Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ψυχολογία εγκύου στο πρώτο τρίμηνο


Recommended Posts

Speede κι από μένα πολλά συγχαρητήρια και πολλές ευχές για μία υπέροχη εγκυμοσύνη και έναν ανώδυνο και γρήγορο τοκετό!!! Με το καλό να κρατήσεις ένα υγιέστατο και όμορφο μωράκι στην αγκαλιά σου.

Κορίτσια η εγκυμοσύνη θέλει ηρεμία. Βέβαια οι ορμόνες μας είναι τόσο πειραγμένες, ειδικά στο πρώτο τρίμηνο, που νιώθεις λες κι σου έχουν κάνει μεταμόσχευση εγκεφάλου!!! Κι εγώ στο πρώτο τρίμηνο ήμουν χάλια. Είχα φρικτότατους εφιάλτες, αλλά και ιδιαίτερα δύσκολη εγκυμοσύνη. Έκανα περίπου 15 εμετούς την ημέρα! Νοσηλεύτηκα 2 φορές με αφυδάτωση. Αλλά το μόνο που χρειάστηκε ήταν θετική σκέψη. Τώρα είμαι στην 35η εβδομάδα και νομίζω ότι όλα αυτά ήταν ένα κακό όνειρο! Το μόνο που με νοιάζει είναι η πρώτη συνάντηση με την κόρη μου!

Όσο για τους κακεντρεχείς ανθρώπους (πολλές φορές και συγγενείς) απλά μην δίνεται σημασία. Ο Θεούλης μας έπλασε με δύο αυτάκια γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο. Από την μία να μπαίνουν κι από την άλλη να βγαίνουν!

Όσον αφορά στο λίγο αιματάκι, συμβαίνει πολλές φορές κατά την αλλαγή του μήνα. Δεν είναι κάτι! Ωστόσο, ο γιατρός σίγουρα ξέρει καλύτερα!

Φιλιά σε όλες

Γιώτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν κορίτσια κατάλαβα ότι όλες ανήκουμε στο ίδιο club!!!!

Η ανυπομονησία μου είναι μεγάλη. Την επόμενη επίσκεψή μου στο γιατρό την περιμένω πως και πως. Το άγχος μου μεγαλώνει όσο κοντεύουν οι μέρες για να βεβαιωθώ από τον υπέρηχο ότι όλα πηγαίνουν καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν κορίτσια κατάλαβα ότι όλες ανήκουμε στο ίδιο club!!!!

Η ανυπομονησία μου είναι μεγάλη. Την επόμενη επίσκεψή μου στο γιατρό την περιμένω πως και πως. Το άγχος μου μεγαλώνει όσο κοντεύουν οι μέρες για να βεβαιωθώ από τον υπέρηχο ότι όλα πηγαίνουν καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν κορίτσια κατάλαβα ότι όλες ανήκουμε στο ίδιο club!!!!

Η ανυπομονησία μου είναι μεγάλη. Την επόμενη επίσκεψή μου στο γιατρό την περιμένω πως και πως. Το άγχος μου μεγαλώνει όσο κοντεύουν οι μέρες για να βεβαιωθώ από τον υπέρηχο ότι όλα πηγαίνουν καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιώτα μου συμφωνώ απόλυτα ως προς την μεταμόσχευση εγκεφάλου!!!! :laugh:

Και εγώ ήμουν χάλια με λιγότερους βέβαια εμετούς από εσένα, με εφιάλτες και πανικούς!! Δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου!!! Νόμιζα οτι θα τρελαθώ!! Ηθελα τοσο να μείνω έγκυος και μετά από μια εβδομάδα που το έμαθα, άρχισα να αισθάνομαι χάλια!! Κορίτσια κατατρόμαξα!!! Ευτυχώς εχω ηρεμήσει πολύ και μπορώ να πω οτι τώρα αρχίζω και χαίρομαι την εγκυμοσύνη μου! Το μόνο που έχει απομείνει και με τσακίζει είναι οι ημικρανίες (:( ).

Βέβαια εγώ είχα και ένα ατυχές περιστατικό στην εγκυμοσύνη μου... Είχα διδυμάκια και ενώ ήξερα οτι όλα πάνε καλά, το ένα μου μωρό παλινδρόμησε την 9η εβδομάδα (λίγες ημέρες μετά αφού το είχαμε δει και φαινόταν να προχωράει άριστα) και το είδαμε την 12η στην αυχενική. Εκεί έπαθα ένα σοκ! Εντωμεταξύ δεν είχα κανένα σύμπτωμα που να με προειδοποιεί για κάτι τέτοιο...

Ε... μετά άρχισε ο εφιάλτης μήπως μου πάθει κάτι και το 2ο μωρό μου και δεν έχω συμπτώματα... Ξέρω οτι πρακτικά αυτό είναι αδύνατο (από όσο έχω διαβάσει βέβαια), αλλά παρόλα αυτά μέχρι την Δευτέρα που θα παω να το δω (μετά από 3 εβδομάδες), θα σκάσω απο το άγχος....

Ελπίζω να είναι καλά!!!

dev063pr___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιώτα μου συμφωνώ απόλυτα ως προς την μεταμόσχευση εγκεφάλου!!!! :laugh:

Και εγώ ήμουν χάλια με λιγότερους βέβαια εμετούς από εσένα, με εφιάλτες και πανικούς!! Δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου!!! Νόμιζα οτι θα τρελαθώ!! Ηθελα τοσο να μείνω έγκυος και μετά από μια εβδομάδα που το έμαθα, άρχισα να αισθάνομαι χάλια!! Κορίτσια κατατρόμαξα!!! Ευτυχώς εχω ηρεμήσει πολύ και μπορώ να πω οτι τώρα αρχίζω και χαίρομαι την εγκυμοσύνη μου! Το μόνο που έχει απομείνει και με τσακίζει είναι οι ημικρανίες (:( ).

Βέβαια εγώ είχα και ένα ατυχές περιστατικό στην εγκυμοσύνη μου... Είχα διδυμάκια και ενώ ήξερα οτι όλα πάνε καλά, το ένα μου μωρό παλινδρόμησε την 9η εβδομάδα (λίγες ημέρες μετά αφού το είχαμε δει και φαινόταν να προχωράει άριστα) και το είδαμε την 12η στην αυχενική. Εκεί έπαθα ένα σοκ! Εντωμεταξύ δεν είχα κανένα σύμπτωμα που να με προειδοποιεί για κάτι τέτοιο...

Ε... μετά άρχισε ο εφιάλτης μήπως μου πάθει κάτι και το 2ο μωρό μου και δεν έχω συμπτώματα... Ξέρω οτι πρακτικά αυτό είναι αδύνατο (από όσο έχω διαβάσει βέβαια), αλλά παρόλα αυτά μέχρι την Δευτέρα που θα παω να το δω (μετά από 3 εβδομάδες), θα σκάσω απο το άγχος....

Ελπίζω να είναι καλά!!!

dev063pr___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιώτα μου συμφωνώ απόλυτα ως προς την μεταμόσχευση εγκεφάλου!!!! :laugh:

Και εγώ ήμουν χάλια με λιγότερους βέβαια εμετούς από εσένα, με εφιάλτες και πανικούς!! Δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου!!! Νόμιζα οτι θα τρελαθώ!! Ηθελα τοσο να μείνω έγκυος και μετά από μια εβδομάδα που το έμαθα, άρχισα να αισθάνομαι χάλια!! Κορίτσια κατατρόμαξα!!! Ευτυχώς εχω ηρεμήσει πολύ και μπορώ να πω οτι τώρα αρχίζω και χαίρομαι την εγκυμοσύνη μου! Το μόνο που έχει απομείνει και με τσακίζει είναι οι ημικρανίες (:( ).

Βέβαια εγώ είχα και ένα ατυχές περιστατικό στην εγκυμοσύνη μου... Είχα διδυμάκια και ενώ ήξερα οτι όλα πάνε καλά, το ένα μου μωρό παλινδρόμησε την 9η εβδομάδα (λίγες ημέρες μετά αφού το είχαμε δει και φαινόταν να προχωράει άριστα) και το είδαμε την 12η στην αυχενική. Εκεί έπαθα ένα σοκ! Εντωμεταξύ δεν είχα κανένα σύμπτωμα που να με προειδοποιεί για κάτι τέτοιο...

Ε... μετά άρχισε ο εφιάλτης μήπως μου πάθει κάτι και το 2ο μωρό μου και δεν έχω συμπτώματα... Ξέρω οτι πρακτικά αυτό είναι αδύνατο (από όσο έχω διαβάσει βέβαια), αλλά παρόλα αυτά μέχρι την Δευτέρα που θα παω να το δω (μετά από 3 εβδομάδες), θα σκάσω απο το άγχος....

Ελπίζω να είναι καλά!!!

dev063pr___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...