Μετάβαση σε περιεχόμενο

Το Ημερολόγιο Ενός Αγέννητου Παιδιού


titina21

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Διάβαζα το πόστ με τόση χαρά και όταν έφτασα στην τελευταία πρόταση δεν πίστευα στα μάτια μου. Είναι τρομερό να σκοτώνεις το ίδιο σου το παιδι..τουλάχιστον φέρε το στον κόσμο και αν εξακολουθείς να μην το θέλεις δωσε το για υιοθεσία. Είναι τόσα ζευγάρια που δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν. Πιστεύω όμως πως η πλειψηφία των γυναικών που έχουν κάνει έκτρωση μετά το μετανιώνουν όσο τίποτα άλλο στη ζωή τους και αυτό τους σημαδεύει για παντα αλλά ο χρόνος πίσω δεν γυρνά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα κ απο μενα!!!Οντως ηταν συγκλονιστηκο....θα σας γραψω κ εγω κατι απο ενα κριτηκο βιβλιο που επεσε καποια στιγμη στα χερια μου....θα μεινετε αφωνες....ΔΕΙΤΕ....

________ΗΛΙΟΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΤΟΛΗ________

Ενα παιδι αγεννητο,απ'το Θεο σταλμενο

μεσ στην κοιλια της μανας του βρισκεται γαντζωμενο

Καθεται κ ονειροπολει οτι σε λιγο χρονο

θα δει κ εκεινο τη ζωη που χει χαρα κ πονο

Δεν εχει ματια για να δει στομα για να μιλησει

μα ναι ψυχη ανθρωπινη,που λαχταρα να ζησει

Θελει να δει τον ουρανο τον ηλιο το φεγγαρι

ολοι να τ'αγκαλιαζουνε μ'αγαπη κ καμαρι

Μα η γλυκεια μανουλα του εχει αποφασισει

οτι εκεινο τη ζωη δεν πρεπει να γνωρισει

Λεει πως δεν επιθυμει τωρα εγκυμοσυνη

κ οτι μητερα θα γενει οταν το θελει εκεινη

Πηρε τη θεση του Θεου κ αποφασιζει εκεινη

ποτε θα παιρνει τη ζωη κ ποτε θα τη δινει

-Μανουλα μου κ πως μπορω να σε παρακαλεσω

να σ'αγκαλιασω κλαιγοντας στα ποδια σοθ να πεσω

Μη με σκοτωνεις μανα μου θελω κ εγω να ζησω

μη μου στερησεις τη ζωη πρωτου να τη γνωρισω

Μα λεει εκεινη για παιδι ειναι νωρις ακομη

κ ειναι δικη της αποφαση κ δεν αλλαζει γνωμη

παει κ βρισκει το φονια που χει καρδια απο χιονι

βανει την ασπρη μπλουζα του κ τ'ονειρο σκοτωνει

Κ πηγε παλι στο Θεο σ'αυτον που το χε στειλει

κ εγινε ΗΛΙΟΣ ΠΟΥ ΔΥΣΕ ΠΡΩΤΟΥ ΝΑ ΑΝΑΤΕΙΛΕΙ!!!

Οσες φορες κ αν το διαβασω δεν μπορω να συγκρατησω τα δακρια μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικα καθε φορα που το διαβαζω(κ το διαβαζω συχνα)νιωθω να μου κοβετε η ανασα...δεν μπορω να φανταστω να κανω κατι τετοιο,αν κ δεν πρεπει να λεμε μεγαλες κουβεντες γιατι ποτε δεν ξερεις πως τα φερνει η ζωη,δυστυχως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πηγα να το ξανακουσω αλλά δεν αντέχεται...νιώθω τόσες ενοχες και δεν ξέρω τι δικαιολογία θα μπορουσα να δώσω στα παιδιά μου αυτά που έριξα για να τους απαλύνει τον πόνο...τι να τους πω σα μητέρα..και η αδικία είναι ότι τα ήθελα και τα δύο..τα ήθελα..ποτέ δε λυπήθηκα που έμεινα έγκυος..πάντα χαρουμενη ήμουν..και στην πρώτη..έγινα έρμαιο των αποφάσεων των γονιών μου..και στη δευτερη..τι να πω..ευχομαι να μην υπάρξει τρίτη φορά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gwgaki k tirogaridaki mn mou stenaxwriestai...to kserw k to katalavainw oti einai duskolo..na deite pou ola tha perasoun...k gwgaki mou k esu tha gineis manoula..o theos kakies den krataei k kserei pws niwthoume mesa mas...den krinei mono prakseis...

Egw koritsia mou eimai 22 xronwn k fetos pisteuw oti tha parw to ptuxio mou...otan mathame me ton mellontiko antrouli mou oti eimai egkuos egw xarika para polu apo tn prwti stigmi..ekeinos omws to skeftotan k anisuxouse pws tha ta vgaloume pera apo oikonomiki apopsi,mias k egw den douleuw(simera teleiwsa tn praktiki mou)omws molis pigame k to eidame k to akousame evale ta klamata(k egw mazi tou)san mikro paidi ekane..den mou eipe pote na to riksw k kathe fora pou rwtaei ti kanw i pws perasa xrisimopoiei pleon pluthintiko k apeuthunetai opws leei sto paidaki tou k stn mama tou!!!!!!Den uparxei megaluteri eutuxia pisteuw k euxomai se ola ta koritsia na tn niwsoun...:):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax katekargi..τι ομορφα που το περιγραφεις...συμφωνω απολυτα μαζι σου ο Θεουλης ξερει τι ειμαστε κ τι νιωθουμε πραγματικα μεσα μας για καθε πραξη!!!Ειμαι κ εγω ενα χρονο μεγαλυτερη απο σενα,δεν ειχαμε ποτε θεμα εγκυμοσυνης εκτος απο αυτην τη φορα που περιμενουμε για να δουμε,δυστυχως εμενα ο συντροφος μου εχει τελειως αντιθετη αποψη απ'τον δικο σου,παρ'ολο που σπουδαζει κ στην ιατρικη,εγω εχω τελειωσει τις σπουδες μου περισυ κ δουλευω σαν αεροσυνοδος...ο δικος μου συντροφος λεει πως αν ειμαι εγκυος δεν θελει να το κρατησουμε...αλλα εγω δεν εχω μιλησει ακομα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι αν μιλήσεις ..πρόσεχε τι θα πεις..δεν ξεχνιέται ποτέ αυτή η πράξη...ποτε μια γυναίκα δε μετανιώνει που έγινε μανα..ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ μετανιώνει που έκανε έκτρωση...΄Λυπάμαι μονο που δεν μπορεσα να αποφασίσω εγώ η ίδια για τη ζωή του δικου μου παιδιου παρά μονο άφησα τους γονείς μου να το κάνουν..γιατί φέρθηκα τόσο ανώριμα..λες και ήταν παιχνιδι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki mou den peirazei...o kalos theoulis omws sou edwse k alli eukairia..k twra an de kanw lathos eisai egkuos sto deuteo mwraki sou e??Sumfwnw apoluta mazi sou gia to oti mia gunaika den metaniwnei pote pou egine mana..egw an k mikri idi niwthw oti auto to sporaki to agapaw toso ma toso polu k tha eimai ekei gia auto panta..oti k na ginei..einai to megalutero k kalutero thaumataki stn zwi mias gunaikas...na mporei na ferei ston kosmo mia akoma psuxoula...

Lolita mou mn anisuxeis...prwta eivevaiwse to k meta milise tou...alla an den uparxei allos logos tha sou elega na mn kaneis ektwsi..mia gunaika einai apo tn fusi tis etoimi na ginei mana k to antimetwpizei diaforetika apo enan antra..o suntrofos osu ti ilikia exei an epitrepetai??polles fores argoun na wrimasoun oi atres se antithesi me mas..tirogaridaki k emena eixan e themataki oi goneis mas...alla nomizw oti edw den tous peftei logos(panta tous akouga..twra einai i wra mou na apofasisw egw..)twra vevaia einai pio iremoi alla stn arxoi mas eixan priksei..

Suggnwma an sas epriksa..egrapsa k katevato..:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Katekargi σιγά το κατεβατο!!:) Αλλωστε τα λόγια σου είναι αισιοδοξα και όμορφα!!:) Σου ευχομαι να γεννήσεις με το καλό το μωράκι σου και να δεις την ευτυχία να παίρνει μορφή!!!:) Είναι πράγματι έτσι όπως το φαντάζεσαι απλώς ξεχνάς λίιιγο την κουραση που είναι βέβαια αναμενόμενη αλλά και αποδεκτή..άλλωστε δε μεγαλώνουν έτσι απλά τα παιδιά...ότι είναι δυσκολο και κουραστικό τότε το αγαπάς περισσότερο..:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Se euxaristw tirogaridaki...k esu meto kalo na gennithei k to deutero nini sou...ola kala na pane...

na se rwtisw ligo kati????otan gennises ponouses polu???pws einai??fovamai ligaki..sto dinoun amesws molis vgei??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου πω...ήμουν απο τα άτομα που ήθελαν να ξέρουν τι θα βιώσουν δηλαδη είδα όσα περισσότερα βιντεο γίνεται στο youtube , διαβασα ένα σωρό βιβλία κτλ κτλ...τα ήξερα όλα και νομιζα πως ήμουν προετοιμασμένη..για ένα πράγμα δεν ήμουν..τον πόνο..όλα τα υπολοιπα κύλησαν όπως τα γνώριζα..για μένα οι πόνοι ήταν αφορητοι...αν και πιστεύω πως μάλλον δεν ήμουν αρκετά ψυχραιμη και φοβόμουν αυτό το καινουριο συναίσθημα που ζουσα..δεν ξέρω..θα το ξαναζήσω και θα σου πω. Πάντως η αίσθηση είναι σα να κάνεις κακά..ενώ στην πραγματικότητα βγαίνει το μωρό. Όταν πια είδα το κεφάλι να βγαίνει ένιωθα κι άλλα πιο όμορφα συναισθηματα..σα να ξέχασα κάπως τον πόνο..μπήκαν άλλα στο νου μου όπως..<<αυτό είναι το μωρό μου!!κι έχει πολλά μαλλάκια όπως όταν γεννήθηκα εγώ..>>κι άλλα τέτοια μετά ήταν θέμα λίγων δευτερολέπτων να γεννησω και να ξελαφρωσω..χαχαχαχα...αφου τον τύλιξαν με τα πανιά του νοσοκομειου μου τον έδωσαν κι εκεί ..βιωσα το πρωτογνωρο..κρατουσα το παιδί μου;;;Αυτό το πλασματάκι μέσα στα άιματα και τα υγρά; Αυτό το δερματάκι που άγγιζα για πρώτη φορα..δεν συγκρίνεται σου λέω..ξέχασα τον πόνο τελείως..δεν ήθελα να μου τον πάρουν..τον ήθελα συνέχεια πάνω μου..εκεί..να τον βλέπω, να τον αγγίζω, να του μιλάω γλυκά..να τον φιλώ..υπέροχα συναισθηματα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax ti wraia...twra den mporw na katalavw auta ta sunaisthimata pou les oti eniwses omws pisteuw oti kati analogo tha niwsw k egw opws k oles oi manoules...ekanes episkilidio k ponouses toso??(fovamaiaiaiai...alla ti nakanw..mpika stn xoro tha xorepsw twra xaxaxaxa)aaa mou eipe o giatros oti epeidi einai to prwto mwro mporei k na gennithei 2-3 meres nwritera apo tn pithani imerominia...exeis ksanakousei kati paromoio???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν έκανα επισκληρίδιο..έτσι γέννησα! Φυσικά και μπορεί να γεννηθεί νωρίτερα..εγώ γέννησα 10 μέρες πριν την αναμενόμενη ημερομηνία. Μπα...μη φοβάσαι..ένας δυνατός πονος είναι...τι να φοβηθείς;; Προσπάθησε να χαλαρώσεις και να τον νιώσεις μέχρι τέλους..άσε που μετά θα νιώθεις υπερήφανη που έζησες μέχρι τέλους τους πόνους της γέννας..τουλάχιστον έγώ έτσι νιώθω χεχεχεχεχε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μαλλων πρεπει να ανηξω θεμα αλλα δεν θα το κανω.μια κοπελα στην γοιτονια 16 ετων περημενε μωρο.και μαζι με την κοπελα 4 πιθανη πατεραδες(εφοιβια σου λεει μετα).ειπε οτι θα το κρατηση και το εκανε,μεχρι και τον 8ο.παω να παρω της εξετασεις παπ και την συναντησα μαζι με τους γονοις της,και μαλησα η μαια της ελεγε να ακουει παντα τους γονοις της και κανεναν αλλο.βαιβεα υπερχε μια υποψια οτι το μωρο ειναι απο ενα σημαθητη της,αλλα η γλυκια μανουλα του, ειπε οτι δεν θελει το μπασταρδω ακομα και αν ειναι εγονη της και δεν θα παντρευε τον γιο της με την κοπελα οτι και να γυνωτανε.απο την ημερα που πηρα της εξετασεις μετα απο 2 ημερες γεννησε το παιδι της νεκρο.τη γινεται σε αυτη την παρηπτωση?μαλλων ο θεος της χαρησε το μωρο αλλα η κοπελα δεν το ηθελα πραγματικα και το πηρε πισω.γι αυτο ειπα να αλλαξω θεμα.αν κανω λαθως ας με διωρθωσεται.και τα περνω πραγματικα γιατι χιλιαδεν γυναικες κανου εκτρωση και αλλες πρωσπαθουνε και δεν τα καταφερνουν.η γυναικα που θελει παρακαλαει ημερα νυχτα το θεο,η αλλη που το διωχνη τη κανει? να μην φτασω ποτε μα ποτε να το κανω αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ νομίζω πως ήταν ένα είδος τιμωρίας για την κοπέλα..αυτό που βιωσε ίσως την ταρακουνησε απέναντι στο τι σημαίνει παιδί..μπορεί να πήρε το μάθημά της..όσο για την τόσο ενεργη σεξουαλική ζωή, είναι δικαίωμά της , αλλά κάποιος ή μάλλον κάποιοι έπρεπε να της μιλήσουν για την αντισύλληψη και πολυ περισσότερο οι ίδιοι της οι γονείς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:ohmy:

με σοκαρε...με τρομαξε ...αλλά αυτη ειναι η αληθεια...

...θελω...θελω να πάρω ΤΩΡΑ τα παιδιά απο το σχολειο και τα να "λιώσω" στην αγκαλιά μου...

Πολλές φορές τα πονάω οταν τα αγκαλιάζω και δυσανασχετούν ...αλλά...

νομιζω πως δεν μου φτάνει τοσο οταν τα αγκαλιάζω...δεν μου ειναι αρκετο...

ΖΩ ΓΙΑΥΤΑ...τωρα πλέον το ξερω...

Συγχαρητήρια σε οποιον σκέφτηκε να το αναρτήσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κatekargi....σορρυ που δεν απαντησα νωριτερα 3 μερες τωρα λιωνω στον υπνο λες κ εχω να κοιμηθω κατι χρονια...κ βλεπω κα κατι ονειρα ασ'τα να πανε πολυ περιεργα...Ο συντροφος μου ειναι μικρος στην ηλικια μου στα 23 ξετρελενεται με τα μωρακια απλα απ'οτι εχουμε συζητησει φοβαται στην περιπτωση μας οτι πρεπει να αφησει τη σχολη του(ιατρικη)κ να βρει καποια αλλη δουλεια για να τα καταφερουμε καθως η δικη μου δουλεια (αεροσυνοδος) δεν ενδεικνειται για να δουλευω σε περιοδο εγκυμοσυνης!Αυτο φοβαται γι'αυτο λεει πως αν υπαρχει τετοια περιπτωση δεν θα το κρατησουμε,εγω διαφωνω βεβαια αλλα δεν το εχω πει ακομα περιμενω να το επιβεβαιωσω κ μετα θα τον βαλω κατω κ θα του τα πω κ απ'την καλη κ απ'την αναποδη...Βασικα πιστευω πως το λεει ετσι κ πως μολις το μαθει κ το ακουσει κ το δει θα ναι τελειως διαφορετικα καθως η μαμα του εχει χασει ενα παιδι οταν ο συντροφος μου ηταν σε ηλικια 7 ετων κ τον εχει σημαδεψει πολυ το γεγονος αυτο!Παντως δεν υπαρχει περιπτωση να μην το κρατησω...τα λεφτα δεν κανουν ενα παιδι ευτυχισμενο κ το ξερω πολυ καλα εγω αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...