Μετάβαση σε περιεχόμενο
Σαμιαμιδακι

Καισαρική και μειωμενη παραγωγη γάλακτος

Recommended Posts

Καλησπέρα σας . Είμαι νεα μανούλα και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με του θηλασμό και τη καισαρικη. Την τριήμερο  απο τη καισαρική το στήθος μου είχε πριστει και με πόναγε ( κάτι το οποίο το ξεπέρασα)  με τη βοήθεια της μπέμπας μου.  Δεν έχω σταματήσει την προσπάθεια του θηλασμού είτε βαζοντας το μωρό στο στήθος είτε με την βοήθεια θηλαστρου.  Έχω όμως δει οτι δεν έχω το γάλα για  να τη χορτάσει (μιλάω για 20ml κάθε φορά που βάζω θηλαστρο)  . τι μου προτείνετε ;;;

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store

Κορίτσι μ καλησπέρα. Να σ ζήσει η μπεμπουλα σου. Κατ αρχήν να ξερεις ότι αυτό π βγάζεις με τ θήλαστρο δ αναλογεί με αυτό π τραβάει τ μωρο όταν θηλάζεί. Κανένα θήλαστρο δ κάνει τη δουλειά του μωρού. Έπειτα να ξερεις ότι εφόσον θηλαζεις τον πρωκό καιρό τ μωράκι σ μπορεί να τρώει κ ανά ωρα. Μη σ πούνε ότι δ χορταίνει. Μια χαρά χορταίνει. Απλά συνήθως επειδή κουράζονται μόλις νιώσουν να χορταίνουν σταματάνε. Επίσης τ μητρικό είναι πιο εύπεπτο με αποτέλεσμα να τρώνε πιο συχνά. Τέλος με τους πολλούς θηλασμόύς μέσα στη μερα ρυθμίζει την παραγωγή σ ανάλογα με την ανάγκη της. Έχεις τις δυσκολίες του ο θηλασμός. Αν επιλέξεις να δώσεις συμπλήρωμα να τ κανεις από δική σ επιλογή γτ πχ δ έχεις τ κουράγιο να έχεις τ μωρο όλη μέρα στο στήθος π είναι απόλυτα κατανοητό μιας κ ο θηλασμός στην αρχή είναι εξαντλητικός. Μην τ κάνεις όμως αν σ πούνε ότι δ χορταίνει. Γτ συνήθως επειδή θηλάζει συχνά στην αρχή πιστεύουμε πως δ χορταίνεί.

• Like 1

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον . δεν έχω πρόβλημα με το θηλασμό απλα έχω παρατηρήσει ότι η ποσότητα γάλακτος έχει μειωθεί.  Αυτό το βλέπω απο το θηλαστρο αλλά και απο το στήθος μου. Έχει ξεπριστει σε σχέση Ματίς  πρώτες μέρες. Σαν λύση σκεφτομαιτα  χάπια μαγιας που κυκλοφορούν.  Τι λέτε;

Καλησπέρα φίλη μου! Να σου ζήσει το παιδάκι σου! Εγώ όταν θήλαζα είχα παρατηρήσει ότι ένιωθα συνεχώς δίψα και έτσι κατανάλωνα πάνω από 4 λίτρα νερό την ημέρα (ξέρω την ποσότητα γιατί είχα πάρει μικρά μπουκαλάκια και τα είχα συνέχεια δίπλα μου). Να πίνεις υγρά προτείνω και να προσφέρεις στο μωρό σου το στήθος όσο περισσότερο στο ζητάει, εφόσον θέλεις να κρατήσεις τον θηλασμό. Καλή ευκολία εύχομαι!

• Like 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Προφανως και εχεις ελπιδες! Η 16η ειναι απ τις γονιμες σου μερες!  Το τεστ παπ απ οσο ξερω επιτρεπεται. Νονιζω ειχα κανει στην αρχη της εγκυμοσυνης. Ενημερωσε ομως το γιατρο σου για παν ενδεχομενο!  Να χαιρεσαι το παιδακι σου! Και μακαρι η καινουρια χρονια να σου χαρισει και το δευτερο!   
    • Κορίτσια  γειά σας και από μένα... είμαι 26 χρόνων και έχω ένα παιδάκι 21 μηνών...  Με το σύζυγό μου προσπάθησαμε για δεύτερο παιδάκι τον Σεπτέμβριο,  αλλά δυστυχώς βιωσα μια βιοχημικη αποβολή η οποία μου στοίχισε αρκετά.. ο γυναικολογος μου το θεώρησε τυχαίο γεγονός και έτσι λοιπόν αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε ξανά τώρα το Δεκέμβριο...  Το ερώτημα μου είναι το εξής.. με κύκλο 29-31 ημερών και έχοντας ελεύθερη επαφή το βράδυ της 16ης μέρας,  έχω ελπίδες να είμαι έγκυος?   Επίσης να σημειώσω ότι έχω κλείσει ραντεβού για τεστ πάπ μεθαύριο σε δημόσιο νοσοκομείο.. Σε περίπτωση εγκυμοσύνης,  επιτρέπεται το τεστ Παπ?  Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 
    • Καλησπέρα κορίτσια στην κορη μου δεν είχα τίποτα τώρα στη 12η εβδ ...2η εγκυμοσυνη είχα καφέ αλλά με την καθυστέρηση και πήρα προγεστερόνη ..πριν τη καθυστέρηση όχι δεν είχα τουλάχιστον εγώ.
    • Καλησπερα! ειμαι νεο μελος. εμαθα οτι ειμαι εγκυος κ παροτι δεν ηταν στα αμεσα σχεδια μας χαρηκαμε πολυ! αλλα οσο περνα ο καιρος και γινεται ολο κ πιο πολυ αληθινο ολο αυτο φοβαμαι οτι δεν θα τα καταφερω!!!!  να σημειωσω οτι ειμαι στον 1ο μηνα ειναι ακομα αρκετα νωρις 
  • Νέες συζητήσεις