Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρο με αλλεργια...Τι τρωει η μαμα?


Recommended Posts

ΜΑΡΑΚΙ ΕΓΩ ΤΟΥ ΔΩΣΑ ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗΣ ΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΝΟΥΤΡΙΤΣΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΓΑΛΑ Κ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΑΠ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ.Κ ΒΑΖΕΙΣ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΓΑΛΑ ΜΕΣΑ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 725
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κορίτσια εξαφανιστήκατε όλες τι έγινε;είσαστε καλά;τρώτε καλά;εγώ μια χαρά ευτυχώς,δίνω και στον μικρούλη κα΄θε φορά και νέες γεύσεις.Μέχρι στιγμής πάμε καλά εσείς;Πάτσυ,Γιωτάκι που χαθήκατε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εσεις πλεον τρωτε ολες καλα , απο οτι καταλαβα και εμεινα εγω να πειναω μονη μου , χωρις παρεα :lol::lol::lol:

Σας προετοιμαζω το ποστ μου θα ναι μεγαλοοοοοο :o:o:o

Τα νεα μου.....

Αυτη την εβδομαδα, πηγα σε δυο καθηγητριες παιδογαστρεντερολογους, πολυ γνωστες εδω στην θεσσαλονικη.

Σας πληροφορω λοιπον οτι, οπως οι παιδιατροι δεν ακολουθουν κοινη γραμμη σε τιποτα, ετσι και οι παιδογαστρεντερολογοι :evil:

Απο που να αρχισω και που να τελειωσω....

Η πρωτη την οποια ειδα στο ιδιωτικο της ιατρειο, ηταν ευγενεστατη, ασχοληθηκε πολυ ωρα μαζι μας και εδειξε πολυ ενδιαφερον οχι μονο για το μωρο , αλλα και για μενα.Φυσικα ξηλωθηκαμε κανονικα, οποτε γιατι να μην ηταν ευγενεστατη?

Το αρνητικο ειναι, οτι μου δωσε οδηγιες για να μπουμε στις στερεες τροφες, μολις κλεισουμε τον 6ο και οι οδηγιες ηταν απαραδεκτες.

Αυτο το ψιλιαστηκα εκεινη την ωρα, γιατι γιατρος μπορει να μην ειμαι και ειμαι και νεα μαμα, αλλα μου φανηκαν τρελα αυτα που μου ειπε να κανω.

Για να καταλαβετε τι εννοω.....

Με ρωτησε τι τροφες δεν ενοχλουν το μωρο και εκανε ενα διαιτολογιο με τις συγκεκριμενες τροφες.

Ενα μωρο πρεπει να παρει:

υδατανθρακες (εχουμε το ρυζι γι αυτο)

φρουτα (εχουμε το αχλαδι το οποιο δοκιμασα τωρα τελευταια)

λαχανικα (εχουμε αρακα, φασολακια, κολοκυθακια)

και πρωτεινες..... που δεν εχουμε ομως , γιατι σε οτι κρεας και αν δοκιμασα, εβγαλε αιμα :cry::cry::cry:

Συμφωνα λοιπον με την γιατρο, πρεπει εγω ολον αυτο τον μηνα, να τρωω χοιρινο και βουβαλι ( τα κρεατικα που εβγαλε το λιγοτερο αιμα το παιδι ) και να διαλεξω στο τελος, ενα απο τα δυο (αυτο που την πειραζει λιγοτερο), για να το δωσω κατοπιν και στην μικρη.

Και μου γραφει για διατροφη:

ΠΡΩΙ: ρυζαλευρο με φρουτο αναμεμειγμενα

ΜΕΣΗΜΕΡΙ-ΒΡΑΔΥ: φαγητο, το οποιο θα αποτελειται απο λαχανικα και κρεας :shock::shock:

Τρια γευματα δηλαδη την μερα.

Και τι?? Να δωσω στο παιδι αρακα με κρεας και φασολακια με κρεας , τον πρωτο μηνα που θα εισαγουμε τις στερεες?? Και μαλιστα δυο φορες την μερα?? Εμενα μου φανηκε τρελο!!!

Παμε στην επομενη κυρια καθηγητρια....

Την ειδαμε στο νοσοκομειο που εργαζεται....το ραντεβου ηταν για τις 9 το πρωι.

Η ωρα ειχε παει 11 και ακομα δεν μας ειχε φωναξει.

Καποια στιγμη βγηκε απο το γραφειο της και την ρωτησα αν θα καθυστερησουμε και αλλο.

Μου ειπε να περιμενουμε και δεν ξερει και ποσο θα χρειαστει να περιμενουμε.

Εκει τα πηρα ολιγον τι, γιατι ειχα ενα μωρο 5 μηνων, απο τις 8 το πρωι στο ποδι, να κλαιει γιατι θελει να φαει, να ειναι κατουρημενο, και να νυσταζει.

Και της το ειπα κιολας...."αν ειναι να μας αργησετε κι αλλο, να μας το πειτε, για να μην περιμενουμε...να φυγουμε".

Με αγριοκοιταξε, αλλα εγω της ειπα, πως εγω μπορω να περιμενω, το μωρο μου ομως οχι!!!!!

(Εδω να σας πω , οτι το ραντεβου δεν ηταν για τα εξωτερικα ιατρεια, αλλα μεσολαβησε μια συγγενης που εργαζεται μαζι της και η ιδια η γιατρος της ειπε ποια μερα και ωρα την βολευει να μας δει.)

Με τα πολλα, με φωναζει μεσα και με ξεπεταει ρε κοριτσια μεσα σε 10 λεπτα. Δεν ρωτησε απολυτως τιποτα για το μωρο....δεν γυρισε καν να με κοιταξει.

Αρχισε αμεσως να γραφει σε ενα χαρτι , τις οδηγιες της για τις στερεες τροφες και μου ειπε να ξεκινησουμε μολις κλεισουμε τον 7ο μηνα ( Οκ, αυτο ειναι πιο λογικο απο τον 6ο που μου ειπε η πρωτη).

Προσπαθησα να της πω, αφου δεν με ρωτησε η ιδια, σε ποιες τροφες δεν βγαζει αιμα το παιδι, αλλα ειπε οτι δεν την ενδιαφερει.

Εγραψε μια διατροφη, με σχεδον οτι μεχρι τωρα εχει πειραξει το παιδι και για κρεας, προτεινε να δοκιμασουμε με την εξης σειρα: αρνι, κατσικι, γαλοπουλα και κουνελι.

Απαγορεψε ρητα, το χοιρινο και το βουβαλι που μου εδωσε η αλλη γιατρος. (Εννοειται πως δεν ανεφερα, οτι πηγα δυο μερες πριν, σε αλλη γιατρο της ειδικοτητας της)

Ρε γμτ χεστηκε, αν εγω πειναω η αν χρειαζομαι καποιο συμπληρωμα διατροφης και δεν μου εδωσε οδηγιες για την δικη μου διατροφη, οταν ξεκινησει το μωρο να τρωει.

Το κυριοτερο....καμια τους, δεν μου εδωσε οδηγιες θηλασμου.

Αφου θα μπουν εξτρα γευματα, στο διαιτολογιο την μικρης, δεν θα πρεπε να με κατευθυνουν σχετικα με τους θηλασμους μας, ωστε να μην αποθηλασω ?

Γιατι τωρα η μικρη δεν σταματαει να τρωει. Μερα νυχτα , σαν νεογεννητο κανει. Αν μειωθουν ξαφνικα οι θηλασμοι μας, κατα πολυ, σε συγκριση με τωρα, δεν θα εχω προβλημα στην παραγωγη μου??

Μεγαλο ...πολυ μεγαλο το ποστ, αλλα..... σας κουρασα, δεν σας κουρασα.....εγω επρεπε καπου να τα πω και εσεις ειστε οι καταλληλοτερες για να με ακουσετε.

Εσεις που ησασταν, εδω, που εγω ειμαι τωρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!!

Πως ειστε?Ελπιζω να ειστε ολες χορτατες κ χαρουμενες!!!

Εκτος απ'την Μαρια μας(Ιζακι καλα θυμαμαι?) που αγχωθηκε κ γουργουριζει κ η κοιλιτσα της!!!

Λοιπον!Μηηηην αγχωνεσαι!!!

Οκ...Η μια σε ξεπεταξε χωρις καν να σε δει σαν "ασθενη"(οποτε μην ακους καν οτι σου ειπε)!

Τωρα η αλλη...Ηξερε πως θηλαζεις κ σου εδωσε τετοιες οδηγιες?...Τι να πω!...

Οκ...Σχεδον ολοι οι γιατροι θελουν να τρωει 3 γευματα στερεων μεχρι τον 8ο(κατι που ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας για τα περισσοτερα παιδια! :roll: )...

Η γνωμη μου:

Καταρχην αποφασισε αν θελεις ή οχι να δωσεις στο μωρο σου ρυζαλευρο!

Θα σου ελεγα να ξεκινησεις καπου στον 7ο(αρχη-τελος δικη σου επιλογη!)

Ξεκινα με ρυζαλυρο ή/κ αχλαδι για 4-5 μερες.

Επειτα ισως να δοκιμασεις κ αλλα φρουτα.Δες ποια ωρα της ημερας σας βολευει.

Εγω θα ξεκινουσα 2ο γευμα μονο αν ετρωγε καπως το 1ο!Δλδ αυτο το να δινεις 2-3 φορες τη μερα απο 1-2 κουταλιες το θεωρουσα ψυχοφθορο! :oops::?

Για τον θηλασμο!

Συνεχιζεις ανεμποδιστο θηλασμο!

Οποτε θελει το μωρο σου!

ΑΝ τρωει(γτ εγω ειμαι πονεμενη στο θεμα) μπορεις να αφηνεις λιγη ωρα αναμεσα στο θηλασμο κ στο φαγητο...Καποιες θηλαζουσες πρωτα θηλαζουν κ μετα ταιζουν...Εμενα αυτο δε μου φαινεται λογικο!Νομιζω πως ταιζουμε κ συμπληρωνουμε με θηλασμο!

Αντε καλη αρχη,καλα ξεμπερδεματα,καλες μασες κ με το καλο να ξεπερασετε την αλλεργια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα.μαρακι μπεμπινι που να χαθουμε..ειχε αδεια ο αντρας μου κ τρεχαμε για τα βαφτιστικα.μαρακι μπεμπινι κανε οτι θες εσυ.ασε τους γιατρους.θα δινεις παντα μια ,ια τις τροφες οπως ειπαμε.κ καθε τροφη την μια μερα ενα κουταλακι,την αλλη 2,την αλλη 3 κλπ κλπ.μην αγχωνεσαι.κ μην δωσεις γαλακτοκομικα,μοσχαρι,αυγα,ψαρια..κοτοπουλο δωσε,κουνελι ναι,κατσικακι,καροτο,πατατα,κολοκυθακι,μηλο κ αχλασδι.αλλα αργα αργα κ κουταλακι κουταλακι...κ δεν θελει αγχος.αληθεια.εγω κ η μαρια σε ολα μα ολα βγαζαμε αιμα οπως σου πα κ ειμαστε καλα.αλλα αργα αργα.ξεκινα κουταλακι κουταλακι μετα τους 6.αναστασια κ εμεις εχουμε θεμα με το φαγτο.τον αφηνω να πεινασει τωρα για να φαει..γιατι αλλιως....μονο φτυνει..χαχα.φιλια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι συννονόματη θα σου πω και εγω οτι σου λενε τα κοριτσια.Ακολουθα το ενστικτο σου πρωτον και δευτερον μην αγχωνεσαι και αν βγαζει αιμα.Οπως μου ειχε πει ο τελευταιος γιατρος που πηγα,ο σωτηρας μου,και αιμα θα βγαλει και σπυθουρακια και απο ολα.Δεν αγχωνομαστε.Μου ειπε να τρωω απο ολα εκτος γαλακτοκομικα και κακαο και αιμα θα σταματαω οταν βλεπω πολυ και συνεχομενο πανω δηλ απο μια μερα.Οχι με λιγες σταγονιτσες και για μια μερα κοβουμε την τροφη.Στα λεω αυτα γιατι και εγω καμμενη ημουνα και γυρισα πολλους γιατρους μεχρι να φτασω σε αυτον και να μου πει το πιο σωστο.Ετσι συνηθιζει το μωρο μεσω του γαλακτος ολες τις τροφες και μετα θα τρωει και το ιδιο σιγα σιγα.Εγω ξεκινησα με λαχανικα στους 61/2 μηνες δηλ πατατα,καροτο,κολοκυθι μετα φρουτοκρεμα και μετα σιγα σιγα και κατι καινουργιο.Τωρα πλεον εχουμε φτασει σε σημειο να τα τρωει ολα οσα του εχω δωσει να δοκιμασει,μεχρι και ψωμι τρωει που πριν δεν μπορουσα να φαω ουτε καν εγω.Τρωγοντας εσυ μονο συγκεκριμενες τροφες δεν θα συνηθιζει ουτε το ιδιο σε αυτες.Σου λεω παντα την προσωπικη μου γνωμη και αφου και εγω ταλαιπωρηθηκα παααααρα πολυ μεχρι να ειμαστε πλεον καλυτερα και οι δυο.Μην στεναχωριεσαι και σιγα σιγα ολα θα φτιαξουν :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια, Πατσυ και Μαρια.....

Σας ευχαριστω και τις τρεις, για τις αμεσες απαντησεις σας!!!

Ανακουφιστηκα καπως και καθησυχαστηκα αρκετα μπορω να πω :P:P:P

Θα ακολουθησω τις συμβουλες σας σιγουρα!!!

Μαλιστα σημερα, λεω να φαω μια τηγανια πατατες , για να μου φυγει το ντερντι :lol::lol::lol::lol:

Αντε και ο θεος βοηθος :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έτσι Μαράκι μου να τις φας τις πατατουλες μη φοβάσαι!!Πάτσυ μου με το καλό να βαφτιστείτε,εμείς βαφτιστήκαμε πριν λίγες μέρες!!Αναστασία μου καλά είσαι;βγάζει ακόμα κανένα σπυθουράκι η μικρούλα σου στο προσωπάκι ή ολα εντάξει;Γιωτάκι ακούειιιιιιιιιιιιιιιιιι;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gεια σας κ παλι!

Μπεμπινακι να σας ζησει το μωρουλι σας!Πως ητνα στη βαφτιση?

Η Αννυ 2 μικρουλια σημεια ξηρο δερματακι...Τωρα δεν ξερο αν ειναι απο την αλλεργια... :?

Εγω παντως τρωω τα παντα! :ymparty:

Δεν πινω βεβαια γαλα ή γιαουρτι αυτουσια(μην ρωτατε γιατι...δικο μου κολλημα) αλλα εχω φαει σοκολατες κ παγωτααααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΑΚΙ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ.ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΑ ΔΩ ΑΙΜΑ ΑΠΟ ΑΥΓΟΥΣΤΟ.ΓΛΥΚΑ ΤΡΩΩ ΑΒΕΡΤΑ ΑΛΛΑ ΟΧΟ ΜΟΣΧΑΡΙ,ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΦΕΤΑ ΑΙΓΟΠΡΟΒΕΙΑ,Κ ΑΥΓΑ.ΑΛΛΑ ΓΛΥΚΑ ΝΑΙ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΝΑ ΦΑΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΑΙΓΟΠΡΟΒΕΙΟ.ΕΙΔΩΜΕΝ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια να σας ζησει το μωρουλινι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εγω τις τσακισα τις πατατες οπως σας ειπα και χτες αλλα και σημερα και το καταευχαριστηθηκα!!Αιμα ειχε ελαχιστο σαν τελιτσες και ηταν λιγο πρασινωπα, ενω μεχρι τωρα, ειχαμε καταφερει και ηταν τα γνωστα κιντρινα του θηλασμου.

Πατσυυυυυ......τρως γαλακτοκομικα απο τωρα? :o:o:o

Σα καλη μου φαινεται, η γιατρος του Λοιμωδων που σας παρακολουθει. Στειλε μου με πμ αν θες τα στοιχεια της.

Κοριτσια και κατι αλλο που θελω να σας ρωτησω.

Ψαρια και μαλάκια ποτε φαγατε? Αν φαγατε.

Πεθαινω για καλαμαρακια!!!! Στις διακοπες ολοι τρωγαν γυρω μου στα ουζερι και εγω μονο μυριζα. Αλλα τι σας λεω? Τα εχετε περασει και εσεις και ξερετε το μαρτυριο του να βλεπεις, να μυριζεις και να μην αγγιζεις.

Ποτε σας ειπαν για προκληση στο αγελαδινο?

Θηλαζω τωρα 5 μηνες....ενας χρονος θηλασμου ακομα πως σας φαινεται? Ειναι καλα η θα χρειαστουμε περισσοτερο? Καλος ο θηλασμος δεν λεω, αλλα η μικρη μου με εχει στραγγιξει...ειναι πολυ φαγανη και τα χω δει ολα!

Θελω να παω για καφε μονη μουυυυυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ ΛΟΙΜΩΔΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΘΛΙΑ.ΚΟΙΤΑ ΜΑΡΑΚΙ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠ ΑΥΤΗΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΟΙΝΗ ΤΑΚΤΙΚΗ Κ ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙΣ Κ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΟΝΗ ΣΟΥ..ΕΓΩ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΕΥΓΝΟΜΩΝΩ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΤΗΝ ΤΡΕΛΗ ΣΤΟ ΛΟΙΜΩΔΩΝ Κ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΜΟΥ.....ΟΣΟ ΓΙΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΤΡΩΩ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΤΙΣ ΓΚΟΦΡΕΤΕΣ..ΕΤΣΙ ΣΚΕΤΟ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΝΑ ΠΙΩ ΓΑΛΑ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΟΧΙ...ΜΟΝΟ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΑΙΓΟΠΡΟΒΕΙΑ ΦΕΤΑ.ΕΜΕΝΑ Η ΦΩΤ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ 2 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΤΟΣΟ ΘΑ ΘΗΛΑΣΩ...ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΙ ΣΤΟ ΝΑ ΒΓΩ ΕΞΩ ΓΙΑ ΚΑΦΕ...Κ ΑΝ ΠΕΙΝΑΣΕΙ ΠΟΥ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΤΑΙΣΜΕΝΟ ΠΑΩ ΠΙΟ ΠΕΡΑ Κ ΤΟΝ ΤΑΙΖΩ..ΚΑΛΑΜΑΡΑΙΑ ΕΦΑΓΑ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ 2 ΦΟΡΕςΦΥΣΙΚΑ Κ ΜΥΔΙΑ ΚΛΠ ΚΛΠ.ΜΟΥ ΒΓΑΛΕ ΑΙΜΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΛΙΓΑΚΙ ΑΛΛΑ ΞΑΝΑΕΦΑΓΑ Κ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕ.ΗΤΑΝ 6 ΜΗΝΩΝ.ΑΥΤΑ.ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια καλημερα...οσες ξερουν το μικρο μου αγορακι ειχε αλλεργια μεχρι κ 28 μηνων...

πηγαινα απο καθε ειδικευομενο αλλεργιολογο στο παιδων κ ο καθεννας μου ελεγε οτι του ερχοταν, αφου οταν πηγα κ ειδαμε εναν που θεωρειται καλος στο παιδων μου μιλησε για κωλοσνοσκοπηση γιατι ηταν 2 ετων κ κανενα παιδακι δεν εχει αλλεργια περνα τον δυο χρονων...αγχωθηκα εκλαιγα..κτ.τ.λ....

μετα απο συζητηση του παιδιατρου μου, μου ειπε οτι υπαρχουν παιδια που τους σταματαει κ 3...κ φυσικα ελεγε αερολογιες ο αλλεργιολογος....εκανα αυτο που σκεφτηκα.αρχισα κ του εδινα 10-10 μλ καθε ημερα δηλαδη.την 1η ημερα 10, 2η 20, 3 30 , την 4η 40, 5η 50(κ οχι οπως λεενε οι αλλεργιολογοι 10-20-40-80-160-320)...

εδω κ 2 ολοκληρους μηνες πινουμε κ τρωμε τα παντα....ΤΕΛΟΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,

έχω ένα αγοράκι 3 μηνών και το θηλάζω. Από την αρχή είχε πολλές αναγούλε αλλά από το τέλος Αυγούστου η κατάσταση έγινε αφόρητη. Μίλησα με τον παιδίατρο και μου είπε ότι μάλλον κάνει αλλεργία στο γάλα και να κόψω οτιδήποτε γαλακτοκομικό, μοσχαρίσο κρέας, πορτοκάλια, ντομάτα, ξηρούς καρπούς. Η αλήθεια είναι ότι τισ επόμενες 3-4 μέρες υποχώρησαν οι αναγούλες (σαν μικροί εμετοί) αλλά μετά πάλι τα ίδια σχεδόν. Εδώ και 4 ημέρες είμαστε πάλι καλύτερα.

Από αυτά που διαβάω εδώ βλέπω ότιτ α δικά σας παιδάκια είχαν πολύ πιο εντονα συμπτώματα, Εμένα εκτός τις γουλιές και λίγη ξηροδερμία στα μάγουλα δεν έχει τ΄ποτα άλλο. Α, και μια φορά είδα βλέννες στα κακάκια αλλά χωρίσ αίμα. Ώρες ώρες σκέφτομαι μήπωσ δεν έιναι αλλεργία και ταλαιπωρούμαι τσαμπα. Από την άλλη πάλι φοβάμαι να ξαναρχίσω να τα τρώω μήπωσ χειροτερέψω την κατάσταση. Εσας τα παιδάκια σας είχαν σύμπτωμα αναγούλες?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Anton ομολογω οτι 1η φορα ακουω τη λεξη αναγουλα για βρεφος! :?:?

Εννοεις τις γουλιτσες?Επειδη ειπες μικροι εμετοι...

Οι γουλιτσες(δλδ μικρη ποσοτητα γαλακτος-συνηθως χωνεμενου-που ΔΕΝ εκτοξευονται) ειναι συνηθες φαινομενο στα περισσοτερα βρεφη ασχετα αν παρουσιαζουν αλλεργια ή οχι!

Τωρα...Κατα τη γνωμη μου καλο θα ηταν να συνεχισεις την αποχη!Δεν παρουσιαζουν ολα τα μωρακια εντονα συμπτωματα...Η δικη μου κορη ειχε μονο εκζεμα(αυτο που λες "ξηροδερμια")...

Δες πως παει κ σε λιγο καιρο δοκιμαζεις παλι!

Ευχομαι τελικα να μην εχετε τιποτα! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Αnastacia τις γουλίτσες εννοώ. Εσεις πως καταλάβατε ότι είναι αλλεργία πήγατε σε αλλεργιολόγο ή όταν έκανες τη διατροφή σταμάτησε το έκζεμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.Κ ΕΜΕΝΑ ΕΙΧΕ ΓΟΥΛΙΤΣΕΣ ΑΠ ΤΗΝ ΛΛΕΡΓΙΑ Κ ΜΕΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ.ΤΥΧΑΙΟ?ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ.ΧΑΧΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΥΛΑΡΕΣ.ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΚΑΝΑΤΕ ΣΤΑ ΑΛΛΕΡΓΙΟΠΑΙΔΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ.ΑΝ ΝΑΙ ΘΕΛΩ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΑΠΟ MCV,MCH,RDW-SD,NEYT,LYMPH KAI EO.ΕΙΔΙΚΑ ΑΠ ΤΑ ΛΕΜΦΟΚΥΤΤΑΡΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ Κ ΤΑ ΕΟ ΤΑ ΗΩΣΙΝΟΦΥΛΑ ΔΗΛ...ΕΠΕΙΓΟΝ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Αnastacia τις γουλίτσες εννοώ. Εσεις πως καταλάβατε ότι είναι αλλεργία πήγατε σε αλλεργιολόγο ή όταν έκανες τη διατροφή σταμάτησε το έκζεμα;

Το εκζεμα σταματησε με τη διατροφη!Βεβαια αραια κ που εβγαζε κατι ψιλα αλλα καμια σχεση με το αρχικο...

Κ εγω σαν εσενα πιστευα πως δεν ειναι αλλεργια κ πως αδικα ταλαιπωρουμαι...!!Ελπιζω εσεις να ειστε αααλλη φαση!

Πατσυ εχεις πολυ γελιο!!!Ακου μουλαρες!!

Στη δικια μου δεν εχω κανει ακομη εξετασεις...Ο γιατρος προτεινει πρωτα να δοκιμασουμε τυρι,κασερι κλπ να τα φαει η ιδια κ μετα βλεπουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα,

τελικά πείστηκα ότι είναι αλλεργία. Δύο μέρες τώρα που αποφασισα να φάω κάτι από τα απογορευμένα το μωρό κάνει συνέχεια γουλιές, εμετό σχεδόν και έχει βγάλει και κοκκινίλες σε διάφορα σημεία του σώματος και στο πρόσωπο. Οπότε πάλι από αύριο φτου κι από την αρχή. Κρίμα γιατί σε 3 εβδομάδες θα πρέπει να γυρίσω στη δουλεία και δεν ξέρω πως θα τα καταφέρω με το θηλασμό. Αν δεν μπορέσω να συνεχίσω να θηλάζω τι γάλα θα πίνει? Ασε που θα πρέπει να πετάξω και όσα σακουλάκιαέχω αποκθηκεύσει στην κατάψυξη και πιστέψτε με είναι πολλά!!! Κρίμα τον κόπο μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασε που θα πρέπει να πετάξω και όσα σακουλάκιαέχω αποκθηκεύσει στην κατάψυξη και πιστέψτε με είναι πολλά!!! Κρίμα τον κόπο μου!

Το γαλα "αντεχει" στην καταψυξη 5-7 μηνες . Κρατησε το να το δωσεις αργοτερα στο μωρο . Αν συνεχίσεις τον θηλασμο και την αποχή μπορει σε λιγους μηνες (κοντα στον 8ο) το μωρο να πινει χωρις κανενα προβλημα το γαλα σου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας κούκλες!

Εχω να σας επισκεφτώ αρκετό καιρό.....

Μια ερώτηση θα ηθελα να κάνω αν μπορείτε να με ενημερώσετε:

Ο μικρός μου εχει αλλεργία στην πρωτεϊνη αγελαδινού γάλακτος και τον θηλάζω.

Η παιδίατρος μας είπε οτι θα κάνουμε πρόκληση οταν χρονίσει αφού πρώτα κάνουμε καποιες εξετάσεις.

Γνωρίζετε τι εξετάσεις ειναι αυτές, που γίνονται και το κόστος τους;

Σκεφτόμουν να δοκιμάσω εγώ γαλακτοκομικά....ειναι επικίνδυνο για το παιδί;;;

Πως γίνεται η πρόκληση;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας κούκλες!

Εχω να σας επισκεφτώ αρκετό καιρό.....

Μια ερώτηση θα ηθελα να κάνω αν μπορείτε να με ενημερώσετε:

Ο μικρός μου εχει αλλεργία στην πρωτεϊνη αγελαδινού γάλακτος και τον θηλάζω.

Η παιδίατρος μας είπε οτι θα κάνουμε πρόκληση οταν χρονίσει αφού πρώτα κάνουμε καποιες εξετάσεις.

Γνωρίζετε τι εξετάσεις ειναι αυτές, που γίνονται και το κόστος τους;

Σκεφτόμουν να δοκιμάσω εγώ γαλακτοκομικά....ειναι επικίνδυνο για το παιδί;;;

Πως γίνεται η πρόκληση;;

kalησπερα!!!ανοιξες αλλο θεμα?σου απαντησε κανεις ή εχεις μεινει με την απορια?

Εμεις...ναι!ξεαλλεργιαστηκαμε!!!! :ymparty::ymparty::ymparty:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο ωραια.εμεισ εχουμε ενα στανταρ θεματακι με την μπανανα.του δωσα 3 φορες ν δοκιμασει και εβγαλε κ τις 3 αιμα.κατα τα αλλα τρωμε συνεχεια τα ιδια πραγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσαρες!!!

Εμεις ξεαλλεργιαστηκαμε σε πολλα, εκτος βεβαια απο τα γαλακτοκομικα.

Χλαπακιαζω σχεδον τα παντα. :lol::lol: Μαλιστα εβαλα και μερικα κιλα, αφου επεσα με τα μουτρα στη μασα :lol:

Εδω και 15 μερες η μικρη τρωει και στερεες τροφες. Απο κρεατακι οταν ερθει η ωρα , θα φαει κοτοπουλακι και αρνακι.

Τις δινω 2 γευματα στερεης τροφης την μερα, τα οποια , επειδη τρωει ολο το φαγακι του το πουλακι μου, αντικατεστησαν τον θηλασμο. Ετσι λοιπον επιτελους, εχω χρονο να βγω και μια βολτα με τον αντρα μου, αν μου κρατησει η μαμα την μικρη.

Μαλιστα, η επομενη εξοδος μας, θα ειναι σε χασαποταβερνα :lol::lol:

Να στε καλα κοριτσια....χαρη σε σας τρωω και εγω και η μικρη μου!!!

Τσελινκας....να σου ζησει και ο μικρος!!!

Πως τον ειπατε?? Τελικα το τραπεζι που εγινε?

Στην μπανανα και εμεις βγαζουμε αιματακι, αλλα αφου τρελαινεται για αχλαδι και μηλαρακι, δεν με καιει, που δεν κανει να φαει μπανανα.

Φιλακια κοριτσια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...