Μετάβαση σε περιεχόμενο

poies perimenoume didimakia?


gianna83

Recommended Posts

κοριτσακια μου μολις γυρισα απο τον γιατρο. Μου ειπε οτι μαλλον ειναι δυο αγορια. Να σας πω την αληθεια μου ελπιζω ακομα να κανει λαθος κ οταν θα ειναι η ωρα για την β επιπεδου να ειναι το ενα κοριτσακι.

Βεβαια δοξα τον Θεό ειναι μια χαρα τα πουλακια μου κ ειναι σχεδον 7,5 εκατοστά. Απλα επειδη ο ηλιθιος ο γιατρος στην Αθηνα δεν μου ειχε κανει την Παπ α μαζι με την αυχενική θα παω την Δευτερα ταξιδι με τον αντρα μου για να κανω για τον θυροειδη κ θα κανω κ το παπ α. Μου εδωσε συμπληρωματα γιατι ο σιδηρος ειναι 31,6 κ για να μην πεσουμε τελειως μου εδωσε σιδηρο κ φυλλικο οξύ. Κ ετσι κ την Δευτέρα θα τα ξαναδώ. Τον ρωτησα αν υπαρχει προβλημα που θα ξαναγινει υπερηχος τοσο συντομα αλλα μου λεει κανενα γιατι αλλες γυναικες που εχουν προβλημα κανουν 2 και 3 φορες την εβδομαδα. Αυταααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γειά σας κοριτσάκια! σήμερα πήγα για υπέρυχο και αντί να χαρώ που είδα τα μωράκια μου αγχώθηκα. στην καρδιά του ενός εμβρύου είδε μια υπερυχογενή εστία. μου είπε ότι ίσως είναι μια ένδειξη για σύνδρομο νταουν :( μου είπε όμως ότι στη δική μας περίπτωση λόγω ηλικίας και πολύ καλής αυχενικής (1-18.000) κάτι τέτοιο δεν είναι πολύ πιθανό και να μην αγχωθούμε και θα δούμε περισσότερα στον β΄ επιπέδου. εμεις βέβαια κατατρομάξαμε και πήγαμε αμέσως και σε δεύτερο γιατρό ο οποίος μας είπε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας γιατί δεν έχουμε καμία άλλη ένδειξη ότι ίσως υπάρχει πρόβλημα. τα τελευταια χρόνια έχει εγκαταλγφθεί η θεωρία ότι σχετίζεται η υπερυχογενής εστία με σύνδρομο ντάουν και δεν προτείνουν αμνιοπαρακέντηση. χαλαρώσαμε λίγο αλλά μέχρι τον β΄ επιπέδου δεν πρόκειται να ηρεμίσουμε τελέιως. έχετε ακούσει κάτι για το θέμα?

ααα, επίσης είναι ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι τελικά! αυτη τη φορά είναι σίγουρο αλλά σήμερα είναι το λιγότερο που με απασχολέι! τί τραβάμε κι εμεις οι γονείς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aliky μου ποσο εισαι εννοω σε ποια εβδομαδα? κοντευεις για την β επιπεδου?

θα σου ελεγα κ εγω να εισαι οσο πιο ηρεμη μπορεις. Δεν νομιζω κανενας γιατρος να σε αφηνε αν ηταν να εβλεπε πραγματικα κατι σοβαρό γιατι πρωτα απ ολα θα σου ελεγε το πιο ευκολο αμνιοπαρακεντηση. Οι γιατροι λεφτα θελουν οποτε αν ηταν θα σου ελεγε πολυ ευκολα να κανεις κ αυτη την εξεταση. Ολα καλα θα ειναι γλυκια μου μην ανησυχείς εδω ειμαστε κ θα συμπαραστεκομαστε η μια στην αλλη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aliky μην ανησυχεις, αρκετο αγχος εχουμε στην εγκυμοσυνη, μην προσθετεις και αυτο στα παιδακια σου

απεχεις πολυ απο το β επιπεδου?

κι εγω εχω την αλλη εβδομαδα να κανω β επιπεδου και εχω αγχος

beoutsaki τα μωρακια σου εχουν τσουτσουνακια?????χαχαχαχαχαχχα

τι ωραιο πραγμα τα "αποκαλυπτηρια" στον υπερηχο!

μπραβο μπραβο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να σας πω ετσι μου ειπε ο γιατρος. Εγώ ελπιζω μεχρι την β επιπεδου να ειναι το ενα κοριτσακιιιιιιιιιιι τοσα πραγματα εχω απο την μικρη κ με τρελαινουν τα κοριτσια. Οχι πως δεν θα τ αγαπαω αν ειναι αγορακια αλλα λεμε τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα ομορφες διδυμομανουλες!!!!τι μου κανετε???καλε ακομη κοιμαστε?? B)B) εγω τωρα ξωπνησα...περασα ενα βραδυ...χαλι μαυρο..ολο τουαλετα ετρεχα.. :silly: :P τωρα λεω σιγα σιγα να κατσω να διαβασω τιποτα...δινω και την δευτερα και την τεταρτη...αχ αυτη η εξετσατικη...ποτε θα τελειωσει να ηρεμισω και εγω???ευτυχωσ αν ολα πανε καλα θα ειναι η τελευταια μου..και θα παρω το....πτυχιο επιτελους...!!!! :silly: :silly: :silly: <Κοριτσια σας εχουν πει σε ποια εβδομαδα θα γεννησετε η ακομα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katekargi για μένα είναι νωρίς να μου πουν για ΠΗΤ(πιθανη ημερομηνια τοκετου)

αλλά θα το μάθουμε κι αυτό στην ώρα του!

καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου!

να ρωτήσω κάτι? με την συχνοουρία έχετε πρόβλημα κι άλλες?

εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα...όλο στο μπάνιο τρέχω και καμιά φορά αν φτερνιστώ έχουμε δράμματα!!

:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μενα δεν μου εχει πει ακομη ακριβως αλλα μου ειπε οτι καπου στην 36 εβδομαδα μαλλον...αλλα ενταξει νωρις ειναι ακομη...θα μας που ξεκαθαρα στη β επιπεδου..!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μου. Εμενα μου ειχε πει ο γιατρος μου οτι αν φτασουμε στην 36η εβδομαδα θα ειμαστε οκ. Βεβαια οπως ειπαμε ειναι πολυ νωρις. Εγω δεν εχω προβλημα συχνοουριας. Τουλαχιστον ακομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσάκια!ευχαριστώ για τη συμπαράσταση. beoutsaki είμαι 16 εβδομάδων και 1 μέρας. θα κάνω β' επιπέδου σε ένα μήνα. αυτό κάνω, προσπαθώ να μην αγχώνομαι και σκέφτομαι συνέχεια τα μωράκια μου, τα είδα σε τρισδιάστατο υπέρυχο και ήταν τέλεια! ακόμη μου φαίνεται περίεργο που το ένα είναι αγοράκι, για ένα μήνα τα νόμιζα κοριτσάκια!

κι εγω beoutsaki μόλις είδα το τσουτσουνάκι έπαθα πλάκα. εμένα στη 12η εβδομάδα μου είπαν φύλο αλλά τελικά ήταν λάθος κατά το ήμισι!οπότε μπορείς να ελπίζεις σε ένα κοριτσάκι!

από συχνοουρία έχω λίγο αλλά όχι τραγικά πράγματα, το πίο σπαστικό είναι ότι σηκώνομαι τη νύχτα και για καμια΄ώρα δεν με ξαναπάιρνει ύπνος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμενα μου ειχε πει οτι αμα πιασω και την 36η εβδομάδα τότε όποτε θέλουμε γεννάμε, αλλά δεν είπε για ΠΗΤ.

για πείτε μου από το β επιπέδου πως κρίνουν την ΠΗΤ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aliky μου μην ανυσυχεις κοριτσακι μου θα δεις που θα ειναι ολα τελεια κ τα ζουζουνακια σου θα ειναι μια χαρα απλα ειναι αλλο ενα ανχος της μητροτητας. Μακαρι να χεις δικιο κ επειδη ειναι νωρις να εκανε λαθος στο φυλο. Το ιδανικοτερο ειναι ενα αγορακι κ ενα κοριτσακι. Νομιζω αλλα ρωτα κιολας οτι η β επιπεδου στα διδυμακια γινεται καμια φορα και απο την 18η εβδομαδα. Εγω ειμαι 13η κ 2 ημερων κ δεν μου εχει πει ο γιατρος μου ποτε ακριβως θα την κανουμε την β αλλα καπου το διαβασα εδω στο ιντερνετ. Οταν θα τα δεις στην β επιπεδου θα ξετρελαθεις. Θυμαμαι εγω με την κορη μου ειχα παθει πλακα γιατι ειχε μεγαλωσει παρα πολυ κ ηταν τελεια να την βλεπω ετσι. Αντε κοριτσακι περναει ο καιρος κ θα πας κ θα σου φυγει το ανχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

new mammy η β επιπεδου κανονικα γινεται την 20η εβδομαδα( βεβαια δεν ξερω τωρα με τα διδυμα ποτα θα την κανουμε...)και εκει σου βγαζει ο γιατρος ποσο τις εκατο ειναι πιθανον να γεννηθουν τα μωρακια πριν τ 33η εβδομαδα...λογικα τοτε θα μας που πιο σιγουρα ποτε θα γεννησουμε...αναλυτικοτερα θα τα πουμε οταν ερθει η ωρα..ετσι μου ειπε εμενα!!!αλικακι μην αγχωνεσαι...ολα τελεια θα πανε σε ολες μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια ψάχνοντας στο forum για ενδιαφέροντα θέματα βρήκα ένα άρθρο που είχε δημοσιεύσει η simone

το βαζω και εδω στις διδυμομανουλες για να μην ξεχνιομαστε!

Ποιες τροφές απαγορεύονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;

Ωμά ή ημιμαγειρεμένα κρέατα

Απαγορεύονται τα ωμά ή ημιμαγειρεμένα κρέατα και πουλερικά. Αυτό σημαίνει ότι το κρέας που θα τρως δεν θα έχει υπόλειμμα αίματος (κόκκινο χρώμα όταν το κόβεις). Έτσι αποφεύγεις να μολυνθείς από μικρόβια όπως το κολοβακτηρίδιο, η σαλμονέλλα και το τοξόπλασμα.

Κιμάς άγνωστης προέλευσης

Απαγορεύεται ο κιμάς άγνωστης προέλευσης (πχ από εστιατόρια). Το κρέας σε μορφή κιμά που θα τρως θα είναι φρέσκο, φρεσκοκομμένο και καλά μαγειρεμένο από εσένα. Κίνδυνος μόλυνσης από κολοβακτηρίδιο, σαλμονέλλα και τοξόπλασμα

Ωμά αβγά

Απαγορεύονται τα ωμά αβγά. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αποφεύγεις και τις άγνωστης προέλευσης κρέμες ή μαγιονέζες που μπορεί να περιέχουν ωμό αβγό. Κίνδυνος σαλμονέλλας.

Τόνος, ξιφίας

Απαγορεύονται τα κονσερβοποιημένα ψάρια όπως ο τόνος και τα ψάρια εισαγωγής όπως ο ξιφίας ή άλλα μεγάλα ψάρια που δεν υπάρχουν στις ελληνικές θάλασσες. Κίνδυνος πρόσληψης υδραργύρου.

Συκώτι

Απαγορεύεται το συκώτι και την πάστα συκωτιού (πατέ) το οποίο είναι πλούσιο σε βιταμίνη A. Η υπερβιταμίνωση Α προκαλεί τερατογένεση στο έμβρυο.

Εντόσθια

Απαγορεύονται τα εντόσθια γενικώς (έντερο, συκώτι, στομάχι, σπλήνας, νεφρά κλπ), διότι δεν έχουν να σου προσφέρουν τίποτα. Τα φαγητά που περιέχουν εντόσθια (κοκορέτσι, μαγειρίτσα κλπ) μπορεί να περιέχουν μεγάλες ποσότητες από συκώτι (υπερβιταμίνωση Α), κολοβακτηρίδια κλπ και γενικώς δεν ενδείκνυνται για κατανάλωση. Ο σπλήνας παλιά συστηνόταν στις εγκύους επειδή περιέχει μεγάλη ποσότητα σιδήρου. Ωστόσο αντίστοιχη ποσότητα και μεγαλύτερη μπορεί να πάρει η έγκυος με έναν συνδυασμό κόκκινου κρέατος στη διατροφή και ενός συμπληρώματος σιδήρου.

Άπλυτα λαχανικά

Θα αποφεύγεις να τρως άπλυτα λαχανικά. Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό όταν τρως σε εστιατόρια. Δεν θα πρέπει να έχεις εύκολα εμπιστοσύνη αφού το καλύτερο εστιατόριο μπορεί από λάθος να σερβίρει μια άπλυτη σαλάτα πχ μαρουλιού. Κίνδυνος τοξοπλάσμωσης.

Sushi, ωμά ψάρια

Απαγορεύεται το sushi και τα ωμά ψάρια γενικώς. Κίνδυνος λιστερίωσης.

Άγνωστης προέλευσης γάλα

Απαγορεύονται τα άγνωστης προέλευσης γαλακτοκομικά καθώς και το μη παστεριωμένο γάλα (πχ από ντόπιο παραγωγό). Απαγορεύονται επίσης τα τυριά Roquefort, camembert και brie.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τιποτααααα!!!! B)B)B) new mammy...νυσταζωωωω και δεν μπορω να διαβαζω αλλο...θελω ομως να τελειωνω γιατι μετα με 2 νινακια πως θα τα καταφερω???φοβαμαι μηπως δεν γινω καλη μαμα.. :(:( ολη την ωρα το σκεφτομαι και χαιδευω την κοιλιτσα μου και τους λεω οτι ολα θα πανε μια χαρα και οτι θα τα καταφερουμε και οι τεσσερις..αλλα μεσα μου φοβαμαι πολυ...!!!ξερω οτι δεν τους κανω καλο με το αγχωνομαι..αλλα τι να κανω βρε κοριτσια μου???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην μην χαϊδευεις την κοιλια σου! μου ειπε ο γιατρος οτι δεν κανει καλο, μπορει να προκαλεσει συσπασεις!!!

δευτερον! μην αγχωνεσαι λεμε!

ολα καλα θα πανε και με τα παιδακι ακαι με το διαβασμα! ουτε η πρωτη εισαι ουτε η τελευταια που κανει αυτο το πραγμα!

σκεψου και ολες αυτες που ειναι αναγκασμενες να δουλευουν ταυτοχρονα μεχρι το τελός!

μην απογοητευεσαι λοιπον και να σκεφτεσαι θετικα!

και αν κουραστηκες με το διαβασμα, σταματα λιγο , κοιμησου μια ωριτσα

και ξανα παλι μετα ξεκινας!

φιλια πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κοριτσακια μου μην ανχωνεστε για τετοια πραγματα. Το μητρικο ενστικτο κανει ολη τη δουλεια. Εγω μεχρι να γεννησω την κορη μου δουλευα κ ελεγα οτι δεν προκειται να γινω καλη μανα κ τετοια. Τα καταφερα μια χαρα κ μονη μου. Τωρα παω σχεδον καθημερινά στην δουλεια κ σκεφτειτε οτι εχω κ την κορη που ειναι 19 μηνών σημερα κ θελει τη φροντιδα της κ αγκαλια κ παιχνιδια κ η δουλεια μαζι κ οι δουλειες του σπιτιου. Κι ομως ολα γινονται. Δεν με ανχωνουν αυτα καθολου. Ειμαστε ολες δυνατες κ θα τα καταφερουμε. Στο κατω κατω γι αυτο δινει σε εμας τις γυναικες τα παιδακια γιατι ειμαστε πολυ πιο δυνατες απο τους αντρες κ ας μην το παραδεχονται. Αντε για μην σας παιρνει απο κατω. Για συνελθετε διανυουμε την πιο ομορφη περιοδο της ζωης μας δεν θελει ανχος κ στενοχωριες κ τετοιες σκεψεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω κοριτσια μου...!!!το ξερω και εχετε δικιο...θα μου περασει πιστευω..ειναι και η αρχη..!!!ολες θα τα καταφερουμε ε????μια χαρα θα ειναι τα νινακια μας...!!!φιλακια ξαναρχιζω διαβασμα...!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντε ετσι θετική σκεψη. Μια χαρα θα τα παμε κοριτσακια μου κ τουλαχιστον εχουμε η μια την αλλη να τα λεμε κ να ανεβαζουμε η μια το ηθικό της αλλης ετσι δεν ειναι? ολες πεφτουμε που κ που αλλα γι αυτο ειναι εδω το μαμμυ για να τα λεμε κ να βοηθαει η μια την αλλη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ 8 ΜΗΝΩΝ ΑΓΟΡΑΚΙ-ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΙΣΩ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ.ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΔΙΔΥΜΗ ΚΥΗΣΗ.ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ!!!ΚΟΙΤΑΣΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΗΡΕΜΕΣ, ΧΑΛΑΡΕΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ!!!!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΕ ΟΛΕΣ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστουμε 15JUNE...!!!ολα καλα θα μας πανε...!!!αληθεια πως ειναι να εχεις τα διδυμακια στο σπιτι??ο χαμος ε???εσυ σε ποια εβδομαδα γεννησες αν επιτρεπεται??γιατι στις περισσοτερες μας εχουν πει για την 36η!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...