Μετάβαση σε περιεχόμενο

Tί καλό θα φάμε σήμερα μανούλααααααα????


Recommended Posts

Τζουλι δεν υπαρχει προβλημα εφοσον το μωρο δεν εχει προδιαθεση για τροφικες αλλεργιες..μην το κανεις ομως και συστημα!!!

Εγω του δινω σκληρα μηλα και μασουλαει..σηνηθως τραγανιζει και τρωειλιγα οσα ειανι κομματακια μικρα τα καταπινει..δεν ειχα περιστατικα πνυγμου, και οσα ειναι μεγαλα τα φτυνει μονος του.

Εγω τωρα του δινω και παντζαρη βρασμενο-τα ρουχα μετα χαλιιιιαααα...αλλα του αρεσει, και αγγουρακι- ντοματουλα επιχειρησα με ολεθρια για το πατομα αποτελεσματα.

Εγω του εκανα ψωμακι απο αλευρη ολικης πυτουρο βρομης και αλευρη σηκαλης--μην φανταστειτε οτι φουσκοσε πολυ...σαν πιτουλα εγινε..αλλα το μασουλαει μια χαρα το σκατουλι.

Επισης η πεθερα μου που παιρνει Αγιορειτικο ψωμι- λογω πεθερου- και απο αυτο του δινω..δεν εχει γλουτενη

Εμενα εδω και 5 ημερες περιπου τρωει μη αλεσμενα...αλλα κομματακια, σημερα του εκοψα το κρεας ψιλα ψιλα και το εφαγε ΟΛΟ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 582
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οσο για την πιπερια εγω βαζω..αλλα ξεφλουδισμεη..δηλαδη βαζω μια φετα μεγαλουτσικι και μολις ειναιετοιμο το φαγητο την ξεφλουδιζω.

Εχω βαλει ολα τα χρομματα..περαν απο πρασινη δεν του αρεσε κανενα αλλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

Κοριτσια σημερα θα φαμε για πρωτη φορα και κρεατακι στα λαχανικα μας!

(τα οποια δεν τρωμε κ πολυ...με ζορι κ κολπακια 10 μικρες κουταλιτσες!)

Για την ακριβεια...Βιολογικο κατσικακι!

Ομως,..."βρωμαει" το κατσικι?Νομιζα μονο το αρνι!

Εγω δεν το τρωω καθολου οποτε ειμαι λιγο αμαθη!

(αναγκαστικα θα το δοκιμασω για να το δωσω στο μωρο μου... :unsure: )

Πειτε μου λιγο οσες μαγειρευετε σε ατμομαγειρα...Εβαλα το κρεατακι σε μικρα κομματακια για 20 λεπτα.Μετα προσθεσα κ αλλο νερο στην ειδικη θηκη κ τα λαχανικα στο μπωλ κ το εβαλα ακομη 20 λεπτα...Καλα εκανα?

ΥΓ.Τα φρουτακια της αρεσουν πολυ περισσοτερο!Να υποθεσω πως απλα εχει συνηθισει τη γευση τους ή απλως μοιαζει ΚΑΙ( :P ) σε αυτο στη μαμα της?!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALHMERA KORITSIA!

PROGRAMMA KAI EMEIS DEN AKOLOUTHOUME META TON XRONO.TRWEI OTI

TRWME KAI EMEIS ALLA PROSEXW NA FAEI TOULAXISTON 2 MERES THN

EBDOMADA MOSXARAKI KAI 2 KOTOPOULAKI.PSARAKIA TRWME EPISHS SYXNA

KAI THS ARESOUN POLY.

Cesilia DEN FOVASAI ME TA MHLA MHN PNIGEI? EGW FOVAMAI NA THS

DWSW AKOMA MHLO SE KOMMATAKIA.AXLADI,MPANANA,BERIKOKA,KERASIA,

FRAOULES, KAI OLA TA MALAKA TA TRWME STO XERI KANONIKA.MALLON EGW

TA KRATAW STO XERI GIATI H MIKRH EINAI KAI LIGO TEMPELITSA. :S OPWS

EPISHS DEN TRWEI AKOMA MONH THS KAI ME STENAXWREI..POSO KAKO EINAI

AYTO?

NA RWTHSW KATI: KOPSAME TO GALA EDW KAI ENA MHNA DYSTYXWS KAI GIA

PRWINO KAI VRADINO THS EDINA KREMOULES POU TIS ETRWGE ME 654748 KARAGIOZILIKIA GIATI DEN THS ARESOUN POLY.APO PROXTES OMWS DEN ANOIGEI ME TIPOTA TO STOMA THS KAI ANAGASTIKA KAI THS EDWSA FAI APO TO MESHMERIANO THS KAI EFAGE ENA PIATO.SKEFTOMAI NA TO KATHIERWSW GIA BRADINO ALLA DEN KSERW AN EINAI SWSTO.

EXETE KAMIA IDEA TI ALLO MPORW NA TH DINW GIA PRWINO? MOUSLI KAI TETOIA DEN TA THELEI KATHOLOU :(

SYGNWMH GIA TO SENTONI.. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπν ελενακη μου μπορις να δοσεις ρυζογαλο για πρωηνο, η τοστακι σπιτικο με τυρακι και φρεσκοστημενο προωνο. Η αυγουλακι μελατο εσεις ειστε και μεγαλοι.

Επισης μπορεις να φτιαχνεις σπιτικη κρεμα με σιμιγδαλη και γαλα.

Η σπιτικο κεικ με χυμο, η καποια αλλη σπιτικη πητα παλη με χυμο αν δεν θελει το γαλα, αλλιως με γαλατακι ολα αυτα

Για βραδυνο εγω θα σου προτεινα να της δινεις καποιο κρεατακι ΠΧ ψητο κοτοπουλο η φιλετακι με λιγη σαλατα απο βραστα λαχανικα.

Προτιμαει τα κομματακια..απο προχτες μου φτυνει τα πολτοποιημενα στα μουτρα..το μηλο του αρεσει καθαρισμενο και μεγαλο κομματι, εχει μονο δυο δοντια και τραγανηζει αρκετο, το υπολοιπο το κανει μικρα κομματακαι με τα δοντια του και το τρωει σηγα σηγα, πλεων το αφινω σε ενα πιατο και παει και τα παιρνει μονος του..η μπανανα δε ειναι πασαλειμενη παντου...ακομα και στα αυτια του!!!

Αναστασια εγω μοσχαρι και κατσικακι- το οποιο νε μεν βρομαει αλλα οχι τοσο οσο το αρνη- δεν τα κανω στον ατμομαγειρα..δεν ξερω γιατι αλλα δεν μου καθονται καπως.

Το μοσχαρακι συνηθως το κανω βραστο η γυουβετσακι και το κατσικακι- δυο φορες στην λαδοκολλα, την μια εγινε στεγνοπ την αλλη εβαλα αρκετολεμονη και εγινε πιο ζουμερο οποτε το εφαγε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια νομιζω πως μπορεις να της δινεις για πρωινο ψωμακι με ταχινι το οποιο ειναι παρα πολυ θρεπτικο κι εχει περισσοτρο ασβεστιο απο το γαλα.

Χρυσα συμφωνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βεβαιως. Υπαρχουν πολλα ειδη στο εμποριο.

Εμενα μου αρεσει αυτο με τα πρεβιοτικα..στον ανρα μου παλη αυτο με το μελη..διαλεγεις και παιρνεις.

Επισης μπορεις να φτιαχνεις δικα σου μπισκοτακια με βρομη και μαυρη ζαχαρη και να τα δινεις, η ακομα και αλμυρα μπισκοτακια με τυρακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βεβειως..αρκει αν με ενημερωσετε εγκυρα και αν ειναι μετα τις 5 που θα γιενι η παραδοση παραλαβη του μωρου χιχιχιχιχι

στειλτε μου πμ με λεπτομεριες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια κ γω εχω ατμομαγειρα..

κοιτα εγω εκανα 10 λεπτα το κρεασ κ αλλα δεκα λεπτα με τα λαχανικα

μετα απο καιρο ολα μαζι για 10 λεπτα :S

μπορουμε να δινουμε ταχινι?δε το ξερα..

ρε χρυσα το κεικ εχει ζαχαρη κ το ρυζογαλο επισης :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xrysa eisai foveri! Mou edwses ena swro idees.Po po aisthanomai

poly axristh mana twra...toso kairo eixa kollisei sthn krema ths.

Tostaki ths dinw to apogeyma me giaourtaki.Ryzogalo ths kanw xwris

zaxarh alla den trelenetai kai poly.Keik kai oti periexei zaxarh

eimai ligo kata...Oxi oti h kremes pou ths edina den exoun alla

toulaxiston exoun gala mesa pou den to pinei.Taxini tha psaxw edw

sthn Germania na dw an exei kai an den vrw tha pw apo Ellada na mou steiloune.Mou aresei kai emena poly.

Kai se ola ayta exw kai to provlima pou arxise na mhn trwei ta geymata ths! Mono to meshmeriano trwei me oreksh kai ayto mallon giati peinaei.

Vgazei omws tous 2 katw trapezites.Lete giayto na mou ta kanei ayta?

Eyxaritw poly gia tis apanthseis sas koritsia! :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενακη μην ακουω χαζομαρες...αμα εσυ αισθανεσαι αχριστη μανα εγω τι να πω...που ουτε βολτα δεν βγαινω με το παιδι μου..ολο το παραταω μια να παω στην δουελια , μια να μαγειρεψω.

Λοιπον ρυζογαλο και κεικ θα κανεις χωρις ζαχαρη, η με μαυρη ζαχαρη- θα βαζεις πολυ λυγο

Επισξς για το ρυζογαλο μου ειπε ενα κολπο μια φιλη μου που η μικρη της ειχε ζωληστερινη και την εκανε διαιτα.

Φτιαχνεις το ρυζογαλο χωρις ζαχαρη και πασπαληζεις πολυ λιγη καστανη ζαχαρη μολις κρυωσει στην επιφανεια..ισα ισα να καφετηζει, ειναι ελαχιστη η ποσοτητα και η μικρη το ετρωγε ολο για να κριτσινησει την ζαχαρη.

Το ιδιο εκανε και με την συμηγδαλοκρεμα- θουλη οπως στην ειπα την κανεις χωρις ζαχαρη καια πλα πασπαληζεις.

Επισης μπορεις αντι για κεικ να φτιαχνεις μηλοπητα χωρις ζαχαρη αλλα με μπολικο μηλο και αχλαδη και σταφιδες, ομοιος και το κεικ με σταφιδες και αποξυραμενα φρουτα βερικοκα δαμασκηνα κλπ γινετε πολυ ωραιο

Επισης μπορεις να φτιαχνεις σπιτικα κρουασαν απο σφολιατα και να τα γεμμηζεις με τυρακι και ψητο κρεας.

Αχχ ιδεες πολλες να δω ποτε θα μας αφισουν να τα φαμε εμεις.

Προς το παρον ειμαστε στα ιδια και τα ιδια.

Αφου βαρεθηκε το καημενο και πλεων καποια μου τα φτυνει στα μουτρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xrysa mou to kalo me thn mikrh einai oti den ths aresoun

ta glyka! Kai keik ths edwsa,kai milopita alla den ths aresan.

Thn krema me to sumigdalh pws thn kanoume? krouasakia tha ftiaxw!

poly kalh idea! shmea ths edwsa etoimo voutyrou kai san kati na

efage.3 diagwnies mhn nomizeis! Elpizw na mhn krathsei gia poly

h afagia giati ta neyra mou einai kourelia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lena υπομονή....

Κάάάάάποτε θα περάσει....

:P

Αναστασία ενημέρωσε....

Το έφαγε το κατσίκι;;;

Πως το έκανες τελικά;;;

Της άρεσε;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Αναστασία ενημέρωσε....

Το έφαγε το κατσίκι;;;

Πως το έκανες τελικά;;;

Της άρεσε;;;;

Εκτακτη...ενημερωση! :P

Το εκανα οπως σας εγραψα....

Της εδωσα να δοκιμασει(πλεον δεν ανοιγει το στομα!)...

εφαγε 2,5 κουταλακια με αηδια στο προσωπο κ μετα...εκανε εμετο... :blink::blink:

Σημερα εφαγε 5,5 κουταλιτσες χωρις εμετο! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

μμμμμ μετα απο 3 βδ εφτασε στις 6 κουταλιες με 1006 παιχνιδοτραγουδια!!!! :P :laugh:

Ερωτηση!

Ο γιατρος μας ειπε να φαμε μοσχαρακι!

Ο αντρας μου μου ειχε φερει βιολογικο αλλα ειναι κιλοτο κ οχι ποντικι...

Να το δωσω ή να παρω μη βιολογικο ποντικι?

Επισης,ειναι νωρις για να ξεκινησουμε ρυζι,αστρακι,κρεμμυδι,πιπερια?ολα αυτα ανα βδ μεσα στον επομενο μηνα(8,5μηνων τωρα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια γλουτενη πρεπει να τρωνε εκει γυρω στους 8-9 μηνες..και εμεις τοτε φαγαμε αρχισαμε με ρυζακι και μετα με αστρακι και φιδε, μετα πηγαμε σε τραχανα λαχανανικων ...και κρυθαρακι. Τωρα τρωει μονο ρυζακι και αστρακι και τραχανα...μακαρονια φιδες κρυθαρακι δεν το αρεσουν.

Δεν ξερω να σου πω για το κρεας, εγω επαιρνα ποντικη απο του Κοσκεριδι..βεβεια για μα μαλακωσει εβραζε κανενα δυωρο, αλλα χαλαλι του οταν φαγαμε μωσχαρη εφαγε..μεχρι προσφατα ετρωγε, τωρα δεν του αρεσει και πολυ.

Το σαββατο του εκανα γλωσσα στον ατμο με λαχανικα...καινουριο το εκανε το μπολ

εγω κρεμυδι σπανια βαζω ακομα και τωρα στο φαγητο του, πηπερια εβαζα..σημερα πχ εφαγε γεμηστα χωρις κημα..τα κανει η μανα μου αναλατα σχεδον για τον μπαμπα μας..απαρνυθηκε το σκατουλι το σπανακορυζο.

για αυριο του φτιαχνω μοσχαρακι με πατατες γιαχνι..ελπιζω να το φαει.

Επισης απο του κοσκεριδη παλη πηρα ποντικη και μου το εκανε κημα, θα του φτιαξω κολοκυθακια γεμυστα προσεχως...αμα τα φαει θα σας πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κρεμμυδι εβαζα σχεδον απο την αρχη πολυ λιγο γιατι νοστιμευε το φαγητο του αλλα δεν το αλεθα. ρυζι μακαρονιακι κτλ αρχισαμε στην ηλικια σας αναστασια. πιπερια βαζω παντα και βαζω και αλλα μυρωδικα οπου ταιριαζει δηλ. δεντρολιβανο, θυμαρι βασιλικο εδω και καιρο.

κρεας αγοραζα στην αρχη ποντικι αλλα αφου δεν εβρισκα σωστο και δεν αλεθοτανε αρχισα να παιρνω σπαλα. μια χαρα το ετρωγε. τωρα αγοραζω ποντικι αλλα μονο απο τον ζαγοριτη στην χαλκιδικη που σας ειχα ξαναπει.

βιολογικο δεν μπορω να παρω πηρα μια δυο φορες αλλα πανακριβο και δεν αντεχεται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

lovie έγραψε:

[/quote:19690cgk]

aaa poli kalo mpravo !!!

yparxoun arketi syndiasmoi pou den exo dokimasei na kano :dry:

ta froutakia giati vrasmena ???? :huh:

kala emena den troei genikos ... :( nomizo einai kata tou fagitou :P

pio mikros etroge oxi poli alla kati kaname ypirxan kai fores pou etroge kai 30-35 mpoukies fagito :woohoo: ...aaax

pleon 5-8 me ta xilia zoria ...yperparagogi kanoume alla ....mpaa ..

ali8eia sas leo etsi m erxete na paro mia sirigka k na tou ta dino me to zori ores ores :blush:

filia

poli kalo to 8ema ... :)

F68pm4.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω κοριτσια!

Οποτε..Να της δωσω απο αυτο εε?Κριμα ειναι!

Αν κ δεν τωει οποτε ειναι κριμα που θα το αλεσουμε για να πεταχτει αλλα...Χαλαλι της γοργονας!!!

Μαρινα δεν τρωει τιποτα ο μικρος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μην το πεταξεις...βαζε μικρες μεςριδες στο μπολακι της και οσο φαει, το υπολοιπο ψυγειο και ξαναδοκιμασε σε καμια ωρα. Εμενα ο Χριστοφορος ακομα και τωρα κανει νουμερα και διαλεγει. τρωει 3-4 κουταλιες και το σφραγιζει, μετα απο καμια ωρα ξανα το ιδιο...για φαγητο λεμε παντα οχι φρουτα.

Μαρινα λογικο μου ακουγιετε...εχει και πολυ ζεστη εκει που να φαει το καημενο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastasia troei alla poli ligo eidika fagito ...

tin froutokrema tin troei ,milkshake tou kano tou aresei ,pagoto ...mpiskotakia vlakeies troei to fagitaki tou omos ...

Chrisa mou ase ontos exei poliiii zesti alla ta morakia edo ola einai 8reftarakia trone poli ...

aaa kai erxomaste Ellada tin epomeni evdomada mama k mpempis :)

F68pm4.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
    • Έχω διαβάσει ότι είναι πιο ασφαλές με τη βάση..Εμένα μου την έδωσε η κουμπάρα μου μαζί με το αυγό..οριακά είσαι αν έρθει σε 30 ,ε;;Εντάξει μπορεί να είναι πιο ασφαλές με τη βάση αλλά δε θα γίνει τίποτα κ να μην την έχεις στην αρχη,σωστά;;Δεν έχω ιδέα..κι εγώ που το έχω δεν το έχω δοκιμάσει να δω πως είναι 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...