Μετάβαση σε περιεχόμενο

poies perimenoume didimakia?


gianna83

Recommended Posts

frosobal έγραψε:

Τα βλαστοκύτταρα εμείς τα κρατήσαμε και στα 3 μας παιδιά. Για τα δίδυμα μαζί με όλο τον ομφάλιο λώρο μας πήγε 3000ευρώ. Ακούγονται πολλά αλλά εγώ ήθελα να είμαι καλυμμένη αν πραγματικά μπορούν έστω και 1/1000000000 να χρησιμοποιηθούν.

:blink: Αυτό δεν το ήξερα με τον ομφάλιο λώρο. Ποιά είναι η διαφορά δηλαδή αν δεν κρατήσεις τον ομφάλιο και κρατήσεις μόνο τα βλαστοκύτταρα; :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από τον ομφάλιο λώρο μπορούν να φτιάξουν διάφορους ιστούς του σώματος. Μια κοπέλα που χτύπησε της έφτιαξαν από βλαστοκύτταρα αρθρώσεις για τα ισχία της και γλύτωσε από βέβαιη αναπηρία. Τα κύτταρα του ομφάλιου λώρου έχουν και την ικανότητα να αναπαράγονται στο εργαστήριο.

Τα βλαστοκύτταρα είναι το αίμα που βρίσκεται μέσα στον ομφάλιο λώρο και είναι κύτταρα αρχέγονα δηλ. που μπορεί να γίνουν είτε λευκά είτε ερυθρά αιμοσφαίρια στην πορεία. Αυτά δεν αναπαράγονται στο εργαστήριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες... Πίτερ Παν εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και με το καλό να κρατήσεις τα μωράκια σου στην αγκαλιά σου... Και σε όλες εμάς τις υπόλοιπες και στα δικά μας κορίτσια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια καλημέρααααα. Η Πιτερ Πάν μπορει τωρα να κρατάει ηδη τα μωρακια της στην αγκαλιά της. Κοριτσάκι μου να σου ζήσουν κ ευχομαι η γέννα σου να ηταν ευκολη κ υπεροχη. Με το καλό να γυρισετε σπίτι σας κ να μας πεις την υπεροχη εμπειρία σου κ τις πρώτες εντυπώσεις με δυο ζουζουνάκια μαζί.

Φιλακια σ ολες τις διδυμομανουλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, κορίτσια, και καλό μήνα! Κάθε ευτυχία για τα μωρά της Πίτερ Παν και με το καλό να γεννήσουμε όλες γερά μωράκια! Φιλιά σ΄όλες και Καλή Ανάσταση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σε ολες μας!!!αντε μια μια να κραταει τα μωρακια της στην αγκαλια της!!!κοντευουμε!!!!

μετα θα μοιραζομαστε τις αγωνιες μας για το πως ειναι να τα μεγαλωνουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια!

Πιτερ παν δεν σου λεω το ποσο με συγκινησε το τελευταιο σου ποστ!

θελω να κλαιω!

αχ περιμενω κι εγω και ολες μας με μεγααααλη αγωνια ολα τα νεα σου και ευχομαι τα παιδακια σου να τα κρατας στην αγκαλια σου τωρα και να ειναι γερα και γλυκουλια!

soula123 για τον θηλασμο κι εγω εχω την ιδια απορια αλλα θα ρωτησω τον γιατρο την αλλη βδομαδα που εχω ραντεβου.

για τα βλαστοκυτταρα που ρωτας υπαρχουν 2 θεματα (τουλαχιστον αυτα εχω δει εγω)στο mammyland και εχουμε γραψει πολλες την γνωμη μας.

εγω ειμαι απο αυτες που ακομα δεν εχουν παρει την τελικη αποφαση. Το εχω ψαξει παρα πολυ, εχω διαβασει οτι υπαρχει, εχω γραφτει σε site Αμερικης, Ευρωπης για να μου στελνουν ενημερωσεις σχετικα με τις τελευταιες εξελιξεις, εχω διαβασει τα παντα απο τον ελληνικο Εθνικο Οργανισμο Μεταμοσχεσευων που δεν δεχεται στην Ελλαδα να χρησιμοποιουνται τα βλαστοκυτταρα ως μη αποδεδειγμενη θεραπεια καθως και τις αποφασεις της Ελληνικης Αιματολογικης Εταιριας.Αστα...ακρη δεν βγαζεις...

Το συμπερασμα το δικο μου ειναι οτι τα βλαστοκυτταρα σημερα ως εχουν δεν ωφελουν πουθενα, απλα τα κρατας απο ενοχες που σου δημιουργει το επιθετικο marketing των εταιριων προσωπικης φυλαξης, just in case που στο μελλον -δηλαδη μετα απο 10 χρονια και βαλε-ανακαλυφθει κατι καινουριο και σου χρειαστουν.

Στην Αμερικη ειχαν σταματησει τα κλινικα πειραματα ως αναποτελεσματικα επι Bush, και τωρα με τον Obama αρχισαν να ξαναγινονται καποιες μελετες αλλα και παλι γινονται οχι στα βλαστοκυτταρα(αιμοποιητικα ή μεσεγχυματικά) αλλα στα εμβρυονικα κυτταρα που τα παιρνουν απο το ζυγωτο, δηλαδη απο γυναικες που εχουν αποβαλει ή τερματισει την κυηση.

Ο γιατρος μου θεση δεν παιρνει, και τελικα ειναι καθαρα αν σου περισσευουν τα χρηματα και ποσες ενοχες μπορει να νιωσεις.

το γραφει και στα συμβολαια μεσα οτι ειναι υπο ερευνα ολα και δεν υπαρχουν σαφη αποδεδειγμενα αποτελεσματα. για τις αυτολογες μεταμοσχευσεις που τις παρουσιαζουν ως χιλιαδες προσεξτε μην την πατησετε γιατι μιλουν για αυτολογες μεταμοσχευσεις βλαστοκυτταρων (αιμοποιητικων)μυελου των οστων και οχι του ομφαλοπλακουντιακου αιματος.Η Αμερικανικη βιβλιογραφια αναφερει ελαχιστα παραδειγματα μεταμοσχευσης αυτολογου "δειγματος "ομφαλοπλακουντιακου αιματος.

Οποια αποφασισει να δωσει τα λεφτα της να ενημερωθει σωστα πριν το κανει, και πανω απο ολα μονη της.Μην περιμενει να της πει ουτε η μια πλευρα(ιδιωτικες) ουτε η αλλη(δημοσια).

Lena εμεις πηραμε το twin techno της mclaren λογω ελαφροτητα,πιανει μικρο χωρο και κανει απο νεογεννητο. Δεν θελαμε διπλο πλαι πλαι για να περναμε στα πεζοδρομια της Αθηνας αλλα το pegperego που μπαινουν μπρος πισω ηταν τεραστιο και αναγκαστικα πηραμε αυτο που ειναι και πουπουλο.

κουνια ειμαι στην 31η εβδομαδα και ακομα δεν εχω παρει! α καλο ε?

Συγνωμη αν σας κουρασα

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα σε όλες ! Λέτε να κρατάει τα μωράκια αγκαλιά; :woohoo: :woohoo: θα τρελαθώ :woohoo:

Πίτερ Παν πολλά πολλά φιλιά!!!!!!!!! Γεννημένα 1 Απριλίου ! Σαν ψέμα ε; :P

New_ mammy σ' ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ δεν ειχα κρατήσει βλαστοκύταρα στην κόρη μου. Δεν θα κρατήσω ουτε στα διδυμα απ οτι φαινεται γιατι ετσι εχω ακουσει κ εγω οτι ολα γινονται για τους διαφημιστικούς λόγους.

Πιτερ Πάν ευχομαι να χεις αναρρωσει τελεια κ να απολαμβάνεις τα μωράκια σου.

Οσο για τον θηλασμό σας λέω οτι ειναι θεμα πολιτικής μαιευτηριου. Απαιτηστε να σας το φέρουν να το θηλάσετε κ αρχιστε αμεσως προσπάθειες θηλασμού. Ειναι οτι καλύτερο. Εγώ μιας κ θηλασα τοσο πολύ θα ξαναθηλάσω τα διδυμάκια μου. Θα παρω μαζί μου στο μαιευτηριο θηλαστρο για να με βοηθήσει να κατεβει πιο ανώδυνα το γάλα κ θα ξεκινήσω κατευθειαν πρώτα ο Θεός

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nai ειχα πάρει το ηλεκτρονικό θηλαστρο avent philips αλλα μετα απο 15 μήνες χρήσης τα φτυσε φυσικά το κακομοιρο. Πάντως επειδη ημουν πολυ ευχαριστημένη κ δεν με πονούσε καθολου θα ξαναπάρω το ίδιο. Είχα δοκιμάσει κ της μεντέλα το μίνι αλλα καμια σχεση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα μου εδωσε η αδερφη μου ενα ηλεκτρονικο θηλαστρο που ομως δεν ειναι καποια μαρκα που γνωριζω.μου ειπε πως ειναι πολυ καλο.το πηρα και βλεπουμε.

αν και κοριτσια ειμαι πολυ προβληματισμενη για το αν θα τα καταφερω να θηλασω.ξερω πως κ αλλες κοπελες με διδυμα το καταφεραν αλλα ψιλοφοβαμαι.οχι για να μην ταλαιπωρηθω εγω αλλα αν θα προλαβαινω το ταισμα και για τα δυο μωρα.

πιστευω με το θηλαστρο που θα εχω παντα γαλα ετοιμο θα ειναι καλυτερα.θα δουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα να δεις όσο κ να τους δώσεις καλό ειναι. Εγω ειλικρινά δεν λεω να θηλασετε τόσο αλλα σώθηκα. Μου εχει αρρωστήσει μονο δυο φορες κ ειναι συνέχεια απ την ώρα που γεννηθηκε έξω μιας κ εχω το μαγαζί. Ξέρω βεβαια οτι για τα δίδυμα ειναι καλύτερο το διπλό θήλαστρο αυτο που αντλεί ταυτόχρονα κ απ τα δυο στήθη για εξοικονόμηση χρόνου απλα δεν εχω δει αν η philips εχει κατι τετοιο. Θα το ψάξω παντως γιατι θελω οπωσδηποτε να τα θηλάσω κ αυτά τα μικρουλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζετούλα εσύ που είσαι και έμπειρη στο θηλασμό γιατί να χρησιμοποιήσεις θήλαστρο; Μερικές φορές πήγα κι εγώ να χρησιμοποιήσω και είδα απλά ότι ήταν διπλή δουλειά. Άσε που το μπιμπερό ούτε να το δουν δεν θέλουν. Εξάλλου το μωρό κατεβάζει το γάλα με το πιπίλισμα.

Να σας ενημερώσω πάντως ότι στο θηλασμό ο πρώτος μήνας είναι ο δύσκολος. Μετά εδραιώνεται η παραγωγή και όλα τέλεια!

Εμείς θηλάζουμε αποκλειστικά 6 μήνες τώρα κι αρχίσαμε και φρουτόκρεμα. Είναι τεράστια η ευκολία καθώς στο στήθος κοιμούνται κι εκεί ότι κι αν έχουν ηρεμούν.

Κόλλησαν πριν 20 μέρες ίωση. Ο μικρός ούτε που την ...άκουσε. 3 μέρες βήχα και λίγο συνάχι. Ο μεγάλος έκανε βρογχιολίτιδα και δεν μπορούσε να ανασάνει. Μου λέει η παιδίατρος νοσοκομείο. Της λέω δεν υπάρχει περίπτωση τί θα τους κάνω τους άλλους. Μου έδωσε αερολίν και την άλλη μέρα θα τον ξανάβλεπε. Λοιπόν επειδή θηλάζει και είχα κολλήσει κι εγώ την ίωση έπαιρνε τα αντισώματα έτοιμα. Την άλλη μέρα η γιατρός δεν το πίστευε. Είχε μεν ακόμα βροχικά αλλά ούτε συνάχι ούτε βήχα ;) . 3 μέρες ακόμα αερολίν και μπάι μπάι ίωση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμένα το θήλαστρο μ εξυπηρετησε απιστευτα οταν αρχισα να βγαινω κ εκτος αυτου μου διατηρησε κ το γάλα γιατι οταν δεν θήλαζα το εβγαζα. Το βασικότερο ηταν οτι ειχα κάνει τραπεζα μητρικου γάλακτος κ με βολευε πολύ μιας κ οσες φορες ελειψα με τον αντρα μου αντι να της δίνουν ξένο της εδιναν το δικό μου. Κ οταν ελειπα το ειχα μαζί μου κ αντλουσα. Αλλα αν ειναι λαιμαργα κ τα δυο πιστευω οτι θα βοηθαει λιγο να υπαρχει ήδη κ ένα μπουκάλι γάλα απο την μαμά ετοιμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακιααα!!!!Πιτερ παν να σου ζησουν τα μικρουλια...πιστευω θα εχεις ηδη γεννησει...σε περιμενουμε με αγωνια να επιστερψεις και να μας τα πεις ολα...χιχιχι!!!!!αχ αντε κοριτσακια μια μια να παιρνουμε σειρα....Ζετουλα και εγω σκεφτομαι να παρω θηλαστρο..ασε που νιωθω οτι δεν θα τα καταφερω...δεν ξερω εχω αγχωθει στην ιδεα οτι θα θηλασω πρωτη φορα και οτι θα ειναι και δυο..αλλα η μητερα μου μου λεει οτι ολες φοβουνται ειδικα στην αρχη και οτι η μανα ολα τα καταφερνει...τι να πω?θα δειξει στην πορεια....!!!!Καλη ανασταση να εχουμε κουκλες και του χρονου με τα μωρακια μας....!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia kalispera kai kali anastasi!!

ego ekana anastasi sto nosokomio piga apo tin tetarti me sispasis kai vgika simera.koritsia min asxoliste kai poli me tis doulies tou spitiou ta pragmata einai pio epikindina gia emas pou perimenoume didima.

piterpan na sou zisoun ta morakia sou!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσάκι μου ευχομαι να εισαι καλά τώρα.

Καταρχήν χρονια πολλα σε ολες τις κοπέλες ευχομαι κ του χρονου με το καλο με τα μωράκια μας.

Τι επαθες γιάννα μου?

Πάντως εγω πρεπει να πώ οτι πρεπει κ εγω να βάλω μυαλό γιατι συνεχεια με την μικρή αγκαλιά κ ενα σωρό δουλειες θα πρεπει να σοβαρευτω λίγο κ ν αρχισω να προσέχω περισσοτερο για να γεννησω με την ώρα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια χρονια πολλα με υγεια και ευτυχια με τις οικογενειες μας!!

σημερα ειμαι πολυ ευτυχισμενη!η μια μπουμπου κλωτσαγε και λεω στοβ αντρα μου ελα να δεις.και του δινει μια κλωτσια και τρελαθηκε απο τη χαρα του γιατι μεχρι τωρα δεν μπορουσε να τις καταλαβει που κλωτσαγανε.συγκινηθηκα παρα πολυ!!!

και εγω δεν μπορω να πω οτι προσεχω ιδιαιτερα.κανω κατι αποτομες κινησεις καμια φορα,μπορει να σηκωσω και βαρη.ελπιζω να μην κανω καμια βλακεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια να ευχηθω και σε εσας Χριστος ανεστη..

ειχα μερες να μπω..δεν πολυπρολαβαινω..

με το καλο να ερθουν τα διδυμακια σας..

και οι υπολοιπες να τα χαιρομαστε τα ζουζουνια μας..

Ηρθα για να λυσω παλι καμια αποριουλα.. ΑΚΟΥΩΩ λοιπον..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρονια πολλα κοριτσάκι εσυ ειχες πάρει θήλαστρο?

Πιο πολύ με ψιλοανχώνει το θέμα του υπνου αν δηλαδη θα προλαβαινω να τα ταιζω κ να τα κοιμίζω κ να προλαβαινω ν ασχολουμαι κ με την μικρήηηη.

Ειναι λιγο ενα θέμα. Και να σκεφτειτε οτι χτιζουμε κ το καινουριο μας σπιτι ακριβώς δίπλα. Ολα μαζί μου επεσαν. Τελικά θα μου χαρίσουν ενα ωραίο πορτ μπεμπέ τώρα μικρουλι κ πολύ βολικό για να βγαλω τον εναν απο το μαιευτηριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι δεν ειχα παρει θηλαστρο ταιχα μια το ενα και μια το αλλο δεν ξυπνουσαν ταυτοχρονα αλλα φυσικα ετυχε να θελουν και τα 2 ταυτοχρονα αλλα τα απασχολουσαμε με κατι αλλο μεχρι να πιει το ενα..

με την μικρη πιστευω οταν μπουν σε μια σειρα τα μωρουλινια φυσικα και θα εχεις χρονο και για εκεινη..

2 ερωτησεις εχω..πρωτον τι εννοεις βρε σου χαρισαν ενα πορτ μπεμπε?

και 2ον μαθατε τι φυλο ειναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλο αυτο που δεν ξυπναγανε ταυτοχρονα.

Στις ερωτησεις τώρα. Το φυλο ναι ειναι δυο αγορακια αντρακιαααα.

Κ μου εκαναν δώρο ενα καινουριο πορτ μπεμπέ μιας κ το χαρισαν σε μια φίλη μου αλλα ειχε είδη ενα κ ετσι το αλλο μου το εδωσε.

Ελπίζω να τα καταφέρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
    • Άντε μπράβο συγχαρητήρια κορίτσι μου με το καλό ο γάμος πάντα ευτυχισμένοι να είστε, αγαπημένοι και να έρθει το μωρακι σας να ολοκληρώσει την ευτυχία σας 🥰 καλα εκανες και έφυγες από την δουλειά δεν είναι να χάνονται τέτοιες μερες μακάρι να μπορέσετε και αύριο και μεθαύριο να έχετε μπόλικες επαφες 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...