Μετάβαση σε περιεχόμενο

θελω πολυ να γίνω μανούλα!!!


rainbow1982

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Χρόνια πολλα!! Καλη χρονιά!!!

Ευχομαι αυτος ο χρόνος να φέρει ένα γερό μωράκι σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν και στις ήδη μανούλες να τους ζήσουν τα μωράκια τους και να είναι γερα!!!

Είμαι καινούριο μέλος διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό το mammyland και μου αρέσει πολύ η παρέα σας που μοιράζεστε τις ανησυχίες σας, τις χαρές και ότι αισθάνεστε!!! Και έτσι αποφάσισα και εγώ να έρθω στην παρέα σας και να μηλάμε!!!

Είμαι δυο χρόνια παντρεμένη (20/10/2007) δεν έχω ακόμη μωράκι και θέλω πολύ να γίνω μανούλα! Είχα μια αποβολή το Σεπτέμβρη του 2008 :( λόγω αρνητικών αντιπατρικών αντισωμάτων. Απο τότε δεν έχω ξαναμείνει έγκυος :dry: και ανυπομονώ να μου ξανασυμβεί με θετική κατάληξη φυσικά αυτή την φορα!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα και καλή χρονιά!!!καλοσώρισες στην μεγάλη παρέα μας και εύχομαι το 2010 να σου φέρει ενα μωράκι που τόσο επιθυμείς!!!μην αγχώνεσαι και γρηγορα θα εμφανιστει το θαυματάκι σου!!

φιλιά!!

Εγω εχω ενα αγοράκι 9,5 μηνων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλως ορισες και καλη χρονια να εχεις.μην ανησυχεις κοπελα μου.ολες λιγο πολυ εχουμε περασει τετοιου ειδους καταστασεις..δεν το βαζουμε κατω ομως,ουτε κι εσυ...να εχεις παντα θετικη ενεργεια...ναι??? :cheer:;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς ήρθες στην παρέα του Mammyland.

Με το καλό να γίνει η επιθυμία σου για ένα μωράκι πραγματικότητα και εμείς θα είμαστε όλες εδώ να σε στηρίζουμε.

Με λένε Μαριάνα αλλά όλοι με φωνάζουν Θεοπούλα και περιμένω το πρώτο μου μωράκι.

Θα χαρώ να τα λέμε!

Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!

Ήδη αισθάνομαι πολύ όμορφα...

Είμαι γενικότερα αγχώδης άνθρωπος αλλά φέτος είπα να είμαι πιο χαλαρή και να βλέπω πιο θετικά τα πραγματα και ότι απλά δεν έχει έρθει ακόμη η κατάλληλη στιγμή.

Ενα παιδί είναι θείο δώρο, το θαύμα της ζωής και γιαυτό αξίζει να κάνουμε ότι είναι δυνατόν και να έχουμε προπάντων υπομονή...

Χαίρομαι πολύ που θα τα λέμε και είμαι σίγουρη ότι έτσι θα περάσει τουλάχιστον πιο ευχάριστα ο καιρός μέχρι να γίνει το θαύμα και για μένα.

Αυτό που με αγχώνει να πώ την αλήθεια είναι κυρίως το θέμα με τα εμβόλια που πρέπει να κάνω καθε έξι μήνες, διότι αν και ο γιατρός μου τα θεωρεί ότι πρέπει να γίνουν, παρόλαυτα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα σχόλια καθώς πολλοί είναι και αυτοί που δεν τα υποστηρίζουν και με έχει μπερδέψει αρκετά το θέμα αυτο.

Αν κάποια κοπέλα ξέρει κάτι περισσότερο για το θέμα των αντιπατρικών θα ήθελα να με διαφωτίσει όσο αναφορά αν κάνει τα εμβόλια και αν έχει μείνει και έγκυος.

Σας ευχαριστώ πολύ φιλιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalwsorises stin megaaaaliii pare mas...euxomai k egw to 2010 na eiai i tuxeri sou xronia k na apoktiseis ena mwraki pou tooosoo theleis...Emena me lene Katerina eimai nosileutria k perimenw k egw to prwto mou mwraki!!!!oso gia ta emvolia twn antipatrikwn antiswmatwn den gnwrizw kati kopela mou alla mporw na rwtisw sto nosokomeio na dw ti tha mou poun...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalwsorises stin megaaaaliii pare mas...euxomai k egw to 2010 na eiai i tuxeri sou xronia k na apoktiseis ena mwraki pou tooosoo theleis...Emena me lene Katerina eimai nosileutria k perimenw k egw to prwto mou mwraki!!!!oso gia ta emvolia twn antipatrikwn antiswmatwn den gnwrizw kati kopela mou alla mporw na rwtisw sto nosokomeio na dw ti tha mou poun...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα εγω ειμαι η μαιρη κ προσπαθω για ενα μπεμπακι τους τελευταιους μηνες!!!!ευχομαι να αποκτησεις ολα οσα επιθυμεις μες το 2010!!!!ας ξεκινησουμε χωρις αγχος αυτη τη χρονια με πολυ αισιοδοξια κ πολλα ++++++++++++++++++++++++++ στα τεστακια!!!!!!!!!!!!!καλως ορισες!!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ!!!! :P ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ......ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ

Ο ΘΕΟΥΛΗΣ ΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ!!!!

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ.....ΑΛΛΑ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ

ΜΠΑΙΝΩ Κ ΝΑ ΣΥΝΟΜΙΛΩ......ΒΟΗΘΑΜΕ Η ΜΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΤΣΙ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν να σας εξηγήσω....

Όταν έμεινα έγκυος μετα απο 2 εβδομάδες αφότου το έμαθα απέβαλλα παλίνδρομος κύηση.

Από τις εξετάσεις που κάναμε έδειξαν ότι δεν υπάρχουν αντιπατρικά αντισώματα αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το έμβρυο να μην το αναγνωρίζει σαν έμβρυο ο οργανισμός σαν κατι φιλικό δηλαδή προς αυτόν αλλά το βλέπει κάτι σαν ξένο σώμα, εχθρικό σαν ιό με αποτέλεσμα να το αποβάλλει.

Για να είναι λοιπον προστατευμένη εγκυμοσύνη θα πρέπει να είναι πάνω απο 2,50 μονάδες. Για να συμβεί λοιπον αυτό πρέπει να κάνω τα εμβόλια λεμφοκυττάρων τα οποία παρασκευάζονται απο το αίμα του συζήγου. δηλαδή παμε στον γιατρό παίρνουν άιμα απο τον άντρα μου το στέλνουν σε μικροβιολογικό εργαστήριο και φτιάχνουν το εμβόλιο.

Πιο επιστημονικά είναι:

Αλλοάνοσα αίτια

Υπάρχει μια κατηγορία αιτιών αποβολών που αφορά στην «αναγνώριση» του εμβρύου απο τη μητέρα.

Στην εγκυμοσύνη έχουμε το εξής παράδοξο: η μητέρα μεγαλώνει μέσα της ένα κύημα, το οποίο κατά το ήμισυ προέρχεται από τον πατέρα.

Τα πατρικά στοιχεία του εμβρύου είναι ξένα προς τον οργανισμό της μητέρα και κανονικά θα έπρεπε να αποβληθούν. Ξέρουμε ότι στον ανθρώπινο οργανισμό το ανοσοποιητικό σύστημα επιτίθεται και καταστρέφει καθετί το ξένο προς αυτόν, μικρόβια, ιούς, μοσχεύματα, παράγοντας ειδικά αντισώματα.

Στην εγκυμοσύνη έχει βρεθεί ότι παράγονται τέτοια αντισώματα (αντι-πατρικά) τα οποία όμως δρουν προστατευτικά ως προς την εξέλιξη της κύησης. Για να έχουμε όμως την απάντηση του ανοσοποιητικού συστήματος πρέπει πρώτα αν γίνει η αναγνώριση των ξένων (πατρικών) στοιχείων από τη μητέρα. Από μελέτες που έχουν γίνει στον τομέα των μεταμοσχεύσεων, έχει βρεθεί ότι αυτό που καθορίζει την αναγνώριση και την αντιγονική απάντηση είναι ένα σύμπλεγμα πρωτεϊνών, που έχει ο καθένας, στην επιφάνεια των κυττάρων του και καλείται «μείζων σύστημα ιστοσυμβατότητας» ή αλλιώς αντιγόνα HLA. Αν αυτά τα αντιγόνα ταιριάζουν ανάμεσα σε δύο ανθρώπους (αδέλφια) τότε ο ένας μπορεί αν γίνει δότης οργάνων στον άλλο γιατί ο οργανισμός του λήπτη δε θα αναγνωρίσει το μόσχευμα σαν ξένο.

Στην εγκυμοσύνη όμως αν τα αντιγόνα ιστοσυμβατότητας ταιριάζουν ανάμεσα στους δύο συζύγους τότε ο οργανισμός της μητέρας δεν θα αναγνωρίσει τα πατρικά αντιγόνα και δεν θα παράγει τα προστατευτικά αντιπατρικά αντισώματα για τη συνέχιση της κύησης.

Ο έλεγχος του ζευγαριού, που υποπτευόμαστε αλλοάνοσης αιτιολογίας αποβολή, πρέπει αν περιλαμβάνει γονιδιακό έλεγχο αντιγόνων ιστοσυμβατότητας και στους δύο συζύγους, όπως επίσης και έλεγχο αντιπατρικών αντισωμάτων.

Σημειώνεται ότι η απουσία αντιπατρικών μόνο δε σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει πρόβλημα αλλοαναγνώρισης. Για να προλάβουν να σχηματιστούν τα αντισώματα αυτά πρέπει να υπάρξει μια κύηση που θα διατηρηθεί για ικανό χρονικό διάστημα. Με άλλα λόγια δεν περιμένουμε από μια γυναίκα που έχει μια ή δύο αποβολές σε αρχικές εβδομάδες να έχει αυξημένο τίτλο αντιπατρικών.

Η θεραπεία στηρίζεται στη χορήγηση εμβολίου λεμφοκυττάρων στη γυναίκα, που παρασκευάζεται από αίμα του συζύγου. Σκοπός μας είναι να κάνουμε μια αρχική ευαισθητοποίηση στη γυναίκα ώστε, όταν μείνει έγκυος, να είναι έτοιμη να παράγει προστατευτικά αντισώματα.

Εναλλακτική θεραπεία, όπως επίσης και θεραπεία δεύτερης γραμμής είναι η χορήγηση ανοσοσφαιρίνης.

Αυτα... συγνώμη αν σας κούρασα με όλο αυτό το κατεβατό αλλά για να καταλάβετε ακριβώς τι είναι...

katekargi αν μπορούσες να μάθεις κάτι σχετικά με τα εμβόλια πολύ θα με βοηθούσες....

μαιρη3 όλα καλά θα πάνε και όλα θα γίνουν ξεκινάμε χωρίς άγχος και όπως είπες με πολλά +++++++++++..... τεστακια!!!!!! καλώς σας βρήκα!!!

Ευχαριστώ πολύ και με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας να έχετε μια πολύ ευχάριστη εγκυμοσύνη και μια πολύ καλή γέννα...!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι elena23 μαζί εδώ παρεούλα όλες θα τα λέμε και θα μοιραζόμαστε όλα χαρες ανησυχίες όλα να δίνει κουράγιο η μια στην άλλη ενωμένες όλες.....

που θα παει θα γίνει και για μας το θαυματακι και θα ειμαστε πολυ πολυ ευτυχισμένες.. :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγνωμη αν σε κουρασα που εκατσες κι εγραψες ολοκληρο κατεβατο, μα ειληκρινα εμαθα πολλα που δεν ειχα ιδεα.μη το βαζεις κατω κοπελα μου..πιστευω πως ολα θα σου ερθουν οπως επιθυμεις αλλα στην ωρα τους.εδω ειμαστε και θα τα λεμε.φιλακια :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο εμενα!

Καλωσηρθες στην ομορφη παρεα μας...θα περναμε καλα εδω, θα δεις!

Εγω εχω ενα αγορακι 27 μηνων και ειμαι εγκυος στο 2ο παιδακι μου!

Με το καλο ευχομαι συντομα μανουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστώ ΜΑΝΝΟΥΛΑ να σου ζήσει το αγοράκι σου και με το καλό να έρθει και το δέυτερο μωράκι να έχεις μια ευχάριστη εγκυμοσύνη και με το καλό να γεννήσεις!!!

γωγάκι δεν κουράστηκα καθόλου να είσαι καλά!!

θα τα λέμε συχνά κορίτσια ....!!!!

Είμαι πολύ χαρούμενη που σας γνώρισα όλες και θα κάνουμε ωραία παρεούλα!!!! :cheer:

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera kai apo mena kai kalh xronia.eimai kai egw kainourgia sto forum alla mou kratate suntrofia polla vradia me tis suzhthseis sas.kai emeis prospathoume 2 xronia gia mwraki alla mallon tha pame gia ekswsomatikh..sas euxomai pragmatika o neos xronos na ferei se oles mwrakia kai ugeia panw apo ola..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!!!!εγω ειμαι η μαρια,σχετικα παλιο μελος στην παρεα αλλα δεν εχει σημασια,καλος σε βρηκα κιολασ,ειμαι σχεδον 20 χρονων κ εχω ενα κοριτσακι 12,5 μηνων!σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου συντομα να εχεισ μια νεα κ καλη εγκυμοσινη μεχρι το τελος.8α περασεις πολυ καλα εδω ολα τα κοριτσια ειναι καταπληκτικα κ μοιραζομαστε πολλα πραγματα μαζι!χαρεσ λυπεσ(που δυστυχως ειναι και αυτες στο προγραμμα} φοβοι η ανησυχιεσ..συμβουλευουμε η μια την αλλη κ.πολλα αλλα.8α τα λεμε!!νασαι καλα κ χαρηκα πολυ για τη γνωριμια!! φιλια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ηλθες στην παρεα μας!Ειμαι 34,εχω μια κορη 6 χρονων(απ'τον 1ο μου γαμο) κ προσπαθω για δευτερο εδω κ 2 χρονια(με το 2ο συζηγο),αλλα λογω καποιον προβληματων που αντιμετωπιζουμε,το μωρακι απ'οτι φαινετε θα αργησει κι'αλλο...

Αυτο που γραφεις για τα αντιπατρικα αντισωματα το εχω ξανακουσει.Δεν ειναι σπανιο βεβαια,απλα καποτε μια καλη μου φιλη ειχε το ιδιο.Καταφερε ομως κ εμεινε εγκυος.Τωρα εχει ενα γιο 8 χρονων.Σου ευχομαι κ εσενα καλη επιτυχια στις προσπαθειες σου.Συντομα με ενα υγιες μωρακι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...