Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια.δεν εχω υπνο οποτε ειπα να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια της γεννας μου.ηταν Αυγουστος του 2006.καθε βραδυ καθομουνα και εβλεπα τις επαναληψεις της Πανια :laugh: στο αλτερ και ελυνα sudoku.το προγραμμα τελειωνε 4 το πρωι.ετσι και εκεινο το βραδυ ξημερωματα 17 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.ημουνα σιγουρη οτι η μικρη μου θα βγει εκεινη την μερα για να χει γενεθλια με τον μπαμπουλη της.αλλωστε πητ ειχα 20/8.ξαπλωνω λοιπον και με πιανει ενας τρελος πονος.ξυπναω τον αντρα μου και του λεω ηρθε η ωρα.ο αντρας μου πανικοβλητος λεει τι να κανω?του λεω ηρεμησε.μπηκα στην μπανιερα και εκανα ενα ντουζακι.ντυθηκαμε και φυγαμε στο ιπποκρατειο που εφημερευε.παω εκει και μου βαζει η μαια ολο της το χερι μεσα,με ξεσκισε,και ειπε να παμε στο καφε και να ερθουμε παλι στις 7.ηταν 5.ετσι και καναμε.ο πονος ολο και πιο τρελος.παμε στις 7 και μου λεει αφου παλι μου βαλε το χερι δεν γεννας σημερα.δεν υπαρχει περιπτωση λεω εγω.ημουνα σιγουρη οτι γεννουσα και οι πονοι το λεγανε.ερχεται ο γιατρος και λεει σημερα γεννας αλλα τελειωνει η εφημερια.πρεπει να πας παπαγεωργιου.ειχε παει 8 παρα.πλεον δεν μπορουσα να περπατησω απο τον πονο.δεν ξερω τι εφταιγε.τα χερια της μαιας η το μωρο που κατεβηκε.παμε παπαγεωργιου και 8 κ 30 μολις με ξαπλωσανε στον καρδιοτοκογραφο νιωθω λες και κατουραω ανεξελεγκτα ενα συντριβανι.σπασαν τα νερα.εγινα λουτσα και αρχισα να κρυωνω.ε με κανανε κλυσμα,με βαλανε να κανω καμια βολτα για να παω τουαλετα,πηγα και ολα με κλαμα γιατι δεν μπορουσα να περπατησω.με βαλανε στο χειρουργειο που γενναμε και εγω παρακαλουσα να μου κανουν καισαρικη η επισκληριδιο.μου λεγανε οι μαιες τωρα ερχεται ο γιατρος.οι πονοι αφορητοι.συνεχεια με δουλευανε.το μονο ατομο που ακουγες να ουρλιαζει ημουν εγω γιατι οι αλλες κοπελες πηγαιναν με ραντεβου για καισαρικη.καποια στιγμη λεω οτι θελω να παω τουαλετα.μου λεει για ψιλο η χοντρο?λεω για χοντρο.φωναζει και τις αλλες μαιες και λεει ελατε γενναει.σπρωξε σπρωξε μετα απο λιγο βγηκε η μπεμπουλιτσα μου,πανεμορφη και καταγραντζουνισμενη απο τα τεραστια νυχια της.ενα μουτρο κουκλιστικο μες στην χαρακεια.μετα βγαλανε τον πλακουντα ,με ραψανε,με αφησανε καμια ωρα εκει,ηρθε και ο αντρας μου για λιγο και με πηγαν στο δωματιο για να ξεκινησει η ζωη μου σαν μαμα πλεον.α,ολα τελειωσαν 12 παρα.δηλ συνολο ουτε 8 ωρες.ανυπομωνω να μοιραστειτε και εσεις τις εμπειριες σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΗΤ 22/07/08 ΑΛΛΑ ΠΗΡΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΕΝΑΤΟ Κ ΠΗΓΑ ΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΙΣ 23/Ο7. ΣΤΙΣ 24/07 ΕΧΩ Κ ΕΓΩ ΓΕΝΕΘΛΙΑ! ΠΗΡΑ ΤΟ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ ΔΩΡΟ, ΑΝ Κ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΕ ΛΙΓΑΚΙ... :silly:

ΕΙΧΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΙΣ 12 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ. ΞΥΡΙΣΜΑ,ΚΛΥΣΜΑ ΚΤΛ. ΜΕ ΕΒΑΛΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕ ΚΑΡΔΙΟΤΟΚΟΓΡΑΦΟ , ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ Κ ΕΝΑ ΥΠΟΘΕΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΛΑΚΩΣΕΙ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ Κ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΣΤΟΛΗ....ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 8-9 ΤΟ ΠΡΩΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ, ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Κ Η ΜΑΙΑ ΜΟΥ. ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΡΔΙΟΤΟΚΟΓΡΑΦΟ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΑΝ ΞΕΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ.... Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΟΡΕΥΕ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ...ΕΡΧΟΤΑΝ ΜΙΑ ΜΑΙΑ Κ ΤΟ ΡΥΘΜΙΖΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!

ΑΚΟΥΓΑ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΝΑ ΦΩΝΑΖΟΥΝ Κ ΕΛΕΓΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ... ΜΑ ΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΤΣΙ??? ΠΟΥ ΝΑ ΗΞΕΡΑ Κ ΕΓΩ ΤΙ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕ...ΧΑΧΑΧΑ! ΣΤΙΣ 8 ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΜΑΙΑ ΜΟΥ Κ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ 2 ΕΚ ΔΙΑΣΤΟΛΗ... ΟΛΑ ΠΡΟΧΩΡΟΥΣΑΝ ΚΑΛΑ! ΜΕΤΑ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΔΩΜΑΤΙΟ, ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΣΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΕΙΧΑ Κ ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΜΕ ΚΑΤΙ ΞΥΛΑΚΙΑ ΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΡΩΝΕ ΟΙ ΚΙΝΕΖΟΙ.... ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ! ΧΩΡΙΑ ΤΟ ΧΕΡΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ Κ ΛΙΓΟ! ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΣΤΑ 5 ΕΚ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ Κ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ Η ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΠΗΓΕ ΣΤΟ 8 Κ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ...ΕΚΕΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΠΕΡΝΑΜΕ ΟΛΕΣ ΤΑ ΙΔΙΑ. ΣΠΡΩΞΕ ΠΑΡΕ ΑΝΑΣΕΣ ΚΤΛ ΚΤΛ... ΕΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΖΟΡΙΚΟΣ Ο ΓΙΟΚΑΣ ΜΟΥ ...ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΤΑ ΠΟΛΥΛΟΓΩ ΤΟΝ ΕΒΓΑΛΑΝ ΜΕ ΕΜΒΡΥΟΥΛΚΟ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΧΕ ΓΥΡΙΣΕΙ ΑΝΑΠΟΔΑ...ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ....ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΥ ΧΟΡΟ ΠΟΥ ΕΡΙΞΕ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ...Ο ΠΟΝΟΣ ΤΡΕΛΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΡΕΘΗΚΕ ΝΑ ΜΕ " ΡΑΒΕΙ" ΠΑΝΤΩΣ....ΑΛΛΟΣ ΠΟΝΟΣ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ...

ΜΠΗΚΑ 12 ΤΟ ΒΡΑΔΥ Κ ΓΕΝΝΗΣΑ 12:40 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ...ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ... ΕΒΓΑΛΑ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΑΝΤΡΑΚΙ 3800 ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ ΟΛΟΥΣ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ...ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ!!!!

ΕΔΩ ΓΕΝΝΗΣΕ Η ΚΕΛΕΚΙΔΟΥ(ΤΟ ΕΙΔΑ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΕΣ ΣΤΗ ΜΕΝΕΓΑΚΗ) ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΓΕΝΝΑΓΑΜΕ ΕΜΕΙΣ?ΟΡΙΣΤΕ ΜΑΣ!ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΣ ΒΓΗΚΑΝ ΕΙΤΕ ΜΕ Φ.Τ. ΕΙΤΕ ΜΕ Κ.Τ.!!!Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΕΔΩ Κ 4,5 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ!!!ΑΝ ΔΕ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΜΠΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΗ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ!ΦΙΛΙΑ!ΑΣΕ ΘΑ ΣΤΟ ΒΡΩ ΕΓΩ!!! ΝΑ ΤΟ!

http://mammyland.com/component/option,c ... id,119694/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BOYMAMMA Κ ΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ Κ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΘΑ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΕΛΑΕΙ Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΚΟΙΜΗΣΟΥ !

ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ... ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΕΙΣ Κ ΤΗ ΒΕΝΤΟΥΖΑ...ΧΑΧΑΧΑ! ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΙΑΛΕΞΕΕΜΑΣ Ο ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΝΝΑΜΕ...

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ Κ ΕΣΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΣΟΥ Κ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ! ΑΝΤΕ Κ ΜΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΥΝΤΟΜΑ... :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ποσο ομορφες μπορει να ειναι οι ιστοριες τοκετου?οσες φορες και να την λεω μου αρεσει!αν και δεν ειχα και την καλυτερη γεννα μου αρεσει πολυ οταν την θυμαμαι γιατι εχω τωρα το ψιχουλακι μου αγκαλια!!!!!

ειχα πητ 22/9/05.ηταν πεμπτη 1/9 το πρωι που μιλουσαμε με τη γιαγια μου και με ρωτουσε αν ετοιμασα τα πραγματα μου για την κλινικη!την λεω τι λες ρε γιαγια?απο τωρα?το μεσημερι επειδη ημουν στο μαγαζι μας εκεινη την ημερα φαγαμε απ'εξω(τι το'θελα?),και το απογευματακι ερχεται μια πελατισα στο μαγαζι κι αρχιζει να μου λεει οτι μια φιλη της πεθανε απο πιεση πανω στη γεννα κι αλλα τετοια κουλα!προσπαθησα να μην δωσω σημασια στην ηλιθια αλλα μεσα στο μυαλο μου εφτιαχνα σεναρια!απεναντι μας ακριβως,ηταν ενα φαρμακειο,λεω τον αντρα μου,ας παω να μετρησω την πιεση μου,ετσι για να δω που βρισκομαι!παω και μου λεει η φαρμακοποιος 17 με 11.εγω μεχρι τοτε "δεν ηξερα" τι θα πει πιεση και ισως αυτο να εσωσε την κατασταση μου μαζι βεβαια με την βοηθεια του υπεροχου γιατρου μου!τον παιρνω τηλ και μου λεει,δεν ειναι τιποτα,ολα οκ απλα πανε στην κλινικη κι ερχομαι να σε δω!μεσα στην αγνοια μου κι εγω λεω τον αντρα μου μην κλεισεις το μαγαζι να παμε,δεν ειναι τιποτα,θα με παει ο αδερφος σου!παμε στην κλινικη με βαζουν μεσα στην αιθουσα τοκετου,με μετρανε,με μιλανε,μου χαμογελανε...κι εγω στον κοσμο μου!ερχεται μια μαια και μου λεειθα κανουμε καισαρικη!!!με μια αφελια τη ρωταω ποτε?και μου λεει τωρα!!!!!!!!τιιιιιιιιιιιιι???????????μονη μου στην κλινικη,μονο με τον κουνιαδο μου!!!!!ειδοποιω τη μαμα μου που ηταν κοντα μεσα στο κλαμα κι ερχετα γιατι επρεπε καποιος να υπογραψει κιολας για την καισαρικη!!!!αυτοι ειδοποιουν τον αντρα μου και το υπολοιπο σοι!τα υπολοιπα εγιναν τοσο γρηγορα που δεν πηρα χαμπαρι τιποτα!επισκληριδιο,κλησματακι,ξυρισμα(την αλλη μερα το πρωι ειχα ραντευου για αποτριχωση!φανταζεστε θεαμα!).κι ερχεται και ο γιατρος μου!μπαινω χειρουργειο μαζι με καμια δεκαρια νοματεους κατα τις 10.20 και στις 10.35 ακουσα το κλαμα της!πονουσα ομως και δεν μπορεσα να την χαρω εκεινη την ωρα,που να ηξερα ομως οτι θα την εβλεπα μετα απο 4 μερες ξανα?μπηκε στη θερμοκιτιδα λογω ταχυπνοιας,δεν με αφηναν να την βλεπω γιατι επρεπε να μπω μεσα στο θαλαμο και απαγορευοταν,και μου την εφεραν την 4η μερα με κατι χειλακια μεσα στις πληγες απο τα σωληνακια,για να μου την ξαναπαρουν την ιδια μερα και να την βαλουν στην φωτοθεραπεια για αλλες 2 μερες.εφυγα χωρις αυτην απο κει!!!!!πικρα!

οπως σας εγραψα πιο πανω,το μεσημερι ειχαμε φαι εξω,γυρο!αχ κοριτσια τι τραβηξα!μετα το φαι ειπια ενα ποτηρι νερο αλλα που να φανταστω οτι θα γεννησω και δεν θα μπορω να πιω για 2 ολοκληρες μερες νερο?λυσσαξα!!εβλεπα στον υπνο μου και στον ξυπνιο μου νερα να τρεχουν,λιμνες ποταμια κι αλλα τετοια!αααααααααχχχχχχχχχχ!

οταν σαραντησα και πηγα στον γιατρο μου,τοτε εμαθα ποσο σοβαρα ηταν τα πραγματα,κι οτι αν δεν γινοντουσαν γρηγορα καποια πραγματα και δεν ημουν τοσο χαλαρη εγω,ισως και να μην ειχαμε αυτην καταληξη.

τελος καλο ομως,ολα καλα!!!!!!!!!

συγνωμη αν σας επριξα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΟΥ! ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΗ !

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ Κ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ...ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕΣ ΑΛΛΑ ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ Κ ΕΣΥ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σ'ευχαριστω καρδουλα μου!κι εσυ να χαιρεσαι τον αντρακλα σου!!

ολες οι μανουλες να χαιρονται τα παιδακια τους,να περνανε μονο ομορφες κι ευχαριστες στιγμες μαζι τους και να τα δουν οπως επιθυμουν!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΤΚ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ?ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΑΝ ΝΑ ΠΙΕΙΣ ΝΕΡΟ?ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΨΗΛΗ ΠΙΕΣΗ?

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tselinka εγω τοσο γρηγορα τελειωσα!φανταζομαι πως σε ολες τις κοπελες λιγο πολυ το ιδιο ειναι!

οσο για το νερο,οταν κανεις καισαρικη 1-2 μερες δεν κανει να φας ουτε και να πιεις τιποτα,παρα μονο να βρεχεις τα χειλια σου με λιγο χαμομηλι,μεχρι να αρχισει να δουλευει το εντερο,απ'οσο ξερω!

εγω που ανεβασα πιεση,μου το πηραν αμεσως το παιδι,μου δωσαν κατι χαπια να μασησω,στην κυριολεξια (μπλιαχ),και με μετρουσαν συνεχεια την πιεση.ευτυχως δεν με αγχωσαν καθολου,δεν μου ειπαν τιποτα,ειχα την εντυπωση οτι λιγο πολυ το ιδιο κανουν σε ολες,δεν ηθελα να ρωτησω κιολας γιατι οσο πιο λιγα ξερεις τοσο το καλυτερο κι ετσι ολα πηγαν μια χαρα!αλλα το 20αρι πρεπει να το'φτασα απ'οτι εμαθα μετα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια οταν θυμαμαι την ημερα που γεννησα τωρα γελαω!ειχα πητ 6/3/2008 αλλα ο γιος μου βιαστηκε να γεννηθει!1 φεβρουαριου μου εσπασαν τα νερα την ωρα που κοιμομουν και οι βολτες που εκανα με το ασθενοφορο ηταν ολο τρελα!απο σουφλι δυδημοτειχο και απο εκει αλεξανδρουπολη!καταπληκτικη διαδρομη και απο πισω να ακολουθει ο αντρας μου με το αμαξι!μονος του! :ohmy: τελικα στην αλεξ/πολη ειχα την καλυτερη μεταχειριση χωρις να ξερω κανεναν γιατι θα γεννουσα κανονικα στην ξανθη!σας μπερδεψα λιγο ε? :silly: τεσπα μου εξηγησαν οτι θα κανουμε κ.τ.για το καλο του μωρου και φυσικα ολα τελειωσαν γρηγορα.μονο που τον ειχαν στην εντατικη νεογνων λογω προωροτητας.γεννηθηκε 2350 και ευτυχως εκλαψε αμεσως.εμεινε 2 μερες παραπανω απο οτι εγω στο νοσοκομειο-μεγαλη πικρα παροτι ηταν μονο 2 μερες-και μετα τον πηραμε σπιτι μας οπου σημερα 20 μηνων εχει γινει ενα αγριοκατσικο!!!!ευχομαι ολου του κοσμου τα παιδια να ειναι γερα τιποτε αλλο! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 14 ΜΗΝΩΝ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ ΟΔΕΥΕΙ....ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ....ΑΓΡΙΟΚΑΤΣΙΚΟ.....ΧΑΧΑΧΑ! Κ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ.... :blink:

ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:blush::blush: ΑΧ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ!!!!

ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ....ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΗΤ 14-01-2006.ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 02-01-06....ΜΕ ΕΙΔΕ...ΤΟΝ ΕΙΔΑ....ΤΟ ΧΕΡΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ....ΜΟΥ ΛΕΕΙ "ΓΕΝΝΑΣ ΑΠΟΨΕ 'Η ΤΟ ΠΟΛΥ ΑΥΡΙΟ".....ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ....ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΨΑΧΟΥΛΕΥΕΙ...ΑΦΟΡΗΤΟΣ ΠΟΝΟΣ....ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΔΕΝ ΠΟΝΑΓΑ ΚΑΘΟΛΟΥ....ΕΙΧΕ ΜΑΛΑΚΩΣΕΙ ΜΑΛΛΟΝ...ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ...ΕΚΑΝΕ ΕΞΑΣΚΗΣΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ...ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!

ΟΤΑΝ ΦΥΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΛΕΩ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ...ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΗΤΩ???ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΛΗΤΩ ΕΙΧΑ ΚΑΤΙ ΠΟΝΑΚΙΑ...ΣΤΙΣ 12 ΤΟ ΒΡΑΔΥ...ΠΟΝΟΙ!!!!ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΛΗΤΩ....ΞΥΡΙΣΜΑ...ΧΕΡΙ...ΚΤΛ....ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΠΕΡΝΑΓΑΝ ΟΙ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΠΟΤΑ.....ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 12 ΤΟ ΜΕΣΙΜΕΡΙ ΡΩΤΑΩ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ...ΤΙ ΩΡΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΓΕΝΝΑΩ???ΚΑΙ ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ???ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΠΑΣ???

ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΣΤΟΛΗ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΓΥΡΝΑΕΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ...ΜΕ ΕΒΑΛΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ-ΜΙΑ ΔΕΞΙΑ....ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ.....ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΛΑΙ...ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΤΟΥΑΛΕΤΑ.....ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ....ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ ΜΕ 1,5 ΣΠΡΟΞΙΑ....

ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΓΛΥΚΑ....ΚΟΥΚΛΙ...ΜΕ ΜΑΛΛΙ ΑΝΤΑΥΓΙΕΣ!!!!

ΑΧΧΧΧ...ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΘΥΜΗΘΗΚΑ.....

ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ.....

dev104br___.png]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα ΠΗΤ 3.1.09 και στις 2 Ιανουαρίου έριξε τρελό χιόνι. Η κορούλα μου ήθελε να κάνουμε χιονάνθρωπο και πως να της το αρνηθώ. Με την κοιλιά μέχρι τη μύτη που να σκύψω. Με προσπάθια έκανα ένα βαθύ κάθισμα και έκανα το χατήρι στο παιδί μου.

Επειδή πλησίαζε η ΠΗΤ μου και έπρεπε να αλλάξω μια μπλούζα που είχα αγοράσει στον άντρα μου, το απόγευμα πήρα το παιδί και πήγαμε στα μαγαζιά. Την ώρα που πλήρωνα στο ταμείο ξεκίνησαν οι πόνοι.

Πάμε σπίτι, κοιμίζω το παιδί και ξεκινήσαμε για το νοσοκομείο. Εκεί οι πόνοι εξαφανίστηκαν παρόλο που είχα διαστολή 2εκ. Η ώρα ήταν 11. Μπήκα στη μπανιέρα, χαλάρωσα, ήπιαμε ένα καφεδάκι με τη μαία, λέγαμε ιστορίες και γελάγαμε. Οι πόνοι ερχόνταν αλλά όχι συχνά.

Κατά τις 4 με απείλησε η μαία ότι θα μου κάνει τεχνιτούς πόνους και μόλις μου εξήγησε τι σημαίνει αυτό.... ΑΡΧΙΣΑΝΕ ΟΙ ΠΟΝΟΙ!

Μπαίνω στην μπανιέρα, ξυπνάω τον άντρα μου που κοιμόταν στο κρεβάτι που θα ξάπλωνα μετά τον τοκετό και τον έβαλα να μου κάνει αέρα. Φυσούσα, ξεφυσούσα και στις 04:45 μου σπάει η μαία τα νερά. Όλα καλά μέχρι που έφτασε η ώρα να σπρώξω. Εκεί μου γύρισε το μάτι και ζήτησα επισκληρίδιο αλλά δεν υπήρχε 1 στο 1000000 να γίνει κάτι τέτοιο γιατί απλά... γεννούσα. Στην τρίτη ώθιση βγήκε το κοριτσάκι μου... Αμέσως μου την έβαλαν στο στήθος μου και ήταν μια μαγική στιγμή... Μάνα και κόρη αγκαλιά και δεμένες με τον ομφάλιο λώρο.

Το μωράκι μου επιτέλους στην αγκαλιά μου! 05:45 η αδερφούλα της Ναταλίας ήρθε στον κόσμο! Και τρέχω τώρα να την πάρω αγκαλιά γιατί κλαίει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

mpaniera.jpg

ΚΑΛΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

ΤΕΛΙΚΑ ΟΝΤΩς ΠΟΝΑΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ???Η ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ??ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ...ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΣ???

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΣΟΥ!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tι ωραιο θεμα ρε κοριτσια...

Εγω ειχα πητ 3 Ιουλιου και στις 1 ειχα μπει με προκληση...

Παταγωδης αποτυχια...

Ειχα πολυ σκληρο τραχηλο και ελιωσα στο κρεβατι του πονου

να περιμενω και να ποναω επι ωρες... :(

Απ τον εγωισμο μου ημουν αρνητικη σε ολα...

Σε επισκληριδιο.. σε παυσιπονο... σε φαγητο...

Ηθελα να γεννησω.. "εδω και τωρα".. :laugh:

Τελικα η υπομονη και η επιμονη του γιατρου μου

με βοηθησε να γεννησω φυσιολογικα μετα απο 27 ωρες... :)

Και η μπεμπα κυρια στην πητ της 3 Ιουλιου..!!

Εγω..!! Εγω που δεν περιμενω το φαγητο ουτε να κρυωσει

και καθε φορα "τσουρουφλιζω" τη γλωσσα μου...!!! :laugh: :laugh:

ΕΚΑΝΑ ΥΠΟΜΟΝΗ... Η υπομονη τα κανει ολα και η καλη θεληση..

Να μας ζησουν τα αγγελουδακια μας..

AthinaK ζηλευω που γεννησες σε νερο... :):):):)

Οταν ρωτησα μου ειπαν 3.700 e με νοσηλεια 2 ημερων..

Ισως στο επομενο παιδι κερδισω κανα τζοκερ και τα καταφερω.. :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο ρε Φανη για την υπομονη σου.27 ωρες πονου?και εγω νομιζα οτι αργησα που γεννησα σε 8.ναι καλη φαση το νερο.που τα κανουν αυτα?σε κλινικες?απλα απο περιεργεια ρωταω γιατι απο λεφτα δεν παιζει σαλιο. :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω αν στο νερό είναι πιο εύκολα. Γενικά το έφτυσα σαν κουκούτσι το παιδί. Μεγάλη ανακούφιση! Παίζει ρόλο ότι ήταν ο δεύτερος τοκετός.

Είχε πολύ κέφι και γέλιο. Εγώ με τη μαία να γελάμε και ο άντρας μου να κοιμάται παραδίπλα. Όποτε ερχόταν πόνος έκανα πάρτυ! Είχα κάνει γιόγκα και μπορούσα πολύ εύκολα να συγκεντρώνομαι στις αναπνοές και να διώχνω τον πόνο.

Στην πρωτη γέννα ξεκίνησα για την μπανιέρα αλλά με τον πρώτο πόνο τα έχασα, έβαλα τα κλάματα, έκανα επισκληρήδιο και έλιωσα μέχρι να βγει η καρδούλα μου. Άξιζε τον κόπο με το παραπάνω.

Γεννησα και τις δυο φορές στο ίδιο νοσοκομείο στο Βερολίνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα εκανες και εκανες γιογκα.και ποτε μην σταματησεις.μακαρι και γω οταν γενναω το δευτερο να βγει σαν το δικο σου ανετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το νερό το βάλαμε στους 40 βαθμούς και ίδρωσα! Ήθελε λίγο πιο δροσερό. Τα χέρια μου ήταν έξω από το νερό... Έσφιγγα το σχοινί από πάνω μου για να ξεσπάω κάπου και να κρατάω αντίσταση. Στο νερό έμεινα περίπου 1,5 ώρα από τη στιγμή που ξαναμπήκα στη μπανιέρα με δυνατούς πόνους.

Μόλις μου έκοψαν τον λώρο, σαν κυρία σηκώθηκα και πήγα να με ράψουν. Και κατοστάρι μπορούσα να κάνω τόσο καλά που ένιωθα. Έτσι νόμιζα αλλά είχα πολύ χαμηλή πίεση και δεν με άφηναν να κουνηθω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...