Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συσπάσεις


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!!εχω μπει στον μήνα μου αλλα δεν εχω νιώσει καμια σύσπαση μεχρι στιγμης.δεν ξερω καν πως ειναι η αίσθηση!τις προπαρασκευαστικές δεν τις νιωθω ενω η γιατρος μου ειπε οτι τις περνάνε ολες οι γυναίκες απλα κάποιες δεν τις καταλαβαίνουν!υπαρχει περίπτωση να ξεκινήσουν συσπάσεις τοκετού και παλι να μην καταλάβω ως έναν βαθμό;;κάποια με παρόμοια εμπειρία που να ένιωσε πρωτη φορα σύσπαση οταν άρχιζε ο τοκετός;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και γέννησα με καισαρική, θέλω να σε διαβεβαιώσει ότι όταν ξεκινήσει ο τοκετός, ακόμα και στην λανθάνουσα φάση, θα το καταλάβεις!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eleni20 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!εχω μπει στον μήνα μου αλλα δεν εχω νιώσει καμια σύσπαση μεχρι στιγμης.δεν ξερω καν πως ειναι η αίσθηση!τις προπαρασκευαστικές δεν τις νιωθω ενω η γιατρος μου ειπε οτι τις περνάνε ολες οι γυναίκες απλα κάποιες δεν τις καταλαβαίνουν!υπαρχει περίπτωση να ξεκινήσουν συσπάσεις τοκετού και παλι να μην καταλάβω ως έναν βαθμό;;κάποια με παρόμοια εμπειρία που να ένιωσε πρωτη φορα σύσπαση οταν άρχιζε ο τοκετός;;

Καλημέρα Ελένη! Είναι σαν τους πόνους περιόδου περίπου! Μην αγχώνεσαι καθόλου, δεν υπάρχει περίπτωση να μην καταλάβεις την διαφορά! πωω...τι μου θύμησες τώρα...τα πέρασα και εγώ και ο γιατρός μου με πείραζε συνέχεια! χαχαχα....με το καλό!!!! Σε περιμένουν πολύ όμορφες στιγμές!!![smilie=icon_flower:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Noσηλευτηκα 2 μήνες με πρόωρες συσπάσεις.... Μέχρι και τον 7ο δεν τις ένιωθα ούτε εγώ.... Πέτρωνε η κοιλιά σε κάποια σημεία αλλα θεωρούσα πως ήταν το μωρό... Γεννησα 36η εβδομαδα....Ουσιαστικά τον τελευταίο μήνα πριν γεννήσω έγιναν πιο αντιληπτές τσίτωνε η κοιλιά πολύ ΟΛΟΚΛΗΡΗ... Ήμουν και αδυνατη και έκανε μπαμ! Την ημέρα που μου έκοψαν τα τοκολυτικά για να γεννήσω ... Ξεκίνησαν οι πόνοι που λέμε.... Και οι έντονες συσπάσεις..... Συν έβγαλα μια μικρή ποσότητα αίματος μου είπαν πως άνοιξε ο τράχηλος τότε και έφυγε η βλέννη...  Όταν έρθουν αυτές οι συσπάσεις ΘΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ..χεχεχεχ.... Έπειτα μπορεί να σπάσουν και τα νερά ....με το καλό κουκλα να υποδεχτείτε το μωράκι σας.... ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου!!! Λοιπόν εγώ είμαι στον όγδο μήνα κ από εχτές είμαι στο κρεβάτι μ συσπάσεις. Νιώθεις να πετρώνει- σκληραίνει η κοιλιά σε όλα τα σημεία δηλαδή αν είναι ποπουδακος μόνο η κεφαλάκι η μια μεριά θα είναι οκ κ η άλλη σκληρή, εμένα έτσι μου είπε η μαία ότι ξεχωρίζεις. Εγώ νιώθω κ ένα αίσθημα σφίξιματος εκείνη την ώρα. Αλλά πιστεύω ότι αν γίνει ξεκίνημα τοκετού θ καταλάβεις σίγουρα. Κ πάλι μ το καλό!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!!!διαβασα περιπτώσεις που έφτασαν 3-4 διαστολή και δεν κατάλαβαν τιποτα και αγχώθηκα!!!σιγουρα θα το καταλάβω οταν ερθει η ωρα το ξερω!να χαίρεστε τα παιδακια σας και σε οσες περιμένουν με το καλο!!!❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/9/2017 at 8:48 ΠΜ, ο/η ditaki είπε:

Αν και γέννησα με καισαρική, θέλω να σε διαβεβαιώσει ότι όταν ξεκινήσει ο τοκετός, ακόμα και στην λανθάνουσα φάση, θα το καταλάβεις!!!!!

 

στις On 26/9/2017 at 7:25 ΠΜ, ο/η Eleni20 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!εχω μπει στον μήνα μου αλλα δεν εχω νιώσει καμια σύσπαση μεχρι στιγμης.δεν ξερω καν πως ειναι η αίσθηση!τις προπαρασκευαστικές δεν τις νιωθω ενω η γιατρος μου ειπε οτι τις περνάνε ολες οι γυναίκες απλα κάποιες δεν τις καταλαβαίνουν!υπαρχει περίπτωση να ξεκινήσουν συσπάσεις τοκετού και παλι να μην καταλάβω ως έναν βαθμό;;κάποια με παρόμοια εμπειρία που να ένιωσε πρωτη φορα σύσπαση οταν άρχιζε ο τοκετός;;

Δεν παιζει να αρχισουν συσπασεις γεννας κ να μην το καταλαβεις!!!Εγω ειχα μικροσυσπασεις με το που μπηκα στο μηνα μου.ειτε πονακια περιοδου χαμηλα ειτε πετρωματακια και ξανα χαλαρωνε η μητρα μου.Εγω νομιζα οτι τα πετρωματα ηταν το μωρο κ ειχα συσπασεις χωρις να ποναω.καλα αν αρχισουν πονοι γεννας θα το καταλαβεις !χαμηλα και στη μεση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Krinoula είπε:

 

Δεν παιζει να αρχισουν συσπασεις γεννας κ να μην το καταλαβεις!!!Εγω ειχα μικροσυσπασεις με το που μπηκα στο μηνα μου.ειτε πονακια περιοδου χαμηλα ειτε πετρωματακια και ξανα χαλαρωνε η μητρα μου.Εγω νομιζα οτι τα πετρωματα ηταν το μωρο κ ειχα συσπασεις χωρις να ποναω.καλα αν αρχισουν πονοι γεννας θα το καταλαβεις !χαμηλα και στη μεση

Και εγω ετσι πιστευω οτι θα το καταλάβω!!απλα δεν εχω νιώσει μεχρι τωρα ουτε πονάκια ουτε πετρωματακια ουτε πόνους περιόδου τιποτα απολύτως!!σημερα που πηγα στην γιατρο μου ειπε οτι ο τράχηλος ειναι ψηλά σκληρός και κλειστός εντελώς.αρα δεν υπαρχει κανενα σημάδι επικείμενου τοκετού προς το παρόν!!μαλλον θα ειμαι απο τις εξαιρέσεις που την πρωτη μου σύσπαση θα την καταλάβω οταν θα γεννάω!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...