Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ


Recommended Posts

Πως αντιμετωπισε ο γιατρος σας την αποκολληση τι σας ειπε να κανετε?

Εχω τοσες αποριες καθε μερα και αλλη,φοβαμαι οτι φταιγανε τα ουτρογκεσταν που εχασα το μωρο,6 τη μερα επερνα,και ουτε καν μου ειπε για θρομβοφιλια την ωρα της αποκολλησης.και εγω δεν ηξερα...και δεν ηξερα και εσας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΝΑ-ΕΝΑ...

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ?

ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ Ή ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΗΤΑΝ Ο ΛΟΓΟΣ ?

Κ ΤΑ UTROGESTAN ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ ?

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝ ΤΑ

ΕΠΙΠΕΔΑ ΟΡΜΟΝΩΝ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ)Κ ΓΙΑ ΝΑ

ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ...

ΓΙΑ ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ... ΑΝ ΚΑΙ

ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω τι ητανε ο λογος η αποκολληση εκλεισε για να κλεισει μου εδωσε τα ουτρογκεσταν αλλα απο την εβδομαδα που ξεκινησα να τα πινω χωρις να εχω δει καν αιμα ξεκινησε το προβλημα με την καρδουλα του,για θρομβοφιλια εκανα τωρα εξετασεις που το εχασα δεν επρεπε να με στειλει τοτε που ειδαμε την αποκολληση?δεν ξερω αν εχω δεν εχουνε βγει τα αποτελεσματα.η αποκολληση εκλεισε και το μωρο ειχε μεγαλωσει και σταματησε η καρδουλα του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νταλια τα φαρμακα ειναι προγεστερόνη...που στην αρχη δεν ειναι αυξημενη στον οργανισμο μας κ υστερα δημιουργειτε.Συνηθως αρκετοι γιατροι την δινουν...και εγω την πήρα κ στις 2 εγκυμοσυνες..αν κ ο τελευταιος γιατρος μου ειπε οτι τελικα δεν βοηθαει καθολου στην αποκολληση (τον πιστευω γιατι δεν ειναι γιατρουδακος) ειναι ειδικος στην προγενενετικη διάγνωση...βλεπει με την πρωτη αν προχωρησει η εγκυμοσυνη!Τεσπα αν ειναι να αποβαλλεις θα αποβάλεις δεν κανουν τιποτα.

Για την θρομβοφιλία να ξερεις συνηθως σταματαει η καρδια (απο στατιστικες μελέτες) γυρω στον 2ο μηνα η το χειρότερο λιγο πριν γεννηθει....Να πας σε ενα διαγνωστικο να κάνεις πληρη ελεγχο θρομβοφιλίας κ θα σου λυθουν ολες οι απορίες.Όσο για τα utrogestan ζωντανο παραδειγμα ειμαι εγω στην 1η εγκυμοσυνη πήγαν όλα καλά στη 2η σταμάτησε το αιμα που ειχα αλλά δεν εκανε ζημια το φαρμακο...εγω απλά σκεφτομαι οτι αν δεν τα έπερνα θα το έχανα κατευθειαν το μωρο(αποβολλη που ειναι απο τη φυση οπως λενε κ οι γιατροι, το καταλαβαινει ο οργανισμος) δεν θα εφτανα σε τετοιο μηνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ

ΝΑ ΚΑΝΕΙ Η ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ... ΚΑΝΕ ΤΟΝ

ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΠΑΝΕ

ΟΛΑ ΚΑΛΑ!

Η ΡΑΦΑΕΛ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ...ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΣΥΛΛΗΨΗ Η ΦΥΣΗ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙ

ΤΟ ΕΜΒΡΙΟ, ΤΑ UTROGESTAN ΔΕΝ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ

ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΑΡΑΤΕΙΝΟΥΝ ΙΣΩΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ

ΕΜΒΡΙΟΥ ΓΙΑ ΛΙΓΟ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ

ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΡΟΜΒΩΝΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ

ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΣΚΩΤΩΝΕΙ ΤΟ ΕΜΒΡΙΟ.

ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΜΒΟΜΑΔΑ ΗΣΟΥΝ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σου εστειλα pm κοιτα ειναι επιστημονας κ οχι γιατρουδακος...εχει ακρες κ για εξωτερικο που εμενα με ενδιαφερει.Μου τον συστησε ο παιδιάτρος γιατι πηγαινα σε γιατρους απο φιλες.Ο παιδιατρος μου ειπε ειναι καλος επιστημονας κ καλο παιδι...εγω θα ξαναπάω απο αρχες του ετους, κ την παρασκευη που θα παει η αδελφη μου θα του δειξει την ιστολογικη...αν κ με ειχε παρει τηλ αλλα θελω να την δει καλυτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

EGW STON 2 MHNA EPATHA MERIKH APOKOLLHSH...AIMORAGIA...MOY EDWSE UDREGISTAN EPERNA 6 THN HMERA..KAI MOY EIPE AKINHSIA....TWRA EIMAI STON 5 TA PAIRNW AKOMA KAI OLA EXOYN PAEI MIA XARA.....K OSES XERW DEN EIXAN POTE PROBLIMA ME TA XAPIA....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαελ ευχαριστω αν και δεν μενω αθηνα να τον εχω υποψιν μου,μιση ωρα με το αεροπλανο ειναι αν μπορει να βοθησει...ελπιζω να μην χρειαστει!δεν ειχα κανει αυχενικη 12η και 13η εβδομαδα ημουνα στο κρεββατι με την αποκολληση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγνωμη νταλια θυμαμαι που μου ειπες οτι δεν εισαι απο αθηνα...κολλαει το μυαλο μου.ασχετο η αυχενικη ΠΡΕΠΕΙ να γινει...ειτε εχεις αποκολλησει ειτε κοινως εχεις τρελη αιμοραγια...να αλλάξεις γιατρο.Παρεπιπτωντος την αυχενικη την κανεις απο 11 εβδομάδα αλλά κ πάλι αν ειναι να χασει καποιος το μωρο το χανει κ απο την ξάπλα...εγω ειχα αποκολλησει κ πηγα κατευθειαν στο ιασω...δεν επαθε τιποτα το μωρο.Αυτο που λενε μερικοι γιατροι ξάπλα χωρις υπέρηχο δεν το δεχομαι....κ εγω στο δευτερο ειχα αιμα αλλά αποκολλησει δεν ειχα...τι επρεπε να κανω να καθομαι ξαπλα στο κρεβάτι κ να μην κανω τον υπέρηχο.Συγνωμη τα εχω πάρει γιατι τελικά οι γιατροι ειναι για να τα περνουν, μας βλεπουν σαν στατιστικα στοιχεια κ οπως μου ειπε ο πρωην γιατρος μου, εγω καθε μερα βλεπω αυτα τα περιστατικα εσενα σε πονάει εμενα οχι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πηγαινα καθε εβδομαδα για υπερηχο απο μονη μου να ξερω τι γινεται,πηγα την μια εβδομαδα ειδε την αποκολληση ξαπλα στο κρεββατι με χαπια παω την 2 εβδομαδα 2η αποκολληση το μωρο ειχε μεγαλωσει και ειχε 80 παλμους αντι για 120 απ οτι θυμαμαι δεν μου το ειπε γιατι με ειδε ανχωμενη το ειπε στον αντρα μου αλλα του ειπε οτι πεδευεται να φυτευτει με τις αποκολλησεις και ειναι μια χαρα εγω ξαπλα να ξερω μονο για την αποκοληση 3η εβδομαδα πηγαινω και ητανε νεκρο αλλα ειχε μεγαλωσει κιαλλο και η αποκολληση ειχε κλεισει και τρελαθηκα. αυχενικη δεν εκανα ποτε το στειλαμε αθηνα να δουμε αν ητανε χρωμοσωμικη και εκανα και ολες τις εξετασεις.ητανε πολυ χαλαρος ο γιατρος μου ελεγε συνεχεια οτι ολα πανε καλα για αυχενικη τιποτα.οταν εκανα την αποξεση μου ειπε οτι ειχε φυτευτει καλα και πιστευει οτι ητανε χρωμοσωμικη ειχα και λεκιθικο ασκο αν το γραφω σωστα και αυτο σημαινει μου ειχε πει οτι παει καλα η εγκυμοσυνη δεν ξερω τι να πω εχω μπερδευτει.

μου φερθηκε σαν ανθρωπος η αληθεια ειναι αυτη δεν κοιταξε το χρημα δεν ξερω αν το χειριστηκε σωστα ομως και δεν θα μαθω ποτε...τι να κανω να αλλαξω γιατρο απο εξετασεις μονο αιματος κ ηλεκτροφορηση μου ειχε κανει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MISO MISO... EGW IMOUN DIOMISI MINWN OTAN SIKWTHIKA TO VRADI KAI EIDA AIMA STO ESWROUXO MOU, SKOUPISTIKA K PALI TO IDIO. MEXRI TOTE EPERNA 2 I 3 UTROGESTAN TIN IMERA. EIXA PATHEI APO OTI MOU EIPE O GIATROS MERIKI APOKOLISI APO TI MIA MERIA TOU SAKOU. K META EPERNA +1 AKOMA GIA POLI LIGO DIASTIMA K OLA MIA XARA. DEN FTAINE ME TPT TA FARMAKA. SINOLIKA 3 I 4.

LIGES OI EKSETASEIS EIXES KANEI...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειχα αποκολληση στον 3ο μηνα δεν πηρα χαπια ισως γιατι το αιμα σταματησε αμεσως,δεν γνωριζω να σας πω,με εξετασε ο γιατρος μου και εμεινα στο κρεβατι για 15 μερες και ολα πηγαν καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ,η αποκολληση πλακουντα εχει σχεση με την θρομβοφιλια.το γνωριζω απο την ξαδερφη μου ,που ειχε σοβαρη αποκολληση και στις 2 εγκυμοσυνες της.

διαβαστε και εδω:

http://nemertes.lis.upatras.gr/dspace/h ... 456789/839

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΤΑΛΙΑ έγραψε:

Μπορεις να μαθεις αν πασχεις απο θρομβοφιλια ενω εισαι εγκυος?τι αλλες εξετασεις κανατε?

ειναι ενα πακετο εξετασεων που κανεις για θρομβοφιλια,απλα ειναι λιγο ακριβες (ιδιωτικα γυρω στα 500),μεσω ταμειου δεν γνωριζω.Η ξαδερφη μου εμεινε 6 μηνες στο κρεβατι(σε δυο εγκυμοσυνες) ,επειδη ειχε αποκολληση ,δεν γνωριζε οτι ειχε θρομβοφιλια,αλλα τελικα ολα καλα.Πριν την τριτη,βρεθηκε ενας καλος γιατρος την εστειλε να κανει εξετασεις ,βρεθηκε ομοζυγη δεν 2 παραγοντες (οπως και εγω αλλωστε ,το χουμε στο σοι),εκανε ενεσεις υπαρινης απο την αρχη και πηγε μια χαρα,ουτε κρεβατωμενη ουτε τιποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ειναι απαραιτητο αυτο...ολες οι φιλες μου παθαν αποκολλησει κ δεν ειχαν θρομβοφιλια...κ το διαβασα απλά λεει οτι εχει βρεθει όχι ειναι καθετοι σε αυτο. μην τρελαθούμε τωρα.

Νταλλια μην αγχωνεσαι κ εκτος απο τις εξετασεις θρομβοφιλιας να κανεις κ σπερματοδιαγραμμα..γιατι ποιος ξερει οτι το προβλημα δεν ειναι στο σπερμα.

οσο αναφορα την θρομβοφιλια γεννιομαστε δεν την αποκτάμε...καθ οδον.κ εγω οταν εκανα τις εξετασεις ημουν 6 εβδομάδων αλλα τελικα δεν ειχα.Κ να εχεις να ξερεις οτι θα παρεις μια συγκεκριμένη αγωγη κ θα πάνε ολα καλά μετα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Ντάλια μου, και υπόλοιπα κορίτσι, και απο'μένα!

Καταλαβαίνω οτι έχεις πολλά ερωτήματα και έχεις μπερδευτεί!κι εγώ έτσι ήμουνα μετά απο 2 παλλίνδρομες και έναν τραγικό γυναικολόγο!!!

Εγώ έκανα αυτό το πακέτο εξετάσεων των 600 eu που όμως δεν αφορά μόνο την θρομβοφιλία αλλά και χρωμοσωμικά θέματα. Η εξέταση της θρομβοφιλίας δεν στοιχίζει τόσο, κάπου 50-80 ευρώ, όμως ενώ πριν μείνω έγκυος δεν έδειχνε καμία τάση θρομβοφιλίας με το που έμεινα ο καινούριος μου γιατρός με έστειλε σε ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ και ξανακάνοντας την εξέταση βγήκα θρομβοφιλική. Οπως μου εξήγησε σε πολλές περιπτώσεις η θρομβοφιλία εμφανίζεται στην εγκυμοσύνη και μόνο και οφείλεται στις ορμόνες που μπουρδουκλώνονται αυτό το διάστημα. Ξεκίνησα αμέσως ηπαρίνη την 5η εβδομάδα και τώρα είμαι 15η και όλα καλά και χωρίς καθόλου αποκολλήσεις κ.λ.π., φυσιολογική εγκυμοσύνη.

Κατα τη γνώμη μου και χωρίς να θέλω να σε μπερδέψω περισσότερο, πήγαινε σε έναν αιματολόγο που είναι εξειδικευμένος μόνο σε αυτά τα θεματα!

Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι περισσότερο με χαρά θα το κάνω γιατι σε καταλαβαίνω πόσο ταλαιπωρήσαι απο απορίες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ έγραψε:

δεν ειναι απαραιτητο αυτο...ολες οι φιλες μου παθαν αποκολλησει κ δεν ειχαν θρομβοφιλια...κ το διαβασα απλά λεει οτι εχει βρεθει όχι ειναι καθετοι σε αυτο. μην τρελαθούμε τωρα.

Νταλλια μην αγχωνεσαι κ εκτος απο τις εξετασεις θρομβοφιλιας να κανεις κ σπερματοδιαγραμμα..γιατι ποιος ξερει οτι το προβλημα δεν ειναι στο σπερμα.

οσο αναφορα την θρομβοφιλια γεννιομαστε δεν την αποκτάμε...καθ οδον.κ εγω οταν εκανα τις εξετασεις ημουν 6 εβδομάδων αλλα τελικα δεν ειχα.Κ να εχεις να ξερεις οτι θα παρεις μια συγκεκριμένη αγωγη κ θα πάνε ολα καλά μετα..

Τιποτα στην ιατρικη σε ισχυει στο 100% του πληθυσμου γιατι κανενας ανθρωπος δεν ειναι πανομοιοτυπος με τον αλλον.Αλλα οι μελετες δειχνουν οτι οι γυναικες που εχουν θρομβοφιλια,εχουν μεγαλυτερη πιθανοτητα να παθουν αποκολληση πλακουντα.Δεν σημαινει οτι ΟΛΕΣ οι γυναικες που εχουν θρομβοφιλια θα παθουν αποκολληση ,ουτε οτι οσες παθαινουν αποκολληση εχουν θρομβοφιλια.Το site που αναφερω,ειναι σελιδα της ιατρικης του Πανεπιστημιου Πατρων,φανταζομαι οτι κατι παραπανω θα ξερουν απο εμας.Επισης τα προβληματα στο σπερμοδιαγραμμα,ειναι ενδεικτικα για μη επιτευξη εγκυμοσυνης ή για παλλινδρομες.ΔΕΝ εχουν σχεση με την αποκολληση πλακουντα.Η αποκολληση ειναι καθαρα θεμα ΜΗ ΕΠΑΡΚΟΥΣ ΑΙΜΑΤΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντάλια μου λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό που σου συνέβη. Εγώ είμαι στη 12η εβδομάδα κ παίρνω 6 utrogestan την ημέρα λόγω αποκόλλησης. Λογικά τώρα θα τα σταματήσω γιατί όλα πάνε καλά. Δεν νομίζω να φταίνε τα utrogestan γιατί οεγώ στην αρή είχα πανικοβληθεί ότι παίρνω πολλά αλλά μου είπαν κ στο φαρμακείο ότι είναι λογικό για την αποκόλληση. Κ ο γιατρός μου είναι πάρα πολύ καλός, πάντα ενημερωμένος για ότιδηποτε νέο. Δεν ξέρω τι να σου πω.. Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα. Κ κάτι άλλο πώς γίνεται να μην κάνεις υπέρηχο λόγω αποκόλλησης? Εγώ δεν μπορούσα ούτε άδεια να πάρω κι έμεινα σπίτι μόνο 3 μέρες. Μετά δουλειά και σπίτι αλλά και στον γιατρό για υπέρηχο καάθε 2 εβδομάδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι τεσπα...τωρα μιλάει σοβαρο πανεπιστημιο που δεν ξερουν την τυφλα τους!!!

Οι ελληνες γιατροι ειναι ΧΑΣΑΠΗΔΕΣ κατ εμε!

Δεν ξερουν τι τουε γινετε....

καλα κ για την αποκολληση δεν εγραψα οτι φταιει το σπέρμα...ειπα οτι η αποβολλη ισως ειναι αποτελεσμα καποιου προβληματος στο σπέρμα...δεν σημαινει οτι αν εχουμε μια αποβολλη εχουμε το προβλημα εμεις απαραιτητα...

επισης νταλλια κανε κ μια καλλιεργεια κολπικου μηπως ειχες καποιο μικροβιο.

κ επιστημονας λεει οτι με την αποκολληση δεν χανεις παιδι, για αλλους λόγους....κ εχει σπουδασει κ στο εξωτερικο με καθηγητη γνωστο που εχει ανακαλυψη μεγαλο υπέρηχο...που κανουμε!

Τις ιδιες αποριες ειχα κ εγω μολις εχασα το μωρο...αλλα μου τις καλυψε ο γιατρος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alexdim έγραψε:

Εγώ έκανα αυτό το πακέτο εξετάσεων των 600 eu που όμως δεν αφορά μόνο την θρομβοφιλία αλλά και χρωμοσωμικά θέματα. Η εξέταση της θρομβοφιλίας δεν στοιχίζει τόσο, κάπου 50-80 ευρώ, όμως ενώ πριν μείνω έγκυος δεν έδειχνε καμία τάση θρομβοφιλίας με το που έμεινα ο καινούριος μου γιατρός με έστειλε σε ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ και ξανακάνοντας την εξέταση βγήκα θρομβοφιλική. Οπως μου εξήγησε σε πολλές περιπτώσεις η θρομβοφιλία εμφανίζεται στην εγκυμοσύνη και μόνο και οφείλεται στις ορμόνες που μπουρδουκλώνονται αυτό το διάστημα. Ξεκίνησα αμέσως ηπαρίνη την 5η εβδομάδα και τώρα είμαι 15η και όλα καλά και χωρίς καθόλου αποκολλήσεις κ.λ.π., φυσιολογική εγκυμοσύνη.

Ξερεις ρωτησα τον γιατρο κ μου ειπε οτι την εχουμε δεν την αποκτουμε ετσι..μπητε κ στα θεματα με τους επιστημονικους συνεργατες στο θεμα του κ.τζορμπατζακη εχει κατι αναλογο...εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι....δεν ξερω εχω μπερδευτει τωρα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ έγραψε:

ναι τεσπα...τωρα μιλάει σοβαρο πανεπιστημιο που δεν ξερουν την τυφλα τους!!!

Οι ελληνες γιατροι ειναι ΧΑΣΑΠΗΔΕΣ κατ εμε!

Δεν ξερουν τι τουε γινετε....

καλα κ για την αποκολληση δεν εγραψα οτι φταιει το σπέρμα...ειπα οτι η αποβολλη ισως ειναι αποτελεσμα καποιου προβληματος στο σπέρμα...δεν σημαινει οτι αν εχουμε μια αποβολλη εχουμε το προβλημα εμεις απαραιτητα...

επισης νταλλια κανε κ μια καλλιεργεια κολπικου μηπως ειχες καποιο μικροβιο.

κ επιστημονας λεει οτι με την αποκολληση δεν χανεις παιδι, για αλλους λόγους....κ εχει σπουδασει κ στο εξωτερικο με καθηγητη γνωστο που εχει ανακαλυψη μεγαλο υπέρηχο...που κανουμε!

Τις ιδιες αποριες ειχα κ εγω μολις εχασα το μωρο...αλλα μου τις καλυψε ο γιατρος!

βρε κοπελα μου ,τί λες τωρα?ολοι οι ελληνες γιατροι ειναι χασαπιδες και στο πανεπιστημιο πατρων δεν ξερουν την τυφλα τους?ελεος!!τα αφηνω ασχολιαστα.....

Τελος παντων ,για την θρομβοφιλια :

Η θρομβοφιλια ειναι γονιδιακο και αρα κληρονομικο χαρακτηριστικο .

Αυτο σημαινει οτι ειτε γεννιομαστε με αυτην ειτε οχι,δεν μας "προκειπτει στην πορεια".Υπαρχουν διαφοροι παραγοντες θρομβοφιλιας(με απλα λογια ,διαφορα "ειδη"θρομβοφιλιας).Καποιος ανθρωπος ειναι ομοζυγος (δηλαδη εχει κληρονομησει το γονιδιο και απο τους 2 γονεις)ή ετεροζυγος (δηλ.εχει κληρονομησει απο 1 γονεα μονο)σε ενα ή περισσοτερα "ειδη" θρομβοφιλιας.

Απο κει και περα,δεν σημαινει οτι εαν καποιος εχει γονιδια θρομβοφιλιας θα του παρουσιαστει στην ζωη του προβλημα.Δηλαδη τα γονιδια δειχνουν μια ταση που εχουμε,οχι μια πραγματικη κατασταση.

Για αυτον τον λογο ,υπαρχει μια εξεταση που λεγεται θρομβοελαστογραμμα.Αυτη ειναι μια απλη αιματολογικη εξεταση (καμια σχεση με τις γονιδιακες εξετασεις των 500 ευρω της θρομβοφιλιας),που

απεικονίζει την κατάσταση πηκτικότητας του αιματος την στιγμή της εξέτασης, απεικονίζει την ταχύτητα σχηματισμού και την ισχύ του θρόμβου.Δηλαδη ,ασχετως γονιδιων δειχνει εκεινη την στιγμη εαν "εχουμε θρομβοφιλια"ή οχι.

Καποια γυναικα που εχει θρομβοφιλια (δηλαδη ετσι γεννηθηκε),ΜΠΟΡΕΙ να εμφανισει υπερπηκτικοτητα του αιματος (και αρα θρομβους στα αγγεια) κατω απο ορισμενες συνθηκες ,πχ κατακληση (γι αυτο οταν καποιος εγχειρισμενος πρεπει να κατσει πολυ καιρο στο κρεβατι,του φοραν ειδικες καλτσες που εμποδιζουν την δημιουργια θρομβωσεων),καπνισμα ,χρηση αντισυλληπτικων,εγκυμοσυνη κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θεμα ειναι οτι θα μπορουσε να με στειλει για μια εξεταση για θρομβοφιλια ενω ημουν εγκυος και δεν το εκανε...σπερμοδιαγραμμα ειχαμε κανει και ολο το πακετο των καθεξιν το κανα τωρα.τοσο λαθος????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...