Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν ξερω αν εκανα καλα που το κρατησα το παιδι....


Recommended Posts

Καλησπέρα!

πόσο σε καταλαβαίνω...είμαι ακριβώς όσο είσαι και εσύ. περίμενα περίοδο 8 με 10/08 η οποία βέβαια δεν ήρθε ποτέ. ο μελοντικός μου πλέον άντρας το ήθελε πολύ. μόλις το έμαθα πήγαμε διακοπές. μαύρες για μένα. όλο κλάμα και καμία διάθεση. τον αγαπώ αλλα δεν το ήθελα αυτό το παιδί, μάλον δεν ήταν επιλογή μου, και να φανταστείς πως είμαι 3 χρόνια μεγαλύτερη απο σενα (30)! ενιωθα οτι θα μπει αναμεσα μας, δεν θα θέλει πλέον να κάνουμε sex, θα παχύνω, θα ασχημήνω, θα στριμωχτώ οικονομικά, θα με κλείσει σπίτι μόλις γεννηθεί, θα αλλάξει δια παντώς η ζωή μου, θα, θα...μπορώ να σου λέω μέχρι αύριο.εδω όμως και 2 βδομάδες περίπου νιώθω όλο και καλύτερα. συνηθίζω στην ιδέα και μην σου πω πως μ αρέσει κιόλας! την καρδούλα του την ακουσες? ειναι σοκαριστικό!αφου μ αγαπάει ο συντροφος μου και μενα κ αυτο το παιδί δεν φοβάμαι τίποτα. πλούσια δεν πρόκειται να γίνω μαλον ποτέ!με 2 καλούς μισθούς είμαστε. τι αλλο θέλω?νομίζω λοιπόν πως αυτό πολυ λείπει απο την εικόνα είναι ενα παιδί!ασε που η σχέση γίνεται πιο δυνατή, μην βάζεις στο μυαλό σου πως μπορεί να σε απατήσει τωρα που είσαι εγκυος γιατί αυτό θα μπορούσε να το κάνει ανα πάσα στιγμή. το μόνο που με αγχώνει ειναι τα κιλά γιατι είμαι ήδη 65 και εχω 1.65 ύψος! εχω βάλει μόνο 700 με 800 γρ.(πάντα με βάση το πρωινό ζύγισμε γιατί το βράδυ απ τα πρηξίματα σε δείχνει περισσότερα) για να εχω περιθώριο μετά. αύριο αλλάζω μήνα με βάση τον γιατρό μου και μπαίνω στον 3ο. αν μετρήσω με εβδομάδες είμαι 9 εβδομάδων και 3 ημερών!πως γίνεται αυτό δεν ξέρω. αυτες οι 2 μετρήσεις πάντως δεν συμφωνούν.όπως και να χει εύχομαι να χαλαρώσεις και να νιώθεις όλο και καλύτερα.;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 228
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

πόσο σε καταλαβαίνω...είμαι ακριβώς όσο είσαι και εσύ. περίμενα περίοδο 8 με 10/08 η οποία βέβαια δεν ήρθε ποτέ. ο μελοντικός μου πλέον άντρας το ήθελε πολύ. μόλις το έμαθα πήγαμε διακοπές. μαύρες για μένα. όλο κλάμα και καμία διάθεση. τον αγαπώ αλλα δεν το ήθελα αυτό το παιδί, μάλον δεν ήταν επιλογή μου, και να φανταστείς πως είμαι 3 χρόνια μεγαλύτερη απο σενα (30)! ενιωθα οτι θα μπει αναμεσα μας, δεν θα θέλει πλέον να κάνουμε sex, θα παχύνω, θα ασχημήνω, θα στριμωχτώ οικονομικά, θα με κλείσει σπίτι μόλις γεννηθεί, θα αλλάξει δια παντώς η ζωή μου, θα, θα...μπορώ να σου λέω μέχρι αύριο.εδω όμως και 2 βδομάδες περίπου νιώθω όλο και καλύτερα. συνηθίζω στην ιδέα και μην σου πω πως μ αρέσει κιόλας! την καρδούλα του την ακουσες? ειναι σοκαριστικό!αφου μ αγαπάει ο συντροφος μου και μενα κ αυτο το παιδί δεν φοβάμαι τίποτα. πλούσια δεν πρόκειται να γίνω μαλον ποτέ!με 2 καλούς μισθούς είμαστε. τι αλλο θέλω?νομίζω λοιπόν πως αυτό πολυ λείπει απο την εικόνα είναι ενα παιδί!ασε που η σχέση γίνεται πιο δυνατή, μην βάζεις στο μυαλό σου πως μπορεί να σε απατήσει τωρα που είσαι εγκυος γιατί αυτό θα μπορούσε να το κάνει ανα πάσα στιγμή. το μόνο που με αγχώνει ειναι τα κιλά γιατι είμαι ήδη 65 και εχω 1.65 ύψος! εχω βάλει μόνο 700 με 800 γρ.(πάντα με βάση το πρωινό ζύγισμε γιατί το βράδυ απ τα πρηξίματα σε δείχνει περισσότερα) για να εχω περιθώριο μετά. αύριο αλλάζω μήνα με βάση τον γιατρό μου και μπαίνω στον 3ο. αν μετρήσω με εβδομάδες είμαι 9 εβδομάδων και 3 ημερών!πως γίνεται αυτό δεν ξέρω. αυτες οι 2 μετρήσεις πάντως δεν συμφωνούν.όπως και να χει εύχομαι να χαλαρώσεις και να νιώθεις όλο και καλύτερα.;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 months later...

Καλημερα σε ολες...

Ειχα ξεκινησει αυτο το θεμα πριν απο 6 μηνες....και σκεφτομαι τωρα ¨"ΕΠΙΒΙΩΣΑ ΤΕΛΙΚΑ!¨"..το μωρο περιμενουμε να κανει την εμφανιση του συντομα μιας και εχω μπει στο μηνα μου....

Εχουν αλλαξει πολυ οι σκεψεις μου αλλα δεν μπορω να πω οτι ειμαι μια χαζομαμα μια χαζοεγκυος που ανυπομονει να παρει αγγαλια το παιδακι της κτλ....εχω δεχτει το γεγονος μετα απο πολλα πολλλα πολλα ψυχολογικα σκαμπανεβασματα και κλαμματα και ακομα σκεψεις αυτοκτονιας αν το πιστευετε!

Αλλα τελικα τα καταφερα...και ελπιζω να τα καταφερω στο υπολοιπο κομματι μετα την γεννα ως προς το μεγαλωμα αυτου του παιδιου..

ΓΙα μενα ηταν οι χειροτετοι 9 μηνες της ζωης μου.Οχι οι ομορφοτεροι.Περα των αλλαγων στο σωμα χειροτερο ηταν τα ψυχολογικα βασανιστηρια που περναγα σε ολους τους τομεις.

Κρισεις πανικου μεσα σε καταστημα παιδικων και εγω να τρεχω να βρω την εξοδο...εχετε ξαναακουσει παρομοιο?

Το μωρο ειναι αγορι και μετα απο κοπο και προσπαθεια μεγαλη απο μερια μου καταφερα και αγορασα ολα τα απαραιτητα....την κουνια την εστησα μηνες τωρα για να "συνηθησω"....

Διαβαζω τοσο καιρο για επισκληριδιο , καισαρικη , τοκετος , χιλια δυο πραγματα και μπορω να πω οτι ΣΗΜΕΡΑ ειμαι πολυ πιο καλα απο πριν 6 μηνες.Βασικα ειμαι αλλος ανθρωπος αν και οχι αυτος ο ανθρωπος που θα ηθελα ακομα.

Ευχομαι κανενας ανθρωπος να μην χρειαστει να νιωσει ετσι και ΟΛΑ τα μωρακια να ειναι ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΑ απο τις μαμαδες τους απο την ΠΡΩΤΗ στιγμη!

Και σε οσες δεν γεννησατε ακομα να εχετε μια ευχαριστη εγκυμοσυνη και καλη ΛΕΥΤΕΡΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jasperaki, afto pou pernas ine edelos fisiologiko.

Den simeni oti opios ine padremenos i egios ine amesa etimos yia na kani pedia.

Iparhoun periptosis pou bori to moro na itan edelos aprogramatisto ke i kopela na ine 17 ke na esthanete etimi.

To thema ine oti kala ekanes ke to kratises- ego prosopika ime enadia tis ektrosis horis iatrikous logous - epidi ine psihologika poli epiponi- ke spisis bori na sou dimiourgouse ke somatika epiplokes. Xeris poses ginekes me ti paraviasi tou trahilou pou ginete pathenoun aneparkia?

Peretero den nomizo oti ean mia gineka kiofori, prepi son ke kala na ehi to dikeoma na termatizi ti zoi enos pediou (epidi to moro exartate apo aftin).

Anyhow, tha sinithisis ti mitrotita...ke meta apo 1-2 hronia that ise haroumeni me tin apofasi sou tora.

Good luck :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jasperaki xeromai poli pou se ksanavlepo na grafeis

k episis xeromai pou eisai poli poli kalitera :) :) sou efxomai me to kalo na kratisis stin agalia sou ton gio sou !!!!!!!!!!!!!! ti teleia stigmi 8a deis oti ekeini ti stigmi ta pada 8a ta afisis piso sou k to mono pou 8a exei simasia gia sena 8a einai to moraki sou aaaxxxxxxxxxxx jasperaki 8a 8elane poles kopeles na vriskode sti 8esi sou k ego eimai mia apo aftes 8eoro oti to pio simadiko gia mia gunaika einai na ginei mitera ekei pleon oloklironete :) :) sou efxomai glikia mou apo edo k pera k mazi me ton adra tis zois sou pou se liges meres 8a ton exeis stin agalia sou na eiste poli poliiiiiiiiiiii eftixismeni k sou efxomai na mporeis na xamogelas pada k ola afta pou perases na mi ta 8imase kan .... an einai efikto afto alla k na ta 8imase na agelas k les ta katafera k exw koda mou to pio simadiko to pio ousiodi se afti ti zoi exeis tin idia ti zoi!!!! tou giou sou k ti diki sou filia polla sto adraki sou glikia mou k na mi xa8eis na mas les ta nea sou emeis edo eimaste .. sou efxomai ta kalitera gia sena k gia to gio sou kali mou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου jasperaki. Εγω ειμαι μελος απο το Νοεμβριο και καταλαβαινεις πως δεν ειχαμε μιλησει για το θεμα σου που ανοιξες πριν 6 μηνες..

Διαβασα ολα οσα εγραψες και χαιρομαι πραγματικα για την πορεια της ζωης σου..

Για το οτι κρατησες το μωρο, για το οτι ξεπερασες αυτους τους 9 μηνες και βγηκες δυνατη και ζωντανη μεσα απο αυτη τη δοκιμασια..

Για το οτι σημερα εισαι καλυτερα και νοιωθεις εντελως διαφορετικα απο τοτε...

Εγω ειμαι 25 κι εχω ενα γιο περιπου στα 2. Εχω να σου πω πως η ζωη μου με αυτο το αγγελακι εχει ομορφηνει παααρα παααρα πολυ!

Θα το δεις κι εσυ.Ολα θα γινουν διαφορετικα.. Πολυ πιο ομορφα απο πριν..

Με το καλο να παρεις στην αγκαλια σου το αντρακι σου! Ευχομαι να πανε ολα καλα στη γεννα και...μην αγχωνεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jasperaki γεια σου.Η περιοδος της εγκυμοσυνης σιγουρα ειναι διαφορετικη για καθε γυναικα,και η καθε μια τη βιωνει με τον δικο της ξεχωριστο τροπο!Πολλες αισθανονται οπως εσυ,αλλα επειδη και η περιοδος της λοχειας ειναι αρκετα δυσκολη και εντεινονται τα συναισθηματα και οι ανασφαλειες μας,εγω θα σου ελεγα να μιλησεις με καποιον ειδικο που θα σε βοηθησει να καταλαβεις καλυτερα ολα αυτα που νοιωθεις και επισης θα σε προετοιμασει και για την περιοδο της λοχειας σου που για αρκετες γυναικες ειναι πολυ δυσκολοτερη απο αυτη της εγκυμοσυνης.Ειναι πολυ σημαντικο και πιστεψε με θα ανακουφιστεις παρα πολυ γιατι θα κατανοησεις καλυτερα τον εαυτο σου και οσα σου συμβαινουν,επισης θα μειωσεις τις πιθανοτητες για την επιλοχειο καταθλιψη ,και θα μπορεσεις να απολαυσεις την καθε στιγμη με το μωρο σου ηρεμη και ευτυχισμενη!!!:)

Σου ευχομαι κοπελα μου με το καλο να υποδεχθεις το νινακι σου!!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jasperaki διάβασα όλο το ποστ και σε συγχαίρω για την απόφαση σου.

Να ξέρεις ότι αυτά που τράβηξες, έχουν υποφέρει πολλές κοπέλες. Εγώ είμαι 31 εβδομάδων. Το μωράκι μου με «βασάνιζε» και με βασανίζει ακόμα. Από τον πρώτο μήνα οι πρωινοί εμετοί – νηστική να βγάζω μόνο σάλια απαίσιο… συνεχίζονται ακόμα και σήμερα, μετά δυσκοιλιότητα, απίστευτές καούρες κλπ. Δεν μπορώ να φάω σχεδόν τίποτα γιατί με αναγουλιάζουν ή δεν μπορώ να χωνέψω. Με τον χειρισμό του γιατρού μου και με σκληρή πειθαρχία δεν πήρα πολλά κιλά 8 μέχρι τώρα. Αλλά τα μαλλιά μου είναι χάλια, η διάθεση μου χάλια, παθαίνω μελαγχολία με την πρώτη δυσκολία έχω κάνει σκούρες κηλίδες στην κοιλία και στο στήθος , και μου φαίνονται βουνό οι προετοιμασίες. Αφού να φανταστείς μόλις τώρα άρχισα τις επισκέψεις στα μαγαζιά για διερευνητικά ψώνια , και μου φαίνονται βουνό. Με τρομάζανε και οι φίλες μου με ιστορίες τοκετών – είμαι η τελευταία της παρέας που αποφάσισε να κάνει μωράκι.

Και εκδρομή στα χιόνια πήγαμε - ο άντρας μου πάθαινε απανωτά εγκεφαλικά όταν με έβλεπε να βγαίνω από τη καφετέρια και αν περπατάω στο χιόνι, και κινηματογράφο και βόλτες.

Ότι και να τράβηξα και να τραβάω ξερνιούνται με κάθε σκούντημα ή κλοτσιά του μικρούλη μου . Όταν στριφογυρίζει στην κοιλία μου νιώθω κάθε του κίνηση και μερικές κλοτσιές πονάνε – είμαστε μπουλούκοι- τρελαίνομαι. Περιμένω πώς και πώς να τον κρατήσω στην αγκαλιά μου. Ξέρω βέβαια ότι διακοπές δεν θα πάω φέτος το καλοκαίρι αλλά του χρόνου θα μπορώ να πάω όπου θέλω με τον μικρούλη πρίγκιπά μου και θα τον βλέπω να πλατσουρίζει και να παίζει, να κάνει όλες τις βλακείες που κάνουν τα μικρά και ξεχνάω τα πάντα.

Με το καλό να γεννήσεις και να κρατήσεις τω μωράκι σου στην αγκαλιά σου. Το μπομπουκακι σου είναι τυχερό γιατί έχει μία μαμά με δύναμη χαρακτήρα και θα τα κληρονομήσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jasperaki καταρχιν πιστευω οτι έκανες το πρωτο βημα μιλησες για τα συαισθηματα σου και αυτο ειναι η αρχη , μοιραστηκες ολα αυτα που νιωθεις .Ξερεις δεν εισαι η μόν γυναικα στο κόσμο που δεν ειναι ετοιμη να γινει μητερα υπαρχουν παρα πολλες και πιστεψε με δε σημαινει οτι επειδη νιωθεις όλο αυτο το πανικο οτι δεν θα γινεις καλη μητερα .Το βασικο ερωτημα που πρεπει να κανεοις στον ευατο σου ειναι τι θείς και με τι θα εισαι ευχαριστημενη .Οταν ξεκινησες για τη διακοπη της κυησεως πιστευες οτι αυτο ηθελες αλλα μόλις πηγες εκι δεν αντεξες το εβαλες στα πόδια γιατι αυτο δεν ηταν κατι που σε ευχαριστουσε .

Το να εχεις βαλει αλλες προταιρέοτητες δεν ειναι καο αλλα κοπελα μου ποιος σου ειπε οτι δεν μπορεις να τα κανεις όλα ;Θεληση θελει και προγραμμα και να σου πω κατι τη θεληση την εχεις καιμονο που μπηκες στη διαδικασια να πας κοντρα στον ιδιο σου τον ευατο μπορεις .Πιστευωο οτι αυτο που σου συμβαινει ειναι ο φοβος για το πόσο καλαη μητερα θα εισαι για το αν μπορεις να ανταπεξελθεις στις απαιτησεις του μωρου στο αν μπορεις να αναλαβεις αυτο το ρόλο .Εγω ειμαι συγουρη οτι μπορεις και να σου πω και κατι και τι εγεινε αν κανεις καπ[οια λαθη ποια γεννηθηκε ετοιμη μητερα ;Τι νομιζεις οτι όλες κάποια στιγμη δεν τα παιξαμε ; Η δυνατότητα μιας γυναικας να ειανι αρκετα καλη μητερα εξαρταται απο πολλους παραγοντες , απο την πρηγουμενη σχεση με τη μητερα της , απο τον τροπο που εχει λύσει τις συγκρουσεις κατα τη διαρκεια της συναισθηματικής της ανάπτυξης , απο την εικονα που εχει για τονευατο της και απο την εξιδανικευμένη εικόνα που εχει για το παιδι της(αυτα τα αναφερει γνωστη παιδοψυχιατρος -ψυχαναλυτρια κ.ΕΥΓΕΝΙΑ ΣΟΥΜΑΚΗ).Εγώ απλα θα σου πω να χαλαρωσεις και να παρεις τα πραγματα πιο απλα πιο ηπια μην ζοριζεις τοσο πολυ τον ευατό σου , και το κυριοτερο ζητησε βοηθεια επαγγελματικη να σε βοηθησουν γιατι αν η περιοδος της εγκυμοσυνης σου φαινετε τοσο δυσκολη δνε θελω να σε απογοητεσω αλλα η μετεπειτα πορεια της λοχειας ειναι ακομα πιο δυσκολη .Η γνωστη σε ολες μας επιλοχεια καταθλιψη ειναι αστα να πανε το ξερω γιατι το περασα καιμαλιστα εγω η μουν απο τις γυναικες εκεινες που ηθελα οσο τιποτα άλλο στο κόσμο ενα μωρο και ομως τρεις μερες μετα τη γεννα επαθα τρελλα αρχικα επειδη δνε μπορουσα να θηλασω και αυτο με εκανε να νιωθω ως αχρηστη μητερα οτι δεν μπορουσα να προσφερω στο παιδι μου το πιο απλο αλλα και το πιο σπουδαιο πραγμα .Ετσι νομιαζα αλλα το πιο σπουδαιο ειναι η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ και αυτο τα παιδια το αντιλαμβανονται και εσυ το αγαπας το μωρο σου γιατι εκανες την επιλογη καιτο κρατησες .Ολα θα σου πανε καλα χαμογελα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φρικτά συναισθήματα, αλλά τουλάχιστον μία καλή απόφαση: δεν υπάρχουν ανεπιθύμητα μωρά, υπάρχουν ανώριμοι υποψήφιοι γονείς. Μπράβο σου που πήρες τη σωστή απόφαση. Πριν από 13 χρόνια, στις 19 Απριλίου εγώ έκανα το ακριβώς αντίθετο. Διέκοψα μία "ανεπιθύμητη" εγκυμοσύνη. Για πολλά χρόνια θεωρούσα αυτήν την απόφαση σωστή. Σήμερα που προσπαθώ να κάνω δεύτερο παιδί και είμαι σε φάση εξωσωματικών, δηλώνω χωρίς ενδοιασμό: ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙ φρικτά για εκείνη την τόσο επιπόλαιη και ανώριμη απόφασή μου. Έχω σκοτώσει ένα "εμβρυάκι" και τώρα πασχίζω να αποκτήσω άλλο. Με ποιο δικαίωμα τότε έκρινα ότι δεν το θέλω και τι με κάνει τώρα να πιστεύω ότι δικαιούμαι ένα άλλο; Αυτά είναι ερωτήματα που δε θα σε βασανίσουν ποτέ. Τα μωρά είναι δώρα και ευλογία και να ξέρεις ότι το μωρό σου θα σε βοηθήσει να ωριμάσεις και να γίνεις καλύτερος άνθρωπος. Με το καλό να γίνεις μία ευτυχισμένη μανούλα:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΗΡΕΣ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΗ WAITING ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΩΡΙΜΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΝΩ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΗΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ ΕΝΙΩΘΑ ΧΑΛΙΑ ΟΤΙ ΚΛΕΙΝΟΜΟΥΝ ΜΕΣΑ ΟΤΙ ΤΕΛΟΣ Η ΖΩΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΟΥΛΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΕΦΥΓΑΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ

ΤΩΡΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΕΙΠΕ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΕΛΙΩΣΑ....ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑ ΕΧΕΙ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙΝΟΝ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΣΟΥ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ΠΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητηρια που δεν εκανες εκτρωση Αν χαλαρωσεις και λιγο και αντι να σκεφτεσαι συνεχεια το παιδι θα μου καταστρεψει την ζωη μπορει θα το χαρεις περισσοτερο απο πιστευεις τωρα

Πριν 2 χρονια ειχα ειχα κοψει τα αντισυλιπτικα χαπια για περιπου δυο βδομαδες για καποιες εξετασεις που ηθελα να κανω

Μετα που μου πηραν αιμα για τις εξετασεις δεν ειχε ερθει ακομα η ωρα να παρω παλι τα αντισυλιπτικα Μετα μαζι με τον συντοφο βαζαμε προφυλακτικο εσπασε και 3-4 φορες και πηρα 3 κουτακια νορλεβο χαπι εκτακτης αντισυληψης για σιγουρια οτι δεν θα μεινω εγκυος κατα λαθος περιμενω την περιοδο μια βδομαδα επιπλεον τιποτα παω στον γιατρο του λεω το ιστορικο τεστ κυησης θετικο δυστηχως εγκυμοσυνη και αντισυλιπτικα εκτακτης αντισυληψης που ειναι πολυ ισχυρα δεν πανε μαζι κατα 90% θα υπαρχει προβλημα και πηρε και 3 τηλεφωνα σε αλλους γιατρους για να ειναι σιγουρος για τις παρενεργιες κατα την διαρκεια της εμβρυογεννεσις τελικα το ριξαμε το μωρο??το κυημα?? οπως θες πες το ηταν 3 εβδομαδων μπορει και κατι λιγοτερο

Ηταν η χειροτερη εμπειρια της ζωης μου το μονο ευχαριστο στην υποθεση και δοξα το θεο αν και το εκανα αυτο δεν θα επιτρεψω να το κανει η κορη μου σε οποιαδηποτε συνθηκη και αν βρισκομαστε τοτε ειτε θα ειναι παντρεμενη ειτε ανυπαντρη ειτε πολυ μικρη δεν με ενδιαφερει και αυτο το μυνημα θα της περασω

Οχι οτι θα την πιεσω να το κρατησει αν δεν το θελει αλλα σιγουρα θα της προτεινω να το γεννησει και να το δωσει για υιοθεσια πολλα μπορουν να συμβουν. Τωρα ειμαι εγκυος στην κορη μου μετα απο 2 χρονια απο το γεγονος και ηθελα να κανω ενα παιδι καποια στιγμη λιγο πριν μεινω εγκυος πηγα λοιπον μια ωραια μερα στον γιατρο μου για κολποσκοπηση μου ειπε οτι δεν ειχα τιποτα εκτος απο μια ελαφριας μορφη τραχηλιτιδα και επρεπε μετα απο 2 μηνες να παω να κανω παπ τεστ για να μου δωσει θεραπεια Λεω στον συντροφο μου οτι εχω τραχηλιτιδα ελαφρας μορφης ωραια τελεια μου λεει αρα δεν μπορεις να μεινεις εγκυος γιατι δημιουργει οξινο περιβαλλον για το σπερμα δεν επαιρνα καποια μορφη αντισυλληψης μετα την εκτρωση δεν εβαζε προφυλακτικο μετα απο ενα μηνα τζιφος η περιοδος λεω δεν μπορει ενα μηνα δεν βαλαμε και εμεινα εγκυος αποκλειεται απο το αγχος θα ειναι μετα απο μια βδομαδα παω σε ενα γιατρο του λεω νομιζω οτι δεν μου εχει ερθει περιοδος κανα δυο βδομαδες κανουμε υπερηχο συγχαρητηρια θετικο!! Εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου ΜΑ εχω τραχηλιτιδα του κανω Τι σχεση εχει αυτο μου κανει εκεινος και εμεινα να τον κοιταζω αποσβολωμενη 29 σεπτεμβριου πηγα στον γιατρο που μου διεγνωσε την τραχηλιτιδα περιπου απο μια βδομαδα αν υπολογιζω σωστα εμεινα εγκυος απο την ηλικια του εμβρυου που μου ειπαν

Συμπερασμα Ελαχιστοι ειναι μαλλον οι γονεις που λενε τωρα ειμαι ετοιμος να γινω πατερας η μητερα

Τωρα αν δεν σε πειθει ουτε αυτο και αν ειναι να κατηγορεις το παιδι σουθ οτι σου χαλασε την ζωη και τετοια κουλα δωστο για υιοθεσια μολις γεννηθει

Μονοι μας χαλαμε και φτιαχνουμε την ζωη μας αναλογα με τις επιλογες μας Ξερω και παντρεμενη γνωστη μου με τρια παιδια παντρευτικε περιπου στα 25 και κατι και τελειωσε τις σπουδες τις υπεροχα εχει τον αντρα της που την αγαπα τα παιδια της και τωρα ειναι 43 και κανει μαθηματα σε αλλα παιδια η μικρη της κορη γυρω στα 7

Συγγνωμη αν σε κουρασα αυτη ηταν η Δικη μου Ιστορια και αυτα που ηθελα να σου πω. Απο εδω και περα ο Θεος μαζι σου κοριτσι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φυσικα και εκανες καλα που κρατησες το παιδι ΣΟΥ!Απο την στιγμη που εχεις σχεση με εναν αντρα φυσικο επακολουθο ειναι να συμβει αυτο.Τοσα ακουμε καθημερινα για τις καταλαθος εγκυμοσυνες.που σημαινει οτι ειναι αναποφευκτο να συμβει στην οποιαδηποτε κοπελα.. ακομα κ με προφυλαξη κτλ.εαν δεν θελουμε παιδακι τι να πω ;αποστασιοποιηση απο σχεσεις ερωτικες!ειναι κριμα για την ικανοποιηση την δικη μας κ μονο να φερουμε στον κοσμο ενα παιδακι χωρις την αγαπη που του αναλογει!κ στο κατω κατω τα ρωταει αυτα τα καημενουλια αν ηθελαν να τα φερουμε σε εναν κοσμο σκληρο κι γεματο εγωιστες!κ για να μην παρεξηγηθω... δηλωνω εγωιστρια!εκ των προτερω.πιστευω οτι γι'αυτο μαλλον δεν εχω ακομα παιδακι..ηθελα τα παντα για μενα,να ειμαι το κοριτσακι του μπαμπα.. κ στον γαμο μου,οι δυο μας μονο,για να εχουμε χρονο πολυ για μας.τζιφος!κ μακρια απο τον μπαμπα ειμαι και λογω εργασιας κ του συζυγου κ δικης μου χρονο πολυ για εμας δεν εχουμε!!! την πεθερα μου βλεπω περισσοτερο παρα τον αντρα μου!τωρα που βλεπω κ τα χρονια περνανε σαν νερο.. θα ηθελα να εχω ενα νινακι.. αλλα το αφησα πολυ!!!που σου ετυχε να λες κι ευχαριστω.εισαι πολυ ΤΥΧΕΡΗ κ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα τζασπεράκι.Σου είχα γράψει κ τότε και σου γράφω και τώρα. Ισως να σου πω κ λόγια που σου είχα πει κ τότε αλλά ελπίζω να σε βοηθήσω. Ημουν από τα άτομα που ήθελαν παιδί. Περασα μια δύσκολη εγκυμοσύνη καθώς είχα κ εγώ ένα ψυχολογικό πρόβλημα το οποίο ευτυχως ξεπέρασα εντελώς. Είχα την χειρότερ εγκυμοσύνη με ψυχολογο και κλάματα καθημερινά. Μπορώ να πω πως όλα αυτά μειώθηκαν μετά τη γέννα όμως δυσκολευτηκα να αποδεχτώ το παιδί. Με κούραζε απιστευτα, δεν το ήθελα, ήθελα να το δώσω σε κάποοιν άλλο...όμως οποτε τοκοιτούσα που ήταν γαλήνιο το αγαπούσα πάρα πολυ..Τι θέλω να σου πω..Μην περιμένεις ότι τα πράγματα θα είναι από την στηγμή της γέννησης τελεια. Θα βρεις πολλές δυσκολίες μπροστά σου, κάποιες φορές ισως να νιώθεις ότι δεν το αγαπάς το παιδί σου...πολλά πολλά τα οποία θεωρούνται φυσιολογικά.Το μωρό δεν το αγαπάμε από την πρώτη στιγμή .Η αγάπη χτίζεται κάθε μέρα, με κάθε του μικρή κίνηση που θα σε κάνει να δακρύζεις από ευτυχία. Εχεις λοιπόν μπροστά σου ακόμη πολύ δρόμο αλλά ξέρω και σου εύχομαι να είσαι θαρραλέα! Θα δεις ότι ποτε μα ποτ΄αληθινά δεν θα μετανιώσεις γι αυτό το παιδί.¨οσο κ αν νιώσεις να σε πνίγει η νέα κατάσταση , αυτό το πλασματάκι σε έχει ανάγκη και πολύ περισσότερο την αγάπη σου.Ναι! Ήρθε για να σου αλλάξει την ζωή!!!Αλλά και να την γεμίσε με εμπειριες και συναισθήματα που δεν έχεις ξανανιώσει..θα σε συμβούλευα να το θηλάσεις κιόλας για να νιώσεις το απόλυτο δέσιμο με το μωρό σου. Εγώ σταμάτησα το θηλασμό τώρα στον ενα χρόνο κ μπορώ να πω πως ήταν από τις στιγμές που ένιωθα απιστευτη τρυφερότητα για το μικρούλη μου όσο κ αν γινόταν έναν βάρβαρος τις υπόλοιπες ώρες. ΄Καλωσήρθες λοιπόν στον κόσμο της μητρότητας που έχει να μας στερήσει πολλά σιγουρα, αλλά και να μας προσφέρει άλλα τόσα πολύ πιο όμορφα πράγματα!!¨αφησε τον εαυτό σου ελευθερο να τα ζήσει κ μην τον πιέζεις για τίποτα!!Με το καλό η γέννηση του μιρκού σου!!Είμαι σίγουρη πως μπορείς να τα καταφέρεις!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jasperaki έγραψε:

Καλημερα.

Απο τις 10-8-08 εμαθα οτι ειμαι εγκυος λογω καθυστερησης 2 ημερων πανικοβληθηκα και το 1ο τεστ βγηκε θετικο.Οπως και το 2ο τεστ βγηκε θετικο...Εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου.Εκλαιγα απο το πρωι μεχρι το βραδυ....Αυτην την εγκυμοσυνη δεν την ηθελα.

Ειχα αλλα σχεδια.Θα παντρευομασταν τον χειμωνα.Θα καναμε τα ταξιδια μας τις τρελες μας...Και υστερα ΙΣΩΣ να καναμε ενα παιδι.Ειμαι 27.Ελεγα ΙΣΩΣ στα 30 κατι...Ολες μου οι φιλες μικροτερες μου λιγακι εχουν ηδη παντρευτει και εχουν μωρο.Μονο εγω ημουν εκεινη που επεμενε οτι τα παιδια δεν φερνουν ευτυχια..οτι μια χαρα ολοκληρωμενος ανθρωπος ειμαι χωρις παιδι και τετοιες υποχρεωσεις.

Και ξαφνικα ...ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ...ΕΓΩ.

Την Κυριακη το εμαθα την Τεταρτη βρισκομουν στο νοσοκομειο για εκτρωση.,

Ο συντροφος μου το ηθελε απο την αρχη το ηξερα.Παντα το ελεγε απο τοτε που γνωριστηκαμε (πριν 1 μιση χρονο) οτι θα κανουμε μια κορη...παρα τις αντιδρασεις μου...Οταν με ειδε σε αθλια κατασταση μου ειπε οτι καλυτερα να μην το κρατησω απο το να παθω τιποτα εγω.Οποτε πηγαμε μαζι στο νοσοκομειο εκεινη την ημερα.Παρα την αποφαση μου εκλαιγα...Δεν ηξερα

γιατι.Αφου θα το εβγαζα ΤΕΛΟΣ μετα ολα κανονικα οπως τα ηξερα θα ηταν

Περιμενωντας τον γιατρο μου να ερθει ντυμενη με μια ρομπα στο δωματιο

αναμονης η καρδια μου κοντευε να σπασει.Κοιταζα στον καθρεφτη τον εαυτο μου και εκλαιγα....Ενιωθα ξαφνικα οτι ΔΕΝ ειχα θεση εγω εκει μεσα.

Ακουγα απο τα αλλα δωματια τους γιατρους που λεγανε στα κοριτσαι "

ΞΥΠΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ" και εκλαιγα περισσοτερο...Εβαλα τα ρουχα μου και εφυγα.Δεν αντεξα να το κανω...Δεν σημαινε ομως οτι αυτο το παιδι ηταν καλοδεχουμενο.Ο συντροφος μου καταχαρηκε...Εγω απλα σταματησα απο εκεινη την ημερα να κλαιω.Η ψυχολογια μου ειναι ΧΑΛΙΑ.Δεν ξερω τι κανω που παω ποια ειμαι . Καποτε μου εφτανε μια αγγαλια εκεινου και ενα ΣΑΓΑΠΩ για να χαμογελασω ΤΩΡΑ τιποτα δεν με συγκινει και τιποτα

δεν μπορει να φερει χαμογελο στα χειλη μου

Καθε μερα εχω ναυτιες ζαλαδες και υπνηλια.Ξερω οτι ειμαι σχεδον 2 μηνων.Δεν μπορω να πω οτι ειμαι ενθουσιασμενη , χαρουμενη η οτιδηποτε αλλο και αναρωτιεμαι αν εκανα καλα που κρατησα αυτο το μωρο.

Σιγουρα δεν ειμαι σψστη που νιωθω ετσι για ενα πλασμα που δεν φταιει.Αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως.Θελω να ειμαι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ.Δεν μου λειπει κατι στην ουσια.

Νιωθω οτι μεγαλωσα πολλα χρονια μεσα σε εναν μηνα μονο.

Θελω να το θελω...θελω να καταλαβω τους λογους που ειμαι τοσο αρνητικη και δεν μπορω....

Θελω να ειμαι απο εκεινες τις εγκυες που χαιδευουν την κοιλια τους και νιωθουν ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΕ΅...και το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΛΑΜΜΑ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΑΝΩ ΚΑΤΩ<<<τον εαυτο μου που τωρα υποφερει , το σεξ που εχει ελαττωθει ΤΡΕΛΛΑ...τα 3 κιλα που ηδη προλαβα να βαλω...και ολα αυτα ΓΙΑΤΙ?για μια εγκυμοσυνη ανεπιθυμητη>?

Θα τρελαθω νομιζω...χρειαζομαι μια βοηθεια...Ειλικρινα.

Ααααααχ!! Τελικα δεν ήμουν η μόνη που ενιωθα έτσι ακριβώς!!

Με τη μόνη διαφορά πως εμενα δε με ένοιαζε αν ο άντρας μου θα ξενικοιμηθεί. Τον μισούσα γι' αυτό που μου έκανε και δεν έχανα ευκαιρία να το βρίζω να προκαλώ τσακωμούς και να του χαλαω κάθε τρυφερή στιγμή του.

Επίσης όταν γέννησα και μου έφεραν τη μικρή, είπα στους δικούς μου οτι ένιωθα μεγαλύτερο ενθουσιασμό, όταν αποκτήσαμε τη σκυλίτσα μας.

Βέβαια 20 μέρες μετά αρρώστησα και αναγκάστηκα να νοηλευτώ για 5 μέρες.

Έκλαιγα και τις 5 μεσα στο νοσοκομείο. Ένιωθα απελπισία και απόγνωση. Πώς ήταν δυνατό το μικρό να είναι στο σπίτι μόνο του. Δεν ήταν μόνο του, εγώ όμως έτσι αισθανόμουν.

Ακόμα και τώρα που το παιδάκι μου είναι 8 μήνων υπάρχουν φορές που νιώθω οτι δεν είμαι εγώ αυτή. Πως παρακολουθώ τη ζωή κάποιας άλλης.

Αλλά να μωρέ αν κοιτάξεις πάνω αριστερα, θα δεις οτι το κοριτσάκι μου είναι το πιο όμορφο παιδί του σύμπαντος!!! Και το πιο έξυπνο επίσης! Και το πιο καλό!! :):blush: :blush: :)

Αν το δεις να γελάει... δεν υπάρχει σου λέω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jasperaki γεια κ απο μενα....Διάβασα όσα εγραψες κ πραγματικά ξαφνιάδτηκα κ στενοχωρεθηκα πολυ.Ειμαστε σχεδον στις ιδιες ημερομηνιες για ν αποκτήσουμε τα μωράκια μας,περιμενω κ γω αγοράκι.Ειλικρινα δεν μπορω να μπω στηνψυχολογια ΣΟυ κ να καταλάβω γιατι με τοσο κόπο αποδέχτηκες αυτο το μωράκι αλλα δεν εχει σημασία...Σημασία εχει οτι πλησιάζει η ωρα να ρθει στην ζωή κ να ειναι υγιες...

Σου ευχομαι απο δω κ περα ολα να πανε καλα και να χεις μια ευκολή γέννα κ μια καλη προσαρμογή στη νεα ζωή!Αυτό ειναι κατι που ολες θα το περάσουμε...Φιλια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κι απο μενα. χαιρομαι τοσο πολυ που κρατησες το μωρακι σου και ολα ειναι καλυτερα. οταν αποφασισαμε με τον αντρα μου να ξεκινησουμε τις προσπαθειες για μωρακι απο μεσα μου δεν το ειχα παρει και τοσο ζεστα. ελεγα καλα ας ξεκινησουμε και βλεπουμε. κι ομως μεσα σε τρεις μηνες εγκυος!!!! ειχα αναμεικτα συναισθηματα, μια χαμογελουσα και χαιδευα την κοιλια μου και απ'την αλλη ελεγα τι ηθελα τωρα εγω να μπω σ'αυτο το λουκι. καλα δεν ημασταν πριν; πολλες φορες ενιωθα και τυψεις που δεν ενιωθα οσο μαμα θα επρεπε. πιστευω οτι ποτε δεν θα ελεγα να τωρα νιωθω ετοιμη. δεν υπαρχει τετοια στιγμη. ο καημενος ο αντρουλης μου τα ειδε ολα μεχρι να γεννησω. τα νευρα μου κροσια, με το παραμικρο ημουν ετοιμη για καυγα. Ομως οταν γεννησα και τον πηρα στην αγκαλια μου ολα αλλαξαν. η σχεση με το παιδι χτιζεται μερα με τη μερα. στην αρχη νιωθεις ευθυνη γι'αυτο το πλασμα που ειναι δικο σου, μονο δικο σου. σημερα ειναι 7 μηνων κι εγω η πιο τρελη χαζομαμα του κοσμου. οι γυρω μου λενε συνεχως ποσο εχω γλυκανει με το μωρο. λιωνω για τον γιο μου. ενα χαμογελο του με κανει να ξεχναω τα παντα. και φυσικα για μενα δεν υπαρχει πιο ομορφο πιο καλο και πιο εξυπνο παιδι απ'το δικο μου (οπως λεει και η Σισσιω:) ) σου ευχομαι απο καρδιας να σου ερθουν ολα οπως και επιθυμεις. με το καλο να γεννησεις και να υποδεχτεις τον πριγκιπα σου.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα:)

Έκανες το καλύτερο που κράτησες αυτό το παιδί.Είναι το μόνο πράγμα που δεν θα μετανιώσεις ποτέ στην ζωή σου, από το μόνο που είμαι σίγουρη ότι θα μετάνιωνες είναι να μην κρατούσες αυτό το παιδί.Ο θεός βλέπει...Εγώ προσπαθώ δύο χρόνια και τώρα θα κάνω εξωσωματική.Σκέψου πόσα ζευγάρια είναι απελπισμένα γιατί δεν μπορούν να κάνουν παιδία???:( Σκέψου ότι κάτι που σου το έδωσε ο Θεός τόσο εύκολα μην το απορίπτεις ποτέ σου.Εγώ κλαίω στην ιδέα την στιγμή που θα ακούσω την καρδούλα του παιδιού μου.Εύχομαι να είσαι ευτυχισμένη με την οικογένειά σου, και να ξέρεις ότι αυτό που μένει στην ζωή μας είναι τα παιδιά μας και όχι οι βόλτες και τα ταξίδια.Οι βόλτες τα ταξίδια και η ελευθερία είναι προσωρινά αγαθά αλλά αυτό που ολοκληρώνει τον άνθρωπο είναι τα παιδιά.:). Πάντως να είσαι σίγουρη πως έκανες το σωστό.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διάβαζα από εχθές το θέμα σου κι ομολογώ ότι στην αρχή εξοργίστηκα με αυτά που έγραφες! Είσαι 27 χρόνων και δεν είσαι έτοιμη?? Και ποιος είναι? Και εγώ τον Μάιο κλείνω τα 27 και περιμένω να γεννήσω μέχρι τον Αύγουστο! Υπάρχουν φορές που δεν νιώθω έτοιμη! Αναρωτιέμαι και εγώ, μήπως βιάστικα, μήπως τελικά δεν ήμουν έτοιμη, μήπως το ένα , μήπως το άλλο... Αλλά δεν είμαι εγώ αυτή που θα κρίνει τις σκέψεις των άλλων! Σε κατάλαβα και έλεγα όντως.. μπορεί να μην ήταν η κατάλληλη στιγμη για την κοπέλα! Εγώ το είχα ψιλοσχεδιασμένο οπότε ο ερχομός του πιο πολύ χαρά μου πρόσφερε!!

Εύχομαι κοπέλα μου ολόψυχα, μόλις πιάσεις αγκαλιά το μωράκι σου να είσαι πραγματικά ευτυχισμένη!

Όσο για το αν έκανες καλά που το κράτησες τελικά το μωράκι σου, ψάξε την απάντηση βαθειά μέσα σου! Τι σ'έσπρωξε να φύγεις τότε από την κλινική?? Όταν το δεις μπροστά σου, θα καταλάβεις τότε αν έκανες καλά που το κράτησες! Για μένα έκανες πολύ καλά!! Κι αν θες, είχα δει ένα βιντεάκι στο Youtube, από το οποίο έκλαιγα με τις ώρες μετά! Γράψε με ελληνικά " Το παράπονο του εμβρύου" και θα με θυμηθείς!!

Μια φίλη της μαμάς μου πάλευε για πολλά χρόνια να κάνει παιδιά, έκανε ελεύθερα, έπιασε 3 φορές αλλά απέβαλε! Έχασε μια σάλπιγγα την μια, το μωρό ήταν εξωμήτριο την άλλη, γενικά πέρεασε πολλά! Έκανε ορμονοθεραπείες και δεν τα κατάφερε ποτέ! Υιοθέτησε ένα κοριτσάκι κι ήρθε η ευτυχία στην ζωή της μετά από πολλά χρόνια!

Σκέψου πόσες κοπέλες παλεύουν και δεν μπορούν.. Κι άλλο ένα παράδειγμα που έχω να σου πω, μια γνωστή, ετών 45, σκέφτηκε ότι έζησε την ζωή της, έκανε ταξίδια, έκανε καριέρα και κατάλαβε ότι της έλειπε ένα παιδάκι.. Αλλά ήταν ήδη αργά.. Δεν κατάφερε να κάνει τελικά!!

Καλή επιτυχία κοριτσάκι μου, όλες μας έχουμε φόβους αλλά έχουμε η μια την άλλη!! Επομένως, ότι χρειαστείς... Εδώ είμαστε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑλημερα κοριτσια.

Οχι δεν θα το δωσω για ιυοθεσια το παιδι,,και δεν καταλαβαινω κιολας αυτα τα αναμεικτα συναισθηματα που εχω....οπως μου ειπε και η αδελφη μου να της το δωσω εκεινης αν δεν το θελω η να το δωσω σε αλλη οικογενεια μεσα μου εξοργιστηκα και σκεφτηκα "ποια εισαι εσυ που θα μου πεις ετσι?" ΠΕΡΙΕΡΓΟ αν σκεφτεις την κατασταση μου...

Ειπα οτι αφου το κρατησα ειναι δικη μου ευθυνη και θα το μεγαλωσω εγω,μαζι με τον αντρα μου.Δεν ηθελα οποιαδηποτε βοηθεια ολον αυτον τον καιρο απο κανεναν κοριτσια...πραγματικα η ψυχολογια μου ηταν πολυ ασχημη και περιεργη.

Το χειροτερο ηταν ενα ξεσπασμα που επαθα σε καταστημα με βρεφικα που ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ δεν μπορουσα να αναπνευσω...Σιγα σιγα μεχρι σημερα βλεπω αλλαγες...μερικες φορες κανω και πλακα για το θεμα της κοιλιας μου...

Παρα τις αρχικες μου σκεψεις ειμαι πολυ χαλαρη και οταν σκεφτομαι εμας στο σπιτι με το νεο μας μωρο δεν αγχωνομαι πια...μου λεει η αδελφη μου οτι δεν θα κοιμαμαι δεν θα προλαβαινω αν κανω το ενα και το αλλο να ερθει η μαμα μου να μεινει μαζι μου για να μπορω τουλαχιστον να κοιμαμαι αλλα ειπα ΟΧΙ.Δεν θα επιτρεψω στον εαυτο μου να τα χασει παλι και να αγχωθει...αν δω οτι δυσκολευομαι θα ζητησω βοηθεια αλλα ειμαι απολυτη ως προς το οτι θα δοκιμασω μονη μου για αρχη.Εχω ακουσει τοσα και οσα ακουσα ταιριαζουν με τους λογους που αρχικα δεν ηθελα μωρο...και λεω απο μεσα μου "οταν τα ελεγα εγω μου λεγανε υπερβαλλω ΤΩΡΑ λενε ακριβως τα ιδια..." κ νευριαζω παρα πολυ...Θελω να με αφησουν ησυχη,,,τωρα που καταφερα να χαλαρωσω γιατι να αγχωθω παλι?>???

Πιστευω να καταφερω να ισσοροπισω τα πραγματα...λεω ενα μωρακι ειναι δεν ειναι ενα ΤΕΡΑΣ...θα προλαβω να ειμαι ο εαυτος μου , να ειμαι η μαμα του να ειμαι και συζηγος....αρκει να ειμαι χαλαρη και να μην τρελενομαι...

Οταν με βλεπουν οι αδελες μου ετσι μου λενε ¨"καλα δεν εχεις συνηδιτοποιησει οτι θα κανεις μωρο?να το παρεις πιο σοβαρα..."γιατι ομως?γιατι πρεπει ενα μωρο να σημαινει ΑΠΟΛΥΤΗ ΗΣΥΧΙΑ , ΑΠΟΛΥΤΗ 24ΩΡΗ ΑΣΧΟΛΙΑ ΠΑΝΩ απο το κεφαλακι του.?ΓΙΑΤΙ πρεπει να μου λενε η να επιβαλλουνε σε μενα το πως θα το μεγαλωσω και πως θα φερθω.?η να φερθωβ οπως εκεινοι μεγαλωσαν τα παιδια τους.?

Δεν το θεωρω κακο που ειμαι χαλαρη και δεν μου επιτρεπω να αγχωνομαι για τον ερχομο του...μερικες φορες ρωταω τον αντρα μου και του λεω "ΜΗΠΩΣ τελικα εχουν δικιο και θα φρικαρω οταν ερθει θα ειμαι ενα ρακος>?μηπως τζαμπα πιστευω οτι ολα θα ειναι καλα?"

Ξερω οτι θα δυσκολευτω να προσαρμοστω αλλα γιατι οι αλλοι πρεπει να δυσκολευουν την κατασταση????ειναι φορες που απλα κλεινω κινητα δεν απανταω και στο σπιτι για να με αφησουν λιγο ησυχη...

ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΞΩ ΚΑΘΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑ?εγγυος εισαι!ΓΙΑΤΙ δεν τρως σαλατες εγκυος εισαι?γιατι φορας αυτο το παντελονι εγκυος εισαι...γιατι πρηστηκαν τα ποδια σου πρεπει να περπατας εγκυος εισαι...ΕΛΕΟΣ πια...ειλικρινα....

Σορυ αν σας κουρασα:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

JASPERAKIποιος κοπέλα μου σου ειπε οτι οταν γίνεσε μητερα σταματας να εισαι γυναικα; ποιος σου ειπε οτι επειδη εισαι εγκυος πρεπι να κλεοιστεις καιμεσα στο σπιτι; ποιος σου ειπε οτι πρεπει να εχει κανονες και νόμους ; Τι βλακειες ειναι αυτες ;γίνομαι έξαλλη με την αδερφη σου που αντι να σε στηρίξει σε βαζει σε χειρότερη δοκιμασία .Ακουσε με η περιοδο της εγκυμόσυνης ειναι απο τις καλυτερες για την γυναικα βεβαια σε εσενα επειδη δεν ειχες ετοιμαστει για αυτο το ρόλο σου ηρθε απότομα και δεν το χαρηκες απως θα πρεπε .Ομως μην κάνεις το τρομερο λάθος και βάζεις στο κεφαλακι σου ολες αυτες τις ξεπερασμενες κατα εμενα συνηθειες.Εγω όταν γέννησα ειχα καθε μερα κόσμο στο σπιτι γιατι μου αρεσεμε το παιδι μου ομως ασχολιομουν αποκλειστικα εγω .Μονη μου το ταιζα μονη μου το εκανα μπανιο καιμόνη μου ξενυχταγα παρεα με τον αντρα μου .Δεν ηρθε ουτε η αδερφη μου ουτε η μανα μου ουτε η πεθερα ουτ κανενας να με ζαλιζουν και τους απεδειξα οτι μια χρα τα καταφερα οπως θα τα καταφερεις και εσυ.Βεβαια κοιτα μια γενικη κουραση θα την εχεια αλλα να σου πω οταν στη δουλεια σου ειχες μια περιοδο με πολυ φορτο εργασιας δεν γυρναγες πτωμα; τοτε τι ελεγες ελατε να με βοηθησετε στη δουλεια; Κατα τη γνωμη μου πρεπει να πάρεις το θεμα ναι μεν χαλαρα αλλα με υπευθυνοτητα.Ενα μωρό αυτο που θέλει ειναι αγαπη και οση κουραση και να νιωσεις και οσο εξαντληση και οσο πόνο (γιατι οταν θα πας να θηλασεις θα βρεθουν κάποιες και θα σου πουν αχ ποναει !) αξιζει ο κόπος τα ξεχνας όλα οταν θα λκοιτας το μωρό σου στα ματια και θα ζεσταινετε η καρδια σου.Κλεισε λοιπον σε όλους τους ασχετους την πόρτα και κατσε μόνο με τον αντρα σου και τα άτομα εκεινα που σε ανεβάζουν ψυχολογικα τους άλλους καντους περα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Allo!!!! Μαλλον το ηθελες το μωρο και δεν το ηξερες η εστω τωρα εχει αρχισει να σου αρεσει σαν ιδεα καλο ειναι αυτο για σενα !! Τωρα οσο για το τι θα κανεις εσυ με το παιδι σου και τον αντρα σου σε αυτο να βαλεις ενα τελος σε ολους οσους θελουν να σε καθοδηγησουν Εκεινοι εκαναν τα δικα τους λαθη εμεις θα κανουμε τα δικα μας και οπως δεν ανακατευτηκες στην οικογενοια τους να τους πεις να μην ανακατευονται και αυτοι με σενα η αν δεν μπορεις να τους το πεις τουλαχιστουν αποφυγε τους τωρα που ηρεμεις καλο θα ηταν να βλεπεις τα ατομα που σου αρεσουν και μονο

Ακομα και αν ειναι αδερφια σου Και σε μενα και σε εσενα και σε ολες μας εχει τυχει Απο τοτε που ειπα Στο πολυμισημενο μου αδερφακι bye bye και σε παρακαλω να μην μπαινοβγαινεις μεσα στο σπιτι μου μιλαμε ηρεμησα τελειως πριν τα νευρα τσαταλια

Οσο για το τι θα κανεις ε δεν θα αλλαξεις ριζικα την ζωη σου επειδη ηρθε ενα μωρο και γιατι θα φοβασαι τι θα πει ο κοσμος εξαλλου αν οι αλλαγες που θα κανεις αν δεν αρεσουν σε εσενα δεν θα αρεσουν και στο παιδι και για να ειναι καλα ενα παιδι πρωτα ειναι απαραιτητο να ειναι καλα οι γονεις του

Αντε με το καλο να το υποδεχτεις το μωρακι σου και αν δεν επιτρεψεις σε κανεναν αλλον να σου κανει απο εδω και περα ελεγχο πως θα πρεπει να ειναι η ζωη σου με το μωρο και τον αντρα σου ολα θα πανε υπεροχα!! Φιλακια B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jasperaki γεια σου κι απο μενα! εγω ειμαι μικρη, δεν εχω να σου δωσω πολλες συμβουλες, ουτε να σου πω τις εμπειριες μου... διαβασα το 1ο και το τελευταιο ποστ που αφησες εδω, οποτε δε ξερω ολη την ιστορια. αυτο που καταλαβα ομως ειναι οτι το παιδακι που'χεις στη κοιλια σου σιγουρα το ηθελες, κατι υπηρχε μεσα σου που σε εκανε να το κρατησεις! και σιγουρα θα το αγαπας, απλα να του το δειχνεις κιολας! ξερεις καμια φορα τετοιες καταστασεις μας κανουν εσωστρεφεις, και δυσκολα δειχνουμε τα συναισθηματα μας! μπορει να'χεις μια περιεργη ψυχολογια στην εγκυμοσυνη σου και να μην ειχες ολο το χρονο να το συνηθισεις, ομως.... μου φαινεται οτι τωρα μια χαρα τα καταφερνεις, αλλωστε μολις το φερεις στο κοσμο μας θα'χεις ολο το χρονο!

και μενα γνωμη μου ειναι να κλεισεις τις πορτες σ'ολους αυτους που σου χαλανε τη ψυχολογια και σε αγχωνουν..... φανταζομαι περασες δυσκολα ολους αυτους τους μηνες, και τωρα που σιγα σιγα το αποδεχεσαι ερχονται και σου λενε τετοια? αν ειναι δυνατον...! κατα τη γνωμη μου μη τους ακους! το σπιτι σου ειναι εσυ, ο αντρας σου και το μωρο που ερχεται!! καλη συνεχεια κι απο μενα, και ευχομαι ολα να πανε καλα! ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο με τα λογια μου, φιλακια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jasperaki, πόσο χρονών είναι οι αδερφές σου?? Είναι μικρότερες ή μεγαλύτερες?? Έχουν παιδιά?? Γιατί πιστεύω ότι θα΄πρεπε να είναι κοντά σου και να σε βοηθάνε κι όχι να σε κρίνουν γιατί το κράτησες!

Έχω σκεφτεί και εγώ πολλές φορές την ευθύνη που θα έχω μόλις γεννηθεί ο αντράκος μου, έχω φρικάρει δεν στο κρύβω.. αλλά οι περισσότερες κοπέλες το παθαίνουν αυτό!

Δεν σημαίνει ότι όταν μια κοπέλα γίνεται μητέρα παύει να'ναι και γυναίκα!! Όταν θα κοιτάς αυτό το πλασμάτακι που θα σου λέει "μαμά μου, σ'αγαπώ" και θα νιώθεις υπέροχα, τότε άσε όλους τους άλλους να λένε.. Εκεί να δω τι θα σου πούνε! Και να ξέρεις, εγώ έχω πάθει έρωτα με τις κόρες του αδερφού μου! Δυστυχώς τις βλεπω μόνο Σαββατοκύριακο κι αν περάσει ένα χωρίς να τις δω κάτι πάθαινω!! Πόσο μάλλον πως θα νιώθω για το δημιούργημα μου!! Το παιδάκι μου! Πρέπει να 'ναι τρομερό το συναίσθημα όταν το γεννάς και στο δίνουν στην αγκαλιά σου! Θα δεις πως θα γίνεις πολύ καλή μαμά!! Είμαι σίγουρη για το πόσο θ'αλλάξει προς το καλύτερο η ψυχολογία σου! Κι άσε τους άλλους να λένε!!

Εγώ βλέπω από τον αδερφό μου! Και τις βόλτες τους πάνε, και τα ταξιδάκια τους κάνουνε κι όλα!! Μην στενοχωριέσαι! Προσαρμόζεσαι μεν σ'άλλους ρυθμούς αλλά που ξέρεις.. μπορεί και να σ'αρέσει περισσότερο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...