Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσια και Χρόνια πολλα... Είμαι λιγο αγχωμένη σχετικα με το οτι δεν νιωθω τη Μπέμπα.. Σε λιγες μερες μπαινω στη 20 βδομαδα... Ενω ενιωθα καποιες κινησουλες 2 μερες τωρα τιποτα.. Διαβασα και στο ιντερνετ πως δεν ειναι ανησυχητικό και καποια κοπελα απο το φορουμ ειχε πει πως οι γιατροι αρχίζουν να ελέγχουν τις κινήσεις του μωρού απο την 32 εβδομάδα... Εσεις ποσο συχνά τα νιώθετε τα μωράκια σας;;  σορρυ αν σας κούρασα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΜΠΟΜΠΑΚΙ είπε:

Καλησπέρα κοριτσια και Χρόνια πολλα... Είμαι λιγο αγχωμένη σχετικα με το οτι δεν νιωθω τη Μπέμπα.. Σε λιγες μερες μπαινω στη 20 βδομαδα... Ενω ενιωθα καποιες κινησουλες 2 μερες τωρα τιποτα.. Διαβασα και στο ιντερνετ πως δεν ειναι ανησυχητικό και καποια κοπελα απο το φορουμ ειχε πει πως οι γιατροι αρχίζουν να ελέγχουν τις κινήσεις του μωρού απο την 32 εβδομάδα... Εσεις ποσο συχνά τα νιώθετε τα μωράκια σας;;  σορρυ αν σας κούρασα... 

Να μην ανησυχείς! Εγώ το είχα πει και μάλιστα η πρώτη φορά που μου είπαν άρχισε να παρακολουθείς τις κινήσεις ήταν  την προηγούμενη Δευτέρα στο ντοπλερ που γίνεται στις 32 εβδομάδες.

θυμαμαι κάθε φορά που έλεγα στο γυναικολόγο μου δεν τη νιώθω μου έλεγε είναι πολύ νωρίς μη δίνεις σημασία, ακόμα έχει πολύ χώρο μέσα! Μην αγχώνεσαι :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η ΜΠΟΜΠΑΚΙ είπε:

Καλησπέρα κοριτσια και Χρόνια πολλα... Είμαι λιγο αγχωμένη σχετικα με το οτι δεν νιωθω τη Μπέμπα.. Σε λιγες μερες μπαινω στη 20 βδομαδα... Ενω ενιωθα καποιες κινησουλες 2 μερες τωρα τιποτα.. Διαβασα και στο ιντερνετ πως δεν ειναι ανησυχητικό και καποια κοπελα απο το φορουμ ειχε πει πως οι γιατροι αρχίζουν να ελέγχουν τις κινήσεις του μωρού απο την 32 εβδομάδα... Εσεις ποσο συχνά τα νιώθετε τα μωράκια σας;;  σορρυ αν σας κούρασα... 

Καλημέρααα! Άνοιξα ακριβώς το ίδιο θέμα στο fb.. είχα μέρες να το νιώσω ξεκάθαρα τουλάχιστον γιατί ακόμα μπερδεύομαι πολλές φορές αν είναι το μωρό η κάτι άλλο.. είμαι κ γω 19w4d νιωθω το μωρό που και που κάποιες μέρες καθόλου άλλες φορές αν κάνω δουλειές κ μετά ηρεμήσω.. όλοι μου λένε ότι είναι πολύ νωρίς άλλες το νιώθουν κ στην 22η εβδομάδα! Πιστεύω σε τρεις εβδομάδες θα το καταλαβαίνουμε ξεκάθαρα που θα έχουν λίγο παραπάνω λίπος πάνω τους!! Μην ανησυχειιις όλα καλά είναι με το μωράκι σου! Πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά γιατί μέχρι να γεννήσουμε θα τρελαθούμε! Επίσης μια κοπέλα με ρώτησε αν έχω πρόσθιο πλακούντα κ όντως έχω! Λένε ότι είναι λίγο δυσκολότερο να το νιώσεις γιατί είναι ανάμεσα στο μωρό κ στην κοιλιτσα! Μήπως έχεις και εσυ; Αν κ νταξει πιστεύω δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/21/2018 at 2:11 ΜΜ, ο/η Joy26 είπε:

@tatouska και εγω ανυπομονώ. βασικα ειχα την εντυπωση οτι το ακους πολυ νωριτερα και ειχα ανησυχήσει. αλλα μ ειπε ο γιατρος την προηγουμενη φορα οτι θα το ακουσω περιπου τελος του μηνα... θα σας πω μολις το νιωσω!!! και μενα θα με παρουν σιγουρα τα ζουμια..

Εγώ πλέον τη νιώθω κανονικότατα σε όλη την διάρκεια της ημέρας (όταν δεν κοιμάται). Πλέον την καταλαβαίνει και ο άντρας μου όταν βάζει το χέρι του στην κοιλιά μου. @joy26 το ένιωσες ή όχι ακόμη?

Βασικά είναι ωραίο το συναίσθημα από την άποψη ότι δεν μπορείς να δεις τι γίνεται εκεί μέσα οπότε αυτός είναι και ο μόνος τρόπος για να ξέρεις ότι είναι καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα,

κι εγώ (18+5) την ένιωθα μέχρι προχτές σαν guest star για 10 λεπτά μετά το μεσημεριανό. Από εχθές δεν την έχω ακούσει καθόλου. Βλέπω που όλες οι κοπέλες λένε ότι είναι νορμάλ να μη τα νιώθουμε από τώρα κάθε μέρα απλά μου κάνει εντύπωση μέχρι προχθές να την ένιωθα και τώρα όχι, δλδ τι άλλαξε;;; Αλλά όοοοοοχι, είπα δε θα αγχωθώ αυτή τη φορά...χιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα. Μου είπε σήμερα η δασκάλα της γιόγκα ότι θα μ έκανε καλό αν έπαιρνα μια ζώνη εγκυμοσύνης για να με βοηθήσει κ στην γυμναστική αλλά και γενικά να μ "μαζεύει" την κοιλιά. Έχω κάποια κιλά παραπάνω κ είναι λίγο πλαδαρή η κοιλιά μ αλλά φοβάμαι λίγο να πάρω χωρίς να ρωτήσω τον γιατρό μου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Joy26 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Μου είπε σήμερα η δασκάλα της γιόγκα ότι θα μ έκανε καλό αν έπαιρνα μια ζώνη εγκυμοσύνης για να με βοηθήσει κ στην γυμναστική αλλά και γενικά να μ "μαζεύει" την κοιλιά. Έχω κάποια κιλά παραπάνω κ είναι λίγο πλαδαρή η κοιλιά μ αλλά φοβάμαι λίγο να πάρω χωρίς να ρωτήσω τον γιατρό μου.. 

Ναι κι εγω θα σου ελεγα να μην παρεις τιποτα που να ζοριζει την κοιλια χωρις να ρωτησεις το γιατρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω όσες είπατε πως σας πονάει η μέση; Τις ημέρες που κουράζεστε νιώθετε πιο έντονο τον πόνο; Εγώ σήμερα είχα μια πολύ κουραστική μέρα στην δουλειά σωματικά και ψυχολογικά και ενώ εκείνη την ώρα δεν καταλάβαινα ότι καταπονούμαι (ίσως από την υπερνένταση), όταν ξάπλωσα πέθανα και όλη μέρα δεν μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι γιατί πονάω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η beauty bunny είπε:

Να ρωτήσω όσες είπατε πως σας πονάει η μέση; Τις ημέρες που κουράζεστε νιώθετε πιο έντονο τον πόνο; Εγώ σήμερα είχα μια πολύ κουραστική μέρα στην δουλειά σωματικά και ψυχολογικά και ενώ εκείνη την ώρα δεν καταλάβαινα ότι καταπονούμαι (ίσως από την υπερνένταση), όταν ξάπλωσα πέθανα και όλη μέρα δεν μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι γιατί πονάω. 

Να σου πω εγώ εχω γενικά πολυ ευαίσθητη μεση οποτε μπορει να μην ειμαι ο κανόνας αλλα απ την αρχη του 3ου μήνα η μεση μου με το που καθομαι έστω καποια ωρα ορθια με τσακιζει και πρεπει οπωσδηποτε να κάτσω-ξαπλωσω για να ανακουφιστω. Η αλήθεια ειναι οτι δεν το εχω αναφέρει στην γιατρό γιατι οπως σου ειπα εχω γενικότερη ευαισθησία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ ξεκάθαρα πιστευω πλέον ότι αν έχεις μια προδιαθεση κ να πονάς στη μέση στην εγκυμοσύνη ...οπως εγώ  και στ 1η και τώρα(πριν μείνω έγκυος δεν πονούσα ποτέ ) οπότε έχω κουραστική μέρα ...μαρτυραω το βράδυ κάνω μια με δύο μέρες να επανέλθω ....προχτες σήκωνα τη μικρή αρκετές φορές ....επρεπε ....χερια μέση ποδιά μούδιασμα στ υπνο μου ..να προσθέσω ότι έχω πάρει ήδη 8 κιλά και δεν ήμουν ποτέ καμία αδυνατούλα ξεκίνησα 70 σε αυτήν κ τώρα 78....μπορεί να φταίνε κ τα άτομα τα κιλά αλλά σίγουρα κ η κουραση1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ δεν είχα ποτέ θέμα με τη μεση πριν την εγκυμοσυνη. Από κιλά 4 προς το παρόν. Απέκτησα ευαισθησία με τη μέση στην εγκυμοσύμη σχετικά νωρίς αλλά σήμερα με την κουραση, ήταν το κάτι άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, έκανα σήμερα τον μεγάλο υπέρηχο! Ολα πήγαν μια χαρά, παει και αυτο,  το είχα μεγάλο αγχος! Τωρα βουρ για εξορμήσεις στην αγορά και προετοιμασία παιδικού δωματίου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η The Baby To Be είπε:

Κορίτσια μου, έκανα σήμερα τον μεγάλο υπέρηχο! Ολα πήγαν μια χαρά, παει και αυτο,  το είχα μεγάλο αγχος! Τωρα βουρ για εξορμήσεις στην αγορά και προετοιμασία παιδικού δωματίου!!!

Αχ πόσο χαίρομαι με τα νέα σου!!! Συγχαρητήρια!!!! Εννοείς τη β επιπέδου έτσι; Ανυπομονώ κι εγώ αλλά αργώ ακόμα λίγο. Μετά το Πάσχα θα την κάνω, βασικά σε 2-3 εβδομάδες από σήμερα... Αλλά αυτή την Τετάρτη θα πάμε στο δικό μου το γιατρό να ξαναδούμε τη μπουμπού!! Άντε γιατί έχω να τη δω ένα μήνα κι έχω τρομερό άγχος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο κορίτσι μου συγχαρητήρια. Και στα δικά μας. Εμένα ο καιρός για να το κάνω είναι περίπου αρχές Μαίου. Το ραντεβού με τον γιατρό μ το έχω 19 Απριλίου και πραγματικά μετράω τις μέρες... θα μας πει κ το φύλο 100% αυτή την φορά ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω @babybaby ναι, β επιπέδου! Κρατάει πολυ ώρα και σου μετράνε τα πάντα με κάθε λεπτομέρεια! Θα πάθεις πλάκα! Κι εγώ είχα να τη δω πολυ καιρό και χθες είδα έναν κορίτσαρο 470 γραμμάρια! Ποσο γρήγορα μεγαλώνουν...

@Joy26 με το καλο να έρθει η ώρα για το επόμενο ραντεβου!! Ευτυχώς μεσολαβεί και το Πασχα και θα περάσουν γρήγορα οι μερες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ την τελευταία φορά που το είδα ήταν 127 γραμμάρια. Μου φάνηκε τόσο αστείο ?? 

Στο εξωτερικό κάνουν μόνο 2 υπερήχους. Την αυχενική κ την β-επιπεδου. Εκτός αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Εμείς από την άλλη μετράμε αντίστροφα μέχρι το επόμενο ραντεβού ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/3/2018 at 7:21 ΜΜ, ο/η ΜΠΟΜΠΑΚΙ είπε:

Ευχαριστώ αρα οκ να μην αγχώνομαι...!!! Εγω σημερα μπήκα στην 17 βδομαδα.....ευτυχώς εμενα δεν με εχουν ρωτήσει.... Αλλιως θα ημουν μεσα στο αγχος!!! Χαχαχαχα 

Δεν χρειαζεται άγχος κορίτσια η κάθε γυναικα ειναι διαφορετική, το ίδιο και η εγκυμοσύνη.. άλλες το νοιωθουν νωρίς κα8 άλλες οχι δεν εχει καμία σημασία με την υγεία του μωρού, εχει σχέση με τα κιλα μας, τον αριθμό της εγκυμοσύνης και το μέγεθος του μωρού.. δεν ειμαι γιατρος αλλα αυτο κατάλαβα απο την εμπειρία μου. Στην πρώτη εγκυμοσύνη την κατάλαβα 20 εβδομάδων σχετικά νωρίς για 1η εγκυμοσύνη και τωρα ειμαι 20 εβδομάδων και αυτη τη στιγμή ΠΟΝΑΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΛΟΤΣΙΕΣ και ειδικά οταν κάθομαι και έρχεται η κόρη μου αγκαλια επάνω μου, η μικρή απο μεσα τρελενεται στις κλωτσιές.. τωρα την ενοιωσα απο την 17 εβδομάδα στην αρχή ανα 2 μερουλες και εδω και 2 εβδομάδες αντιδράει στα παντα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό μήνα .. νε το καλό σ όλες...!!!! 

Συμφωνώ νε τα κορίτσια μετά τ 32 ανησυχούν γ τις κινήσεις και κάνει ςτ νςτ  για ακρίβεια....

Εγώ 12 βδ δε νιώθω κάτι αχχαχαχ... σιγά μην ένιωθα από τώρα .  

Όντως εδώ στ εξωτερικό 2 σκαν έχουν .. Αυχενική κ β επιπέδου...

Έχω Αυχενική τώρα 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Anna mommy είπε:

Καλό μήνα .. νε το καλό σ όλες...!!!! 

Συμφωνώ νε τα κορίτσια μετά τ 32 ανησυχούν γ τις κινήσεις και κάνει ςτ νςτ  για ακρίβεια....

Εγώ 12 βδ δε νιώθω κάτι αχχαχαχ... σιγά μην ένιωθα από τώρα .  

Όντως εδώ στ εξωτερικό 2 σκαν έχουν .. Αυχενική κ β επιπέδου...

Έχω Αυχενική τώρα 

 

 

Με το καλό, καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Anna mommy με το καλό το μωράκι σου και καλά αποτελέσματα. Σε ποια χώρα είσαι?

@Mama2015 είναι τρομερό ότι νιώθει την αδερφούλα της κ αντιδράει. Πολύ συγκινητικό ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Joy26 είπε:

@Anna mommy με το καλό το μωράκι σου και καλά αποτελέσματα. Σε ποια χώρα είσαι?

@Mama2015 είναι τρομερό ότι νιώθει την αδερφούλα της κ αντιδράει. Πολύ συγκινητικό ??

Αγγλια ζω..

Σε ευχαριστώ πολύ ..@!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Joy26 είπε:

@Anna mommy με το καλό το μωράκι σου και καλά αποτελέσματα. Σε ποια χώρα είσαι?

@Mama2015 είναι τρομερό ότι νιώθει την αδερφούλα της κ αντιδράει. Πολύ συγκινητικό ??

Ναι ειναι πολυ τρυφερό ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πριν λίγο γύρισα από τον γιατρό, όλα καλά δόξα τω Θεό! Ο πλακουντας, ο τραχηλος και τα αμνιακα μια χαρά και η μπεμπα 1060-1080 γρ. (28+1 σήμερα). Και όπως το υποψιαστηκα έχει γυρίσει με το κεφάλι κάτω.  Τον ρώτησα και για την μαγειριτσα αν μπορώ να φάω χιχι και μου είπε άνετα :D 

Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα σε όλες! :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...