Μετάβαση σε περιεχόμενο

Tί καλό θα φάμε σήμερα μανούλααααααα????


Recommended Posts

Τελεια!!!!

θα τον αρχισεις στα λαδερα...και στη φετα...θα δεις τι θα γινει!!!!

χαχαχα

Να μειωσεις τα μπισκοτακια και τις βλακιες..και αστον να πεινασει..αμα τον δεις και ζηταει δοστου καμια πιπερια να μασουλησει η λιγο καροτο-καλυτερα βρασμενο ειναι πιο μαλακο-η αγγουρακι..μετα θα φαεικαλυτερα

Ο Κυριος σημερα αρνιθηκε το σπανακορυζο...και τις πατατες γιαχνι...αντιθετα τσακισε ενα τουρλου που εκανε η μανα μου...το εφαγε εγλειψε και το πιατο το λαιμαργο...

το γιαχνι εμεινε για αυριο..αντε να δω...οχι τιποτε αλλο τοσο ρευμα ξοδεψα να δρασω το κρεας που δεν ελεγε να βρασει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 582
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ayto parakalao makari na tou anoiksei i oreksi apo tin allagi kai na tou aresoun ta fagita tis giagias ...gia na doume ...:)

to ksero more Chrisa m alla apo to na min faei tipota leo as faei kai mpiskoto k pagoto ....ti na kanooooo ???simera efage miso piataki makaronia me saltsa :)

kai ksereis ti ? ama ton afiso na peinasei meta einai pou den troei faei kai 8elei mono gala xtupiete sou leo gia na doume apo evdomada pou 8a eimaste Ellada ...8a ton arxiso stis voltes me to faei sto taperaki ...

kala karoto ,aggouria den exei kati moufa mono ,alla tin piperia pos??

milo tou dino kai masoulaei kai axladi kai paei to salio potami...

ante mia xara 8a sto faei o Xristoforakos ...

filia

F68pm4.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα..φανταζομαι σκινηκο!!!!

Βαλτου σαλιαρα...και εγω σφουγγαριζω καθε βραδυ με το που παει για υπνο γιατι εχω παντου πασαλειμματα

Εγω του δινω πιπεριες ωμες δοαφορψν χρωμματων κιτρινη κοννικη πρασυνη καλα πλυμενη και κομμενη στα 4, μασουλαει το μεσα και μενει η φλουδα..μη φανταστειςο οτι τρωει πολυ..αντε να φαει το1/3 της φετας..αλαλ κατι ειναι και αυτο

Παντως ενα παρομοιο θεμα ειχε μια ξαδελφη μου με την κορη της..η οποια ειναι 5 ετων και ειναι 13 κιλα...δεν ετρωγε τιποτα αυτο..ουτε γαλα...της ειπε να προσθεσει λιιιγο αλατακι στο φαη..αρχισε να τρωει αλλα και παλη οχι ποσοτητες...μετα λυσσαξε για πατατακια..ε πατατακια πατατακια..με τις ευλογιες του γιατρου..εγω θα επεμενα παντως να φαει και αλλα πραγματα..αλλα θυμαμαι ενα διαστημα η ξαδελφη μου μονο τηγανηζε η εψηνε πατατες

Εγω νομιζω στην Ελλαδα θα ανοιξει η ορεξη, αμα θα αρχισεις να του δινεις και φαγητα πχ λαδερο με φετα η ανθοτυρο θα φαει πιστευω..εμενα δεν τρωει τυρια..τι μανουρι του εχω δοσει τι ανθοτυρο..τζιφος..λες και τα συχενεται κανει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nai kai ego tou dino makaronia me turi dimitriaka mouskemena ton vazo sto patoma toub dino k to piataki alla paizei den troei ...:(

8a dokimaso tis piperies ...

fantazomai i ksaderfi sou 8a eixe saltarei ...

makari Chrisa mou se 5 meres 8a eimaste ekei :) gia na doume ...

na se rotiso ...esy den vazeis ka8olou alataki sto fagito tou???

emas i giatros edo mas eipe navazoume ligo alataki ...

kai simera paradigma ton pire o mpampakas tou volta stin giagia tou ,(ego etoimaza valitses :D) kai efage ekei 3-4 koutalies ruzi kai 8-10 :D

koutalies fasolada (opos tis eixe kanei i giagia t gia aytous )peirazei???

kai zaxari mas eipe ba tou dinoume ...alla den tou dino ...

kala o antras mou oti mporei tou dinei ...

genika edo ta taizoun ta mora oti na nai ....

filia

F68pm4.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα κανονικα το αλατι τους ειναι αχριστο..δεν προσφαιρει απολυτως τιποτα χρισημο..εσεις ομωσ και λογω κληματος ειναι λογικο να συστινετε.

Ξερω πολλες περιπτοσεις γιατρων που συστηνουν στις μητερες να προσθετουν αλατι προκειμενου να φαει το παιδι.

Εγω ακομα προσπαθω να μην του βαζω..το συζητησα και με την γιατρο μας και μου ειπε οσο πιο αργα τοσο πιο καλα για την υγεια του στο μελλον.

Φυσικα αμα φαει μ,ια στις τοσες δεν θα παθει τιποτα..μηλαμε παντα για ενα ισυες μωρο ετσι.

και εμενα εχει φαει φαγητο με αλατι, εφτιαχνε η μανα μου φαγητα, δεν ηθελε να φαει το δικο του και εφαγε απο το δικο τους...βεβεια και η μαμα και η πεθερα βαζουν πολυ λιγο αλατι στο φαγητο τους λογω υγειας οποτε δεν πολυσκοτιστικα.

Γεννικα ομως αναλατα τυρια στιλ ανθοτυρο και μανουρι δεν τρωει το σκασμενο...ενω φετα ημισκληρο εφαγεομιζω θα φαει στην ελλαδα..ειναι αλλες οι γευσεις του φαγητου θα θελει αν οχι να φαει εστω να δοκιμασει

Για την ζαχαρι τι να πω..ειναι το ιδιο αχριστη με το αλατι...μη σου πω πιο αχριστη..δεν γινετε ομως χωρις αυτην....σκεψου οτι οι περισσοτερες κρεμες εχουν ζαχαρη.

Εχει φαει και γλυκο ο δικος μου...αν και στα κεικ και στα μπισκοτα που του φτιαχνω βαζω μπανανα και σταφιδες..αλλα του εχω δοσει και μπισκοτακι εμποριου.

Σημερα του εκανα φιλετο γλωσσας με λαχανικα στον ατμο, εβαλα πατατουλα καροτακι κολοκυθακι και λιιιιγο σελινο..το ελιωσα με το πιρουνι εβαλα μεσα και λιγο λεμονακι λαδακι..το τσακισε

Γεννικα με το κοτοπουλο ακι το ψαρι δεν εχω προβλημα..με το μοσχαρι εχω ενα θεμα..δεν το πολυθελει

Εγω ν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax Chrisa mou se exo zalisei eyxaristo poli poli :)

simera efage akoma kalutera makaronia tou ekana me mosxari me ntomatoula piperia kremidi kaiefage arketa kala ...

mia banana, froutokrema,gia emas einai poliiii kala !!!

to filetaki akougete super !!! ston atmomageira to kaneis ???

tomosxari oute emena den mou aresei ;)

Chrisa mias kai se exo zalisei :D steile mou kamia syntagoula gia ta mpiskota pou kaneis :) oootan exeis xrono kai mporeis :)

esy thilazeis akoma?? to vrady ksipnaei gia gala? emas akoma ksipnaei mia fora to vrady ...

ase evgale kai kati kokkiniles me fouskomatakia tin tromara pou pira ena efevge allo evgaine ...pirame tin giatro stin ellada kai eipe i alergia i kati ton tsimpise ,kai pirame antistaminiko kai fygane amesos ... ayta :)

filia polla

F68pm4.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζα..μια χαρα ειδες που τρωει το παιδι...

Μη φανταστεις καλε οτι ο δικος μου τρωει φρουτα...του δινω μισο αχαλδι μηλο μπανανα τραγανιζει λιγο απο το αχλαδικαι το μηλο, η μιση μπανανα ειναι στο πατομα..τι να κανεις..εστω αυτο τρωε

Ναι το φιλετακι με λαχανικα το εκανα στον ατμομαγειρα γιατι βαρεθηκα να του κανω ψαροσουπα με μπακαλιαρο, την εφαγε μια χαρα..ευτυχως.

Σημερα θα του κανω κοτοπουλο με τραχανα και αυριο το κλασικο τουρλου .

Θα σου στειλω την συνταγη με τα λαλαμπισκοτα με πμ.

Επισης μπορεις να του φτιαξεις και γεμμηστα, εκανε η μαμα μου τις προαλες και εφαγε οχι με κημα ομως τα εκανε σκετα με ρυζη..αλλα εγω σκευτικα να ζητησω απο τον κρεοπωλη να μου κανει το κρεας του κημα να του κανω και με κημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Επαναφερω το θεμα..για να δουνε και οι αλλες μανουλες...βλεπω πολλες.

Λοιπον εμεις πλεων το ψαρι τρωμε φιλετο γλωσσας στον ατμο με συνδιασμο πατατα καροτο κολοκυθακι πιπερια πατημενα με πιρουνι ραντισμενα με λαδαολεμονο...μνιαμμμμ.

Επισης το κοτοπουλο το προτιμαμε με τραχανα..ετσι μας αρεσει...η με ρυζακι και καροτο πατατα σελινο.

Επισης φαγαμε φακη...με πολυ ορεξη...

αυριο θα φαμε μακαρονια με κημα..

και σημερα θα δοκιμασουμε κοτοπουλο με χυλοπητακι

Καμια ιδεα να φαει αυγο;;;;

εχω ωραιοτατα σπιτικα χωριατικα αυγα με κιτρινοκοκκινο κροκο...

τωρα που τρωει και ασπραδι του εκανα ομελετα με φετα- την εφαγε ο μπαμπας,

αυγοφετα φουρνου...την εφαγα μονη μου...

ομελετα φουρνου με κασερακι και λιιιιγη πρασινη μιπερια...προσθεσα μανηταρια και την εφαγε για πρωινο παλη ο μπαμπας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...