Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρο με αλλεργια...Τι τρωει η μαμα?


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 725
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σας!

μετα απο πολυ καιρο απουσιας μου...ειπα να σας γραψω τα νεα μας..

για αρχη συνεχιζουμε τον θηλασμο κανονικα....αλλεργια πλεον θεωρω οτι δεν εχουμε...μιας και του δινω εδω και ενα μηνα γιαουρτι και δεν μου εχει κανει απολυτως τιποτα :D ...φυσικα εγω τρωω τα παντα...αλλα και ο ιασονας....ειμαστε τελεια..

ο θεος να εχει καλα τον ομοιοπαθητικο..δεν εχω να πω κατι αλλο :)

σας φιλω ολες και ελπιζω να ειστε ολες καλα..

υγ.μαρακι χαρηκα πολυ με τα νεα σου...φιλια στον αγορινο σου :-*:-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα.μπραβο ρε γιωτου.εμεις παλι ειδαμε αιμα χτες.μια κουκιδα.μετα απο 2 μερες συνεχομενα κακα τσουπ η γνωστη κουκιδα.κ θα ναι η απο κολοκυθα η απο φαρμακο.χαιρομαι που δεν σας διαβαζω πια.ολες καλα ε?μπραβο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

που εισαι ρε πατσυ;;;;;

αντε πηγαινε σε ενα ομοιοπαθητικο να βρει την υγεια του παιδακι....

γιατι χαθηκες;;;;περνα και απο το θεμα μας

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πατσυ μια φορα πηγαμε..δωσαμε 50 ευρω..και για τα φαρμακα 13 ευρω..βεβαια εμας ηταν και για τις καουρες που ειχε...οποτε υπολογιζε τα μισα..ειναι σχετικα φτηνα τα ομοιοπαθητικα φαρμακα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α μια χαρα ρε.γιωτακι.οταν μιλησεις με τον γιατρο σου πες αν εχεικαποιον εδω στη θεσσαλονικη.γιατι η μαμα μου πηγαινε σε εναν εδινε πολλα λεφτα κ αδικα.οποτε.πες αμα ξερει να σου προτεινει.εχει πολλους δηθεν εδω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Κοριτσια καλησπερα κι εγω μπηκα δυστυχως στο κλαμπ διατροφης χωρις πολλααααα..Αλλα ειμαι ακομα τοσο μπερδεμενη γιατι το 8 μηνων μωρακι μου εχει πολυ σοβαρο εκζεμα,κανενα αλλο συμπτωμα κι ετσι αργησαμε να το καταλαβουμε και το ραστ τεστ εδειξε πολυ μεγαλη αλλεργια σε γαλακτκομικα και ποιος ξερει σε τι αλλο...Το θεμα ειναι οτι βγαζει ακομα σε πολλα μερη του σωματος του ενω εγω εχω κοψει ενα σωρο,ζυμωνω ψωμι,κι αλλα,και προσεχψ τα αλλεργιογονα...Αναρωτιεμαι αν τον πειραζει κατι αλλο τελικα και οχι τροφιμο.Ψαχνω διαρκως αν κατι που εφαγα τον πειραξε πχ μανιταρια,κρεμμυδι στο φαγητο?Το μωρο ξεκινησε και στερεες τοωρα πολυ αργα αργα τρωει μονο πατατα καροτο κολοκυθι και θα φαει σελινο προσεχως,μηλα τρωει και αχλαδια.επισης ξερετε αν το κεχρι ειναι αλλεργιογονο?Ευχαριστω οποιον εχει ιδεα τι κανω λαθος τον λυπαμαι ποθ βγαζει συνεχεια κοκκινιλες κι εχει φαγουρα.... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κ απο εδω.Σου απαντησα στο πμ!

Καλυτερα να αποφυγεις το σελινο.ειναι ισχ.αλλεργιογονο.Καλυτερα να το δοκιμασεις αργοτερα.

Ουτε μανιταρια να τρως...

Ειναι τοσο πολυπλοκο θεμα η αλλεργια.Νομιζω πρεπει να το παρεις απ'την αρχη,να προσεχεις παρα πολυ τι τρως εσυ(οπως σου εγραψα) και να εισαγεις μονο 1 τροφη τη φορα για να βλεπεις αν προκαλει κατι..Πχ 3-4 μερες μονο πατατα,αλλες 4 πατατα-κολοκυθι κλπ...

Επισης αν μπορεις να παιρνεις αλευρι βιολογικο ή/και χωρις γλουτενη..Να τσεκαρεις κ την γλουτενη γτ καποια μωρακια ειναι και εκει αλλεργικα..

Θα την βρεις την ακρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι εγινε κοριτσακια μου?επανηρθαμε?πως πατε?που ειστε ολες?αμελι εμενα το κινοα κ η βρωμη μας πειραξε.οποτε κεχρι δεν δοκιμασα.αλλα οπως ειπε η αναστασια.ενα ενα ολα τα φαγητα για πολλες μερες.μην βιαζεσαι.μονο ετσι θα δεις αποτελεσμα...τσουπρες??????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπα αναστασια μου..πολυ καλυτερα τα πραματα φυσικα.δεν το συζηταμε.αλλα απεχει ο μικρος απο γαλακτοκομικα,ψαρι,μελι,ολα τα φρουτα εκτος απο μηλο μπανανα κ αχλαδι..κ εχω ενα θεματακι με το τι να του μαγειρεψω καθε μερα.αστα να πανε,δεν γουσταρει κ την κοτα..εσεις πως ειστε?

αυγο,τυρι κ ψαρι ποτε θα δωσω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!

Είμαι η Ευγενία και μόλις πριν λίγες μέρες ανακάλυψα ότι μπήκα και εγώ στην ομάδα σας. Ο μικρός μου είναι μάλλον αλλεργικός στα γαλακτοκομικά για αρχή...Τον θηλάζω αποκλειστικά και μέχρι τώρα δεν μου είχε εμφανίσει τίποτα και εγώ τρωω πάρα πολλά γαλακτοκομικά. Όταν αρχίσαμε την βανίλια άρχισε και ο βήχας (νομίζαμε ότι ήταν απο κρυωμα) και την 4η μέρα που την έφαγε την έβγαλε. Την επόμενη την ξαναέβγαλε και τότε έπαθε αλλεργικό σοκ. Γέμισε κοκκινίλες, εξανθήματα και πρήστηκε στο πρόσωπο. Ο παιδίατρος δεν θέλει να κάνουμε ακόμα εξετάσεις για να δούμε σε τι είναι αλλεργικός και απλά να κάνουμε κάθε φορά δοκιμή βάζοντας τα νέα φρούτα στα χειλάκια του να δούμε αν τον ενοχλούν. Μου έδωσε να πάρω κρέμα και γάλα HA για την βανίλια και να συνεχίσω τον θηλασμό για 6 μήνες ακόμα. Ο μικρός είναι σχεδόν 6 μηνών. Εξετάσεις είπε ότον ο μπέμπης γίνει 1 έτους.

Εσείς πότε κάνατε εξετάσεις στα παιδάκια σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ'ΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ Σ'ΆΥΤΗΝ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ. ΕΙΝΑΙ 6,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΣΤΕΡΕΣ. ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΑΚΟΜΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΟΣΟ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑ ΣΤΑ ΜΑΓΟΥΛΑ ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΕΤΡΩΓΑ ΣΠΑΝΑΚΙ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΑΤΟΠΙΚΗ ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑ ΣΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΟ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΣΤΕΡΕΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΒΑΝΙΛΙΑ. ΗΜΟΥΝ ΚΑΘΕΤΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ. ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΩ ΑΣ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ. ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ, ΑΥΤΗ ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ ΕΓΛΕΙΦΕ ΤΑ ΧΕΙΛΑΚΙΑ ΤΗΣ, ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΦΟΥΝΤΩΣΕ. ΚΟΚΚΙΝΙΣΑΝ ΤΑ ΜΑΓΟΥΛΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΑΣΠΡΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΡΑΧΝΙΑΣΕ. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ 5-6 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙΑ, ΠΟΥ ΝΑ ΕΤΡΩΓΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΔΟΣΗ. ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΠΟΤΕ :twisted::twisted: ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΡΥΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΒΡΕΞΑ ΜΕ ΧΛΙΑΡΟ ΝΕΡΟ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΕΙ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΥΠΟΧΩΡΗΣΑΝ ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΛΑ, ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΤΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΠΕΤΑΧΤΗΚΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΕ ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΜΟΣΧΑΡΑΚΙ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ?? ΤΡΟΜΑΞΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΑ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΒΓΑΛΕΙ. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΕΚΛΕΙΣΕ Η ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ. ΑΦΟΥ ΟΤΑΝ ΠΑΤΑΕΙ ΤΣΙΡΙΔΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας ευγενια και φιλιτσι.λοιπον.καταρχην το αλλεργικο σοκ ειναι κατι το οποιο τρεχεις κατευθειαν νοσοκομειο κ προλαβαινεις δεν προλαβαινεις το παιδι...οταν αρχθιζει κ εχει δυσπνοια ειναι αλλεργικο σοκ κ εχεις περιπου 10 με 15 λεπτα το πολυ να φταεις νοσοκομειο...μακρια απο μας!!!!

φιλιτσι το μωρο σου αφου εχει αλλεργια απογορευεται να δινεις κατι καινουργιο μονοκοπανια....οπως θα διαβασες θα δινεις καθε νεα τροφη την πρωτη μερα ενα κουταλακι την δευτερη 2 την τριτη 4 και μετα τις 5 μερες θα δινεις νεα τροφη.δεν χρειαζεται βιασυνη κοριτσια.σιγα σιγα τα φαγητα.να υποπτευεστε τα παντα...ακομα και το αφρολουτρο οπως ειπες...και να θηλασετε οσο πιο πολυ μπορειτε.σιγα σιγα θα το ξεπερασουμε αυτον τον μπελα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ tselnikas. Εμένα όχι δεν τον έπιασε δύσπνοια, ευτυχώς και δεν το πέρασε τόσο βαρυα. Έπινε τρεις ημέρες fenistil συρρόπι και τώρα έχουμε πάντα μαζί μας atarax και εδώ που μένω έχω στα πέντε λεπτά νοσοκομείο.

Τις εξετάσεις πότε τις έκανες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι ειναι το αταραξ??εξετασεις αλλεργιας δεν εχω κανει γιατι συνηθως βγαινουν ψευδως θετικες η αρνητικες.οποτε ποιος ο λογος να τον τρυπαω αφου παλι θα εχω αμφιβολιες...

αχρειαστο να ναι το νοσοκομειο.η καλυτερη συμβουλη ειναι αυτη.σιγα σιγα ολες τις τροφες.μην βιαζεσαι.απο κει και περα ολα θα παρουν τον δρομο τους.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συρρόπι είναι σαν το fenistil αλλά είναι πολύ δυνατό και θα το χρησιμοποιήσω σε περίπτωση που χρειαστεί νοσοκομείο και δεν είναι πολύ κοντά. Αχρείαστα να είναι όλα!!! Και ο παιδίατρος μου είπε να κάνουμε εξετάσεις όταν γίνει 1 έτους για αυτό ακριβώς τον λόγο. Ότι τα αποτελέσματα είναι ψευδή σε αυτή την ηλικία. Χθες πάντως έφαγε μπανάνα λίγη και δεν έκανε τπτ. Ούτε και δυσκοιλιότητα που μου είχε κάνει την πρώτη φορά που του είχα δώσει σχεδόν ένα μήνα πριν. Και εγώ μεσοβδόμαδα ξεκινάω χορτόσουπα...σέλινο να βάλω ή να το αφήσω για λίγο αργότερα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax! κοριτσια μου, μολις ειδα το θεμα δεν μπορεσα να μην γραψω, ψαχνω καπου να πω τον πονο μου.

Η μικρη μου ειναι 3 μηνων και απο τις πρωτες 10 μερες ειχε κολικους, ο γιατρος μου δεν το θεωρησε φυσιολογικο και μου ειπε να κοψω το αγελαδινο γαλα ( θηλαζω αποκλειστικα) και να το αντικαταστησω με προβειο ή κατσικισιο, η μικρη μου ομως συνεχιζε να υποφερει μεχρι που ειδαμε αιμα στα κακα, εννοειτε πως πρασινα κια οσπρια δεν ετρωγα απο την αρχη.

Αποτελεσμα;; Βαριας μορφης αλλεργια αυτο που εχω ανακαλυψει πως δεν την πειραζει ειναι πατατες και κοτοπουλο, το πιστευεται; τρωω 2 μηνες καθε μερα αυτα τα φαγητα, τα σιχαθηκα αλλα τι να κανω; Μου ειπε η αλλεργιολογος πως το καλυτρο φαρμακο ειναι ο θηλασμος οσο πιο πολυ μπορω.

Να σας πω την αληθεια φοβαμαι μηπως δεν αντεξω το πρωι μηλο, το μεσημερι πατατα κοτοπουλο και το βραδυ καροτα, αστρακια καθε μερα και ζαλαδες, αλλα πανω απο ολα η μικρη μου.

Εχει καμια απο εσας τετοια εμπειρια;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...