Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν είμα έτοιμη για 2ο παιδάκι..


Recommended Posts

δεν παρεξηγω απολυτως τιποτα και ποτε σεβομαι την αποψη ολων! δεν ειναι δικαιο να δικαζω αποψεις!

λοιπον λοιπον ποσο ειναι ο δημητρης???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβώς αυτό..έτσι νιώθω κι εγώ. ΟΙ δυσκολίες είναι που με φοβίζουν.Το ότι θα κάνω το καλύτερο δυνατό είναι αυτονόητο! Και φυσικά νιώθω τυχερή..που έπιασα έτσι σχετικά ευκολα και δεν περνάω κι εγώ το ζόρι που τραβάνε άλλα κορίτσια..το πέρασα όμως από άλλη μεριά και ξέρω πως έιναι...ποτέ μα ποτέ δεν θα ακύρωνα το μωρό μου για να νιώσω καλύτερα...απλώς ώρες ώρες φαίνονται βουνο και απελπίζομαι!!

Ο Δημητράκης είναι 18 μηνών και σκανταλιάρης!!!χεχεχε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τυρογαριδακι μου,εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες...στην αρχη διαβαζοντας το μηνυμα σου ισως να αντεδρασα λιγο αδικα,αλλα μπηκα απο μονη μου στη θεση μου.την ιδια στιγμη το καταλαβα:blush: ηθελα να σε κανω να δεις τα θετικα της υποθεσης και το ποσο τυχερες θα ενιωθαν καποιες κοπελες στη θεση σου,χωρις αυτο ομως να σημαινει οτι ολες οι στιγμες μιας μητερας ειναι ευκολες...η μαμα μου γεννησε το 4ο μωρο της πριν απο 3 χρονια και επαθε καταθλιψη,δεν μπορουσε να αντεξει τις ευθυνες του..ειχε ηδη κουραστει,ηταν 40,δουλευε σε σουπερμαρκετ,σπουδαζζε εμενα και ειχε μεγαλωει ηδη 3 παιδια..ετσι το μεγαλωσα εγω μεχρι πριν απο εναμιση χρονο που παντρευτηκα και πηγα σε δικο μου σπιτι.(τωρα ειναι μια χαρα η μανουλα μου,ευτυχως,εχουν την πιο γλυκια σχεση οι δυο τους).τον λατρευω,αλλα υπηρχαν και μερικες στιγμες που με κουραζε,δεν αντεχα.ενιωθα σκλαβωμενη..ανθρωπινο ειναι..

φανουλα μου ειναι ομως και ανθρωπινο για τις κοπελες που εχασαν τα μωρακια τους να νιωθουν καπως..ασε τες να που αυτο που νιωθουν εκεινη την ωρα,να το βγαλουν απο μεσα τους,μετα απο λιγο θα καταλαβουν απο μονες τους.. και να εισαι σιγουρη οτι δεν ειναι προσωπικο μαζι σου το θεμα τους..εχουν αλλα ζορια,το περασες και ξερεις,θυμαμαι που μας ελεγες οτι ζηλευες οσες εβλεπες με φουσκωμενες κοιλιτσες και εσυ δεν ειχες το μωρακι σου..αν ακουγες κατι αντιστοιχο απο κεινες για το μωρο τους,ισως να αντιδρουσες κι εσυ ετσι,ισως βεβαια και οχι,δεν ειναι απολυτο..ολα ανθρωπινα ειναι και δεν παρεξηγουμε κανεναν :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λογικο να φοβασαι! αλλα βαλε καποιες ομορφες εικονες στο μυαλο σου!

οταν ολα σε τρομαζουν να σκεφτεσε ομορφες εικονες!

μην φερνεις τον πανικο! μπορει το μωρο που ερχετε να ειναι πολυ πιο υσηχο και ηρεμο! εχε θετικες σκεψεις!

και που ξερεις ισως ο δημητρης να νιωσει πιο μεγαλος και να ειναι πιο καλος!

ποτε δεν ξερεις! παντα να ελπιζεις!

σκεψου ομορφες εικονες οπως την πρωτη φορα που ειδες την φατσουλα του γιου σου!!! θεωρω οτι αυτη η στιγμη νικαει ολες τις ασχημες σκεψεις!

θα εχεις στο σπιτι δυο τερατακια ζαβολιαρικα να σου δινουν απιστευτες στιγμες αγαπης και πανικου! εισαι τυχερη! οποτε νομιζω οτι οι φοβοι σου δεν πιανουν μια μπροστα σε 4ματακια στραμενα πανω σου οταν θα διαβαζεις παραμυθακια το βραδυ για να κοιμηθουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε καμμια περιπτωση δεν θελησα να σε κανω να αισθανθεις ασχημα γιατι εχασα εγω το παιδι μου!και εγω εχω φοβο για δευτερο! αλλα οποτε σκεφτομαι την στιγμη που τον ειδα πρωτη φορα στον υπερηχο...τοτε εξαφανιζονται οι φοβοι!

λογικο ειναι να φοβαται κανεις! το θεμα ειναι να βρισκεις τροπους να ηρεμεις και να πολεμας!

και εκτρωση να εκανς που λεει ο λογος πες μου ποιος μπορει να σε κρινει?ουτε ο θεος!

το οτι αλλες προσπαθουν δεν σημαινει οτι ειναι κ ετοιμες!μπορει να προσπαθουν κ οταν μεινουν να "τρομαξουν"

ολα μας φαινοντε ευκολα στην αρχη αλλα μετα τι...?

γινομαστε "κοτες" και μετα βλεπουμε οτι ουφ το καταφεραμε κ λεμε σιγα μωρε τι φοβομυον.

λοιπον οταν ηταν να γεννησω φοβομουν μετα οταν γενννησα ειπα αυτο ητνα...?παμε παλι!

οποτε ολα τα μπορουμε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλκόστ έχεις δίκιο..απλως επειδη τα έζησα και τα δύο δηλαδή και τις δυσκολίες του μωρού αλλά και την θλίψη να χάνεις μωρό μπορώ να καταλάβω και τις δυο μεριές .Παρόλαυτά δεν θα παρεξηγουσα μια κοπέλα αν έλεγε τα ίδια με αυτά που είπα εγώ..κι ίσως αυτό με κάνει να μην πολυκαταλαβαίνω την άλλη μεριά καθώς εγώ το έχω σίγουρο το παιδί..κάπως έτσι..αν και τονίζω πως δεν αναφέρθηκα καν σε δίλλημα για να κρατήσω την εγκυμοσύνη μου ή όχι! Ουτε καν μου πέρασε από το μυαλό..πάνω από όλα σεβασμό στη ζωή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τυριγαριδακι προσωπικα δεν παρεξηγησα λεξη αποοσα ειπες αντιθετως σεβομαι τον φοβο σου,και εγω που στα λεω εχω χεστει μην και ειμαι εγκυος.ειναι λιγο περιεργο συναισθημα να θελεις τρελα κατι αλλα να φοβασε να το αποκτησεις!

τρελο δεν ειναι? αλλα οπως και να το κανεις ειναι κατι που το νιωθεις ακομη κ οταν ειναι το πρωτο σου κ ολα πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαμά χήνα..κάπως έτσι πάει|!:) Τώρα φοβάσαι μήπως είσαι κι αν είσαι από τη μια θα χαρείς αλλά από την άλλη θα νιώσεις πως δε θαμπορέσεις να ανταπεξέλθεις!!:) Ακριβώς αυτό!:) Αλλά και πάλι θα βρούμε τον τρόπο να τακαταφέρουμε!!:) Ευχομαι μόνο να μη βγει τόοοοσο σκανταλιάρικο και φωνακλάδικο όπως ο Δημητράκης..άς είναι λίγο πιο ήρεμο μπας και επέλθει μια ισορροπία στο σπίτι!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ έχω δυο παιδάκια 22 μηνών και 3 μηνών.Είναι λίγο δύσκολο τώρα που είναι ουσιαστικά και τα 2 μωρά αλλά όταν βλέπω τα προσωπάκια τους τρελαίνομαι από χαρά..Θα μεγαλώσουν μαζί και του χρόνου θα είναι σαν διδυμάκια γιατί το δεύτερο που είναι αγοράκι είναι αρκετά εύσωμο για την ηλικία του.Τα παιδιά είναι ευτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

E είναι πολύ νωρίς για ναξέρουμε!! Εγώ προτιμώ κορίτσι. Αλλά και αγοράκι να είναι το ίδιο θα το αγαπώ!:)

Κέλλυ να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!:) Και συμφωνώ μαζί σου πως τα παιδιά είναιευτυχία..η μεγαλύτερη απόόλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα! Ακόμα έχω 1,5 μήνα για να γεννήσω και ΗΔΗ έχω βρει γυναίκα να έρχεται 5 ώρες το πρωί να το κρατάει για να μπορώ να είμαι πιο χαλαρή και να συνεχίσω να κάνω τα πράγματα που μ' αρέσουν. Θα κάτσω το 9μηνο στο σπιτι και όταν σκεφτόμουνα ότι θα κλειστώ μέσα χειμωνιάτικα με το μωρό (δεν έχω άλλη βοήθεια από κάπου) με έπιανε τρέλα από τώρα!!! Ακόμα, λυπάμαι που το λέω, δεν νιώθω κανένα μητρικό φύλτρο ... Περιμένω πώς και πώς να γεννηθεί και θέλω να είναι υγιές αλλά σαφώς δεν είμαι από αυτές που έχουν κατουρηθεί από τη χαρά τους. Τραβάω ζόρι τόσο με την αλλαγή του σώματός μου όσο και με την αλλαγή που θα έρθει στις ζωές μας.

Νομίζω όμως ότι είναι φυσιολογικό και υγιές... αφήνεις ένα κομμάτι της ζωής σου πίσω και προσαρμόζεσαι σε μια νέα πραγματικότητα. Αλίμονο εάν δεν το συνειδητοποιείς αυτό ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετσι ακριβώς είναι...κακά τα ψέματα όσο κι αν τα αγαπάμε τα παιδια δεν παύουν να απόζητουν πολύ μεγάλο μέρος από την προσοχή μας αλλά και τη ζωή μας..όσο τρυφερά και χουχουλιάρικα είναι αλλο τόσο εκνευριστικά μπορεί να γίνουν!!χεχεχεχε...πως τα καταφέρνουν άραγε!!!:) κι όχι τίποτε..δεν μπορείς να τους κρατήσεις και μουτρα..το επόμενο λεπτό σου έρχεται να τα ζουμπήξεις!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Συγχαρητήρια κορίτσι μου. Δε θυμάμαι να μας έχεις ανακοινώσει το θετικό σου αποτέλεσμα!!! Με το καλό. Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κι ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σου εύχομαι!
    • Κι εμένα 2 μετρά είναι ο μπαμπάς της μικρής. @nanouko κι εγώ 1,60 είμαι. Το μόνο που με σώζει είναι οτι είναι κι εκείνος αδύνατος. Γερά να είναι τα μωράκια μας κορίτσια μου κι ότι θέλει ας γίνει!!!
    • Κορίτσι μου γλυκό πάντα μας σκέφτεσαι όλες και δεν μας ξεχνάς 🥰🥰🥰.. σας παρακολουθώ συνέχεια!! Και στο θεματακι Αυγούστου βλέπω τα νέα σου ❤️ εγώ καλά είμαι! Είχαμε κάνε την 2η σπερμματεγχηση πριν από 1 μήνα για να ετοιμαστούμε για την επιτροπή φαρμάκων και τελικά μας έκανε την χάρη το σπορακι και βρίσκομαι στην 6η εβδομάδα 6+3 για την ακρίβεια 🥰 και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες! Με την @ΛΕΥΚΗ  την @Antonia2 και την @Xrisa95 θα γεννήσουμε όλες μαζί αν πάνε όλα καλά 😁😁😁😁
    • Θα κανείς σίγουρα κουβέντα με την γιατρό σου να σου πει εκεινος καλύτερα τι πρέπει να γίνει στην περίπτωση σου…Εγω έκανα αποξεση γιατί ήταν λίγο πιο προχωρημένη από εσενα η εγκυμοσύνη και δεν μου εδιναν χάπια για αποβολή στο σπίτι....αν μπορεί να γίνει μόνο του (χωρίς χάπια ) άστο να γίνει μόνο του  εγω θα σου πω την γνωμη μου μόνο.. είναι πολύ νωρίς για να μπεις στην διαδικασία των εξετάσεων ειδικά για καρυοτυπο.. για την ώρα θεωρείτε τυχαίο γεγονός και δεν το ψάχνουν πιο πολύ και σε εμένα αυτο είπαν.. .το μόνο που θα σου έλεγα να κανείς είναι ορμονικές εξετάσεις να δεις θυρεοειδή αν είναι ρυθμισμένα αυτά τίποτα άλλο για την ώρα  Ο φόβος ότι μπορεί να ξανά τυχει πάντα θα υπάρχει απλά με βάσει τις πιθανότητες είναι με το μερος σου στο να πάει καλά την επομενη φορά..Εμένα μου είπαν με το που δω την πρώτη περίοδο μπορω να ξεκινήσω αμέσως προσπάθεια ξανά δεν χρειάζεται να περιμένω και αυτό έκανα...λογικά θα πάρεις το οκ να ξανά προσπαθήσεις μετά την πρώτη περίοδο αρκεί να είναι και ο αντρας σου εκεί μην έχει φύγει ταξίδι  Θα περιμένουμε νέα σου κορίτσι μου από τον γιατρό 
    • Αχ σκυλάκια!!! Ποσο μα ποσο τα αγαπώ!!! Πριν την εγκυμοσύνη ονειρευόμουν τοσο πολυ ενα σκυλάκι. Αφου στον σύζυγο του το δήλωσα, μολις και το τελευταίο παιδι αρχίσει τις εξόδους με φίλους εγω θα πάρω σκύλο. Εκείνος τα αγαπάει μεν, αλλα δεν τα θελειες το σπίτι... Αλλα θα πατουσα ποδι. Και να σου πω, τι δεν θα εδινα να έχω ενα σκυλάκο τωρα στα δύσκολα. Μεγάλωσα με σκυλιά απο παιδι... Τα παιδια μου σαφως δεν μπορούν να καταλάβουν τι μου συμβαίνει ούτε τους έχω πει κατι. Μονο οτι ειμαι λίγο άρρωστη και θα συνέλθω. Εκανα και το λαθος μια μερα να ξεσπάσω σε κλάματα και ηρθαν ολα και με αγκάλιασαν και ρωτούσαν τι έχω... Τα ζουζουνια ειναι 9 , 4,5 και 2,5. Ταυρακι ζυγακι και παρθενακι αντίστοιχα! Να σας πω κατι κουλό;;; Πρίν 3 μηνες που ήταν έγκυος μια φίλη (που δυστυχώς παλινδρομησε) μου ειχε πει για ντομπλερακι. Της ειπα θα της δωσω το δικο μου. Γυρισα το σπίτι ανάποδα για να να το βρω. Και ορκίζομαι εδωσα τεράστια βάση, σε ένα συρτάρι που ήμουν σίγουρη οτι το ειχα εκει. Ομως δεν το βρηκα. Οποτε θεώρησα πως μαλλον θα το έδωσα στην αδερφή μου. Και καλε κορίτσια.... Χθες βράδυ, πηγα να παρω απο αυτο το συρτάρι ένα τετράδιο, το οποίο ειναι πανω πανω και τσουουουπ να σου το ντομπλερακι!!! Κουλο ε;;; Τα παιδιά αποκλείεται να το είχαν πάρει γιατί δεν το φτάνουν. Το εβαλα για πλακα στην κοιλιά. Ακουσα το εντερακι μου, ακουσα και τους χτύπους της καρδιάς μου. Οκ ζω. Αλλα μου φανηκε τοσο περίεργο.  Έκλεινα τα ματια και ονειρευόμουν τους χτύπους της καρδιάς του. Τι δεν θα έδινα να τους ακουσω... Θεε μου ποσο το θέλω. Ποσο το αγαπώ. Πόσο θα ήθελα σε 7 μήνες να το κρατησω στην αγκαλιά μου . Ποναω τόσο ποτ ξέρω πως δεν... Επίσης υπάρχει μια μικρή ελάττωση στο αιμα. Στην λεκάνη δεν βλέπω η βλέπω ελάχιστο όπου μέχρι εχθές ήταν κατακόκκινο το νερό  στην λεκάνη,στο χάρτη βέβαια βλέπω. Θεωρω ακράδαντα πως θα έπρεπε να παίρνω και ενεσης κορτιζόνης... Και μεγίστη δόση utrogestan  δεν ξερω ποια είναι. Ούτε ο σύζυγος που ειναι φαρμακοποιός.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...