Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φοβαμαι πολυ...


mouseyrap

Recommended Posts

Καλημερα σας,μολις γραφτηκα στην παρεα σας καθως θα ηθελα τη γνωμη σας για κατι που με εχει τρομαξει πολυ,ειχα παει στο γιατρο λογω καποιων διαταραχων στον κυκλο μου,μου ειπε λοιον οτι τον ιανουαριο δεν εκανα ωορηξια κ γι'αυτο δημιουργηθηκε μια κυστη η οποια εσπασε τον φεβρουαριο γι'αυτο κ ειχα ελαχιστο αιμα,μετα απο υπερηχο ειδαμε να υπαρχει λιγο υγρο πισω απ'τη μητρα το οποιο μου ειπε οτι ισως ειναι απ'την κυστη.Μου εγραψε λοιπον αλλον ενα υπερηχο την επομενη φορα που θα αδιαθετησω 3η-6η μερα,εσω γεννητικων οργανων κ σε παρενθεση παχυ ενδομητριου,σας παρακαλω γνωριζετε κατι?εχω φοβηθει παρα πολυ δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα κ τωρα εχω καταρρευσει,σας παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας αν ξερετε κατι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς ήρθες στο mammy, και εύχομαι όλα να σου πάνε καλά! Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω κάτι. Μπορείς να πάρεις και μια γνώμη απο άλλο γιατρό. Γιατί όμως ανησυχείς τόσο? Σου είπε κάτι ανησυχιτικό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μου ειπε κατι ανησθχιτικο απλα εχω τρομοκρατηθει γιατι ποτε δεν ειχα κατι κ τωρα δεν ξερω πως να αντιδρασω,ισα ισα μου ειπε οτι εσπασε η κυστη κ οτι φαινεται λιγο υγρο πισω απ'τη μητρα κ γι'αυτο μου προτεινε να κανω αλλο εναν υπερηχο οταν θα αδιαθετησω για να δουμε αν με το αιμα καθαρισε τελειως...αλλα εγω φοβαμαι μην ειναι τιποτα πολυ σοβαρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό με τη λειτουργική κύστη λόγω ανωορρηκτικού κύκλου το έχω πάθει κι εγώ 2 φορές μετά τη γέννα. Ο γιατρός μου είχε πει ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας! Στην περίπτωσή σου δεν μπορώ να σου απαντήσω μιας και δεν είμαι γιατρός. :cheer: Όπως επίσης και για το υγρό στη μήτρα.

Δεν βρίσκω το λόγο όμως γλυκιά μου να έχεις καταρρεύσει. Αν ανησυχείς τόσο πολύ, πήγαινε και σε άλλο γιατρό να δεις τι θα σου πει κι αυτός!

Σε φιλώ και σε καλωσορίζω στην παρέα μας! :cheer::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λες βρε ιφιγενεια μου ε?να ηρεμησω λιγο....απλα μωρε επειδη παντα ακουγα οτι δεν ειχα κατι τωρα μου επεσε κεραμιδα.κ μ'εχει τρομαξει αυτο που εγραψε στο χαρτι διπλα απ'τον υπερηχο εσω γεννητικων σε παρενθεση παχεος ενδομητριου...τι ειναι παλι αυτο?γιατι ειναι παχυ?(ξερω θα γελασεις)χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε δε θα γελάσω.. Θα χαμογελάσω! :) Είναι λογικό να ανησυχείς γιατί σου συμβαίνει κάτι τέτοιο για πρώτη φορά. Εγώ δεν το παίζω πιο κουλ! Κι εγώ ταράχτηκα, αλλά επειδή έχω τρομερή εμπιστοσύνη στο γιατρό μου μιας κι αυτός με ξεγέννησε και ήταν άψογος και ειλικρινής καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, το ξεπέρασα και περίμενα υπομονετικά την επόμενη περίοδο για να δούμε το αποτέλεσμα.

Το ενδομήτριό σου είναι λογικό να είναι παχύ, κάτω από αυτές τις συνθήκες που μας περιγράφεις. Υπό άλλες συνθήκες θα ήταν ίσως λίγο πιο ανησυχητικό. Αλλά και πάλι... Τονίζω κι επαναλαμβάνω... Δεν είμαι γιατρός και ότι να σου πω, είναι καθαρά από δική μου εμπειρία! Κάθε οργανισμός σαφέστατα είναι διαφορετικός, αντιδράει διαφορετικά και αλλαγές του και ο μόνος αρμόδιος να μας λύσει όλες τις απορίες είναι ο γιατρός που μας παρακολουθεί και όχι η οποιαδήποτε τυχαία σε ένα φόρουμ (κι εγώ μαζί.. :P )

Με λίγα και απλά λόγια θα σου πω τι συμβαίνει..

Στην αρχή του κύκλου, τα οιστρογόνα αυξάνουν την αιμάτωση του ενδομητρίου, δημιουργούν ένα παχύ στρώμα από αίμα δηλαδή έτσι ώστε σε περίπτωση σύλληψης, το γονιμοποιημένα ωάριο να πάει να εμφυτευθεί στο ενδομήτριο, να "βουλιάξει" μέσα στο παχύ τοίχωμα της μήτρας δηλαδή που έχει δημιουργηθεί. Μετά την ωορρηξία και σε περίπτωση εγκυμοσυνης ανεβαίνει απότομα η προγεστερόνη και μαζί της η β' χοριακή. Αν δεν υπάρχει σύλληψη (δλδ εγκυμοσύνη) πέφτει απότομα η προγεστερόνη κι έτσι αποβάλλεται το αίμα του ενδομητρίου που το είχε κάνει παχύ, με τη μορφή της γνωστής περιόδου.

Οπότε εφόσον δεν έκανες ωορρηξία καν, νομίζω με τα λίγα που ξέρω ότι είναι λογικό το ενδομήτριο να έχει παραμείνει παχύ, αφού δε σου ήρθε περίοδος όταν έπρεπε (κανονικά έρχεται ακριβώς 14 μέρες μετά την ωορρηξία).

Στον επόμενο κύκλο που θα κάνεις ωορρηξία, θα σου έρθει περίοδος μετά από 14 μέρες και μαζί με το νέο αίμα θα φύγει και το παλιό, αυτό που κάνει παχύ το ενδομήτριό σου.

Κατάλαβες η τα γράφω αλαμπουρνέζικα? :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχα....καταλαβα (νομιζω δλδ)...σ'ευχαριστω πολυ με καθησυχασες αρκετα μπορω να πω,τωρα που θα ρθει ο αρραβωνιαστικος μου θα τον βαλω κατω να μου εξηγησει μια που ειναι κ γιατρος(οχι πως του χω εμπιστοσυνη)αλλα ας μου πει τη γνωμη του!!!κ εγω νομιζω πως με το αιμα της επομενης περιοδου θα φυγει κ το υγρο κ ολα μελι γαλα.....κ μετα θα βαλω μπροστα να κανω κανενα παιδακι να ηρεμησω!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σας κοριτσια...τι κανετε?εγω ηρεμησα καπως απο χθες!Να σας ρωτησω κατι,χθες βραδυ που μιλησα με καποιον γιατρο που τον ειχαμε καλεσει σπιτι μου ειπε να παω στο τελος της βδομαδας να κανω μια χοριακη αφου υπαρχει παχυ ενδομητριο κ αν ειναι αρνητικη τοτε να περιμενω να αδιαθετησω κ να κανω τον αλλο υπερηχο,για ποιο λογο να κανω χοριακη?κ δεν τον ρωτησα η χαζη κ εγω!Anyway δεν καταλαβαινω αλλα τελοσπαντων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...