Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποθηλάζοντας με αγάπη !


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 248
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το άλλο που με καίει είναι το εξής:

Μπορώ να μείνω έγγυος; Αν ναι, θα μπορώ να θηλάζω και μέχρι πότε;;;

Διάβασα πως κάποιες από εσας τα έχουν καταφέρει! Είναι όμως η εξαίρεση ή ο κανόνας;

Φυσικά και μπορείς να μείνεις έγκυος ενώ θηλάζεις.

Εγώ συνέλαβα όταν η μεγάλη μου ήταν 14 μηνών. Θήλαζα καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και τώρα πλέον κάνω παράλληλο θηλασμό.

Ο θηλασμός σε περίπτωση εγκυμοσύνης πρέπει να διακόπτεται μόνο όταν:

1)Η μητέρα έχει ιστορικό αποβολής

2) Παρουσιάσει έντονη αιμοραγία

3) Χάνει βάρος αντί να το αυξάνει.

Όσο για τις συσπάσεις εγώ είχα πολλές που ξεκίνησαν περίπου από την 16η εβδομάδα αλλά ποτέ δεν ήταν επίπονες. Όσο περνούσε ο καιρός γινόταν περισσότερες. Όχι μόνο δε γέννησα πρόωρα αλλά έφαγα όλον τον 9ο και γέννησα την 42η εβδομάδα. Οπότε όλα είναι σχετικά.

Μπράβο σου που αποφάσισες να προσωρήσεις!

Νομίζω πως θα είναι το καλύτερο για το παιδί σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!!!

Σας ευχαριστώ πολύ όλες!!!!

Παίρνω πολύ δύναμη εξ αιτίας σας και τελικά μου φαίνονται όλα ευκολα.... με λίγη αϋπνία όμως :lol:

Με εχουν κοροϊδέψει αρκετοι που θηλάζω ακόμα και όταν τους λέω οτι θα συνεχίσω μέχρι όπου θέλει ο Χριστόφορος γίνονται πύρ και μανία. Δεν μπορώ να καταλάβω τί τους ενοχλεί;;; Το δικό τους στήθος πιπιλάει το μωρό μου;; Αλλά όσο μου λένε πλέον να σταματήσω τόσο τους λέω για τα πλεονεκτήματα του θηλασμού και τόσο πιο επιδεικτικά θηλάζω μπροστά τους! :lol:

Το άλλο που έχω πάθει εδώ και πολύ καιρό είναι πως όταν βρεθώ με μια εγκυμονούσα την αρχίζω στο κύριγμα περι θηλασμού και την ενημερώνω όσο πιο πολύ μπορώ... και οταν μου απαντούν το θεϊκο " αν έχω γάλα θα θηλάσω" με πιάνουν τα νεύρα μου... [smilie=banghead.gif] Είναι και ορισμένες ξεροκέφαλες που λένε οτι αφού η μαμά τους δεν είχε γάλα ίσως είναι κληρονομικό και μπορεί να μην έχουν και αυτές... τι να πεις;;;

Εσείς το κάνετε αυτό;;; Ενημερώνετε ή εγώ είμαι κάπως υπερβολική;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριλου μου νομιζω πως ολες το καναμε αυτο...

Μεχρι που βαρεθηκαμε κ τωρα λεμε ας κανει η καθεμια οτι

της κατεβει...Οπως εσυ,εγω κ τοοοοσες αλλες...Ας ψαξουν απο μονες

τους να ενημερωθουν...Με το ζορι "παντρεια" δε γινεται!

και οποια δε θελει δε θα θηλασει οτι κ να λες εσυ,εγω κλπ!

Και στην τελικη ειναι κ δικαιωμα της να ακουσει οποιον επιλεξει!

Αφου ξερουν πως θηλαζεις τοσο καιρο,αν θελουν θα σε ρωτησουν για συμβουλες!

Μη χαλας τη ζαχαρενια σου!

υγ..Παντως ειναι τεραστια η χαρα να συμβουλεψεις καποια κ τελικα

να τα καταφερει!δεν ξερεις ποσο καμαρωνω μια φιλη μου που τα καταφερε κ συνεχιζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Μαλιρου γιατι ασχολεισαι..

καταρχας για ποιον θηλαζεις;;; για σενα και για το παιδι σου...δεν χρειαζετε ουτε να το κανει ςπροκλητικα μπροστα σε ανθρωπους που ουτως η αλλως δε καταλαβαινουν ουτε κρυφα γιατι εχεις κατι να κρυψεις..ελεος..

ΕΣΥ εισαι καλα;;;;;..θα θηλαζεις οσο θελεις και για οσο θελει το παιδι σου και δε θα δωσεις λογαριασμο σε κανενα..αφορα εσεν ακαι το παιδι σου...και τον συζηγο ομολογω να πω..κανεναν αλλον εξω απο την πυρινικη σας οικογενενια..οποτε απλα μην ασχολεισε, μη διαιολογεισε..μη προσπαθει ςνα σε κατανοησουν..δεν θα σε κατανοησουν ποτε..σου το υπογραφω..χαμογελα αλα Τζοκοντα...

εγω καιρο πριν το χρονο απλα δεν το συζητουσα με κανενα περα απο μαμαδες που ειχαν την ιδι αφιλοσοφια με μενα..

επιση ςνα ξερεις πως ολες οι γυναικες πασχουν απο ξερολιαση...οποτε τζαμπα χαλας τη ζαχαρενια σου προσπαθοντας να βοηθησεις αλλες μανουλες να θηλασουν..δεν θα θηλασουν..οποια πραγματικα θελει και θεωρει οτι ευτο ειναι το φυσιολογικο για το παιδι της και οχι γιατι το λεει ο Α η Β οργανισμος η Μαριλου η Χρυσα η Αναστασια...θα θηλασει..

θα ψαξει, θα βρει, θα απευθυνθει..εμεις πωςτο ψαξαμε..ουτε εμεις ειχαμε ενημερωση, και στιριξη..αλλα αυτο θελαμε..και αυτο καναμε...και εμας δε μας ενημερωνε και κανενας απο μονος του

Στο δευτερο παιδι θα εχω επισης πολλες απορριες..ξερω που θα απευθυνθω...ποιος θα με βοηθησει..γιατι θελλω να θηλασω και το δευτερο παιδι μου..δεν ξερω για ποσο καιρο..μακαρι τουλαχιστων ενα χρονο..αλλα στη τελικη θα προσπαθησω γιατι το θελλω εγω...

Αντε βουρ και εσυ για το δευτερο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχετε δίκιο κορίτσια... το ξέρω οτι δεν μπορώ να πείσω κάποιον να κάνει κάτι αν δεν το θέλει ο ίδιος πραγματικά, αλλά μου βγαίνει αυθόρμητα! Επειδή θεωρώ οτι είναι ότι καλύτερο που μπορεί να κάνει μια μάνα για το παιδί της, θέλω άτομα που αγαπάω, να τα βοηθήσω να κάνουν το ίδιο.

Σωστά το λέτε, αν ενδιαφερθεί κάποια για θηλασμό θα ψαχτεί και θα ρωτήσει. Οπότε θα το κόψω σιγά σιγά μην παρεξηγηθώ κιόλας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Είμαι πελαγωμένη......

εκεί που έλεγα πως θα αφήσω τον Χριστόφορο να αποθηλάσει μόνος του όποτε θέλήσει αυτός.... έκανε ένα μπάμ και μου τα ανέτρεψε όλα! :( πριν 4 μέρες με ξέκανε μια βραδιά με το πιπίλισμα.... με άρμεξε κανονικότατα με αποτέλεσμα από το πολύ γάλα που ήπιε να κάνει έναν τεράστιο εμετό. :cry: Και παρ'ολα αυτά εκείνος ήθελε πάλι βυζί.... ε όχι δεν θα άντεχα άλλο... Αποφάσησα τελικά να τον αποθηλάσω.... :( Εδώ και 3 μέρες δεν του δίνω καθόλου στηθος την ημέρα αλλά μόνο το βράδυ που θέλει να κοιμηθεί. Ξένο γάλα δεν θέλει με τίιιιιποτα. Δοκίμασα με μπιμπερό, με παγουρίνο, με καλαμάκι, με ποτηράκι.... τίποτα. Το πρωί αντί γάλα, του φτιάχνω την κρέμα κοιμάμαι - μεγαλώνω που δεν περιέχει από μόνη της γάλα, οπότε την φτιάχνω βάζοντας γάλα αντί νερό. Την τρώει....δεν σκοτώνεται αλλά 150γρ θα τα φάει. Την 1η μέρα μου τριβόταν συνέχεια για βυζί αλλά του αποσπούσα την προσοχή με κάτι άλλο και ξεχνιώταν.... τις επόμενες μέρες ζητούσε όλο και λιγότερο ώσπου πλέον χθες δεν μου ζήτησε καθόλου όλη την ημέρα. Το βράδυ βέβαια ήταν το στάνταρ του! Από οταν κάναμε το μπανάκι μας μου μιλούσε για το τζιτζί του και γλυφόταν!

Για βοηθήστε με λίγο αν μπορείτε....

1) Πρέπει να πάρω κάποια στιγμή χάπια για να κοπεί το γάλα ή με τον καιρό θα σταματήσει το στήθος να κάνει τόσο μεγάλη παραγωγή με αποτέλεσμα να κοπεί μόνο του;

2) Μετά από πόσο καιρό να προσπαθήσω να κόψω και τον βαδυνό θηλασμό;

3)Πως θα κόψουμε τον βραδινό θηλασμό; Δεν ξέρω πως να τον κοιμήσω... :oops: πάντα στο βυζί κοιμάται....

Νιώθω τύψεις και με πιάνουν τα κλάματα σκεφτόμενη πως κάνω κακό στο παιδί μου και οτι δεν είμαι καλή μαμά, αλλά θέλω να κόψω τον θηλασμό.... είναι κακό;;; Πιστεύω πως ενα χρόνο τώρα ήμουν σωστή απέναντι στο παιδάκι μου αλλά νομίζω πως ήρθε η ώρα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maryloo

καλησπερα δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω στο θεμα του αποθηλασμου

αυτο που θελω να σου πω ομως ειναι καλη μου μην εχεις τυψεις...

μονο εσυ και το μωροσου θα πειτε το ποτε θα αποθηλασετε κανεις αλλος...

και αφου το θελεις σημαινει πως ηρθε η ωρα,αυτο δεν σημαινει οτι δεν εισαι καλη μαμα,αν ειναι δυνατον..

και απο οτι γραφεις το μωρακι σου δεν το πηρε και ασχημα...

τωρα για τον αποθηλασμο της νυχτας τα κοριτσια που εχουν εμπειρια θα σε βοηθησουν

ειναι πιστευω μεγαλη αλλαγη και για τους δυο σας...θελετε και οι δυο το χρονο σας!

ολα θα πανε καλα!

να σκεφτεσαι θετικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριλου οχι τοσο αποτομα καλε...

σηγα σηγα ο αποθηλασμος...με μετρο...

για τις ερωτησεις που ζητας...το στηθος θα προσαρμωστει μονο του και θα σταματησει να παραγει καποια στιγμη γαλα...

ο βραδυνος αποθηλασμος ειναι ο πιο δυσκολος.

Θελει πολυ υπομονη, πολλη αγαπη και πολλα νευρα για να το κανεις

\Στην αρχη θα πρεπει να μαθει να κοιμαται χωρις μεμε..

ετσι θα πιειτε το γαλατακι σας- θα θηλασετε δηλαδη- θα κανετε το μπανακι σας και θα ξαπλωσετε..

στην αρχη θα κλαιει αλλα ειναι καλυτερ ανα τον κοιμηζεις στο κρεβατι σας και αν τον αγκαλιαζεις και να τον φιλας και να τον χαιδευεις και να του εξηγεις σταθερα πως τωρα κανουμε νανι..

σε μερικες μερες και αφου θα κλαει σπαρακτηκα- στο λεω να εισαι προετοιμαμενη- θα συνηθησει να κοιμαται χωρις μεμε.

Μετα σιγα σιγα καθε ξυπνημα που κανει θα κανει το ιδιο πραγμα..σηγα σηγα ομως ετσι..μη περιμενεις σε μια ευδομαδα 10 μερες να το κοψει μαχαιρι θελει υπομονη- θα κανει ςτο ιδιο, αγκαλιες φιλακια χαδια, να μη νιωθει οτι το απορριπτεις επειδη δεν του δινεις στηθος.

Θελει το χρονο του και πολλη υπομονη..και πολλη αγαπη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μανουλίτσες,

πολύ ωραίο το θεματάκι αυτό και πολύ χρήσιμο και για μένα μιας και βρίσκομαι και εγώ σε φάση αποθηλασμού οπότε είπα να σας γράψω και την δική μου εμπειρία.

Είμαι η Κατερίνα και έχω ένα κοριτσάκι 14 μηνών, από την αρχή του μήνα ξεκίνησα σταδιακά αποθηλασμό.

Το πήρα απόφαση γιατι θέλω να προχωρήσει λίγο σε κάποιες τροφές οπως τα γαλακτοκομικά, είχαμε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα την οποία φαίνεται ότι έχει ξεπεράσει αλλά αλλεργιολόγος και παιδίατρος μου είπαν να αρχίσει με υποαλλεργικό γάλα για ένα τρίμηνο τουλάχιστον πριν δοκιμάσει γιαουρτάκι, τυρί και τέτοια. Επίσης με είχαν κουράσει οι νυχτερινοί θηλασμοί, σκέφτηκα οτι αργότερα ίσως θα μου ήταν πιο δύσκολο να της το κόψω και ένας τελευταίος λόγος είναι οτι σκέφτομαι και εγώ για δεύτερο παιδάκι. Παρόλλα αυτά εχω και εγώ τις τύψεις μου γιατι ήθελα να αποθηλάσει απο μόνη της και τώρα το ξεκίνησα εγώ απο την πλευρά μου.

Θηλάζαμε πρωί- βράδυ και κανα δύο φορές τη νύχτα. Ξεκίνησα και εγώ κόβοντας πρώτα τον πρωινό θηλασμό και ευτυχώς το πίνει το υποαλλεργικό. Απο προχθές της δίνω και τη νύχτα όταν ξυπνάει αλλά δεν ξέρω κατα πόσο κάνω καλά και μη το συνηθίσει και αυτό και πάλι μου ξυπνάει. Τώρα για το βραδίνο το έχω ένα άγχος γιατι και η δικιά μου μόνο στο στήθος κοιμάται και μετά τη βάζω στο κρεβάτι της.

Θα χαρώ να τα λέμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Κατερίνα :)

Χωρις να θελω να κρινω την αποφαση σου , την οποια σεβομαι απολυτα , νομιζω οτι ο αλλεργιολογος και ο παιδιατρος δεν στα λενε καλα τα πραγματα. Για ποιο λογο να πιει πριν υποαλλεργικο απο τη στιγμη που θηλάζει ? Ο θηλασμος ειναι βοηθος και συμμαχος σου στο θεμα της αλλεργιας , ειναι το καλυτερο που μπορεις να κναεις για να ξεπεράσει τις αλλεργιες το κοριτσακι σου . Το υποαλλεργικο γαλα δεν βοηθα σε τιποτα το παιδι για να αντιμετωπισει τις αλλεργιες .

Συμφωνω μαζι σου θα ελεγα και γω καλυτερα να αποφυγεις σ΄αυτη την ηλικια να δινεις γαλα τη νυχτα .

Καλη επιτυχια σου ευχομαι και ολα καλα να πανε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και πάλι

Λαλα συμφωνώ μαζί σου και ακριβώς λόγω της αλλεργίας δεν σταμάτησα να τη θηλάζω.

Η αλλεργία (εμφάνισε κοκκινίλες στο δέρμα) παρουσιάστηκε όταν 6 μηνών έφαγε για πρώτη φορά κρέμα βανίλια. Να σημειώσω ότι πέρα απο αυτό δεν είχα κάποια άλλη ένδειξη και εγώ έτρωγα τα πάντα και γαλακτοκομικά και μοσχάρι και δεν την είχε πειράξει τίποτα. Τότε κάναμε εξετάσεις αίματος και έδειξαν αλλεργία στο αγελαδινό γάλα (1,9) και στη β λακταλβουμίνη (2,3) αν θυμάμαι τα νούμερα καλά. Η αλλεργιολόγος ( η οποία δεν νομίζω να είναι και πολύ υπέρ του θηλασμού) μου είπε να της δώσω απο τότε υποαλλεργικό. Δεν της έδωσα καθόλου και συνέχισα το θηλασμό. Οταν έκλεισε χρόνο επαναλάβαμε της εξετάσεις και με όριο μη ανιχνεύσιμο το 0,35 είχε 0,38 και 0,51 αντίστοιχα και στα δερματικά τεστ δεν είχε καμία αντίδραση. Οπότε θεωρώ οτι την έχει ξεπεράσει την αλλεργία.

Αυτό που μου είπαν είναι οτι επειδή στο μητρικό γάλα οι πρωτείνες είναι υδρολυμένες καλό είναι για να να το δεχτεί καλύτερα το στομαχάκι της να πιει πρώτα το υποαλλεργικό που περιέχει μερικώς υδρολυμένες πρωτείνες και στη συνέχεια το πλήρες. Θα ήθελα πάρα πολύ τη γνώμη σου και αν όντως ισχύει αυτό. Γιατι εγώ είχα στο μυαλό μου οτι αφού τα αποτελέσματα δείχνουν ότι την ξεπέρασε την αλλεργία γιατι να μην πιει κανονικό γάλα.

Νομίζω έγραψα αρκετά, καλο βράδυ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μικρη μου εμφανισε την αλλεργια στο αγελαδινο (τωρα πρεπει να την εχει ξεπεράσει , δεν ξερω) στους 18 μηνες που δοκιμασε πρωτη φορα φρεσκο αγελαδινο γαλα . Εγω στον 4-5ο μηνα ειχα δει καποια σημαδια , ειχα κανει αποχη για ενα μηνα και απο τοτε δεν ειδα κατι αλλο συγκεκριμένο οποτε δεν ειχα ξανακανει αποχη . Εγω θηλαζα , δεν με ενδιεφερε να πιει αλλο γαλα (ουτε τωρα με ενδιαφέρει ) , δεν εκανα καμια εξέταση δεν ξερω τι και ποση αλλεργια ειχε .

Δεν ξερω τοσες λεπτομέρειες για να σου πω αλλα δεν μου κανει λογικο αυτο που λενε . Συμφωνω ομως η εισαγωγή του φρεσκου αγελαδινου να γινει μετα τους 15-18 μηνες . Να θυμασαι οτι το γαλα δεν ειναι πλεον η κυρια τροφη του παιδιου , πλεον πρεπει να εμπλουτιουμε το διαιτολογιο με στερεες τροφες και γαλα αρκει να πινει πρωι-βραδυ οσο θελει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας.

Είναι εδώ και μια βδομάδα που σταμάτησα να θηλάζω (τον τελευταίο μήνα θηλάζαμε μόνο βράδυ) και το στήθος μου ειδικά το ένα παραμένει φουσκωμένο και σφικτό σε ορισμένα σημεία. Δε μπορώ να πω οτι πονάω απλά το νιώθω αρκετά ευαίσθητο στο άγγιγμα.

Για να ανακουφιστώ έχω βγάλει λίγο με το χέρι αλλά δεν βλέπω να αλλάζει κάτι.

Αν βγάλω με το θήλαστρο θα ξεφουσκώσω σίγουρα αλλά μήπως έτσι είναι σα να συνεχίζετε ο θηλασμός :roll:

Τι να κάνω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σταματησατε σταδιακα ή αποτομα το θηλασμο?

Εννοω τον σταματησε μονη της η μικρη σου εστω κ αυτη τη μια φορα?Μηπως να προσπαθουσες να κανεις μασαζακι ενω κανεις ζεστο ντουζ? :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σταδιακά θα το έλεγα,

Από τον Δεκέμβριο έκοψε μόνη της έναν απογευματινό θηλασμό και θηλάζαμε πρωί βράδυ και όταν ξύπναγε τη νύχτα. Από αρχές Φλεβάρη το πρωί της έδεινα μπουκάλι και κάπου στα μέσα Φλεβάρη κόψαμε και τους νυχτερινούς θηλασμούς (τη νανούριζα και δεν ζητούσε στήθος) και έτσι μείναμε μόνο με το βραδινό.Τέλος τον βραδινό θηλασμό παλι δεν τον σταματήσαμε απότομα γιατι ενώ επινε ξένο γάλα μετά την έβαζα στο στήθος και κοιμόταν. Φαντάζομαι ότι έτσι μέρα με τη μέρα τράβαγε λιγότερο γάλα. Σε όλες αυτές τις αλλαγές το στήθος μου μετά απο 1-2 μέρες προσαρμοζόταν στις "νέες συνθήκες".

Το μασαζακι με ζεστο ντουζ το δοκίμασα και έβγαζα και λίγο με το χέρι παράλληλα αλλά το φούσκωμα παραμένει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χμμμμ...Αφου εγινε τοσο σταδιακα νομιζω πως ειναι οκ...Αλλα δεν ξερω...

Φανταζομαι θα σου απαντησουν (οταν το δουν) κ αλλες κοπελες...

Φουσκωμα εννοεις σαν φραγμενος πορος?Σαν γρομπαλακια οπως στις αρχες που καμια φορα δεν αδειαζε καλα το στηθος...?

Παντως συγχαρητηρια για τον ομαλο αποθηλασμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταφερα να κλεψω για λιγο τον υπολογιστη του συζηγου για να σας πω κι εγω την ιστορια μου!! :D

0 με 6 μηνων 646456956702 θηλασμοι την ημερα.

6 με 12 μηνων οσοι και πριν μειων εναν!!! :?:lol:

Και ξαφνικα αρχισε να ελλατωνει τους θηλασμους μονος του!! :shock: 14 μηνων θηλαζε πρωι μεσημερι βραδυ! Σιγα σιγα δεν καθοταν το πρωι γιατι ειχε τον νου του να παιξει. Κι ετσι το μεμεδογαλατακι εγινε φρεσκοστυμμενος χυμουλης. 16 μηνων εκοψε και το μεσημεριανο... Βρε καλε μου, βρε χρυσε μου... τιποτα αυτος! Και του εδωσα φρεσκο. Ουτε να το φτυσει... :evil:

Κι ετσι 9φλεβαρη, την ημερα που εγινε 18 μηνων ηταν κι η τελευταια φορα που τον θηλασα...

Ακομα το λεω και γεμιζουν δακρυα τα ματια μου.. :cry: Δεν προσπαθησα να αποθηλασω αλλα ουτε και να θηλασω. Δεν προσφερω δεν αρνουμαι... Το παλλικαρακι μου κοντρα σε ολους αυτους που μου ελεγαν πως το κανω εξαρτημενο και μαμακια αποθηλασε ολομοναχος, χωρις να το ξαναζητησει... Τωρα πινει καθε βραδυ 200μλ νουλακ και κοιματε αγκαλιτσα με την αγελαδιτσα του...

Αυτος ηταν ετοιμος, εγω οχι. Ειναι στιγμες που μου ρχετε να τον βαλω ξανα στο στηθος... Να κανω επαναγαλακτισμο! :lol::lol: Μου λειπει παρα πολυ! Αλλα ειμαι παρα μα παρα πολυ υπερηφανη που τον θηλασα οσο ηθελε αυτος και που δεν ζητησε στηθος καθολου!!! Ειμαι περηφανη γι αυτον αλλα αυτη την φορα... επιτρεψτε μου... ειμαι περηφανη και για μενα!

Σας ευχομαι οι θηλαζουσες να εχετε εναν τοσο ομαλο αποθηλασμο!! Φιλακια πολλα!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ημουν σιγουρη οτι σου χω απαντησει kangaroo !!!

Ειναι φυσιολογικο αυτο που νιωθεις , μπορει να κρατησει καποιο διαστημα . Μη βγαζεις με το χερι , γενικα μην πειράζεις το στηθος σου , αστο και ολα θα ρυθμιστουν απο μονα τους .

Αννα μπράβο σας !!! Ποιος να στο λεγε περισυ τετοια εποχη ε?! Ειδες , αλλαζουν τα παιδακια , μεγαλώνουν . Να στε καλά , φιλια και στους δυο σας !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Και δεν πηγαίνεις ιπποκράτειο ή Παπαγεωργιου ; Ότι εφημερεύει.. Βρες μια δικαιολογία κ θα σε δούνε..
    • Είναι ακριβώς αυτό όμως, όπως το περιγράφεις.. μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι, να ήταν δηλαδή στο χέρι μου το όποιο στάδιο της εγκυμοσύνης.. δυστυχώς όμως δεν είναι και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προσεύχομαι και να πιστεύω στο σπορακι και πως "κάποιος" θα φροντίσει και για εμάς να καταφέρουμε να το πάρουμε στην αγκαλιά μας τελειόμηνο και υγιές.. Άσε κοριτσάκι μου!!! Γίνομαι έξαλλη, πιάνω από 0-100 σε 1"..!!! Ή συγκινούμαι και πάνε να με πιάσουν τα κλάματα επίσης σε δευτερόλεπτα με το πιο άσχετο.. πχ χθες είδα μια ταινία οικογενειακή ιστορική για την ανθρωπιά και τη καλοσύνη και βουρκωνα/δακρυζα κάθε τρεις και λίγο.. που είμαι άνθρωπος σκληρός και δεν συγκινούμαι καθόλου εύκολα.. by the way η ταινία λέγεται white bird.. αξίζει να τη δείτε αν σας ενδιαφέρει.. Ήθελα να σε ρωτήσω εντωμεταξυ.. και όποια άλλη κοπέλα δηλαδή που μπορεί να απαντήσει, αλλά επειδή θυμάμαι διάβασα δικό σου σχόλιο για το συμπλήρωμα σιδήρου ρωτάω εσένα.. τι ακριβώς σου είπαν οι γιατροί σου σχετικά; Σε ρωτάω γιατί ο δικός μου το απογοήτευσε στο πρώτο τρίμηνο γιατί υπάρχουν έρευνες λέει που δείχνουν ότι ο σίδηρος συνδέεται με υψηλές πιθανότητες τερατογενεσεων στο έμβρυο και υπάρχει γενική οδηγία η λήψη του να γίνεται μετά το πρώτο τρίμηνο, το έψαξα και όντως το απαγορεύουν γενικά.. τώρα διάβαζα ξεκίνησαν (το 2013) στην Δανία να δίνουν ως γενική οδηγία την έναρξη του σιδήρου στην 10η εβδομάδα αλλά ακόμα δεν έχουν καταλήξει αν είναι ασφαλές και συστήνεται να αποφεύγεται.. το ίδιο μου είπε και η αιματολογος προχθές που ρώτησα για διασταύρωση.. σκέψου ότι έχω και στίγμα μεσογειακής αναιμίας με αιματοκρίτη πάντα χαμηλό και στην εγκυμοσύνη πέρσι είχε φτάσει 32 πριν χάσω το μωράκι.. και πάλι ο γιατρός λέει όχι.. είδα εσένα στο ξεκίνησαν πολύ νωρίς.. σου το αιτιολογησαν; Ήθελα να στο πω όταν σε διάβασα αλλά δεν ήμουν έτοιμη ακόμα να γράψω..
    • Και να την καμαρώνεις για μια ολόκληρη ζωή υγιή και ευτυχισμένη πάντα!!! Για την απόφαση του δεύτερου παιδιού είναι καθαρά δική σας επιλογή και απόφαση! Δεν χρειάζεται να δικαιολογήσεις τίποτα και δη σε εμάς!! Δεν το είπα για αυτό δηλαδή.. Παρόλα αυτά, με τις συνθήκες που περιγράφεις το καταλαβαίνω, θα ήταν δύσκολα τώρα στο νησί με ότι συνεπάγεται αυτό.. αν και δεν έχω ακόμα παιδάκι για να ξέρω από πρώτο χέρι τη γλυκιά κούραση που περιγράφεις γλαφυρά (🤣) αλλά έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου τουλάχιστον, δεν ξέρω αν θα είχα την ενέργεια να τα ξαναπεράσω όλα τόσο σύντομα.. θα ήθελα να "ευχαριστηθω" λίγο το παιδί, να "απορροφησω" δηλαδή τη κάθε μαγική στιγμή του... τουλάχιστον μέχρι να ξεκινήσει δημοτικό.. μη σου πω να το τελειώσει κιόλας!! 🤣🤣🤣 Βλέπεις κουραστηκαμε τόσο πολύ για να έρθει η εγκυμοσύνη (κλεισμένα 6 κοντά σχεδόν 7 χρόνια προσπαθειών με εξωσωματική και ακόμα χωρίς να είμαστε σίγουροι ότι θα γεννηθεί υγιέστατο μωράκι στο τέλος αυτής) οπότε δεν βιάζομαι να το ξαναπεράσω όλο αυτό.. δεν σου κρύβω ότι πάντα ήθελα μεγάλη οικογένεια αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα στη ζωή, θα είμαι ειλικρινά τρισευτυχισμένη και με ένα υγιές παιδάκι στην αγκαλιά μου...!
    • Νομίζω υπάρχει πάντα κάποιος εφημερεύον γιατρός! Εγώ είχα πάει σε αργία σκέψου…πάρε ένα τηλέφωνο κορίτσι μου κ δες αν συνεχίσεις να αγχώνεσαι, να πας για να σου φύγει!! 
    • Σ'ευχαριστώ! Εχω αλλα 3 παιδια και στα 3 ειχα τρελαθεί στις αναγουλες στους εμετούς κτλ. Απλα σε καποιες ξεκινησαν τα συμπτώματα απο τις 5+4 περιπου ενω σε αλλες μετα την 6+. Σημερα ειμαι 5+2. Ειναι καπως το στομάχι μου ειναι η αλήθεια αλλα οχι κάτι τρομερό. Πρέπει να σκέφτομαι θετικά. Το ξερω. Αργεί πολυ ο γιατρός ισως αυτο με εχει επηρεασει. 10/6 εχω το 1ο ραντεβού. Αλλα σίγουρα μια πιο ηρεμεί εγκυμοσύνη με 3 μικρα παιδια , θα ήταν προτιμότερο...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...