Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


ΜΑΒΑ2308

Recommended Posts

Ε η αληθεια ειναι οτι πολυ το σκεφτομαι.....το αγχος το ειχα μονο εκεινες τις μερες τωρα ειμαι χαλαρη....οτι γινει εχεις δικιο...απλα ειναι η αρχη στις προσπαθειες,μετα πιστεψε με ουτε που θα ασχολουμε αν δεν τα καταφερω αυτο τον μηνα....

:-)

Ευχαριστω για την απαντηση Νανουκα μου!!!Ελπιζω να περνας καλα και να σου αρεσει εκει στην Κυπρο!!

Ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα στην εγκυμοσυνη σου και να βρεις τον-την γιατρο που θες φιλακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 861
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε καταλαβαίνω... είναι δύσκολο να μην το σκέφτεσαι, όταν το θέλεις τόσο πολύ!

&γω όταν ξεκίνησα να έχω τα συμπτώματα, το σκεφτόμουνα συνέχεια και με μάλωνε η κουμπάρα μου!

Τα λόγια από την πράξη έχουν τεράστια απόσταση!

Είναι θετικό να το προσπαθούμε, για το δικό μας το καλό!

Σήμερα έχω ραντεβού με μία γιατρό κι ελπίζω να είναι καλή!

Θα πηγαίνω και στο νοσοκομείο για να έχω 2 απόψεις!

Η κύπρος με δέχτηκε αρκετά καλά!

Βέβαια, μου λείπουν οι δικοί μου άνθρωποι... αλλά θα συνηθίσω!

Τώρα που θα έχω και το μπεμπάκι μου, θα γεμίσει η ζωή μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχομαι να ειναι καλη!Εγω ειμαι της αποψης να παιρνεις και 2η και 3η γνωμη....

Εγω μενω Πρεβεζα μακρια κι εγω απο τους δικους μου αλλα δεν πειραζει ειμαστε με αυτον που αγαπαμε νε βαριεσαι...και που λες εχω γυρισει ολους μα ολους τους γιατρους χαχα!!τελικα κατεληξα σε εναν απλα για εξετασεις και γεννα στα γιαννενα στο νοσοκομειο...ολοι με κοροιδευουν αλλα επειδη ξερω απο γιατρους και ανθρωπους το εψαξα καλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsakia..

akouw kai diavazw apo polles kopeles oti prin mathoun oti htan eggues, alles ponagan pio poli sto stithos, alles eixan ligo aima, alles eixan fouskwma, alles upnhlia klp... Yparxei kamia kopela pou na eixe akrivws ta symptwmata ths periodou ths opws tis alles fores xwris kamia diaforopoihsh kai telika na htan egguos??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελινα βρηκες τον ανθρωπο σου...

Παντα ειχα αστατο κυκλο και νομιζα οτι αυτα τα αιματα που ειχα ηταν περιοδος

Στον 4ο μηνα καταλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλα η κοιλια δεν ξεφουσκωνε με τιποτα

Τα πρηξιματα στο στηθος δεν μου εκαναν εντυπωση γιατι τα ειχα συχνα και προ εγκυμοσυνης

Απλα η οσφρηση μου ηταν λιγο πιο ευαισθητη και μια φορα παραλιγο να λιποθυμησω αλλα νομιζα πως ηταν απο κουραση και την κακη διατροφη και το πολυ καπνισμα

Το μωρο το ειδα μια και καλη στον υπερηχο την 16η εβδομαδα και δεν μπορουσα να το πιστεψω..Ο γιατρος με κοιταζε σαν ουφο!!:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggelina μου γεια σου....εγω δεν θα σου πω γιατι δεν ξερω και επειδη μια φορα ειχα φοβερα συμπτωματα εγκυμοσυνης αλλα τιποτα οποτε δεν δινω σημασια τωρα καθολου...το σωμα τρελαινεται αν θελουμε κατι παρα πολυ νομιζω....τι να πω...

αλλα θα ηθελα να μαθω...

:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλήσπερα σε όλες .

Εμένα ο κύκλος μου είναι πάντα σταθερός και ο κύκλος μου είναι στις 24 ημέρες .

Καθυστέρηση δεν έχω ακόμα περιμένω να αδιαθετήσω το Σαββάτο δηλαδή σε 4 μέρες .

Όμως το στήθος μου έχει πριστεί εδω και 2 βδομάδες και όσο πάει μου φαίνεται ότι πρίζεται όλο και περισσότερο επίσης έχω πριστεί πολύ στην κοιλιά και αραιά και που νιώθω κάτι σαν ενόχληση .

Έχω ακούσει οτι το clear blue μπόρεις να το κάνεις πριν την ημέρα που περιμένεις να αδιαθετήσεις , ισχύει κάτι τέτοιο ;

Έχω αγχωθεί και θέλω να μάθω αν είμαι ή οχι . :unsure:

Ευχαριστώ σε όποια πάρει την ώρα να μου απαντήσει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Inaki_25!!Το θεμα ειναι πριν αδιαθετησεις τις αλλες φορες ειχες τετοιου ειδους συμπτωματα?αν οχι τοτε με χαρα θα σου πω οτι εισαι σε καλο δρομο το ευχομαι δλδ!!οσο για το clear blue ή self clear δεν θυμαμαι πιο απο τα δυο μας ειχε προτεινει μια κοπελα που το ειχε παρει πριν την περιοδο και ειχε δειξει θετικο!

Ευχομαι να τυχει και σε σενα!!

Μην αγχωνεσαι βρε οι μερες περασανε αλλα δεν εχεις να χασεις και κατι αν ανυπομονεις να το κανεις...αν βγει αρνητικο μην απογοητευτεις περιμενε για την καθυστερηση μετα!!!

Μην ευχαριστεις χαρα μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αristina μου τα συμπτώματα του πριξίματος πάντα τα εχω ναι αλλά ποτέ απο τόσο νωρίς και όχι τόσο έντονα.

Σκέφτομαι να πάω να πάρω το τέστ εγκυμοσύνης αλλά απο την άλλη μπορεί να μην δείξει και το σωστό αποτέλεσμα αν είναι πολύ νωρίς .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ινάκι μου καλημέρα!

& γω είχα τα ίδια συμπτώματα, συν κάποια ακόμα!

Την κοιλιά μου την έβλεπα από πάνω (όχι από τον καθρέφτη) και μου φαινότανε διαφορετική από τις άλλες φορές!

Το πρήξιμο ξεκινάει από τις σάλπιγγες και είναι λίγο πιο σκληρή!

Μακάρι να είσαι έγκυος, αλλά λέω να περιμένεις μέχρι το Σάββατο!

3 μερούλες μείνανε!

Το ξέρω οτι είναι βασανιστικό (το πέρασα κι εγώ) αλλά είναι και πιο ασφαλές!

Καλά αποτελέσματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΣΟΥ ΠΩ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΕΛΗΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ..ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝΟΥΣ ΣΠΕΡΜΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΤΙΠΟΤΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα. μόλις γραφτηκα και βρηκα πολύ ενδιαφερουσες τις συζητήσεις που γινονται σε αυτο το forum. βασικα εψαχνα να βρω για συμπτωματα εγκυμοσυνης για αυτο γραφω και σε αυτο το topic. αποφασισαμε με τον αντρα μου να κανουμε παιδι μετα απο 2 1/2 χρόνια γαμου. υπολογισα τις γονιμεσ μερεσ και δοκιμασαμε για πρωτη φορα αυτο τον μηνα. περιμενω περιοδο την παρασκευη αλλα ηδη εχω ζαλαδες, ταση για εμετο (χωρις να κανω ομως), ο αντρας εφαγε σκορδο (!!!) που τρωει συχνα και μου μυριζε απο χιλιομετρα, εχω πονους χαμηλα και τελος εχω πονους στην μεση. στην μεση ποναγα μονο οταν μου ερχοταν η περιοδος μου και αυτο για μια ωριτσα. ηταν σημαδι για μενα οτι αδιαθετησα. γενικα εχω πολυ ηρεμη περιοδο χωρις πονους. γενικοτερα δεν εχω αγχος να μεινω με την πρωτη εγκυος αλλα αν ειμαστε τοσο τυχεροι? επισης ενω καπνιζω αρκετα εχω αρχισει και δεν το θελω. βεβαια δεν εχω ορεξη και για φαγητο.

αν μπορεσει κάποια απο τις εμπειρες κοπελες μεσα στο φορουμ να μου απαντησει θα ημουν ευγνωμων. βασικα μεχρι το τελος της εβδομαδας θα ξερω. μηπως ειναι στο μυαλο μου? μηπως ειναι νωρις για τετοια συμπτωματα? (επαφη 6/2). περιμενω τα φωτα σας κοριτσια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xmaria, καλώς ήρθες στο mammyland.

Σου εύχομαι ολόψυχα να είσαι έγκυος και σύντομα να μας το ανακοινώσεις.

Προσπάθησε όμως να είσαι χαλάρή και να μην το σκέφτεσαι συνέχεια.

Το μόνο που μπορώ να σου πώ ότι και στις δύο εγκυμοσύνες μου άρχισα να το ψηλιάζομαι επειδή δεν ήθελα να καπνίζω. Μακάρι να συμβάινει και σε σένα το ίδιο και να είσαι έγκυος. Όλα τα υπόλοιπα θα μπορούσαν να είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης αλλά και περιόδου. Μην αγχώνεσαι κι αν δεν γίνει αυτόν τον μήνα θα γίνει τον επόμενο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΗΡΘΕΣ......ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ ΕΞΑΛΛΟΥ ΟΝΤΩΣ Η ΕΠΑΦΗ ΣΑΣ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΓΟΝΙΜΗ ΜΕΡΑ...ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΟΛΑ ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ......ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μονο αγχος δεν εχω. ουτε εκεινη την ωρα σκεφτομουν οτι το κανω για να μεινω εγκυος. αλλα συμπτωματα περιοδου ειχα παντα την μερα που αδιαθετουσα και εγω ειμαι απο την πεμπτη χαλια. εχω και κατι πονοκεφαλους αστα να πανε. αν και οι πονοκεφαλοι δεν ειναι στα συμπτωματα αν ξερω καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΙΑ ΜΟΥ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΑ ΣΑΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ!!!!!ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΜΟΥ ΒΡΟΜΑΓΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΖΑΛΑΔΕΣ....ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

περιμενω περιοδο πεμπτη-παρασκευη. δεν θελω να γινω παρανοικη απο την πρωτη φορα. καταλαβαινεις.... κρατιεμαι να μην παω φαρμακειο για τεστ. στην αρχικη σελιδα του φορουμ εχει εναν υπολογισμο για το ποτε ειναι η πιθανη ημερομηνια τοκετου. μου βγαζει και ημερομηνια συλληψης την μερα που καναμε ελευθερα ερωτα με τον αντρα μου. δεν ξερω βρε κοριτσια. μεχρι την παρασκευη θα ξερουμε παντως, ετσι δεν ειναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xmaria μου καλημερα!!

Αρχικα να σου πω να συνεχισεις ετσι και να μην εχεις ποτε αγχος!!!Επισης θα σου πω για τα συμπτωματα το γνωστο,εκτος του οτι διαφερουν απο γυναικα σε γυναικα δεν ειναι παντα αυτο που νομιζουμε....εγω απο την λαχταρα μου την πρωτη φορα και τι δεν ειχα αλλα δεν ηταν τιποτα τελικα...

Σου ευχομαι να εχεις καλα αποτελεσματα!!!!

Και οπως λενε και οι φιλες χοριακη!!!!Περιμενουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον που δειχνεται. να ρωτησω κατι για την χοριακη που δεν ξερω? πρεπει να ειμαι νηστικη απο την προηγουμενη μερα για να την κανω? μπορουν να μου παρουν αιμα οποιαδήποτε ωρα της ημερας? ειμαι αρκετα ασχετη οπως καταλαβαινετε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωπα κοπελα μου γιατι εμεις ξεραμε!εγω οταν ειχα κανει μια φορα την εκανα οταν μου ηρθε ...ηταν μεσημερι φαγωμενη...η μικροβιολογος δεν μου ειπε τιποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια. περιμενα να αδιαθετησω την παρασκευη αλλα ακομη τιποτα. εκανα ενα self clear την Δευτερα και ηταν αρνητικο. εκανα παλι την Παρασκευη και παλι αρνητικο. εχω ηδη καθυστερηση αλλα τα συμπτωματα δεν ειναι τοσο εντονα εκτος απο την ταση για εμετο και καμια φορα πονο στην μεση. σκεφτομαι να κανω την τριτη εξεταση αιματος. θα μου πειτε οτι επρεπε να την ειχα ηδη κανει αλλα μετα απο 2 αρνητικα αποτελασματα του τεστ εχω πιστεψει οτι δεν ειμαι. γινεται να εχω δυο αρνητικα και να ειμαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΧΜΑΡΙΑ.ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΑ ΤΕΣΤ ΤΟΥ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΡΩΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ.ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ.ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ,ΑΝ ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...