Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόνοι περιόδου στην αρχή της εγκυμοσύνης;;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Εύχομαι να είστε όλες καλά. Όσες είστε εγκυούλες μήπως θυμάστε ή αν ξέρετε αν οι πόνοι περιόδου στην αρχη της εγκυμοσύνης εαν είναι κάτι φυσιολογικό; Εχω πονάκια περιόδου και είμαι στην 5η εβδομάδα...ξέρετε κατι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΕΓΩ ΠΟΝΑΓΑ ΦΡΙΚΤΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΤΙ ΠΟΝΟΙ ΠΕΡΙΟΔΟΥ...ΕΙΧΑ ΤΡΕΛΑΘΕΙ...ΑΦΟΥ ΕΛΕΓΑ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΠΩΣ ΩΣ ΕΔΩ ΗΤΑΝ..ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΕΝΕ ΤΟ ΣΠΟΡΑΚΙ.ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 2ΟΥ ΜΗΝΑ ΕΣΤΡΩΣΑ;)

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!!!!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ!!

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΝΙΝΙ ΣΑΣ:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι φυσιολογικοτατα αυτα τα πονακια!απλα τωρα που εχεις σπορακι στην κοιλιτσα σου,και οχι περιοδο ειναι πιο γλυκος ο πονος.να μην ανησυχεις καθολου.στην αρχη τα συμπτωματα ειναι ακριβως τα ιδια με της ακατανομαστης!!!!!σου ευχομαι να εχεις μια υπεροχη και ευκολη εγκυμοσυνη!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Apo oti thumamai ki ego stin proti eiha entonous ponous periodou kai olo nomiza oti mou katevainei i periodos.

Sti defteri pou katelixe se apovoli(ftou ftou makria apo sena!) den eiha katholou ponous apla katevike apeiro aima.

opote dont woory kai apolkafse to!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kai ego mia apo ta idia...eixa ponous periodou k ap'oti mou exigise o giatros einai epeidi megalonei i mitra k prospathei na parei thesi....kalo tha einai na to sizitiseis me ton giatro sou stin episkepsi pou tha kaneis, giati emena sinexeistikan ligo parapano ta ponakia logo sispaseon pou eixa. Min se agxonei auto pou grafo, etixe apla kapoia eplipoki se mena...!!! Kali sinexeiaaaaaaaaa:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tirogaridaki min agxonese glikia mou katholou apla san simvoulei kalo tha einai oti ma oti se apasxolei na to sizitas me ton giatro sou k an xreiastei na ton enoxleis k tilefonika...kamia fora mporei na einai xaza auta pou theloume na tou poume alla kamia fora mporei na ta theorisoume emeis xaza k na min einai toso....ego mesa apo tin egkimosini mou apevala kathe idous ntropoi edioxa tous endiasmous k me tharos k thrasos apetisa apo tous giatrous na mou linoun kathe aporia!!!! To idio na kaneis k esi an xreiasteis kati....:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ περίμενα να συμπληρώσω 40 μέρες από την τελευταία μου περίοδο λόγω μεγάλου κύκλου! Ήμουν έγκυος κι ένιωθα ότι θα αδιαθετήσω! Είχα μικροπονάκια δεξιά κι αριστερά σαν περίοδου. Κι όταν έκανα το τεστ κι είδα ότι είναι θετικό, πάλι είχα πονάκια! Όχι έντονα! Σαν αυτά που με πιάνουν στην περίοδο και δεν μπορούσα να σταθώ πουθενά! Υποφερτά αρκετα! Ακομα και τώρα που είμαι 23η εβδομάδα έχω ένα τράβηγμα χαμηλά δεξιά, το παρακολούθησα και με γιατρό και δεν είναι κάτι ανυσηχητικό! Πιθανόν να πιέζει ο μπέμπης με την κεφάλα του!! :laugh:

Καλού κακού, ρώτα όμως και τον γιατρό σου! Είναι ο μόνος που θα σου δώσει πιο σαφή και πιο σίγουρη απάντηση!

Καλή συνέχεια κοπέλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera ki apo mena glukia mou k kalo upoloipo egkimosinis!!!auto me apasxolouse ki emena mexri proxthes (an psaxeis ligo sto idio forum tha deis)!!eimai 6 evdomadwn k ponaw apisteuta!!exthes omws piga sto giatro gia ton prwto uperixo k mou eipe oti then tha mporouse na einai se kaliteri thesi to mwro k oti ola einai teleia!!oi ponoi einai fusiologikoi giati megalwnwi i mitra!!den exeis kanei akomi uperixo???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tirogaridaki καταρχάς συγχαρητήρια!!!!Σου ευχομαι να έχεις μια τελεια εγκυμοσύνη!!!!!Τα πονάκια ειχα και γω!!!Αφού πήγαινα συνέχεια τουαλέτα και κοιταζα το εσωρουχο μου!!!!Αναρωτιομουνα τι στο καλο!!!!Θα αδιαθετήσω?Τόσο πολύ!!Κράτησαν έντονα και καθημερινά μέχρι την 10η εβδομάδα περιπου!!!Ο γιατρός μου ειχε δώσει Μαγνήσιο και οντως μαλακωνανε οταν επαιρνα!Τωτα νιωθω αραια και που ενα γλυκο πονάκι!Ισα ισα που το καταλαβαινω!Βασικά ειναι η μητρα που μεγαλωνει!!!Μαλιστα και γω τοτε ειχα απασχολησει εδω το φορουμ με το ιδιο θεμα!!:P Ανυσηχουσα και γω!!!Αλλα ξερεις ο γιατρος μου ειπε οτι αυτο το συμπτωμα ειναι καλο σημαδι οτι πανε ολα καλα!!!Φιλια πολλά!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalispera Tirogaridaki :) Pisteuw einai fysiologiko alles eggyoules exoun tetoious ponous alles oxi poly h ligo.

Egw pali epeidh ematha oti eimai egkyos sthn 8h evdomada+ de eixa autous tous ponous,isws epeidh de to eixa sto myalo mou,de kserw.

Apth stigmh pou to ematha omws arxisan kai teleiwsan telh 3ou mhna.

To kserw einai enoxlhtiko alla kane ligo ypomonh :)

Soy euxomai na exeis mia poly kalh k omalh egkymosynh xwris ta ennoxlhtika symptwmata :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝ ΣΕ ΠΑΡΗΓΟΡΕΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ!!! ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΥΠΕΦΕΡΑ. ΑΦΟΥ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΤΣΑΜΠΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΜΟΥ ΡΘΟΥΝΕ!!! ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ.:):kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φροντισε να μην κουραζεσαι και μη στεκεσαι πολυ ωρα ορθια! Γενικα χρειαζεται ξεκουραση! καλη εγκυμοσυνη να εχεις και με το καλο να γεννησεις! Παντως καλου κακου ενημερωσε το γιατρο σου για τα πονακια! φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια σας ευχαριστώ πολύ...δεν ξέρετε πόσο με ξεαγχώσατε...γιατι από χ8ες που έκανα το τεστ λέω <<κάτι δεν πάει καλα...όλο πονάκια έχω!!>> κ σε μένα δεν είναι έντονα,είναι υποφερτά απλώς ήθελα να νιώθω σίγουρη ότι όλα πάνε καλά!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω πονακια περιοδου ειχα σχεδον συνεχεια! λιγα αλλα υπηρχαν..δεν ειναι τιποτα..μεγαλωνει η μητρα για αυτο..

παντα ενιωθα κατι να με ενοχλει εστω και λιγο εκει χαμηλα στην κοιλια..οπως στην περιοδο σχεδον(δεν εχω ποτε πολυ πονο ουτως ή αλλως σε καθε περιοδο)

βασικα εισαι εγκυς στο 2ο??????????????????????????

συγνωμη δεν το ειδα!!!!!!!!!!!!!!!!(ή δεν το θυμαμαι και αυτο παιζει ετσι οπως ειμαι:blush::() με το καλο!!!!!! αντε και το δευτερο τοσο ζουζουνιαρικο οσο ο μικρος!!!!!

ασχετο: εβλεπα τις φωτο σου και γελασα τρομερα με το πτωμα της φραουλας!!!!!!!:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

σου ευχομαι μια τελεια εγκυμοσυνη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανυσηχεις για τα πονακια οπως ειπανε και τα κοριτσια ειναι ολα φυσιολογικα σημερα πηγα και εγω στο γιατρο εκανα υπερηχο ειμαι στην 7 εβδομαδα και τον ρωτησα και για αυτο απολυτα φυσιολογικα .Σου ευχομαι μια υπεροχη εγκυμοσυνη:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Veni αυτο το παιδί έχει γέλιο από μόνος του!!:))Σας ευχαριστω που με φωτισατε..πραγματικά χαλάρωσα...επαψα να αγχώνομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 months later...

geia sas....egw eimai stin 15 mera meta tin spermatenxisi o giatros mou avrio mou eipe oti an den mou erthei i ...... na paw na kanw xoriaki!!!egw to monadiko pou niwthw einai ponakia stin mesi mou kai polla tsimpimatakia katw xamila .....einai fusiologika?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολα είναι πιθανα . Μην κάθεσαι όμως να κοιτας συμπτώματα..θα μπερδετεις περισσότερο! Κάνε υπομονή κι άσε τα γεγονότα να έρθουν μόνα τους..μην προσπαθείς να μαντέψεις! Κάνε αν θες ένα τεστ..θα δείξει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Συγγνώμη που το επαναφέρω μετά από τόσους μήνες, αλλά δεν ήθελα να ανοίξω ίδιο topic. Χαζή ερώτηση: είναι φυσιολογικό ακόμη και σε όσες δεν έχουν πόνους περιόδου... κατά την περίοδο; Κοντεύω να διπλώσω στα δύο μιλάμε :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...