Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΝΥΦΗ ΜΕ / ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΙΚΑ!!!!


Recommended Posts

εγω ανηκω στις νυφες με προικα.ειχα το σπιτι μου και τα επιπλα τα πηραμε με δανειο.

οι γονεις μου ειναι παντα εκει και μας βοηθουν σε ολα.δεν μπορω ν απω το ιδιο για την αλλη πλευρα η οποια πεταει χαρταετο αλλα με ενδιαφερει ειναι πολυ σημαντικο για μενα που ο αντρας μου ειναι κοιλορφανος και αγαπαει τον πατερα μου σαν δικο του.

σε μια επεμβαση καρδιας που χρειαστηκε να κανει τον συνοδευσε σε ολε ςτις ιατρικες εξετασεις και την ημερα της επεμβασης εκατσε ολη την νυχτα εξω απο την εντατικη ενω οι γιατροι μας ειχαν ενημερωσει οτι ειναι ανωφελο διοτι δεν υπηρχε πιθανοτητα να τον δουμε..εμεινε στο σαλονακι και στις 3 τα μεσανυχτα θερμοπαρακαλεσε μια νοσοκομα και τον αφησε να τον δει για λιγο...απλα του ειπε οτι μην στεναχωριεσαι ειμαι απεξω και θα κανουμε παρεα..

αυτη ειναι η προικα που μου δινει καθημερινα ο αντρας μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

εγω ανηκω στις νυφες με προικα.ειχα το σπιτι μου και τα επιπλα τα πηραμε με δανειο.

οι γονεις μου ειναι παντα εκει και μας βοηθουν σε ολα.δεν μπορω ν απω το ιδιο για την αλλη πλευρα η οποια πεταει χαρταετο αλλα με ενδιαφερει ειναι πολυ σημαντικο για μενα που ο αντρας μου ειναι κοιλορφανος και αγαπαει τον πατερα μου σαν δικο του.

σε μια επεμβαση καρδιας που χρειαστηκε να κανει τον συνοδευσε σε ολε ςτις ιατρικες εξετασεις και την ημερα της επεμβασης εκατσε ολη την νυχτα εξω απο την εντατικη ενω οι γιατροι μας ειχαν ενημερωσει οτι ειναι ανωφελο διοτι δεν υπηρχε πιθανοτητα να τον δουμε..εμεινε στο σαλονακι και στις 3 τα μεσανυχτα θερμοπαρακαλεσε μια νοσοκομα και τον αφησε να τον δει για λιγο...απλα του ειπε οτι μην στεναχωριεσαι ειμαι απεξω και θα κανουμε παρεα..

αυτη ειναι η προικα που μου δινει καθημερινα ο αντρας μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κοριτσια λόγω καταγωγης δεν θα μπορουσα να αποφυγω τα ηθη κ εθιμα του τοπου μου.Στα μερη μας η νυφη δινει το σπιτι κι ο γαμπρος τα επιπλα και τα ηλεκτρικά.Αυτα ειναι τα στανταρ,τωρα αν υπάρχουν κι επιπλεον δινει ο καθε γονιος οτι θελει στο παιδι του.Υπάρχουν και κάτι τραβηγμένες περιπτώσεις γαμπρών που απαιτούνε απο τα πεθερικά να τους γράψουν χωράφια και να τους δωσουν και μετρητά.Κοπέλα ομως που δεν εχει σπιτι εδω,δεν παντρευεται!!!!Υπήρχαν 2 αδερφες εδω που δεν ειχαν σπίτι μεχρι τα 30 τους και δεν τις αρραβωνιαζόταν κανεις.Όταν ξεκίνησε ο πατερας τους ομως τις οικοδομες μεσα σε 11 μηνες παντρευτηκαν και οι 2!!!Το θεωρω μεγάλη ξεφτίλα,αλλα δυστυχως ετσι εχουν μαθει εδω.

Εμενα μου έκαναν οι δικοι μου ολοκαινουριο σπίτι,είχα φυσικα κι όλο το νοικοκυριο,πιατα,ποτηρια,κατσαρολες,σεντονια,κουβερτες,χαλιά κτλ.και ο αντρας μου πήρε ολα τα επιπλα(σαλονι,τραπεζαρία,κρεβατοκαμαρα,παιδικο)και τα ηλεκτρικά.Είχε βεβαια κι αυτος τη προίκα του,κουβέρτες,σεντόνια και πετσετες.Νομίζω οτι δεν έριξε κανεις κανένα.Η πεθερά μου δουλεύει ακόμα για τον αντρα μου κι η μανα μου οταν χρειαστούμε βοηθεια είναι εκει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κοριτσια λόγω καταγωγης δεν θα μπορουσα να αποφυγω τα ηθη κ εθιμα του τοπου μου.Στα μερη μας η νυφη δινει το σπιτι κι ο γαμπρος τα επιπλα και τα ηλεκτρικά.Αυτα ειναι τα στανταρ,τωρα αν υπάρχουν κι επιπλεον δινει ο καθε γονιος οτι θελει στο παιδι του.Υπάρχουν και κάτι τραβηγμένες περιπτώσεις γαμπρών που απαιτούνε απο τα πεθερικά να τους γράψουν χωράφια και να τους δωσουν και μετρητά.Κοπέλα ομως που δεν εχει σπιτι εδω,δεν παντρευεται!!!!Υπήρχαν 2 αδερφες εδω που δεν ειχαν σπίτι μεχρι τα 30 τους και δεν τις αρραβωνιαζόταν κανεις.Όταν ξεκίνησε ο πατερας τους ομως τις οικοδομες μεσα σε 11 μηνες παντρευτηκαν και οι 2!!!Το θεωρω μεγάλη ξεφτίλα,αλλα δυστυχως ετσι εχουν μαθει εδω.

Εμενα μου έκαναν οι δικοι μου ολοκαινουριο σπίτι,είχα φυσικα κι όλο το νοικοκυριο,πιατα,ποτηρια,κατσαρολες,σεντονια,κουβερτες,χαλιά κτλ.και ο αντρας μου πήρε ολα τα επιπλα(σαλονι,τραπεζαρία,κρεβατοκαμαρα,παιδικο)και τα ηλεκτρικά.Είχε βεβαια κι αυτος τη προίκα του,κουβέρτες,σεντόνια και πετσετες.Νομίζω οτι δεν έριξε κανεις κανένα.Η πεθερά μου δουλεύει ακόμα για τον αντρα μου κι η μανα μου οταν χρειαστούμε βοηθεια είναι εκει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κοριτσια λόγω καταγωγης δεν θα μπορουσα να αποφυγω τα ηθη κ εθιμα του τοπου μου.Στα μερη μας η νυφη δινει το σπιτι κι ο γαμπρος τα επιπλα και τα ηλεκτρικά.Αυτα ειναι τα στανταρ,τωρα αν υπάρχουν κι επιπλεον δινει ο καθε γονιος οτι θελει στο παιδι του.Υπάρχουν και κάτι τραβηγμένες περιπτώσεις γαμπρών που απαιτούνε απο τα πεθερικά να τους γράψουν χωράφια και να τους δωσουν και μετρητά.Κοπέλα ομως που δεν εχει σπιτι εδω,δεν παντρευεται!!!!Υπήρχαν 2 αδερφες εδω που δεν ειχαν σπίτι μεχρι τα 30 τους και δεν τις αρραβωνιαζόταν κανεις.Όταν ξεκίνησε ο πατερας τους ομως τις οικοδομες μεσα σε 11 μηνες παντρευτηκαν και οι 2!!!Το θεωρω μεγάλη ξεφτίλα,αλλα δυστυχως ετσι εχουν μαθει εδω.

Εμενα μου έκαναν οι δικοι μου ολοκαινουριο σπίτι,είχα φυσικα κι όλο το νοικοκυριο,πιατα,ποτηρια,κατσαρολες,σεντονια,κουβερτες,χαλιά κτλ.και ο αντρας μου πήρε ολα τα επιπλα(σαλονι,τραπεζαρία,κρεβατοκαμαρα,παιδικο)και τα ηλεκτρικά.Είχε βεβαια κι αυτος τη προίκα του,κουβέρτες,σεντόνια και πετσετες.Νομίζω οτι δεν έριξε κανεις κανένα.Η πεθερά μου δουλεύει ακόμα για τον αντρα μου κι η μανα μου οταν χρειαστούμε βοηθεια είναι εκει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sorry, Pinelopi τόσο εξωφρενικά μου φάνηκαν αυτά που συμβαίνουν στον τόπο σου, που έψαξα στο προφίλ σου να δω από που είσαι. Εντάξει, δε μου πέφτει λόγος να κρίνω τα ήθη και τα έθιμα μιας περιοχής - της Μυτιλήνης- αλλά νόμιζα ότι τέτοιες συνήθειες ανήκουν στο παρελθόν. Πώς το έλεγε σε εκείνη την παλιά ελληνική ταινία: μόνο τα σκουπίδια σου δίνεις και πληρώνεις και από πάνω για να σου τα πάρουν, κάπως έτσι αντιμετώπιζαν τις γυναίκες ως και πριν από μια 25ετία, που καταργήθηκε τυπικά τουλάχιστον η προίκα, αλλά μάλλον πολλοί ακόμη έτσι τις αντιμετωπίζουν. Ποπό, με έπιασε το φεμινιστικό μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sorry, Pinelopi τόσο εξωφρενικά μου φάνηκαν αυτά που συμβαίνουν στον τόπο σου, που έψαξα στο προφίλ σου να δω από που είσαι. Εντάξει, δε μου πέφτει λόγος να κρίνω τα ήθη και τα έθιμα μιας περιοχής - της Μυτιλήνης- αλλά νόμιζα ότι τέτοιες συνήθειες ανήκουν στο παρελθόν. Πώς το έλεγε σε εκείνη την παλιά ελληνική ταινία: μόνο τα σκουπίδια σου δίνεις και πληρώνεις και από πάνω για να σου τα πάρουν, κάπως έτσι αντιμετώπιζαν τις γυναίκες ως και πριν από μια 25ετία, που καταργήθηκε τυπικά τουλάχιστον η προίκα, αλλά μάλλον πολλοί ακόμη έτσι τις αντιμετωπίζουν. Ποπό, με έπιασε το φεμινιστικό μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sorry, Pinelopi τόσο εξωφρενικά μου φάνηκαν αυτά που συμβαίνουν στον τόπο σου, που έψαξα στο προφίλ σου να δω από που είσαι. Εντάξει, δε μου πέφτει λόγος να κρίνω τα ήθη και τα έθιμα μιας περιοχής - της Μυτιλήνης- αλλά νόμιζα ότι τέτοιες συνήθειες ανήκουν στο παρελθόν. Πώς το έλεγε σε εκείνη την παλιά ελληνική ταινία: μόνο τα σκουπίδια σου δίνεις και πληρώνεις και από πάνω για να σου τα πάρουν, κάπως έτσι αντιμετώπιζαν τις γυναίκες ως και πριν από μια 25ετία, που καταργήθηκε τυπικά τουλάχιστον η προίκα, αλλά μάλλον πολλοί ακόμη έτσι τις αντιμετωπίζουν. Ποπό, με έπιασε το φεμινιστικό μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάλι οι γονείς μου δίνουν σεμένα ένα σπιτάκι και η πεθερά μου το θεωρεί προικα!!Κ όλολεει "Απαπαπα δενέχωπάει να δω το σπίτι(που φτιάχνεται) για να μην λένε ότι πάω να δω την προίκα!!" Μα ποια προίκα κυρία μου;; Σε μένα το δίνουν οι γονείς μου ,όχι στο γιο σου!! Έχουμε πει με τον άντρα μου , όταν πια πάνε οι γονείς μου να το μεταφέρουν σε μενα,επείδή όμωςπαντρευτήκαμε πάει μοσό μισό, λέμε να το γράψουμε κατευθείαν στα παιδιά μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάλι οι γονείς μου δίνουν σεμένα ένα σπιτάκι και η πεθερά μου το θεωρεί προικα!!Κ όλολεει "Απαπαπα δενέχωπάει να δω το σπίτι(που φτιάχνεται) για να μην λένε ότι πάω να δω την προίκα!!" Μα ποια προίκα κυρία μου;; Σε μένα το δίνουν οι γονείς μου ,όχι στο γιο σου!! Έχουμε πει με τον άντρα μου , όταν πια πάνε οι γονείς μου να το μεταφέρουν σε μενα,επείδή όμωςπαντρευτήκαμε πάει μοσό μισό, λέμε να το γράψουμε κατευθείαν στα παιδιά μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάλι οι γονείς μου δίνουν σεμένα ένα σπιτάκι και η πεθερά μου το θεωρεί προικα!!Κ όλολεει "Απαπαπα δενέχωπάει να δω το σπίτι(που φτιάχνεται) για να μην λένε ότι πάω να δω την προίκα!!" Μα ποια προίκα κυρία μου;; Σε μένα το δίνουν οι γονείς μου ,όχι στο γιο σου!! Έχουμε πει με τον άντρα μου , όταν πια πάνε οι γονείς μου να το μεταφέρουν σε μενα,επείδή όμωςπαντρευτήκαμε πάει μοσό μισό, λέμε να το γράψουμε κατευθείαν στα παιδιά μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 8 years later...

θέλω να ρώτησε όλες τις προικουχες ακόμα κ αυτές που λένε ότι λαμβάνουν μικρή καθημερινή βοήθεια όπως π.χ. Τα κοινόχρηστα να τους τα πληρώνουν οι γονείς.. Πιστεύετε ότι θα κρατουσατε τους άντρες χωρίς προίκα; Προσωπικά, πιστεύω ότι πλέον κανείς άντρας δεν κρατιέται χωρίς προίκα...απλα εσείς που είστε γυναίκες με προίκα, θα ήθελα να μάθω αν το καταλαβαίνετε ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλά πολύ καλά, καμία σχέση αλήθεια, καμένα άγχος πέρα από την αρχή λίγο μετά τπτ! Το άκρως αντίθετο με την πρώτη😅 αγοράκι περιμένω τώρα😊
    • Καλημέρα Μαριλού!!!! ☀️  Μπράβο κορίτσι μου!!! τέλειες οι εξετάσεις και ξεκινάς!!!!!! Με το καλό!!!! 🙏❤️😍
    • Καλημερα Νεφέλη μου!!! ☀️ Καλή αρχή στη διέγερσή σου και εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος!! 🙏❤️  βήμα βημα με εμπιστοσυνη στο γιατρο και πίστη θα γίνουν όλα!! το σωμα σου κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί!! βοήθησε το κι εσυ όσο μπορεις και ευχομαι πολυ συντομα να μας πεις τα ευχαριστα! 🤞🥰
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Σε καταλαβαίνω πάρα πολύ γιατί κι εγώ έχω τον ίδιο φόβο και το μωρό μου είναι ακριβώς στην ίδια ηλικία. Έχω δώσει μπισκοτάκι και πατημενη μπανάνα μόνο κι αυτά με πολύ φόβο. Δε γνωρίζω να σου απαντήσω αν μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει σε αυτό, αλλά κάτι που βοήθησε πάρα πολύ εμένα και έχω πλέον περισσότερη σιγουριά όταν του δίνω κάτι, είναι ένα σεμινάριο πρώτων βοηθειών που παρακολούθησα. Με βοήθησε ουσιαστικά ψυχολογικά ότι - πέρα απ' το ότι τον προσέχω πολύ όταν τρώει (να μην πάει να μιλήσει, να μην κλαίει, να μη γελάει) - οτιδήποτε κι αν συμβεί ξέρω τι πρέπει να κάνω.
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Κι εγώ δεν μπορούσα να κάνω τίποτα με τους εμετούς τους πρώτους μήνες. Το πρωί μόνο που σηκωνόμουν απ' το κρεβάτι, με έπιανε κατευθείαν έντονη ναυτία και πήγαινα για εμετό. Γι αυτό πέρναγα όλη τη μέρα ξαπλωμένη. Μόνο το βράδυ αισθανομουν λίγο καλύτερα και σηκωνόμουν. Έτρωγα 2-3 πολύ συγκεκριμένα πράγματα και το να τρως πολύ συχνά από πολύ λίγο νομίζω βοηθάει πολύ. Οπότε βρες κάτι που να μπορείς έστω λίγο να φας και φάε πολύ συχνά, μη μένεις πολλές ώρες νηστική γιατί χειροτερεύει η κατάσταση. Εγώ δεν έπαιρνα κάτι, οπότε δε γνωρίζω γι αυτό να σε βοηθήσω. Υπομονή, θα περάσει κι αυτό! Να πάνε όλα καλά στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό! ❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...