Μετάβαση σε περιεχόμενο

πολυκυστικες-ινσουλινη-glucophage


barcelonita

Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια σε ολες,ειμαι καινουργια στο site,ελπιζω να γνωριστουμε καλυτερα. εχω (μικρο)πολυκυστικες και εχω αρχισει προσπαθειες να γινω μανουλα.τα ωαρια μου αργουν να μεγαλωσουν και ακομη περιμενω για ωορηξια(ειμαι στην 15η μερα του κυκλου!!)μαλλον σε τρεις μερες θα γινει λεει ο γιατρος μου.μου ειπε επισης οτι εχω υψηλη ινσουλινη και απο τον αλλο μηνα (αν δεν γινει κατι αυτον),θα ξεκινησω τα χαπια glucophage για να γινουν μεγαλα ωαρια καθως θα ρυθμιζεται η ινσουλινη.εχει καμια εμπειρια στα χαπια αυτα?χωρια οτι εχω ξενερωσει απο την αναμονη ποτε θα γινει η ωορηξια και οτι πανε ματαιες οι προσπαθειες.σαν μηχανη του σεξ γιναμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

barcelonita καλως ηρθες στην παρεουλα μας,ειχα κ εγω προβλημα με πολυκυστικες κ ακαταστατο κυκλο,σε ορμονικο ελενχο ανακαλυψαμε πως ειχα διαβητη τυπου 2 ξεκινησα λοιπον τα gloucorhage k o κυκλος μου ρυθμιστηκε οταν εμεινα εγκυος εκοψα τα χαπια κ αρχισα ινσουλινη, τωρα ξαναπερνω τα χαπια κανονικα επισης με βοηθησαν κ εχασα κ λιγο βαρος... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω ninita μου.να σας ζησει το μωρακι σας και με το καλο και ενα δευτερο. :woohoo: :woohoo: :woohoo: ειχες διαρροια οταν τα πηρες το πρωτο καιρο ή καποια αλλα συμπτώματα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα οχι δεν ειχα τιποτε συπτωματα,απλα το μεσημερι μετα το φαγητο που το επερνα μου φερνανε λιγο υπνο κ ξεκουραζομουν, επισης εκανα κ ελενχο κα θε 6μηνο για να ξερω τι γινεται... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

γεια σας κοριτσα εγω οποτε τα επαιρνα (2 φορες δηλαδη)με επιαναν φοβερες ημικρανιες και βεβαια δεν τα ξαναπηρα περνω καπια αλλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Καλησπερα κοριτσια!

Ξερω οτι ειναι παλιο το ποστ, αλλα επειδη προκειται να μπω κι εγω σε θεραπεια με καποιο απο αυτα τα φαρμακα (γκλουκοφαζ αν δεν κανω λαθως), θα μου πει, οποια κοπελα ξερει, με ποιο τροπο βοηθαει αυτη η θεραπεια? Ειδε καμια σας καποιο αποτελεσμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera Anna mou

perno kai ego glucofage 2 tin imera. Den eixa pote stathero kiklo kai tora epitelous staheropoiithika. episeis nomizo voitha kai sti silipsi logo tou oti krata xamila ta epipeda insoulinis. Emena mou eipe o gynekologas mou oti tha ta sinexiso kai stin egkymesoni.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Annandreas ευχαριστω για την απαντηση, σε ποσο καιρο απο την μερα που τα ξεκινησες σταθεροποιηθηκε ο κυκλος σου? Γυναικολογος σου τα εδωσε? εμενα μου τα εδωσε ενδοκρινολογος. Εχω θεμα με την ινσουλινη αλλα δεν εχω καταλαβει τι ακριβως. εκανα καμπυλη ζαχαρου και δεν βγηκε πολυ καλη, παρολο που εχω ωορηξια καθε μηνα, μονο που δεν γινεται την 14 μερα αλλα 15-18 μερα και ειχω ενα σχετικα στεθερο κυκλο δηλ 29-31 μερες. Εχω μπερδευτει αρκετα αλλα ελπιζω να ξεμπερδευτω συντομα. Οποια κοπελα ξερει κατι που θα βοηθουσε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

den xero an exeis diavasei tin istoria mou. Exo xasi ena moraki stin 38 evdomada. katholi ti diarkia tis egkymosynis eixa diaviti kyisis( den exei sxesei me to xamo tou morou) etsi meta apo tin proti periodo pou den irthe moni tis mou edose ta glucophage kai amesos kanonistike o kyklos mou. Episis na sou po oti ekana poly austiri diaita kai stin egymosynh kai meta mexri na pesei to zaxari gia auto to logo perno kai ta glucophage. nomizo oti einai kalo na ta sinexiseis giati tha kratane kai tin insoulini sou xamila fisika prepei na symvouleftis kai ena gynekologo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Annandreas δεν ειχε τυχει να διαβασω την ιστορια σου, λυπαμαι πολυ που περασες αυτη τη δοκιμασια. Ευχομαι απο εδω και περα η ζωη να σου επιφυλασει μονο ευχαριστα.

Εγω δεν εχω υψηλο ζαχαρο. Εκανα ομως μια καμπυλη ζαχαρου και βγηκε προβληματικη γιατι στο 180 λεπτο μου κανει μια φοβερη υπογλυκαιμια.Δεν ξερω αν ξερεις απο αυτα..Απο οτι καταλαβα πρεπει το ζαχαρο και η ινσουλινη να ειναι ρυθμισμενη για να εχουν καλη ποιοτητα τα ωαρια.

Η δικη μου ιστορια ειναι σαν λαμβρυρηνθος, γιατι ενω ειχα ψαχτει πολυ με τους γιατρους ως τωρα, ή επεφτα σε ασχετους ή επεφτα σε εμπορους, το αστειο ειναι οτι ολοι ηταν μεγαλοονοματα, τρομαρα τους.. Ευχομαι συντομα να βγαλω ακρη και πιστευω οτι ειμαι κοντα στην ακρη του νηματος.

Τελος παντων ειναι χρονιαρες μερες και καλο ειναι να ειμαστε αισιοδοξες, χαρουμενες και να αφησουμε ολα τα ασχημα πισω μας. :D:D

Καλη Χρονια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ. ΜΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΣΤΗ ΣΥΛΛΗΨΗ. ΘΑ ΔΟΥΜΕ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...