregnancy after IVF-ET, which is 4 times higher than natural conceptions. No significant difference could be demonstrated on the incidence of EP in fresh IVF cycles vs. frozen/thawed cycles in a large cohort of patients. Donor egg recipients were found to have a significantly lower incidence of ectopic pregnancy compared with standard IVF patients. Πηγή: Pubmed  Ισχύει.. του εναντίον δηλαδή, η εξωσωματική αυξάνει τις πιθανότητες..
    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...