Μετάβαση σε περιεχόμενο

ορμόνη AMH !!


Recommended Posts

καλησπέρα,

η τιμή της ΑΜΗ μου είναι 8.09 pmol/L

με φυσ. Τιμές

Υψηλή γονιμότητα 28.6-48.5

Μέση γονιμότητα 15.7-28.6

οπότε εγώ είμαι πολύ ποιο κάτω ακόμα και απο την μέση γονιμότητα.

Θέλω να ρωτήσω εάν κάποια κοπέλα αντιμετώπιζε παρόμοιο πρόβλημα

με το δικό μου, αν έμεινε φυσιολογικά έγκυος πράγμα απίθανο... (ίσως)

υπάρχει κάποια θεραπεία βελτιώσεις ή ο δρόμος είναι μονόδρομος ;

Ο γυναικολόγος μου είναι κάθετος στην λύση της εξωσωματικής.

Γενικά την πορεία σας, την ιστορία σας με το ίδιο πρόβλημα θα με βοηθούσε πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν εχω ιδεα απο ορμονες, το μονο που εχω ακουσει ειναι μια κοπελα που της ελεγαν οτι μπηκε σε κλιμακτηριο απο τα 24 της :shock: , επειδη ειδαν καποιες ορμονες της χαλια. Τελικα μετα απο 2 μηνες εμεινε εγκυος φυσιολογικα.... :D

Παντως οι γιατροι εχουν την εξωσωματικη λες και ειναι τσιχλα! Και εμενα επειδη ειχα 3 αποβολες μου πεταξαν για εξωσωματικη!!! Ουτε καν ασχοληθηκα!

Απ οτι βλεπω εχεις ενα παιδακι ηδη... Πως γινεται να μη μπορεις και να σου λενε για εξωσωματικη;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!Η ΑΜΗ δείχνει αν έχεις μικρό ή μεγάλο απόθεμα ωαρίων.Δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να συλλάβεις φυσιολογικά αν οι ορμονικές σου γενικά είναι καλές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !!

όχι δεν έχω παιδάκι :D είναι απλά μια φωτογραφία...

δεν μου απόκλεισε την φυσιολογική σύλληψη, συγκεκριμένα μου είπε πως υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις, σπάνιες μεν,

που γλύτωσαν την εξωσωματική αλλά δεν ξέρεις αν συμβεί αυτό το 'θαύμα' σε 1 χρόνο ή σε 5 χρόνια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!Η ΑΜΗ δείχνει αν έχεις μικρό ή μεγάλο απόθεμα ωαρίων.Δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να συλλάβεις φυσιολογικά αν οι ορμονικές σου γενικά είναι καλές.

παίξει ρόλο και στην σύλληψη αλλά ακόμα και λάθος να κατάλαβα και πάλι στην εξωσωματική

θα πρέπει να καταλήξω αν δεν έχω ποια αρκετό απόθεμα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως έχω πιο χαμηλή ΑΜΗ απο εσένα και δεν μου είπαν οτι δεν θα μπορούσα να συλλάβω φυσιολογικά ακομά και τώρα που δεν έχω καν καλή fsh.Πόσο χρονών είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

31 είμαι, έχω και εγώ θυρεοειδή... ρυθμισμένος μεν αλλά έχω.

να αναφέρω πως εμείς έχουμε πρόβλημα και με το σπέρμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ίδιο είμαστε :D Εγώ όμως έχω ΑΜΗ 1,98 :( Κι εμείς κάναμε εξωσωματική λόγω σπέρματος(βασικά έτσι βρίκαμε και τα δικά μου ορμονικά)Και θυροειδή έχω υπο αλλά δεν μου είπαν οτι επιρρεάζει κάτι αν είναι ρυθμισμένος.Πάντως μπορείς να ρωτήσεις και κάποιον άλλο γιατρό αν το πρόβλημα με το σπέρμα δεν είναι πολύ σοβαρό υπάρχουν και άλλες λύσεις.Ειδικά αν κάνεις καλούς κύκλους και οι άλλες σου ορμόνες είναι καλές(fsh,lh,E2)Μην μπερδεύεσαι με την tsh είναι άλλη ορμόνη απο την fsh.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το αποτέλεσμα της εξωσωματικής ; τα καταφέρατε ;

χαμηλή κινητικότητα και πολλές άμορφες μορφές...

Πόσο χρονών είσαι ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

31 είμαι όπως εσύ.Δεν κάναμε εμβρυομεταφορά μετά την ωοληψία λόγω δικής μου χαμηλής ανταπόκρισης στα φάρμακα διέγερσης κρατήσαμε αυτά τα πρώτα έμβρυα στην κατάψυξη.Θα πάμε ξανά σε 3 μήνες περίπου να κάνουμε την 2η διέγερση και τότε θα συνεχίσουμε και σε εμβρυομεταφορά.Πάντως ενώ είχα μόνο 5 ωάρια ήταν όλα καλά και γονιμοποιήθηκαν.Θα τα κρατήσουμε σε περίπτωση που δεν θα ανταποκριθώ καθόλου και δεν κάνω ωάρια μέχρι να τα καταφέρουμε.Εγώ πάω για ΠΩΑ αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε και πότε ακριβώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μερεντακι αυτη η τιμη ειναι μια ενδειξη του ποσα αποθεματα εχεις ωαριων..η ποιοτητα των ωαριων φαινεται απο την fsh σε συνδυασμο με την Lh..η ΑΜΗ δεν σημαινει παντα πολλα..μην την παιρνεις τελειως της μετρητοις..αλλα κυριως μπορει να αντιμετωπισεις θεμα στη διεγερση των οωθηκων σου,δηλαδη να μην κανεις πολλα αυγουλακια..νομιζω οτι σε στελνει σε εξωσωματικη για να κανει κατι συντομα..γιατι μπορει να αργησει κι αλλο,δεν σημαινει οτι το αποκλειει.Θελει να σιγουρεψει οτι θα μεινεις αμεσα γιατι δεν ειναι καλο να αφησει το χρονο να περναει κι ας εισαι 31...Ενα αρθρο που βρηκα λεει Χαμηλά επίπεδα της ορμόνης αυτής υποδηλώνουν χαμηλό αριθμό ωαρίων, ενώ αντίθετα υψηλά επίπεδα (ΑΜΗ) μπορούν να οδηγήσουν σε μια φυσιολογική σύλληψη.

Το συγκεκριμένο τεστ παρουσιάζει μεγαλύτερη ευαισθησία συγκριτικά με τον παραδοσιακό τρόπο μέτρησης της FSH, αλλά ακόμα είναι χρήσιμο για ερευνητικούς σκοπούς και όχι σαν καθαρός αξιολογικός δείκτης.

Προς το παρόν, δεν υπάρχει μια ακριβή και ευαίσθητη μέθοδος να προβλέπει τον αριθμό και την ποιότητα των ωαρίων και φυσικά την πιθανότητα να μείνει μια γυναίκα έγκυος

δες κι αυτο http://www.ivf-embryo.gr/en/node/1162

ειναι ενα θεμα παντως που νομιζω πως θελει αντιμετωπιση μην το αφησεις στην τυχη του μερεντακι...γενικα απο οσο διαβαζω πρεπει να γινει ο συνδυασμος με ολες τις αλλες ορμονες για να βγαλεις συμπερασμα αλλα δεν ειναι κατι που δεν το λαμβανεις υπ οψιν..ρωτα κι αλλο γιατρο αν θες,παντως σε κοπελς που την ειχαν χαμηλη η δεν μεγαλωναν καλα τα αυγουλακια,αργουσαν η ηταν λιγα..δεν σημαινει παντως οτι δεν μπορεις να κανεις μωρακι..απλα ισως χρειαστεις μια βοηθεια εξτρα.. ρωτα κι αλλον γιατρο παντως πριν κανεις οτιδηποτε.Παρε τα χαρτια σου και πηγαινε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

8.09 pmol/L X 1 L/1000 mL x 140 kg/1 mol = 1.13 ng/mL

δες λιγο και αυτο το σαιτ http://www.advancedfertility.com/amh-fertility-test.htm

συμφωνα με αυτο εισαι σε φυσιολογικα πλαισια..οι υπολοιπες ορμονες πως ειναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στελνω κι αλλη πληροφορια!!! :)

http://www.ivf-embryo.gr/eksosomatiki-i ... inai-i-amh

http://www.easy-ivf.com/blog/files/4236 ... 2fc-9.html

δες και αυτο ελπιζω να μη χιλιομπερδευτεις..βγαλε τα συμπερασματα σου

http://www.drmalpani.com/amh.htm

φιλακια!!!!!!!!εγω νομιζω πως και με σπερματεγχυση αλλα με λιγα φαρμακα για να κανεις αντι ενα δυο αυγουλακια θα μπορουσες να τα καταφερεις..τουλαχιστον πριν μπεις στη διαδικασια της εξω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

31 είμαι όπως εσύ.Δεν κάναμε εμβρυομεταφορά μετά την ωοληψία λόγω δικής μου χαμηλής ανταπόκρισης στα φάρμακα διέγερσης κρατήσαμε αυτά τα πρώτα έμβρυα στην κατάψυξη.Θα πάμε ξανά σε 3 μήνες περίπου να κάνουμε την 2η διέγερση και τότε θα συνεχίσουμε και σε εμβρυομεταφορά.Πάντως ενώ είχα μόνο 5 ωάρια ήταν όλα καλά και γονιμοποιήθηκαν.Θα τα κρατήσουμε σε περίπτωση που δεν θα ανταποκριθώ καθόλου και δεν κάνω ωάρια μέχρι να τα καταφέρουμε.Εγώ πάω για ΠΩΑ αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε και πότε ακριβώς.

καλή επιτυχία σου εύχομαι !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουάντο ευχαριστώ για το ενδιαφέρων, το εκτιμώ αφάνταστα !!

θα τα διαβάσω ένα ένα και προσεκτικά.

Κουαντάκι μου η σπερματέγχυση δεν έχει σε όλους την ίδια επιτυχία,

δεν έχω όπως κατάλαβες πολλά περιθώρια στο να ασχολούμαι και να χάνω χρόνο με τις σπερματεγχύσεις.

Έχω κάνει 2φορές με φαρμακευτική αγωγή και κακή ανταπόκριση και χάλια σπέρμα.

Όλες οι υπόλοιπες ορμονικές που έχω κάνεις είναι καλές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομιζα οτι ειχε φτιαξει το σπερμα...τοτε μερεντακι μου και μονη σου βλεπεις τη λυση..δεν νομιζω οτι υπερβαλλει ο γιατρος..αν θεωρουσε οτι οκ εχεις χρονο απλετο ειναι ολα καλα απλα το σπερμα εχει θεμα θα σε αφηνε να συνεχισεις..εγω θα σου προτεινα να προχωρησεις σε μια εξωσωματικη,αν μιλησεις και με τα κοριτσια που την εκαναν θα δεις οτι δεν ειναι κατι τραγικο..συνισταται σε τετοιες περιπτωσεις και πιστεψε με δεν ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα στην περιπτωση σου,μην τρομαζεις και κανεις βιαστικες κινησεις, ψαξτο και κανε ο,τι σε κανει να νιωθεις πιο σιγουρη οτι θα σε φερει πιο κοντα στο μωρακι σου!..δεν ειμαι γιατρος απλα απο οσα βλεπουμε και ακουμε εδω,και μετα απο ολο το ψαξιμο που εκανα αυτη ειναι η γνωμη μου,ειμαι ..σχεδον γιατρος!!! :lol: .Ευχομαι να παρεις μια σωστη αποφαση και να μεινεις πολυ συντομα εγκυουλα ..ξερεις ποσο σε περιμενουμε. :x ψυχραιμα και ολα θα γινουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα περισσότερα άρθρα τα είχα διαβάσει, όλα τα ίδια λένε...

σε αυτό τα εξηγεί ωραία http://www.drmalpani.com/amh.htm :)

το σπέρμα είχε καλυτερέψει αλλά όχι ικανοποιητικά.

φιλιά στο σπόρι !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μερεντάκι μου γεια σου! Εμένα η ΑΜΗ μου είναι μόλις 0,2!!!!Καλο Ε? Εχουμε και χαμηλο σπέρμα και καταλαβαίνεις ότι δεν έχουμε πολλά να περιμένουμε "φυσιολογικα", βέβαια ο θεός είναι μεγάλος! Το ποσοστο της ΑΜΗ δείχνει τα αποθέματα ωαρίων, η ποιότητα είναι αυτή που μετράει! Μπορεί να κάνεις ένα και καλό και αυτό να σου φέρει το παιδάκι σου! μη ξεχνάς, ο γιατρός μου το λέει πάντα, όλοι απο ένα ωάριο γίναμε! Μη ζητάς πολλά ένα φτάνει! ο γιατρός σου μάλλον αναφέρετε στα χρονικά περιθώρια που μπορούν να στενεύουν λίγο. Κι έγω είμαι 29 χρονών και τρέχω με το θέμα γιατι φοβάμαι το χρόνο. Εσύ απλά μην το αφήνεις... ότι θέλεις ρώτα με!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

0,2 ; :? δλδ εγώ είμαι μια χαρά....

ναι όσο διαβάζω αυτό μάλλον εννοούσε αλλά μου το είπε πλαγίως...

δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο αυτό καταλαβαίνω.

Σε τι φάση είσαι τώρα ;

έχεις γενικά εσύ κάποιο άλλο πρόβλημα ορμονικό ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω οτι η τερι στα ειπε καλα..το σημαντικο δεν ειναι ποσα ωαρια εχεις αλλα τι ποιοτητα ειναι..το λεει και το "καλο "σαιτ που διαβασες..το σημαντικο ειναι να μπορεις να κανεις αυγα και να ναι καλα..τα υπολοιπα ειναι απλως αριθμοι!δεν μπορω να πιστεψω το οτι ειστε πολυ μικρουλες για νασας λενε τετοια..μα τι γινεται βρε γαμωτο;υπομονη και ευχομαι να μεινετε ολες εγκυουλες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλή επιτυχία σου εύχομαι !!

Σ'ευχαριστώ!!Κι εσείς καλή επιτυχία οτι κι αν αποφασίσετε.Αφού λες οτι έχετε δοκιμάσει και με σπερματέγχυση καλύτερα να προχωρήσετε με εξωσωματική.Εμένα απλά μου είχε πει ο γιατρός μου οτι αν είχα καλύτερη ΑΜΗ θα μπορούσαμε να το αφήσουμε και πιο χαλαρά και οτι με καλύτερο σπέρμα άνετα έμενα και φυσιολογικά έγκυος.Ένα άλλος μου έλεγε οτι δεν πειράζει μπορείς να κάνεις και με ξένα! :shock::evil: Οτι θες έχω ακούσει και χαίρομαι πολύ που δεν το άκουσες κι εσύ(που τους αφήνουν αδέσποτους αυτούς τους γιατρούς δεν ξέρω...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστώ!!Κι εσείς καλή επιτυχία οτι κι αν αποφασίσετε.Αφού λες οτι έχετε δοκιμάσει και με σπερματέγχυση καλύτερα να προχωρήσετε με εξωσωματική.Εμένα απλά μου είχε πει ο γιατρός μου οτι αν είχα καλύτερη ΑΜΗ θα μπορούσαμε να το αφήσουμε και πιο χαλαρά και οτι με καλύτερο σπέρμα άνετα έμενα και φυσιολογικά έγκυος.Ένα άλλος μου έλεγε οτι δεν πειράζει μπορείς να κάνεις και με ξένα! :shock::evil: Οτι θες έχω ακούσει και χαίρομαι πολύ που δεν το άκουσες κι εσύ(που τους αφήνουν αδέσποτους αυτούς τους γιατρούς δεν ξέρω...)

τι να πω ; είναι να μην πέσεις σε βλ@κα και δυστυχώς υπάρχουν αρκετοί εκεί έξω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...